Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i I I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 91. 4 O AANTEEKENINGEN Donderdag 14 November. VOOR - Afzonderlijke (Slot volgt.) BINNENLAND. omtrent de STADS-RENTMEESTERS of GEMEENTE-ONI VANGERS, die elkander geregeld in Bolsward zijn opgevolgd van omstreeks 158<J—1SU2. U 50 Cts. Vervolgens s naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. J ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels ,16 Cts! per regel. Overigens Het bureau van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Oudehaske, 11 Nov. We hebben hier een broodkwestie. Zaterdag hebben een 40-tal dorpers vergaderd en beslotenwij eischen brood van vijf pond en willen het extraatje van Paasch- en Kerstbrood behouden. Nu is de beurt aan de bakkers om te vergaderen, om deze „vredesvoorwaarden” te overwegen. Onze dokter heeft een Voor ons dorp heel wat paarden allereerst. Die den haverklap, slaan dan op gedaan wordt en is men een weinig gelukkig, dan heeft men na eenigen tijd een glas, dat onder met de roode (of groene) bieten bladeren getooid is en boven met een bloeiende hyacinth prijkt. Dezer dagen werd aan het Buurtstation een valsche rijksdaalder ontvangen met de beeltenis van Willem II en ’t jaartal 1849. Het muntstuk werd op vermoeden van valsch te zijn gewoon met de vingers door gebroken en daarop in handen der politie gesteld. Er schijnt tegenwoordig veel valsch geld in omloop te zijn! (U. D.) Wij vernemen uit goede bron, dat eindelijk besloten is de enorme tekorten van de Rijksverzekeringsbank te keeren. Bij Kon. Besluit zijn al de premiën verhoogd, teneinde de risico en de steeds grooter wor dende administratiekosten te bestrijden. De verhooging bedraagt voor de laagste klasse circa 40 pet. en, geleidelijk afdalende, voor de hoogste pl.m. 3 pet. Dit is slechts een voorloopige verhooging, want om alle risico’s te dekken zal de premie-ontvangst de R. V. B. ongeveer 20 pet. hooger moeten worden. Een aigemeene premieherziening zal dan ook niet meer zoo heel lang op zich laten wachten. Het natuurlijk gevolg van deze premiever- hooging zal zijn, dat de particuliere Mij.en ook hunne premiën gaan verhoogen en be staat er voor hen dus nog een kansje met de verzekering volgens de Ongevallenwet door te gaan. De sneltrein van Rozendaal naar Rot terdam wierp Zaterdagavond te Oudenbosch een postzak uit, die onder den trein geraakte. Gevolg hiervan is, dat eenige particulieren Zondagochtend hun brieven en couranten in stukken en brokken thuis gekregen hebben. Stukken van groote waarde zaten er gelukkig niet in dien zak. Op den Dam te Amsterdam is gister middag omstreeks drie uur een 12-jarig meisje door een tramwagen van lijn 5 aangereden. Het kind wilde nog juist de rails oversteken, maar de tram had zich reeds in beweging gezet, zoodat het meisje er onder geraakte. Met gebroken been werd zij opgenomen en naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Een bewoonster van de v. Ostadestraat te Amsterdam werd gistermorgen tengevolge van gasontsnapping in bewusteloozen toestand in hare woning aangetroffen; waarschijnlijk had zij verzuimd de gaskraan behoorlijk te sluiten. Door een inmiddels ontboden genees heer werd zij tot bewustzijn teruggebracht. Het 37-jarige meisje, dat Zaterdag middag zoo noodlottig door overrijding met de stoomtram op den Rijswijkschenweg om het leven kwam, was de dienstbode van de familie J. Faber, op den Kanaalweg te Scheve- ningen. Zij was bij de familie zeer gezien en heeft er dezen zomer haar 121/2 jarig feest gevierd. De familie Faber was juist Vrijdag voor eenige weken op reis gegaan. Het ongeval verwekt veel deelneming. Avp. In vorstvrije kamers en zolders kan men zeer goed appels bewaren. Men legt de appels met de kelk naar beneden en wel zoo, dat zij elkaar niet raken. Een temperatuur van niet hooger dan 38 a 40 gr. Fahr. verdient alle aanbeveling. Heeft men over platte kisten te beschikken, dan legt men daar nooit meer dan één laag in bij strenge vorst kan men de vruchten zeer goed afdekken met droge turfmolm of met kaf die men, zoodra geen strenge vorst meer is te vreezen, verwijdert. Vooral zij men voorzichtig bij strenge vorst de appels niet te roeren. Ja, al zijn de vruch ten aangetast door vorst en men laat ze, voor dat zij weer flink zijn ontdooid, onaan geroerd, vaak hebben zij dan weinig of niets geleden. In den handel komen zeer doel matige vruchtenbakken en kassen voor. Ook in kelders, die niet al te nat zijn, kan men zijn vruchten goed bewaren. Heeft men over een niet te grooten kelder te beschikken, dan is het zeer goed er schotels te plaatsen met chloorcalcium, bij eiken drogist te verkrijgen; deze trekt veel vocht tot zich, dat men door gedurig op de kachel te zetten, weer laat uitwasemen. Bij groote kelders zal dit echter weinig baten. Zoodra de appels zijn aangestoken, verwijdert men die. (L. «m F.4 Heeg, 11 Nov. auto gekregen, nieuwsvoor onze schrikken om hol en komen dan vrij geregeld in de berm- sloot terecht. Het paard van den land bouwer D. de G. te Hommerts is het reeds tweemaal overkomen, dat het van autoschrik op hol sloeg. Eenige boeren hebben be sloten een klacht in te dienen. Zuidwesthoek, 11 Nov. Voor de veeboeren is het aanhoudende fraaie weer der laatste weken van groot belang geweest. Stond het er toch voor, dat het Vee wegens schaarschte van gras in de weiden vroegtijdig zou moeten worden gestald, het buitengewoon gunstige herfstweder maakte, dat men het stallen tot heden kon uitstellen. En nog vertoonen de weilanden een frischgroene kleur, maar ’t is niet genoeg, zoo hoorden we het noemen, dat de tafel er keurig uitziet, er moet ook wat op staan, anders gezegd, het groeien is uit en het melkvee wordt daarom op stal gezet. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 11 Nov. Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, bestaat het plan, de nieuwe kerk der Chr. Geref. Gemeente den 27 November e.k. in gebruik te nemen. Verleden week is er meer dan een millioen K.G. aardappelen uit Friesland naar het buitenland uitgevoerd, voornamelijk naar Engeland en Duitschland. De prijs stijgt steeds; de prijs is reeds f 3 h f 3,56 per H.L, Het "blijvend” gedeelte blijft. De maatregel van den minister van oorlog, om het blij vend gedeelte uit te breiden, heeft natuurlijk ook het 9e regiment getroffende tweede groep van het blijvend gedeelte is aanmerkelijk uitgebreid. Dat beteekent, dat degenen, die meenden, dat ze bij de loting in dienst een vrij nummertje getrokken hadden, nu toch nog de vier zomermaanden moeten uitdienen. Zaterdag j.l. zijn de op roepingsbrieven verzonden, die zeker velen een schrik op ’t lijf hebben gejaagd, vooral degenen, die zich voor de som van ongeveer 1 150 hadden vrijgekocht. Enfin: de soldaat wikt, de minister van oorlog beschikt! Intusschen is er ook in de bladen een aigemeene roep van protest opgegaan. De grondtoon ishad dat niet anders geregeld kunnen worden? Tellen burgerbelangen dan heelemaal niet mee? De katholieke Morgenpost schrijft: „Waar de militaire geest door den fatalen invloed der sociaal-democratie in den lande toch reeds in sommige kringen te wenschen laat, zou, vreezen we, indien het ministerieel besluit van kracht blijft, zonder meer, aan de ontevredenheid nog meer voedsel worden gegeven. Wordt tegemoet gekomen aan de grieven, dan zou dat geen toegeven zijn aan ongeoorloofden drang, maar, dunkt ons, aan een eisch van billijkheid”. Waarbij Het Volk weer opmerkt, dat uit deze woorden niet zoozeer billijkheidsgevoel spreekt, dan wel angst voor de sociaal-demo cratie. Een fabrikant te Alkmaar kreeg een groote bestelling van dure sigaren van zekeren Gaston Assenmacher te Villers sur Lesse in België. De fabrikant wendde zich tot de politie te Alkmaar met verzoek in België naar dezen persoon te informeeren. Wat bleek Dat deze daar ongunstig bekend staat en al eens met de gevangenis heeft kennis gemaakt. Men zij dus op zijn hoede voor dergelijke bestellingen. (Alkm. Ct.) P. J. S. schrijft in Onze' Tuinen Een dikke biet wordt van onderen voer een derde ongeveer afgesneden en daar gedeel telijk uitgehold, en wel zoodanig, dat het gat water houdt en er ’n hyacinthenbol bovenop geplaatst kan worden. Om de biet worden een paar touwtjes gebonden en het geïmproviseerde glas omge keerd opgehangen, gevuld met water, dat af en toe ververscht wordt en de bol boven op. Men zette over den bol een papieren mutsje, zooals dat bij hyaointhen op glazen veelal den 11 Juni 1534 door een ongenoemden Stads-Rentmeester. Dan nog eene Rekening en Verantwoording van den Stads-Rentmeester, tevens Raadsman, Holle Siurdtz., gaande over de Verlaten bij de Marnezijl en Nijezijl, welke Rekening, loopende over ’t jaar 1540, werd nagezien en goedbevonden door de Burgemeesters Jacob Freercx en Reyner Annez, den 2 Januari 1540. Beide stukken zijn geborgen in Kast X, Loket M, nos. 11 en 14. Of Holle Siurdtz. langen tijd de bediening van Stads-Rentmeester heeft vervuld en door wien hij is opgevolgd, kan ik door gebrek aan gegevens niet mededeelen; wèl weet ik dat omstreeks het jaar 1580 als zoodanig genoemd wordt: 1. PIJBO ANNEZ, een broeder van den bovengenoemden Burgemeester Reyner Annez. Wanneer hij is overleden of op andere wijze afgegaan, is onbekend; in het Stads- Rekenboek van 1595 komt als Rentmeester voor 2. ROMBERTUS THOMAE of Rommert Thomaszoon, tevens Burgemeesterhij is de eerste geweest, die tegelijk als Stads-Rent meester, genoemd werd Administrateur of' Ontvanger der Beneficiale- en Oegekloosters goederen, benevens van de landen en renten der Witte Zusteren uit het klooster van den Heiligen Geest. ’t Is bekend, dat reeds in 1579, maar meer nog in 1580 de goederen der Geeste lijkheid in Friesland zijn aangeslagen of be naderd, die der hooge en middelbare, de abdijen en kloosters, door de Provincie en die der lagere Geestelijkheid, de pastoralia, praebenden, vicarien en kosterielanden enz. enz. door de Steden, Grietenijen en Dorpen. Zoo confiskeerde de Magistraat van Bolsward in 1580 de pastoralia der drie hoofdpriesters van de St. Martinikerk, eene geheele serie praebenden, waaronder het Ymswolder Leen en verscheidene landen, behoord hebbende aan de Nonnen van Oegeklooster en die der Grauwe Bagijnen of Witte Zusteren- te Bolsward. Reeds in 1585 maakte Tjerkwerd aan spraak op ’t Ymswolder Leen, en bleef van andere zijden het bezit der benaderde klooster- landen voor Bolsward niet onaangevochten; maar ’t gevolg schijnt toch geweest te zijn, dat de stad bezitster is gebleven van eene zeer aanzienlijke hoeveelheid geestelijke goe deren, Beneficialen genoemd, waarover een afzonderlijke Administrateur werd benoemd, of liever, eene afzonderlijke administratie in gesteld, gevoerd door den Stads-Rentmeester. Rombertus Thomae overleed den 15 September 1624, en werd opgevolgd door: 3. DOU WE TYMENS EYSMA, een zoon van den Burgemeester Tymen Fransen Eysma en Bauck Douwes Bockama. Hij werd, „wegens nalatigheid in zijne bediening en „ongehoorzaamheid aan den Magistraat” uit zijne betrekking ontslagen, den 1 Febr. 1652. Sneek, 12 Nov. Nog weinige dagen en we hebben de verkiezing yan een Kamerlid voor wijlen mr. Okma. Van enkele candidaatstelling is ’t thans verrenaar we vernemen bestaat er groote kans, dat onze burgervader na de stemming met ’t oplezen van minstens drie candidaten te doen krijgt. Of dr. Knyper de candidatuur van de rechtsche partijen zal aanvaarden Men weet ’t nog niet. Er gaat een gerucht, dat de Chr. Hist, met een eigen candidaat zullen komen, dat de Chr. Democraten ’t zelfde voorbeeld volgende dag van 22 Nov. zal ’t ons doen zien. W el is ’t zeker dat de S.D.A.P. bij deze verkiezing zelfstandig op treedt. Reeds is er een gros van candidaten geformeerd, waaruit eerstdaags een keuze zal worden gedaan. Of de liberalen met een eigen candidaat zullen komen? De Centrale, die, naar men zegt, deze week vergadert, zal ’t uitmaken. Nog dienen we mee te deelen, dat de antirev. Kiesvereeniging „Wymbritseradeel” dr. A. Kuyper definitief candidaat heeft gesteld. Toen Bolsward, zooals vroeger is mede gedeeld, omstreeks het jaar 1600, althans in den loop der elfde eeuw, zich van de omgeving losmaakte en afscheidde, met andere woorden, eene stad werd en zich eene eigene huishouding schiep, moest het hoofd van dit gezin, dat is, het Stadsbestuur, op middelen bedacht zijn, om die huishouding in stand te doen blijven, zoo mogelijk, te doen voor uitgaan. Daartoe zijn in de eerste plaats noodig vaste geldelijke inkomsten, in dit geval sprui tende uit allerlei soort van personeele en zakelijke, directe en indirecte belastingen, te heffen'van de leden van het huisgezin, de burgers en inwoners van de stad. Wij kunnen onmogelijk opgeven, waaruit die belastingen gedurende de eerste vier eeuwen eigenlijk bestonden, maar dit is wel zeker, dat het aantal der indirecte of zakelijke belastingen van eeuw tot eeuw grooter werd, zoodat bij den aanvang der zeventiende eeuw haast alles was belast en dat de toenmalige Magistraten zich suf peinsden, om nog nieuwe belastingen uit te denken, daar de Stadskas voortdurende versterking der middelen eischte, ten einde de steeds stijgende uitgaven te kunnen bestrijden. Natuurlijk werken wij ons hier niet dieper in, door onderscheid te maken in stedelijke-, provinciale- en landshelastingen, imposten, accijnsen enz. enz., noch op de omstandig heid, dat zij de eene met de andere verbazend drukkend warenwij hebben alleen te letten op de eersten, en in dat verband slechts op de Ambtenaren, die deze belastingen, ver meerderd met nog andere baten, zooals huren, tollen, enz. moesten innen en weder uitgeven, wij bedoelen de Stads-Rentmeesters of Gemeente- Ontvangers. In de eerste eeuwen zullen denkelijk eenige leden van het Stadsbestuur de inning der verschillende baten onder elkander hebben verdeeld en de uitbetalingen laten doen door één hunner; en dit kon geschieden, zoolang daartoe weinig tijd en moeite behoefde te worden besteed; doch bij de uitbreiding der hieraan verbonden werkzaamheden, werd de behoefte gevoeld, om voor al deze werkzaam heden iemand aan te stellen, die daarmede geheel alleen was belast. Zulks is misschien reeds eerder ’t geval geweest, dan de benoeming van een Secretaris; maar evenals bij dezen, kan ik ook voor den Rentmeester niet opgeven, wanneer deze Ambtenaar de eerste maal werd benoemd en. aangesteld. Intusschen waren en zijn de bedieningen van Secretaris en Rentmeester zeer ver schillend de eerste werkte op een openbaar bureau, zijne bemoeiing gaat over alle zaken, de stad betreffende, toen zoowel gerechtelijke als burgerlijke; hij was ingewijd in alle Bestuurs- en Regeeringszaken. De Stads-Rentmeester zat rustig op zijn kantoortje, ontving aldaar de baten voor de stad en betaalde de stedelijke ambtenaren en de dooi de stad gemaakte schulden. Eu het is juist door dit verschil van werkzaamheden, dat van de eersten veel meer viel te verhalen, dan van de laatsten; dat verre de meeste Rentmeesters tevens Burge meesters of tegelijk Vroedsluiden zijn geweest, zoo zou dit aanleiding kunnen geven, dat als zoodanig veel meer aangaande hen kon worden medegedeeld; evenwel over dezen hebben wij ’t nu niet, alleen handelen wij ditmaal uit sluitend over Stads-Rentmeesters. Met opzicht tot het noodzakelijke der bediening in eene stad, als Bolsward reeds was, sedert het jaar 1160, mag het wel eenigszins vreemd schijnen, dat in Bolswards rijk Archief bijna niet eerder omtrent den Stads-Rentmeester iets wordt vermeld, dan omstreeks den tijd van de invoering der Hervorming, dat is ongeveer met het jaar 1580; ook vangen de Stads-Rekening-boeken of de Verantwoordingen van den Rentmeester, eerst aan met dat jaar. Alleen heb ik gevonden zeker Fragment of stuk van eene Rekening en Verantwoording over een Stadswerk, namelijk over ’t Maken yan een Verlaat bij de Marnezijl, gegeven Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1