Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 89. Amsterdamsche Beelden. 11 - Ld Donderdag 7 November. A5 VOOR het BINNENLAND. Heerenveen, 4 Nov. In de vergadering van de Kamer van Kooph. en Fabr. alhier werd besloten: lo. te steunen bet adres van den Ned. ■9 i Hoe voorzichtig in ontvangst nemen weer aan het U. D. Ons werd een bankbiljet van veertig gld. vertoond, dat wij zeker op het eerste gezicht voor echt zouden hebben aangezien, zoo er ons niet bij was gezegd, dat het valsch was. En zelfs ofschoon wij dit wisten, konden wij nog niet dadelijk de kenmerken der valsch- heid gewaar worden. Bij vergelijking echter met een echt biljet bleek het volgende: De zwarte opdruk, blijkbaar langs photographi- schen weg gereproduceerd, was op het valsche biljet iets donkerder, iets bruiner, en iets minder scherp, dan op het echte. Duidelijker is het tweede kenteeken: de groene onderdruk is op het valsche biljet onduidelijk. Op het echte biljet staat het wit der ornamentiek duidelijk tegen het groenop het valsche was van het wit wei nig te zien en was de groene fond vrij wazig ineengeloopen. Derde kenmerkhet water, merk ontbreekt op het valsche biljet. Vierde en duidelijkste kenmerk: de achterzijde van het valsche biljet is groenachtig, die van het echte biljet schoon wit. Het valsche biljet vertoonde de sporen van vermoedelijk reeds vrij lang in omloop te zijn geweest; en dit ware geen wonder, want wie niet scherp toekijkt, neemt zulk een biljet argeloos aan. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. is nu reeds langdurige stilstand, nu natuur lijk in ’t geheel geen sprake van hervatting der werkzaamheden. In de diamantbewerkers wereld zal binnenkort, al zij ’t dan ook niet tegelijk, groote werkeloosheid komen. Waar nog tegenover staat, dat de prijs der eerste levensmiddelen steeds stijgende is, is het te begrijpen, dat de najaarstinten voor velen niet couleur de rose maar grijs en grauw zijn. Dat de malaise het eerst gevoeld wordt in de theaterwereld is te begrijpendat juist de herboren Nederlandsche operette het eerst de reflex zou voelen is echter te be treuren. Het Ned. operetten-ensemble onder directie van den heer Sidney Cauveren staat al zeer slecht. Heden (Woensdag) avond zou men nog spelen en passage, hoe ’t verder zal gaan moet worden afgewacht. Nu ik toch even in de coulissewereld beland, zal ik u iets vertellen van een tragisch-comische geschiedenis uit deze krin gen. Een bekend artist, dien we Hiemstra zullen noemen, is sinds eenige weken ver laten door zijne echtgenoote. Na eenigen tijd in ’t buitenland te hebben doorgebracht is ze vermoedelijk naar Amsterdam terug gekeerd, doch de man is er tot nog toe niet in geslaagd haar adres uit te visschen. Daar bekenden hem echter vertelden, dat zij haar hadden zien zitten voor een raam van een étage boven een der Boterton” nen in de Ferd. Bolstraat, ging onze vriend in de ,/Kalverstraat der Nieuwe Pijp” op den snor. Hij keek en keek, zag niets en ont moette een brievenbesteller. Of deze mis schien ook een mevrouw Hiemstra kende Jawel hij herinnerde zich, dat hij er gister een brief had bezorgd, 't was boven een boterwinkel. ’t Nummer herinnerde hij zich niet precies meer, maar ’t was bij die dwars- hoek en de naam had hij met inktpotlood op de deurpost geschreven. Dat klopte alles prachtig en onder veel moeite vond H. het adres. Hij schelde, een heer doet hem open en hij vraagt mevrouw Hiemstra te spreken. Of mijnheer ook zeggen kan wie er is. Neen, dat is niet noodig. Ja, hij moet het toch weten. Nu, zegt u dan maar Albert. Maar U heet toch meer dan Albert. Nu, zegt u dan maar, dat haar man er is. Haar manMaar dat ben ik 1 U, dat is niet mogelijk, ik ben wettig met haar gehuwd. Gaat u dan mee naar mijn schoonouders op de Centuurbaan. Ik dank u wel ik ben en ik blijf hier en als ze niet goedschiks komt laat ik politie halen. Gestommel op de trap. De mijnheer, die er woontDaar is mijn en uw vrouw, zegt u nu maar wat u haar te zeggen hebt. Die daar, neen dat is mijn vrouw niet, ik vroeg naar mevrouw Hiemstra. Nu dat is mevr. Hiemstra, ik heet Hiemstra. En ik ookJa, dat kunt u wel zeggen, maar dat lijkt mij te zonderling. U sprak daareven van politie, nu zal ik eens politie halen. Gelukkig, had mijnheer brieven bij zich, waardoor hij bewijzen kon, dat hier alleen eene vergissing ter goeder trouw sprake was. Maar de bewoner van de Ferd. Bol straat, die pas twee jaar getrouwd was, had intusschen een zeer onaangenaam oogenblikje doorgebracht, daar hij natuurlijk twijfelde of hij dan wel gehuwd was en zijn vrouw misschien bigamie had gepleegd. De andere mevrouw Hiemstra, die zich zoo goed in Amsterdam weet schuil te hou den is intusschen nog niet gevonden. VERSLAG der Vereeniging voor Ain- bachtsteekenonderwijs te Bols ward, over het jaar 1 Mei 1906 tot 1907. M. H.l In de algemeene vergadering van den 21 September 1906 werd de heer B. F. Wartna benoemd tot Bestuurslid in de plaats van den heer N. L. J. Bruinsma, die ontslag heeft genomen en-het niet aannemen der benoeming door den heer G. H. v.d. Werf. De heer B. F. Wartna heeft de benoeming mede niet aangenomen en bleef dus deze vacature bestaan en had ook geen periodieke aftreding plaats daar deze vacature aan de beurt van aftreding was. Tot hoofd der school was werkzaam de heer H. Veringa, als ambulant hoofd de heer A. Veringa, zulks op beider verzoek, de heeren Jan Dijkstra, Luitjen de Jong Bond van Handelsreizigers, gericht aan den Dir.-generaal der Posterijen en Tel., met verzoek de postkantoren den geheelen dag open te stellen voor de ontvangst en de afgifte van postwissels, met bijvoeging dat bij overwegend bezwaar daartegen althans daarvoor gelegenheid gegeven worde van b.v. 6 tot 9 uur ’s avonds. 2o. Burgemeester en Wethouders van Schoterland te wijzen op de scheepvaartbe- lemmering in de Kolk te Heerenveen door het gewoonlijk veel te lang daar liggen van een groot ammoniak-schip ten dienste van de gasfabriek en op verbetering van dezen toestand aan te dringen. 3o. Een adres te richten tot den Dir.- Generaal der Post, en Tel., met verzoek den dienst aan het postkantoor te Heerenveen zoodanig te doen regelen, dat er twee per sonen voor de loketten dienst doen, en niet zooals thans slechts één persoon, tengevolge waarvan het publiek dikwijls veel te lang heeft te wachten. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Harlingen. In geen jaren is de uitvoer van aardappelen naar het buitenland vooral naar Engeland zoo groot geweest als tegenwoordig. De van hier vertrekkende stoomschepen naar Londen, Leith en Huil worden voor het grootste deel met aardap pelen bevracht en daar ze niet in staat zijn de overgroote massa’s te vervoeren, zijn er reeds een paar z.g. bij booten in de vaart gelegd. Geen wonder, dat de prijzen gedurig stijgende zijn. Hedenmorgen is ook een schoe ner, bevracht met aardappelen, naar Noor wegen vertrokken en worden er nog meer vaartuigen vandaar verwacht om aardappelen in te nemen en derwaarts te vervoeren. De aardappeloogst in genoemde landen schijnt dus grootendeels mislukt. Aan onze haven heerscht dientengevolge een buitengewone be drijvigheid, die aan tal van werklieden ten goede komt. In het Pharmaceutisch Weekblad van 2 dezer heeft de heer P. van der Wielen, lector aan de Amsterdamsche Universiteit de volgende waarschuwing geplaatst. In Steen wijk en omstreken zijn in de laatste weken ver scheidene ernstige vergiftigingsgevallen voor gekomen tengevolge van het gebruik van zoogenaamd steranijs, waarschijnlijk echter grootendeels uit vruchten van Z/Illicium Reli- giosum” bestaande. Deze waren gekocht bij een drogist te Steenwijk, die ze van eene Rotterdamsche firma betrokken had. Voor zoover bekend is, zijn alle slachtoffers her steld, behalve een, die in zijn hevige be nauwdheden zijn tong ernstig verwond heeft. De meeste gevallen werden niet als vergifti ging herkend, zoodat de mogelijkheid van een ongunstigeren afloop niet uitgesloten is. Zou het geen aanbeveling verdienen, dit gevaarlijke, zoo veelvuldig gebruikt wordende volksmiddel op te nemen in de Pharmacopee Een monster van het vervalschte steranijs ons uit Meppel gezonden bleek voor ruim x/3 uit vergiftigd steranijs te bestaan. Valsche bankbiljetten men moet zijn met het van bankbiljetten, bleek en G. A. Leverland maakten het onderwij zend personeel uit. Tot volle genoegen van het Bestuur ver vulden allen hunne betrekking de heeren Veringa in het rechtlijnig, meetkundig en werktuigkundig teekenen, de heer Dijkstra in het bouwkundig teekenen, de heer Leverland in de wiskundige vakken, en de heer L. de Jong in het handteekenen. De cursus werd geopend 9 October 1906 en eindigde 13 Maart 1907. Toegelaten wer den 26 leerlingen van de 28 die zich hadden aangegeven, doch 25 waren opgekomen, waar van een al spoedig de lessen niet meer bij woonde en derhalve 24 leerlingen overbleven. Van deze leerlingen waren bij het einde van den cursus nog 23 aanwezig. De leeftijd wisselde van 14 tot 18 jaar en de vakken die zij beoefenen waren als gewoonlijk zeer verschillend, nl. timmerman 13, smid 2, verver 3, meubelmaker 5, gas fitter 1 en steenhouwer 1. Evenals den vorigen cursus waren de wis kundige lessen in het teekenen verdeeld en deze lessen werden door onderscheidene leer lingen verzuimd. Het schoolbezoek was overigens zeer trouw en de onderwijzers waren van oordeel dat de ambitie der leerlingen over dezen cursus best mocht genoemd worden, vlijtig is er gewerkt voornamelijk door de timmerlieden. In de aangewezen lokalen van het nieuwe schoolgebouw aan de Hoogstraat werd onder wijs gegeven in het bouwkundig, rechtlijnig, meetkundig en werktuigkundig teekenen en rekenen. Het getal leden en donateurs is 31, zoo dat het cijfer met één is verminderd. Subsidiën werden genotenvan de ge meente Bolsward f 250.van het St. An thony Gasthuis f 150. De rekening van den penningmeester wijst aan een ontvang van f681.88 en uitgaaf van f589.76 saldo f92.12. Het onderwijs bepaalt zich tot het vol gende I. Lijn- en Technisch teekenen. Algemeen of theoretisch gedeelte A. Eerste oefeningenvlakversieringen, rechte lijnen, blokletter en toepassingen der vlakversieringen, gebogen lijnen. B. Meetkundige werkstukken: betreffende lijnen, hoeken, drie- en veelhoeken en cirkel, het beschrijven van ovalen, bogen, spiralen en verdere werkstukken naar de vlugheid, het bevattingsvermogen en het beroep van den leerling. C. Evenwijdige perspectief of scheefhoe kige projectie: verschillende meetkundige lichamen van eenvoudigen vorm. II. Projectieleer. Ie gedeelte. D. Het projecteeren van punten, lijnen, vlakken en lichamen in de ruimte. 2e gedeelte. E. Het uitslaan van lijnen en vlakken en het ontmantelen van lichamen. III. Bijzonder of praktisch gedeelte. F. Onderwerpen betreffende het vak van eiken leerling in het bijzonder. IV. Wiskundige vakken. De vier hoofdbewerkingen met geheele getallen, tiendeelige en gewone breuken, gron dige bekendheid met het metriekstelsel en van andere in het vak van den leerling nog voorkomende maten en gewichten, alsmede van daarop betrekking hebbende berekeningen en herleidingen, vaardigheid in het maken van berekeningen die het vak van den leer ling eischt ter bepaling van oppervlakte, inhoud en gewicht. Aan het einde van dit verslag betuigt het Bestuur gaarne dank aan autoriteiten en ingezetenen, die de Vereeniging steunen, en bijzonderen dank aan heeren Voogden van het St. Anthony Gasthuis alhier voor het kosteloos in gebruik afstaan van de teeken- lokalen in de Kerkstraat met genot van vuur en licht tot den aanvang van den cursus 1906/1907. NAJAARSTINTEN 1 Na een zomer, die weinig vreugde heeft gebaard, een zomer, schraal van koude, die nadeelig was voor allen die in zomerwarmte voordeel vinden, onaangenaam voor hen, die gehoopt hadden er ongestoord genot door te zullen smaken, na een vriendelijke September en half October, di eons had kun nen doen denken, dat toen de zomer pas op zijn hoogtepunt was, als de kortheid der dagen en de kilheid der avonden ons niet van die, dwaling hadden genezen, is nu bange najaar gekomen. ’k Zie de gele bladen vallen Met den zomer is ’t gedaan En ’t gehuil van wind en regen Kondigt ons den winter aan. Lang hebben boomen en grasperken hun fnschgroene tint behouden, weinig als ze werden geschroeid door zonnehitte. Al was de kleur misschien wat hel groen, zoo vol dragen groen, als de ernst, die spreekt uit de trekken van een man, die er veel jonger uitziet dan hij is, de oppervlakkige toe schouwer had kunnen denken, dat we pas in Mei waren, enkele weken geleden. Doch nu is plots de kentering gekomen. Onder het vooze en valsche jeugd-omhulsel kan kerden reeds de krachten. Energiek-loosheid, het gebrek aan weerstandsvermogen, wind en regen zouden de takken kaal kunnen maken, het groen de velden doen verdorren, zoodat het vieze bruin zich op zou lossen in de modderbrij. Zomer-weelde weinig of niet gevoeld dit jaar, is geheel weggevaagd. Triest sijpelt de regen, die altijd weer grooter plassen maakt in het slechte z/op een koopje” plaveisel der nieuwe wijken. Grijs-grauw is de lucht en de zonloosheid verft ook huizen en stadskiekjes en menschen met de som berste kleuren van het groote palet. Die een regenjas heeft, slaat de kraag op en huivert nog, want het is nat, kil, wat zie kelijk, huiverend maakt. In het hulppost- kantoor in de Van der Helststraat brandt heerlijk de kachel! En nu zijn er nog wel menschen, die beweren, dat de Nederlandsche posterijen niet alles doet om het publiek ter wille te zijn I Ferry en bijna alle boek winkels zijn uitgestald met speelkaarten. Huiselijk geluk, poëzie aan de vulkachel bij gasgloeilicht, waar alleen de proza komt doorschemeren als je 21/2 centstukken te kort komt voor den muntmeter of het kousje gebroken is. In het rijmpje van van Alphen, dat ik zoo even aanhaalde, wordt ook zoo iets ge sproken van een gevulden kelder met allerlei proviand en van warme kleeren, terwijl de arme menschen beklaagd worden, die ’t noodzakelijke missen. Er zullen dit jaar in Neerlands hoofdstad meer dan anders velen zijn, die met som beren blik den winter ontvangen. Niet uit poëtisch heimwee naar zonneglans en bloe mengeur, maar door de bangheid der tijden waardoor de zon der avondvreugde in huis en theater voor velen maar sporadisch zal schijnen, de rozen van gezelligheid aan welvoorzienen disch maar zelden zullen bloeien. De tijden zijn slecht, héél slecht en ’t is nu heusch geen gemeenplaats. Of liever niet de menschen, die zoo dom geweest zijn hun kapitaal te verdobbelen in Amerikaansche effecten, dingen, waarvan ze wisten, dat het zwendel was, doch van welken zwendel ze ook een beetje hoopten te profiteeren. Dat ze nu inplaats van bedriegers bedrogenen geworden zijn, geeft hen geen recht op ons medelijden, wel die breede, achter hen aan komende schare, die indirect de gevolgen van dit gedobbel ondervindt. Slecht en dom, die twee eigenschappen passen zoo goed bij elkaar, zijn de menschen, die toegelaten hebben, dat ons gemeentebestuur voor Am sterdam een kerkhof maakte, en de menschen die hier gekomen zouden zijn om geld te verteren, naar elders zonden. Die het par ticuliere initiatief op velerlei grond zoo veel mogelijk bemoeilijken ook door overdreven brandweer eischen. Het geld wat er is gaat er op een onge zonde manier uit, zonder dat iemand hier te lande er beter van wordt, integendeel. En Verdiend wordt er weinig. In de bouwvakken 1 Bolswardsclie Courant. 1 i XI.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1