Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 77. I DE RESTAURATIE DER BROEREKERK. Donderdag 26 September. $1 VOOR Afzonderlijke mild, Friesland BINNENLAND. dag j 6, van de zaal, waar een de gasten naar van de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. men dan tenminste bij van de verhooging zon ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Slot. De ramen der kerk hebben gemetselde traceeringen, in de togen versierd door fraai geprofileerde ruitverdeeling, voor alle ramen verschillend en toch geheel in den ouden stijl. Deze toogramen zijn volgens’t ontwerp van den rijksarchitect den heer Cuijpers, in Belgische zandsteen uitgehouwen de uitvoering is van de firma Hofstra te Sneek, terwijl de gemetselde traceeringsteenen zijn gebakken in de fabriek „Zorgvlied” alhier naar de oude profiteering, ontleend aan gevonden deelen die nog in de raamopeningen verbleven. Het glas, in lood gevat, is lichtgroen getint, en met gekleurde banden aan den buiten kant. Deze kleurranden geven, vooral in de fraai gevormde togen, een schoon effect, en zijn geleverd door de firma Houwink van Sneek. Wel vermoedt men dat eertijds deze ramen geschilderde glazen hebben gehad, men moet langs de kerkmuren nog brokjes gekleurd glas gevonden hebben, maar de voorstellingen zijn, als afkomstig uit den tijd der katholieken, vrijzeker van religieuzen aard geweest en zouden bij de tegenwoordige bestemming der kerk in ’t geheel niet meer passen, en boven dien dragen de thans geplaatste ruiten reeds veel bij tot verfraaiing van deze kerk. Heel fraai staan ook de massieve eiken houten deuren met antiek ijzeren beslag terwijl de betonvloer, bruin gekleurd en in rechthoeken verdeeld geheel het aanzien heeft van bruine zerksteen. Alleen in het koor der kerk is nog bijeen gevoegd wat overig was aan grafzerken en deze brokken zijn verder met cement aangevuld en verbonden. De eiken lambriceering langs de wanden, die tegelijk met de vroegere banken is ver dwenen, is ook niet weder aangebracht en de helder witte muren staan ook heel goed, en dragen bij om den indruk van deze grootsche ruimte te verhoogeu. Vooral nu alles nog hol en ledig is, valt het op, hoe ruim en grootsch het gebouw is. Het klinkt thans nog hol, ja, de klank in het gebouw is heel sterk, maar zijn eenmaal de banken geplaatst, wordt de rnimte door orgel en preekstoel enz. onderbroken, dan eerst zal men ontwaren, wat schoon en majestueus gebouw door deze restauratie van den onder gang is gered, en waartoe van rijkswege f 23,000 is bijgedragen. Zeer terecht werd dan ook door den Burgemeester, zoowel als door den heer Kramer als Voorzitter der Vereeniging voor Evangelisatie gewezen op den luister van dezen alouden tempel en heel gepast waren ook de woorden der liederen bij gelegenheid der officieele overdracht op den 11 September j.l. door „de Lofstem” gezongen, welke woorden wij hier ten slotte*) laten volgen No. I. DANKT, DANKT N U ALLEN GOD. Dankt, dankt nu alten God Met blijde feestgezangen! Van hem is ’t heuglijk lot, Het heil, dat wij ontvangen. Hij ziet, in Christus, ons Altijd genadig aan, En heelt ons dag aan Met goedheid overlaan. Hij, d’ eeuwig rijke God, Wil reeds ons in dit teven Zijn vrede en heilgenot Door hartvernieuwing geven. Hij zal ons door Zijn Geest Vermeerdren licht en kracht, En ons uit alten nood Uitredden door Zijn macht. No. II. PSALM 84, verzen 1, 2 en van B. de Vkies. Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot, O Heer der legerscharen God 1 Zijn mij Uw huis en tempelzangen Hoe branden mijn genegenheên, Om ’s Heeren voorhof in te treên! Van zeer bevoegde en geachte zijde werd ons onder ’t oog gebracht, dat het niet zeker, ja hoogst twijfelachtig is, of 1280 wel het juiste jaartal is van de stichting dezer kerk. Wij willen een dankbaar gebruik maken van de ons nader aangewezen bronnen, stelden reeds een onderzoek in, en verheugen ons i in een volgend nummer nog eenige interessante bijzonderheden te kunnen mededeelen. muziek van wal stak. Om strijd roemden de buitenlanders op weg naar Uitwellingerga de schoone wateren met hun heerlijke om geving. Bij half drie stopte de boot voor de Coöperatieve zuivelfabriek te U. en was de ontvangst daar buitengewoon hartelijk. Nadat alles in de fijnste puntjes in de mooie fabriek was bezichtigd, en de Direc teur de verzekering had ontvangen dat de bezoekers hoogst tevreden heengingen, zetten dezen koers naar ’t Sneeker meer tot bij woning van den zeilwedstrijd, op verzoek van ’t Congres te ’s-Hage door onze zeil- vereeniging georganiseerd. Wel was er weinig wind, maar toch nog zooveel, dat er aardig kon worden gezeild. Op de Roekoepolle werd nog even een bezoek gebracht en uitte de heer Veeman een woord van dank aan de zeilvereeniging „Sneek”, waarop de heer Dokkum den wensch uitsprak, dat ’t Congres in Den Haag veel succes mag hebben. Daarop werd de reis vervolgd naar Akkrum, waar men ongeveer kwart vóór vijven arri veerde. Bij de Groote of St. Martinikerk alhier bevinden zich twee regenwaterbakken, nog vol regenwatereen aan de zuidzijde en een aan de noordzijde. De eerste behoort in eigendom aan de gein. Sneek, de andere aan de Ned. Herv. Gem. Gisterenmorgen is de, gelegenheid openge steld om, tegen betaling van 1 cent per emmer, water op de navolgende tijden af te halen. Uit den regenwaterbak aan de zuidzijde ’s morgens van 710 uur en s’ namiddags van 35 uur. Uit dien- aan de noordzijde (inhoud 8000 Liter) ’s morgens van 8 10 uur en’sna- middags van 56 uur. Wanneer- de droogte blijft aanhouden, zal van gemeentewege water uit.de waterleiding te Leeuwarden worden aangevoerd. De Haagsche correspondent van de Tijd schrijft Zoo is dan jhr. de Geer de candidaatder Christelijke coalitie geworden voor het district Schiedam. De Christelijk-historische partij heeft het niet van zich kunnen verkrijgen de edelmoedigheid der anti revolutionairen, inder tijd getoond, toen de Leidsche zetel van prof, van der Vlugt openkwam, met gelijke munt te betalen. Mag dit uit moreel oogpunt te be jammeren zijn, aan de andere zijde dwingt de houding van dr. Kuyper bewondering af. Ik meen zeker te weten, dat hem de Schie- damsche zetel is aangeboden geworden en dat hij niet geweigerd heeft. Aangenomen mag dus gerust worden, dat hij zich wederom in het belang der Christelijke politiek heeft opgeotterd, door, bij het geringste teeken van tegenzin om den zetel voor hem af te staan zich bescheiden op den achtergrond te houden. Moge deze edele tactiek hare belooning vinden door een van nu af eendrachtig samengaan der recbtsche partijen. De liberale candidaat, de oud-Burgemeester is een niet te versmaden tegenpartij. Vooral voor onze menschen zal het zaak zijn, zich niet in grootmoedigheid te laten overtreffen. Mogen zij al eenige gegronde redenen hebben om wat vertoornd te zijn op den Chr.-hist. candidaat, wegens de meer dan slappe houding van //De Nederlander” (waarvan jhr. de Geer hoofdredacteur is) bij de jongste Raadsver kiezingen in Rotterdam, zij dienen daarom te meer te toonen, dat het hun heilige ernst is met het Christelijk politiek beginsel. Door zich nu eens krachtig voor jhr. de Geer in te spannen, vinden zij een schoone gelegenheid koten vuur te stapelen op het hoofd van den niet altijd edelmoedigen vriend. Een wonderbare vischvangst. Duizenden visscheu dreven dezer dagen aan de oppervlakte van de Diukel onder de gemeente Losser. Ze waren blijkbaar geheel bedwelmd, hetgeen wordt toegeschreven aan het verfwater, dat door de fabrieken te Gronau op de Dinkel was geloosd. Tal van personen maakten van deze gelegenheid gebruik, de visschen buit te maken en ze in omliggende plaatsen te verkoopen. Voor een paar jaar heeft men ouder dezelfde omstandigheden zoo'n wonderbare vischvangst gedaan; toen, evenals nu, zeer tot schade van hen, die tegen extra tarief het vischrecht in de Dinkel hadden gekocht, Een mislukte verkooping. Katlijk, 23 Sept. Hier speelde zich heden middag een tooneel af, dat, voor zoover wij weten, nog nergens eerder heeft plaats gehad in onze goede provincie. Op order van den heer Graaf v. Limburg StirujD, in 't Oranjewoud, zou een notaris van Heerenveen hier hedenmiddag te 2 ure een sathe en landen verkoopen. Er bleek wel animo te zijn. Van heinde en ver waren kooplustigen opgekomen. Maar de kooplustigen en strykjildskriuwers mogen wikken, de verkooper beschikt. Eu zoo geschiedde het, zoodat er heel wat oppositie kwam, toen de notaris de voor waarden mededeelde. De gewone 20 pet. bij verhooging zou niet wordeu uitbetaald! Overleg iu het kamp der ontevredenen, nadat de eeiste verbazing in een dof gemur mel verloopen was. Ten slotte vroeg een der belanghebbenden, of inhouding 10 pet. uitbetaald krijgen. Neen. Welke geest er toen gevaren is in ’t publiek, weten we niet, maar ’t eind van’t liedje was een staking. Herhaalde maten werd van de zijde van den notaris beproefd, de verkooping in te leiden, doch alle pogin gen leden schipbreuk op de onverzettelijkheid der aanwezigen, die naar ’t schijnt met hand en tand eene oude gewoonte, waarover men verschillend kan denken, wilden verdedigen. Onverrichterzake moest men huiswaarts keeren. Onder de bezoekers waren er, die bitter hun dag en hun geld beklaagden. Wij heb ben er een paar gesproken, die verwacht hadden dat de Tiotaris maar toegegeven zou hebben, toen hij bemerkte dat er anders geen zaken te doen vielen. Maar achter den notaris staat zijn last gever, en als die nu eenmaal geen procenten betalen wil vroegen we. Dan had de notaris ’t er maar op moeten wagen, en desnoods uit eigen zak moeten bijpassen, vonden ze, Radicaal is die oplossing wel, dat dient gezegd. Maar of de notaris ’t wel een op lossing zal vinden Dat is een andere vraag. Stavoren, 23 Sept, ’t Seisoen voor de pleziervaart ligt achter den rug. Ondanks den koeten onvriendelijken zomer was er ongewone liefhebberij voor de watersport. De Stavorensche kotters hebben druk ge varen, en wat niet voorbijgezien mag worden met het oog op de toekomst is, dat vete Hollanders zich inscheepten voor langer of korter tijd, ’t Schijnt, dat de grootere reclame, dit jaar gemaakt voor de zeilsport, aan de ondernemingen is ten goede gekomen. Hol landers lieten zich toch meermalen uit, vroeger totaal onbekend geweest te zijn met de gelegenheid, hier geboden, om van den waterkant te bezien. Afgaande op de gunstige getuigschriften en toezeggingen, gegeven door diverse reis gezelschappen mag een volgende zomer met gerustheid worden tegemoet gezien. Kimswerd, 22 Sept. Zaterdagavond werden alhier 10 perc. bouw- en weiland verhuurd, ’t Getal belanghebbenden was groot en de huren werden hoog. De weilanden werden verhuurd voor f57.50, f 58.50, f 56.50 en f 45.25 en de bouwlanden voor f49, f42.75, f46.75 f .44, f37 en f42.50 per pondemaat. Voor 10 jaren was de totale huursom p.m. f 800, en thans p.m. f2100. Kosten en lasten komen ten laste verhuurders. Friesche Zuidwesthoek, 21 Sept. De langdurige .droogte wordt lastig. Lastig voor de huismoeders, die de wasch moeten doen in putwater en zuinig moeten zijn bij schrob ben en boenen. Lastig voor de melkers, die moeite hebben om ’t vee in het land te houden en ’t van goed drinkwater te voor zien. Lastig voor de fabrieken, waar de melk- aanvoeren in korte dagen met of meer daalden, voor de tuinders, die ’t herfstgewas zien verwelken, voor de fietsers, die puffen door dikke stoflagen op de wegen. Men is blij met-het schoone September- weder, maar verlangt hard naar flinke regen buien. De behoefte is inderdaad groot in dezen hoek, waar het den geheelen zomer te weinig regende. Oplettende menschen merkten op, dat de Zuidwesthoek nu reeds 3 jaren aaneen misdeeld wordt. In sommige deelen der provincie heeft men niet te klagen gehad hier echter is ’t misère in de weiden. En veel gras was noodig, omdat de hooivoorraden nergens ruim zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Sept, ’t Was Maandag onge woon druk in onze stad. De driekleur op den toren toonde, dat er wat bijzonders op til was. Wie ruim elf uur bij ’t Spoorstation was, zag aldaar met den trein, die uit Hol land aankwam, een goeie honderd passagiers uitstijgen, onder welke Franschen, Engel- schen, Oosten rij kers, Belgen, Italianen, Rus sen, Amerikanen, Hongaren en Nederlanders. In ’t geheel waren er 90 vreemdelingen hierheen gekomen, onder geleide van de bekende firma Lissone. Ze werden ont vangen door een comité uit den Frieschen Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, dat de heeren op hun excursie door Friesland tot gids zou dienen. ’t Ging regelrecht naar de Concertzaal, waar voor rekening van den Frieschen Bond een lunch was aangericht. Aan tafel was ook genoodigd onze burgemeester. ’t Woord werd er gevoerd (in ’t Fransch natuurlijk) door den heer Veeman, voorzitter van den Frieschen Bond, die ’t had over Coöperatie. Ook prof. Wijsman, voorzitter van ’t internationale zuivelcongres, liet zich hooren en roemde de prachtige organisatie van den Frieschen Bond, De lunch liet niets te wenschen; hoogst tevreden over ’t geleverde van den heer Wiersma verliet men de zaal, om koers te zetten naar de Kade, waar een groote boot gereed lag, om de gasten naar Uitwellingerga te voeren. We hadden gaarne gezien dat de heeren bij de komst op de Kade vereerd waren ge worden door een flink muziekkorps; dan was de ietwat koude indruk, dien men nu bij de ontvangst in Sneek heeft opgedaan, misschien wel wat uitgewischt. ’t Was half twee, toen de bout zonder Mijn ziel bezwijkt van sterk verlangen Mijn hart roept uit tot God, die leeft, En aan mijn ziel het teven geeft. Zelfs vindt de musch een huis, o Heer! De zwaluw legt haar jongskens neer In ’t kunstig nest bij Uw altaren, Bij U, mijn Kouing en mijn God Verwacht mijn ziel een heilrijk lot. Geduchte Heer der legerscharen Welzalig hij, die bij U woont, Gestaag U prijst en eerbied toont. Want God, de Heer, zoo goed, zoo Is 't alten tijd een zon en schild; Hij zal gena en eere geven; Hij zal hun ’t goede niet in nood Onthouden, zelfs niet in den dood, Die in oprechtheid voor Hem teven. W'elzalig, Heer! die op U bouwt, En zich geheel aan U vertrouwt. No. Hl. LOFLIED, van E. Weiss. Gezegend zij de groote Kouing, Die tot ons kwam in ’s Heeren naam, Gezegend, die tot ons kwam Wij zeeg’nen Hem in deze woning, «Wij loven Zijnen grooten naam! Och Heer, geef thans'Uw zegeningen, Och Heer, geef heil op dezen dag; Och, dat men op deez' eerstelingen, Een rijken oogst van voorspoed zag! Gij kwaamt dit volk wel hard kastijden, Maar stortte het jiiet in den dood, Verzachtte vaderlijk zijn lijden, En redde het uit zwaren nood. Zij zullen Uw vergiff’nis prijzen, Gij zijt in Christus door Uw Geest, Door Uw ontelbre gunstbewijzen, Tot hulp en heil, Tot vreugd geweest. Dit is, dit is de poort des Heeren, Daar zal 't rechtvaardig volk door treên, Om U, o God, ootmoedig t’ eeren Voor ’t smaken Uwer zaligheen. Ontsluit, ontsluit voor mijne schreden De poorten der gerechtigheid, Door deze zal ik binnen treden En loven ’s Heeren majesteit. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1