Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i I 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. Donderdag 5 December. Handel en Nijverheid. Voor het Kantongerecht. Ingezonden. 4 VOOR SM in het volgend nummer^ Het wil mij voorkomen dat het Gem.- Bestuur destijds omtrent die besluiten gerust kon zijn over het oordeel der burgerij. 20 October De eisch ge- de (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) I i I U M. de R. dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, heb ik de eer met hoog achting te zijn De Directeur der Gasfabriek, K. TROMP. *1 en de geheele kwestie van lijd is, had aanbevolen, dat hij niet als Bondsspreker Hoe hebben wij het nu? De gasprijs te Vlaardingen wordt met een steenkolenprijs van ongeveer 93 ct. verhoogd tot 7*/2 cL terwijl de gasprijs te Bolsward in 1901, met denzelfden steenkolenprijs tot 7 ct. werd verlaagd. deze 3 strafzaken y. d. Veen als hierop kon antwoorden, omdat de protectie tot een politiek onderwerp is gemaakt, en de Middenstandsbond zich buiten geloofs- kwestiën en de politiek houdt, doch parti culier geeft hij als zijn meening te kennen, dat hij van beschermende rechten geen heil verwacht, omdat protectie demoraliseerend werkt. (Daar het, door het gelijktijdig houden eener andere vergadering, niet mogelijk was van deze vergadering verslag op te nemen, werden wij door de welwillendheid van een der aanwezigen hiertoe in staat gesteld, waarvoor bij dezen vriendelijk dank wordt gebracht.) 2 ct. en zoodra was in ’t volgende jaar niet gecontracteerd over steenkolen tot een prijs van 92 en 95 ct. per H.L. of de Gas commissie kwam met het voorstel om den gasprijs weder van 9 op 7 ct. terug te brengen. Die toelichtingen bepaalden zich voor namelijk tot en waren gezocht om er op te wijzen, dat de gasprijs hier toen op 9 ct. gesteld, abnormaal hoog was in vergelijking met andere plaatsen en dat de kostende prijs van het gas in Vlaardingen slechts 4,25 ct. per stère bedroeg, legen hier 6,65 ct. waar door de indruk bij U en anderen werd vestigd, dat de gasprijs hier hoog en exploitatie duur was. Donderdagavond hield onze plaatselijke vereeniging „Handel en Nijverheid” een ver gadering, waarbij de heer W.H.NEDER11OED van Leeuwarden als Spreker optrad met het onderwerpMiddenstands beweging een sociaal-economisch verschijnsel. Spreker begon met te verklaren dat *hij was gekomen om propaganda te maken voor den Middenstand en wel voornamelijk voor den Bond van den Handeldrijvende!! en In- dustriëelen Middenstand. Door de toestanden der tijden, ten gevolge concentratie van het groot-kapitaal en door de organisatie van den werkenden stand, die overal gestadig grootere afmetingen aanneemt, is de middenstand in ’t gedrang gekomen. Spreker schetst in groote trekken boe vanaf de allervroegste tijden tot nu toe allengs de maatschappelijke verhoudingen zijn ontstaan. Door samenwerking is het kapitaal ter eener zijde de groote macht in de maat schappij geworden, waartegen zich al meer en meer de groote massa van den arbeid stelde, zoodat die twee groote machten een rol spelen op het wereldtooneel, doch van den middenstand, de tusschenpersonen tus- schen producent en consument, ging tot voor kort weinig kracht uit. De klein-mdustriëelen en de handelslui waren slechts elkanders concurrenten. Toch is in den laatsten tijd hierin eenige verandering gekomen en gaat men gevoelen en inzien, dat men op die wijze zijn eigen graf graaft ondergang slechts een 1 als men niet krachtig zich daartegen verzet. Zelfs van staatswege worden hier en daar reeds pogingen aangewend om de groote tusschenschakel in de maatschappelijke ver houdingen te doen blijven. In Duitschland en Oostenrijk en vooral in het industnëele België wordt door de regeeringen op verschillende wijzen steun verleend aan den handeldrijvenden en industn- eelen middenstand en ook in ons land werd iets gedaan van staatswege, getuige het steunen van tentoonstellingen, het subsidieeren van credietbanken, het deelnemen aan de congressen enz. Spreker schetste en bij verstek ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Waar de heer Hummelinck zich destijds geroepen gevoelde toelichtingen te zoeken en vergelijkingen te maken met Vlaardingen om den indruk te vestigen, dat te Bolsward de gasprijs abnormaal hoog was gesteld, daar is het zeker wenschelijk, om U en een ander goed te laten oordeelen, dat Z.Ed. nu ook eens meedeelt, waarom de gasprijs te Vlaar dingen vroeger met een belangrijke verhooging der steenkoolprijzen niet, nu m verband inet een veel mindere stijging wel is verhoogd, ter wijl de fabriek aldaar is toegenomen met een productie van 409732 stères, een toename meer dan de geheele productie van toen te Bolsward en bovendien de kostende prijs aldaar volgens zijne toelichtingen minstens 21/2 Ct. lager moet zijn, dus het gas aldaar ook 21/2 Ct. goedkooper geleverd kan worden dan hier. Aan de Redactie der Bolswardsche Courant. M.H. Beleefd verzoekt ondergeteekende U onder staand schrijven in uw Blad te willen opnemen. ,,’t KAN VER KEER EN”. In de Bolswardsche Courant van 1 Maart 1903 kwam een ingezonden stuk voor van den heer C. H. Hummeliuck te Vlaardingen, waarin enkele toelichtingen werden gegeven omtrent den toen figeerenden gasprijs enz. om aan uw oordeel en dat van anderen te onder werpen. Maar wat vernemen wij nu in 1907 uit Vlaardingen, waar de gasproductie intusschen van 975068 tot 1376800 stères is gestegen, dat men daar den gasprijs in verband met de verhooging der kolenprijzen 1/2 ct. per stère heeft verhoogd, en aannemende dat men, om den hoogeren steenkolenprijs in 1906 den gasprijs niet heeft verlaagd, deze nu op ct. per stère is gesteld. Omtrent de dure exploitatie heb ik het mijne gezegd ih uw blad van 31 Mei 1903. Daarop behoef ik nu niet terug te komen, doch wel op den gasprijs. Daarvoor is het nu de tijd. Wat toch was het geval? In 1900 moest voor steenkolen een prijs worden besteed van f 1,28 per H.L. of een hoogere uitgaaf van f 8216. Het particulier gasverbruik bedroeg toen 242075 stères en dat voor straatverlichting 56250, totaal 298325 stères. De hoogere uitgaaf van steen kolen ad f 8216 zou met dit aantal stères een verhooging van den gasprijs rechtvaar digen van ruim 2,6 Ct. doch de Raad be sloet tot eene verhooging van niet meer dan ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan de hand der wereld- gescniedenis hoe reeds in de oude tijden de klassenstrijd bestond. Hoe bij het oude Rome de patriciërs en de plebeërs tegenover elkander stonden, hoe de woelingen der maatschappelijke verhoudingen in de middeleeuwen dikwerf tot bloedige botsingen aanleiding gaven en hoe de groote Fransche revolutie eigenlijk eerst bewerkte dat de macht der bevoorrechte standen, de adel en de geestelijkheid werd omver gestooten en daarbij tevens de macht en beteekenis der gilden werd te niet gedaan. De opkomst der vrije burgerstand bracht een heele ommekeer in het maatschappelijk verkeer en hieruit heeft zich geleidelijk de ongezonde toestand ontwikkeld, die zich nu in meer duidelijke vormen aan onzen blik vertoont. Er is thans een samensmelting van het groot-kapitaal en daartegenover een coö peratie van den arbeid, het proletariaat ont staan, die als twee vijandige machten tegen over elkander komen te staan en wat daar tusschen is verdringen. Vooral in Amerika waar de toestanden bij de oude wereld vergeleken reeds verder zijn gevorderd, ziet men in de centralisatie van het groot-bedrijf, de trusts, hoe de productie in handen van enkelen zich allengs van alle grondstof en afzet meester maakt, terwijl daartegenover staat de thans nog onmachtige groote massa van den arbeid, die echter ook zich krachtiger zoekt te maken. In Engeland bijv, is de organisatie van de arbeiders reeds ver gevorderd. In Rochdale begonnen zich de arbeiders te vereenigen, dat voorbeeld vond navolging en niet slechts in Engeland maar ook daar buiten. In Duitschland, België en in alle industnëele streken wordt door de arbeiders ingezien dat slechts door orga nisatie kracht kan worden uitgeoefend, en dat beginsel dringt overal meer en meer, door. Nu is het een gelukkig verschijnsel, dat ook bij den middenstand het bewustzijn begint te ontwaken. De gehouden congressen, ook in ons land, waar sprekers als Dr. Nolens, prof. Noordtzjj, Dr. Bos, Meeuwesen, Mr. Aalberse, Dr. de Visser en anderen hebben «aderwerken ter sprake gebracht en de zaken zoo helder uiteengezet, dat men bij den be dreigden middenstand nu ook werkelijk begint in te zien waardoor de algemeen gedrukte toestanden ontstaan, en hoe slechts van ge meenschappelijke samenwerking nog heil is te wachten. Wie nog niet door den drang der omstandigheden alle energie verloren heeft, kan door het op de congressen aange voerde te overdenken, inzien hoe slechts door gezamenlijk handelen een eind kan komen aan de talrijke misbruiken in handel en industrie, die door verkeerde concurrentie elkander wederkeerig benadeelen, en oorzaak zijn, dat allengs slechts de twee groote machten, kapitaal en arbeid overblijven. Spreker wekte dan ook ten slotte de aan wezigen op om zich met kracht toe te leggen op het wegruimen van alle verkeerde con currentie en spreekt de hoop uit, dat ook de vereeniging Handel en Nijverheid te Bolsward zich aansluite bij den algemeenen Bond van den Industriëelen en Handel drijvenden Middenstand. Deze rede werd door het helaas niet talrijk publiek met aandacht gevolgd en een warm applaus getuigde van instemming. Van de aangeboden gelegenheid om den spreker eenige vragen te stellen of nadere ophelderingen te vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. De heeren Praamsma, C. Bölger, C. W. Eisma en D. Eerdmans werden achtereen volgens beantwoord, waarbij de heer Neder- hoed ten slotte deed uitkomen, wijl een der heeren ter bevordering der inlandsche in dustrie het heffen van beschermende rechten Zitting op Vrijdag 29 November 1907. Voor het Kantongerecht werden eerst vijf zaken behandeld van kinderen beneden 16 jaren, die niet publiek waren, en waarvan wij dus niets kunnen melden. De openbare zitting begon met: 1. G. R. te Makkum wiens kind niet getrouw de school bezocht. Bekl. is tegen woordig en zegt dat zijn vrouw met de böllekorf moet loopen en dan dient dit kind thuis te blijven om op de jongeren te passen. Hij meent trouwens dat het hoofd der school daarvoor toestemming had gegeven. Hem wordt beduid, dat het kind wel eens verlof heeft gehad maar zeker niet voor de als onwettig aangeteekende verzuimen, en de eisch f 3 of 2 dagen. Bekl. verklaart daarmede niet tevreden te zijn en wil protest aanteekenen. 2. O. A. te Makkum had zich ook te verantwoorden ten opzichte overtreding der leerplichtwet. Deze is niet verschenen luidt de eisch f 3 of 2 dagen. T. W. onder Witmarsum idem, eisch 3. idem. Bij de behandeling van fungeerde de heer C. J. kantonrechter, bij de volgende de heer D. ten Bokkel Huinink. 4. A. D. te Bolsward is den 23 Oct. bekeurd wegens jagen op een perceel hooiland onder Tjerkwerd, in gebruik bij den heer Sie- perda aldaar en denzelfden dag op een gedeelte weg, behoorende aan de hervormde gemeente te Tjerkwerd. Hij heeft geschoten op eenden en werd door den brigadier der rijksveld- wacht bekeurd. De heeren Sieperda als gebruiker van het land, en de heer J. Haima als kerkvoogd der Hervormde gemeente te Tjerkwerd, als getuigen gehoord, verklaren dezen jager geen vergunning te hebben gegeven op die landen te jagen. Bekl. is afwezig, bij verstek luidt de eisch Voor het jagen op het land f 10 boete of 2 dagen; voor het jagen op den wegf 20 boete of 4 dagen. 5. M. B. te Stavoren was dronken in zijne woonplaats, hiervoor luidt f 10 of 3 dagen. 6. J. C. te Witmarsum is in beroep ge komen van het vonnis van het kantongerecht alhier van den 11 October waarbij hij wegensjachtovertreding werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis. De zaak werd toen bij verstek behandeld, daarom moest zij nu op nieuw worden behandeld. Bekl. is nu tegenwoordig en verklaart niet geweten te hebben op welk land hij jaagde. Hij had van de meesten vergunning en meende dus niet op verboden terrein te zijn. De politie heeft hem wel degelijk op land bekeurd waar hij niet mocht komen en kan ook niet aannemen, dat bekl. met de lande rijen te Schraard niet bekend is. De eisch luidt: bekrachtiging van het vonnis. 7. H. 0. te Idsegahuizen liet 7 Oct. op den weg onder Zurich een kar met een hond eenige oogenblikken onbeheerd op den weg staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te hebben genomen, dat het beest eens met de equipage er van door zou gaan. Eisch bij verstek f3 of 2 dagen. 8. J. B. te Kimswerd reed 6 Oct. ’s nachts half twaalf langs den weg zonder licht op de fiets te branden. Eisch f 3 ol 2 dagen. 9. H. B. te Oosterend reed 5 Oct. met een wagen met 2 paarden bespannen zonder licht op en ’t was bijkans 7 uur morgens of avonds dat hebben wij zoo gauw niet gehoord, maar ’t doet er ook niet toe, want ’s morgens 7 uur moet er in de korte dagen ook een licht op de voertuigen zijn. Eisch f 3 of 2 dagen. 10. G. de B. te Leeuwarden werd 5 Oct. hier te Bolsward in de Flipsteeg en 13 Oct. in de Witheerensteeg aangetroffen in kenne- lijken staat. Eisch 2 maal f 5 of 3 dagen voor elke boete. 11. T. A. te Makkum was 5 Oct. ook over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. R. Je V. te Bolsward heeft 3 Oct. als Voorzitter van den Kerkeraad een be keuring gekregen wijl hij het gebouw de Groote kerk afstond voor het geven van eèn muziekuitvoering, zonder dat daarvoor de noodige toestemming van den Burgemeester was gevraagd. Bekl. is niet tegenwoordig, wel de getuige de heer Gaillard van Sneek die bevestigt dat hij den 3en Oct. in medewerking met den heer B. de Vries alhier en Mej. Klip pink een muziekuitvoering heeft gegeven. Het was hem niet bekend, dat hiervoor geen vergunning was gevraagd. Eisch f 5 of 4 dagen. 13. G. S. te Wommels had in haar timmerwinkel op 10 Oct. toen er een ver kiezing in het district Franeker plaats had, voor een afgevaardigde naar de 2e Kamer, geen lijst hangen, waarop vermeld stonden de uren, waarop de kiezers bij haar in dienst konden gaan stemmen. Getuige H. .Spannenburg, een der timmer knechts, zegt dat de marechaussee des daags te voren had gewaarschuwd, dat er een lijst moest hangen, en die boodschap had hij ook aan zijn meesteres overgebracht maar die schijnt dat te hebben vergeten. Eisch f 3 of 2 dagen. 14. D.. B. te Sneek heeft 4 October ’s avonds de orde verstoord in de Sneekerstraat hier te Bolsward, door luidkeels te zingen en schreeuwen. Op een grooten afstand hoorde een der nachtwachts hem reeds. Eisch f 3 of 2 dagen. 15. D. S, te Ytens had 14 Oct. een houten liter in zijn winkel waarop het ijkmerk ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. 16. P. P. te Pingjum, 14 Oct. dronken te Pingjum. Eisch f 3 of 2 dagen. 17. D. G. te Arum, dronken te Wit marsum. Eisch f 15 of 3 dagen. Bolswardsche Courant 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1