Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 88. 1 j De briefwiksel fen Jouw, Bin en Oark. Zondag 3 November. Uit de Kaadszaal. VOOR Afzonderlijke de Gas-commissie, W. naar aanleiding tot het doen van Burg, en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. den handelsprijs, iets lager twee prijzen te hebben, en een hoogere voor zou dat sa Idem, waarbij is goedgekeurd de ter- van Oan üs Lezers. Nou hab ik fen Jouw, Bin en Oark de tidmg krige det hjar brieveskriuwerij troch it forfarren fen Bui yn trewyn rekket. It giet likernóch as mei jongeljue, dy trouwe, den is it mei de brieven ut. In wird fen tank oan de trije Fryske frjeonen det hja hjar briefwiksel for de krante ótstean woene. In roun jier habbe wy sa- dwaende yn al us sneinskranten in Erysk brief oerpnnte. Yn dit jier briefwiksel koene de lózers fen alderleije gading fine; nocht en learing ek wol. Dér gyng it mei om. Jouw hat my sein: „Frjeon kranteman, tankje de lózers for it gebild en de setter for it kreaze wirk en slach us brieveboel yn de jamkste falde.” To den mar. Ik siz der yet bySokke mar mear Red. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een missive der commissie van den BolswardHarlingen, met de door Wonseradeel en Harlingen goedgekeurde rekening van dien weg. Deze rekening wordt ter fine van onderzoek en rapport in handen gesteld van dè commissie die ook de gemeenterekening onderzocht, zijnde de heereu Boersma, van Randen en Oosterbaan. d. Een S. D. adhesie eeniging „Eendracht zij de bezoldiging der baanvegers. Zal behandeld worden bij punt 6 der agenda. e. Een adres van de bewoners der Nieuwe Turfkade, verzoekende dat de rij boomen, dichtst voor hunne huizen staande, gerooid worde, wijl de wortels dier boomen onder de stoepen en muren doorgroeien, de bladeren het licht in hun kamers belemmeren, de overhangende takken over hun huizen hangen en schadelijk werken op de hoeveelheid en hoedanigheid van het regenwater, wat schadelijk is voor de ge zondheid. Zij merken daarbij nog op, dat de boomen dichter bij hun eigendommen staan, dan de wet toelaat. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. f. Een missive van Burg, en Weth. naar aanleiding der opmerking van den heer Boersma in de vorige vergadering, over de tegemoetkoming in de huishuur voor de gehuwde onderwijzers. B. en W. nu merken op, dat de wet voor de hoofden van scholen vrije woning eischt of vergoeding daarvoor, waarvoor een minimum van f 159 is gesteld. Oark, küpers moatte net oer keallen prate, like min as boeren oer effekten. Dat binne dingen, dêr’t hja gjin kennis fen habbe en den slagge se sa gau en sa licht in lilk figuer. Hwet men ündernimt, dór moat men slach fen ha en forstan. Den kin it gean as de ruter mei de faem, hja frije allebeide. Dat wol wol en dat is ’t wirk. Jister hab ik de winterierdapels yn de kelder krige. Tweintich Herders echte munsterse. Hja binne bést fen deugd en hearlik fen smaek en dér in stik fen in dead kou ta! Nije hearringen en deade hazzen wanke der ek al wer, hab ik mirken. Dü moast mei- koarten ris komme, Oark. De bern binne to fragelearen nei de bürren, nou hie ik it stil thus, en ’t krekt oan tiid om dy dit brief to skriuwen. Wy binne soun en tleurich. Ik tidigje op dyn kommen, hear! Earder sknuw ik dy net wer. Lok en segen op al dyn wegen. De béste winskén for dyn wol- wêzen en de hertelike groetenis fen dyn frjeon S., 30—10—’07. JOUW. De Voorzitter deelt mede, dat den heeren bij inzage zal gebleken zijn, dat het een kleine redactiewijziging betreft, welke wordt voorgesteld door den inspecteur van den gezondheidsdienst, en -welke inhoudt, dat twee, of meer woningen een regenbak ge zamenlijk mogen hebben, als maar voor ieder de vereischte hoeveelheid water kan geborgen worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van Burg, en IVeths. tot het af staan van een lokaal voor het houden eener verband-cursus. B. en W. stellen voor, naar aanleiding der gedane aanvraag van het „Groene Kruis” een lokaal der vroegere Fransche school in de Kerkstraat af te staan voor het geven eener verbandcursus, en wel gratis met vuur en licht, wijl het rijk daarvoor geen toelage meer verstrekt en zulk een cursus toch voor zeker in ’t belang van het algemeen welzijn is te achten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van het Hoofdbestuur der Provinciaal Friesche Ver- eeniging „het Groene Kruis” van ontsmetting, met advies IVeths. B. en W. meenen dat de som niet hooger behoeft geraamd te worden wijl de voor gaande jaren telkens geld overbleef. Is bij onverhoopte buitengewone gevallen al een hooger bedrag noodig, dan kan nog altoos de machtiging daartoe bij den raad aange vraagd worden. De heer Rosier. Ik vind het geldt hier nog al een zeer .belangrijke zaak, n.l. de gezondheid, en ik zou er wel voor zijn, de som met f 50 te verhoogen, opdat door Burg, en Weth. die ontsmetting in ruimen zin kan worden toegepast.- Ik doe dit te meer daar verscheidene gemeenten naar aan leiding van dit verzoek hooger bedragen stelden. De heer Boersma kan hierin met den heer Rosier meegaan, want het kan geen kwaad het op de begrooting te brengen, als het niet noodig is, wordt het geld ook niet uit gegeven. De heer van Randen, Als er vorige jaren telkens overblijft, dunkt mij dat het niet behoeft, om nu die som hooger op de be grooting te brengen, en is het al noodig, dan kan het altoos dan nog toegestaan worden. De Voorzitter. Burg, en Weth. werden volstrekt niet geleid door de zucht om aan de hygiënische eischen te kort te doen of daarop te bekrimpen. Bij de begrooting wordt meestal te rade gegaan met de uitgaven van een vorig jaar. In 1905 was f 60 geraamd en is f 37 uitgegeven, in 1906 werd dan ook f 10 minder geraamd, n.l. f 50 en is uit gegeven f 14 In 1907 en ook nu weer is f 50 geraamd, wij vonden het niet noodig de som te verhoogen. Behoudens onvoor ziene omstandigheden is dat voldoende. Wel is waar ’t kan geen kwaad een hoogere som te bepalen, als ’t niet noodig is, wordt het ook niet uitgegeven, maar het kan ook altoos dan aangevraagd worden. Bij epidemieën wordt trouwens toch een veel hoogere som noodig, en moet de Raad die toestaan, ja al stond de Raad ze niet toe, dan nog zouden B. en W. de uitgaven moeten doen krachtens de wet. N u sprak de heer Rosier van andere gemeenten waar men verhoogde; ik weet o.a. Weststellingwerf, die gemeente met ongeveer 20.900 zielen en een zeer uitgestrekte opper vlakte heeft f 100 uitgetrokken maar dan is toch zeker f 50 voor Bolsward naar even redigheid wel voldoende. B. en W. hebben dan ook gemeend, het zoo te moeten laten. Het voorstel Rosier, ondersteund door Boersma, wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Rosier en Boersma. 5. Behandeling van het adres van Jan Nawijn, betreffende hel planten van boomen, met advies van Burgem. en IVeths, B. en W. hebben het verzoek van Nawijn overwogen. Zij begrijpen dat het hem in de eerste plaats te doen is om eenige be schutting te krijgen tegen den wind, en vervolgens hij dat terrein wil voorzien met een paar rijen vruchtboomen. Dit Jaatste achten B. en W. daar minder gewenscht, en zij stellen ook voor daarop afwijzend te be schikken, doch sii zien er geen bezwaar üy LIL Brief fen Jouw oan Oark. Béste Oark Dér komt in foech letterke oan. Folie nijs hab ik net to biskriuwen, mar ik woe dy lokwinskje mei dyn jierdei. Wy hoopje detstü der in notlike dei fen ha scilst en det wy dy tige faek yet ditselde wer winskje meije. Du wirdst sa njunkelytsen in dei alder, heite; hald goede wacht det der fen dy gjin aldfeint wirdt. Tink oan it lietke, dat seit „Hwet is in feint fen fjirtich jier? In sukkeler op ’e wrald”. Ik wol net sizze detstü. oanliz hast for sukkeljen, mar jonge, brük dochs de tiid as it tiid is. Gean nou dyn wegen en wird wiis Wier it Salomo net, dy’t dit sei? For in deimannich habbe wy hjir wer lotsjen hawn for de soldaterij. Bauke, us bürmans soan, dy’t abbekaet studearret, shut in blau-moandei, moast ek meidwaen oan de lotterij en net for spek en brea. Do’t er to wrald kaem, wier hy fnj fen tsjinst, as ienichste soan, mar dat is nou oars, fenseis. De aide ljue sieten oer him danich yn ’e perikel, hwent de jonge is net sterk, sizze hja. It is mei syn nümerloeken lykwols bést biteard, ek sünder det it himd efterst foar oan hoegde ef oare kinsten. Om healwei alven baggere der al in miebringer troch de jester om by bürljues it greate nijs to bringen det hjar soan it alderheechste nümer htsen hie. Dér siet fensels in goed dofke oan. Letter bliek wol, det oan it heechste nümer noch al in pear mankearre, mar dochs wier Bauke fier frijlotte en hjir kaem it ommers op oan. Op lottersdei skinke en dnnke wy hjir net mear; en as nou meijertiid ek de hiele lotterij ófskaft wirdt, den scil us folk fen it krus fen Napoleon, fen len fen de swierste pleagen, forlost wêze. Det it sa noch ris komme mocht! De lottelingen habbe by Hobbe Poai de kakstoel ut iuoar set; ien woe der yn sitten gean. Yn optocht habbe se by Sepk-skroar in taeiman brocht; hja woe graech in man ha, hie hja hjar lésten by Jouke-slachters utlitten. Bouwe, de miebringer, dy’t fen de melt suien is, nei’t men seit, en dy dêrom sa hird foartkomme kin, hat mei it lotsjen in to fette dei hawn. Hy krige him tsjin de joun, lyk as men it yn ien wird neamt om. Do habbe se him yn de maresjenees-kaserue yn ’e hüs bean en dér hat er de jouns sitten to plakken. Bouwe is o^rs ünthalder. Hy hat in sterk gehdch, seit er, en kin hiele preken neifortelle. It gefal lei der ta det hy moast foar it ünthaldersbistjür fen wegens de slok, dy’t er hawn hie en net ha moatten hie. Hy sei: „sjuch, yn gjin achttüzen saun hündert en sechstich uren hab ik in drip brükt, ik hab it krekt ünthalden, is dit net kras? En nou hab ik yn ien ure mar in dripke to folie hawn, scil ’k mar sizze, is slim? As it nefiëns it regelmint net mocht, stryk den myn namme mar troch. Doch dit mar gerest, ik scil der net lilk óm wirde, hear!” Ho eft it nou mei Bouwe syn blauwe knoop biteare scil, dit leit oan it bistjür. It is mar sa: it dranksteanlitten hat de man tit ’e ünderwal holpen. Mei skik kin hy net loslitten wirde, dus scil it wol mei in ut- skrobbearing öfrinne, rekkenje ik. In wankel lid scil Bouwe altyd bliuwe. Mar der binne wol mear sokke. Hjoed hab ik nei it boelgoed wést fen de boer op ’e Klaver. Dór wier in bulte folk en gedrang; en frijhwet nijsgjirrige ljue. It fé waerd tige djür, mar it hea foei my net ta. In pear kear hab ik in skoane kou for- hege, mar hy is my to djür kommen op it lést. Op ’e foardei hiene wy him mei waer, doch op de thüsreis hab ik in snjit wetter meihawn. It kaem my neat ünforwachte; de waerkatten fleagen jisterjoune sa en der wier fen ’e moarn in waerül om ’e sinne. Wylst ik fen honk wier, habbe wy in nijmelkkou krige en in aerdich koukealtsje. Us ald-küper, dy’t rintenierjet, omt it küpjen neat mear jowt, kaem by uzesom in praetsje. Baes wier by my yn de skürre en woe fêst hwet goeds fen it nije kealtsje sizze, licht wol om my oangenamme to wêzen. „Boer, hwet hathwet hatsei er, „hwet hat dat kealtsje in moaije wite stirt”. Sjuch adres van het Bestuur der A. P. afd. Bolsward, betuigende aan het adres der Werk lieden ver- ons Doel” inzake Voor de gehuwde onderwijzers is slechts sprake van een toelage en een minimum van f 50 gesteld. Nu hebben de onder wijzers hier een toelage van f 75, dat is dus de helft hooger dan het minimum, waarom er geen sprake mag zijn van te laag. Naar aanleiding der opmerking van den heer Vis over het lage aanvangsalaris der onderwijzers, zijn B. en W. wel voor eenige wijziging daarin, maar meenen, met het oog op het aanhangig wetsontwerp daaromtrent, nog te moeten wachten, wat daarbij wordt voorgeschreven. g, Een missive van overgenomen door B. en der opmerking van den heer Rosier aan gaande den verkoop van cokes. In deze uitvoerige missive wordt voorop gesteld, dat het hoofddoel der gasfabriek is, de ingezetenen geregeld te voorzien van gas. De verkoop der andere producten, en de hoofdzaak hiervan is cokes, is een bijzaak. Voldoende gasvoorraad te hebben is ten allen tijde het hoofddoel en voor de bijzaken wordt afzet gezocht. Hoe vlugger dit weg gaat, hoe minder hiervan in dén zomertijd overblijft, hoe voordeeliger. Zij geven dan een overzicht van de productie van cokes in de laatste jaren, en daaruit blijkt, dat den laatsten winter de verkoop 600 H.L. was boven het gemiddelde. Wel is er in een paar koude dagen „neen” verkocht moeten wor den omdat de productie zich niet willekeurig laat regelen en niet evenredig is dikwijls aan de aanvraag. Er werd ook gesproken om de cokes tegen den laagst mogelijken prijs verkrijgbaar te stellen voor de arbeiders. Afgezien van alle bevoorrechting van zekere klas, wordt de prijs gesteld naar gewoonlijk, doch om een voor werklieden en een hoogere meer gegoeden, dat zou voor de controle moeielijk zijn, en ook waar de grens moest worden getrokken, en dan nog zou zulk een handelwijze tot misbruiken aanleiding kunnen geven. Toch zijn er maatregelen genomen voor den geregelden verkoop en om dezen winter een goeden voorraad cokes te hebben, want de groote oven is reeds een maand eerder dan het vorige jaar in het vuur gebracht. Dit tot antwoord aan den steller der vraag daaromtrent. Voor de punten van behandeling aan de orde komen, doet de heer Vis, mede uit naam van den heer Eerdmans, het voorstel om van de agenda, die 10 punten telt, hedenavond alleen het laatste punt, de ge- meentebegrooting te behandelen, dan kunnen die overige punten in een andere vergadering, bijvoorbeeld morgenavond, behandeld worden. Hij doet dit voorstel omdat het anders ver bazend laat zal worden. De Voorzitter. Het spijt mij, maar dat zal moeielijk gaan, wijl die punten welke vooraf gaan, meest alle direct verband houden met de begrooting. Zij moeten voor de begrooting eigenlijk beslist zijn, wijl dat invloed heeft op verschillende posten dezer begrooting. En dan geloof ik, dat die punten niet van zoo grooten omvang zijn, dat zal nog al meevallen, althans ze later behandelen zou mosterd na den maaltijd zijn. Omdat het evenwel door twee leden van den raad wordt voorgesteld, zal ik het in stemming brengen. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Eerdmans, Vis en van Randen. De heer Rosier wenscht even op te merken dat hij zich bij het hem door de Gascom missie gegeven antwoord heden zal neerleggen, om er later nog eens op terug te komen. De Voorzitter. Dat recht heeft u, als raadslid, altijd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de Sladsteekenschool, de voordracht bestaat uit de heeren (alphabetisch gesteld): A. Brassen, J. Keikes, G. J. van Santen. De heer G. J. van Santen wordt benoemd, met 9 stemmen, de heer A. Brussen bekwam 4 stemmen. 2. Behandeling eener missive van Gedep. Staten tol wijziging van art. 19 der bouw* verordening, met gunstig advies van Burg, en IVeths. (Vergadering op Dinsdag 29 Oct. 1907.) Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het kohier van schoolgeld. mijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen te verlengen tot 12 Mei a.s.a en b voor kennisgeving aange nomen. weg F r Bolswardsche Courant 1 c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1