Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 6 October. Marktpleinno.324ï 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 'A„T .TT No. 80. 1 De briefwiksel fen Jouw, Bin en Dark. j Uit de Raadszaal. Kantoor te Bolswardin VOOR Afzonderlijke Jouw. Vergadering op Donderdag 3 October 1907. >5 4 XLVin. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ged. Stalen omtrent eene van den ge- nadere regeling Burgemeesters en kondigden dat ook Tegenwoordig waren bij opening 12 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde punt 1 der agenda 1Beëediging van den heer D. Eerdmans als lid van den gemeenteraad. De heeren Vis en Rosier worden verzocht den heer Eerdmans binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, plaatst deze zich voor defi Voorzitter en legt in diens handen de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarop de Voorzitter ongeveer zegt Em1 ftr t'r<i*ri'KlV a te Leeuwarden, Heerenveen, Joure Bolsward en Sneek. at Dagelijks geopend van 9 tot 7 uur 'm En hjirmei scil ik mar ophalde. Us folkje is net sa min. Wy witte der alles fen. Mei rju golle groetenissen, Dyn frjeon O A R K. B., de le Wynmoannedei 1907. biljetten rondbrengen en de grondrenten nog ophalen, wat zeker met f 25 per jaar goed beloond is. Daar Lammertsma in het adres te kennen geeft, dat waarschijnlijk te eeniger tijd de uitkeering der rijksverzekeringsbank kan ophouden, is dit tot heden nog niet het geval en B. en W. meenen, dat wanneer dit werkelijk ophoudt, adressant zich nog altijd tot den raad kan wenden vergoeding een billijke behandelen nu Brief fen Oark oan Béste frjeon Jouw! Dêr sit ik den wer mei it skriuwark Onder de lampe, om dy it ien en oar to fornijen en fotslach to dwaen fen myn wearfarren fen de léste wikp ef seis. Yn dy tiid, kin ik dy sizze, hab ik net folie by honk wést; hast altiden op soalen, nou hjir den dêr hinne; fen de iene merk nei de oare en sa is dit rukje tiid yn in omsjuch omflein. Do’t wy inoarren yn it Wald met habbe, sei ik it al, det ik plan hie om de greate lanboutentoanstelling yn den Haech to bi- noaskjen. Nou dit is der den ek net by bleaun, ik hab der hinne west, heiteDetit koufé dêr net wier, moeide my danich, mar ik kin dy sizze det der for us oars noch in hiele bulte to sjên wier. Yn ien dei koe ik it spil hein-efte-nei net bisjên, do bin ik der mar in dei en in moarnskoft langer bleaun. De Woansdei-to-middeis stie ik yn sa’n greate tinte, dêr’t us lansregear sa folie moaije dingen dtstald hie, allegearre oer lanbousaken. M< stüdzje biseach ik in teikening fen in boert spil en dêr wird ik ünforwacht by it skoude fette en mei in hoart omdraeid. „Scoest’ m gjin goedei sizze!” klonk it my yn ’e earen en dêr stie üs frjeon Bin foar my, hoed op wyt foar. Dü kinst bigripe det ik nij opseach Krekt wer hwet for Bin, nou? „Hylkjt swabbert hjir ek om”, sei er, „wy binne hjir mei üs burljue fen ’t Heechhiem, dit hiest net tocht, wol Oark Ne, ik hie it net tocht, „En wistft, hwa’t hjir ek omdoarmet”, for-y« fette Bin, „riede scilst it yn gjin fiif wike.’ Hauk, jongeDy is it fen ’e moarn under melken oankomd, do gau de skoatsjebroek tit, de pronk oan, in hirdbakje yn 'e büse en op de fyts. Pas ier wier er to Ljouwert, om de earste trein nei Hollan to krijen en nou sneupt er hjir alles óf op ’e tentoanstelling. Ik hab him troffen by de deade foksen, mirden en weezlingen fen de lleidemaetskippij en letter biloerde er troch in forgreatglês in restje tarriugbaksillen. Hwet scil hy letter in nijs opdisse. Nou hat hy it fiersto drok om in inkeld wird to sizzen”. Sa sei Bin. Ik hab Hylkje en de burljue efkes spritsen en roun Hauk amper omtier, do’t hy kennis naem fen it nije kealledrinken, „dreage mólke mei bom- o.alje”, sei er. De reklameprintsjes stykken him ta de jaskebüse üt. H*wet my seis oangiet, ik bin slim for- kalden wirden en it wol mar net goed los- komme. Ik tink, det ik tofolle yn ’e iepen tram sitten ha. It giet dêr ek sa elektrike hird. Bihalven mei de tentoanstelling, wier it ek drok yn den Haech mei it iepenjen fen de beide keamers en mei it sluten fen it fredeskongres. Hwet oarnearrest’ Jouw, scoe it nou dien wêze mei de oarloch ef mei de frede? My tinkt, det der bast gjin hichte fen to krijen is, fen dat konkelgres, lyk as Hauk seit, it giet boppe it forstan fen in sljuchtwei minske. Sok kongres-halden liket mar yn ’e moade to wêzen; der is nou ek in kongres for „ierdbeefkinde”. Allicht stiet dit yn forban mei it sluten fen de fredekonferiusje, of konkerinsje, ho hjit it ding ek? En den hat er to Skeveningen in kongres wést fen tsjiis- en büterljue. Dêr hab ik dit en dat fen lézen yn de kranten. Ik hab it foar it forstan, det üs lan in slach dien hat mei üs ryksbótermerk. Oars is der net sa folie nijs fen ’e hispel kommen, as ik ófgean op it sizzen fen de büterdirkteur hjirre. In part fen de leden fen it suivelkongres habbe jimme yn Fryslan hawn. Der steane mar moaije forslaggen fen yn de greate Hollanske kranten. De Friezen habbe hjar frjemdegasten, Dutskers, Ingelsken, Fransken, Ytaeljanen, Rómeniers, Switsers, Denen en Belsen, to Ljouwert mar ris in tige bést miel iten jown, sa it liket, mei it nedige der by. „It is in goede eigenskip fen de Friezen, altyd neffens de krante, det hja de ynhald net opofferje oan de foarm, hwet op ’e tafel kaem wier fen it boppest boerdtsje.” De strou is net om in aei bidoarn, sizze wy. i It moat der by dat mienskiplik miel fleurich i tagien wêze. In Beis neamde Fryslan „Hollans keinste dochter”. To den mar. Fensels de l^ue hiene do allegearre tige mólke-dronken. i ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De heer Eerdmans dankt voor deze woorden en neemt daarop zitting zoodat thans alle 13 leden tegenwoordig zijn. Ingekomen stukken a. Een missive van den heer A. van Elsloo, dat hij de benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aanneemt. Notificatie. b. Een adres van het hoofdbestuur van het „Groene Kruis” verzoekende op de ge- meentebegrooting een hoogere som dan ge bruikelijk is te brengen voor ontsmetting van woningen, opdat door samenwerking van gemeente en „Groene Kruis”, meer kunne geschieden op het gebied der ontsmetting van huizen, lijfgoederen enz. in geval van verschillende ziektegevallen. c. Een adres van de Werkliedenvereeni- ging „Eendracht zij ons doel”, verzoekende dat de baanvegers, die door het gemeente bestuur worden aangesteld ook door de ge meente bezoldigd en van materiaal voorzien worden, zulks om meer waarborg te hebben voor goede ijsbanen, en opdat de baanvegers de schaatsrijders niet meer zullen behoeven lastig te vallen. d. Een adres van Jan Nawijn, tuinman die verzoekt dat het perceel tuingrond aan den stadswal, dat hij in huur heeft met hoornen te beplanten. De onkosten zijn ongeveer f 300, waarvan hij rente wenscht te betalen, terwijl na expiratie der huur het de gemeente geheel ten goede komt. e. Een adres van heeren Voogden van het weeshuis, verzoekende goedkeuring van het plan van Voogden, om onder eenige bepalingen ook steun te verleenen aan half- weezen, die hieraan behoefte hebben. Heeren Voogden wijzen er op dat de fondsen van het weeshuis toelaten deze uitbreiding voor te stellen, waartoe zij dan 25 pCt. van het jaarlijksch overschot als afzonderlijk fonds willen reserveeren voor deze uitbreiding. Al deze adressen worden aan B. en W. gerenvoyeerd om consideratie en advies. f. Van B. en W. een missive, waarin zij advies uitbrengen op de verzoeken van J. Lammertsma, eervol ontslagen gemeente- reiniger en Maaike Buma, schoonmaakster van het raadhuis om pensioen. B. en W. merken omtrent Lammertsma op, dat hij indertijd verklaarde zeer tevreden te zijn, dat hij de f 100 behield, die hij vroeger had voor ’t ophalen van schoolgeld, grondpachten enz. De schoolgelden worden nu niet meer opgehaald, alleen moet hij de dezer klas te moeten behartigen door 15 Nov. te stellen, om meer tijd te hebben voor de vervanging. De heer v. d. Meer. B. en W. meenden zoo te moeten handelen omdat 6 weken na aanvraag de onderwijzers recht op ontslag hebben. Nu is de aanvraag gedaan op 25 Sept., zoodat tot 1 Nov. reeds 36 dagen zijn verstreken en dus 6 Nov. de zes weken geheel om zijn. Om het ontslag nu op 15 Nov. te stellen; B. en W. meenden niet het recht daartoe te hebben, en daarom bepaalden wij om ’t verzoek maar in te willigen zonder eenige beperking. De heer Vis. Het zou aanbeveling ver dienen dat er 2 maanden voor gesteld was, maar ik zal er mij nu bij neerleggen. Ik meen evenwel te moeten opmerken dat Bols ward vroeger aan de spits stond om goede salarissen te geven, maar de laatste 25 jaren is de toestand onveranderd gebleven en zijn nu vooral de aanvangssalarissen zoo, dat het moeielijk is, onderwijzers te krijgen. Met algemeene stemmen het eervol ontslag toegestaan op 1 November. 6. Aanbieding en vaststelling der sehool- geldkohieren over het ‘ide kwartaal 1907. Deze kohieren voor school No. I f 259.25 en voor de Fransche school ten bedrage van f 196.50 worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Resolutie van nadere regeling der jaarwedde meente-ontvanger Ged. Staten, die van Secretarissen reeds een vorig jaar bij de de jaarwedden van aan een regeling der tracte- menten van de gemeente-ontvangers bij hun college in overweging was, hebben thans die regeling ontworpen. Zij merken op dat sedert 1877 geen wijziging plaats had, en toch sedert dien de om vang der werkzaam heden en vooral ook de verantwoordelijkheid der ontvangers is toegenomen. Met een en ander is rekening gehouden en wordt voor gesteld de jaarwedde van den ontvanger voor Bolsward te stellen op f 1000 (thans f 800). Gedeputeerden vragen hierover het advies van den raad. De heer Boersma kan met het voorstel meegaan. Hij heeft in de courant gezien dat het voor Workum op f 800 is bepaald, en dan vindt hij voor Bolsward f 1000 niet te hoog, te meer daar hier de ontvanger nog al veel verantwoordelijkheid draagt en een hooge borgtocht wordt geëischt. De heer v. d. Meer. Er zal wel heel weinig aan te doen zijn. Het advies van den raad wordt wel gevraagd maar of de raad er voor of tegen is, ’t zal wel gaan als indertijd met de regeling voor de Burge meesters en Secretarissen, zelfs al weigerde een raad het, het werd toch toegestaan. Zoolang echter de jaarwedden der lagere ambtenaren niet zijn geregeld, meen ik mijn stem aan deze verhooging niet te mogen geven. Met 9 stemmen tegen 2, de heeren v. d. Meer en v. d. Werf, wordt de voorgestelde verhooging goedgekeurd. Na afloop der agenda vraagt de heer Rosier het woord, om de opmerking te maken dat het den vorigen winter is voorgekomen dat aan de gasfabriek geen cokes voorhanden was, en de ingezetenen, meest arme menschen, met den leegen zak terug moesten. Hij ver zoekt daarom de Gascommissie maatregelen te treffen, opdat er voor de ingezetenen ge noeg voorhanden blijft, en deze dan aan de geringere klassen voor zoo laag mogelijken prijs af te staan. Verder wil hij nog een motie indienen, en doet dat nu vroegtijdig om er bij de be- grooting niet als een verrassing mee aan te komen. Deze motie behelst dat de Raad zal erken nen dat het een zedelijke plicht is dat allen die in dienst der gemeente zijn, een pensioen wordt verleend. Hij zal bij de begrooting voorstellen dat een commissie uit den Raad dit onderzoekt en binnen 6 maanden haar rapport ter tafel brengt. De heer Boersma wil mede naar aanleiding van het gesprokene door den heer Vis, dat de aanvangssalarissen der onderwijzers hier laag zijn, er aan herinneren, dat hij bij de begrooting het vorig jaar et op wees dat dft om dan de voor ’t ophalen der gelden tot som terug te brengen en dan te eene pensioen-uitkeering, doch afwijzend op het verzoek te beschikken. Wat het verzoek van M. Buma betreft meenen B. en W. dat noch de geringe tijd harer dienstvervulling, noch den aard harer betrekking het verleenen van een pensioen, zouden wettigen, maar toch stellen zij voor haar eene gratificatie in eens te verleenen van f 25. Deze adviezen zullen bij de gemeente- begrooting behandeld worden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Aanbieding van de gemeente-begrooting enz. voor 1908. B. en W. doen hierbij de mededeeling, dat de hoofdel. omslag over dit dienstjaar is gesteld op f 24,000. Deze begrooting waarbij ook de begrooting van den weg BolswardHarlingen, van het Armbestuur en als onderdeelen de begrooting van Gasfabriek en Gemeentereiniging, worden in handen eener commissie gesteld, n.l. de heeren Van der Werf, Keikes en Lunter. 3. Behandeling van het adres van mej. F. L. IV. JVesterbaan, om eervol ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school no. 2, met advies van Burgemeester en IVet houders. B. en W. de schoolcommissie gehoord, adviseeren het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 October. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres van het R. Kath. Par. Armbestuur om verlenging van den termijn van ontruiming der twee onbewoonbaar verklaarde woningen, met advies van Burgem. en Welks. Het R. K. Armbestuur heeft een verzoek ingediend om verlenging van den termijn waarop de ontruiming van de woningen van Jacob Adema en Coenraad Jansen zal moeten geschieden. B. en W. adviseeren, de gezondheids commissie gehoord, om als uitersten termijn van ontruiming vast te stellen 12 Mei 1968. De heer Rosier heeft het advies van den gezondheidsraad 'ingezien en daarin gelezen hoe allertreurigst het gesteld is met die woningen, die al lang niet meer bewoond behoorden te zijn. Hij wenscht daarom te vragen, heeft het Roomsche Armbestuur geen woningen leegstaan, waarin deze bewoners kunnen overgaan? Is dit wel het geval dan zal hij tegen uitstel zijn, doch anders om ze op straat te zetten dat kan natuurlijk niet. De Voorzitter weet niet of er andere woningen beschikbaar zijn, doch 12 Mei is de uiterste termijn, en als ’t kan, zullen de woningen reeds eerder ontruimd worden. De heer Lunter meent te weten, dat voor het eene gezin, dat nog al een groote huis houding is, geen andere woning beschikbaar is. Met algemeene stemmen goedgekeurd om 12 Mei als uitersten datum van ontruiming te stellen. 5. Adres van den onderwijzer L. de Jong, om eervol ontslag, met advies van Burgem. en IVeths. B. en W., de plaatselijke schoolcommissie gehoord, adviseeren om het gevraagd ontslag aan den heer de Jong, benoemd tot hoofd der school te Morra, eervol te verleenen met ingang van 1 November, en dan vooreerst tijdelijk in de vacature te voorzien. De heer Vis. Van het advies der pl. schoolcommissie is geen lecture gegeven, maar hierin staat, dat deze commissie alleen dan voor 1 November is, als B. en W. de ver zekering hebben, dat tijdelijk in de betrekking voorzien wordt, anders adviseert zij 15 Nov. Deze ontslag aanvrage gaat wat heel over haast in zijn werk, en een tijdelijke ver vulling heeft altoos een schadelijken invloed op den geregelden gang van het onderwijs. Nu is ons gemeentebestuur den heer de Jong vroeger geheel ter wille geweest, maar nu meende de commissie toch ook de belangen Bolswardsclie Courant K. Jf I I I je-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1