Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. h 4 I B h a 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 95. I 1 t Donderdag 28 November. Ingezonden, (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) VOOR Afzonderlijke argumentatie uiteen. Wij den heer Sw. eens nagaan, C. J. VAN DER VEEN. 11. BEEKHUIS. J. KEIKES. 8. K. BAKKER, ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Het bureau van i bij dag niet, zijn evengoed een stad bijv. als 's nachts, I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In ons wij, over geplaatst, goede voeding Wie helpt door ademing en I’ deze hulp behoevende? 17 regels 50 Cts. Vervolgens Overigens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. j ons vereenigen, laten wij te voorkomen, dat dergelijke hulp noodig zijn; laten wij Het deed ons genoegen, dat van geachte zijde de plaatsing van het artikel «de toekomst der Rijks- zuivelschool”, in ons no. van 21 November j.l. gewaardeerd werd. Bolsward heeft groot belang bij den bloei der Rijkszuivelschool en algemeen wordt be treurd, dat het tinantiëel voordeel voor Bolsward zoo gering is, terwijl onze gemeente daartegenover belangrijke verplichtingen op zich heeft genomen. Elke poging, welke dus kan dienen tot verbetering, behoort te worden toegejuicht. Daarom geven wij ook met instemming plaats aan onderstaand tweede artikel over hetzelfde onderwerp, ’t welk in De Zuivel courant voorkwam. (Redactie.) weekblad den heer Sw. voor den heer Hijlkema, proefne- van van 24 November aandacht. aan vele anderen; schier dagelijks kan men ze in de verschil lende bladen vinden. Och laten wij samenwerken om aanvragen om allen met elkaar een inrichting tot stand doen komen, waar de lijders aan tuberculose, vóórdat ze hijgend en moede, niet meer in staat hun dagelijksch werk te verrichten, kunnen worden opgenomen, om te herstellen van hunne ziekte. Laat u niet weerhouden ons te steunen. Meent niet, dat het klimaat in Friesland een ligkuur in open, draaibare lighallen, niet tot haar recht doet komende feiten ook hier in Bolsward, weerspreken dit beslist. Meent niet dat er bergen of heuvels noodig zijn, om een te krachtigen wind te keeren; neen ieder weet bij ervaring dat een dichte- boomengroep een voldoende beschutting tegen den wind kan geven. En of nu die boomen op de Veluwe of in de Joure staan, zij hebben natuurlijk dezelfde uitwerking. En «Heremastate” is in ’t bezit van een groot park, ongeveer 16 pondemaat, dat vele windvrije wandelingen toestaat. Meent niet dat men in Friesland de ramen niet dag en nacht open kan hebben, ’s Nachts is de lucht niet alleen even goed, maar zelfs beter dan des daags. In den nacht maken de verschillende bedrijven geen rook, ’s nachts produceeren de boomen zuurstof. .(Een sana torium ligge dan ook evenals Heremastate in een groot park). De nachtlucht is dus bepaald beter dan de daglucht. «Maar die dampen en avond nevels dan Deze ziet men door het zonlicht, maar ze aanwezigde grachten van ruikt men des daags even zeer maar dan ziet men de dampen, welke deze geuren veroórzaken, niet boven het water hangen, ’s nachts wel. Toch zijn ze er natuurlijk ’s daags even goed aanwezig. Van waar anders die pijniging van onze reuk organen, ook bij daglicht? Opent de ramen ook hier gerust, wakend voor tochtde feiten hebben ook in Bols ward bewezen, dat de nachtlucht geen kwaad vermag. Zoowel hier, als overal elders ver hindert een open raam, dat men bij het binnentreden van een slaapkamer in den ochtend, die eigenaardige onfrissche geuren ruikt, die men kan waarnemen, wanneer in een slaapvertrek niet voldoende is geventileerd. «Maar dan die malaria hooren wij U zeggen. Het zal blijken, dat wanneer eerst de tuberculose met kracht is bestreden, er heel wat minder chinine en droppeltjes van De Vrij, hoe onschatbaar die middelen in be paalde gevallen ook mogen zijn, door het publiek op eigen gezag, zullen worden ge bruikt wat de leek dikwerf voor malaria houdt, is in vele gevallen veroorzaakt door de grillige temperatuurs schommelingen van een beginnende tuberculose. Zeker malaria komt in Friesland voor; in de Joure niet meer dan overal elders, maar wanneer „Heremastate” is bevrijd, zooals de plannen van het Hoofdcomité aan geven, van stilstaande plassen in hare directe omgeving, dan zal het blijken, dat er slechts bij hooge uitzondering van een malaria- aanval sprake zal zijn. Immers dezelfde maatregelen, die elders bleken in dit opzicht goede resultaten te geven, zullen ook in de Joure hare uitwerking niet missen Strijdt allen met onsLaat niet door gebrek aan samenwerking dit krachtige zwaard, dat ons zoo bereidwillig in de hand wordt gegeven, in den vorm van «Heremastate”, machteloos blijken te zijn in den zoo hoog noodigen kamp. Nog eensde Toekomst der Rijks zuivelschool. nummer van 10 October hebben bovenstaand onderwerp, een artikel naar aanleiding van een opstel van den heer Sw., voorkomende in het Ned. Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt. Ons schrijven is, in het genoemde weekblad van 22 October, beantwoord door den heer Sw. met eene uitvoerige beschouwing waarin onze denkbeelden worden besproken en, groo- tendeels, bestreden. Om de waarheid te zeggen: die bestrijding doet ons genoegen. Eenige kalme, bezadigde, wrijving van gedachten is, ook in de vakpers, niet geheel overbodig. Nu is het niet noodig, als beide partijen hunne zienswijze hebben uiteengezet, om de discussie in de lengte uit te spinnen. Dit is dan ook niet ons doel, maar wij vinden vrijheid om nog eenmaal de aandacht onzer lezers te vragen voor eene bespreking van de beschouwing van den heer Sw. Het onder werp zelf is belangrijk genoeg om ons in dezen te rechtvaardigen. Duidelijkheidshalve herinneren wij er aan dat het uitgangspunt van deze discussie feitelijk ishet gering aantal candidaten voor deel neming aan een cursus aan-de Rijkszuivel school. De heer Sw. zich vereenigende met eene opwekking tot meerdere deelneming, verklaarde, als zijn oordeel, dat het uitsluitend wetenschappelijk, of theoretisch, onderwijs de beste vorm is voor eene doelmatige opleiding van bekwame directeuren voor zuivelfabrieken. Wij hebben, als onze opvatting, verdedigd de stelling dat, bij vakonderwijs in zuivel bereiding, theorie en practijk moeten samen gaan. Op grond van die overtuiging zouden wij wenschen dat, aan eene inrichting van wetenschappelijk onderwijs, verbonden werd een uitstekend werkend bedrijf van veehouderij en zuivelbereiding. Deze opvatting wordt nu op verschillende gronden bestreden. Daarbij blijkt echter dat, bij belangrijk verschil van meening in som mige opzichten, toch in andere punten ook overeenstemming bestaat. Laat ons, in de eerste plaats, daarop het licht laten vallen. De heer Sw. meent dat als vakonderwijs in zuivelbereiding wordt gegeven in streken, waar het bedrijf nog in hoofdzaak op de boerderij wordt uitgeoefend, practijk en theorie innig verbonden moeten zijn. Dat zijn wij dus geheel eens. Verder verklaart de heer Sw. dat een practised bedrijf, beschouwd als demonstratie- inrichting, bij een zuivelschool als die te Bolsward, nog zoo kwaad niet zou zijn. In beginsel komen wij dus ook hier al tamelijk goed bij elkaar, want datzelfde is ook door ons beweerd. Onze geachte tegenstander vindt echter zeer groote bezwaren bij de toepassing. Die bezwaren hebben betrekking opden vorm van exploitatie; de comptabiliteit en de leiding van het practised bedrijf. Zou het nu geene overweging verdienen om te beproeven die bezwaren op te lossen? Waar een wil is, is in den regel ook wel een weg! Ten opzichte van vorm van exploi tatie en comptabiliteit denken wij, bijv, aan de proefzuivel boerderij te Hoorn. En wat de leiding betreft bestaan er niet een groot aantal inrichtingen van onderwijs, Hoogere Burgerscholen bijv., waar de directeur geas sisteerd wordt door leeraren die zelfstandig, en toch onder den directeur, eene afdeeling der inrichting leiden? Behoudens deze punten van overeenstem ming loopt onze gullen die van De bij mij ingekomen gaven zullen dank baar in dit blad worden verantwoord. Berlicum, 11 Nov. 1907. J. S WEERSTRA—Runia. Gaarne bevelen ondergeteekenden boven genoemde bede om steun aan. Ds. L. REINDERS. Berlicum. J. ANEMA, Postambtenaar. Deze advertentie in het Zondagsblad het Nieuws van den Dag 1907 trok toevallig onze Haar inhoud is gelijk In ons vorig opstel hebben wij gewezen op het feit dat in het buitenland meestal practijk en theorie te zamen worden onder wezen. De heer Sw. neemt aan dat dit wenschelijk is in Staten waar de zuivelberei ding nog iets nieuws is, waar het a, b, c, nog geleerd moet wordenhij herinnert verder dat wij rekening moeten houden met de omstandigheden waaronder wij leven die niet gelijk zijn aan het buitenland en wijst eindelijk op Denemarken waar uitsluitend theoretisch onderwijs wordt gegeven. Dit laatste is juist ook van andere zijde werd ons daarop reeds attent gemaakt. Wij kunnen tegenover dit voorbeeld aanbalen Engeland en Canada, die waarlijk ook niet, met hun zuivelbedrijf, op de eerste sport staan, en vooral op Zwitserland een der oudste zuivelstaten. De voornaamste zuivelinrichting in Zwitserland oefent ongetwijfeld een belang rijken invloed uit op de Zwitsersche zuivel- nijverheid, en heeft meestal meer aanbod van leerlingen dan geplaatst kunnen worden. Intusschen wij willen op deze zijde van de kwestie niet dieper ingaan. Gaarne erkennen wij dat wij noch met Deensche, noch met andere buitenlandsche toestanden, volledig genoeg op de hoogte zijn voor een grondig zelfstandig oordeel. Onze persoonlijke kennis zoowel van het een als van het andere, is gebaseerd op korte bezoeken. Waar wij echter niet kunnen vragen dat iemand, die onze opvatting niet deelt, de voortreffelijkheid van Engelsche of Zwitsersche inrichtingen zal erkennen, daar zijn wij ook zoo vrij niet onmiddellijk mee te doen in de mode om met alles weg te loopen wat uit Denemarken komt. Voor de beoordeeling van dat alles is grondige en veelzijdige kennis noodig. Laat ons hopen dat hei Nederlandsche zuivel- onderwijs, bij de betrokken autoriteiten, nog eens zoo belangrijk zal worden bevonden dat eene speciale, grondige en veelzijdige studie in het buitenland wordt ingesteld. Wij komen thans tot het hoofdpunt van ons verschil. De heer Sw. meent dat de practische werk zaamheden voor en tijdens den cursus, zooals die bij het leerplan zijn voorgeschreven, ge voegd bij de excursies, voldoende zijn voor het practisch onderwijs. Wij bestrijden dit. Een enkel woord over de excursies. Wij zijn voorstanders van dien vorm om den gezichtskring uit te breiden, vooral voor per sonen die dagelijks practisch werkzaam zijn en dan liefst voor personen op wat rijperen leeftijd. Wij betwijfelen echter dat gewone jonge menschen van 19 a 20 jaar, die den ernst van het leven, ook de zorgen van het bedrijf, nog niet kennen, als zij eens een dag uit zijn, wel veel zullen profiteeren voor hunne practische ontwikkeling bij een kort bezoek aan eene zuivelinrichting. En dan de werkzaamheden in eene fabriek vóór en tijdens den cursus. Hier ligt, ge- looven wij, het zwaartepunt van ons verschil. Wij zijn niet tevreden met een gewoon, goed gedreven, bedrijf. Ons doel is om aan de zuivelschool te hebben een uitstekend bedrijf waar practisch les wordt gegeven in verband met het theoretisch onderwijs. Het bedrijf dat wij ons denken, moet zoowel door de kwaliteit, als door de soort der producten, meewerken om het zuivelvak in vooruitgaande richting te ontwikkelen. Een enkel voorbeeld, om duidelijk te zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat een leerling der zuivelschool practisch werkzaam is in een goed gedreven bedrijf waar, ter wille van het directe hoogere voordeel, magere Edammer kaas wordt gemaakt. Een derge lijke practische opleiding bevredigt ons niet. In onze voorstelling omtrent een practische onderwijs-inrichting komt ook voor, een melk veestapel met wat daartoe behoort. De heer Sw. kan zich de wenschelijkheid voor stellen met het oog op het onderwijs in de gezondheids- en voedingsleer van het rund vee, maar meent dat zulks ook gaat door theoretische lessen, aangevuld met practische lessen, aan de eene of andere boerderij. Dat men op die wijze ontwikkelend werkt, zooals met een voorbeeld wordt aangetoond, wij zullen de laatsten zijn om dit te betwijfelen. Ons doel gaat echter verder. Wij meenen in de eerste plaats dat een bekwaam dir. van een zuivelfabriek bekend moet zijn met melkenmet de wijze waarop zulks plaats heeft en plaats hebben moet; met de talrijke kleine afwijkingen, die zich bij het melken en het melkvee kunnen voordoen, die be langrijken invloed kunnen hebben op de producten. Dat alles leert men slechts door gedurende geruimen tijd aanwezig te zijn in een uitstekend veehoudersbedrijf, door dat bedrijf mee te maken en daar attent te worden gemaakt op alle bijzonderheden. Er is nog iets; volgens onze overtuiging is een ernstige wondeplek bij onze fabriekmatige zuivelbereiding de onvoldoende zorg bij de verzameling en de eerste behandeling der melk, het gemis ook van doelmatige hulp middelen (directe afkoeling en uitluchting enz.) Op de boerderij der school moet aan de leerlingen worden getoond dat men, ook zonder veel kosten, in dezen ingrijpende verbetering kan brengen. Op nog één punt van verschil in opvatting willen wij wijzen. De heer Sw. meent, dat het tegenwoordige standpunt der zuivelbe reiding, speciaal in Friesland, zoodanig is, dat eene practische onderwijsinrichting over bodig is. Onze meening is, dat wij nog lang niet tevreden mogen zijn met het be staande, en dat ontwikkeling in vooruit gaande richting niet voldoende is door betere theoretische vorming. Als toelichting van die meening het volgende De heer Sw. is overtuigd, dat, bij even tueel onderwijs aan boerinnen, wij hebben zulks boven reeds aangehaald, practijk en theorie moeten samengaan. Nu vinden wij in hetzelfde nummer van het waarin het opstel van komt een verslag van zuivelconsulent in Utrecht, over mingen met het maken van vette Goudsche kaas op een zevental boerderijen. Aan dit verslag ontleenen wij de volgende cijfers. Van 2 tot 29 Juli werden, op de zeven boerderijen, voor de proefneming verwerkt 4805 liters melk met een vetgehalte van ongeveer 3 pCt. Per 100 liter melk werden verkregen 9,3 kilo leverbare kaas. De over gebleven wei had een gemiddeld vetgehalte van O,60°/o. De geldelijke opbrengst aan kaas was ge middeld f 5,57 per 100 liter. Voegt men daar nog bij aan weiboter f 0,40, dan komt men tot een bruto opbrengst van f 5,97. Zou er wel eene, van de beste, zuivelfa brieken zijn, die in de maand Juli een der gelijk financieel resultaat kan aan wijzen Is het wel konsekwent om practisch onderwijs wel wenschelijk te vinden voor de beoefenaars van de industrie die deze resultaten aanwijst en niet voor die van den bedrijfsvorm waarin tot dusver dergelijke resultaten niel bereikt kunnen worden. Het bedrijf op de boerde rijen waaraan de cijfers zijn ontleend, is geheel practisch en nu vragen wij valt er, met het oog op de genoemde feiten, voor de a.s. zuivelbereiders op uitstekend ingericht practisch bedrijf niets te leeren Ten slotte komen wij nog even terug op ons punt van uitgang. De heer Sw. wenscht niet minder dan wij onderwijs in zuivel bereiding en, in verband daarmee, een vol doend bezoek aan de eenige speciale inrich ting voor het onderwijs de Rijkszuivelschool te Bolsward. Beiden vinden wij het jammer, dat het aantal leerlingen onvoldoende is. De heer Sw. is overtuigd, dat die onvol doende deelneming niet te wijten is aan de inrichting der school en den vorm van het onderwijs. Wij hebben gemeend de vraag onder de oogente moeten zien of die inrichting, en die onderwijsvorm, wel de meest wen- schelijke zijn. Ons antwoord op die vraag is dat aan die school ontbreekt eene uit stekende gelegenheid voor het ontvangen van practisch onderwijs, omdat zulks noodig is voor een volledige opleiding en ook omdat het diploma van eene practische onderwijs-inrichting meer waarde heeft. Dat standpunt zoo duidelijk mogelijk toe te lichten is het doel van ons schrijven. EEN LEVEN IN NOOD! Dagelijks zie ik haar hijgend en moede •onder hare huiselijke bezigheden, deze aan ■tering lijdende jonge vrouw! Zij heeft zoo noodig eiken dag hulp bij haren arbeid en en kan dat niet bekomen, een gave, een weinig ver licht brengen, in het leven van Bolswardsche Courant Jt I 1 I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1