Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ll 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. I Donderdag 5 September. Uit de Raadszaal. VOOR ft' Afzonderlijke BINNENLAND. af van Ei er I Vergadering op Dinsdag 3 September 1907. v. d. Vis de 3-jarig meisje werd eerst van onder den wagen te Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sept. In de raadszitting van werden de herkozen raadsleden, ze aan den student. verandering, alleen de lampen moeten iets hooger, voor de geweeroefeningen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der Vergadering. Sneek, 3 heden avond de h.h. A. Bakker. Dr. G. Bouma, D. Gorter, J. Huges en J. Schijfsma beëedigd. Tot tij delijk leerares in de Fransche taal aan de H B. school benoemde de Raad met algem. stemmen mejuffr. F. Soutendam onderwijzeres aan school No. 1. alhier. Tot directeur der Burgeravondschool benoemde de Raad voor den cursus 1907/’08 Dr. A. G. Antusch, directeur der H. B. school. De gemeenterekening over 1906 werd in ontvangst voorl. vastgesteld op f 406874,56, in uitgaaf op f 372791,71, alzoo met een batig slot van f 34082,85. Naar aanleiding van ’t vaststellen dier rekening werd de vraag gesteld, waar de gelden van een in 1905 verkochte koe, die op de markt achterge bleven was, berustende waren. De voorzitter antwoordde daarop, dat deze, na gedaan onderzoek bleken te berusten bij den Commissaris van Politie. Op een vraag van Dr. Bouma waar die gelden dan behooren, luidt ’t antwoord, dat de f 150,50 in de kas van den Gemeente- voor deze Te Water. Te Baarn geraakte Maandagavond een rij tuig van den heer Z. Hoolewerf uit Bunschoten waarin zich 7 personen bevonden, te water. Zes inzittenden waren spoedig uit de Wetering gehaald, doch een f na eenige minuten voorschijn gebracht. Den heeren Lindenberg, badmeester en De Vos, agent van politie, mocht het onder leiding van de doctoren Astro en Thomas gelukken de levensgeesten weer op te wekken. ERRATUM. In het verslag der vergadering van j.l. Vrijdag staat dat B. en W. de proef met turfstrooisel bij deGemeentereinigingyee»z.?z/V.s voordeelig achtten. Bedoeld is juist het tegen gestelde, er had eenigszins moeten staan. maal met leedwezen afscheid genomen van den eersten wethouder, toch kan ik met vertrou wen U beiden geluk wenschen met uwe be noeming. De heer Kramer toch is genoeg bekend met de usance van werken bij het Dag. Bestuur, en zal ook nu met dezelfde werkkracht bezield zijn als vroeger. En U, heer v. d. Meer, die dus nu 2e. stuurman op het schip van staat is geworden hebt reeds lange jaren ervaring in den Raad opgedaan. Gij hebt tijd en bekwaamheid om de zaken der gemeente te doorgronden, en aarzelt niet vele dingen te onderzoeken. Ik wensch ook U nogmaals geluk met uwe benoeming en hoop dat bij het Dag. Best, dezelfde geest van samenwerking zal heerschen als tot heden het geval was. v. d. Meer dankt De heer woorden. 3. Benoeming van een lid der commissie voor de gasfabriek. De vacature ontstond door de aftreding van den heer v. d. Meer, en daar deze nu wethouder is geworden, kan hij, wijl de heer Kramer het D. B. reeds bij de Gascommissie vertegenwoordigt, niet weer in aanmerking komen. Bij de gehouden stemming bekwamen de heeren Boersma 5, Oosterbaan 3, Lunter 2 stemmen en de heeren Keikes en Praamsma ieder 1 stem. Bij de 2e. vrije stemming verkregen de heeren Boersma 4, Oosterbaan 4, Keikes 2 en Praamsma en Lunter ieder 1 stem. Bij herstemming tusschen de heeren Boer sma en Oosterbaan wordt de laatstgenoemde gekozen met 6 stemmen, de heer Boersma 4 stemmen en 2 briefjes waren blanco. 4. Benoeming van een lid der commissie voor de strafverordeningen. Vacature Schotman. De heer Cuperus verkreeg 5, de heer Boersma 3 en de heeren Lunter, Praamsma en Vis ieder één stem. Bij de 2e vrije stemming werd de heer Cuperus benoemd met 8 stemmen, de heer Boersma verkreeg 3 en de heer Praamsma 1 stem. 5. Benóeming van een lid der commissie voor de gemeentereiniging Vacature Hommes. De heer Boersma wordt benoemd met 7 stemmen, de heer Praamsma kreeg 3, de heeren Vis en Van Randen ieder i stem. 6. Benoeming van twee leden voor het Houckamaleen. Vacatures Schotman en Hommes. Voor de eerste vacature verkreeg de heer Praamsma 6 stemmen, de heer Cuperus 2 en de heeren Vis, Boersma, Lunter en v. d. Werf ieder 1 stem. Bij de 2e vrije stemming werd de heer Praamsma benoemd met 7 stemmen. De heer Cuperus 2 en de heeren Vis, Lunter en Boersma hadden ieder 1 stem. Voor de Vacature Hommes verkregen de heeren Cuperus 3, Lunter 4, v. d. Werf 1 en de heeren Vis en Keikes ieder 2 stemmen. Bij^ de 2e vrije stemming verkregen de heeren Lunter 4, Vis 2, Cuperus 3, Keikes 2 en v. d. Werf 1 stem. Bij de herstemming tusschen de heeren Lunter en Cuperus werd de heer Lunter benoemd met 6 stemmen, de heer Cuperus bekwam 4 stemmen en 2 briefjes waren blanco. 7. Benoeming van een lid der commissie voor het Stedelijk Muziekkorps. Vacature Schotman. De heer Vis wordt benoemd met 7 stem men, de heeren Cuperus, Boersma, Praamsma en Keikes hadden ieder 1 stem en 1 briefje was blanco. Na afhandeling dezer punten deelt de Foorzilter mede dat is ingekomen een schrijven van den Commandant der Militaire oefe ningen om voor de winteroefeningen twee lokalen der vroegere Fransche school te ge bruiken gedurende 4 maanden 2 avonds per week. De huurprijs is f60. De heer Keikes vindt met het oog op vuur en licht, die som niet hoog. De Foorzitter. Aan dien prijs is niets te veranderen. Als wij de som hooger stellen, worden de oefeningen weer in #De Doele” gehouden. Aan het gebouw behoeft geen ontvanger, gedurende drie jaren moet worden bewaard. De laatste trein uit Leeuwarden was Zaterdagavond laat. ’t Is anders de gewoonte dat hij voor den goederentrein hier arriveert. Wijl wachten verveelt, zette de laatste, die te Bozum zijn collega moet laten passeeren, maar koers naar hier. Op ’t emplacement gekomen, blijven de twee achterste wagens met leiding water volgens gewoonte staan, om aanstonds in de machineloods te worden gereden, ter wijl de locomotief met de rest van haar vracht de goederenloods gaat opzoeken. De locomotief gaat vervolgens achter de wagens langs en komt met den kop voor de water- wagens. Achteruit gaat ’t nu naar de loods. Maar juist is ’t ijzeren paard over den wissel of wip, daar wordt deze overgetrokken. Het gevolg blijft niet uit: de locomotief blijft natuurlijk staan, waar ze staat, maar de waterreservoirs vallen in een ondeelbaren tijd onderstboven, waardoor niet alleen ’t hoofd spoor versperd wordt, maar ook een klein gedeelte van ’t tweede spoor. Ruim tien uur, stadstijd, komt de per sonentrein uit Leeuwarden binnen, die na tuurlijk halt moest maken. Kort daarna arriveert ook de sneltrein. Terstond was men aan ’t werk getrokken om ’t tweede spoor vrij te krijgen. Daardoor kreeg de trein naar Stavoren, die eerst 17 min. over elven ver trok, 11/2 uur vertraging. De sneltrein verliet drie kwartier later ’t station en miste daar door de aansluiting met Groningen. Zondagmorgen vroeg is men reeds begonnen ’t zaakje op te ruimen. Ruim 3 uur was de weg weer vrij en alles, wat er mee annex is, hersteld. De treinenloop ondervond Zondag in den voormiddag niet de minste vertraging, aangezien alles langs ’t tweede spoor ging. De wagens zijn grootendeels vernield; de materieele schade is overigens niet groot. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. ’n Feestvierder in „de hoogte" te Groningen. De Martinitoren werd druk beklauterd, gisteren; ’t bezoek was bepaald enorm. Echter: de bezoekers hadden zich aan het voorschrift te houden, om niet hooger te gaan dan den derden trans. Daar komt ’n student, ’n levenslustige, overmoedige student. Bij Jove! denkt hij, niet hooger dan de derde trans? Dan had ’k even goed beneden kunnen blijven! En hij peutert aan de luiken, schuift de grendels er af en... fft! weg wipt ie naar hooger. Daar ging ie zitten op de hoogste stang in... den pijnappel, om te genieten van ’t mooie weer en ’t groteske vergezicht. Edoch: de politie ziet het. Ze onder naar ’t hoofd Het opengevallen district Franeker. Reeds vroeger is medegedeeld dat de soc.- democraat K. v. Zandbergen te St. Anna- Parochie in de Bildtsche Ct. den voorslag doet, nu door het overlijden van den heer Tak, de Kamerzetel voor het kiesdistrict Franeker vacant is geworden, dat de ver schillende politieke groepen zich met elkander zullen verstaan, om voor den verderen duur van deze zittingsperiode zonder stemming een sociaal-democraat te verkiezen, die zich dan verbinden moet geen candidatuur te aan vaarden bij de eerstvolgende periodieke ver kiezing. De strijd kan tot later worden uit gesteld. Het Folk is hier heel niet mee eens. Het blad schrijft: „Voor een strijdend sociaaldemocraat moet het denkbeeld om bij deze gelegenheid het district Franeker met alle beschikbare propa gandisten eens aan ’n krachtige en intensieve verkiezingspropaganda te onderwerpen, bizon- der aanlokkelijk zijn. De kans wordt ons nu geboden om van Franeker een muurvast sociaal-democratisch district te maken. Hoe iemand op het idee kan komen om juist thans, nu onze partij in de beste conditie is voor een fikschen strijd, onzerzijds te trachten strijd te vermijden, begrijpen wij niet recht. Wij zijn overtuigd, dat het plan van v. Zand bergen al heel weinig weerklank in onze Franeker organisatie zal vinden”. Arum, 2 Sept. De Bouwvereeniging Won seradeel heeft het plan alhier 8 nieuwe woningen en te Witmarsum 2 te bouwen. Dat is dus, met de 18 die te Makkum komen in ’t geheel reeds 28 woningen. Witmarsum, 31 Augs. Vrijdagavond om streeks 11 uur kwam op den weg Pingjum Witmarsum Dr. Hoekstra met zijn stoom- fiets in botsing met een gardeniershooiwagen van L. J. S. uit Witmarsum, die geen licht op had. De stoomfiets werd vrij wat gehavend en Dr. H. bekwam eenige ontvellingen aan de handen. Heerenveen, 2 Sept. In een alhier gehouden vergadering van veehouders en veehandelaars is besloten den minister van Landbouw te verzoeken de lastige maatregelen tegen de verspreiding van het mond- en klauwzeer in te trekken, daar doorzieken nog het beste is om zoo spoedig mogelijk de ziekte kwijt te raken. Wolvega, 2 Sept. Aan de waag alhier werd heden een varken gewogen van 776 halve kilo’s zwaar. Bij opening waren 8 leden tegenwoordig en werden de heeren Oosterbaan en Lunter verzocht, de vier nieuwbenoemde leden binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, plaatsen zich de heeren Kramer, v. d. Meer, Rosier en Vis vóór den Burgemeester, die hen toespreekt, ongeveer als volgt Mijne Heeren! De kiezers hebben U af gevaardigd en U het mandaat van het lid maatschap van den raad toevertrouwd. Ik wensch U hiermede geluk, doch alvorens zitting te nemen, dient Gij eerst af te leggen de bij de wet gevorderde eeden, waartoe Gij thans wel bereid zult zijn. Nadat hierop de heeren Kramer en Meer de eed, de heeren Rosier en belofte hebben afgelegd, zegt de Foorzitter nog: Gij beiden, heeren Kramer en v. d. Meer, die reeds jaren zitting hebt gehad in den raad, moogt er trotsch op zijn, opnieuw het groote vertrouwen der kiezers te mogen ge nieten, en hunne belangen te behartigen, ik hoop en vertrouw dat Gij op den eenmaal ingeslagen weg zult voortgaan, en uw steun en medewerking zult blijven verleenen, om naar beste weten de belangen der gemeente te behartigen. De twee andere heeren, thans voor het eerst lid dezer vergadering, breng ik ook mijn gel uk wensch voor het in hen gestelde vertrouwen der kiezers. Ik vertrouw dat ook Gij met ons zult medewerken in goede har monie, want ik mag zeker de opmerking maken dat niet juist eigen inzichten mogen gelden, maar het denkbeeld hier behport te heerschen, dat geen persoonlijke kwestiën worden behandeld, doch steeds het belang der gemeente voorop moet staan daar de raadsleden worden afgevaardigd door en voor de geheele burgerij van Bolsward. Ik verzoek thans de heeren plaats te nemen op de voor hen bestemde plaatsen. De 4 nieuwbenoemde leden teekenen daarop de presentielijst, zoodat thans al de 12 leden present zijn. (Het raadslid Eerdmans neemt later zitting). De notulen der vorige vergadering worden nu gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Een telegram namens H. M. de Koningin, houdende dankbetuiging voor den gezonden gelukwensch op.H. M.'s verjaardag. De kennisgeving wordt met applaus begroet. Aan de orde komt nu punt 2 der agenda Benoeming van twee Wethouders. Ie vacature C. W. Eisma, aftreding 1908. 2e vacature Johs. Kramer Mz., aftreding 1911. Voor de vacature Eisma worden op den heer A. v. d. Meer uitgebracht 7 stemmen, de heer Boersma 3 stemmen, de heer Cuperus L stem en 1 briefje was blanco. De heer v. d. Meer is alzoo benoemd, en verklaart, onder dank voor het in hem gesteld ver trouwen, zich bereid de benoeming aan te nemen, waarop de Foorzitter hem gelukwenscht. Voor de vacature Kramer worden uitge bracht op den heer Kramer 7 stemmen, de heer Boersma 3 stemmen en de heer Cuperus I stem; terwijl 1 briefje blanco was. De heer Kramer is alzoo benoemd en ver klaart op de vraag des Voorzitters zich ge negen deze functie wederom te aanvaarden. II ij wenscht hier echter bij op te merken dat het met eenigen schroom is, dat hij deze benoeming wederom aanneemt. Gedachtig aan het gesprokene in de vorige raadsver gadering en het beeld door den heer Boersma gebruikt, zal hij nu in de plaats van den heer Eisma als le. stuurman moeten fun- geeren, waartoe noodig zijn een helder hoofd en een warm hart, en hoewel, zoo vervolgt Spr. ik niet kan presteeren wat mijn voor ganger als oudste wethouder deed en was, toch draag ik de gemeente een warm hart toe, en daar de heer v. d. Meer ook het wethouderschap aanvaardde, vraag ik van U, mijnheer de Voorzitter en van den heer v. d. Meer steun en medewerking, en ben dan bereid alles te doen wat in mijne macht is, tot welzijn onzer gemeente. De Foorzitler zegt daaropHet is nu voor de eerste maal dat ik het woord tot U tweeën als wethouders richt, en heb ik de vorige ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ziet het. neemt den gevaarvollen tocht van den grijzen Martini. Kom naar omlaag! roept ze naar den student omhoog, maar deze is hoorende doof en laat maar al door z’n blik gaan over de huizen, de groene weiden om de stad wat is dat prachtig! Dan trekt de politie aan het jasje den studen^ heftig, kwaad nijdig. Mot ’k er af komen? vraagt de student gemoedelijk. Ja, zeker, direct, is ’t antwoord. Nou ga dan eerst zelf maar naar beneden, anders kom ’k niet! De politie ging. Maar ’t duurde nog vrij lang vóór de student ,zim höhen” de reis naar dit ondermaansche aanvaardde. Toen-ie weer beneden stond, was de politie ook nog. Uw naam? vroeg Hier is m’n kaartje. En proces-verbaal volgde. ’t Gebeurde op den 28sten Augustus Anno 1907. N, v. h. N. Bolswardsche Courant 'I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1