Meuws- en Advertentieblad 9 Bols ward en Wonseradeel. II Hollandsche IJzere Van 1 Juli tot 30 S uitgegeven No. 57. 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. S LEVENS HOOGTEN. M Donderdag 18 Juli. Ia vol gegroepeerd in een groote zaal waren uitgestald. Maar toen de met juweelen ver sierde handen haar 't programma en de toe gangskaart voor de kerk gaven, gevoelde Eva, dat zij dit gunstbewijs met moeite had verkregen. Alle MEUBELEN, worden in eig*en wer Teekeningen en ontw door mij zelf uitgevoerd AANBEVELEND, Ss VOOR millioen BINNENLAND. 261 of 227 209 498 594 619 434 groote zaal ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 612 x 577 484 501 de aftredende leden, a. r., Zondag 1.1. heeft de Neutrale Geheel- onthoudersvereeniging „Sneek” een mooie propagandatocht gemaakt. Met een boot vol jongen en ouderen zijn achtereenvolgens bezocht Langweer, Scharster- brug, Lemmer, Sloten en Balk. Van Lang weer naar Scharsterbrug en van Sloten naar Balk werd gewandeld. Bij Huis ter Heide werd gepauseerd en zong 't zanggezelschap eenige liederen in ’t bosch. In alle plaatsen en langs den weg werd met onthouderslectuur gecolporteerd. In Balk, waar de boot ruim een uur stil lag, werd het talrijk publiek door den voorzitter toegesproken, die in een kort woord 't doel der geheelonthouding uiteenzette. Te ruim halftien keerden allen opgewekt huiswaarts. men over een ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. G. Bosma (a.-r.) S. R. Dijkstra (r.-k.) W. C. de Jong (volksp.) 115 O. H. IJntema (lib.) Gekozen alzoo de heerenG. en O. H. IJntema. Sneek. De uitslag der Maandag gehouden herstemming, ter benoeming van 4 leden van den gemeenteraad van Sneek, is als volgt lo. Stemming van 2 leden, wegens perio dieke aftreding Uitgebracht 1129 stemmen. Van onwaarde 14 stemmen. Aantal geldige stemmen alzoo 1115. Hiervan werden uitgebracht op de heeren A. Bakker, lib., aftr., D. Gorter, lib., aftr., Mr. D. R. Okma, a. r., C. J. Stockmann, r. k., Zoodat herkozen zijn de heeren A. Bakker en D. Gorter. 2o. Stemming van 2 leden, ter voor ziening in de buitengewone vacatures, wegens het bedanken van de heeren B. J. Boerrigter en T. L. Dokkum, beiden lib. Uitgebracht 1129 stemmen. Van onwaarde 20 stemmen. Aantal geldige stemmen dus 1109. Hiervan werden uitgebracht op de heeren A. Dekker, lib., K. J. P. Dwarshuis, J. Hesselink, lib., K. Zaudhuizen, chr. h., Gekozen zijn dus de heeren J. Hesselink en K. J. P. Dwarshuis. Gaasterland, 15 Juli. Ook achter de kust alhier verschijnen de meeuwenjagers en het strand biedt voor dit bedrijf een goede ge legenheid. Iemand beroemde er zich onlangs op, in een paar dagen 600 Sterns (kleine meeuwen) neergehaald te hebben, maar zijn roem is eene treurige, die zeer terecht de verontwaardiging van velen wekt. Gedurende de zomermaanden en inzonderheid in den broedtijd moest deze jacht beslist verboden zijn. Nieuwebrug, 15 Juli. De bijna 70-jarige visscher Rintje Noppert alhier ving in een trekgat aan een zethengel een snoek van ruim 14 pond. Waar snoek tegenwoordig een prijs doet van 20 a 22 cts., was het dus een vischje van drie gulden ongeveer. Heerenveen, 16 Juli. De sneltrein, die 1,29 van hier vertrekt,, was pas weg, toen hij plotseling op de brug over de Veen scheiding weer bleef staan. De machinist keek al eens onder de machine, of er iets haperde, doch ’t was heel iets anders. Het bleek dat in den achtersten waggon een paar heeren en een juffrouw questie had den gekregen over het portierraampje. De juffrouw wilde het dichthouden, de heeren openden het. Toen zij hiertegen aanhoudend protesteerde, voegde een der heeren haar toe „Hou toch op meisje, met je gezeur!" waar op de juffrouw onder de verzekering dat zij getrouwd was,... aan de noodrem trok! Zoo wordt verteld. De juffrouw werd naar een anderen waggon gebracht. Het geval zal nader onderzocht worden. Sneek, 15 Juli. Eenige weken geleden werd hier toezegging van beroep bij de Ned. Herv. gemeente gegeven aan ds. De Haas van Bergum, die, zoo men weet, ’t beroep aannam. Juist toezegging van beroep kon slechts worden uitgebracht, wijl Dr. M. Niemeijer, die eerst 1 Juli j.l. zijn emiritaat verkreeg, nog in functie was. Nu heeft ’t Klassicaal Bestuur dit beroep onwettig verklaard, op grond, dat, toen De Haas was beroepen, men vier inplaats van drie predikanten had. Wanneer men tegen dit besluit van ’t Klassicaal bestuur niet in verzet komt, zal ’t kiescollege genoodzaakt Zelfs de vriendelijkheid van de gravin, die ze plotseling „afschuwelijk uit de hoogte" vond, bracht haar van daag niet in een goede luim. Zij was al te vermoeid en slechts geneigd droefgeestige vergelijkingen te maken waaraan zij vroeger nooit gedacht had. Hier ging zij Eva Blom, even jong, mooi en lief als Marianne van Kreutz en veel, veel flinker, want zij kon zich en hare moeder onderhouden en mejuffrouw Marianne kon zich zelf nog niet eens friseeren. Dag in dag uit werkte zij, jaar in jaar uit,’s zomers en ’s winters en zoo zou ’t wel blijven tot zij oud en leelijk was. En nu kreeg zij als extra belooning, om dat zij zich de oogen had bedorven met het borduren voor mejuffrouw Marianne, een uitnoodiging om hare trouwplechtigheid met den statigen jongen baron, bij te wonen, wiens oud historisch slot in Skane, nu plech tig in gereedheid gebracht werd om de jonge meesteres te ontvangen. Eva kende wel iemand die beter was dan alle baronnen ter wereld, doch in de verre toekomst lag de dag, dat zij en hij aan een huwelijk zouden kunnen denken. Waarom Waarom was alles zoo onrechtvaardig op deze wereld? Verbittering vervulde haar meer en meer en toen de knecht haar met achtelooze be leefdheid uitliet, en met ervaren blik het eenige zwakke punt, aan haar overigens on berispelijk toilet, hare schoenen, ontdekte, gevoelde zij zich vernederd en door het lot nog slechter bedeeld dan ooit te voren. Den geheelen avond bleef ze in die droeve stem ming en hare moeder verrukt over de vriende lijkheid der gravin, begreep niet wat haar scheelde. En terwijl Eva nu in de kerk zat, sloop weer die knagende pijnigende wangunst in haar hart. Dat alles, wat de menschen droomden en waarnaar ze streefden juist dit meisje was ten deel gevallen en niet haar. Rondom haar hoorde Eva verhalen en inlich tingen omtrent ’t bruidspaar en hunne familie fluisteren, hoe tevreden mevrouw de gravin was, hoeveel de bruidsjapon gekost had en dergelijke wetenswaardigheden meer. De men schen schenen van alle merkwaardigs goed op de hoogte te zijn. Ze is werkelijk snoezig, die mejuffrouw Marianne. N u, ieder z’n smaakZij heeft deze winter zeer veel aanzoeken gehad, naar men zegt. Natuurlijk, als kan beschikken. Maar nooit heeft zij zich zooveel aan de anderen laten gelegen liggen als aan den baron, dat was liefde op ’t eerste gezicht! Hebt ge hem gezien? Hij moet een voor name verschijning zijn. Maar zie eens, de grootmeesteres Gransköld, o, hoe elegant. Zie eens, lichtblauwe zijde. En daar, wie is dat? Een generaal? Met die pluimen op den helm De bruiloftsgasten verzamelden zich lang zamerhand en Eva deed alle moeite alle mooie toiletten en uniformen en ook de ge fluisterde verhalen van hare buurvrouwen, herinneringen op te nemen, om hare moeder alles zoo getrouw mogelijk te kunnen over vertellen. Het was een prachtig schouwspel en Eva vergat bijna de kommer en ’t verdriet van haar eigen onbeduidend persoontje bij den aanblik van al dit schoons, dat als uit eene andere wereld scheen. Uit eene geheel andere wereld kwamen deze voorname dames en heeren, eene wereld waarin niemand behoefde te werken, om zich een bestaan te verzekeren, waarin men nooit geldgebrek kende, waarin het enkel vreugde, licht en zonneschijn was. Of is dat misschien niet altijd zoo? Is zorge- looze vreugde dikwijls een masker, om bitter harteleed te verbergen? Zie, de vrouw van generaal Bartel! Wie zou kunnen gelooven dat zij pas 35 jaar oud is. Arme vrouw, zij is reeds grijs, begrijp eens, drie kinderen en alle drie doofstom. Zie, daar is gravin Ida, die tweemaal ge scheiden is, haar eerste man schoot zich JL dadelijk daarna dood. Kamerheer Erkoroth, wiens vrouw in het asyl voor drankzuchtigen is opgesloten. Zoo fluisterde men niet slechts van de hooge positie, de eereposten en de rijkdommen der voorbijgaanden, maar verhaalde men van de schandalen, die die trotsche geslachten vernederden, van laagheden, smaad en on gelukken. Eva vertrouwde hare oogen bijna niet. Kon dat alles waar zijn? Of slechts een klein deel er van Plotseling begint het orgel een bruisenden bruiloftsmarsch te spelen. Een onrustige, nieuwsgierige beweging gaat door de menschen- massa. De bruidskoets komt. Eva ziet naar den bruidegom, mannelijk, schoon en statig, gevolgd door met goud gegalloneerde maar schalken de bruid bleek en jong met lichte oogenhare bruidsmeisjes vriendelijk en lief, mooi als frissche bloemen uit eeneu beschutten lusthof. De plechtigheid begon. Diep gevoelde Eva bet plechtige van dit oogenblik en volgde opmerkzaam de gebeur tenissen aan het altaar. Voor God den Almachtige vraag ik u gij haar tot uwe vrouw neemt en haar zult liefhebben in vreugd en leed Vast en beslist is zijn antwoord, het hare bevend en schuchter. De heilige, bindende woorden werden over hen uitgesproken, de zegen gegeven. Heldere stemmen vereenigden zich tot koorgezang, oude heeren snuiten den neus, de bruidsmoeder droogt geroerd de tranen af, waardig en voornaam als altijd. Daar hoorde Eva achter zich weer fluiste rend wat vertellen, het klonk als de stem van de babbelzucht en de laster. Niets geeft hij om haar, in’t geheel niets. Geen zier. Dat weet ik, want ik ken den opzichter van daar beneden en die kan heel wat vertellen, dat verzeker ik u. En aan degene, die van rechtswege in hare plaats zijn, wederom te vergaderen tot ’t beroepen van een predikant. Witmarsum, 15 Juli. Uitslag der gisteren alhier gehouden kaatspartij van wege de vereeniging „De Concurrent". 8 parturen. Ie prijs f 32 H. v.d. Veer te Oosterend en Reinder Anema te Behingen. 2e prijs f 16 Rinze Feitsma te Wommels en Sietze Kooistra te Witmarsum. 3e prijs f 8 Gebr. J. en R. Zaagmans te Witmarsum. Beetsterzwaag, 15 Juli. Gistermiddag kwamen eenige schooljongens met meer dan dertig dikke ringslangen uit het bosch. Toe vallig werd dat opgemerkt door den heer Ambtenaar van het O. M.die hier juist was en last gaf procesverbaal op te maken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 15 Juli. Nu de hooioogst bij de meeste boeren achter den rug is, schijnt het dat wij eindelijk eens zomerweder krijgen. De laatste dagen geven hiervan bijzonder bewijs. Ook de lucht is zoo helder blauw en effen, zonder dat de donkere wolken, die de laatste dagen zoo talrijk waren, voorbij trek ken. Thans is het prachtig zomerweder, waar naar zoolang door iedereen werd uitgezien. Mocht dit zoo eenigen tijd voortduren, dan kan de 2e snede gras voor den boer nog veel goed maken, wat bij de le snede tekort schoot. Ook voor de tuinvruchten is het van veel belang dat het zonnige weer eenigen tijd voortduurt en de vruchten goed kunnen rijpen. Alles staat thans achterlijk en veel is door natte en koude niet opgekomen. De zomer is zoo kort, doch een mooie herfst kan veel verlengen en goed maken. Uitslag herstemming Gemeenteraad. 16 Juli. Bij de heden gehouden herstem ming voor den Gemeenteraad alhier hebben van de 623 kiezers 525 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Van onwaarde 5 stemmen. Hiervan verkregen de heeren stemmen. Bosma en naast hem staan moest, heeft hij eene villa geschonken, waarin zij met haar kind wonen moet, heel dicht bij 't slot. En zij zal er wel voor zorgen, dat de jonge gravin ook eenmaal ondervinden zal, wat ’t beteekent verlaten en bedrogen te worden. Zij heeft hem zoo in hare netten gevangen, dat me juffrouw Marianna hem nooit zou gekregen hebben, hoe verliefd ze ook op hem was, als hij haar geld niet bitter noodig had gehad. Of dat waar is Ja, daar kunt ge staat op maken, dat kan ieder mensch daar beneden in Skane je vertellen en je tevens verzekeren dat ook al die groote personen hier dat wel weten. Opnieuw klonk een marsch en van het altaar kwam het bruidspaar en de geheele elegante bruiloftsstoet. Opgewonden wierp Eva een blik op de beiden, die zoo even voor God zulk een plechtige gelofte hadden afge legd. Zijn mooi gelaat is met een vriende lijke, ingetogen uitdrukking naar ’t hare gewend, waaruit duidelijk spreekt, dat hij haar alles is. Zij schijnt de kerk en de duizende nieuwsgierige gezichten niet te zien. Het is haar of ze alleen met hem was. En hij is bereid zich morgen reeds naar die andere te begeven, hij heeft bij die heilige gelofte niets gedacht en staat reeds op het punt haar te breken. Een in elk opzicht passende en goede partij, zegt tevreden eene oude dame in een fluweelen kleed tot haar buurvrouw in het rijtuig. Een laatste spoor van wangunst tegenover hen, die staan op des levens hoogten, ver dween uit Eva Blom’s gemoed langzaam als rook in de blauwe lucht, en toen zij zich voor de kerkdeur van de opeengedrongen menigte verwijderde, welke zich in alle rich tingen verspreidde, kwamen hare wisselvallige indrukken tot eene diepe en eerlijke over tuiging: Duizend maal liever zijn, wie ik- ben, zelfs al moest ik nog 20 jaar op Eskil wachten Het was een vreeselijk gedrang in de kerk en een verwoede strijd om de beste plaatsen, van welke men de geheele met loopers be legde gang overzien kon en bet altaar met zijn prachtigen bloemenschat. Juffrouw Blom stond op ’t punt maar terug te keeren, zij was te vermoeid om zich een zitplaats te veroveren en staan kon ze in geen geval. En dat behoefde ze ook niet, want ze had een toegangskaart en daarmee ’t recht op een besproken plaats. Aarzelend zag zij om zich heen. Daar was een bank, die minder dicht bezet scheen dan de anderen. Pardon, is ’t niet mogelijk hier nog een plaatsje te vinden? Geheel onmogelijk! klonk het in koor van eene rij oude en jonge dames en reeds wilde Eva Blom zich omkeeren en teleurgesteld naar hare moeder teruggaan die zich bij voorbaat reeds zoover had verheugd in”t vooruitzicht op hetgeen zij zou hebben te vertellen over al de pracht, toen plotseling een oude dame uit een andere bank haar vriendelijk toewenkte. Hier, mejuffrouw, we kunnen nog wel een beetje plaats maken, komt u maar hier. Eva wrong zich met moeite voorbij een dikke oude dame, die volstrekt in den hoek wou blijven zitten en zonk toen met een dankbaren zucht rle bank neer. Zii ve* Bolswardsche Courant 1 Hl n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1