Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Door eigen kracht. I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 65. 1ste kwaliteit NATUDRBOT- Edammer-, Friesche Kaa en Eieren van eigen kipp Donderdag 15 Augustus. J. J. LEMSTB VOOR Mi Ct. over mr. Troelstra op de i BINNENLAND. De rechtbank ver* Sneek. Tegen Vrijdagavond' bij uitgang ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Afzonderlijke >r Aanbevelend, Grootzand BOLSWARD^ T^T TTïT "*r ’t ding zagen en tend snelle vaart klaarde de zeven trawlermaatschappijen en den boedel van wijlen den heer Planteydt te IJinuiden failliet. Het is het toovermiddel, dat zit in het armelijke huis in de jodenbuurt te Frank fort, waar Meijer Anselm het „Rote Schild" had uithangendat schuilt in het eenvou dige huis, dat in de stad van Krupp geble ven is; dat kon stralen uit elke spaak van het wiel van Michiel de Ruijter. Zoolang zoo’n ding een reliquie is, werkt het, maar ongelukkig, als het tot de curio siteiten begint te behooren. Zoo’n herinne ring uit het nederig begin kan tweeërlei zeggen, ’t Kan zijn //Zoo ben ik begonnen, dat is de aanvang geweest en met inspan ning heb ik ’t er ’t kan ook dat ik, de man van de zakenman, ooit bewaar ’t nog voor Laat ons zullen ze goed weten, wat Maar gebruik ze met flinke armen en goed verstand gezegend, te beletten, het zalige genot te smaken, dat gij zelf hebt gehad, toen gij uw kapitaal zaagt ontstaan en aangroeien, niet om het bezit, maar om de voldoening, die er in lag. Coststellingwerver ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50,Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ’t Is nog niet zoo heel lang geleden, dat men in de dagbladen een bericht kon lezen, dat Westinghouse zijn zoon een plaatsje als werkman in zijn fabrieken had gegeven waar hij den arbeid verrichtte, die ook opgedragen was aan elk zijner werklieden van ongeveer gelijken leeftijd. Wie Westinghouse is, is bekend; zijn naam zweeft over de geheele aarde, elke spoortrein heeft zijn naam op de rijtuigen, want hij is de uitvinder van de naar hem genoemde Westinghouse-rem. Hij heeft zich een kolossaal vermogen verworven, wel niet zoo groot als dat der bekende industrieele koningen van Amerika, maar toch groot genoeg om hem in de gelegen heid te stellen zijn zoon naar onze Wester- sche begrippen iets anders te doen zijn dan werkman in een werkmanspak in een groote fabriek. De oude heer zal zeker zijn goede redenen gehad hebben om te handelen, zoo- als hij deed. Van ’t groote op ’t kleine. nog met de armpjes boven water, doch het telkens onder. Marten ging op en sjorde het dreumesje Hem. Oldeph. en Nw., 12 Aug. De reke ning dezer gemeente over 1906 is met de volgende cijfers aan den Raad aangeboden ontvangsten f60820,67, uitgaven f58776,95; batig saldo f 2043,72. De financiëele toestand dezer gemeente mag gunstig genoemd worden. De schulden last is in 20 jaren gedaald van f 100,000 tot ruim f 30,000. Terhorne, 11 Augs. Ze was de jongste; misschien wat verwendkon niet in eigen onderhoud voorzien, al telde ze reeds 26 jaar. Bij het ziekbed barer moeder doorzag zij de toekomst en sprak reeds van: „weldra volgen.” Moeder stierf voor eenigen tijd en heden werd het lijk barer dochter gevonden in de nabijheid van ons dorp. Ze was spoedig hare moeder gevolgd. Haarlem, 13 Augs. Hepk. Nieuwsb v. Fr. een gehuwde vrouw, die een buurman in de Park- buurt alhier eenig geld uit een geopende linnenkast nam, is procesverbaal opgemaakt. De buurtcommissie Kleinzand heeft wegens de hooge kosten afgezien vóórnemen om op 31 Aug. heid van Koningin, rische feit een turfschip. Nu bestaat ’t plan een ringrijdenj op fietsen voor jongeheeren en -dames te houden. Op Woensdag 21 Augustus zal op het Sneekermeer de jaarlijksche wedstrijd der zeilvereeniging „Sneek" worden gehouden. De volgorde der feestelijkheden is aldus vastgesteld ’s Morgens 9 uurMuziek door de stad, ’s Morgeus 10 uur: le vertrek der leden boot naar het feestterrein en begin der motorbootenwedstrijd. ’s Middags 12 uur: 2e vertrek der ledenboot en begin der zeil wedstrijden. ’s Namiddags 12uur matinee op het feestterrein; van 13x/2 uur: Uitstapjes per motorboot over het feestterrein en naar de kermispolle; van 231/2 uur: bal-champêtre op het feestterrein; 3^/4 uur: vertrek van de feestpolle; uur: aan komst in de stad; 5^4 uurdiner in Amicitia. ’s Avonds 7^/2 uur: prijsuitdeeling in Amicitia en 9 uur caié-chantant in Amicitia. ’s Nachts 12 uur: vertrek extra-trein richting Leeu warden en extra-trammen naar Bolsward en Heerenveen. De N. Roti. kiesrechtmeeting te Amsterdam. Verreweg de grootste menigte wist Troel stra om zich te verzamelen. Hij was uit muntend gedisponeerd en wist met zijn het - kan-me-niet-bommen-vernuft de schare zeer te boeien. Reeds zijn opkomst was prachtig van effect- berekening. Dat verbazend op zijn gemak zich toonen, toen hij op de verhevenheid stond en zijn oog liet gaan over de menschen, nu rustig ging zitten, met de ellebogen op de estrade geleund, de voor hem staanden om zoo te zeggen fixeerende, dan oprees, even de lippen bewoog ais ging hij spreken, maar... bleef zwijgen, zoodat het spel om spanning te wekken haast te lang ging duren... het was inderdaad meesterlijk. Toch hoorde ik ten bewijze, dat de regie hier op ’t kantje kwam van het overdrevene toch hoorde ik, toen dan eindelijk van zijn lippen de woorden: mijn hoorders klonken, iemand naast mij zeggen: nou, nou, moet je je daar zoo lang voor bedenken? Maar gelijk hij zijn publiek al dood stil had vóór hij nog een mond had opengedaan, zoo wist hij het aan zijn lippen te doen blijven hangen, heel zijn improvisatie lang. Met het algemeen kiesrecht staat het oogenschijnlijk niet heel mooi, zei Spr. Laat ik u zeggen, zoo vervolgde hij, dat indien het inderdaad alleen ging om het goede recht der arbeiders, er inderdaad niet veel zou zijn te verwachten. Maar de zaak zit anders. Zoo als het tegenwoordig is, kan het niet lang. Zooals alle groote bewegingen, is ook deze over de hoofden heengegroeid. De partijen zijn met lamlendigheid, futloosheid,politieke onmacht geslagen. Zij wegen in sterkte on geveer tegen elkander op. De soc.-democraten zitten in het midden van de wip. En nu beginnen de vrijzinnigen naar lucht te hap pen. Er moet iets gevonden worden om uit het politiek moeras te komen, de politieke noodzakelijkheid om het eigen, veege lijf te redden, dwingt hen. En slechts het algemeen kiesrecht kan verandering brengen. Welke dan ook, want iedere verandering is een verbetering. Dat nu steunt onze beweging. Marten Peters, oud 8 jaar, is een heel kordaat en verstandig kereltje en alle lezers moeten weten welke groote daad hij' heeft verricht, want zoo jong als hij is, heeft hij al een nog jongeren wereldburger het leven gered, aldus vertelt de Zw. Ct. Hij zag Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur in een sloot aan den Assendorperdijk te Zwolle een kind liggen, een wicht van niet Quder dan l1/^ jaar- Het wicht spartelde van haar a.s. ter gelegen- den verjaardag van H. M. de voor te stellen het bekende histo- De verrassing van Breda door in zuiver j Drentsche Stoom Wasc MEPPEL. It Inrichting naar de eischen des tij Terugzending binnen 8 dagen na on geheel opgemaakt. Speciale Inrichting1 Vitrage Gordijnen en Wollen Goederen3 Halve vrachten voor onze rekening en verbazende ontwikkeling Daar zijn niet heengetogen de welvarenden, maar de verdrukten daar hebben gewerkt mannen met armen aan ’t lijf, maar zonder geld en goed; de geesteskrachtigen waren uitgetrok- ken, niet de weekelingenonverschillig of ze rijk of arm waren, zij zaten niet neer bij de pakken. De Amerikaansche speculant is dat ge weest van den tijd af aan, toen hij als krantenjongen langs de straat slenterde neen vloog; want de slenteraar brengt het zoo ver niet. Te houden wat men heeft is een kunst, zeker, maar te verwerven wat men niet heeft is er ook een en wie tracht te verwerven, die al genoeg heeft „De eerste duizend" dat is de groote slag, als die er is gaat het hardmaar die te verkrijgen is moeilijk. Maar zoet is het ze voorn te zien. Er zit weelde in het eerste kleedingstuk, dat de aankomeling zelf gekocht heeft van het eerste eerlijk verdiende geld want die broek of die jas is een monument; ’t is ’t zegeteeken dat doet denken aan den moei lijken tijd die doorworsteld is. Daar is nie mand ongevoelig voor. Niemand? Ja, de zwakkeling, de lafaard, maar de moedige bewaart hem nog een poos. Ik heb bij een groothandelaar in ijzer waren het kastje zien staan, onaanzienlijk, eenvoudig, een eikenhouten kastje met twee glasruiten gedekt, waarin de eerste scharen en mesjes geborgen waren geweest, die hij te koop had gehad in den tijd, toen hij bij een ander op de kantoorkruk zat en zijn vrouw een winkeltje had. De familie van dien patroon is heengegaan, verdwenen van ’t tooneel, maar het houten kastje van ’t klerkje bestaat nog, al is de uit het klerkje opgegroeide koopman al lang dood. In dat kastje zit de geestkracht, ’t Is te hopen, dat het blijft bestaan, om te spreken tot de kinderen en de kleinkinderen van krachts inspanning en nederigheid. boven op gewerkt”. Maar zeggen „Zou je wel denken, geld, de groot-industriëel, zoo iets heb gehad ik de aardigheid”. tot Westinghouse terugkeeren. Zou ’t inderdaad niet goed zijn, als ’t voorbeeld (en ’t staat goddank niet alleen wat meer gevolgd werd? Wordt het wel genoeg bedacht, dat er een heerlijke vol doening in ligt door inspanning, door eigen kracht te bereiken, wat zoo moeielijk scheen Als we onze kleintjes aan ’t werk zien en bespieden, wat zullen we dan vaak ver baasd moeten staan over de volharding waarvan ze blijk geven, wanneer ze bezig zijn iets te maken, te knutselen, in elkaar te zetten. En ik hoop, dat ge u menigmaal verlustigd hebt in het van vreugde stralende gezicht, als eindelijk het schier onbereikbare bereikt wasals de geïmproviseerde zweep of wagen gereed was, als de vlieger ge schikt heette om opgelaten te wordenals het kind trotsch uw hulp kon afwijzen met een „dat kan ik nu zelf al”. Waarom zouden we hun dat genot ont- rooven En we kunnen het hen laten be houden door hen wat minder vroeg te laten weten, dat zij rijk zullen zijn van het geld hunner ouderszij moeten zich niet ge wennen aan weelde in hun jeugd, want weelde ontzenuwtzij moeten leeren, dat kleine genoegens ook genoegens zijn, zij moeten niet meenen, dat dure lekkernijen noodzakelijk zijn voor eene feestelijke stem ming; zij moeten niet geblaseerd zijn voor ze man geworden zijn en vooral niet den ken, dat werken een schande isde meisjes moeten ’t weten, dat de vrouw het mooist is in haar werkcostuum. Het zelf verworvene is een schat, die onvervreemdbaar is, omdat het ’t middel in zich sluit om den schat te vernieuwen, als hij verloren mocht gaan. ’t Was een goed beginsel aan ’t Prui sische hof om eiken koninklijken prins een ambacht te doen leeren en de Beiersche prins, die zijn honderdste oogoperatie ver richtte, heeft op dat oogenblik meer weelde gevoeld dan een kroon hem had kunnen geven. Of ge dan uw overgespaarde rijksdaalders maar moet begraven? Wel neen, er zijn ook minder begaafden onder de kinderen die ge holpen moeten worden en ook de anderen weten te gebruiken, als ze later een dubbeltje waard is. niet om uw eigen kind, hoofd was een dammetje staan uit het water. De jongen zelf zag natuurlijk geen ge vaar. En toch was ’t daar gevaarlijk. Het dammetje was wankel. Marten zelf had in den modder kunnen schieten. En Marten was zoo kordaat, juist nu geen groote menschen te hulp te gaan roepen, want hij zag, dat eer die komen konden, het wicht wel verdronken zou zijn. Zoo heel in z’n eentje, heel kalm deed hij zijn reddingswerk en legde het natte popje op den wal. Toen eerst ging hij de moeder roepen. Die was natuurlijk geheel vervuld van het ongeluk van haar kleintje en ver zorgde het, en Marten is waarschijnlijk onder de consternatie weggeglipt en is weer gaan spelen, alsof er niets gebeurd was. Een der lezers van de Tel. op Ter schelling schrijft aan dat blad Mag ik u even mededeelen, dat ik hier bijna al m’n logés en kennissen van den vasten wal den eersten dag van hun verblijf op ’t eiland ’n zeeslang laat zien. Volmon dig beamen ze, als ik ’t hun wijs, dat ze heel duidelijk de ontzet- van ’t dier opmerkten. Wat is dat dan voor ’n ding? Heel eenvoudig, ’n vlucht wulpen, bonte pieten of andere strandvogels, doch vooral de duiker-eenden. Ze vliegen in ’n lange sliert van soms 25 M. dicht op -elkaar vlak langs de opper vlakte van ’t water, zoodat de met deze eigenaardigheid onbekende toeschouwer meent dat zich iets door ’t water beweegt en vooral ook door de golvende beweging denkt aan de „zeeslang”. In de tent van Tewe op de kermis te Haarlem ontstond Zondagavond quaestie over het al dan niet betaald hebben tusschen een bezoeker en een jufl'er van ’t personeel. Daarin mengde zich een persoon van het machinepersoneel, die den bezoeker met een stuk ijzer een oog uitsloeg. Allen werden naar het politiebureau geleid. Te Haarlem liep Zondagavond omstreeks il uur een verliefd paartje in de Gierstraat in zulk een verliefde stemming, dat zij el kander teeder omhelsd hadden en keer op keer kusten. In die omhelzing waren zij langzamerhand in schuine richting geloopen en op een gegeven oogenblik struikelden beiden over den trottoirband en vielen languit vrij onzacht tegen de steenen. De jongeling bekwam een gat in het hoofd. Nabij den Koekamp in den Haag sprong gistermiddag een knaap op de in be weging zijnde staatsspoerstoomtram. Hij kwam te vallen en een wiel ging hem over een der voeten. Wonder boven wonder kwam hij er vrij goed af: een geneesheer constateerde, dat de voet niet ernstig verwond was. De jongen werd, na voorloopig verbonden te zijn, per raderbaar naar zijn woning vervoerd. Een dolle koe heeft heel wat consternatie teweeg gebracht in de gist- en spiritusfabriek te Delft. Het brullende beest sprong van de Lepelbrug in het water, kroop er weer net zoo gauw uit en rende toen de spiritusfabriek in, het geheele terrein over, over kolenhoopen, door gangen, plaatsen, enz. steeds vervaarlijk brullend en in woeste vaart. Overal waar het dier verscheen, stoven de arbeiders uiteen, zoodat het ten slotte een algemeen sauve-qui- peut werd. Het was onmogelijk het razende dier te, grijpen; wie zich in haar nabijheid had gewaagd, zou vermorzeld zijn geworden. Terwijl de opperman W. II. zich in allerijl in veiligheid bracht, verwondde hij zich der mate aan de heup, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Intusschen heeft de koe haar uitstapje met den dood moeten bekoopen. Eenige heeren hebben het razende dier ten slotte met een lading revolverkogels neergeveld, waarna een militair, toen het beest zich weer oprichtte, het met een geweer kogel afmaakte. In een verdacht huis te Nijmegen waren twee fatsoenlijke meisjes van Duitsche afkomst buiten haar weten terecht gekomen. Gelukkig voor haar was daar een koloniaal aanwezig, die er een glas bier dronk en de politie waarschuwde. De beide meisjes zijn door haar uit het huis verwijderd. Zij zijn naar haar land teruggekeerd, Bolsvardsche Courant 1 I I W V..1U 3 Ken r hn rcrormno 1 gviCgu^^WB. '".l .2202 roll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1