lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Germain, ?a Zoon, JOBS. Groote Markt A108. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 66. UXWIJN. WARD, zachten Zondag 18 Augustus. Uit de Raadszaal. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke aer 2498,555 1 deze laatste bepaling VRIJ EN ONGEHINDERD. Vergadering op Woensdag 14 Augustus 1907. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van de aanvulling der gemeente-be- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Mej. E. Holwerda, een reeds bestaand ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Vrij en ongehinderd moet eene schare vroolijke kinders langs Bolsward’» straten kunnen loopen. De heer Eisma dient den heer v. d. Meer van antwoord, door te zeggen dat de nieuwe regeling reeds voor het uitbreken van den jongsten brand bepaald was. De heer v. d. Meer vindt deze laatste toelichting voldoende, om met het voorstel mee te gaan. Daarna wordt het voorstel met algemeene voortdurend aanbevolen. onder garantie en tegen van de Sneek, 16 Aug. Onze nieuwbenoemde raadsleden, de h.h. K. J. P. Dwarshuis en _J. Hesselink, werden gisteravond na beëediging geïnstalleerd. De Armvoogdij-begrooting over 1908, in ontvangst en uitgaaf f 19505, werd zonder h.st. goedgekeurd. Een verzoek van H. v. d. Weij en 6 anderen om bij de Koningin ontheffing te vragen van punt 1, art. 43 der Drankwet, een kwestie, waarover men in Leeuwarden, Hoorn enz. nooit valt, werd verdedigd door den heer D. Zelvelder, die ’t onbillijk vond dat de Raad niet wou ingaan op bewust verzoek. Wel was onder minister Kuyper in 1905 een dergelijk verzoek gewezen van de hand; maar misschien denkt dit ministerie er anders over. Hoe ’t nieuwe raadslid echter zijn best deed de vergunning van de 7 adressanten te redden, ’t mocht niet baten. Daarop vroeg de heer Zelvelder permissie voor den dag te mogen komen met een zaak, die met ’t adres van genoemde adressanten verband hield. Spreker kreeg daartoe verlof na afhandeling der openbare punten. Aan den heer mr. P. C. Andreae, leeraar in de Staatswetenschappen aan de H. B. School alhier, werd op verzoek verlof verleend tot wederopzegging bij zijne betrekking ook die van leeraar in gemelde wetenschappen aan de R. H. B. Sch. te Leeuwarden te mogen waarnemen. Een concept, regelende de jaarwedden onzer leeraren aan H. B. School en Gymnasium, werd goedgekeurd; over de jaarwedde van den concierge aan ’t Gymnasium staakten de stemmen. Voor ’t opruimen van eenige sta in den wegs (de lijnbanen) in onze gemeente werd eene commissie benoemd (Bouma, Visser en Schijfsma) die zal onderzoeken in hoeverre dit mogelijk is. Een crediet leend voor Met 7 van bestuur der vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs om een stoep te mogen maken voor de in aanbouw zijnde onderwijzerswoning met advies van Burgem. en /Teths. Het advies van B. en W. luidt, dat een onderzoek in loco ingesteld is, waarbij men tot de ervaring kwam dat door de aanbrenging eener stoep het bedoelde gebouw veel aan fraaiheid zal winnen, terwijl zij geheel in de lijn zal liggen met de huizen, eigen aan den heer L. J. Vos. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en voor het gebruikmaken van den gemeentegrond een jaarlijksche retributie te heffen van f 1,Nadat urgentie voor de behandeling verleend is, wordt met algemeene stemmen besloten, de vergunning op de ge noemde voorwaarden te verleenen. 7. Behandeling van een adres van K. B. Kroon om een bestaand pad naar den tim- merwinkel te mogen bestraten, met advies van Burgem. en Weths. In zijn verzoekschrift deelt adressant mede dat het bestaande pad, naar zijn timmer- winkel soms zeer drassig is, en stelt hij zich voor, zoo men op zijn verzoek zal willen ingaan, dit te bevloeren ter breedte van 1 Meter met straatklinker, steen op den kant in zand en zou hij gaarne een spoedige be slissing zien. B. en van f 1250 werd weer ver- de waterleiding. de 12 stemmen benoemde men tot waagmeester, den heer R. Breest van Snjallenburg. De heer de Boer kreeg 4, de heer H. Groeneveld 1 stem. De jaarwedde van den Secretaris-Boek- houder van de Alg. Armvoogdij stelde de raad vast op f 800. ’t Voorstel Bakker, om aan die f 800 toe te voegenvier tweejaarlijksche verhoogingen van f 50.werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen. En thans werd ’t woord gegeven aan den heer Zelvelder. Deze ging spreken over een zeer laakbare handeling, waaraan de zoon van den commis saris van politie, de onbezoldigde inspecteur- titulair W. Tennissen zich heeft schuldig gemaakt. En toen haalde spreker een stuk uit den zak onderteekend door twee personen Tegenwoordig waren 9 leden, afwezig met kennisgeving de heeren Cuperus, Hommes en Keikes, terwijl er eene vacature is door ’t vertrek van den heer Schotman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, met Kon. Besluit, houdende goedkeuring der gewijzigde begrafenisrechten. b. Idem, houdende goedkeuring der school- geldkohieren. c. Idem, houdende goedkeuring wijziging en grooting over 1906. d. Een missive waarin zij haar dank betuigt voor hare her benoeming tot stadsvroedvrouw. Een en ander voor notificatie aangenomen. e. Een adres van Maike Buma, schoon maakster van het gemeentehuis, verzoekende als zoodanig eervol ontslagen te worden, daar zij, door verschillende omstandigheden niet meer in staat is, haar taak te vervullen. Wijl zij thans 15 jaren onafgebroken werkzaam is geweest verzoekt zij tevens om eenig pensioen. De Voorzitter deelt mede, dat haar ontslag reeds door B. en W. werd verleend, maar stelt voor het verzoek om pensioen te stellen in handen van B. en W. om advies. Alzoo besloten. f. Een adres van de werklieden der Gemeentereiniging, waarin door hen verhooging van weekloon wordt verzocht, aangezien het tegenwoordige dat f 8 per week bedraagt, nu consumptie-middelen en huishuur hooger worden, te laag is. Daarbij in aanmerking genomen het minder aangename werk, dat verricht moet worden soms in weer en wind, geeft hun aanleiding beleefd om een flinke verhooging te vragen. In handen gesteld van B. en W. om advies en te hooren de commissie der ge meente-reiniging. PINTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding reclames hoofdeligken omslag, primitief kohier. De ingekomen reclames werden in handen gesteld der commissie die belast is geweest met bet onderzoek van het kohier. 2. Aanbieding gemeenterekening over 1906. B. en W. stellen voor deze vast te stellen met ontvangsten f 133230,06 uitgaven - 130731,505 Saldo f en voorloopig goed te keuren. De heer v. d. Meer. De rekening behoort toch zeker eerst te worden onderzocht door eene commissie? De Voorzitter stemt dit toe en tot leden der commissie van onderzoek worden nu door hem aangewezen de heeren Boersma, Ooster- baan en van Randen. Met het oog op het korte tijdsbestek, waarover men in deze maand nog beschikt, is eenige spoed gewenscht en wordt der commissie verzocht te willen be vorderen, dat de rekening vóór het eind dezer maand in denf raad kan worden gebracht. 3. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weths. inzake de belooning van het col lege van brandwezen. De heer v. d. Meer vindt de oude regeling onbillijk, doch wenscht toch even op te merken, waarom de nieuwe bepaling terug werkende kracht moet hebben en dus de laatste plaats gehad hebbende brand onder deze regeling zal vallen. Spr. zou gaarne de beweegredenen voor deze laatste bepaling vernemen. De Voorzitter antwoordt, dat dit is ge schied in overleg metden opperbrandmeester, die echter de redenen hiervan niet heeft ontvouwd. De heer Boersma kan zich best vereenigen met dit voorstel. Waar bij den jongsten brand op 25 Juni j.l. wederom gebleken is, dat door het accuraat en vlug optreden der brandweer een groot onheil is voorkomen, acht hij de verhooging der kosten geen bezwaar, en zal hij dus gaarne het voorstel van B. en W. steunen. W. adviseeren het verzoek toe te staan, temeer daar het pad is. De grond blijft het eigendom gemeente. B. en W. vragen urgentie voor hun voor stel, wat met algemeene stemmen aange nomen wordt. 8. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoem.de leden van den raad. Tot dit onderzoek worden aangewezen de heeren Lunter, Praamsma en v. d. Werf, die daarop de zaal verlaten, terwijl de zitting zoolang geschorst wordt. Nadat zij weer binnen gekomen zijn, wordt de vergadering heropend, terwijl de heeren v. d. Meer en Kramer zich verwijderen. De commissie rapporteert, dat de geloofs brieven in orde bevonden zijn, waarom zij adviseert de benoemde leden toe te laten. Met algemeene (7) stemmen aangenomen. Sluiting der Vergadering. Vrij en ongehinderd moet een gezelschap „potverteerende” dorpsjongens en meisjes aan ’t station kunnen wachten op de tram. Dat moest zoo zijn maar zoo is ’t niet. Reeds meermalen zijn reisgezelschapjes ge molesteerd door een gedeelte der Bolswardsche jeugd. Nu ik zelf j.l. Woensdag in’t oogloopend gehinderd ben toen ik met een 30-tal leer- lingen door Bolsward ging, wensch ik langs dezen weg autoriteiten op deze feiten te wijzen. Binnen korten tijd is dit de derde maal geweest, dat eene bende opgeschoten kwa jongens het de dorpskinderen lastig maakt. Vuile, gemeene taal wordt tegen de meisjes uitgebraakt, de jongens worden uitgedaagd tot vechten, ja als men niet oppast vallen er handtastelijkheden voor. Nergens in deze provincie heb ik zoo iets ondervonden. Als men weet, dat ik elk jaar 4 a 5 maal met leerlingen op reis ben, dan zal men willen aannemeu dat ik eenige ondervinding heb op dit terrein. Politie kwam ter elfder ure. Twee mijner kennissen hebben hun reis plan voor de kinders reeds gewijzigd en Bolsward geschrapt van de lijst der te be zoeken plaatsen. Waarlijk wil men „vreemdelingenverkeer” zoo beslist mogelijk tegengaan, men ga op dezen weg voort. WUBBENUS JACOBS. Arum, 16 Augustus 1907. BINNENLAND. uit de Gemeente, waarin wordt verklaard dat bedoelde I.-T. zich bezig houdt met ’t opkoopen van vergunningen, onder bedreiging dat, wanneer men niet toeltaat, ’t op in trekking van de vergunning kan uitloopen. De heer Zelvelder wenscht dat men bedoeld jongmensch ’t hoogst verkeerde van .zijn gedrag onder ’t oog brengt. De Voorzitter betreurt, dat ’t publiek met die klachten over de politie niet bij hem komt. Verder vraagt ZEd.Achtb. aan den heer Z. of men hem bedoeld stuk wil afstaan, waaraan de heer Z. gaarne voldoet. Heidenschap (H. 0. N.) Bij het onweder van heden nacht is een koe van den land bouwer Jolle van der Wal in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Fr. Zuidwesthoek. 14 Aug. Sedert eer gisteren is in de provincie de jacht op water wild geopend. Veel animo voor deze jacht bestaat echter niet, omdat het gevogelte, wegens den lagen stand der polderwateren, zich in de meren en wijde plassen ophoudt, waar het bijna niet te naderen is. Bovendien is de prijs van het wild om dezen tijd zeer laag, zoodat het bedrijf niet loonend is. Ver schillende polderbesturen en landeigenaren bepaalden ook thans, dat het schieten van halfwassen eenden intrekking der vergunning tengevolge zal hebben. Snippen zijn in de baan nog niet opgemerkt. Workurn, 15 Aug. Hedenmiddag geraakte Sj. Venema, die met vier jongens uitzeilen en visschen was, op de Zandmeer, door een windvlaag met de boot om. Het gelukte allen zich zoolang boven water te houden tot, Keimpe Klazes v. d. Meulen ze oppikte, aan boord nam en veilig naar Workum bracht. Bakhuizen. De stoomsteenfabriek „Friso” van de N. V. Mij. Gaasterland alhier, is, als gevolg van „overgroote voorraad” stop gezet. Is de algemeene opinie juist n.L, dat de exploitatie niet rendabel is dan vreezen wij, voor langen tijd. Voor deze environs, met haar talrijke arbeidersbevolking is dit een treurig feit. Van het 40-tal arbeiders blijft het ovenpersoneel voorloopig nog in dienstden gehuwden is tijdelijk werk verschaft bij de egalisatie van landerijen der Maatschappij, doch voor de gezellen zal „Duitschland” wel de eenige uitweg zijn. IJ 1st. De Commissie voor de Oranjefeesten alhier denkt den 4den September a.s. een feestdag te houden, door dien dag voor te stellen het historisch feit „De verrassing van Breda”, (1590), terwijl des avonds de Gymnastiek-vereeniging „De Stanfries” bij bengaalsche verlichting eenige nummers zal uit voeren. Door de Commissie wordt druk gewerkt ten einde het feest schitterend te doen slagen. De huisschilder J. van R. uit ’s-Her- togenbosch, voor werkzaamheden te Baard wijk vertoevende, zou aldaar behulpzaam zijn bij een trouwpartij, toen hij een hevigen trap van het paard van een der rijtuigen kreeg tegen het onderlijf. Terstond werd geneeskundige hulp inge roepen en bleek de toestand zeer ernstig. Zijn vrouw, die op het vernemen van het ongeluk naar Baardwijk was vertrokken, moest hare kinderen dan ook ’s avonds be richten, dat hun vader stervende was, welk bericht Dinsdag door dat van het overlijden werd gevolgd. Hazen en kunstmest. Men meldt uit Zeeland: Voor eenige jaren hoorde men telkens klachten over het vinden van cadavers van hazen, waarvan men de sterfte toeschreef aan het uitstrooien van kunstmest, die over de gewassen wordt uitgestrooid en waarvan het haarwild at. Het gebruik van de kunstmest stoffen breidt zich jaar op jaar uit en toch hoort men nu niet meer van doode dieren spreken. Het blijkt dus dat de vrees voor het gebruik dier stoffen zeer overdreven is geweest en dat het vinden van die cadavers geen verband daarmede hield en waarschijn lijk in dien tijd een onbekende ziekte heerschte. Sommige landbouwers zijn ook bang voor de hazen als verspreiders van mond- en klauwzeer omdat deze dieren op verschillende terreinen weiden en zelf ook vatbaar zijn voor de zqq te recht gevreesde ziekte. Bolswardsche Courant |M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1