Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 11 Augustus. IJ ZALK”. I toffwasche genaamste reisgelegenheid. iga Zoon, 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 64. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. 5 WARD. E 1 tl I rwaarden gratis verkrijgbaa den heer E. POSTHUM^ 34 te Leeuwarden, alsnied Sub-Agenten te Bolsward Anna, Bergum en Dokkum jjeaiprê’T. VOOR Afzonderlijke Workum. De groetenis fen BIN. Bol., 5-8-’O7. BINNENLAND. r R f reeds, dat de van klein Ook dit ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sneek, 6 Augs. Het bestuur der Christe lijke kerk alhier heeft tegenover zijn in aan- - L- oo n/rolzAZlh f rvrr» r» »- XL. Brief fen Bin Béste Oark njunkelytsen wirdt it tiid det ik soargje detstü net hielendal dea In wrak ald-kies, dêr kin ik dy Mochtstü dy yet net Daar was een flinke varensgast, een eer lijke trouwe borst. Hij was bekwaam in het varen, had een paar centen overgespaard, had kennis aan een meisje gekregen en wilde wel schipper worden; schipper worden en trouwen. Maar bij schoot nog wat geld te kort. Daar las hij in een blad het woord Geld, Dat was een uitkomst. De advertentie uitgeknipt, netjes bewaard in de tabaksdoos. Een brief opgesteld en ge post. 't Antwoord kwam vlug, veel vlugger dan hij had durven verwachten. Eu dat antwoord? Klaar, hoor! Geld? Zooveel hij verkoos. Dat is te zeggenals zijn persoon goed was. Daarnaar moesteerst worden geïnformeerd. En dat moest vijfen twintig gulden kosten, welke hij vooraf moest overmaken. Nu ze mochten hem overal kennen, en veroorzaakte zooveel pijn, dat van geneeskundige hulp noodig weldra verleend werd. Thans kan Snein wier it allerivichste moai. Op ds deade gemak binne Hylkje en ik do nei it ringfytsen takuijere. De bern fensels mei. Hwet in wille en hwet in neipraet. Oars, der is for greate minsken net folie oan. Sa’n heal hündert riders en rydsters diene mei. Als jy it hear den sa oersjugge, moat men it ek al moai tine wolle. De iene efter de oare rollet op it doel oan en pjuktyn ’e loft by in hanwizer, dy dwarsoer nei de sleat ta wiist. As in hy ef in sy it spoar ris bjuster is, den wirdt der ünfoech in stek yn ’t wylde dien. Dy ’t hwet bitoefter aïvxxz—-1- ICriinh van echt linnen niet te onder- voor Linnengoed. bezoekt, is het feit toch nog wel zóó zeldzaam, dat we het mogen vermelden. Molkwerum, 8 Aug. Bij den landbouwer v. d. P. alhier waren ze gisteren druk bezig om het land te bemesten, hetgeen werd aangevoerd door paard en wagen. Hiermede was ook de ruim*30-jarige zoon des huizes bezig, totdat hij opeens door zijn kameraden werd vermist. Op onderzoek uitgaande en de huisgenooten gevraagd of men P. ook gezien had, werd ontkennend geantwoord, totdat men hem eindelijk op den zolder vond, waarbij hij den treuurigen moed had gehad zichzelven van het leven te berooven. Terwijl de moeder een dag naar hare dochter op bezoek was naar het dorp W. wachtte haar, thuiskomende, deze droeve ge beurtenis. oan Oark. De fjirma, dêr ’t ik den de //Co”, lyk ast’ it neamst, fen wirde scil, hat in hannel yn sie en docht mei-iens yn masjinereau en alle ark en ridskip dat yn bitter- en tsjiisfebriken thtis heart. De prizen fen de masjines for it biarbeidzjen fen de groun, it hea, nót en hwet der mear waechset en fen ’e büter en tsjiis binne sa beech wol det der fiks oan T fortsjinne wirde kin. By it neisjên fen de__ rekkens op us kupertive buterfebryk hab ik dit wol merkbiten. Ik hab der neat gjin - noed mei ef ik scil mei de hannel in goed W stik brea winne kinne en hwet dêr op moat v der yet wol by. Allerheiljen geane wy bjir wei. Mei goedfinen fen lanhearre scil myn|i oansteande sweager, dy mei Auk, myn mid-^ delste sister, trouwe scil, den op myn pleats. Hy en Auk nimme de hierjierren en ek usjch, elegant, hiele boerkerije oer, mei it oandiel yn ’t vvaschloon febryk en al. Us heit en aide Knjilles Ages, der ’t Auk hjar oansteande in soan fen is, moatte ta de bitse. Sa’n hiel spil slacht derJ OSTERBAAN. yn. Mar hja tochten mei-inoar det it sa better wier as in pleats to hieren fit de- krante. Sa is den de iene mei de oare holpen.1 As der nou mar gjin tongblier komt! Op de gearkomste fen it Frysk selskipl hab ik lésten net west. It wier do moai himmel waer, sadwaende koe ik thós mear fortsjinje. Ik kin dy dus alles net fortelle fen stikje ta bytsje. Ut Sljucht en Rgucht scilstü it forslach nou al wei ha. De hear Sjouke de Zee hat der for soarge det de Fryske lezers hichte nimme koene fen hwet dêr bard en bispritsen is en hwet de hear Kanne to sizzen hie oer de Fryske tael- biweging. Wy binne tsjinwirdich echt yn de houns- dagen, Oark. Tinkt ’t dy ek net? Nou kald, den waerm. Fen ’e wike hiene wy de iene deis tige brodzich waer, it wetter roun by alles del, it boldere sa’n hiele neidei en de oare moarns wier it wer hjerstich, winich en k&ld. It waer bleau out hjoed de dei bare finbistendich. Yn gjin fyftich jier sa’n fimmer hawn, sei its lytsfeint. Hy hie it $en s^n oarreheit. De information moesten goed zijn. Dus maar vijf-en-twintig gulden gestuurd; met een postwissel. Onze vriend met zijn meisje ze hadden al een schip; in gedachten althans. De man van de letters zoo en zoo zou be richten als hij de informatiën binnen had. Dat duurde wat lang. Die postwissel zal toch niet zoek zijn geraakt? ’t Was misschien niet kwaad zelf eens naar dien mijnheer toe te gaan. ’F Zou wel een groote boel zijn... Een groote boel was ’t niet, in ’t geheel niet. De postwissel? Ja, die was ontvangen. Maar ’t speet mijnheer, dat hij ’t zeggen moest, hij had ’t hem juist willen schrijven de informatiën waren van dien aard, dat mijnheer niet op de zaak kon ingaan. De informatiën slecht? Van hem? Dat kon niet Wel neen slecht, dat was het woord niet. Maar de zaak kon toch geen verderen voortgang hebben. En de vijf-en-twintig gulden dan? Die zijn verwerkt; die kunnen niet terug worden gegeven. Of hij dan die informatiën eens zien mocht. Neen, dat kon niet. Dergelijke zaken moesten discreet worden behandeld. Het schippertje kon gaan. Hij was zijn f 25 kwijt. Zie je die geldaanbieders zonder borg zijn uit de familie van een, twee, drie, kla veraas. Ze werken met kwartjesvinders-han- digheidjes. Staking te Enschede. In de Motoren fabriek der firma A. San ders Zn. te Enschede legden Woensdag een 60-tal arbeiders den arbeid neer of liever, zij verlieten Dinsdagavond als gewoon de werkplaats en kwamen Woensdagmorgen niet terug. De stakers eischen invoering van den 10- urigen werkdag, in plaats van den geldenden elfurigen, gepaard met loonsverhooging van één cent per uur, twee vrije dagen per jaar met behoud van loon, extra-betaling voor overwerk en Zaterdags na 4 uur vrij-af. Mond- en klauwzeer. Bij den veehouder Griffioen te Nieuwer- Amstel is een der runderen aan mond- en klauwzeer bezweken. In een druk bezochte vergadering van vee houders, door de Landbouwvereenigiug te Leiderdorp in samenwerking met de afdee- lingen van den Boerenbond te Hazerswoude, Zoeterwoude en Alkemade te Leiden gehouden, werd, nadat door den heer W. Samson te Leiderdorp de bezwaren tegen de maatregelen der regeering ter beteugeling van het mond en klauwzeer uitvoerig en onder applaus der vergadering waren besproken, besloten een adres aan de Koningin te zenden met het eerbiedig verzoek eene afzonderlijke wet ter beteugeling van het mond- en klauwzeer in te voeren en bij het ontwerpen daarvan ook rekening te houden met de wenschen der veehouders. Het adres, dat niet uitgaan zal van eenige landbouwvereeniging maar van de landbouwers individueel, zal op verschillende weekmarkten ter teekening worden gelegd. Een dienstbode, wonende op de Heeren- gracht te Amsterdam, verzond enkele weken geleden per brief een tienrittenboekje der Staatsspoor naar Rotterdam. Dit boekje kwam niet aan zijn adres terecht, waarvan aan de administratie der Staatsspoor werd kennis gegeven. Hedennamiddag stapte aan het Maasstation te Rotterdam een dienstbode uit Amsterdam in den trein en bood een tien rittenboekje aan, dat door den controleerenden beambte ais het vermiste herkend werd. Deze dienstbode, gebracht naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, verklaarde dat haar patroon te Amsterdam het boekje voor haar had gekocht. Zij is op vrije voeten gelaten. De politie, die beslag op het boekje legde, stelt een nader onderzoek in. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. C. dat bij het z.g. ^pootjesbaden” Woensdagnamiddag in het Noordzeekanaal een 12-jarige knaap in de diepte verdwenen en kort daarop levenloos opgehaald is. Verleden week had een automobilist te Terschuur, een gehucht onder de gemeente Barneveld, het ongeluk tegen een boom te rijden, waardoor hij verplicht werd zijn machine in een schuur achter te laten. Toen hij den volgenden dag zijn eigendom kwam opeischen, bleek het, dat al de banden van de auto waren stuk gesneden. Naar men zegt heeft de eigenaar f 300 uitgeloofd aan hem, die den dader van die vernieling kan aanwijzen. Nu is Zondagavond 11. in hetzelfde gehucht bij een landbouwer ingebrokeu. Al het paarde- tuig dat men vinden kon en mede een lederen kap van een wagen vond de eigenaar den volgenden morgen aan stukjes gesneden, hetgeen hem een*schadepostje van een paar honderd gulden bezorgde. Dat de politie in beide gevallen werkzaam is, laat zich denken. Ew. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. oanstitseu en nou moast it bistjur in for- gearring bilizze om it al ef net balden fen in feestke to bisprekken. Nei iepening en lêzing fen de oanteikeningen frege ien fen de echte feestfoarstanners, in Bilkert, it wird en sei: //Der binne guds die wille wel is in feesje hewwe”... mar, hier stond de spreker stil, hij zweeg en kon niet meer, seit de dichter. In handich bürman naem lykwols it wird oer en it ein fen ’t liet isWy scil le in feest ha for de bern, net for de greaten. It famfaerjekorps scil blieze en it spil fleur bysette. Mochtstü faeks om Keninginnejierdei hinne mei fekansje yn 't lan wêze, kom den by uzes op ’t bernefeest. Allegearre fiks soun. Hylkje en fen dyn frjeon Repk. Nieuwsb v. Fr. Elk vak heeft zoo zijn eigen aardige gevaren.. Dat ondervond eergister smid H. alhier. Onder het werk viel hem een stuk ijzer op den voet. Eerst telde hij het geval niet, maar toen de voet erg pijnlijk begon te worden, strompelde hij naar den dokter. Naar wij vernemen was het geval echter niet van zeer ernstigen aard. Zaterdag had een meisje van F. G. de onvoorzichtigheid het bijna 3-jarig zoontje van J. H. met een roestige pen in het ge zicht te steken en wel in den rechterooghoek. Hoewel het wondje eerst van mindere be- teekenis werd geacht, zwol dit Woensdag dermate op inroepen geacht en worden gemeld, dat het oog geen letsel heeft bekomen en geen reden tot ongerustheid meer behoeft te bestaan. Dit geval zij tot waarschuwing. Hem. Oldeph. en Nw., 7 Aug. Men keert tot het oude terug! Eenige jaren ge leden werden door de kippenhouders alhier (en elders) de boerenhoenders vervangen door rashennenWyandottes, Plymouth-Rocks, Minorca’s enz. Nu eerst zou de kippen fokkerij rendabel worden, heette het, maar de proeven zijn deerlijk mislukt. De dure kippen klimatiseerden slecht en hadden vooral ’s winters, wanneer juist de pluk moest komen, met allerlei ziekten te kampen. De eieren-opbrengst viel nergens mee en daarom is men langzamerhand tot de gewone boerenkip teruggekomen. Vroeger berichtten we konijnenteelt ’n tweede tak veehouderij, aan kant gedaan was. bedrijf bleek in verhouding tot de moeite, niet winstgevend. Sneek. Als 3e predikant der Ned. Herv. Gemeente (vac. Niemeijer) heeft Ds. G. H. de Haas te Bergum het beroep naar deze gemeente aangenomen. Naar men mededeelt heeft de buurt- commissie Kleinzand het voornemen, ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Aug. a.s., voor te stellen het bekende historische feit //De verrassing van Breda door een turfschip.” Joure. ’t Was een heele rit, die A. Mast, alhier woonachtig, Zondag voor een week volbracht. Hij trok n.l. ’s morgens om 5 uur per fiets over Sloten naar Stavoren en bezocht zóó achtereenvolgens Hindeloopen, Workum, IJlst, Sneek, Bolsward, Harlingen, Franeker, Leeuwarden en Dokkum, om van daar weer, ook per fiets natuurlijk, koers te zetten naar huis. De heele rondreis had, pauzeeringen inbegrepen, uur geduurd. Hoewel Mast niet de eerste is die op één dag per fiets alle steden in onze provincie Al sa der for rekkest. fensels net öfhelpe. kwyt wêze, gean dêr-den mei nei in bistu- dearre kiezeloeker en as san ien dy te djür komt en ast’ bang bist for mear pine, kom den mar ris op in Freed to Ljouwert. Üêrre, op 'e Lange Piip, flak foar it Gouden Wagentsje, dêr stiet fêst alle wykmerke- dagen sa’n hokes-pokes-man, dy ’t ófrint as in wekkerklok, as er goed oan ’e gong is. Yn echt Amsterdamsk, mei in poarsje bom bast der mank, forhellet hy den folke tige lüdroftich fensels hwet hij alsa dwaen kin süuder seardwaen. Aide üngeve kiezzen en tosken wipt hy der sa mar ut, det hja wit ho fier de Nijestêd oerfleane. It docht hielendal net sear foardet it oan de opperaesje ta is, seit er. Yn it hyssen fen lykdoarnen is hy ek in master. In in- kelde kear mei ik wol graech ris in skoftke by dy David Hollander stean to sjên en to harkjen. As men him heart, scoe men tinke dat is nou de greatste woldwaender fen hiel de wrald. Hy docht it ommers for in kromke, is tige wis fen syn saek en de loekerij docht neat sear, seit er, salang as it de jildponge oanbilanget. Dy keardel is fen de tongrieme snein, Oark. Hy fortsjinnet grif syn brea mear mei de müle as troch geleardens ef it scoe wêze kinne det hy in heap minske- kennis hat. Oan dyn nijsgjirrigens ken ik foldwaen, al hast it nys oars al sab wet wei. Wikje hie it net sa fier mis, sadwaende witst’ al, ho as ’t sit. Dy foroaring mei my is noch al hommels opkommen. It boerkjen foldocht my oars net min; f’ral ha de léste jierren us gjin wynaeijen lein; mar ik hab it altiden yn ’e krün hawn noch ris hwet oars to bigjinnen. En dit is nou den slagge. Troch de wei ik tige bikend bin yn Fryslan, oarnearre men oer ’e Kiinder, det ik geskikt wêze scoe om de underskate masjines, dy ’t in greidboer en in bouboer al sa brüke kinne yn dizze kontrijen oan ’e man to bringen. De fjirma, dêr ’t ik den de //Co”, lyk ast’ Bolswardsclie Courant pets01 aU öc/rairerae» vi «au- „wat;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1