Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. b 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 73 1 3 kl I'1 Voor het Kantongerecht. Donderdag 12 September. i I VOOR Afzonderlijke s BINNENLAND. van 26. 27. da allen ver- nu geschorst; weer heropend van den een waar- A. G. te Peins maakte in den laten 23 Juni zooveel kabaal en ge- straat, dat de nachtrust der bewoners er door gestoord kon worden. Eisch f 5 of 3 dagen. M. T. B. te Workutn was 20 Juni 8. kar, bespannen met den 7 een hij omzag om den verbalisant Zitting van Vrijdag 6 September 1907. 28. in ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. en het ver- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. was 26 Juni Bij opening der openbare terechtzitting waren eenige zaken de Leerplichtwet be treffende, aan de orde, waarvoor presideerde de WelEdl. Heer C. J. van der Veen. Als No. 1 kwam thans op de rol voor 1. H. H. te Witmarsum, die echter niet verschenen is. Hem wordt ten laste gelegd, dat zijn kind eenige keeren zonder geldige reden, de school verzuimd heeft. Geëischt wordt nu bij verstek f 3 of 2 dagen. 2. J. W. S. te Pingjum heeft ook een kind dat herhaaldelijk verzuimde de school te bezoeken. Eisch eveneens f 3 of 2 dagen. 3. 8. P. te Bolsward, die echter ook afwezig is, wordt dezelfde overtreding ten laste gelegd. Eisch f 4 of 2 dagen. De openbare zitting wordt slechts kort daarop wordt ze en wordt dan afgeroepen: 4. B. T. te Irnsum gediplomeerd vee arts heeft zonder vergunning in Juni bij zes onderscheidene eigenaars, varkens ingeënt ter voorkoming van vlekziekte. Bekl. is aan wezig en zegt öiet te weten, dat hij daar voor vergunning moest aanvragen; hij ver keerde in de meening, dat de boeren, die hunne beesten ivilden laten inenten, hiervoor moesten zorgen. Ook heeft hij de boeren, die zoo nu achteraf blijkt, met van eene vergunning voorzien waren, ter goeder trouw hulp verleend, in de veronderstelling levende, dat zij aan de bij de wet voo’rgeschreven verplichting hadden voldaan. Tevens beweert Bekl., dat de inenting meer als uit voorzorg geschiedde dan wel uit noodzaak. De get. a charge Ymker, gemeente veearts te Koudum verklaart, als deskundige, dat destijds de vlekziekte zich in de omgeving van Workutn voor deed en is hem als zoo danig bekend dat voorvallen plaats gehad hebben en tevens, dat in dien tijd de ziekte als heerschend beschouwd kan worden. Bekl. zegt, dat in Juni de gevallen nog niet zoo talrijk voorkomen, doch de daarop volgende 2 maanden Juli en Augustus zich door het veelvuldig aanwezig zijn van deze epidemie kenmerken. Thans worden de zes eigenaars van varkens voorgeroepen, bij wien bekl. inentte en daarna bekeurd werd. Doch geen van was er mee bekend, dat zij vooraf gunning moesten aanvragen. Tegen bekl. luidt thans de eisch 6 boeten ieder van f 4, te vervangen iedere boete door 2 dagen hechtenis. Tenslotte merkt bekl. op, dat deze over treding als één geval beschouwd moet worden, ’t Is volgens hem een combinatie. De kantonrechter verklaart hem echter ’t tegen overgestelde. 5. S. J. de te Koudum staat terecht wegens overtreding der leerplichtwet, wijl zijn zoon Anne, die met 1 April van school kon, doch sedert 26 Februari niet meer bij meester verscheen. Bekl. is tegenwoordig, verklaart Arr. schoolopziener te Lemmer schuwing te hebben ontvangen, dat hij bij verdere overtreding in dezen zou worden vervolgd, maar de reden dat hij zijn jongen thuis hield was, dat het schoolgeld hem te zwaar was, hij had vermindering gevraagd en zou de kinderen naar een andere school zen den, maar daar was toen geen toelating. Als getuige wordt gehoord de heer A. van Dijk, hoofd der bijz. school, die verklaart dat de zoon van bekl. wegens tuchtmaatregel den 26 Febr. naar huis werd gezonden maar later niet meer terug kwam. Met 1 April zou hij de school doorloopen hebben. De kwestie gaat nu over de laatste 11 schooltijden in Maart (de voorafgaande ver zuimen zijn, als tijdens de administratieve behandeling gepleegd buiten de strafwet. De heer Ambtenaar, van oordeel dat de knaap na 1 April niet meer onder de verplichtin gen der leerplichtwet valt, eischt vrijspraak voor bekl. 6. J. H. te Pingjum reed in den nacht van 26 op 27 Mei op een Hets zonder brandende lantaren. Deze «aak, is in de vorige zitting uitgesteld, te hooren. Bekl. is absent, de getuige marechaussee nu present, en bevestigd het opgemaakte verbaal. Eisch f 3 of 2 dagen. 7. H. de V. onder Witmarsum (ookeen uitgestelde zaak van de vorige zitting) reed 26 Mei zonder licht op zijn fiets te branden. De marechaussee bevestigt wat in 't verbaal staat.-Eisch f 3 of 2 dagen. C. H. te Witmarsum liet 16 Mei zijn een hond onbeheerd op weg staan. De marechaussee, die hem bekeurde, en in de vorige zitting niet kon verschijnen, is nu tegenwoordig, en houdt zich aan ’t geen in ’t procesverbaal dezen beklaagde ten laste wordt gelegd. 9. S. R. te Gaast reed 9 Mei ’s avonds laat zonder licht op de fiets. Ook dit zaakje is de vorige zitting verdaagd. De verbalisant is nu tegenwoordig en bevestigt de over treding. Eisch f 3 of 2 dagen. 10. D. J. te Hichtum is 13 Juni te Bolsward op de Nieuwmarkt bekeurd wegens dronkenschap. Bekl. is recidivist, en thans tegenwoordig om zich te verdedigen, want hij begrijpt niet dronken te zijn geweest. Hij gebruikt in al heel langen tijd geen sterken drank meer. Hij had alleen een beetje madera gedronken. De politie bevestigt de overtreding, geeft geen gunstig getuigenis leden van dezen beklaagde. Eisch 3 dagen hechtenis. 11. J. J. te Amsterdam was 16 Juni dronken te Stavoren. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. J. A. te Makkum was 15 Juni ook over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. 13. H. de J. te Makkum is 15 Juni bekeurd wegens dronkenschap. Bekl. is tegen woordig en zegt dat hij wel een borrel had gedronken, maar dronken was hij niet, en ten bewijze voert hij aan, dat hij bij ’t naar huis gaan overeen heel smal bruggetje moest, en dat ging wat goed. De politie oordeelt er anders over, niet over dat bruggetje loopen, maar over ’t loopen langs de straat. De kenmerkenslingerende gang, spreken van wartaal en ’t rieken naar sterken drank waren wel degelijk waarge nomen. Eisch f 3 of 2 dagen. 14. J. E. te Makkum is een oude bekende voor ’t kantongerecht. Het vorig jaar bij 7e herhaling wegens dronkenschap veroordeeld tot 2 maal 7 dagen hechtenis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting is al weer mis en 15 Juni is hij opnieuw bekeurd wegens zijn „kenlijken staat”. Bekl. is tegenwoordig, bekent dat hij wel wat wonderlijk was, doch ’t was eigenlijk meer van den slaap dan van drank dat hij dronken was. Hij werkt aan de panfabriek en daar was ’t zoo druk, dat hij haast nacht en dag moest werken, en hij was dus eigen lijk slaapdronken. De politie schrijft de dronkenschap toe aan ’t Schiedammer nat en bekl. krijgt een gedachten uitbrander over zijn voortdurend overmatig drankgebruik, en zal wel weer met de rijkswerkinrichting kennis moeten maken. Bekl. vraagt of dat niet wat geschikt kan worden, hij heeft gedeeltelijk de zorg voor zijne zuster, waar hij in den kost is. Hem wordt te kennen gegeven, dat als hij daarvoor moet zorgen, hij wat minder aan sterken drank dient te besteden. De gevolgen van de herhaalde dronkenschap zijn hem heel goed bekend. Eisch 7 dagen hechtenis en een jaar op zending naar een rijkswerkinrichting. 15. II. K. te Bolsward werd 16 Juni op het Bolwerk aangetroffen in „kenlijken staat.” Eisch f 3 of 2 dagen. 16. J. S. te Bolsward 17 Juni in de Frane- kerstraat ook „kenlijk.” De eisch voor hem luidt f 10 of 3 dagen. 17. J. V. te Workum 16 Juni, idem. Eisch f 3 of 2 dagen. 18. T. de V. te Workum is weer een oude bekende van wegens de vergunning. Als recidivist wordt voor hem noodig geacht wat krassere maatregelen te nemen. Op 16 en 28 Juni bekeurd, wordt voor elke over- De eisch hiervoor is f 15 of 3 dagen. S. J. R. te Makkum had 24 Juni ook te diep in ’t glaasje gekeken. Eisch f 3 of 2 dagen. K. G. te Kimswerd 23 Juni idem. Eisch f 5 of 3 dagen. W. H. te Bolsward de Kerkstraat aan ’t laveeren, door de politie die zijn slingeringen gadesloeg, werd hij opgeteekend om zijn dag te onthouden. Eisch f 3 of 2 dagen. 29. M. T. de V. onder Longerhouw -heeft een bord aan de deur waarop staat dat hij koffie schenkt. De marechaussee’s kwamen daar 25 Juni langs en kwamen binnen. Zij vroegen ieder een half flescbje bier en betaalden daarvoor ieder 10 cent, tot zoover ging alles goed, doch nu werd gevraagd naar het wettelijk verlof. Ja, hij had geen vergunning en schonk ook nooit sterken drank- Neen, dat zal wel waar zijn, maar voor 't houden van een koffiehuis en ’t schenken van bier is een verlof noodig. Verlof? nou dat had hij niet. Procesver baal volgde nu en heden luidt bij verstek de eisch f 10 of 5 dagen. 30. G. B. te Bolsward had 24 J uni eenige bakken of kisten, die in zijn winkel behoorden, op de publieke straat. Bekl. is tegenwoordig en stemt toe, dat die kisten op de straat stonden. Zij waren aan ’t winkel schoonmaken, en toen de politie kwam stonden de kisten op de kar om naar ’t pakhuis te worden gebracht. De politie constateerde, dat er 5 kisten op de straat stonden, en daartoe had hij geen verlof van B. en W. waarom proces verbaal werd opgemaakt, want de politie verordening verbiedt het bezigen van de openbare straat voor etalage van winkelwaren, tenzij op weekmarkt en met toestemming van B. en W. De eisch luidt f 3 of 2 dagen. Het slot, de nos. van 31 tot 64 in het Zaterdag-no. treding 7 dagen geëischt en dan nog maanden naar Hoorn op den koop toe. 19. K. K. te Arum reed 16 Juni des avonds zonder licht op de fiets. Eisch f 3 of 2 dagen. 20. S. B. te Kimswerd dienzelfden nacht idem. Eisch idem. 21. B. K. ook te Kimswerd, dito. Eisch idem. 22. K. v. d. Z. te Draaisterhuizen reed Juni op de fiets door Workum en maakte praatje tegen een paar dames. Terwijl j naar die dames, waren eenige kinderen voor de fiets op straat, doch deze zag hij niet en reed een er van omver zoo dat de tanden het kind door de lip waren. De fietser sprong evenwel haastig weer op de fiets en hij ging er van door. Echter hij was door de dames herkend, en omdat hij niet gebeld had, maakte de politie proces verbaal op. Bekl. is absent doch twee getuigen zijn aanwezig. J. Ketelaar stond toevallig daar vlak bij,- hij heeft gezien, dat bekl. omzag op de fiets, en dat hij een klein meisje omver reed. Hij heeft niet gebeld. Ymkje Groenhof was de jonge dame die door bekl. was aangesproken. Zij heeft het eigenlijke omver rijden van het meisje niet gezien, maar zij hoorde gegil, toen lag het meisje op straat, en de fietser zag zij weer haastig op de fiets springen en wegrijden. Zij heeft geen bellen gehoord. Eisch f 3 of 2 dagen. 23. J. T. te Warns zat in de bebouwde kom van het dorp Koudum op de hondenkar, wat door de politie werd opgemerkt en... opgeteekend. Eisch f 3 of 2 dagen. 24. avond van schreeuw op De zegenvisscherij in Friesland heeft een aan vang genomen. De vangst der eerste twee dagen was zeer slecht. Het laat zich aanzien, dat er geheel geen daggeld te verdienen valt. De visch die gevangen wordt draagt het merk „klein Wat jammer, zegt de Ned. Fisscherij Cl. dat de nieuwe wet met maat op de visch er nog niet is. Was die er, dan zou 2/3 van het aantal aangevoerde blei in het water blijven en later tegen veel hoogere waarde gevangen kunnen worden. Blei kan men het niet noemen, maar zoo heet toch die visch. Het is voor een groot deel het nest der binnenwateren. Snoek wordt aangevoerd van drie in het pond, ja sommigen wegen met hun vieren pas een pond. Groote Snoek geldt 24, kleine 12, blei 10,'kleine 2r/2 en 3l/2 cent, alles per pond. Stavoren, 9 Sept. Heden kwam hier aan, het te IJlst gebouwde 500 ton groote schip „Nieuwe Zorg” met bestemming naar Amsterdam. Deze zoogenaamde kas met enorme bergruimte wordt uitsluitend in dienst gesteld voor de vrachtvaart, en is, doordat noch over stoom- noch over zeil- vermogen kan worden beschikt, voortdurend op sleepdienst aangewezen. De lengte overtreft die van de sluiskolk, zoodat voor het schutten moet worden ge wacht op gelijk water t.w. binnen en buiten, als wanneer de deuren aan beide kanten open staan. Pingjum, 8 Sept. Uitslag der alhier ge houden groote Kaatspartij van 24 uitge- noodigde spelers. Ie prijs f 60 M. K. Hel frich te Kimswerd, Tj. G. Kooistra te Bols ward en H. v. d. Feer te Oosterend. Premie f 30 A. Brouwer te Oosterend, H. J. Hiem- stra te Pingjum en H. Haitsma te Franeker. Wonseradeel, 9 Sept. Ook in deze ge meente is het mond- en klauwzeer uitge broken, en wel bij het vee van den veehou der Auke Roukes de Boer te Parrega. Diens veestapel telt p.m. 60 stuks. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek. Voor de betrekking van secretaris boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur alhier, op eene jaarwedde van f800, hebben zich 63 sollicitanten aangemeld. Ds. J. L. Bommezijn, tot 1899 pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, en daarna herder en leeraar bij de Herv. Gemeente te Beek en Ubbergen, heeft een beroep ontvangen naar Eindhoven. In de morgengodsdientoefening van 22 Sept, a.s. hoopt de geachte leeraar, naar ons wordt meegedeeld, voor zijn vroegere gemeente naren hier nog eens op te treden. De laatste trein uit Leeuwarden kwam hier Zondagavond een uur te laat aan. De machine gaf te Beers de arbeid op. Wel poogde de machinist ’t gebrek te ver helpen, maar ’t ging toch nog hortende en stootende naar Mantgum. Aldaar scheen men ’t zaakte wat beter voor elkaar te krijgen; tenminste de zieke patient kon toen op een sukkeldrafje kwart voor elven ruim ’t station Sneek bereiken. Kees de IFit te Bergum. Bergum, het typische Friesche plaatsje, dat den laatsten tijd bekendheid kreeg door het bezit van ’t merkwaardig Indisch Museum, daar door den heer Van der Meulen gesticht, was vandaag in rep en roer. Het Museum werd n.l. bezocht door den bekenden Breu- kelenschen verzamelaar en wereldreiziger L. C. Dudok de Wit, die er in een aantal rijtuigen met vele vrienden kwam. Het dorp had er zich een feest van gemaakt hem te ontvangen. Allerwege wapperde de driekleur en oud-Friesche vlag. In het Museum werd de heer Dudok de Wit ontvangen door de leden van den Raad van Beheer van die instelling, onder wie zich ook bevond het oud-Kamerlid der Tweede Kamer, de heer Schaafsma. (De heer Van der Meulen zelf toeft nog in Indië). De heer Dudok de Wit en zijne vrienden bezichtigden met groote belangstelling de verzamelingen. Het bezoek werd door den photograal in tal van kiekjes vereeuwigd» Bolswardsche Courant 6 r*** 1 ■25. dronken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1