lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 93. 1 b r L De toekomst der Rijkszuivelschool. Donderdag 21 November. I- 3 1 VOOR Afzonderlijke beveling ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. landbouw Hoogere van 50 H.a. noodig den beer Schenkius alhier, van de volgende punten van Commissarissen tot het een overeenkomst met de Al- Binnenlandsche Stoom vaart-Maat- willen de praktijk, om theorie te demonstreer en leerlingen te plaatsen in waar dagelijks, door de aan Commissarissen om overeenkomst tot stand te A zelf die, zelfs bij eene school eene boerderij acht. En thans nog enkele argumenten met het oog op het zuivel- onderwijs zelve. Voor ons ligt het leerplan der Rijkszuivel school. Op dat leerplan komen voor lO1^ uur per week voor onderwijs in handels- correspondentie en vakliteratuur in Neder- landsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Voor zoover dit onderwijs betreft de vreemde talen, zijn de leerlingen vrij er al of niet aan deel te nemen. Uit deze bepaling volgt reeds, dat dit onderwijs niet strikt noodig wordt geacht. Volgens onze opvatting kan deze kennis ook op andere wijze worden opgedaan en in elk geval behoort ze niet tot het eigenlijke zuivel-onderwijs. Er blijven dan over onderwijs in zuivel bereiding; bacteriologie scheikunde natuur kunde en mechanicavoedings- en gezond heidsleer van het rundvee, en boekhouden. En nu durven wij vragen, zou dit onderwijs niet veel beter en gemakkelijker te geven zijn als beschikbaar was een veestapel en een uitstekend ingericht, en uitstekend werkend bedrijf Zou de kennis er niet beter worden opgenomen als de leerlingen datgene, wat zij dagelijks hooren, ook dage lijks kunnen toetsen aan de praktijk Wij zullen dit denkbeeld niet verder uitspinnen, ieder die zich de moeite neemt over de details eens ernstig na te denken, zal ge voelen wat wij meenen. Natuurlijk zijn wij bereid onze opvatting uitvoeriger te verde digen als de juistheid mocht worden be twijfeld. Verder meenen wij, dat het bezoek der school zou worden bevorderd indien daaraan een practisch bedrijf was verbondeü. In de kringen, waaruit de leerlingen moeten komen, bestaat, volgens onze ervaring, nog meest de overtuiging, dat practische kennis boven theoretische gaat. Wanneer eene practische onderwijs-inrich- ting aan de markt komt met onberispelijke producten, en met die soort producten die de hoogste waarde aan de grondstof bezorgen, dan bestaat een belangrijke prikkel om aan eene dergelijke inrichting les te gaan nemen. Er komt hier nog iets bij. Vele ouders zullen hun zoons liever zien deelnemen aan onderwijs waarbij de gewone plattelands levenswijze (vroeg opstaan, zelf eenigen handenarbeid verrichten enz.) gehandhaafd blijft, dan aan dat, hetwelk een geheel andere levenswijze toebrengt. Bij meer dan 'een bestaat de, wellicht geheel ongegronde, vrees dat de jongelui zich een beetje student zullen gevoelen. En zou ook een diploma van een school waar altijd uitstekende pro ducten worden vervaardigd niet meer waard zijn, althans meer gewaardeerd worden, als dat van een zuiver theoretische inrichting Ten slotte stellen wij ons voor dat aan eene school, zooals wij ons die voorstellen, gelegenheid zou bestaan tot het geven van korte cursussen aan personen in de praktijk werkzaam over speciale onderdeelen van het bedrijf. Het succes dat dergelijke cursussen in meerdere buitenlandsche onder wij s-inrich- tingen hebben, geeft ons recht tot de ver wachting dat er iets goeds in zit. Van bevoegde zijde is ons de opmerking gemaakt dat de practische onderwijs-inrichting, zooals wij die ons voorstellen, is een niet te bereiken ideaal. Is dit waar? Ja! dan ver valt grootendeels de waarde van onze beschou wing. Een middelmatig bedrijf, of nog minder, zooals vroeger te Oudshoorn en te Bolsward, bevredigt ons in de verste verte niet. Wij vragen als onderwijskrachten de beste prak tische boter- en kaasmakers en willen die desnoods koopen. Wij vragen de meest doelmatige inrichting. Wij vragen van den leider der inrichting eenige grondige kennis van de vormen van zuivelbereiding die het meest loonend zijn. Is het onmogelijk zoo iets daar te stellen, dan vervalt voor ons de waarde van praktisch onderwijs. Middel matig werken kan men overal leeren, daarvoor is geen school noodig. Zoolang echter, door ervaring, niet is aangetoond dat ons ideaal eene illusie is, zoolang hebben wij het vaste geloof dat dit ideaal kan worden bereikt. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. BINNENLAND. Sneek. De heer dr. A. Kuyper heeft heden bericht gezonden dat hij bedankt voor de hem aangeboden candidatuur voor de a.s. Kamerverkiezing in dit district, omdat de christelijk-historischen hem niet hebben ge- candideerd. Naar we vernemen is het nog niet zeker of door de anti-rev. zijne candidatuur zal worden losgelaten en zal hierover in eene Donderdag te houden vergadering eene be slissing worden genomen. De aandeelhouders der Sneeker Stoom- boot-Maatschappij //Nijverheid” zijn opge roepen tot het houden eener buitengewone algemeene vergadering op Maandag 25 Nov. a.s., ’s avonds 8 uur, in het café //De Ver- eeniging” van ter behandeling 1. Voorstel aangaan van gemeene schappij Verschure Co. te Amsterdam, waarbij alle bezittingen en schulden onzer Maatschappij in deze handen overgaan, tegen ruiling van de bestaande Aandeelen in Obli gation rentende 4 pCt. per jaar met jaar- lijksche uitloting van minstens 10 aandeelen, onder dien verstande echter dat de geheele Obligatieleening binnen 30 jaren moet zijn afgelost; tot zekerheid wordt voldoende waar borg gegeven. 2. Machtiging bovenstaande brengen. Tot toelichting dezer voorstellen wordt door heeren Commissarissen medegedeeld, dat na een 14-jarig bestaan de rentabiliteit der Maatschappij niet is gebleken; dat door de concurrentie van Spoor- en Stoomboot-Mijen zulke resultaten werden verkregen, dat slechts enkele jaren den aandeelhouders een klein dividend kon worden uitgekeerd; dat bij de grootere lasten, duurder steenkolen, prijs- verhooging van materialen, verouderen der booten in de le jaren geen verbetering in uitzicht is, op grond waarvan Commissarissen yan oordeel zijn, het aanbod door de Binnenl. Stoomvaart-Maatschappij gedaan, te moeten accepteeren. Stavoren De palingvisscherij is als af- geloopen te beschouwen, ’t Is met het laatste donker nog wat meegevallen, er zijn slechter jaren geweest, voor de palingvisschers. Het kan als een middelmatig jaar geboekt, wat betreft de paling voor onze plaats; maar ten N. van Stavoren is niets gevangen. De zoogenaamde roode aal is er niet geweest, die wordt ten Noorden van onze plaats en de schiere ten Zuiden gevangen. Ook hebben enkele onzer visschers hun geluk met het botvisschen beproefd, maar dat loont de moeite ook niet, meerderen lagen gereed maar willen met deze vangsten niet beginnen, daar het bijna de kosten niet vergoedt. Kimswerd. De verzekerings-Maatschappij van Paardenhouders in Wonseradeel telde van 12 Mei12 Nov. dezes jaars 234 leden, die 540 paarden hadden verzekerd voor bijna f 147.000. Negen verliezen moesten worden vergoed met f 956. De omslag werd door het bestuur bepaald op 3/4 °/0. Zaterdag moest de looper Drost van de kassiersfirma Prince te Zeist, 1700 gulden aan diverse quitanties ontvangen. Hij kwam niet terug. Zondag vonden voorbijgangers in een sloot het lijk van den jongen met het hoofd in de modder en zijn ledige tasch met doorgesneden riem in een café verderop. Zijn pet en fiets worden vermist. Op het lijk zijn teekenen van geweldpleging waargenomen. De justitie uit Utrecht stelde met de autoriteiten uit Zeist een onderzoek in. Twee personen zijn aangehouden. De O. H. Cl. kwamen geruchten ter oore van hoogst ernstigen aard, doch het blad kon niet de bevestiging er van verkrijgen. Niet lang geleden werd het lijk van een Haarlemmer gevonden en vermoed werd, dat hij door den mist te water was geraakt en verdronken. Nu schijnt te zijn gebleken, dat hij met een vrij aanzienlijke som gelds van huis is gegaan en dat geld niet op het lijk is gevonden. De twee personen met wie de man uit visschen moet zijn geweest, schijnen reeds door de politie te zijn gehoord. meebrengt dan een uitsluitend theo retisch diploma. De heer Sw. staat hier dus lijnrecht tegen over ons en wij hebben met belangstelling gelezen wat voor zijne opvatting wordt aangevoerd. In de eerste plaats vinden wij dan eene vaste overtuiging. Het is niet de eerste maal dat de heer Sw. die overtuiging uitspreekt, ze was ons bekend en... wij hebben er respect voor. Maar dan durven wij ook respect vragen voor onze tegenover gestelde overtuiging die eveneens reeds jaren lang bestaat en vast is. Waar nu twee personen die elkaar erkennen als deskundige vakmannen en die zich beiden geroepen gevoelen om hunne collega’s voor te lichten, eene tegenovergestelde vaste over tuiging hebben, daar vragen zij elkaar weder- keerig naar hunne argumenten en ook het publiek, dat belang stelt in hunne meening, zal daarnaar vragen. Onder erkenning dat de heer Sw. meerdere argumenten zal kunnen bij brengen dan in het korte naschrift, dat aanleiding gaf tot dit opstel, en dat wij daaraan eventueel volledig aandacht zullen schenken, constateeren wij dal voor ditmaal alleen het volgende is aan gevoerd z/Uit persoonlijke ervaring weet ik dat, als men van ’s morgens vijf uur, half zes, tot ongeveer elf uur aan de practische werkzaamheden deel neemt, men dan ’s middags te moe is om bij de theoretische lessen het hoofd er goed bij te hebben”. Ofschoon onze persoonlijke ervaring iets anders is, ofschoon wij gelooven dat gezonde personen van 18 a 19 jaar, na een uur of zes gewerkt te hebben, nog niet zoo moe zijn als de heer Sw. zich voorstelt, willen wij hierop niet dieper ingaan. Wat wij echter met eenigen nadruk opmerken is dit, dat wij ons van practisch onderwijs geene onjuiste voorstelling moeten maken. Wij meenen niet dat daarvoor noodig is geregeld het zware werk te doen. Er zijn, in het buitenland, sommige inrichtingen die scholen genoemd worden. De ondernemers daarvan zijn parti culiere zuivelbereiders die de leerlingen ge bruiken om werkvolk uit te sparen. Bij zulke inrichtingen kan het genoemde bezwaar werkelijk bestaan. Onze opvatting is iets geheel anderswij ten allen tijde de ons doel is de eene inrichting meest bekwame praktici, onberispelijke producten worden gemaaktwij willen, dat zij langzamerhand daaraan leeren meewerken om ten slotte ook zelf onberispelijke producten te kunnen maken. Is het wenschelijk, en wij meenen, dat dit zoo is, dat aanstaande zuivelbereiders alle werk, ook het ruwe en het zware, een tijd lang meedoen, dan kan dit zeer goed plaats hebben bij de voorafgaande opleiding, op de school is zulks niet precies noodig. Volgens onze overtuiging zal het praktisch onderwijs, zooals wij dat opvatten, de leer lingen volstrekt niet ongeschikt maken om de theoretische lessen te volgen. En thans nog iets om onze opvatting te arguinenteeren. In de eerste plaats wijzen wij er op, dat de meest bekende vakscholen in het buitenland, praktijk en theorie ver binden. Nu erkennen wij, dat wij in Neder land het vakonderwijs moeten inrichten volgens eigen behoeften, maar in dit opzicht mogen we toch wel aandacht schenken aan het feit, dat nergens geklaagd wordt, dat het practisch onderwijs het theorelisch in den weg staat. Zijn wij nu zooveel wijzer dan anderen In de tweede plaats merken wij op, dat op menig ander gebied de aanraking van praktijk en theorie wordt gezocht; een enkel voorbeeld slechts. Wij lazen dezer dagen nog eens het hoogst interessante werkje, dat in 1906 onder den titel //Hooger Land- bouw-onderwijs” door den heer P. v. Hoek werd uitgegeven. In dat boek vinden wij zeer talrijke voorbeelden van uitstekende onderwijs-inrichtingen waar praktijk en theorie samengaan. Daarin vinden wij de beteekenisvolle uitspraak van een Duitsch deskundigede geschiedenis leert ons dat Thaer gelijk had met zijn eisch, om de landbouw-wetenschap niet van de praktijk te scheiden, in dat boek vinden wij eindelijk ook het oordeel van den heer van Hoek Ouder bovenstaanden titel bevat de Zuivel courant het volgend artikel. Waar Bolsward ook bijzonder geïnteresseerd is bij den bloei der Rijkszuivelschool, achten wij het van belang het onder de oogen der Bolswarders te brengen. In het Ned. Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt, lezen wij onder bovenstaand op schrift een opstel van een „Oud-leerling’ der zuivelschool. De schrijver vindt de aan leiding tot zijn artikel in het feit dat, voor het uu gehouden toelatings-examen, zich slechts 7 leerlingen hadden aangemeld. Hij meent dat de geringe deelneming wordt ver oorzaakt door de vrees dat men, na volbrachte studie, geene voldoende kans heeft op eene spoedige plaatsing in eene loonende betrek king en dat het diploma der Rijkszuivelschool, door bestuurders van zuivelfabrieken, tegen over andere getuigschriften, niet genoeg wordt gewaardeerd. Dit opstel zelf zou ons geene aanleiding geven om het onderwerp te bespreken. Wij vinden daarin eenvoudig eene sympathieke uiting van een oud-leerling der school. Erken telijk voor het aldaar genoten ouderwijs wil hij zijnerzijds meewerken om tot deelneming aan het ouderwijs, tot waardeering van het aldaar behaalde diploma op te wekken, om aldus den bloei der school te helpen be vorderen. Het uitgangspunt van ons schrijven is: het naschrift dat de Redactie heelt gemeend bij bet opstel te moeten voegen, welk naschrift is onderteekend met de bekende letters Sw. Met den aanhef daarvan stemmen wij gaarne in. Dat jonge menschen, die H/g jaar lang onderwijs genieten, daarvan later in hun maatschappelijk leven, en ook in hun bedrijf, nut hebben, spreekt van zelf. Ook wij be velen gaarne aan het bezoek der Rijkszuivel school, tot zoover gaan wij dusaccoord. De heer Sw. bepaalt zich echter niet hierbij, maar spreekt ook een oordeel uit over den vorm van het onderwijs door ingenomenheid te betuigen met het uitsluitend theorelisch onderricht. Dat is, volgens den heer Sw. de goede weg; practische en theoretische vorming eischen beiden volle inspanning en toewijding, en deze kan alleen gegeven worden als men ze vraagt op verschillende tijden. Theorie en practijk tegelijk beoefenen, dat gaat niet. Met deze uitspraak zijn wij het ten eenen- male oneens. Enkele weken geleden hebben wij, in een reeks opstellen, onze meening over vakonderwijs in zuivelbereiding uitvoerig uiteengezet en daarbij verkondigd dat, bij dat onderwijs, practijk en theorie moeten samen gaan. Wij meenen thans die opvatting tegen over het gezegde van den heer Sw. te moeten verdedigen. Het is ons daarbij uitsluitend te doen om het belang der zaak. Op den voorgrond staat daarbij hetzelfde feit dat den z/oud-leerling” gaf zijn opstel te schrijven. Slechts 7 personen gaven zich op als adspi- ranten voor de zuivelschool, daarvan zijn 6 toegelaten. In de komende l1/2 jaar zullen dus alleen deze 6 personen in geheel Neder land vakonderwijs in zuivelbereiding ontvan gen. Dat is een treurig beetje, tevens wel geschikt om het vermoeden te doen ontstaan, dat er geene behoefte aan zuivelouderwijs bestaat. Dat laatste nu, daarover zal wel geen verschil van gevoelen bestaan, is onjuist. Zal onze zuivelbereiding zich in de goede richting ontwikkelen, zal ze blijven op de hoogte van den tijd, zal ze tegenover het buitenland //concurenzfahig” zijn, dan is onderwijs en uitbreiding daarvan, ontwijfel baar noodig. Bij die opvatting is het nood zakelijk om ernstig, zonder nevenbedoelingen, maar ook zonder schroom, te zoeken naar de oorzaken van de weinige lust om van het bestaande onderwijs te profiteeren. Nu meenen wij dat één der oorzaken is: het zuiver theoretisch karakter van dat onderwijs. Onze opvatting is dat iemand, die ter zelfdertijd dat hij theoretisch onderwijs ontvangt, ook dagelijks verkeert, in eene omgeving waar onberispelijke producten wor den gemaakt, beter onderlegd is dan als hij zijn theoretische en practische kennis afzon derlijk opdoet. Ja wij meenen ook dat een leerling die afkomstig is van eene onderwijs- Utriohting, als door ons bedoeld, betere aan- Bolswardsclie Courant V T 9.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1