Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 56. 1 h r a De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. XXXVI. Zondag 14 Juli. Uit de Raadszaal. VOOR en a. BINNENLAND. Wom advies. Saldo in kas f vorenstaande aangenomen Vergadering op Donderdag 11 Juli 1907. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 3,139,43 voor den Commissaris der aan den Burgemeester een van 18 Juli tot 6 Augustus. van kasverificatie het tweede kwartaal 1907. f 171,572,375 - 168,432,945 in paneelen seas. aan de een beroep op den ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Al liet kennisgeving. h. Een adres van J. H. Lammertsma, verzoekende alsnog in het genot gesteld te worden van eenig pensioen. Bij zijn ontslag aanvrage meende hij levenslang uitkeering te van de rijksverzekeringsbank ongevallen. Nu heeft hij evenwel ver- dat die uitkeering waarschijnlijk en hij dan niet in den tijd van be- van de standplaats, wordt, nadat is opgemerkt, dat dit jaar de pachtsom f 214 bedraagt en de overeenkomst de daaropvolgende 3 jaren betreft, besloten het voorstel aan te nemen. De heer Schotman merkt ten slotte op, dat het de laatste maal is dat hij de zitting van den raad bij woont. Hij dankt in de eerste plaats B. en W. voor de verleende vriénde lijke medewerking, want hij gevoelde zich hier als onder vrienden, in de 2e plaats zijne mede-raadsleden, in de 3e plaats brengt hij wier nou de briefwiksel twisken Domeny Heit. Bin, it béste, ek mei ’t wiif. Skriuw gau werom ho it mei jimme giet. Mei hertelike groetenissên, dyn frjeon S., ll-7-’O7. JOUW. Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der geldleening. b. Idem, bepalende het tijdstip waarop de gemeente-rekeningen bij hun college moeten zijn ingezonden, voor onze gemeente is dit 3 September. c. Missive van Koningin, waarbij verlof is verleend d. Een missive van den heer A. Banning, houdende dankbetuiging voor diens herbe noeming tot stadsgeneesheer. e. Een missive van den heer D. Boelens, waarbij hij bericht, dat hij niet wenscht aan te nemen de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. f. Van het Gemeentebestuur van Wonse radeel, dat de heer Piccardt weer voor 6 jaren is benoemd tot lid der commissie van den weg BolswardHarlingen. g. Het proces-verbaal over Totaal der ontvangsten u uitgaven Brief fen Jouw oan Bin. Béste Frjeon Bin! My tocht sa, ik moast dy mar wer ris skriuwe. De yngetiid hab ik dien krige. Oars scil ik dér mar net folie fen sizze. Wy habbe ek al oan it dollen wést yn de golleu. Dat komt fen sa’n simmer sünder simmer, mei ik wol sizze. It bigjint al aerdich to lykjeu ef it jier saun komt yn de kroniken to boek as in wiet, winich, kald jier. Wy habbe mar in inkelde moaije dei hawn. Warkum hat it troffen fen ’e wike op syn tsjien-ieuwich feest. Ik bin der mei de bern hinne riden. Dy habbe dér in boel wille hawn. De hiele stêd wier grien en fol iiaggen; de optocht en sa wier aerdich bitocht. De War- kumers hiene eare fen hjar wirk. De stêd wier den ek oerrinnende fol. In pear kear hab ik tocht: dat stiet nou net, to sizzen sa’n aide froedsman mei in fryster samar Under it folk en den in Hynljipper op in seas. As de froedsman mei de faem woe, bést mar den de klean ut, it froedsmanshabyt, fensels. En as it aid Hynljippers moai ut komme scil, den tink ik dêrby earder oan boat ef in prikslydtje, as oan in krom- i. Hwa hie dat tocht, det War kum al sa aid wêze scoe Ik hie it er net oan sjoen, sei Jouke-slachter. zijn dank aan het groot aantal kiezers, dat hem bij zijn herbenoeming tot raadslid hun vertrouwen schonk, en eindelijk aan de geheele Bolwardsche burgerij, voor de welwillendheid* waarmede zij hem voor 13 jaren in haar midden heeft opgenomen. Het verblijf te Bolsward zal bij hem steeds in aangename herinnering blijven en hij besluit met den wensch dat het Bolsward, de burgerij en de heeren Burg, en Weth. en raadsleden wel moge gaan. (Applaus.) De heer Boersma heeft de vorige week gemerkt dat het brandspuithuisje in de waag te klein is, nu het «Groene Kruis” wordt verplaatst, kan daarin mooi voorzien worden, waarom hij de aandacht van B. en W. hierop wenscht te vestigen. De Voorzitter gevoelt behoefte den heer Schotman die hij in zijne verschillende function reeds zijn dank bracht, nu ook als raadslid ten afscheid toe te spreken, en hij verheugt zich in de gelegenheid hem hier te kunnen danken voor al hetgeen hij voor Bolswards belangen deed. Ook als raadslid werden zijne heldere en duidelijke adviezen en de onomwon den wijze van spreken steeds op prijs gesteld, en het is daarom dat hij hem hartelijk dank brengt voor de wijze waarop hij ook steeds als raadslid werkte. Met den wensch dat het den heer Schotman in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan, verbindt hij de hoop, dat wanneer deze later eens zit te peinzen over vervlogen jaren ook deze raadszaal steeds in aangenamen her innering bij hem zal blijven, alsmede de personen, hier ontmoet. (Applaus.) Sluiting der vergadering. Oudega, (VIL) 10 Juli. Een paar uur had den ze getrapt. Ze kwamen uit den kleihoek. Hengel en aas hadden ze reeds voor aan de fiets gebonden en ze waren vroeg opgestaan, de vier amateurvisschers, om de baarsjes in de Oudegaster Brekken te verschalken. Fluks afgestapt bij onze hospita, huurden ze een sloep, en staken vol moed van walmaar ’t zuiden windje en de zacht kabbelende gotjes waarvan ze misschien gedroomd hadden waren een stevige Zuidwester en hooggekuifde golven ge worden, die hun ranke vaartuig spoedig aan lager wal brachten, en ofschoon ze beweerden een school gezieu te hebben, vonden ze het maar beter de visschen met rust te laten, met vereende krachten de golven te trotseeren en van lager wal te geraken. Blij, dat de visch hen niet gevangen had, bestegen ze hunne rijwielen, keerden terug vanwaar ze gekomen waren, ’s nachts droomende van hooge golven, die hun scheepje dreigden te vullen, van scholen, die hen toewenkten, doch ontwakende met een blij gevoel dat ze niet weer gingen visschen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Westergo. Betalen de gaardeniers per pondemaat bouwland f 60 tot f 80 huur, ze maken dit jaar met de vroegrijpe aard appelen goede zaken. De oogst is overvloedig en de prijs hoog. Er zijn er, die van drie- tot vierhonderd gulden per pondemaat maken. En er komt meer van, want na de rooiïng der aardappelen wordt een tweede vrucht geplant, n.l. kool of rapen. Het gaat den kleinen grondgebruiker best. Ofschoon het vlas over het geheel goed staat, knop krijgt het wegens gemis aan zonnige dagen niet. Tarwe en garst en evenzoo het loof van vele aardappelen heb ben van den harden wind geleden. Van ziekte merkt men op de aardappel velden niets. Veel binnengebracht hooi was groen, en dewijl er veel nieuw gras en klaver mee opgeharkt is, waardoor broei ontstaat, is menig boer al bezig den verzamelden voor raad te verwerken. Een kenschetsend staaltje van de schade, die iedereen lijdt door het slechte weder, deelt de Tel. mede. Zondag j.l. ging een kellner naar Zand voort als losse hulp voor dien dag. Dit geeft op een mooien Zondag soms een verdienste van f 20 tot f 30. De man gaf nu 65 cent voor zijn reis uit, en kwam met een bruto verdienste terug van... 50 cent; had dus 15 cent verloren, want loon wordt niet gegeven. zullen genieten voor nomen, eerlang zal ophouden, staat is, in zijn onderhoud te voorzien. Met het oog op zijn langdurige diensten aan de stad, doet hij daarom raad om eenig pensioen. In handen van B. en PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling van hel adres van mej. E. Holwerda, om herbenoemd te worden tot Stadsvroedvrouw, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor adressante opnieuw te benoemen op de bestaande instructie. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Foorstel van Burgem. en Welks. tot wijziging en aanvulling van de bouwver ordening. Daar bij het gehouden onderzoek omtrent den woningtoestand gebleken is, dat ongeveer 150 woningen niet voldoen aan de eischen der verordening, vooral ten opzichte van privaten en watervoorziening, en het moeielijk zal zijn daar overal op den bepaalden tijd in te voorzien, stellen B. en W. voor om de artt. 19 en 46 aan te vullen met de bepaling dat B. en W. uitstel van die voor waarden kunnen verleenen, indien daarbij te ernstige moeielijkheden bestaan. Ter visie en tevens te zenden Gezondheidscom missie. 3. Voorstel van Burgem. en Welks. tot het onbewoonbaar verklaren van twee woningen. Op advies der Gezondheidscommissie stellen B. en W. voor twee woningen, eigen aan het R. K. Armbestuur, bewoond door Jacob Adema en Koenraad Jansen onbewoonbaar te verklaren met ingang van 12 November, wijl deze woningen in zulk een slechten staat zijn, dat zij niet meer voor bewoning geschikt zijn te achten, terwijl de gebreken van dien aard zijn, dat herstel niet mogelijk wordt geacht. Ter visie tot de volgende vergadering. 4. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohioren over het 2de kwartaal 1907. Us Master hat my forteld, dat Domeny Siemelink it Warkumer doapsetel licht hie, lit aide skrifturen en det hy de hiele skied- nisse fen de aid stêd yn in boek opsteid hie en ik scoe it ris fen him to lézen ha. Et wier in treftich stik wirk. Jisterjoune hab ik Master hjir hawn om in piipfol tobak. Do habbe wy tige dis- petearre, ek oer de kiezerij. Mei de ried is it by uzes by it aide bleau. De libralen geane efterut, seit Master, de jonge ljue stimme allegearre soosjael en ho dat sa? Om ’t er mear aksje yn sit, yn de soasjalen, tocht Master. Mar sy binne dêrom net ’bet ter. Wier, it is oan de buk faek net to sjên, hwa ’t de brij op iten hat. En seit immen al«jonge, ik bin s&’n bésten ienz/, den is dit noch mar sizzeu. Dwaen is ek in ding. Ik hab Master frege hwet it tramskandael yn Fryslan dochs wier. It wier nou for dizze dagen dtfoun, wier syn oardiel, en hy foun it skandalich te praten fen in tram skandael, sdnder it wier to meitsjeu. De aide hear Van Houten habbe se ut ’e Keamer wipt. Dér wirdt tit Fryslan non in eigen Fries yn syn plak stjurd. Dit is it forstannichste hwet de Steaten dwaen koene. Wy meije wol opkomme for eigen folk en folksbistean. Nou wirdt it to geleard, scilstd wol sizze. Fen ’t simmer melk ik aerdich. It gemaek fait my eltse wike ta. Myn burman klage okkerdeis oer it minne waer en dat him alles sa tsjintribele. Ik sei tsjin him dy’t goed hat, hat noed, mar dy ’t gjin hat, hat it noch minder. Sa wier ’t ek, wier syn antwird, en as men it fen alle kanten neigiet den helle it iene it oare faek oer. Hy molk ek skoan en dat kaem deis twaris. Wier it mei de yngetiderij dus min, mei de melkerij, wier it mar bést. Goed en tsjoed troch elkoar, sa giet it yn it libben. Dit is nou net in great brief, mar dochs greater as dat üs ald-Domeny ienkear oan üs heit stjurde. Heit wier ta dyaken stimd. Dit scoe Domeny him boadskipje, mar do’t Domeny by uzes kaem, wieren heit-en-dy dy deis, mei üs, as bern, nei pake en beppe ta. Wy hiene do destiids in faem, mei in ünthald fen toall fire oant middei en dit like Domeny ek wol to witten. Do’t er hearde det de boer en boerinne beide fen honk wieren, krige er it tsjernlid, en skreau dér mei kryt op det heit dijaken wirden wier en eft er it de wyks oannimme woe. De faem koe it boadskip den mar sjên litte. Do’t wy de jouns thus kamen, tocht dy forjittelike Sjurt net om Domeny syn brief. De oare moarns, do’t üs mem de tsjerne ynsloech, seach hja det der mei kryt op it lid skrast wier en de faem krige kibjeu hjiroer. Nou skeat it hjar yn ’t sin, det dit domeny syn wirk wier en men lies do hwet der op it lid skreaun stie. De sneon-to-jouns skreau heit op in ierdapelbak, det hy it oannaem. Dy bak kaem yn in kroade en dér ried és wounjonge mei nei de pastorij. Dit Deze kohieren, ten bedrage van f 254 voor de school voor m.u.l.o. en van f 277,45 voor school No. 1 worden zonder discussie aldus vastgesteld. 5. Resolutie van Ged. Staten inzake de wijziging der gemeente-begrooting over 1906, met advies van Burgemeester en Wethouders. Van Ged. Staten is zonder goedkeuring terug ontvangen de wijziging der gemeente- begrooting 1906, met aanmerkingen. De gewenschte veranderingen zijn nu aangebracht waarbij de wijziging opnieuw dient behandeld te worden en vastgesteld, De wijziging betreft in hoofdzaak dat de post vanf 1470, voorschotten aan ambtenaren, worden geboekt bij de onvoorziene uitgaven, inplaats van in de afdeelingen waarin die uitgaven zijn gesteld. Met algemeene stemme goedgekeurd. 6. Behandeling van de concept verordening op de brandweer. In de concept-verordening zijn eenige ver anderingen aangebracht en nog enkele redactie wijzigingen worden door den heer v. d. Meer voorgesteld. Bij art. 2 wordt nu bepaald dat de sleutel der brandspuithuisjes niet meer op de secretarie, doch in het politiebureau zal hangen. Bij art. 6 wenscht de heer v. d. Meer dat in het rapport van den opperbraud- meester, dat na eiken brand moet worden uitgebracht omtrent de oorzaak en omvang van den brand, ook wordt gehandeld over den toestand der brandbluschmiddelen. Na eenige discussie tusschen den Voorzitter en de heeren v. d. Meer en Lunter wordt deze wijziging goedgekeurd met 10 tegen 2 stemmen (de heeren Oosterbaan en Lunter, terwijl de heer Eisma buiten stemming bleef). In art. 24 stellen B. en W. voor dat bij uitbrekenden brand gerucht zal worden ge maakt door signalen op een hoorn, slaan op de trom en ’t luiden der klokken, een en ander op order van den opperbrandmeester of van den Burgemeester. De heer Lunter vond wel goed dat er twee trommelslagers waren aangesteld, wijl het te lang duurt dat een de geheele stad kan doorkomen. Na eenige discussie wordt in de verordening geplaatst «alarm slaan op de trom”, zoodat het getal tromslagers nu onbeperkt is. De heer Boersma wenscht nog even te spreken over de belooning aan het brand college, doch de Voorzitter zegt dat daarin reeds voorzien is door een supplement op deze verordening, dat zoo direct aan de orde zal komen. De verordening op de brandweer wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. B. en W. hebben een supplement op deze verordening betreffende de belooning van het brand weercollege. Thans is f 50 gesteld iudien er in een jaar een of meer branden ontstaan, benevens f 109 presentiegeld en bovendien f 100 voor vertering. B. en W. stellen voor dat na eiken brand met den opperbrandmeester dé belooning wordt bepaald, die men noodig en billijk acht, en dat ook omtrent den brand van 25 Juni hiernaar gehandeld zal worden. De heer Boersma vindt dit voorstel heel billijk en verheugt er zich in. De heer Eisma vindt het raadzaam, dat dit voorstel ter visie komt tot de volgende vergadering. Alzoo besloten. De Voorzitter doet daarop de mededeeling dat van de Firma Wed. van Bergen een voorstel is ingekomen om voor 3 jaren vast een standplaats te hebben der stoomcaroussel tegen f 300 staangeld. Met Harlingen, Fra- neker en andere plaatsen heeft zij ook zulke overeenkomsten, zoodat dan wederzijds meer zekerheid bestaat. Na eenige discussie over taling, en de aanwijzing '4 t Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1