Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 3 October. Ie Hypotheek. iJ r 1907. No. 79. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. I 1 v I Gevraag-d f 2500 op een l 1 1 Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. l| Heplc, Nieuwsbl. v, E9M 1 2. 4. 6. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 40. A. K. te Spaarndam (N.-H.); 41. S. v. d. S. te Bolsward; 42. J. R. te Hinde- loopen; 43. J. B. te Bolsward; 44. J. Br. te idem; 45. S. V. te Harlingen; 46. T. S. te Greonterp; 47. P. V. te Workum en 48. J. R. te Hindeloopen, die allen in gewone omstandigheden en voor de le maal bekeurd werden. De straf wordt dan gesteld op f 3 of 2 dagen. In de 2e klas hebben wij gerangschikt 49. J. J. gedomicilieerd te Leeuwarden en 50. K. P. te Hindeloopen, voor wie een hoogere straf noodig wordt geacht, n.l. eerst genoemde f 15 of 5 dagen en de andere f 10 of 3 dagen. In de 3e klas komen dan de recidivisten die niet meer met boete toekunnen, maar slechts hechtenis wordt gegeven Voor deze klas was heden 1 beklaagde, n.l. no. 51. D. - - - De uitspraak der vonnissen is bepaald op Vrijdag 11 October a.s. was v. D. te Bolsward en deze wordt inge zeept met 21 dagen hechtenis. Voor de 4e klas, dat zijn dezulken die naar een rijks- werkinrichting moeten, waren heden gelukkig geen passagiers. No. 52 valt onder de kinderwet, wat niet in ’t openbaar wordt behandeld. Als nauw verwant met de leden der natte nu nog de ordever- en krijgen dan 53. M. te Workum, die niet aanwezig en van wien we ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Op den weg zijn verder nog bekeurd: 32. G. de B. te Zwaagwesteinde; 33. F. Z. te Harlingen en 34. M. v. d. S. te Bolsward, die een trekdier onbeheerd langs den weg lieten staan. De eisch hiervoor was ook telkens f 3 of 4 dagen, maar voor no. 35. J. A. te Bolsward, die ook een trekdier onbeheerd liet staan, werd f 5 of 4 dagen gevraagd. Of het er hier beter aan zit, dan wel of de omstandigheden van ernstiger aard waren, werden we niet gewaar; wijl deze be klaagden er niet waren, werden de zaakjes bij verstek behandeld en dan gaat het ge woonlijk vlug van de hand.- Als no. 36 willen we nog even melding maken van P. T. te Witmarsum, die geen naam op zijn kar had. Naam en woonplaats van den eigenaar moet op de voertuigen staan. Hiervoor werd tegen dezen bekl. f 5 boete of 4 dagen hechtenis geëischt. Ook op de wateren gelden bepalingen voor de gezagvoerders van schepen, stoombooten enz. 37. 8. M. te Harlingen had geen licht aan zijn vaartuig toen hij in de vaart lag en dat kost evenals bij de fietsen f 3 of 2 dagen. 38. G. v. d. P. te Winsum had op zijn stoomboot de seinlichten niet en dat wordt geschat op f 5 of 4 dagen. Goedkooper komt het uit voor no. 39, een schipper 8. 8. van Bakhuizen, die in de gauwigheid door een brug voer zonder het zeil te strijken. Hiervoor wordt gevraagd f 1 of 1 dag. Om nog eens een flinke opruiming te houden in ’t getal beklaagden zullen wij nU ,/de natte gemeente" maar eens onder handen nemen en wij krijgen dan in de HUIS C.a. met voldoende overwaarde, eerste klas Brieven onder letter K worden ingewacht aan het, Unrean Aefzer Qnnronf oageu In de achterhoede dezer fietsclub willen wij nog stelleu: 28. J. v. d. W. te Witmarsum die 2 malen bekeurd werd wijl hij reed op een fiets die wel voorzien was van een ,/freewiel” maar waaraan geen rem was, althans de in richting daarvoor was defect. Nu was hij door de politie er op gewezen, dat hij zoo niet mocht rijden, en toch ging hij er mee van door. Op de terugreis werd hij nu nogmaals bekeurd, maar gaf voor, dat hij voor zijn patroon een boodschap moest doen in de stad waar haast bij was. De politie, altijd wantrouwig in zulke gevallen naar ’t schijnt, ging dan ook later eens informeeren hoe gewichtig die. bood schap wel was en of daar zooveel haast bij was, en ’t bleek nu dat de boodschap een verzinsel was. Daar beklaagde bovendien bij de politie bekend staat als een wilden en woesten wielrijder, acht de heer Ambtenaar een gevoelig lesje wel noodig, waarom de eisch luidt: 2Xf 10 of 4 dagen voor elke boete. 't Zou dus voordeeliger uitgekomen zijn, indien hij zijn fiets vooraf had laten repa- reeren. Nu wij eenmaal aan ’t groepeeren van de beklaagden zijn willen we, nu we ons toch op den weg bevonden bij die fietsers ook nog in één adem vermelden, dat 29, A. de W. te Gaast 30, H. H. te Welsrijp be keurd zijn wegens ’t bij avond of nacht rijden met een wagen zonder licht. Dit gaat ook volgens ’t tarief der fietsers zonder lan taarn en deed heden voor elk f 3 of 2 dagen, doch voor No. 31, L. 8. te Witmarsum deed het iets meer. Deze reed 30 Augustus met een gewonen boerenwagen des avonds zonder licht en ont moette onder Witmarsum Dr. Hoekstra op de stoomfiets. Doordat de wagen geen licht voerde, kon de fietsrijder niet op behoorlijken afstand onderscheiden, dat de weg niet vrij was en toen hij het op ongeveer 10 meter voor zich uit zag, hielp krachtig remmen niet meer en was een botsing onvermijdelijk, 't Geval liep boven verwachting goed af, de fietsrijder kwam er met eenige ontvellingen af, maar toch het geval leert, hoe noodig het is, dat de voertuigen alle voorzien zijn van licht, juist en vooral voor de veiligheid der fietsers die zelf ook een licht moeten voeren voor de veiligheid van ’t publiek. Beklaagde beweerde, dat de lantaarn uit ging door het schokken en trillen van den wagen, omdat deze niet op veeren reed, maar hem wordt beduid, dat hij dan maar niet bij avond of nacht met zoo’n wagen moet rijdenen de eisch luidt f 10 of 5 dagen. gemeente dienen wij stoorders te bespreken IJ. v. was op de terechtzitting slechts vernamen, dat boete bij hem in dit opzicht geen gunstige uitwerking scheen te bebben, want hij staat als recidivist in dit opzicht te boek. Het zal nu eens beproefd worden of 14 dagen hechtenis beter helpen. 54. T. M. te Hindeloopen werd 25 Aug. ook bekeurd wegens drukte maken toen ’t tijd van slapen was. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat hij lo. niet dronken was en 2o. zich niet op de openbare straat bevond en 3o. niet gevloekt en geschreeuwd heeft, zooals het hem in ’t procesverbaal ten laste wordt gelegd. Van ’t geheele kwaad zou dus niets overblijven, maar de politie heeft een anderen kijk op dé dingen en zegt, dat hij riekte naar sterken drank, zonder juist in kennelijken staat te zijn, was hij wel degelijk z/onder den invloed”, hij stond niet op zijn eigen erf gelijk hij beweert, maar tegen het stekje op den kant van de publieke straat, en dat hij luidkeels riep en vloekte en schreeuwde zelfs, is niet slechts door den agent-verbalisant geconstateerd, doch ook door een onbez. rijksveldwachter die het leven en lawaai in de verte hoorde en er op toe kwam. Deze wordt nu als getuige gehoord en beves tigt geheel het verhaal van oen eersten agent. Bekl. noemt dat alles onwaar, hij had wel een of twee borrels gedronken, doch deze lagen hem volstrekt niet zwaar op de maag en het vloeken en schreeuwen is ook onwaar, Sneek, 30 Sept. Gisteren werd hier onze nieuwe predikant ds. G. H. de Haas in zijn predikambt bevestigd door Z. Eerw.s vader, ds. R. de Haas van Winsum. ’s Avonds hield de jonge leeraar zijn entree naar aanleiding van de woorden in Jeremia I, verzen 9 en 10 En de Heere stak zijne hand uit en roerde mijnen mond aan en de Heere zeide tot mijZie, ik geef mijne woorden in uwen mond. Zie, ik stel u te dezen dage over de volken en over de Koninkrijken, om uit te rukken, eii af te breken, en te verderven en te verstoren ook om te bouwen en te planten. ’t Kerkgebouw was zóó vol, dat tallooze personen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Van heinde en ver was men opgekomen, om den jongen leeraar met zijn nieuwe ideëen op godsdienstig gebied te hooren. Treffend was 't, dat eenige personen uit zijn vorige standplaats Bergum, die weinige dagen geleden nog tot zijn afscheidshoorders behoorden, de reis naar hier hadden onder nomen, om hun vriend in zijn nieuwen werkkring te zien optreden. Gaasterland, 28 Sept. Onze palingvisschers klagen over slechte vangsten. De hooge winden veroorzaken lagen waterstand, terwijl de troebele zee de fuiken vult met slib en vuil, dat zich moeilijk verwijderen laat en dikwijls wantschade veroorzaakt. Men hoopt met de ingetreden nieuwe duistere maan op betere uitkomsten. De binnenvisscherij laat mede zeer veel te wenschen over. De droogte bemoeielijkt de uitoefening van het bedrijf en heeft sterfte onder de visschen tengevolge. Vlissingen, 1 Oct. Op de. Noordzee ter hoogte van Ostende is door de Duitsche stoomboot Patani een luchtballon opgepikt, waarin personen, die te Tourcoing opgestegen waren. De luchtschippers waren geheel uit geput. Zij zijn te Dover aan land gezet. De ballon is verloren. Lemsterland, 30 Sept. Het mond- en klauwzeer breidt zich in onze gemeente nog steeds uit. Door den districtsveearts zijn nu 7 gevallen te Follega en 1 te Oosterzee bij J. Nijwenhout geconstateerd, terwijl ook heden weer twee gevallen bij den burgemeester zijn aangegeven. De lastige bepaling, dat al het vee moest worden gestald, is gelukkig heden opgeheven. Kimswerd, 29 Sept. Hedenmorgen nam de heer v. Loon afscheid van zijne gemeente met eene rede, naar aanleiding van de verzen 24, 25 en 26 uit Numeri 6.’t Kerk gebouw was flink bezet en bij ’t einde der godsdienstoefening werd den vertrekkenden leeraar staande toegezongen uit Ps. 121, ’t 4de vers. Arum, 28 Sept. Dieven met een humo ristisch tintje hebben hier bij een landbou wer de appels en peren wat vroegtijdig van de boomen geplukt en bij een ander eenig bleeklinnen doen verdwijnen. Een in den hof loopende geit had men een stuk linnen aangetrokken en een ander stuk linnengoed was als een vlag des vredes in een boom gehangen. Witmarsum, 28 Sept. Wegens eene ver gissing bij de aanbesteding van eene woon- huizinge voor den heer 8. A. Kooistra alhier heeft de laagste inschrijver uit Rinsumageest verzocht dat zijne inschrijving als niet gedaan zal worden beschouwd. Die inschrijving was n.l. f 800 beneden de raming. De vergrooting van het vroegere Evan- gelisatielokaal, in eigendom en gebruik bij de orthodoxen, is opgedragen aan P. Straat- sma Pz. alhier, voor f 759. Friesche Zuidwesthoek, 28 Sept. Onder scheidene veehouders alhier wenden thans zout aan als voorbehoedmiddel tegen het mond- en klauwzeer. Groote stukken klip zout worden in de weilanden gezien, maar het gebruik hiervan wordt door deskundigen ontraden. Klipzout bevat n.l. loodhoudende bestanddeelen, die op den duur de gezond heid van het vee kunnen schaden. Het best is gewoon keukenzout in het drinkwater toe te dienen of bakken te plaatsen, waarin dit zout zich bevindt. Kleine hoeveelheden zijn voldoende. Zitting van Vrijdag 27 September 1907. Er was weer heel wat werk aan den winkel, j.l. Vrijdag. De rol der beklaagden toch telde niet minder dan 60 namen. Het getal wiel rijders was ruim vertegenwoordigd, er zijn er altoos nog die zich niet schijnen te storen aan de wet, welke eischt dat een half uur na zonsondergang de lantaarn moet worden opge stoken. Hun getal was heden 25, en wij zullen, om er maar eens flink doorslag in te maken, ze allen in een klap vermelden, voorop stellende, dat allen hun overtreding waarschijnlijk zullen moeten bezuren door f 3 te betalen of wel 2 dagen gratis logies. Ziehier den geheelen stoet 1. G. v. M. te Doornwerth, (Gelderland). P. J. te Oosterend. 3. M. J. te idem. H. 8. te Hieslum. 5. J. H. te Cubaard. A. B. te Workum. 7. 8. W. te Mak- kum. 8. M. B. te Kimswerd. 9. A. v. R. te Lollum. 10. O. F. te Wommels. 11. vah oen heer KLAAS W'IJ BES TILSTRA, in leven zonder beroep te Makkum en aldaar over leden 23 Augustus 1907, wordt verzocht geheel in orde daarvan vóór of op den 8 October e.k. op gaaf te doen ten kantore van Not. S. VAN DER BURG. hij heeft alleen wat gepraat met een ander persoon. Hij is dan ook van gevoelen, dat de politie hem er nu eens wilde indraaien envoegt daaraan nog eenige verdachtmakingen aan ’t adres der agenten toe, wat evenwel zijne zaak niet verbetert, want hem wordt belet op die wijze voort te gaan en ’t woord ge geven aan den Ambtenaar, die f 10 of 4 dagen eischt. Onder ordeverstoren zijn wij ook geneigd te brengen het geval van no. 55. J. R. te Hindeloopen, die 27 Aug. baldadig 4 schoten loste uit een revolver. De politie nam het schietwerktuig in beslag en ook nog een doosje met patronen, die heden op de tafel aanwezig zijn. De eisch is f 15 of 3 dagen met verbeurdverklaring en vernietiging van revolver en patronen. Tot de goede orde behoort voorzeker ook niet wat 56 en 57, U. v. M. en J. V. den 25 Aug. uitvoerden. Zij hebben n.l. te Wor kum een ietwat onnoozelen jongen met natte pruimen tabak gegooid. Zij zijn heden niet tegenwoordig, doch wel de vader van den jongen als getuige, en deze heeft niet het feit zelf zien bedrijven, doch wel dat de jongen vuil thuis kwam en vertelde wat hem was wedervaren. Getuige Molenaar heeft wel gezien dat zij voor de grap den jongen met hun natte tabakspruim gooiden en heeft hun nog ge- gewaarschuwd, dat dit niet goed ging. Nog een 3e getuige heeft, toen hij er bij kwam, alleen gezien, dat de jongen bevuild was en zij zich vroolijk maakten over de uitgevoerde grap, terwijl beiden weer een nieuwe pruim achter de kiezen, staken. Eisch voor deze verregaande baldadigheid f 15 of 3 dagen voor ieder. Als slot der voorstelling krijgen wij nu nog een drietal jagers. 58. J. K. te Witmarsum heeft te Schraard gejaagd zonder vergunning voor dat jacht veld te hebben. Bekl. is recidivist en de eisch luidt 2 maal 5 dagen hechtenis. 59. B. H. te Workum werd 23 Aug. jagende gezien in het land van W. Dijkstra onder Ferwoude en den volgenden dag op nieuw in een rietkraag. Bekl. is tegenwoordig doch ontkent, ’t Is een andere jager geweest en daar krijg ik de schuld van zegt hij. De getuige Dijkstra heeft gezien dat bekl. in zijn land geschoten heeft het geweer ge richt op eenden die opvlogen. Bekl.: Ik heb geschoten in ’t land van Hofstra daar naast en daar had ik permissie om te jagen, en in de rietkraag ben ik van 810 uur niet geweest, dat was J. D. Bokma. G. Ketelaar, ook getuige, heeft ook goed gezien dat het deze bekl. was. Eisch 2Xf 10 of 4 dagen voor elke boete. Bekl. zegt onschuldig te zijn, de ver klaringen dezer getuigen zijn onwaar. 60. A. D. te Bolsward heeft 22 Augs. gejaagd in het land van T. Popma. Hiervoor was hem geen vergunning verleend. De getuige Popma geeft een uitvoerig verhaal van het gebeurde. Hij zag dezen jager in zijn land, en omdat er jouge eenden in de sloot w’aren ging hij er heen om deze diertjes naar huis op te drijven. Wijl hij hiermee bezig was, kwam bekl. hem achterop en in zijn onmiddellijke nabijheid schoot hij en doodde 6 jonge eendjes. Een er van lag aan den kant waar getuige stond, deze raapte hij op en leverde die uit aan den brigadier met verzoek proces-verbaal tegen dezen jager op te maken. Twee arbeiders die in 't land er naast werkten hebben het schot gehoord en gezien dat hij het schot loste in de sloot. Wat hij geraakt heeft konden ze niet zien, maar wel hebben zij gezien dat de boer hen uit de verte een dooden vogel toonde. De jager was toen in het land van Popma. Bekl. ontkent alles; hij heeft in ’t land van A. Jorna op een snip geschoten. De brigadier geeft een zeer ongunstig getuigenis van dezen jager waarop de eisch luidt f 20 of 4 dagen met verbeurd verklaring der in beslag genomen eend. Bekl. blijft beslist ontkennen en zegt nog dat het hem wel meer is gebleken dat deze eerste getuige het op hem' voorzien heeft en het haast laat voorkomen, alsof alles wat er geschoten wordt uit zijn land af komstig is. Bolswardsclie Courant. U V 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1