Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 31 October. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 87. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. deel die overal De heer Rosier was voor verhooging doch de (Vergadering op Dinsdag 29 Oct. 1907.) J. Lammertsma den heer Rosier, en die de dan mantel hoornen in zetten. voor maar toe. van de Werkliedenvereeniging ons doel” om de baanvegers en gereed- W. geen instemming, er sterk voor, maar op moeielijkheden, en op en vaak te lage van behandeling schoten eerst Tot onderwijzer aan de stads- teekenschool werd benoemd de heer G. J. van Santen met 9 stemmen, de heer A. Brassen verkreeg 4 stemmen. en een die een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gehandeld en de verslaggever van Courant wil ook gaarne meedoen. Dinsdagavond werd hier een ring gehouden, en in gewone omstandigheden Er wordt in de bakkerswereld thans druk over afschaffing van nachtarbeid, verslaggever van de Bolswardsche aan die beweging raadsvergade- Workum. Evenals op andere plaatsen in ons vaderland, heerscht ook in onze stad in vele vakken malaise. Vooral de timmerlieden en ververs hebben in den laatsten tijd weinig of geen werk, zoodat in de eerste plaats de knechten hiervan de nadeelige gevolgen onder vinden en sommigen al sinds drie weken rondloopen, ja zelfs enkelen nog langer van die droeve toestanden ondervinden. Eenige vrijgezellen die het boerenvak ver staan en een drietal huisgezinnen zijn reeds naar Duitschland vertrokken, waar werk en brood in overvloed is te krijgen en zijn daar in een zoogenaamde ,/Stal” geplaatst, waar flink geld wordt verdiend. In Hollandsch geld kan zoo’n gezin, man en vrouw, f 18 f 20 per week verdienen, waarbij bovendien nog emolumenten zijn die het bedrag aan merkelijk verhoogen. Ook in de fabrieken is voortdurend be hoefte aan werkkrachten, en door de aan vragen in de nieuwsbladen, gaan velen hun Vaderland verlaten en vinden daar, wat zij hier niet kunnen krijgen. Zij doen dit wel met tegenzin, omreden ze liever in hun ge boorteland blijven, doch in die menschen zit nog courage én ze zien in dat achteruitgang en armoede hen wacht. In vroegere jaren was dit geheel anders en kwamen in grooten getale vele Duitschers naar Holland hun geluk beproeven, wat in de meeste gevallen slaagde. Wat zou de oorzaak zijn van heerschende gedruktheid? Velen beweren dat protectie (heffen van invoerrechten) vele tak ken van nijverheid zou doen bloeien en de algemeene welvaart langzamerhand zou terug brengen. Be Banier* Te Haarlem heeft Zondagavond een brutale aanranding van een 14-jarigen knaap plaats gehad. Deze was door een van het station komend onbekend man meegelokt om hem zoogenaamd den weg naar de cavalerie- kazerne te wijzen. In de buurt daarvan lokte hij met geld den knaap een donker laantje, den Doodweg in, en toen de jongen niet verder mee wilde begon hij hem te mishandelen en de keel toe te knijpen, zoodat het bloed den knaap uit den mond liep. Op zijn hulp geroep schoten drie jongelieden toe, waarop de man vluchtte. heer Van Randen had gehoord dat er van de uitgetrokken som telkens overbleef en vond met B. en W. verhooging doelloos. De heeren Boersma en Rosier stemden voor verhooging, doch de 11 anderen wilden ’t laten zooals ’t nu is. De tuinman Nawijn wenscht een boom- otn zijn tuin en wil er dan vrucht- B. en Wwaren er wel eenige beschutting aan te brengen, vruchtboomen leken hen daar niet goed De heer Rosier was er weer voor, maar de heer Van Randen er tegen, en merkte op, dat misschien dat terrein wel noodig is voor de nieuwe gasfabriek die er wel haast zal moeten komen. Allen stemden tegen, behalve de heer Rosier. Het adres Eendracht zij ons doel” een vaste bezoldiging te geven schap, vond bij B. en De heer Rosier was andere leden wezen wilden de thans gevolgde gewoonte besten digen, en een toelage verstrekken aan die genen die een slechte baan treffen, en zij wilden de uitgetrokken som dan ook in plaats van op f 100 op f 200 stellen. De heer Rosier had al weer een motie gereed maar die werd teruggenomen toen de Voorzitter beloofde zich met andere gemeenten in con tact te zullen stellen, om te trachten, dat overal de baanvegers van gemeentewege be loond zullen worden. De heeren Eerdmans en ook Praamsma waren wel voor verhooging der som, mits op Zondag geen toelage werd gegeven, en dat gaf ook al weer'stof tot praten. De som f 200 werd echter vastge steld met 12 tegen 1 stem, de heer Keikes, en de bepaling omtrent den Zondag een uitzondering te maken werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Eerdmans, Praamsma en Van Randen. De pensioenaanvrage van had zeer de sympathie van die stelde voor, hem per jaar f 197.20 te geven, dat was berekend naar 29/60 van zijn vroeger loon. De heeren Eerdmans, de Voorzitter en v. d. Meer kwamen hier tegen op, en be toogden dat het nog niet noodig was. Hield de uitkeering van de bank op, dan kon men weer zien, en met 12 tegen 1 stem, de heer Rosier, werd alzoo afwijzend op het verzoek beschikt. Ook de aanvraag van Maaike Buma werd nog al druk besproken, maar het voorstel van B. en W. om haar voor eens f 25 te geven werd met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Boersma en Rosier, aangenomen. Op het adres der gemeentewerklieden ad viseerden B. en W. de commissie der rei niging gehoord, om aan 9 hunner ieder een gulden meer te geven per week. Een paar der ouderen die met lichtere werkzaamheden belast worden, blijven dan op f 8, de overigen krijgen f 9 per weekt Dit punt lokte ook weer heel wat discussies, maar ’t werd aangenomen met 12 tegen 1 stem, de heer Rosier, die het loon n.l, op f 10 wilde gesteld hebben. De motie-Rosier gaf ook weer heel wat stof tot praten want de wijze waarop die motie gesteld was, vond afkeuring, de be noeming der commissie door B. en W. vond bestrijding en dat die commissie met 6 maan den met voorstellen moest komen, werd ook niet beaamd. In ieder geval moest een onder zoek voorafgaan, want men zag er heel wat moeielijkheden in om een goede en billijke regeling te treffen. De motie werd dan ook met 12 tegen 1 stem (die van den voorsteller) verworpen. En nu waren wij dan gekomen tot de gemeen te-begrooting. De begrooting van het Algem. Armenhuis en die van den weg BolswardHarlingen gingen als van een leien dakje, daarop waren geheel geen aanmerkingen en zonder hoofde lijke stemming werden ze goedgekeurd. De commissie der gemeentebegrooting stelde vooreerst voor, de officieele advertentiën der gemeente niet in IVestergoo doch in de Jong s Advertentieblad op te nemen, wees op den slechten toestand van eenige straten en het wenschelijke om zooveel mogelijk onder- grondsche rioleering aan te brengen, verzoekt den wal van ’t hooge bolwerk wat op te knappen, de vernieuwing en herstelling der bruggen en ook het verven publiek aan te Een voorgestelde wijziging in de bouw verordening, betrof een redactiewijziging omtrent de regenbakken bij woningen, en die ging zonder discussie glad van stapel. Als lokaal voor den te houden verband- cursus werd een deel der voormalige Fransche school gratis afgestaan, ook met algemeene stemmen. Het adres van ’t Hoofdbestuur van /t Groene Kruis” om hooger bedrag uit te trekken voor ontsmetting werd niet inge willigd. B. en W. oordeelden de som van f 50 in gewone omstandigheden voldoende. advies van de hoofden van scholen en pl. schoolcommissie in te winnen, en dit punt weer aan de orde te stellen. De heer Boersma stelt voor de tegemoet koming in huishuur voor de gehuwde onder wijzers met f 25 te verhoogen en te bepalen op f 100,Ook hierover valt nog menig woordje, maar 't slot is dat het voorstel met 7 tegen 6 stemmen wordt verworpen. (Voor de heeren Vis, Rosier, Lunter, Boersma, Oosterbaan en Cuperus). Bij de Inkomsten merkt de heer Cuperus op, dat naar hij meent de schouw burg in de kermis slechts f 16,50 staangeld geeft, dat is ten opzichte van andere inrich tingen, die verpacht worden, veel te weinig. Hij meent dat de directie dier tent nu reeds voor ’t volgend jaar heeft betaald, om maar zeker te zijn dat ze hier weer mogen komen. De Voorzitter zal dat nader onderzoeken en de heer Kramer deelt mee dat B. en W. een lijst hebben opgevraagd van alle die tenten enz., om een overzicht te hebben. De heer Praamsma rekende de huur van de voormalige Fransche school eens na, die zou f 150 a f 200 bedragen en hij ziet maar f 50 in de begrooting, n.l. de som van het Groene Kruis, waarop de Voorzitter antwoordt dat er ook nog f 60 bijkomt voor de militaire oefeningen. De heer Eerdmans wenscht, op het voet spoor zijns vaders, te vragen hoe het staat met de beneficiale goederen. Indertijd is een commissie benoemd die het zou onder zoeken maar bij napluizen heeft hij nooit eenig rapport gevonden. Na discussie wordt besloten die oude Commissie nog op te rakelen en aan te vullen, opdat in die zaak rapport wordt uitgebracht. De begrooting wordt daarop met algemeene stemmen vastgesteld zoo als deze in ontvangst en uitgaaf bij de afzonderlijke posten is be handeld, waarop de vergadering wordt ge sloten. kan dan den volgenden morgen het verslag gereed zijn om Woensdags gezet te worden en ’s avonds te verschijnen. Dat zelfde komt ons ook over als Vrijdagsavonds de raad zitting houdt. Dinsdag echter hadden wij eene agenda die wat beloofde. Er stonden 10 punten op en daarbij was ook de be handeling der gemeente-begrooting. De eerste punten, die wij nu maar eens de voorgerechten zullen noemen, vorderden reeds 2 uren en ’t was half tien toen de raad aan den hoofdschotel zou beginnen. De zitting duurde van 7 uur tot half twaalf en wat er in zoo’n tijd besproken en verhandeld wordt behoorlijk weer te geven, zou een geheelen nacht vereischen. Dit lokt na een reeds vermoeiend bij wonen van zulk een zitting niet aan en ’t is daarom, dat wij in het navolgende slechts een voor proefje geven van hetgeen het meest be langstelling zal wekken, om in een volgend nummer meer geregeld het behandelde weer te geven, als de uitgever dat dan nog noodig acht. Het scheen zelfs, dat een paar raadsleden, trouwens dat waren van de jonge garde, er al tegen opzagen om heden avond die geheele agenda af te handelen. De heer Vis stelde, mede namens den heer Eerdmans voor, om heden alleen de gemeentebegrooting te be handelen, en dan morgenavond die andere punten, doch de Voorzitter wees er op, dat dit moeilijk ging, omdat die punten meest alle in direct verband met de begrooting stonden. Hij troostte ze dan ook met de verwachting, dat het wel flink zou ópschie ten en ze dus maar alles in eens moesten hebben. Nu ’t ging eerst ook nog al aardig vlot van stapel. Laat ik eerst nog even zeggen, dat alle 13 leden present waren. Na de lezing der notulen kregen we enkele ingekomen stukken, o.a. een adres van de bewoners der Nieuwe Turfkade, die gaarne een rij boomen voor hun woningen gerooid willen hebben, omdat die in vele opzichten hinderlijk voor hen zijn, en ook een adres van de So?. Dem. Ver- eeniging, die adhesie betuigt aan het adres omtrent de baanvegers en daarna een missive van B. en W. inzake de nadere regeling der onderwijzers tractementen, waarmede zij willen wachten tot het aanhangige wets ontwerp, terwijl zij er op wijzen, dat een hoofd bij de wet vrije woning geniet of vergoeding en bij een onderwijzer slechts sprake mag zijn van eene tegemoetkoming. Van de Gascommissie wordt overgelegd een rapport over den verkoop van cokes, en waarin wordt gewezen op het hoofddoel der gasfabriek, n.l. de gasproductie, cokes is bijproduct, dat geregeld moet afgezet worden; de prijzen regelen zich naar de omstandig heden, tweeërlei prijzen, voor arbeiders en voor burgers, zou groote moeilijkheden mee brengen zoowel in de controle als wel om de grens te bepalen wie goedkooper en wie duurder moest bediend worden. B. en W~. meenen, dat rapport te moeten overleggen in antwoord op hetgeen de heer Rosier de vorige vergadering heeft gezegd. De punten ook flink op. besteden en vroeg ten slotte inlichtingen over te planten boomen in 't plantsoen, of de nieuwe retortoven van f 1200 nog noodig was in de gasfabriek als men toch weldra moet uitbreiden en over ’t verfwerk aan de Rijkszuivelschool. B. en W. waren ’t in hoofdzaak eens in hun antwoord met de commissie, doch de toestand der straten was huns inziens niet zoo erg als dit in het rapport geschilderd was, waren voor publieke aanbesteding, hebben plan wat meer heesters in ’t plantsoen aan te brengen en de oven in de gasfabriek is noodig en moet altoos nog 2 jaren dienst doen. De commissie is met dit antwoord ook in hoofdzaak content, dus dat gaf geen aan leiding tot debatten, maar toch kwam er bij de behandeling hier en daar nog een milde bui van woorden. Eerst werden de uitgaven behandeld. Voor vertering van B. en W. en commissie vergaderingen is f 400 uitgetrokken. De heer Rosier vindt dat daarop wellicht wat te bezuinigen zou zijn. De heeren Lunter en van Randen meenen niet dat er noodeloos uitgegeven zal worden en de Voorzitter licht nog toe dat de grootste kosten gemaakt worden door de stembureaux. De vergaderingen van B. en W leggen geen gewicht in de schaal, en de heer Rosier is dan ook met die toelichting tevreden. Bij de behandeling van het onderhoud der stralen komt er een stortvloed van woorden. De heer Praamsma wijst er op dat de straten door de rails bedorven zijn, en door het ge stadig ophoogen is de afwatering heel slecht hier en daar. Ook de heeren Oosterbaan en Cuperus hebben dat opgemerkt, en de heer v. d. Meer stemt toe dat door de tram eigen lijk misbruik van de straat gemaakt is en wordt, en dat daar herstel dient te komen is zeker, echter moet dat geleidelijk gaan, en er worden nog dit jaar al eenige herstel lingen uitgevoerd, het volgend jaar weer wat dan komt de toestand wel in ’t reine, hij meent dat B. en W. met de som gesteld is, toe kunnen. De heer Praamsma acht dit niet noodig, misschien moet er wel f 1000 meer besteed worden, maar f 500 wil hij toch al vast voorstellen en dat wordt ook aangenomen met elf tegen twee stemmen, de heeren v. d. Meer en van Randen. Over de gasfabriek openden zich opnieuw de sluizen der welsprekendheid, De heer Rosier protesteert dat een der loonen wordt gedeponeerd in de spaar bank, en ook dat die administratie der fa briek als het ware in eigen beheer is der commissie. De heer v. d. Meer komt hier tegen op. De werklieden zijn aangesteld op de bepaling dat een deel van hun loon belegd wordt, dat weten zij vooruit en dat is geen onbillijk heid, die bepaling is reeds van den vroegeren tijd, en in eigen beheer is de Gascommissie met, de begrooting moet door den Raad goedgekeurd worden. Het loon der werk lieden wordt dus feitelijk door den Raad bepaald, alleen de losse werklieden, dat wordt door de Commissie geregeld, en dat kan ook niet anders, want dat varieert. Tusschen de heeren v. d. Meer en Rosier wordt nog nader gesproken over de wettig heid van dat beheer met het oog op de art. 54 en 55 der gemeentewet, maar besluiten of wijzigingen worden niet genomen. De heer Praamsma stelt voor het loon van den wegwerker van f 6 op f 7 per week te brengen, en dat wordt zonder discussie en stemming aangenomen. Over het onderhoud der RijkszuivelschooV werd ook nog al een nootje gekraakt, de heer Boersma noemde het verfwerk dat daar geschied was revolutiewerk, en meerderen dringen op beter toezicht aan bij de uitvoering van aanbestede werken, doch de heer Kramer wijst op moeilijkheden daarbij en op de schaduw zijde van aanbesteding inschrijvingssommen. Bij den post onderwijs vestigt de heer Praamsma de aandacht op een post van f 100 voor belooningen en eereblijken. Hij wenscht dien post met f 100 te verhoogen en dan die som te verdeden over alle scholen, ook de bijzondere, naar verhouding van het aantal leerlingen. Nadat hierover eenigen tijd door verschil lende heeren gesproken is, wordt besloten den post onveranderd te laten maar het Bolswardsche Courant J1-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1