Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. k L I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 90. Amsterdamsche Beelden. V* o Zondag 10 November. I tl VOOR Afzonderlijke d. D.) In zijn, 71 niet begrijpen vóór 't opgaan van ’t doek de geadresseerden over- daar op de... tong. Men voor een zaak, die men een toont zijn verontwaardiging Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Old. en Nw., 6 Nov. Wij vernemen bij een tweetal Doopsgezinde ge- alfiier plannen overwogen worden gemeenschappelijken beker bij de es t-' °/0 (waardelooze) zwavelzure in zinkwit een vermenging met XII. Holland is een net en fatsoenlijk landje en Amsterdam daarvan de waardige hoofdstad. We zijn gesteld op ons fatsoen, leerden als kind al het mooje handje te geven, hoewel wij met onze linkerhand later evengoed ons brood zouden moeten verdienen, werden geleerd met twee woorden te spreken, ons petje af te nemen voor alle menschen, die „groot” waren, al konden we ze ook niet luchten of zien, ons niet te encanailleeren met de „schooiers”, zooals wij de leerlingen der tusschenschool betitelden, waar slechts f 16 schoolgeld betaald werd, terwijl op onze burgerschool door onze ouders f 20 tegemoet koming in de onderwijskosten werd gegeven. Alleen als de schooiers, die in geringschatting voor onze méér-zijn-inbeelding niet achter bleven, den klassenstrijd aangordden en wij, gewapend met latten, slingers en werpprojec- tielen, alias steenen er een blauw oog, een gat in ’t hoofd, desnoods een overbrenging naar de politiepost er aan waagden, werd ons met klem er op gewezen, dat wij de perken van het fatsoen verre waren te buiten gegaan door de openbare macht, verpersoonlijkt in den kopergehelmden diender, uit haar rustigen wandelslaap te wekken. Doe wat je wilt, maar pas op dat er nooit een agent bij te pas kan komen, die je in ’t ongelijk zou kunnen stellen. Trouwens het onfatsoenlijkste wat op dit aardsche tranendal kan voor komen is, datje iets met de politie of met een deurwaarder te doen krijgt. Jok zooveel als je wilt, vooral in zaken, verspreid valsche berichten over effecten, ontduik je belasting, smokkel aan de grenzen, -vermeng je meel met krijt, ver koop kwakzalversartikelen, boud je doodleuk als de conducteur vergeten heeft je reis penningen of je tramkaartje te vragen, maar uit nooit je misnoegen, je verontwaardiging. Benadeel anderen zooveel als je wilt, maar val niet met open vizier iets aan. Intrigeer, wees beleefd in ’t gezicht, al meen je het heel anders maar zeg nooit de waarheid of wat je meent dat de waarheid is in ’t gezicht, in ’t publiek wanneer een ander daarmee in zijn eigenliefde gekwetst zou kunnen worden. Pas op dat je nooit beleedigt in woord, geschrift of handeling, de waarheid wil niet gezegd of getoond zijn. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Lemmer, 5 Nov. Tegen G. H. v.d. B., chauffeur te Baarn, werd heden door den Ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht alhier f 25 boete of 5 dagen hecht, met ontzegging voor een jaar om motorrij tuigen te besturen, geëischt, wegens het als bestuurder van eene automobiel geen signaal geven als dit wordt vereischt. Bij een bocht van een weg te Scharsterbrug had hij geen signaal op den hoorn gegeven, waardoor aan rijding met een kar was veroorzaakt. ’t Friesche Noorden, 7 Nov. De haring- visscherij schijnt dit jaar spoedig te zullen eindigen. De eerste visschers zijn thans weer teruggekeerd. Ze kwamen na 1 Nov. binnen en behoefden niet weer uit te zeilen. De vangst bedroeg ruim 70 last. De groote aanvoer en de lage prijzen zijn de oorzaak van het vroeg eindigen der visscherij. Voor de paksters was evenwel nog werk genoeg voor radig. In de zouterijen van de „Neptun” lag nog 1000 last haring op verpakking te wachten en dan moeten de meeste vaartuigen nog binnenkomen. Hem., dat ook meenten om den Avondmaalsviering door afzonderlijke bekertj te vervangen. Workum. Het verrichten van baldadig heden schijnt voor sommige jongelui een aan trekkelijkheid te bezitten. Gevangenisstraffen of geldboeten die zeker op deze handelingen volgen, schrikken hen niet af. Eenige dagen door ieder als bedrijvers van de vele wan daden genoemd te worden is zeker een waar genot. Rustige burgers schade berokkenen, door het sleepen van een roeibootje uit een vaar water in een slootje, het wegnemen van zonneblinden en afscheidingshekjes, het door snijden van de vanglijnen van een molen en het werpen van kachelpijpen in een sloot, zijn geen aardigheden, die door de vingers gezien kunnen worden en de drie jongelui die zich Dinsdag op het gemeentehuis te verantwoorden hadden, zullen we) ondervinden, dat de wet dergelijke aardigheden, bedreven in den nacht van Zaterdag op Zondag, niet toelaat. Sneek. Onze stadgenoot H. M., kapitein op de Winschoter boot, is tengevolge een noodlottig ongeval overleden. Terwijl men Donderdagnamiddag te Win schoten bezig was ijzer op te hijschen om op de boot te laden, brak de ketting van de lier. Het zware ijzer kwam toen met zoo veel kracht op den rug van M. neer, dat hij bijna onmiddellijk dood was. In een gisteravond gehouden verga dering der Anti-Rev. Kiesver. „De vrije Fries” alhier werd in de plaats van het over leden lid, den heer Mr. H. Okma, tot voor- loopig candidaat voor de Tweede Kamer in dit district gesteld, de heer Dr. A. Kuyper Sr. en zoo noodig als plaatsvervanger de heer H. Pollema alhier. Lemmer. In de afgeloopen maand is al* hier ruim 51000 pond bot aangevoerd. Deze visch was nog van extra kwaliteit en flink groot van stukvoor de 100 pond werd van f7 tot f9 besomd. Hen ernstig geval. In ’t laatst van September zou een pen- sionnaire van het Urselinenklooster te Venlo, Blanche W. B. W., die haar opvoeding in dat gesticht voltooid had, naar hare ouders in Engeland terugkeeren. Zij was een vol- maakt onschuldig meisje, in ’t algemeen en ook lichamelijk wat achterlijk, zoodat zij eer den indruk maakte 13 14 jaren te zijn dan 18, welken leeftijd zij evenwel eenige dagen te voren bereikt had. De fatsoensbegrippen, die honderd regels méér tellen dan ik hier opsomde, ingepompt in prille jeugd, blijven op lateren leeftijd nog Als we eens een kijkje ge- hebben beneden onze zuidergrenzen, tijd tot tijd eens voor ons om iets fatsoenlijks te dat ’t reeds onnet is veel ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. wel nawerken. nomen gaan wij van hotels piegeltje staan zien. Weten we van het lichaam te toonen, hier waar men zonder handschoenen „ongekleed” is, daar laten die minder phlegmatieke naturen iets zien, wat hier zooveel mogelijk in ’t donker moet blijven, hun... hart. Want dat lichaams deel draagt men maakt zich warm goede denkt, men met het woord en de pen, men raakt in den schouwburg, in vervoering of weent, zonder er aan te denken dat ’t maar „komedie” is, terwijl men in ’t theater evengoed zijn af- als goedkeuring toont. Men is niet bang voor herrie. wikkeld” zou vinden. Zij hebben van die meening luide blijk durven geven evenals ze het vroeger zoo dikwijls in tegenover- gestelden zin deden. Hoe ontzettend moeten zij zich verveeld hebben, door zich in den Hollandschen schouwburg, waar in dreigende letters stond aangekondigd: Zoodra het doek voor de tweede afdeeling is gehaald, blijven de zaal deuren gesloten! zóó ondeftig, zoo waar, dus zóó... onfatsoenlijk te gedragen. BINNENLAND. en ’t gekras van een volslagen fiasco, (dat bijna even hoorbaar is als van een schitterend succes en niet verward mag worden met een schouwburgrelletje dat om politieke of soort gelijke redenen is opgezet) is hier, zoover ik mij herinneren kan, nog nooit voorgekomen. ’t Was me Zaterdagavond in den Holland schen schouwburg dan ook net of ik droomde, toen ik het droomerig spel van den heer Heijermans Jr. bij woonde. Ik droomde... dat ik weer voor ’t eerst in een boulevard-theater in Brussel was, het publiek uitschreeuwde boven de claque en de maitre-claqueur ondanks al de krachtige seinen met zijn stok niet kon beletten dat het doek moest vallen voor het spel ten einde was. Maar neen, ik was in Amsterdam; het doek viel niet vóór het slot, al bleef de lichtkroon ook hoog op. Al was het publiek ook gelukkig zoo nu en dan eens hartelijk te kunnen lachen, bijv, als er op ’t tooneel gezegd werd: „maar komt er dan nooit geen einde aan” of als er 65 brooden werden afgeteld of aJs een mechanieke zwaan zijn hals op en neer bewoog en men daar naast een vrouwenstem hoorde, een vertooning die bi- zonder aan de ouderwetsche poppenkast deed denken, of als in den droom geroepen werd Sien! Sienen een deel van T publiek dat aanvulde, zingend laat me 'los, Houdt me niet langer vast! Och zuchtte men... en speelde dan verder. De bezoekers hadden spijt van hun geld. Muitten terecht, want ze hadden niet geheel en al een kat in den zak gekocht. Bij Allerzielen, het vorige groote Heijermansstuk, waarin op niet minder dwaze wijze grof realisme en overdreven dichterlijkheid zijn dooreengemengd, hadden ze alles geslikt voor zoete koek en toen de claque, wel niet ’n betaalde, maar de solidariteitsslagers, grooten- deels jeugdige S.D.A.P.-ers, het sein gaf voor succes-herrie, hadden zij zich in een duister hoekje teruggetrokken en een wijs- geerig gezicht getrokken. En als later hun oordeel gevraagd werd, luidde het altijd: „Prachtig!” Men wilde toch niet voor onont wikkeld doorgaan Kunst waar de menschen niets van snappen, ’t zij in een vreemde taal, waar gelachen wordt op commando van iemand die toevallig die taal verstaat, ’t zij in Nederlandsche of Amsterdamsche woorden, maar die zoo eigen aardig gegroepeerd zijn dat je onder het aanhooren het angstig gevoel over je krijgt of je langs het hek van een zekere inrichting boven Haarlem wandelt(?) dat is je ware! daarvoor kniel je in hooge aanbidding neer. Tenminste, geëerd publiek, dat heb je altijd gedaan. Waarom nu zoo in eens veranderd Dat kon het bestuur der Nederl. Tooneel- vereeniging toch niet vooruit wetenJe hebt haar nu een mooi kooltje gestoofd, want volgens contract moet Uitkomst minstens vijf en twintig keer worden opgevoerd. In- tusschen de Tooneelver. doet wat zij kan. Zondag j.l. hield de heer Ternooy Apèl een proloog om het publiek te vertellen dat het snugger genoeg was om het stuk te _D i en hij het hun daarom uit zou leggen. Dat is dus Multatulie overtroffen, die schreef wel: Publiek ik veracht je, maar toen z’n Vorstenschool werd opgevoerd liet hij toch niet even de boodschap aan brengen. Van de voorstellingen in de provincie geeft de „Tooneelver.” nu zelf verslagen. Zoolazen wij als communiqué in „Nieuws” betreffende de derde voorstelling te Haarlem: „Het succes was zoo groot dat zes maal gehaald moest worden”. Nu ja, in Amsterdam werd ondanks het tumult nog vier keer vliegensvlug ge haald. „In Haarlem, zoo schrijft de hr. Frans Netscher in Haarlems bagbl. stonden de meesten zwijgend op toen het doek viel, terwijl enkelen een soort gestommel maakten, dat als applaus kon worden beschouwd. De heer N. vond het minder wenschelijk dat het personeel van den schouwburg door groot lawaai te maken op den smaak van het publiek trachtte te influenceeren”. Zoo zingt de Ned. Tooneelvereeniging thans het liedje van verlangen... naar de vijf en twintigste voorstelling. Het unicum is weer gepasseerd. Ze hebben iets leelijk durven vinden, dat onder de vlag van hooge kunst werd opgedischt, on- Hoewel de ouders hadden goedgevonden, dat zij alleen zou reizen, namen de klooster zusters toch eenige maatregelen tot hare meerdere beveiliging op reis. Eene der zusters bracht haar naar het station te Venlo en ver zocht telephonisch aan den stationschef te Boxtel haar bij het overstappen in den trein naar Vlissingen te helpen. Iets dergelijks schijnt geschied te zijn en het meisje kreeg plaats in een dames-coupé van den D-trein, die ongeveer 8.33 des avonds uit Boxtel vertrekt. Onderweg kwamen twee heeren bij haar in het compartiment en knoopten een gesprek met haar aan. Toen de conducteur ver scheen, bracht hij dezen mannen onder het oog, dat zij niet mochten vertoeven in een dames-afdeeling, maar deed, toen zij zich aan deze vermaning niet stoorden, geen stappen hen te verwijderen. Dit plichtsverzuim is het meisje noodlottig geworden; een der onverlaten heeft zich, terwijl de ander op den uitkijk stond, aan het kind vergrepen. Blanche W. heeft bij hare aankomst te Londen het voorgevallene verteld aan hare ouders en later, in het bijzijn van dezen, aan de Londensche politie zulke uitvoerige bijzonderheden medegedeeld, dat daaruit reeds bleek wat ook verklaard is door de zusters te Venlo dat zij ganschelijk geen begrip had van het gevaar dat haar bedreigde. Dit zou dan ook moeten verklaren, waarom zij zich niet ernstig verzet of om hulpgeroepen heeft. Tot zoover de verklaringen van het jonge meisje; de treinbeambten, reeds verhoord, verzekeren niets te hebben bemerkt. Wij willen ons geen partij stellen, maar deelen het geval toch mede, in de eerste plaats om ouders nog eens te wijzen op het gevaar kinderen alleen te laten reizen, maar in ’t bijzonder ook om spoorweg- en andere auto riteiten, wien dit aangaat, de vraag te stellen of de maatregelen tot bescherming van alleen- reizende vrouwen zijn uitgeput met het hangen van een bordje met „dames” aan de coupé’s? ’t Komt ons voor, dat van die zijde alle reden is tot ernstige overweging van de vraag, of hier door grove nalatigheid van beambten ernstige beleediging ontstaan is. (N. v. Vervalschte verfstoffen. De heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens constateerden wederom blijkens een mede- deeling in het „Maandblad tegen de verval- schingen” in loodwit een vervalsching met ruim 19 bariet, en 12 °/0 krijt. Het is inderdaad betreurenswaardig dat dergelijke knoeierijen voortdurend kunnen voorkomen, zonder dat de bedrijvers met de justitie in aanraking komen. Ook terpentijnolie bleek wederom vervalscht te zijn met abnormale vluchtige koolwater stoffen, waardoor niet alleen de waarde ver minderd wordt, doch ook het brandgevaar aanmerkelijk toeneemt, In het buitenland vergenoegt men zich in dergelijke gevallen niet met den eisch eener verbeterde leverantie, doch dient een klacht bij de bevoegde autori teit in. Wij geven den benadeelden partijen in ernstige overweging ook dezen weg te volgen, en zijn overtuigd dat alleen daardoor blijvende verbetering zal kunnen ontstaan. Immers, onze strafwet bedreigt de vervalsching van dergelijke materialen met gevangenisstraf de knoeiers, die dit natuurlijk zeer goed weten, haasten zich derhalve, bij ontdekking hunner bedriegelijke practijken een ruime schadevergoeding aan te bieden, die maar al te dikwijls aangenomen wordt tot schade van verdere slachtoffers. Hen oudje! een oude kroniek lezen we: 6 Nov. 1497, Vangst van een ouden snoek: Op dezen dag wert in een poel bij Keizers- lautern een zeer’ groote snoek gevangen, hebbende een koopre vergulde keten aan zijn hals, terwijl op die keten lettren stonden, die te kennen gaven, dat keizer Frederik II dien visch op den 5 October 1230 met zijn eige handt in ’t water hadt gezet, zoodat die snoek 267 jaren had geleefd. Bij den landbouwer J. de J. te Numans* dorp, is een suikerbiet gerooid, die de buiten gewone lengte had van 1,20 M< Neen, dan is Amsterdam fatsoenlijker. In de achterbuurten zal nog misschien wel eens een vuistslag worden uitgedeeld, daar zijn het achterbuurten voor. Hier mag hoogstens in „de Kroon” op ’t Rembrandtsplein eens ge klopt worden, zooals j.l. Zaterdag, de gérant en zijn kellners zijn er spoedig bij om aan vallers maar ook aangevallenen op straat te zetten. Om te vragen wie gelijk heeft daar is men te fatsoenlijk voor. „Wilt gij een man Kies partij verteldeeen zekere mijnheer de Genestet inder tijd wel eens, maar dat bewees alleen dat dat heerschap onder den fatsoenlijkheidsbeugel niet door kon. Als je voor je geld naar een variété of theater gaat en je meent waar voor je geld gekregen te hebben, mag je in je handen klappen. Vind je het daarentegen min, duur en min, dan mag je dat niet ^aten merken. Men mag alleen mooi vinden verschillig of men hen daardoor „onont* ft 1 Bolswardsciie Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1