Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Trouw houdt eeuwig stand. Li a •1 K. FALKENA 1 L. J. TI No. 59 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. Drinkt I 5 I 4 I „Drs I 1 I i Kon. Ned. Fabriek van Mi M. Donderdag 25 Juli. VACANTIE. PIANISTEN der Bronwaterfab 11 cents per literschroefflesch, f Verkrijgbaar bij: J. D. VAN DER WEF 2 I’ verkrijgbaar in t bigai’e Urganist en JM bij tegenover ’t Stadhuis, VOOR Fr. I feiten, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vader, tal viel raam Het gerucht, dat de heer Cohen Stuart zou nemen, I I V ons oordeel zich ge- I bluschten den brand, I Heerlijk, vacantie 1 Met een verlangen, door geen ander ge ëvenaard, is zij tegemoet gezien, weken lang Als ooit de hoop schooner is dan de ver vulling, dan is het hier. Over geen tijd wordt meer gephantaseerd. Reeds lang zijn de weken geteld, die voor het gewichtig oogenblik van vacantie-krijgen moeten verloopen. Spoedig is ’t begonnen met dagen. Eiken dag een schrapje doorhalengeen belangwekkender werk dan dit; geen zelf opgelegde taak, die met meer nauwgezetheid wordt vervuld; als ’t getal dagen te klein wordt, begint de jongen bij uren te rekenen. En als ’t eenmaal uren zijn geworden, bepaalt de aandacht zich meer bij het horloge of de „groote klok'1' dan bij de wijze lessen van leeraar en onder wijzer, die met ware doodsverachting de hitte trotseeren en in't zweet huns aanschijns voor de geestesontwikkeling van het jonge geslacht werkzaam zijn, terwijl de jeugd zelf met souvereine minachting op de ernstige pogingen neerziet en inwendig de brui geeft van alles wat op leeren en geleerdheid lijkt. Ze is met heel andere gedachten vervuld; nooit was de phantasie van de meisjes en jongens ernstiger bezig: er worden visch- partijen en fietstochten georganiseerder worden toebereidselen gemaakt voor pic-nics broodtrommeltjes worden gevuld, vruchten ingekocht er wordt crpsmnld in ’t-vnnj’mt. '1 Witmarsum, 20 Juli. In een terp alhier werd onlangs het geraamte van een man vonden en nu onmiddellijk daarbij dat van een paard. Vermoedelijk is dus in lang ver vlogen tijd een ruiter met zijn paard hier neergeveld of door een ongeluk omgekomen. De terp ligt even buiten het dorp tusschen en nabij Wons en Pingjum, waar vroeger de over zee komende Noormannen nabij Zurich landden, om hnnne rooftochten te ondernemen. Heerenveen, 23 Juli. Onze gezamenlijke bakkers hebben het nachtwerken van ’s Zater dags op ’s Zondags afgeschaft. Vervolgens zal reeds ’s Zaterdagsmiddags het versche brood verkrijgbaar zijn of bezorgd worden, in plaats van 's Zondagsmorgens Stavoren, 22 Juli. Ér begint leven inde pleizierzeilvaart te komen. In de afgeloopen week waren alle kotters hier op reis. De n Dolfijn” maakte een reis met zeven Engel- schen aan boord, de „Friesland” kruist nog in de provincie met vier Hollanders. Zoowel de hier thuis behoorende Claudia” als de genoemde Sneeker kotters, alhier gestationneerd, hebben nog verschillende reizen besproken, naar wij vernemen. Ook vreemde jachten en boeiers passeeren ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 bart vol lietde, vast besloten om ze een week of wat te vertroetelen wat ze zich heel nonchalant laten aanleunen. Vacantie! Dat is vrijheid en blijheid; de natuurlijkheid in top gehaaldhet enge keurs lijf der dagelijksche plichten uitgetrokken 1 Vacantie 1 Dat is ook werken voor den studiosus, die niet werkte en eerst na de groote examen wou doen om dan in de vacantie nog wat te repeteeren. (de schoonste Valse-lente met prachtige titelplaat), 5 cents voor frankeerl* gedurende de maand JUL SMBR?* gevolgtrekking, die straffe woord volgt, vindt geen bevestiging. Men meldt uit Medemblik. Zaterdagmid dag vermaakten zich een viertaljongens,dejong- ste nauwelijks zeven jaar, met vuurtje stoken bij den toren der Herv. Kerk. Zij schoven een doosje brandende lucifers otider de torendeur en wachten af, wat er zou gebeuren. Toen het daarbinnen lustig knapte en knetterde, maakten zij zich uit de voeten zonder iemand te waarschuwen. Gelukkig ontdekten voorbijgangers den dichten rook, trapten de torendeur in en welke al aardige af metingen begon te krijgen. Veel houtwerk is geheel verkoold. De Tweede Kamer en de Zuider zeevisscherij Naar wij uit goede bron vernemen, zijn enkele leden der Tweede Kamer voornemens binnenkort met een 2-tal kotters een tocht te maken op de Zuiderzee, en wel om na te gaan, hoeveel „nest-visch” (zoet-en zoutwater visch") met de kuil wordt gevangen. Dit voornemen zou in verband staan met de klachten over den achteruitgang van den vischstand in de Zuiderzee, en met de wen- schen die geuit zijn, om bij de wet maat regelen daarentegen te nemen. Nederl. zeev. en handelscrt. In de Marnixstraat te Amsterdam een driejarig kind bij ongeluk uit het eener tweede verdieping en kwam terFcht op een 10 jarigen jongen, die juist passeerde. Het kind dat gevallen was bekwam hoege naamd geen letsel, terwijl de knaap op wien het viel, het bewustzijn verloor. Naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, bleek dat ook hij geeu letsel bekomen had. Ja, reinig en heilig, o mensch uw natuur, En strijdend in hoogere kracht. Vernieuw u, verwin u, beheersch en bestuur U zelven met wijsheid, met macht. Maar wee over hem, die, te onzaliger uur, Zijn aard en zijn wezen verkracht. Elk feit is een waarheid hoorde men dezer dagen openlijk verklaren en terecht, ’t Is een zeer bekende parodox doch de i onmiddellijk uit dit straffe woord volgt, wat is dan waarheid is niet zoo aanstonds beantwoord.' Zijn we steeds waar, d.i. oprecht, getrouw? Laten we eens even de hand in eigen boezem steken en ons de vraag stellen: ver keert uw leven, openbaar optreden, inzicht in schijn van bloei of kan het onderzoek lijden, heeft dat alles een toekomst of wat op hetzelfde neerkomt, is ’t op waarheid gegrond Al wat slechts in schijn groot of aan- zienlijk of rijk of edelmoedig was zal zich te eeniger tijd, in zijn eigenlijk zelfzuchtig karakter openbaren. Hetgeen eens een wijze der Grieksche Oudheid verklaarde omtrent t geluk, toen j zeide: Noem niemand gelukkig voor zijn dood, dat kan omtrent ieders geheel optreden gezegd wordenNoem niemand volkomen waar, voordat zijn einde daar is. Waarlijk onze tijd is overrijk aan welke den mogelijken twijfelaar zal doen overtuigen, dat men, zeer voorzichtig moet zijn met zijn oordeelvellingen over zaken en personen. Men waant zooveel waar, wat slechts waarachtig of zelfs op den keper der zaak beschouwd onwaar is. ’t Spreekt van zelf, dat hier in den laatsten tijd, zoowel om naar binnen als naar buiten te gaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Het Kamerlid Van der Zwaag Gedeputeerde In het Socialistische weekblad De Klok schrijft de heer G. L. v. d. Zwaag het vol gende: „Het zal mij ondoenlijk zijn alle aanvallen en kritiek te beantwoorden, naar aanleiding mijner benoeming tot hd van Ged. Staten. Niet alleen anarchistische bladen houden zich hiermede bezig; toevallig las ik in de wachtkamer te Heerenveen een Katholiek blaadje, te Sneek uitgegeven en volgens mijn herinnering Nieuwsblad van het Noorden heetende, waarin ik op zeer christelijk zachtmoedige wijze onder de handen werd genomen, terwijl men mij vertelde dat ook in het blaadje Zevenwouden van den bekenden Folkertsma te Drachten in dicht maat eenige liefelijkheden aan mijn adres hebben gestaan, waarbij onder anderen mijn inkomen tot boven dat van een Minister wordt opgevoerd. „En zoo zullen er nog wel eenige zijn geweest en nog komen. Op dat alles in te gaan zelfs voor zoover het min of meer zakelijke kritiek betreft zou gelijk staan met bevechten van een Hydra, zoodat ik er mij niet aan zal wagen. Maar voor wezenlijke belangstellenden onder onze lezers diene, dat ik zeer goed gevoel beide betrekkingen lid der Gedeputeerde Staten en van de Tweede Kamer, op den duur niet naast elkaar te kunnen waarnemen zooals het behoort. Bij de eerstvolgende Kamerverkiezing die misschien spoediger komt dan men denkt, zal' ik een keuze doen. Stel ik mij weer voor de Kamer disponibel, dan bedank ik als lid voor Ged. Staten, of omgekeerd. Wie beter vond dat ik zoo maar een, twee, drie, als Kamerlid bedankte, zonder te weten of ik als Gedepu teerde wel bekwaam en geschikt zal zijn, mag mij naar hartelust veroordeelen, maar vrage zich hierbij dan toch ook eens af, of het algemeen belang gediend zou zijn met den omslag en de kosten dezer periodieke Kamerverkiezing in dit district, misschien voor een zetel van slechts eenige maanden levensduur. Voor De Klok zal ik trachten een geschikte redactie te vinden, waardoor het blad, blijvende in dezelfde richting als thans, eerder beter dan slechter er op zal worden.” Naar van welingelichte zijde wordt verzekerd, moet de ontslag-aanvrage van den Minister van Marine uitsluitend bet gevolg zijn van het voorgevallene in de Tweede van zijn voorstel van het korps Dat is ook de weelde voor den hooggeleerde, die, vrij van colleges, zich er nu eens on gestoord toe kan zetten om ik weet niet welk lastig probleem op te lossen. Dat is voor den plattelandsonderwijzer tot de wetenschap komen dat er nog wat anders op de wereld is dan hei en veen en modder en zand, dan boerenjongetjes, wier hersentjes gesloten blijven voor de wijsheid, die de wet hun oplegt er in te brengen. Maar vacantie, dat is ook voor de bewoner tjes der achterbuurten van onze groote steden gebannen zijn op een kamertje drie of vier hoog of rond te slenteren door de stegen en sloppen en kattekwaad uit te halen en te doen, wat zij op weg waren te verleeren dat is het schijntje beschaving en fatsoeneering te verliezen, dat zoo moeizaam was aangebracht. Vacantie, dat is voor de vrouw uit den arbeidenden stand de kinderen den heelen dag om zich heen en tweemaal zooveel zorg en moeite dan gewoonlijk; dat is voor vele moeders vuile jurkjes van de meisjes en gescheurde broeken en kielen van de jongens; dat is kibbelpartijen onder de kinderen, die zich vervelen omdat er geen tijdverdrijf is. Vacantie..dat is nog veel meer. Maar voor menige moeder en vader, voor menigen klerk en bediende, voor tal van werklieden en arbeidsters het land van belofte, dat ze in de verte zien, maar dat ze nooit zullen aan schouwen, die breede schaar van mannen en vrouwen, die eeuwig rondloopt in den altijd in gang zijnden rosmolen. Er is zooveel dat nog verbeterd kan worden en waaraan de gegoede kan meewerken en waaraan hij moge denken als hij met zijn familie het pension, dat voor dezen zomer gekozen is, betrekt. Dan denke hij aan de velen, die o zoo gaarne ook eens een dag of wat aan ’t strand of in ’t bosch zouden j rusten en luieren na een ingespannen arbeid 1 van een jaar; aan dè kinderen uit de achter- 1 buurten die een jaar lang zouden kunnen teren op ’t genot van een dag naar buiten, waar zooveel nieuws te zien is en de lucht 1 zoo frisch en zoo heerlijk; aan den werkman die met vrouw en kroost zoo zou genieten van een paar dagen uit zijn, zonder dat er weken en maanden voor moet worden be- I knibbeld op de allernoodzakelijkste uitgaven. Moge voor die lange rij van misdeelden ook eens het begrip vacantie een vorm aannemen, en het woord vacantie een lieflijke klank worden. Ooststellingwerver wijzigen kan en zelfs na nauwgezetter onder zoek en betere kennismaking dit zal geschieden maar. Hoe vaak verkeeren we in kringen, waarin personen worden geprezen, wier vriend we gaarne zijn, en we bogen op onze gemeen zame bekendheid met hem stel daartegen over dat zijn handelingen worden gelaakt door personen, die gij hebt te ontzien... wat zal uw lof bescheiden klinken, ja, uwe zooeven hechte kennismaking verandert in een oppervlakkig elkander kennen. Onze tijd is rijk aan lafhartigheid, omdat er o zoo ontzaggelijk veel schijn heerscht. Het klatergoud onzer eeuw is veel te goedkoop. Hoe menigmaal komt ons in dendagelijk- schen omgang de bekende woordspeling voor den geest De mensch onderscheidt zich van het redelooze dier, doordat hij rechtop gaat, sluit dit ook in dat hij ten gevolge zijner rede oprecht is. En waarom, zoo vraagt men zich zoo vaak in dit raadselachtig leven af, waarom zoo onwaar, zoo ontrouw, zoo onoprecht Omdat onze vriendschap, onze liefde niet belangeloos is, kan zij uit den aard der zaak zoo volhardend niet zijn 1 Beschouwen we het niet als balsem, wanneer heerlijke bewijzen van vriendschap of liefde waarmede menschen elkander zoo kunnen verkwikken en versterken, ons gelukkig op zoo in ’t oog loopende wijze doen zien, dat er toch nog oprechtheid en trouw bestaan in de wereld. En toch de tijd, die vele wonden heelt en gelukkig ook, is tegelijk onbarmhartig, want hoevele banden van vriendschap en dankbaarheid schijnen tegen zijn uitslijtend vermogen bestand O zoo weinigen, doch die, welke ondanks alles blijven bestaan, wees er van verzekerd, deze kunnen den toets der trouw en der waarheid en der oprechtheid doorstaan En waarom blijven deze onuitwischbaar in uw gemoed bewaard? Omdat uw vriend schap of liefde of achting geheel belangeloos, en daardoor innig gemeend en wezenlijk liefdevol was zonder eenig bij-oogmerk, zonder eenige nevenbedoeling werd de zooge naamde zedelijke knoop gesloten en er rustte zegen op, wijl hij kern-gezond en innig gemeend was aangegaan. Zoodra echter bij oogmerken of neven bedoelingen in ’t spel zijn, dan zal de zelf zucht ons parten gaan spelen, want het genot of het voordeel dat men zich van de verbintenis had voorgesteld, bleef uit... de Kainer bij de behandeling v zelfzuchtige, of zoo ge wilt, de trouwelooze betreffende de reorganisatie kent de macht niet van het edelste kleinood Mariniers, der inenschenkinderen de oprechte trouw- heid de zelfzuchtige, die steeds zich tevens ontslag uit den zeedienst zelven zocht, houdt ten slotte ook mets vindt creen hevestiiziniz. anders over dan... zichzelven Wie zichzelf verlooch’nen wil, In woorden en in werken, Hij doe het vroolijk, needrig, stil En laat zijn strijd niet merken. BI N N E N L AnT Bolswardsclie Courant ROLOUE K3anuMM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1