Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. l I 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 72. Amsterdamsche Beelden. De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. Zondag 8 September. VOOR Afzonderlijke I BINNENLAND. Dó It oan Dyn frjeon, WIBE. dy mear fortelle. «It is ABONNEMENTSPRIJS; 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Mar de man as hy de priis taei wêze as in Fr. voor- klauwzeer ook de kanariezaad, mosterd, erwten, haver, vlas, aardappelen, De verschillende en de XLIV. Oan us Lezers! Bin Binsma hat üs witte litten det hjar lytsfaem om in sóchfleske nei de bórren ta wier do hie de brieverinder for syn gemak hjar in brief oan him meijown. Mar Beitske wier mei in pear oare fammesbern oan it póstersiikjen rekke yn de reidwól by it Langpaed lans en do hat dy tutte it hiele brief weitöge. It scil grif it letterke fen Oark wést ha. Mocht dit wer boppe wetter komme, den scil ik it dalik stjóre for de krante. It sit sadwaende hwet foar it krós, mar om it plak nou net leech to litten, jow ik jo in oar Frysk brief, detik jister feu myn goe-frjeon Wibe Sibes krige hab. Dat scil ek wol passe, scoe ik tinke. Nou, dit kin wol en hjir folget it den. Red. Arum, 4 Sept. De terp alhier, op Baar- derburên, voor pl.m. twee jaar verkocht door mej. de wed. S. E. Kooistra, om binnen vijf jaar te worden vervoerd, is thans reeds geheel verscheept, wat betreft den besten bovengrond. Wat er overblijft, zijn bergen en dalen. Met de slechting zal nu een aan vang kunnen worden gemaakt, waarna van het terrein weiland zal worden gemaakt. Dan behoort dit land weer in eigendom aan de voormalige eigenaresse, die uit hare boe- Nu is de Nes er ook nog, maar... als een akelig, nauwe, doodsche spelonk, een steeg, vies, grauw en onaanzienlijk, slecht verlicht en bestraat, die zooals ze daar ligt in ’t hartje der oude stad, al lang had moeten zijn weggevaagd, om plaats te maken voor een moderne verbindingsweg. Zelfs de Kalverstraat heeft niet meer de levendige gezelligheid van vroeger. Tenminste niet als de voor-avond voorbij is. Heusch de burgemeester had hier indertijd niet het sluitingsuur van 1 op 2 uur hoeven te stellen, want vaak staan bij het slaan van ’t mid dernachtelijk uur in de groote Kalverstraat- café’s de stoelen al op de tafeltjes. Er zijn verschillende oorzaken geweest, die de Kalverstraat als handelshoek hebben doen nu voor win- Béste frjeon Bin! Einlings komt der den dochs ris in letterke fen Wibe scilstó wol tinke. Ja man, op moai simmerwaer en op brieven fen goe-kunde wachtet men jamk forgees. Ik hie it yn ’e léste tiid ek to drok om to skriuwen. Rounom wier hwet. Mei 31 Aug. hab ik nei Makkum to wést om de bistoar- ming fen ’e aid Koarnwerter-toer to sjên. De foarige jierren hearde ik gans pochen fen de Makkumer optochten en ik moat sizze, it is my tige meifallen, hear! Flja ha der dér slach fen. Dér waerd wakker tochten en oarlogge, in pear ljue rekken seis woune. De striders wierne tige yn ’t habyt, alder- wetske spillen oan, sa as men dy yn 1496 hie. In pear hiene helmen op, oaren skynden dér mei berne te wêzen, hja geiden it to- minsten ut fen: «Wy binne jongens fen Jan de Wit” en dat yn ’e 14e ieu! Ik hie dy ek fêst yn Bólsert forwachte, Bin, om ris by it keatsen to sjên. Bólsert stiet by dy ommers heech op ’e stal om stü dér dyn wiif en de steamdraeimounle for de earste kear sjoen baste. Ik bin dér Tiisdei-to-moarn mei de fyts binne tein. Do hab ik earst ris kipe op ’e dóbeltsjes-banken, sahwet njunken de opslach, dêrt wy as jongfeinten altyd plichten to sitten, mar dér wier gjin Bin to bikennen en do wier de kans, om //dy” deis neist dy to sitten, glêd oer. Ast’ dér net sietste, den wierstó net yn ’e Gysbert-Japix-stêd. By de greate keatserijen wier ik dit jier yet net wést. Ik hie tocht, de Bólserter keatserij óntkomt my net. It is dér altyd noflik to wêzen, it spil is dêr goed yn ’e esby de priis-ütdielingen habbe se dêr gau ris hwet nijs en jouns is ’t dêr trochgeans fleurich! For my net mear! Ik bin troud En .ik woe de Hollanners ek jerne ris keatsen sjên. Hja binne my yn it Fryske spil just net meifallen, hja spylje folie rejaler en dêrtroch koene hja us stive ballen, lyts, smoarch en wiet as hja binne, hast net reitsje. Hja wiene dêr net ta biwend en hja koene üs spil ek net. len wier der lykwols by, dêr hab ik aerdige slaggen fen sjoen. In stoefe bal fen Tsjeard Wibrens, boppe oer alles hinne, dat neam ik kearelswirk. Hwet in geve knaep net, dy Tsjeard! It jowt oars ris hwet //variatie”, lyk as ós karrider seit,) sokke frjemde einen yn ’t bit. Ik hab der wol ris om lake ho ’t de Fryske keatsers mei hjarren omsprongen ik hearde Ander oaren immen sizzen//hui, jo moette njunken de kaats staan!” It Hollanske spil like my goed ta, in moaije tiidkoarting op sneintomiddei. len fen ’e Wervershovers hie my hjar spil ütlein en do bigriep ik it bést. De measte Friezen koene net op it wirk fen ’e Hollanners poche, mar hja wistene faken ek het ho it gong en ho dy ljue telden. Nou, ho scoene hja der den ek nocht oan ha kinne. For immen dy ’t hjarren spil net koe, wier it in bidroefd gesicht. Dêr stiene den yn ’t bigjin sa’n 14 man to slaen. Hja sloegen fen’e richel, dy biroerde richel, óf op. Allegearre hiene hja it festje oan en it wyt foar; dêr wier ien by mei in foarstónshoedtsje op en dat kaem net ienderis óf. Ljeafst de bannen yn ’e bóse. Hja kreauden der net oer wer de keats by harren in «kaas” krekt wier. De oan- De visschers hebben, wat de levering van de gevangen paling betreft, op denzelfden voet gecontracteerd met de heeren Lank- horst te Heeg als te voren met den heer Haagsma te Workum, t.w. per 100 pond f 25, grof en fijn dooreen. Kimswerd, 4 Sept. De coöperatieve Landbouw-vereeniging alhier exposeert ook op de tentoonstelling, welke eerstdaags in Den Haag wordt gehouden, ’t Is een keurige inzending, bestaande uitgroote boonen, bieten en producten zijn versierd met oranje kleuren der Nederlaudsche vlag. Ilepk. Nieuwsbl. v. Fr. Zuidwesthoek, 4 Sept. Nu de behoedmiddelen tegen mond- en geregeld worden besproken en ook de aan wending van zout (likrollen) als zoodanig aanbevolen wordt, herinnert men zich hier, dat op de salpeterhoudende gronden in den omtrek de ziekte gedurende epidemieën van vroeger jaren in mindere mate voorkwam. In de voormalige meren bij Stavoren worden zelfs bepaalde boerderijen aangewezen die steeds verschoond bleven. Die feiten trekken thans de aandacht en deden sommige veehouders reeds besluiten eenig zout aan het vee toe te dienen. Workum, 6 Sept. De in onze gemeente welbekende 76-jarige weduwe A. V. alhier die met het venten van waren in haar onder houd voorziet, was voor eenige dagen uit logeeren bij haar broeder R. V. in het Hei denschap en zou heden weder naar haar eigen huis vertrekken. Doch zulks mocht zeker niet gebeuren. De huisgenooten zouden haar heden morgen vroeg koffie brengen en vonden haar dood in haar legerstede. Blijkbaar waren toen nog niet lang de levensgeesten geweken. Gezond en wel had zij zich den vorigen avond ter ruste begeven. Joure. Hoewel niet ernstig, heerschen hier toch in zoover de mazelen dat er onder scheiden kleintjes ’t bed moeten houden en eenige onder behandeling van den dokter zijn gesteld. Sneek, 6 Sept. Een treurig ongeval heeft hier plaats gehad. De 44-jarige landbouwer P. K. uit Rauwerd werd hier in den vroegen morgen van Dinsdag j.l. uit een sloot, die langs den tuin van het Ziekenhuis loopt, levenloos opgehaald. Maandagavond laat kon de patient niet slapen, waarom hij de zuster, die bij hem waakte, verzocht een poos heen te gaan. Aan dat verzoek is, jammer genoeg, voldaan. Van die gelegenheid maakte K. gebruik bij de trap neer en den tuin in te komen, met ’t noodlottig gevolg, bovengenoemd. Niettegenstaande nog kort geleden onze slagers verzekerden dat ’t rundvleesch niet goedkooper zou worden, hebben ze toch met ingang van morgen hun waar met 10 ct. per kilo verlaagd. Een nikkelen tien-centsstuk. Het Centrum bevatte het bericht, dat eerst daags de noodige stappen zullen worden gedaan om ook een nikkelen 10-centsstuk uit te geven. Uit de beste bron verneemt het U. D., dat hiervan volstrekt niets bekend is bij hen, die van zulk een voornemen het eerst onder richt zouden moeten zijn. Jaren geleden is er over gedacht, om ook een nikkelen 10- centsstuk in omloop te brengen en zijn er met het oog daarop eenige modellen ver vaardigd daarbij is 't echter gebleven. Het zou bovendien hoogst onpractisch zijn nu reeds nikkelen 10-centsstukken te gaan ver vaardigen, daar nog ten eenenmale onbekend is, hoe het nikkelen stuiverstuk in de cir culatie zal bevallen. Men dient daarvan eerst de grondige ondervinding te hebben gekregen, alvorens tot het aanmunten van 10-cents» stukken over te gaan. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dalenhet openbreken der straten, dit, dan voor dat, het verbouwen van kels, waardoor in een nauwe straat als deze het verkeer belangrijk werd belemmerd, deed menigeen wel eens besluiten maar rustigjes het Rokin te nemen en men weet hoe het gaat, is men een gewoonte, een sleur eenmaal kwijt, ook in ’t loopen, dan krijgt men deze niet zoo spoedig weer terug. Jaren en jaren is men in die Kalverstraat nu al aan ’t verbouwen geweest, het oude gezellige deugde niet meer, alle winkelpuien moeten modern stijl zijn met scheeve of ronde winkelglazen, met onpractische kleine deuren. Doch nu is er een nooit verwacht wonder geschied! De Kalverstraat is af voor zoolang als het duurt. Aan geen enkele pui wordt meer gewerkt. De laatste schut ting die viel, was die van het magazijn Au bon Marché. Mooi is het huis niet te noemen, het maakt zoo’n beetje den indruk van een dame van wie men op ’t eerste gezicht zegt Dat is een Engelsche. Maar practisch ge bouwd is het zéker en waar het van boven tot onder glas is, zal het licht overal kunnen toestroomen en onze dames in de gelegenheid stellen zonder naar de winkeldeuren te loopen, over de kleurschakeeringen te kunnen oor- deelen. De groote drukte blijft gereserveerd voor de omgeving van het Rembrandtsplein; alle zaken, die kans van slagen willen hebben, in het bijzonder groote café’s en publieke vermakelijkheden moeten in die omgeving gevestigd zijn. Het Bioscoop-theater, dat heden (Zaterdag)avond zal worden ge opend voldoet aan die vereischte, het staat op de Reguliersbreestraat. Een nieuwe vermake lijkheid dus, hoewel in dit genre overigens al heel wat is op het oogenblik. Werkelijk goede Septeinber-stukken in de schouwburgen zijn dit jaar echter dun gezaaid. Ik wil hierover nu niet uitweiden, maar wat ik tot nog toe zag was niet veel zaaks en van wat nog komen moet heb ik geen hooge ver wachtingen. De Variété slaat ook weer dit jaar zijn reuzenslag. Bij Frits van Haarlem zoowel als bij Flora is het, dank zij de werkelijk reuzenprogramma’s, nu iederen avond uitver kocht. Aan kijknummers is wel het hoogste bereikt; de scènes: Winter en Zomer van het Coppéé’s ensemble bij v. Haarlem geven een decoratief kunstgenot te aanschouwen en een handigheid om allerlei lichteffecten voor te stellen, dat ieder geneigd is uit te roepen: die v. Haarlem is toch een knappe baas in zijn vak. Jammer dat het //gedicht", de tekst der liederen en verzen beneden Amst. P. blijft. Als je bijv, in het Winter liedje van Coppée eenmaal gehoord hebt het navolgende poëtisch gedeelte over een sneeuw pop: Hij is zoo koud, En hij wordt niet oud, dan ben je van harte verheugd van de rest niets verstaan te hebben. Met al haar gebreken is ’t overvol in de variété’s en nog dun bij de kermisstukken in de theaters. III. Als September begint... Koninginnedag is weer voorbij. //Varen, varen over de baren” en dergelijke onzinnige straatdeunen zijn weer uit den treure gebruld, er is weer gehost en gehi-haad en geblazen op toeters. Of de toeters ditmaal een naam hadden heb ik niet kunnen constateeren tijdens de Rembrandifeesten heetten ze Rem brand t-toeters, maar om ze nu Wilhelmina- of Koninginnetoeters te noemen, kijk, dat durfde de ondernemende, uit alles munt slaande handelsgeest niet aan. Of er meer verkapte kermisvreugd gesmaakt is dan anders (is het eigenlijk niet te gek van /zverkapt” te spreken waar zelfs de tent met Zoeloe-, kaffers, echt of nagemaakt? niet ontbrak?) ik durf het niet te beweren. Buiten het centrum der stad heb ik hooren klagen over «stilte” maar in elk geval is de September- geest voldoende wakker geschud. De drukte is verplaatst: een Amsterdam mer of buitenman, die in een paar jaar Groot-Mokum niet heeft bezocht, staat te kijken als een kat in een vreemd pakhuis. Vroeger was er tot laat in den avond groote drukte in den omtrek van den Damnu zijn Vijgendam en Warmoesstraat en Hoog straat soms om lien uur al uitgestorven. Vroeger was er een Nes, een straat van jolyt, waar ieder die hier kwam om pret te maken nu eenmaal wezen moest, het liedje zeide toch In den Nes daar moeten wij wezen, In den Nes daar moeten wij zijn; Daar staat op de deur te lezen: Hier verkoopt men brandewijn. merker saeide der fen fierren mar in blokje hinne, in pear jellen neijer of fierder dat hindere neat. En hwet wierne de ljue stiif, kin ’k dy sizze! Dat wier aldersantepetykste mal! Hja draefden ek net nei de ballen, lyk as us priiskeatsers, mar hja peasjantelen der op ta, lyk as in Amsterdamske politieman, dy 't rukt det der in standtsje is. dy ’t dtsloech hie it drok, ha woe, den moast hy sa mird. Fenseis woun yn it Fryske spil it petür fen 1907 it al wer. Dit koe men ommers hast wol fen tinken ha. It foei my ienkear danich fen hjarren óf en dat wier do ’t hja fier foar wierne dat hja do op ’e stuit om- ruilene en de Dokkumer de lytse keats opslaen lieten, dy ’t Sytse opslaen moatten hie. Soks is gjin rejael spyljen en waerd fen ’e taskógers tige ófkard. Witstu hwet my tige moeide, Bin? Det somlike ljue by it keatsen, by us ienfaldich Frysk spil, ek al bigjinne to wedsjen. bast yn soks ommers ek in wearaksel. skynt wol, det der det in hopen ljue sport (mei in «r”) neat mear ha, as dêr neat twisken set wirdt. In bulte piper yn ’t iten, oars smakket it hjar net mear, sa ’t liket. Nei ófrin fen it keatsen hab ik earst in lyts merke-slokje koft en do bin ik mei hwet snobbersgód for us lytse boi en in nij stérke for it wiif yn de büse, nei hós ta gien. Dó scilst üs aide Fryslan forlitte mei aller- heiljen, hab ik heard. Foar dy tiid kom ik yet wol ris by jimmes, den kinne wy yet -in kear ophelje oer aide en jonge keatsers bynammen oer aide en den scil ik fen dizze léste Bólserter keatserij Dat giet better as skriuwen. oars hast neat as oer keatsen” hear ik dy al sizzen. Ja man, sa giet it. By dy stiet oarnaris op it foarste kantsje fen it brief dyn jong hynsder, den komme de kij en sa giet it it hiele bislach lans en den ónderoan oer wiif en bern. Yn twa rigels setstó den det jimme goed soun binne en det myn wiif en ik de groe- tenis ha moatte, ik siz mar: ek sa! Yet hwet, det my heech leit. Us dokter is fen ’e wike hast fortutearze mei syn moude- króper, dat kaem fen it Ijocht, ef Ijeaver fen to min Ijocht. It moat Tongersdei- ef Freed-to-joun bard wêze. Hwet in béste wet, dy ’t ljocht-op, by nacht, foarskriuwt. Tinkt dy ek net? renplaats meerdere waardevolle terpen zal kunnen verkoopen. Stavoren, 5 Sept. De najaarspaling- visscherij langs de kust heeft een aauvang genomen. De leden van het oude visschersgilde heb ben de plaatsen, ruim 150, bij loting onder elkander verdeeld en dé fuiken zijn ge plaatst of worden in den loop van de week te water gebracht. Bolswardsche Courant JlNSENBÓKREN, 5/9 ’07. 3 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1