Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 96. Zondag 1 December. L Uit de Raadszaal. VOOR dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. 3. hel adres Keikes alleen nog lid f 4811.165 - 4426.90 Het sehijnt hier in Bols- om bootnen maar Weg te eenigen last veroorzaken dankbetuigende onderwijzer aan d. Missive ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van 2. Procesverbaal van het ?>de kwartaal 1907. De ontvangsten bedroegen f 73.055.96 n uitgaven u - 68.585.71 kasverif catie over Batig saldo f 384.265 12. Behandeling van het besluit van Voog den van het Weeshuis tot verzorging van halfweezen, met advies van Burg, en Welh. De beer Rosier heeft met ingenomenheid kennis genomen van dit voorstel der Wees- voogden om ook halfweezen te helpen, maar hij had gaarne gezien, dat hierbij niet de grens was vastgesteld tot het 13de jaar. Juist op dien leeftijd hebben ze ook nog behoefte vaak aan hulp, bijv, als ze een ambachtsschool willen bezoeken en daarom had hij graag gezien dat ze voor langeren steun in aanmerking konden komen. En dan wenscht hij ook te vragen of deze steun ook geldt voor onechte kinderen, en of die ook geholpen zullen worden, ten minste als het mag. De Voorzitter. Ja, heeren Wees voogden zijn bevoegd, natuurlijk onder goedkeuring van den raad, om te helpen zoover de flnan- tiën het toelaten. Wij zullen uw opmerking ter kennis brengen van heeren Voogden. De heer v. d. Meer. Ik heb er niet tegen dat die wensch van den heer Rosier ter kennis van de Voogden wordt gebracht, mits het niet den indruk make, dat die wensch het gevoelen is van den geheelen raad. De door heeren Voogden gevraagde wijzi ging in hun beheer wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 13. Behandeling van het adres van F. Hamburg c.s. tot het rooien van boomen, mei advies van Burg, en Wethouders. B. en W. merken in hun advies op dat in Januari 1905 een verzoek van gelijke strekking is behandeld. Toen is geadviseerd het verzoek te wijzen van de hand op grond dat onze gemeente schaarsch van geboomte is voorzien, dat het wegnemen niet zou strekken tot verfraaiing der straat en door flink opsnoeien het last veel voorkomen kan worden. B. en W. staan nog op datzelfde standpunt, en meenen dat een flinke op- snoeiïng der binnenzijde veel zal helpen. Wat de opmerking in het adres betreft, dat de boomen er volgens de wet niet zouden mogen zijn, meenen B. en W. te moeten bestrijden omdat de boomen er reeds geplant waren, toen die huizen gebouwd werden. De heer Praamsma. De vorige maal heb ik gestemd voor ’t behoud der boomen, omdat werd gezegd, dat ze flink zouden worden opgesnoeid, dat is toen niet geschied, Nu luidt het advies weer gelijk, maar de stelt dus voor nog 2 leden in die Commissie te benoemen. Bij eerste stemming verkregeff de heeren Eerdmans 5, Oosterbaan en Vis elk 2 stemmen en de heeren Praamsma, Rosier en v. d. Meer ieder 1 stem. Bij de 2e stemming gelijke uitslag, behalve dat de heer Eerdmans nu 6 stemmen had en de heer v. d. Meer geen. Bij herstemming tusschen de heeren Eerd mans, Vis en Oosterbaan werd de heer Eerd mans benoemd met 7 stemmen, de heer Oosterbaan 3 en de heer Vis 2 stemmen. Bij de stemming voor het 3e lid kreeg de heer Cuperus 4, de heeren Oosterbaan en Vis elk 3 stemmen en de heeren v. d. Meer en Kramer elk 1 stem. Bij de 2e stemming had de heer Cuperus 5, de heer Oosterbaan 4, de heer Vis 2 st. en de heer v. d. Meer 1 stem. Bij de herstemming tusschen de heeren Cuperus en Oosterbaan werd eerstgenoemde benoemd met 7 stemmen, de heer Oosterbaan had 3 stemmen en 2 briefjes waren blanco. De Commissie bestaat alzoo uit de heeren Keikes, Eerdmans en Cuperus. 11Behandeling van de rekening van den weg BolswardHarlingen, over 1906, met rapport der commissie. De commissie rapporteert de rekening goed te keuren, doch meent te moeten opmerken, dat voor bazaltslag en grind sommen zijn besteed van f 1000 en f 400 die niet publiek zijn aanbesteed. De heer Praamsma verheugt er zich in, dat de commissie die opmerking heeft ge maakt. Hij vindt dat sommen als f 1000 en f 400 te groot zijn om de levering zoo maar aan iemand op te dragen. De rekening met algemeene stemmen goed gekeurd, de inkomsten op de uitgaven op (Vergadering op Donderdag 28 Nov. 1907.) Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Boersma was absent met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de aanvulling en wijziging van art. 19 der bouwverordening. b. Idem goedkeurende de gratificatie, ver leend aan Maike Buma. Missive van den heer G. J. van Santen, voor zijne benoeming tot de stadste.ekenschool. van den heer P. de Jong, waarin hij zich genegen verklaart de officiëele advertentiën in de Jongs Advertentieblad op te nemen. e. Missive van de werklieden der gemeente- reiniging, dank brengende voor ’t verhoogen van hun weekloon. f. Een adres van den Bond van Inspec teurs van politie, waarin gewezen wordt op het noodige en nuttige van een goede jaarwedde van inspecteurs, en verzoekende de jaarwedde van den inspecteur alhier te bepalen op f 1000. Dit adres wordt gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. g. Aanbevelingen voor periodieke aftre dingen in verschillende collegiën. a. Gasthuis. Aftredend voogd de heer R. Smits aanbevolen worden de heeren Smits en K. van Ringh. b. Weeshuis. Aftredend voogd de heer Donker aanbevolen worden de heeren Donker en P. de Jong, waaraan door B. en W. zijn toegevoegd de heeren K. Falkena en T. Y. de Boer. c. Armenhuis. Aftredend de heer H. Ban ning aanbevolen worden de heeren Ban ning en L. Vos. d. Stadsspaarkas. Aftredend de heer G. H. Schoonhof!' aanbevolen worden de heeren G. H. Schoonboff en Hub. van den Oever. e. Plaatselijke schoolcommissie. Aftredend de heer H. Eisma aanbevolen worden de heeren Eisma, C. de Haas en G. H. Plantinga. f. Dames-commissie voor handwerken. Aan bevolen worden Mevr. A. BölgerHommes, aftr. lid en Mevr. M. EismaAbbink. h. Van heeren Weesvoogden een missive over de instandhouding van het onderwijs in vrije- en ordeoefeningen. Heeren Wees voogden stellen het gymnastiekgebouw met toestellen, vuur en licht ter beschikking voor het onderwijs in vrije- en ordeoefeningen voor de leerlingen der openbare scholen, als de gemeente zorgt voor een onderwijzer en het schoonhouden van het gebouw. Het gebruik voor gymnastiek-onderwijs der ver- eenigingen en der leerlingen van bijzondere scholen moet vrij blijven. Weesvoogden achten het beter dat het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen, dat een verplicht leervak is, onder beheer van B. en W. staat, en stellen voor deze bepaling op 1 April te doen ingaan. Gesteld in handen van B. en W. om advies. i. Een missive van de Gascommissie, ver zoekende een wijziging te brengen in het toestaan van muntgasmeters, daar door be woners die een huis verlaten, soms de toe stellen oncompleet worden achtergelaten, waarom een waarborgsom dient gesteld te worden. B. en W. zijn het met de zienswijze der Gascommissie eens. Zal worden behandeld in de volgende vergadering. j. De Voorzitter doet de mededeeling dat de verzekerings-maatschappij „Nova” de verzekering der gemeente-werklieden met 1 Jan. heeft opgezegd. Met een andere maat schappij is reeds onderhandeld, en in de volgende vergadering zullen daaromtrent voor stellen worden gedaan. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van de suppletoirs kohieren van hoofdelijken omslag, en hondenbelasting en van reclames in beroep bij Ged. Staten. Het suppl. kohier hoofdel. omslag bedraagt f 474.65 H n hondenbelast, v - 7. Een tweetal reclames bij Ged. Staten. Wordt gesteld in handen der commissie, <Jie het primitief kohier onderzocht heeft. f 4.470.25 van het voor- leermiddelen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 zou ook spreken in en vind dat hoewel ze toch verwijderd dienen te worden als men er last van heeft. De heer van Randen. Het is niet alleen dat die boomen het regenwater bederven, maar de wortels beschadigen ook de afvoer- riolen, die worden hier en daar opgeheven, zoodat het ook in dit opzicht schadelijk werkt. De heer Cuperus. Ik kan geheel meegaan met Burg, en Weths. De huizen verder op hebben een goed aanzien, maar als van Kroeger tot de Sneekerpoort de boomen ver dwijnen, zal dat een leelijk aanzien geven. Er komt bij, dat het rooien nog al duur is door de daardoor ontstaande verstratingen, en ook daarom ben ik voor het voorstel Burg, en Weths. De heer Vis. Als ik de rij rond zie, zie ik geen enkele boom, die met zijn wortels de stoepen opheft, was dit zoo, dan zou het iets anders zijn, doch ik heb dit nergens kunnen opmerken. Wel zullen enkele be woners beslist eenigen last van de boomen hebben en om nu dezen tegemoet te komen vond ik wel goed een gedeelte, bijvoorb. om de andere te rooien. De strijd om deze boomen was er reeds eerder, bij wijze van proef zou ik daar, waar ze het meest over hangen, ze gedeeltelijk willen wegnemen. De heer Van Randen. De huizen van twee verdiepingen hebben niet zooveel last van de bladeren, maar de lagere huizen wel, en daarom zou ik er voor zijn het verzoek in te willigen. De heer Lunter vindt dat dit de eenige hoek der stad is, waar de boomen nog eens flink willen groeien. Hij kan meegaan met het voorstel van B. en W. om die boomen te behouden maar ze voor de huizen goed opsnoeien. De Voorzitter. ward een manie doen, zoodra ze men schijnt dan niet te achten het genot dat men er van heeft in den zomer. Ik moet in dit geval nog opmerken dat bij de 23 onderteekenaars van het adres zeer weinig eigenaren, doch meest huurders zijn en wijs er ook op dat het rooien een handvol geld zou kosten. Er is ons een opgaaf gedaan dat er f 1019,60 mee gemoeid is. De heer Praamsma slaakt een zucht van verbazing. De Voorzitter. Ja, mijnheer Praamsma, dat komt u hoog voor, flat kwam het ons ook, maar ik zal het specifieeren. De waarde van de 81 boomen die gerooid moeten worden is getaxeerd als f 162 d.i. gemiddeld f 2 per boom. De bestrating moet dan aansluiten aan het middenpad, wordt f 400, doch de helling moet dan ook beter, zoodat geheele vervloering noodig is, begroot op f 760, wordt met eenige bijkomende zaken ruim duizend gulden. En nu mogen de bewoners wat last hébben van bladeren in de goot, maar die zouden van de buitenzij ook komen, dus, dan zoude een volgend jaar wel gevraagd kunnen worden om die'buitenrij ook weg te doen. En dan zouden de huurders daar veel last van de zon krijgen en ze gingen ver huizen. Doch afgezien hiervan, vind ik de benoodigde uitgaaf een veel te hoogen post om die voor eenige huurders uit te geven. Ik heb bij mijn huis ook boomen, er komen ook bladen op het dak en in de goten, maar toch zou ik die boomen niet willen missen. De heer Praamsma. Ik kan die berekening zoo dadelijk niet ontcijferen maar zoo op geschroefd zou er nog wel f 500 bij genomen kunnen worden. Bij de Blauwpoort en het Nannenhof zijn de boomen op stand ver kocht, die ze kochten, moesten ze zelf rooien en ze brachten toen gemiddeld f 2 f 3 op. De bestrating daar bij de Blauwpoort heeft meen ik nog geen f 50 gekost. Het wil mij dus voorkomen dat die berekening mank gaat. De heer Kramer, ’t Gebeurt wel vaak dat adressanten om hun verzoek kracht te geven een zaak wat overdreven voorstellen. Als deze adressanten doordenken dat Saldo in kas Missive van den kapitein bereidend militair onderricht om voor het gymnastisch onderwijs. De Voorzitter deelt mee, dat dit punt buiten behandeling kan blijven, daar door heeren Weesvoogden reeds is voldaan aan wat de kapitein verzoekt. 4. Missive van het gemeentebestuur van Rauwerderhem om aanvulling van art. 55 der Drankwet. Gevallen als in dit geval bedoeld, zijn hier ter stede niet voorgekomen, waarom B. en W. voorstellen deze missive aan te nemen voor kennisgeving. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 5. Voorstel van Burg, en Wethouders tot vernieuwing van tolheffing op den trekweg naar Pijphorns. Daar met 12 Mei de vergunning tot deze tolheffing expireert, stellen B. en W. voor deze opuieuw aan te vragen, niet om de geringe opbrengst, maar omdat er dan minder gebruik van den weg wordt gemaakt voor veeleiding en dus de weg dan minder te lijden heeft. De heer Rosier kan zich niet met dit voorstel vereenigen, daar de tolheffing wordt gebruikt om het gebruik van den weg te verminderen. Er zou dan wel meer zijn, dat men dan als het ware buiten gebruik kon stellen. De tollen zijn een verouderd iets, het Rijk heeft ze afgeschaft, en spr. is er voor dat deze tol ook vervalt. De Voorzitter licht toe, dat het niet voor voetgangers geldt, maar alleen voor vee dat langs den trekweg gedreven wordt. De heer v. d. Meer. De trekweg is voor onze gemeente een lastpost, vroeger met groote kosten door Bolsward gemaakt, werden door tolheffing ook van den weg inkomsten ge trokken. Nu is de reden van bestaan van den trekweg eigenlijk vervallen, maar toch vordert het onderhoud telken jare heele be dragen, vooral door de vele bruggen die er in zijn, per jaar minstens f 500. Door de bestaande tolheffing kan men de beschadiging van den weg eenigszins verhoeden, en daarom alleen zijn B. en Wvoor ’t behoud van den tol. De heer Rosier kan hierin niet meegaan, en meent dat in dezen tijd de tollen moeten verdwijnen. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd met 11 tegen 1 stem de heer Rosier. 6. Voorstel van Burg, en Wethouders betreffende de concept verordening in zake het onderhoud van werken niet aan de gemeente behoorende. Van de commissie der strafverordeningen is een rapport ingekomen om deze concept verordening niet goed te keuren. B. en W. zijn van gelijke zienswijze en stellen voor de bepalingen inzake het onder houd dezer werken af te voeren. Zonder boofdel. stemming goedgekeurd. 7. Adres van mej. M. Dijkstra om ontslag als onderwijzeres met advies van Burg, en Wethouders. Mej. M. Dijkstra vraagt wegens huwelijk met 1 Dec. ontslag als onderwijzeres aan school no. 2. B. en W. de plaatsel. commissie gehoord, stellen voor het gevraagd ontslag eervol te verleenen, doch met ingang van 15 December. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 8. Aanbieding van de lijst met de stukken der sollicitanten voor onderwijzer aan school No. 2; en 9. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 2, de voordracht bestaat uit1 O. Lindeman van Sneek, 2. J. Gorter van Huins, 3. M. E. Nawijn van Hensbroek. De Voorzitter deelt mee dat de heer Gorter te Leeuwarden is benoemd. De heer Lindeman wordt met algemeene (12) stemmen benoemd. 10. Aanvulling der Commissie voor de beneficiate goederen. De Voorzitter deelt mee, dat van de Com missie, benoemd 26 Oct. 1900, de heer van den raad is, Hij toestand is nu niet gelijk toen. Er was toen ook een tegenadres om die boomen te be houden, dat is nu niet het geval. Deze adressanten vragen eenparig om de boomen te rooien, omdat zij er in velerlei opzicht last van hebben. Op het verdere gedeelte van die Kade zijn de boomen verwijderd en dat staat toch heel goed, ik vind het een zeer billijk verzoek. De heer Rosier. Ik den geest als Praamsma ik graag boomen zie, MMI Bolswardsche Courant ■A c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1