Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 r 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 69. Lj J Donderdag 29 Augustus. VOOR Afzonderlijke Hartverlamming de kermis op dezen be den 5 BINNENLAND. stond hem bleek de het toepassen van de Nelson- worstelpartij de halswervel was kamer beroep >1 nam de dood hunne Inbreker gevat. Door de politie is op den Rijksstraatweg te Heemstede aangehouden de inbreker J. Kollaard. Een geladen revolver en een boks» ABONNEMENTSPRIJS: 8.0 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. X P. L. TAK f Een bekende figuur in de politieke wereld, de heer P. L. Tak, lid van de Tweede Kamer voor het district Franeker, van den Raad van Amsterdam en van de Provinciale Staten van Noord-Holland, is Zaterdagmiddag plot seling te Domburg overleden. De beer Tak werd 24 Sept. 1848 te Middelburg geboren. De examens voor de hoofdacte, te Leeuwarden gehouden, zijn Zaterdag afge- loopen. Voor dit examen hadden zich aangegeven 238 mannelijke candidaten; daarvan kwamen op voor het schriftelijk examen 237. Voor het mondeling trokken zich 4 en tijdens dit examen 10 terug. Afgewezen werden 140 candidaten en toegelaten 83 candidaten. Aaugegeveu hadden zich 15 vrouwelijke candidaten, die voor het schriftelijk examen allen opkwamen, hiervan werden afgewezen 5 en toegelaten 10 candidaten. Het faillissement der Arnhemsche Bank- vereeniging Pliester Co. heeft eene te be grijpen ontroering in de stad men mag wel zeggen in den lande teweeg gebracht. Bedragen worden natuurlijk reeds genoemd, maar het is even natuurlijk dat waar de boekhouding niet geheel in orde is, met zekerheid nog geen cijfers zijn vast te stellen. Immers, naar wij vernemen, heeft de voort vluchtige vennoot uit het buitenland aan de beide andere vennooten een brief gericht, waarbij hij mededeelt, dat de zaak reeds bij zijn optreden als directeur slecht in orde was en hij hun zijn diep leedwezen betuigt, dat hij ben in zijn val medesleept, tevens voor altijd van hen afscheid nemende. Deze brief is thans in handen der justitie. Gistermiddag 4 uur is in het zieken huis te Rotterdam overleden de 27-jarige J. Verspui, die 17 Aug. jl. in een Belgische worsteltent op het kermisterrein te Rotterdam, tengevolge van greep bij een van eindje kaars en den timmerman B., er buiten de Blauwpoort een wedstrijd in ’t fietsen voor heeren en Maandag is er weer op twee plaatsen tegelijk iets te doen. Bij A. Postma een fietspartij met hindernissen voor heeren om prijzen in geld en ringrijderij voor Dames om fraaie cadeaux, terwijl op de Dijlakker bij ’t Café de Wit verschillende volksvermakelijkheden zullen worden gehouden. Dinsdag is het de groote Kaatspartij, en dat is altoos nog de dag, die de meeste vreemdelingen naar ons stadje trekt. Als men nu bij deze openbare feestelijkheden nog voegt, dat op het Hengstepad de stoom- caroussel van Wed. van Bergen staat, en terzijde een paar kleinere tenten waaronder een zz Menagerie", en de salon Gorten met hDaphné", benevens een paar wafelkramen, bij de Blauwpoort de schouwburgtent, van Hart, op de Koemarkt de bekende galanterie ën suikerkramen, benevens op ’t Marktplein de kinematograaf van Welte, terwijl ook op 't Schildwijk meer de gewone disschen, kramen en draaimolen, luchtschommel enz. niet ontbreken, dan zijn wij ’t terrein rond geweest. Vermeld dient nog te worden dat in „De Doele” de onderhandelingen over een gezelschap langs telegrafischen weg nog gevoerd worden. Juist het streven om iets goeds te krijgen, maakt de keuze moeielijk; in ’t café de Vereeniging van de Wit de heer Schaaf met een gezelschap optreedt en in ’t „Rood- hert” ook café chantant wordt gegeven, terwijl ook in het „Hof van Holland’’ en „de Prins” gelegenheid is tot dansen, dan zal uit dit vluchtig relaas voldoende blijken er variatie genoeg is en ieder die wil, de gelegenheid wordt geboden zich eens te ontspannen. Wij wenschen alle ondernemers en neringdoenden een voordeelige, en de bezoekers een prettige kermis. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. levenloos te bed liggen, moet de oorzaak zijn. Enkele dagen geleden i 25-jarige dochter weg. Arum, 26 Augs. Heden middag bleef een huisvader alhier in de hooiïng plotseling dood. Een paar dagen geleden werd een vee houder, die de paarden had gevoederd, door zijn zoon dood gevonden. Wonseradeel, 24 Augs. De Bouwvereni ging alhier, die van Rijkswege een toelage heeft ontvangen, heeft op haar eerste plan het bouwen van 18 nieuwe werkmanswonin gen te Makkum. Metslawier, 26 Aug. Eenigen tijd ge leden kreeg de 80-jarige K. alhier op een zijner teenen een blaar. Deze was erg pijnlijk, doch de oude man dacht, dat de pijn door een likdoorn veroorzaakt werd en derhalve sneed hij deze wat af. De pijn verergerde evenwel en werd ten slotte zoo hevig, dat een geneesheer ontboden werd. Deze zag het ernstig in en wilde den voet amputeeren. De patient zag hier tegen op, maar de pijn verminderde niet. Voor een paar dagen is K. naar Leeuwarden vervoerd en naar we vernemen is aldaar het been reeds beneden de knie afgezet. De kerkelijke kwestie te Oudega (JF.) Oudega, 26 Augs. Van de vier leden van den kerkeraad, van de Ned. zHerv. Gem. alhier, die bij ’t klassikaal bestuur waren aangeklaagd, omdat ze de gemeente vergeefs naar de kerk hadden laten gaan, is de oudste voor drie maanden geschorst en hebben twee een ernstige vermaning ontvangen, terwijl voor den vierde geen termen bestonden hem een berisping toe te dienen. Of de zaak hiermee in ’t reine is ge bracht een heele meelooper is. ’t Oude spreekwoord hier luidt tochzzOp Bolserter peerdemerk mot er een buike valle”. Nu, het zonnetje heeft juist op dezen dag zich meer laten zien, dan soms in weken het geval was. Of het van ’t fraaie weer kwam, durven we niet beslissen, maar er was nog al aardig handel, en van de ruim 150 rossinanten bracht menigeen een prijs op, die meeviel. ’s Avonds werd, en dit was weer geheel volgens de oude traditie, een biljartpartij gehouden in zz’t Rood Hert”. Het getal deelnemers was 28, de prijs f 15, werd gewonnen door W. Nota; de le premie f 5 door W. Spoelstra, en de 2e premie 2,50 door Tj. Vallinga, allen alhier. Woensdag zal in ’t »Hof” een openlucht uitvoering worden gegeven door de 3 hier bestaande Gymnastiekvereenigingen. Onder stadsnieuws zie men, wat daarvan is. De Donderdag, de eigenlijke dag van ginnen, geeft niets te doen voor openbare uitspanning, 't Was een mooie gelegenheid geweest voor een keuring van tuigpaarden öf een harddraverij, echter de animo, welke vroeger hiervoor bestond, schijnt tot de ge schiedenis te behooren. Vrijdag is het Leden-kaatspartij vanwege de kaatsvereeniging u Bolsward”, een partij die deelnemers en publiek gewoonlijk veel genoegen verschaft. Zaterdag, Koninginnedag. Daarover is reeds vooraf voldoende gesproken en geschre ven. Ieder ingezetene ontvangt een feest programma aan huis, en kan dus zien wat er dien dag te doen zal zijn, ’s Avonds 9 uur vuurwerk. Zondag is Oldeboorn, 26 Aug. Een jongeling, die in Duitschland de laatste jaren werkzaam was, maar zich, om zijne militaire verplich tingen te vervullen, thans hier bevond, bracht Zaterdag in den vroegen morgen zijn meisje, dat bij een veehouder onder dit dorp dienst baar is, van de kermis thuis. Hij is toen op een landweg opgewacht en aangevallen door een anderen jongeling, vermoedelijk uit minnenijd. De aanvaller bracht hem met een mes in de linkerheup een belangrijke steek wonde toe. De dader is een 19-jarige boeren knecht, hier woonachtig. Schreiende bekende hij, onder overgifte van 't mes, aan de politie, het gebeurde. Gelukkig voor wond niet levensgevaarlijk. Tzum, 26 Aug. Bij het opstaan in den vroegen morgen vonden M. S. en echtgenoote In opgewondenheid kwam Zaterdag nacht een dame in een der hotels te Amsterdam uit haar kamer vliegen, roepende, dat er zich een inbreker in haar vertrek bevond. Men zocht, doch vond niets, wel miste de dame uit een commode haar gouden horloge, een ring van groote waarde en een paar oor bellen met diamanten. Uit een verder onderzoek bleek, dat ook andere logeergasten aan de deuren van hun kamers hadden hooren morrelen en voorts, dat om twee uur een heer in het hotel gekomen, die op hoogen toon een vroeg en opgaf Mile te heeten en van stuurman te zijn. Een kwartier later ging hij weer uit, doch keerde niet terug. De politie zoekt hem thans. (Tel.J Een minder aangename verrassing trof Zondag verscheidene chauffeurs van automo bielen en motorfietsen. In het Haagsche Bosch werden zij door de Rijkspolitie genood zaakt te stoppen om hun rijbewijs te toonen. Verscheideneu hadden hun kaart niet bij zich, waarop dan procesverbaal volgde. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1.J werd een man in de Warmoesstraat te Amsterdam aangevallen door 3 personen, die hem zijn gouden horloge ontrukten. Toen de aangevallene alarm maakte, namen de aan- randers de vlucht. Het horloge met ketting werd in de Warmoesstraat teruggevonden. Vriéndelijke examen-commissie. De hoofdakte-examens te Leeuwarden zijn afgeloopen. Van de heeren candidaten trokken zich 14 terug, van de dames niet een. En toch zou dit bijna zijn gebeurd. Dat wasop den Sisten Juli. Vijftien dames zaten in Leeuwarden bijeen op het schriftelijk examen. Totdat ’s middags te half vier plotseling een van de candidaten haar stukken terugvroeg. Zij verklaarde niet wèl te zijn, niet in staat verder examen te doen; zij wilde naar huis. De juffrouw ging. Nadat zij vertrokken was, ging de examen-commissie het werk eens na dat de vertrokken candidate dien dag had geleverd en men vond het met het oog op het bedoelde werk jammer dat zij het examen niet geheel had kunnen doen. Zóó jammer zelfs, dat een lid van de examen commissie zijn hoed greep en op een holletje de juffrouw naliep, Stationwaarts. En bijna op het oogenblik dat zij zou vertrekken, werd de candidate ingehaald en overtuigd, dat blijven voor haar van groot belang was. De juffrouw liet zich bepraten, bleef, deed verder examen, ook den volgenden dag nog en is 's avonds naar huis gegaan met de hoofdakte en met gevoelens van dankbaar heid voor beleefde examen-commissie-leden. NGr. Ct. De gedeserteerde huzaren. De Zutph. Ct. verneemt, dat van de 51 gedeserteerde huzaren van het 4e regiment te Zutphen 50 gestraft zijn met 2 tot 14 dagen provoost en een met 4 dagen cachot de 4 korporaals zijn voorgedragen voor terug stelling tot huzaar en overplaatsing bij de escadrons te Deventer. De vijfde is, zooals men weet, opnieuw ge deserteerd en niet terruggekeerd. Door een inspecteur vau politie te Rotterdam is in de Schotsche Steeg aange houden eene Duitsche vrouw, wonende te Dordrecht, die door middel van advertenties minderjarige meisjes aanwierf, zoogenaamd voor dienstboden aan boord van Rijnschepen, terwijl zij feitelijk bestemd waren voor winkel juffrouwen in een zoogenaamden zzsigaren- winkel" te Dordrecht. Zij werd aangehouden toen zij op het punt een drietal meisjes van 1618 jaar mede naar Dordrecht te nemen. Dat er ook voor de betrekking van hoofd der school geen overvloed is, kan daaruit blijken, dat voor de vacature van hoofd der school te Aalten, op een salaris van f 1350 met vrije woning, waarvoor het bezit der taalakten vereischt wordt, geen enkel sollicitant zich had aangemeld. De meer bevoegden vestigen zich liever in groo- tere steden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Oudega (W.) Maandagmiddag is alhier in vlammen opgegaan een partij hooi, bestaande uit ongeveer 18 weiden en eigen aan heer Tj. van Gosliga te Bolsward. De brand ontstond doordat 2 meisjes 5 jaar speelden met een lucifers op het erf van waar het hooi was geplaatst. Het hooi, dat niet verzekerd was, vertegen woordigde eene waarde van f 200 a f 300. Sn. Ct. De laatste Donderdag der maand Aug. is weer daar. Wat heeft gisteren reeds aan zoo vele kinderen en ook grooten ’t woord ontlokt zzMorgen, Morgen 1” ’t Was ’t begin van dag. Wanneer om 8 uur ons het stadhuis klokje het officieele begin der kermis meldt, denken we terug aan vorige jaren, aan de pret, die we toen hadden en hopen dat ook deze dagen weer even gezellig mogen worden. Wanneer de marktbezoekers ons stadje binnenkomen, talrijker dan anders, omdat ’t kermis is, vinden ze de Nieuwe Markt, anders genaamd Koemarkt, reeds ingenomen door kleinere en grootere kramen, ’t Wil- helminaplein of te wel Hengstepad en Schild wijk gestoffeerd met Carou-rssel, draaimolen enz. Vooral de dorpsjeugd, die dezen dag rijk vertegenwoordigd is, vindt alles prachtig. Ouderen, zich de kermissen van vroeger herinnerende, maken de opmerking, dat de kermis wel achteruitgaat hoor! Deze steeds weer keerende opmerking kan niet worden tegengesproken, want inderdaad is de kermis in verval. Dit mag echter niet, zooals. som migen zeer geneigd zijn te beweren, worden toegeschreven aan de steeds grooter wordende antipathie van ’t volk tegen de kermis. Neen, het is een gevolg van de talrijke reisgelegen heden. Wij weten ’t, //Gelegenheid maakt genegenheid,” en zoo komt 't dan ook, dat velen, die vroeger de dagen der kermis aan namen als de dagen van uitspanning, thans een debet postje op de Privé rekening plaatsen, om daarvan een reisje te maken naar streken, die rijker aan natuurschoon zijn dan de onze. Maar tweemaal ’t zelfde geld uitgeven gaat niet en dus kan men niet nog ook ouderwets kermishouden. Daarbij komt nog, dat, waren vroeger de galanteriekramen bijna de eenige gelegenheid, om de jeugd te verrassen en ook om vele huishoudelijke zaken tekoopen, thans toonen ons de etalages der winkels, dat men alle dagen te kust en te keur kan gaan in ons eigen stad. Zoodoende heeft de kermis veel van haar fleur verloren. Voor velen echter, klein en groot, blijven ’t nog altijd gezellige dagen, die met vreugde worden begroet. Een deel onzer medeburgers beschouwt echter de kermis, als iets vreeselijks.’t Liefst zouden zij haar ontvluchten en waarschuwen de jeugd, die nog niet van ’t kwaad door drongen is, zich toch vooral buiten ’t kermis terrein te houden. Ze beschouwen de kermis als alleen daar, om den menschen de gelegenheid te geven voor uitspattingen. We moeten toestemmen, dat deze voorkomen en dat betreuren wij ten zeerste. Maar we vragen, wat kan niet worden misbruikt? Hoe goed ook bij een matig ge bruik, zal bij misbruik niet schadelijk zijn? Wij willen gaarne erkennen, dat ook de kermis, zooals de meeste dingen, haar voor en tegen heeft. Toch zouden wij ’t betreuren, wanneer ze werd afgeschaft, tenzij er iets anders en beters voor in de plaats werd gegeven. Voor hoevelen der kleinere luiden toch is de kermis nog steeds jaarlijksche uitspan ning. Door haar deze te ontnemen, ontneemtdat men hun alles. We zien ook dat, in de tegenwoordige omstandigheden, de kermis nog onmisbaar is. Daar’ toch, waar zij is afge schaft, is iets dergelijks onder den naam van zzOogstfeest” of zz Volks vermakelijk heden” in de plaats gekomen. In den grond der zaak is ’t echter precies ’t zelfde en is alleen ’t uithangbord een weinig gewijzigd. Dit heeft alleen dit voor, dat zij, die beven voor de kermis, met blij gemoed optrekken naar zzVolksvermakelijkheden” enz.! We kunnen toch echter niet best tegen de kermis zijn alleen om den naam. Gaan wij nu na, wat er dit jaar te zien en te genieten valt, dan ja, is er voor de ouderen wel veel bij van een nieuw lied op de oude wijs, of omgekeerd een oud lied op een nieuwe wijs, doch de meer bejaarden moeten niet vergeten dat er steeds nieuwe geslachten verrijzen, en dat de jeugd niet de ervaringen heeft van den ouden dag. Daarom beginnen wij eerst met wat vroeger een begin thans een voorlooper der ker mis is, de paardenmarkt. Deze dag kenmerkte zich al vast door geheel onverwacht hun 18-jangen zoon L. gekraakt werd, mooi weer, iets wat volgens de traditie al -1 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1