Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 't Kaatsen te Franeker. Speciale Goedkee, de goedkoopste en aang 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 62. t 1 1 I II De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 4 Augustus. 1 X I - 'I via STAVOREN geldig gedurende ééne maa aan alle Stations, zoowel opi Voor reizen in biljetten Bestelbrieven met aan voorv de Stations en bij d VOOR l m Afzonderlijke I JOUW. S., 1—8—’07. I Zetter, maak jij dat Ws. „het Staphorster boertje,” tegen t en failliet verklaard en ten waren betrokken tal grossiers genoten crediet lieden of regelrecht van en om beteringen aan veenKnijpe. J een geschikt kijkstuk voor en baes bromde de Herv. kerk heen te leggen en ver te brengen op de lijn Heeren- 1 Geldbeleggen. De kassiersfirma Dikkers Co. te Almelo is failliet en daardoor is de firma M. The- mans Zn. te Enschedé in financieele moei lijkheden geraakt. Maar kijk dan ook eens hoe die firma Dikkers Co. gehandeld heeft, schrijft de heer Frans Schaap Jr. in Themis. Ze is nota bene bij de zaken der firma Themans Zn, betrokken voor -f 360,000. Hoewel ik ten volle overtuigd ben, dat de leden der kassiersfirma Dikkers &Co. zijn werkzame menschen, moet mij toch de op merking van het hart, dat zij verbazend roekeloos met de hun toevertrouwde gelden zijn te werk gegaan. Het kan toch niet anders dan streng worden afgekeurd, dat deze kassiersfirma de haar a deposito of op andere wijze toevertrouwde kapitalen in dier voege gebruikt, dat zij alleen aan de firma Themans Zn. een crediet geeft van Dat is werkelijk onverantwoor- o a n O a r k. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 96 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar fi 5 Cent. Kt ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten, onder No. 4. f360,000. delijk. Als ik naga, wat ik zoo hier en daar in zaken sinds jaren opmerkte, dan constateer ik, dat legio winkeliers de laatste jaren zijn dat bij die faillissemen- van grossiers. Die van grootere koop- groote fabrikanten die grootere kooplieden of fabrikanten genoten op hun beurt weer reuzencredieten van de groote banken. Als nu, te beginnen bij de winkeliers, groote verliezen ontstaan, dan kan het niet anders, of langzamerhand moet zich dat wreken, door het minder worden van hunne financieele positie, aan de grossiers, de grootere kooplieden en fabrikanten, met het resultaat, dat verschillende financieele instel lingen dan op den duur groote verliezen lijden en tengevolge daarvan weer de aan deelhouders in die financieele instellingen en zij, die hunne kapitalen a deposito bij die instellingen plaatsen. Het is geen kunst voor de groote finan cieele instellingen, die met geen mogelijk heid alle zaken goed kunnen nagaan, in een minimum tijds millioenen in industrieele en handelszaken te steken, doch om die reuzen- kapi talen malreiL_isjfitau_ XXXIX. Brief fen Jouw Béste Frjeon, Hwet bigjint it op to sjitten mei de tiid. Wy habbe Rispmoanne al yn ’t lan, de dagen binne al wer oan it koarten. Somlike ljue wieren hjoed mei de oerjas oan serter wykmerke. Du hast my betterskip winske mei it waer. wyn 1 er niet bizonder mooi gekaatst wordt. De match tusschen Sijtze Kooistra langstelling, er Was ik Vrijdagmiddag maar weggebleven uit het bureau onzer courant. Daar liep ik al heel en al „yn ’e foeke”, zooais de smokkelaar zei, toen hij bij den dorpskommies vroeg of die soms ook voorloop kon gebruiken. „Maak gauw ’n stukje over ’t kaatsen te Franeker” werd me gezegd. Hier heb je papier, daar is pen en inkt... Wat doe je nu? Schrijven natuurlijk. Onpleizierig werk, nog over iets te moeten redekavelen als Leeuwarder en Hepkema je al ’t gras voor de voeten hebben weggemaaid. Enfin begonnen. Eerstens kon ik geen geschikte „kop” vinden. Wat moest boven het epistel staan. Ik dacht eerst te beginnenhoe koud het was en hoe nat! Minder geschikt... deze of gene lezer zou direct zeggen dat ik dit van Hildebrand zaliger had afgeneusd. Af. Toen wilde ik maar zoo direct beginnen -r- sans tète. Ook al niet goed. Dan ’t hoofd maar eerst weglaten, kan straks wel. ’t Was er koud, Wroensdag j.l. op het Sternse-Slotland te Franeker, en erg leeg ook eerst. Alleen de hoofdtribune zat al spoedig tamelijk vol de anderen leeg, uitgeklopt eileeg. ’t Is anders zoo’n eenig terrein. Aan alle zijden tegen den harden wind beschermd, door wal en huis en tribune, altijd droog, kwistig versierd met vlaggen en wimpels, maakt het beslist ’n prettigen indruk. Ik vond ’n goed plaatsje, vlak tegen de bestuurstent aan. Daar zat het „smoek”. Vlak over mij was de Stedelijke Kapel gezeten. Wat hebben dié luidjes wat afge blazen dien dag, nou die gaven waar voor ’t geld. Komt ’n deftig mannetje, in frak, versierd met Oranje-Nassau medaille in ’t knoopsgat, ’k Denk eerst: dat zal de Voorzitter zijn, zoo officieel zag die meneer er uit. „Believen de heeren koffie”? Ik schrok eerst, Oranje-Nassau en koffiebrengen, hoe rijm je dat te zamen. Alsjeblieft! Koffie komt, gesprek aangeknoopt, man ge- intervieuwd. Dat lintje? O, ’k was sergeant-majoor bij de schutterij, ziet U, maar, ’k draag ook ’t gouden medaille der schutterij. Hon- neur aux armes 1 Willen de heeren ook koek? Nou ja! Intusschen is ’t kaatsen in vollen gang. Ballen vliegen door de lucht. Projectiel doet ’n aanloop naar mijn hoofd even bukken, gevaar voorbij. Herrie! Klaas is boos: zijn bal (uit opslag) is terecht gekomen op arm van ’n man buiten perk en toen „in” gevallen. Klaas roept: b.'.l is j.., Maats herhalen in refrein. Keurmeester oordeelt anders. Bal is kwaad. Zoo ook heeren van bestuur. Twee punten voor tegenpartij. Klaas is obsternaat, beweert, gesticuleert, roept en raast... vergeefs. Den wol ’k net mear. Jas aan, Klaas af. Andere mannen. Intusschen wordt het voller op ’t veld. De tribunes zijn nu mooi bezet. En traditio neel beweegt zich ’n groote file van allerlei menschen om het perk. Ik ga eens even tusschen de menigte. Wat is het daar leuk en gezellig, ’t Schoon geslacht is ruim vertegenwoordigd, „schoon” ook met excepties. ’t Algemeen idee is dat Hoek Heerenwaltie L 3- W. w. uit Almelo, die zich uitgaf voor een i 1 i i i Ti zoon van »het Staphorster boertje,” ter"*" DIJ (Ie bekende rleeien 8 vooruitbetaling geneesmiddelen verkocht Harlingen, Franeker, St. J de leveriDser van versat- j o, j De 30-iarige zoon van den bekenden en aan de Stations V an de paardenhandelaar Hertz uit Coesveld, was Spoorweg te Stiens, HallU' deze week bezi8 met het behandelen van een 1 paard. Hij kreeg van het dier een schop tegen werd, lernaard, Metslaw de buik, aan de gevolgen waarvan hij thana Minnertsga, Tjummarum, S is QverUden* eigenaardig met ’n aardig woord aan de winnaars en vraagt of het nu ook lang zamerhand tijd wordt, dat het Gemeente bestuur van Franeker den eersten prijs, 9 gouden Willems gaat uitloven? Nu optocht of aftocht, hoe is’t eigenlijk, muziek voorop. En de massa verspreidt zich door de stad of bezoekt de stoomfiets, ’t hippodrome, ’t circus of Lohoff. ’s Avonds slecht weer, regen, hagel, donder en weerlicht. Maar toen zat ondergeteekende al lang hoog en droog in het kostershuis te Arum. En nu zit ik op het bureau en praktiseer nog altijd na over ’n „kop” voor dit kaats- relaas. Ik weet het niet. zaakje maar in orde. BINNEN LAND. en Minse de Vries trekt be- wordt nu brutaal gekaatst. Minse moet het verliezen. De laatste partij, tusschen Franeker en Witmarsum valt danig tegen. Gemakkelijk winnen Sijtze, Tjeerd en Meint het van het Franeker partuur. Dit houdt een „schoone” telegraaf. Zoo is de zege gemakkelijk te be halen. Als ’t uit is speelt de muziek Wien Neerlandsch bloed. De prijzen worden direct uitgedeeld. De overwinnaars scharen zich om de bestuurstent, waar de heer Koopmans met ’n aardige speech de zegeteekenen met Mozes en de Profeten uitreikt. De heer Ferf, oud-Burgemeester van Fra neker geeft den door hem uitgeloofden prijs zal enz. vast brandpiket is aangesteld, ’t Is te hopen dat de gemeente voor de goede orde deze zaak spoedig regelt. Naar wij vernemen, is door den kerke- raad der Chr. Ger. Kerk alhier een terrein aangekocht tegenover de reeds in aanbouw zijnde kerk dier gemeente, op het bouwterrein aan de Stationsstraat, om daar te bouwen een Christelijke School. Sneek, 1 Aug. Bij de Herv. Gemeente alhier werd heden avond (na bekomen machti ging) tot 3den predikant beroepen Ds. G. H. de Haas te Bergum en wel met 28 van de 30 geldige stemmen. Warns, 31 Juli. Een ram-lam, thans eigendom van den koopman St. Betsema alhier, heeft er voor gezorgd, dat het schapen ras niet geheel onbesproken behoeft te blijven. Het achterlichaam van het dier is normaal gevormd, maar hals en kop zijn, vrij sprekend, die van een varken, waaraan ook de voedsel- opname herinnert. Wellicht is het ’n kermistent. Workum. Het door vele ingezetenen onzer gemeente zeer toegejuichte plan der Ver- eeniging „Plaatselijk Belang" om de oprichting van een Wasch- en Strijk inrichting alhier te bevorderen, was door de feesten van 10 Juli geheel op den achtergrond geraakt. Nu echter die mooie dag tot het verleden behoort, begint langzamerhand het practische deel van het leven ook weer meer op den voorgrond te treden en daardoor ook het plan der Wasch- en Strijkinrichting. Naar men mededeelt heeft het bestuur van genoemde vereeniging deze week eene dc VaC<D commissie naar den Haag, Dordrecht en Rotterdam afgevaardigd om eenigeinrichtingen te bezichtigen. In eene eerstdaags te houden ledenvergadering zal deze commissie rapport uitbrengen van hare bevindingen en wij durven de commissie verzekeren dat haar verslag door velen met belangstelling zal worden aangehoord. Te Hengelo is aangehouden zekere Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Woensdagmiddag j.l. te 12 uur, vereenigden zich op een daarvoor gereed liggende stoomboot buiten het Hoogend, h.h. Officieren onzer schutterij, alle kaderleden, benevens de auditeur-millitair, de heer J. H. Doodkorte, en de kapelmeester van het Stedelijk Muziekcorps, de heer P. Gaillard, om gezamenlijk een boottocht te ondernemen naar Gaasterland. Daar de Schutterij den Isten Augustus wordt opgeheven, wilden zij den laatsten dag, waarop nog de uniform gedragen mocht worden, daarvan gebruik maken en in vriend- schappelijken kring het feit herdenken, dat deze instelling van onze strijdmacht gaat verdwijnen. Na een gezellig boottochtje werd Balk bereikt, vanwaar te voet naar Kippenburg, het eigenlijke doel der reis, werd gewandeld. Hier werd volop genoten van het schoone, dat de natuur aldaar aanbiedt, waarna allen zich aan een gemeenschappelijken disch ver eenigden. Menig woord werd hier gesproken in be trekking tot de schutterij, en zij, die zich hierbij, vroeger en later, verdienstelijk hebben gemaakt. ’t Was reeds laat in den avond voor men hier terugkeerde. Verder vernemen we nog, dat gisteren, Donderdagmorgen, door het kader en het nog kleine deel overgebleven schutters, kleeding, wapenen en leergoed ten stadhuize zijn ingeleverd. Nu de schutterij tot het verledene behoort, men haar gemis bij eventueele branden zeker gevoelen, zoolang er nog geen Wy habbe Rispmoanne al yn ’t lan, de dage: op de Bol- r okkerdeis Neffens de wyn krije wy it by jimmes wei. „Ut dy hoeke komt net folie goeds wei", sei Jouke- slachter, „myn wiif en de baerch binne dêr fen denue". De ljue, dy’t in utflechtsje habbe ef op reis binne, treffe it neat. De badpleatsen binne it alderminste wei; it is suver gjin waer om to baeijen. Jonge, hwet binne de tiden foroare. Do ’t ik in feintsje wier, wier Bolserter merke fis fornaemste fitsje; in inkelde kear rieden wy ris ut for plezier nei Gaestlan ef de Bildoarpen troch, mei de faem yn ’e kapsjeas. Nou tsucht alles om utens mei tram en mei spoar nei Hollan ta en oeral hinne. It liket der by de bern al yn to sitten. Do ’t üs Domeny snein to moarn fit Gesang 69 foar- lies „Komt, wandelaars op ’t zelfde spoor! Wij reizen met elkand’ren", do róp de jonge fen Bindert-smid lud-op oer’e tsjerke: „Heit, mei ’k den ek mei?" De hiele gemeinte stiek fensels de earen op fen „stil smoarge jonge!" Niis hab ik Keimpe-marsman hjir hawn. Du scilst him yet wol kenne. Swiete Keimpke wier syn skoaljongesnamme. De man hat in nuvere oanwensthy seit- altiden „der ha jy gelijk oan”. Ik wit by underfilling, det as der marris immen de goedichheid hat yen op in forkearde oanwenst to wizen, men dy it gaust kwyt rekket. Sa woe ik Keimpe ek helpe, mar der liket mei him gjin salve oan to striken te wêzen. Yn 't preat hie hy al in kearmannich wer sein: „Dêr hajy gelyk oan”, do foei ik hwet heftich tsjin him fit en sei: ’k Hab in hekel oan ljue, dy’t yen altyd gelyk jowe”Dêr ha jy gelyk oan, boer! andere Keimpe. Sjuchst wol, Oark, mei sokke ljue as Keimpe en it waer, dêr is gjin forhelpen oan. De foarige wike habbe wy yn fis doarpke in keatsforiening krige. It spil gyng fen in stik ef hwet jonge bazen fit. De boeren en boargers waerden der by fitnoege deftich as hearen „donateurs”. Sipke Ropein, de bakkers- feint, is de skriuwer. Dy hie fit „aller naam” de earste forgearring oproppen. Dy ’t mei- dwaen woe als lid ef dy 't de foriening stipelearje woe, moast syn namme goed dudlik skriuwe op in bóge pompier, dêr 't Sipke boppe-oan skreaun hie„Pretentielijst van leden en dommeteurs van de kaatsklup onder de naam Sjirk. a'les”. It spil is allegearre nei Sipke sin foar-inoar kommen. Op mijn fitstel is allinne it dichter- like „boven alles”, fen de namme öfnomd, sadet de foriening nou „Sjirk Walles” hjit. Yn ’e oare wike scille wy de earste keats- party balde finder de leden. It balbispuijen en gêrskógjen scil forbean wêze. Harke Protter wier hjir oars op tsjin „hwent,” sei er, „hwer moat ik den mei myn spui hinne?” Dy ’t gjin wite finderbroek hat, „soes- pantiljon” sei Sipke, moat in wite broek oandwaen, in skoatsjebroek kin der ek op troch. Unfoech Hokken wirdt straft mei in kwartsje boete de persoan; en die meidocht oan priisparten scil as lid ófset wirde. Wy, „dommeteurs”, jowe in kroan en de leden ien goune de man, yn ’t jier fensels. De prizen sciUe fitdield wier op syn frysk en frij fen gelach. Mei al deze foarskriften yn in blau skriuwboek, dat Master oan de klup levere hat, is us keatsforiening de wrald yn- gien, op hope fen in lang bistean en ta ioredeling fen it Aide keatsspil. De foarfitgang bigjint dus by uzes ek mei to dwaen. Wy greidhoeksters hiene oars gjin forstan en dêrom gjin Ijeafde for it keatsen. Mar de tiden foroarjeen de minsken mei-ien. Wy bliuwe lykwols yn frjeonskip deselde. Oark it béste! Dyn aide frjeon a Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1