Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Fr; i Cognac fine - Jamaica Run 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 63. BOLS Donderdag 8 Augustus. BEROEPSKEUZE. bevelen aan voor nied I VOOR k 20 PK. geschiedt het werk eindelijk BINNENLAND. van een T L arme stakker nogal een mensch? Stichtsche Cf. en volgt die door Noord- Limburg, Gelderland, Overijsel, en Groningen, zoo dicht mogelijk zooverre het de berijdbare wegen Wat moet uw zoon worden r vroeg iK'eCïh een vader. Ik zal hem laten studeeren om klerk bij de posterijen te kunnen worden, was het antwoord. O, hij kan zoo mooi teekenen! Maar, hernam ik, daaruit blijkt toch niet, dat uw zoon aanleg, veel minder dat hij roeping gevoelt postdienst te worden op - hij, als hij slaagt, f 1 H f Kimswerd, 5 Aug. Op de hieminge van den landbouwer R. P. alhier zijn bij ’t uit graven van een boom 7 zilveren en één koperen muntstuk gevonden, ’t Grootste is een weinig grooter dan een gulden, waarop te lezen is, op de eene zijDominé Bene- dictus 1599, op de andere Groningen Moneta Nova. Nog een ander: Neges Cita Sespos Dora en Facta Boema. Een er van draagt ’t jaartal 1518. Op de koperen staatHollandia. ’t Voornemen bestaat ze op te zenden naar een oudheid kundige. Tjalleberd, 4 Aug. Dekaatsvereen.Foaruwt hield heden haar tweeden wedstrijd onder de leden. Als winnaars traden uit het strijdperk de heeren J. de Groot, Tijnje, L. Knkke Tjalleberd, le prijs. 11. Th. Pijlman, K. Ludwig, beiden Tjalleberd, premie. T. de Jong, Tjalleberd, P, Bergsma, Tijnje, troost prijs. Het cadeau voor den versten bovenslag werd behaald door den heer P. Th. Pijlman alhier. Jorwerd, 3 Augs. Door den districts-veearts is miltvuur geconstateerd bij een koe van den landbouwer A. Algera. Het beest werd toen het zou worden gemolken, dood in het land gevonden. Op gebruikelijke wijze is het cadaver vernietigd. Langezwaafl, 5 Augs. Hendrik v.d. Meulen die in de hooiing is bij den landbouwer Zwanenburg, zou gisternamiddag met een zoon van den boer uit melken. Zittende op een platten boerenwagen, reden ze hard over den grintweg. Plotseling sloeg het paard op hol en de wagen slingerde tegen een boom. De zoon van den boer had er nog tijdig kunnen afspringen, maar v.d. Meulen kwam noodlottig neer. Met vreeselijke verwondingen aan het hoofd werd hij opgenomen. De te hulpgeroepen heelkundige constateerde hersen schudding en oordeelde den toestand zorg wekkend. Tot Maandagmorgen 10 uur heeft v.d. Meulen bewusteloos gelegen. Gaasterland, 5 Aug. De stand der aard appels alhier en in den omtrek gaf voortdurend aanleiding tot tevredenheid; nu de akkers aan «de snee” komen, blijkt ook de deugd der knollen zeer goed te zijn. De soorten, welke thans gerooid worden, zijn voor het meerendeel Borger-Munstersche en geeltjes; van de later-rijpe soorten verwacht men echter ook een goed beschot van voldoende qualiteit. Behalve de aardappelakkers beloven ook de graanvelden een goede opbrengst; de kunstmest, welke bier vrij algemeen aan gewend wordt, blijkt uitmuntend te werken, in ’t bijzonder op de haverakkers. De oogst van peulvruchten is onvoldoende; dit is trouwens overal het geval. Heerenveen, 5 Aug. De eenige overlevende van de vier, die 28’ Febr. j.l. het slacht offer werden van het vreeselijk tramongeval bij ’t Goddelooze Tolhek, de schrijnwerker J. Wesseling, is thans, na ruim vijf maanden, in zoover hersteld, dat hij heden voor het eerst weer is kunnen werkzaam zijn in de tramwerkplaats, voorloopig echter nog slechts met een korten werkdag van vijf uren. Hij is nog niet volledig op krachten en ook zijn gezicht is zeer verzwakt. Tjalleberd, 4 Aug. Toen heden morgen de zoon en dochter van den landbouwer P. Eenige groentenkooplieden die aan het station te Delft bezig waren met het laden van een wagen, begingen de onvoorzichtigheid den wagen af te koppelen en een eind verder op de rails te schuiven, door het signaal veilig heen. Toen omstreeks halfvijf een goederentrein binnenkwam raakte deze in botsing met den wagen, met het gevolg, dat twee wagens van den trein uit de rails geraakten en eerst bedoelde wagen in de spoorhaven viel. Hoewel de schade aan het materiaal niet groot is, was het gevolg der onvoorzichtigheid toch zeer lastig, daar het verkeer in de eerste uren na het ongeval zeer gestoord was, doordat slechts op enkel spoor kon gereden worden. In den laten avond ging dit weder vrij geregeld. Tegen den onvoorzichtige, zekeren B., te Rotterdam, is proces-verbaal opgemaakt,. toewijding en machinaal. Ik mag het wel, dat de aannemer met ingenomenheid gewaagt van de groote werken die hij tot stand bracht; dat de boer altijd spreekt over zijn koeien, paarden, ploegen, zaaien en oogsten; dat de onderwijzer voort durend babbelt over onderwijszaken. Immers waar het hart vol van is, daarvan loopt de mond over. Daar brandt in den boezem een heilig vuur om zoo best zoo nauwgezet mogelijk de taak, die men, ’t zij dan uit eigen begeerte of door den wil der ouders op zich nam te volbrengen, waarvan voor gezin en samenleving zooveel afhangt. Ik houd het voor noodzakelijk, dat de ouders er zoo nauwkeurig mogelijk op letten, voor welke taak hun kinderen aanleg, roeping gevoelen. Laten ze daarvoor bekwaamd worden dan vermindert het aantal teleurgestelden. Dokkumer Ct. Het aantal dergenen, die klagen, dat ze weinig of in het geheel niet ophebben met het werk, ambacht, de betrekking die ze vervullen, het ambt dat ze bekleeden, is niet gering. Ik heb menigeen hooren zeggenals ik alles geweten had, zou ik me wel gewacht hebben schoenmaker, onderwijzer, winkelbe diende, of wat men meer wil noemen, ge worden te zijn. Zij allen vonden zich teleur gesteld in hunne verwachtingen; zij allen hadden denkelijk niet gedacht aan de moeite en bezwaren die zich bij eiken arbeid, om het even of deze met de handen of met ’t hoofd plaats heeft, voordoet. Hoe dit komt, wat er de voorname oorzaak van is? Het komt mij voor, dat er in de gezinnen nog veel te weinig gelet wordt op den aanleg ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. alhier met paard en sjees zouden uitrijden, scheen het, dat het dier niet van plan was zijn veulen alleen thuis te laten. Het maakte zulke rare sprongen, dat het met wagen en al in de sloot terecht kwam. De inzittenden konden nog bijtijds uit het rijtuig springen. Alles liep zonder eenig letsel af. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 6 Aug. Door de Onderlinge Zéilclub n Workum” is in hare gisteravond gehouden vergadering besloten, evenals voor gaande jaren wederom een zeilwedstrijd te houden op de Gaast-en Zandmeer op Woens dag 28 Augustus' a.s. Te Monnikendam verloor de secretaris boekhouder der lijnkoekenfabriek eene porte feuille met f 2690. Terugkeerende, ont moette hij twee arme jongens, die de porte feuille hadden gevonden en hem die met ongeschonden inhoud overhandigden. De de Ruijterpostzegels die nog over zijn, zullen niet voor post- maar voor straf- portzegels worden overdrukt. Waarschijnlijk waren de internationale overeenkomsten een bezwaar tegen de aanwending als postzegels, omdat ze toch alleen voor binnenlandsch verkeer konden blijven dienen. Zaterdagnacht zag een agent van politie ’n man in de Gerard Doustraat te Amsterdam met brandende lijfskleeren aan, uit zijn wo ning vluchten. De agent heeft de brandende kleeren gedoofd en daarna is de man per rijtuig naar het binnengasthuis vervoerd, alwaar hij ter verpleging werd opgenomen. De man verkeert niet in levensgevaar. In de woning is door den agent een begin van brand gebluscht. Vermoedelijk heeft de man bij het opstaan een petroleumnachtlichtjeomgestooten. Tel. Een jong paartje, dat dezer dagen per kettingboot te Amsterdam het IJ was over gestoken, maakte van het Tolhuis eene wan deling naar Nieuwendam. Blijkbaar verkozen zij de eenzaamheid, want zij liepen niet langs den Nieuwendammer dijk, maar dwars over de met bagger volgeperste Volewijkslanden. De gedroogde modder was overal mooi glad om er op te wandelen, doch vertoonde nu en dan toch diepe voetstappen. Het mooie pad bleek toch wel wat ver raderlijk te zijn, want opeens zakte de juffrouw er in. Haar geleider bood natuurlijk terstond de behulpzame hand, maar ook hij zakte al dieper en dieper, en spoedig zaten beiden als vastgemetseld tot aan de schouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het ongeval opgemerkt. Met planken en touwen schoot men te hulp, en werden de jongelui er j/bovenop” gesjord. Na zich aan het Koninginnedok van schoone kleeren te hebben voorzien, konden zij zich weder stadwaarts begeven. N. v. d. D. Een treurig ongeval had nabij Franeker plaats. De melkrijder W. had zijn 7-jarig zoontje bij zich op den wagen. Het kind viel er af en de vader kon onmogelijk zoo vlug den wagen stil houden. Het kind werd overreden en met verbrijzeld hoofd, naar men zegt, opgenomen. L. C. Zondagmiddag heeft een moeder, die aan de Kalverstraat te Rotterdam uit het raam harer woning op de eerste verdieping lag, per ongeluk haar 3-jarig zoontje A. de B. die zij terwijl in haar arm hield, naar buiten laten vallen. Het arme kind kwam met het hoofd op de straatsteenen neer en kreeg vermoedelijk een hersenschudding. Door een agent van politie is het kind naar het Zieken huis gebracht. Holt. De qrensrit van eigen haard. De rit die de redactie van Eigen haard gaat doen langs de Nederlandsche grenzen zal Donderdagochtend aanstaande beginnen te Bergen op Zoom. Men gaat dan direct naar de grenslijn Brabant, Drenthe en voor toelaten. Bijna alle Nederlandsche grenskantoren aan de wegen die uit ons land leiden zullen bezocht worden, maar het plan is om niet de grenzen over te gaan. Historisch belang rijke grensscheidingen of grenspalen zullen ook opgezocht en, natuurlijk, gekiekt worden. Er wordt gereden met een minimum snel- ADVERTENTIEPRIJS1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. om de bevoegdheid verwerven en zonder een kennis is het ónmogelijk bekwaam onderwijzer te de man, die het meest leerde, de meeste acten verkreeg ook de beste onder wijzer? Volstrekt niet! Zoo tact, toewijding en roeping ontbreken is het een getob en gemartel om de leerlingen verder te brengen, om er medelijden mee te hebben. Ik heb soms heldere bollen ontmoet, maar dat in de practijk stumpers waren en bleven. Het ligt in de natuur, in het wezen der menschen, dat de liefde, voor welken en welk soort van arbeid ook afneemt, indien de inspanning geen succes oplevert, het doel misloopt. Men gevoelt dan, dat men de rechte man op de rechte plaats niet is. Is dat gevoel in iemand gaan postvatten, dan verdooft met de gewaande liefde ook de heid, ip een Spijker-automobiel van van de firma Verwey en Lugard. Door alle dorpen zal zóó langzaam gereden worden als een voetganger loopt. Het eerste traject gaat tot of dichtbij Maastricht, het tweede tot Zevenaar, en het derde tot Nieuwe Schans. Naar men ons meedeelde worden er uit verschillende grensplaatsjes vele blijken van belangstelling in dezen origineelen tocht ont vangen. - Het ongeluk te IJmuiden. Hedenochtend is aan het strand te IJmuiden een der lijkjes van de Donderdag verdronken jongens van het St. Aloysius-gesticht aan gespoeld. Het lijkje is dat van den jongen W. Norbert. Te Renkum zijn door den schipper J. van Vliet uit den Rijn opgevischt de lijken van den heer R. en mej, M. R. uit Amsterdam, die Dinsdag bij de Westerbouwing te Oosterbeek zich in den Rijn verdronken. Beide lijken waren door een koord, dat eenige malen om hunne lichamen was gewik keld, verbonden. Op het lijk van R. werd gevonden een portemonnaie, inhoudende een bedrag van f' 4,03, een zilveren remontoir-horloge aan nikkelen ketting, en ring met sleutels; op het lijk van mej. R. o. m. een zakboekje, waarin de naam R. De lijken zijn, na door dr. K. te zijn geschouwd, naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats gebracht. Te Mook is naar aanleiding van de beide ongelukken in zes dagen voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop, een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, van iedere auto, welke de kom van het dorp passeert in e’en voor de veiligheid gevaarlijke snelheid, de letter en het nummer op te teekenen en tegen hare bestuurders proces verbaal te doen opmaken. Geld. De bij den diefstal bij den heer Goudsmit in de Passage den Haag betrokken verzekering-maatschappijen hebben, nadat de schade door partijen geregeld was, op zeer coulante wijze de zaak in orde gebracht. ’t Gebeurde aan den Eemdijk te Bun schoten. In ’t land van zekeren V. was men aan ’t hooien. De baas was zelf tegenwoordig. Ouder ’t werk evenwel kreeg een hooier, iemand uit Amersfoort, door vermoeidheid of anderszins (zeker niet door ’t stilzitten, want dat schijnt een hooier nooit te mogen doen, tenminste als het even regent moeten de stumpers soms allerlei noodig of onnoodige werkjes doen), zoo ik schreef, de hooier kreeg plotseling een ongesteldheid en viel voor dood in 't natte gras neer. De baas liet hem als een hond, neen als een onnut voorwerp, op het natte gras liggen, in guren wind met z’n zweetnatte lichaam. Enkele medelijdende voorbijgangers kwamen naderbij en wilden eenig hooi onder hem leggen, wat de baas niet wilde. Gelukkig kwam een onzer predikanten voorbij die den man naar het huis van z’n baas liet brengen. Toen deze met nog een ander thuiskwam, moet door den laatste nog gezegd zijn: /t Hindert niet, ais hij sterft, of hij op ’t land of in huis sterft.” Gelukkig knapte de spoedig weer op. Was die boer om beambte bij den en den geheelen dag het kantoor te zitten. Ja maar dan heeft een beste betrekking en geld verzoet den arbeid. Is het wonder, dat de knaap zijn doel misliep? Men had niet gelet op roeping, niet eens op aanleg. Voor vele betrekkingen en ambten wordt veel kennis en bekwaamheid vereischt om aan de examens te voldoen. Nu, degelijke kennis zit een mensch nooit in den weg. Maar kennis alleen is niet voldoende. Daar moet in iederen mensch een ernstigen, heiligen drang zijn om de taak, die de zijne is, te volbrengen. Die drang des harten noemen we roeping en wie er niets in zich van gewaar wordt, die niet van liefde blaakt voor zijn werk, zijne betrekking zal sleurwerk leveren, zal zich nooit de tact verwerven om een bekwaam ambtenaar of wat ook te zijn. Zendt uwe zonen naar de handelsschool I Laat het zijn, dat ze met grooten ijver studeeren en een schitterend eind-examen doen. Dan worden diezelfde zonen nog volstrekt geene degelijke handelsmannen, indien hun tact en onder nemingsgeest ontbreekt. De jongeling zegt, dat hij dominé wil worden. Zijn vader laat hem gymnasium en hoogeschool afioopen en de jongeling slaagt en wordt predikant. Was er aanleg, roeping voor dat eerwaardig ambt? Waartoe dan dat steeds sterker wordend verlangen dat we in de laatste jaren bij verkiezingen waarnemen bij een groote menigte dominees om Kamerlid te worden? Was het teleurstelling omdat de werkelijke roeping ontbrakof voelden zij, dat de noodige tact om het veel omvattend werk met hoop op succes te volbrengen, hun deel niet was Wie zal het zeggen, wie de diepste drijfveeren voor zulk doen kunnen opsporen? Veel kennis is noodig als onderwijzer te goede mate een degelijk, zijn. Is nu Bolswardsclte Courant B 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1