Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. p I' 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. GELUK. Donderdag 12 December. Ingezonden. J i i am VOOR Afzonderlijke de BINNENLAND. leeraar welke Ons leven is een droom. Een mooie, wondermooie droom, die leeft in onze ziel. Het Nieuws. De Redactie van de Bolswaï dsche Courant, Bolsward. 1 '1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) i een glimlach, lichtstraal door ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Eranco per post 95 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. adspirant-tegrafist of adj unct-assistent is verplaatst van een nest op Bali naar een negorij op Lombok. Maar over den kanker die knaagt aan ons volkswelzijn; over de dobbelzucht, die duizenden families heeft geruïneerd en de toekomst van tienduizenden personen heeft omfloerst, zoekt gij tevergeefs naar een redactioneel woordje. Wat een pers! Te Amsterdam is een Indische politie autoriteit aangekomen met het doel een studie te maken van Nederlandschepolitie-organisatie en na te gaan welke maatregelen zullen kunnen worden genomen om de Indische politie zoo danig te reorganiseeren, dat de recherchedienst onder leiding van Nederlandsche politie-amb- tenaren kan komen te staan. Een en ander moet in verband staan, met de vele en groote diefstallen, in de laatste jaren door Europeanen in Indië gepleegd. Reeds hebben een aantal Nederlandsche rechercheurs zich aangemeld om voor deze betrekkingen in aanmerking te mogen komen. 4 g Bakkeveen, 9 Dec. Omtrent het droef geval, dat hier in den Sinterklaasnacht plaats had (drie personen door kolendamp gestikt) kan nader het volgende worden gemeld. Ze waren allen gehuwd, behoorden thuis te Murmerwoude en waren met een ledig vaar tuig naar hier gekomen, ten einde verderop turf te laden voor eigen gebruik. Te half- negen in den avond hadden ze nog inkoopen gedaan bij den bakker en ze waren ter ruste gegaan, na vooraf met den sluiswachter te hebben afgesproken, dat deze hen zou wekken. Toen de sluiswachter echter den volgenden morgen bij het vaartuig kwam, kreeg hij geen gehoor. Hij vond de drie mannen, met dekens toegedekt, over den grond liggen, een pot met doove kolen tusschen de beenen. Een scherpe koollucht vulde de enge ruimte en in de drie mannen was geen beweging te krijgen. Bij onderzoek bleek, dat allen door kolendamp gestikt waren. Zij hadden alles, ook den schoorsteen, dicht gestopt, terwijl in de roef een pot met kolen werd gevonden. De in allerijl uit Wijnjeterp ont boden geneeskundige poogde te vergeefs de levensgeesten weder op te wekken. Men spreekt het vermoeden uit, dat de verstik kingsdood reeds vóór middernacht is inge treden. De zoo ongelukkig om het leven gekomenen waren Harm Visser, 40 jaar, zijn broeder Sietse Visser, 30 jaar, en Gjalt v.d. Wal, 31 jaar. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 9 Dec. Hedennacht te halfdrie weerklonk het geroep van brand. Voor een oogenblik kleurde de hemel zich rood. Het dak van het huis van den bakker De Boer, aan den Oppenhuizerweg, stond in lichte laaie. De spoedig aangerukte brandweer smaakte het genoegen, niettegenstaande den feilen westenwind, de vlammen tot het bran- dendende perceel te beperken, niet zonder waterschade voor de buren, wier turfvoorraad reeds werd aangetast. Het dak brandde geheel af, benevens eenige gedeelten van den zolder. Oorzaak onbekend. De dienstmeid, die boven sliep, ontkwam ter nauwernood het gevaar. De inboedel was bij de Sneeker Onderl. Brandwaarb. Vereen, laag verzekerd. Dr. E. H. Limborgk. Workum. Zondag j.l. herdacht onze Ds. J. Swart in de eerste helft van de godsdienstoefening het plotseling en onverwacht afsterven van zijn ambtgenoot Dr. E. H. Ons leven is een droom. Een mooie, wondermooie droom, die leeft in onze ziel. Die bloeit als een bloem, haar bladeren spreidt en het zonnelicht vangt in beur kelk, waar droppels van dauw als diamanten parelen Dan wiegelt ze zachtkens heur stengel in het jubelend licht, dat haar omstraalt. Zóó bloeit ons leven in de Zon van Geluk. De Nieuwe Financier en Kapitalist maakt er de groote Nederlandsche pers een ver wijt van, dat zij zoo weinig haar stem ver heft tegen de heillooze speculatiewoede. De buitenlander, die onze bladen leest, moet nog steeds den indruk krijgen, dat de Hoofdstukken der Begrooting en het Blijvend gedeelte de eenige zorgen van ons volk uitmaken, en met een of twee uitzonderingen doen alle redacteurs van onze groote bladen alsof zij nooit hadden gehoord van de cata- strophen en dwaasheden, die zoo pas ons nationaal vermogen hebben gedecimeerd. Men houdt, naar het schijnt, geen voeling met het publiek, blijft zich blind staren op de beuzelarijen van het Binnenhof, en beseft blijkbaar niet, dat ’t zwaartepunt der moreele en materieele belangen van ons volk op dit moment elders ligt. Gij vindt vijf of zes kolommen Indisch nieuws; gij leest wie er zoo al is geslaagd bij de examens voor caudidaat-apotheker te Utrecht, en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Omtrent de aanleiding tot de aanhouding van den notaris B. te Vlissingen meldt de Midd. Cl. nog het volgende: De justitie uit Middelburg heeft Donderdag een paar uren vertoefd ten huize van den notaris W. S. B. die daarna op het politie bureau is gehoord en geconfronteerd met twee personen, die, naar het blad vernam, tegen hem bij den officier van justitie een klacht hadden ingediend ter zake van een nog niet verdeelde, onder zijne berusting zijnde opbrengst van een erfenis. Dien dag waren aan het blad reeds ver scheidene on dits ter oore gekomen, die tot het vermoeden leidden, dat het met de zaken van dien notaris niet in orde was en tijdens de volgende dagen vernam het te dezen opzichte nog vele vermoedens. Men weet dat de notaris gisteren, na zichzelf op het parket van den officier van justitie te Middelburg te hebben aangemeld, voorloopig is aangehouden. Stil zit oud vrouwtje voor het raam en kijkt naar buiten in den middagschemer, die aandoezelt in den somberen herfstdag. De handen in de schoot gevowuen, staart ze voor zich uit en peinst aan lang vervlogen dagen... Aan den tijd, toen ze zoo innig, innig gelukkig was met den man, dien ze lief had, lief met heel heur ziel, heel heur leven. O, ze waren zoo gelukkig geweest, sa&rn met hun beidjes... Een zoon werd hun geboren en in dat kind bloeide schooner hun leven van liefde, hun zalig levensgeluk... En het kind groeide op, als een lieflijke bloem, zoo mooi, zoo teer... toen o God, o Gód, ze ziet het nog, ze ziet het, die menschen, die baar met z’n lijk. Limborgh, tevens als Echtgenoot en Vader; terwijl Z.Ew. in de 2e helft van den dienst den text behandelde (Num. 24: 17), waar over de overledene gedacht had te zullen preeken op dienzelfden Zondag. Schoon licht ongesteld, had Z.Ew. nog wèl het voornemen daartoe in het begin der vorige week en zelfs kort voor zijn overlijden gevoelde hij zich nog vrij wel. De hartaandoening, die in enkele minuten de groote verandering teweeg bracht, schijnt van bijkomstigen aard te zijn geweest.- Dr. E. H. L. is niet oud geworden. Ge boren 19 April 1872 te Groningen, alwaar hij zijne geheele opleiding ontving en zijn theol. studie volbracht, werd hij Cand. in Gelderland Ao. 1896 en predikant te IJ horst en de Wijk 26 Juli 1896. Beroepen te Workum, werd hij aldaar .bevestigd den 6 Maart 1904, zoodat hij deze gemeente 33/4 jaar heeft gediend. Naast zijn dienstwerk interesseerde de overledene zich nog al voor den Chr. Nat. Werkmansbond en de Chr. School. Vooral echter voor zijn gezin is zijn vroegtijdig afsterven een groot verlies. De Banier. Het mond- en klauwzeer onder den veestapel van Mej. de Wed. D. van der Werf alhier, neemt een ernstiger karakter aan, dan tot nog toe bij velschillende landbouwers, bij wien dezelfde ziekte heerschte, is geweest. Een koe is tengevolge daarvan moeten worden afgemaakt en begraven. Waarschijnlijk zullen nog meerderen volgen. Al de bij de wet voorgeschreven maat regelen tot uitbreiding en afzondering zijn voldoende genomen. Speculatie. Wat hier aan speculeerenden in de laatste jaren aan bocht” gesleten is, gaat alle be vatting te boven schrijft Het Volk. Een land als het onze, dat meer dan eenig rijk, Zwitserland misschien uitgezonderd, veel kleine kapitaalbezitters heeft, levert een geliefkoosd jachtterrein voor buitenlandsche financiers. En van die kleine kapitaalbezitters, wier effecten somwijlen bestaan uit waarden van ondernemingen verspreid naar alle hoeken van den aardbol, kan niet worden verwacht, dat zij precies weten of men hun knollen voor citroenen verkoopt. Aangelokt door hooge rente, die alleen door zeer riskante ondernemingen van twijfelachtig allooi wordt betaald, loopen zij tegen de lamp en gaat hunne onteigening haar gang. De redacteur van een financieele courant hier te lande rijmde onlangs: „Wanneer men U spreekt van hooge renten, Beleggertje, pas op je centen!” En die- redacteur kon het weten. Immers hij heeft de ontvangkamer in zijn kantoor gebouw smaakvol behangen met „effecten” (hem bereidwillig door abonnees toegezonden), die eens circa twee milüoen gulden gekost hebben en thans totaal waardeloos zijn. Niet van humor ontbloot was het verhaal, dat hij onlangs in zijn blad deed. Hij vertelde nl. van een boertje, dat bij hem kwam om effecten te koopen. De man werd in de fameuse wachtkamer gelaten, maar wat hij daar aanschouwde, werkte zoo ontmoedigend op hem, dat hij maar liever van zijn voor nemen afzag. „Verkens” waren wel zoo secuur, zeide de man en hij ging met zijn lieve geldje weer naar huis. Stil nog zit oud vrouwtje, maar over het gerimpeld gelaat spreidt zich Van de straat dringt een 1 in de kamer... Het lijkt haar het licht van den hemel en in dat licht ziet ze hem, haar man, dien ze eeuwig heeft lief gehad, die haar nu wenkt... haar wenkt. Vredig glimlacht ze. Haar taak is afgedaan. Hij wenkt haar weer,... weer wenkt hij ze komt. Ja, ze komt... Door de kamer stoeit het licht. daarop te antwoorden. Oppervlakkig evenwel komt mij de redeneering van den heer Tr. wel eigenaardig voor, want het is toch wel algemeen bekend, dat de steenkolenprijzen in den tegenwoordigen tijd veel hooger zijn dan vroeger, men zou dus daaruit alleen reeds afleiden, dat de gasfabriek te Bolsward wel degelijk tot lagere prijzen was aangewezen, zooals trouwens de verlaging van 9 tot 7 cents bewijst met dit succes wensch ik hem dan ook geluk. De verklaring van den heer Tr. is voor dit beweren vrij duidelijk, alhoewel die door hem op eigenaardige wijze als betooggrond wordt aangevoerd. Ook kan ik niet beoordeelen waarom gasprijs te Vlaardingen is verhoogd, maar de gedachte dringt zich dadelijk op, dat dit komt omdat de kolenprijzen in de laatste jaren zoo hoog zijn opgevoerd; ook verdiep ik mij niet in vergelijking of de kolenprijs van f 1,28 in 1900 in verhouding tot den prijs van thans gelukkig of ongelukkig was als inkoopsprijs beschouwd. Wenscht de heer Tr. eenige zakelijka in lichtingen omtrent de directe oorzaken welke te Vlaardingen te dezer zake hebben gediend, dan zou het wellicht dienstig zijn hij de beraadslagingen van den gemeenteraad te Vlaardingen over dit onderwerp eens nasloeg, want voor zoover ik mij herinner, is de ver- hooging niet zoo klakkeloos en zonder dis cussie aangenomen. Aangezien ik het nutteloos acht op verdere nabetrachtingen in te gaan, zoo zeg ik U dank voor de gelegenheid tot dit antwoord. Hoogachtend, C. H. HL’MMELLNCK. Vlaardingen, 9 December 1907. Mr., In uw blad van 5 December komt voor een ingezonden bericht van den heer K. Tromp, directeur van de Gemeente-Gasfabriek te Bolsward. Dit onderwerp is voor mij niet actueel genoeg om den heer Tromp van repliek te kunnen dienen; ten eerste omdat ik wel destijds een groot belang had dat de gas- prijzen voor onze fabriek te Bolsward normaal en niet uitsluitend werden berekend (met uit sluitend bedoel ik dat men een groot afnemer als „Hollandia” meer liet betalen dan een klein afnemer, die met een gasmotor werkte); ten tweede omdat ik mij toen meer op de hoogte van de zaak beschouwde in mijn qualiteit als lid van het toezicht op het beheer van de gasfabriek te Vlaardingen; want thans ben ik sinds jaren geen lid van dien gemeenteraad en woon bovendien sedert lang niet meer in Vlaardingen. Het is echter wel jammer, dat de heer Tr. mij destijds niet op fouten heeft gewezen, toen was ik wel in de gelegenheid hem Dan schokt oud vrouwtje op, kijkt angstig in het rond, en dieper groeven zich de rimpels in heur voorhoofd, en in haar oog blinkt een traan... Het was haar man, dood... dood... voor eeuwig dood... Zwaar had die slag haar getroffen Of alles rond haar zonk, wèg zonk... smart alleen bleef en droefheid en rouw. En nog inniger zoo het kon hechtte ze zich aan heur kind. Ze had het opgevoed tot man in de maatschappij, die weet, wat hij wil, wat hij kan; nu was ook bij getrouwd, en in zijn woning heerschte het geluk, het zalige liefdes geluk, dat zij zoo goed gekend had... Met haar man... Kleine oorzaken... De 14-jarige B. van ’t Bosch, werkzaam in de Haarl. Katoendrukkerij, is spelender wijze van een trap gevallen in een groote kuip water en is daarin verdronken. Verdronken. Het zesjarig zoontje van den hofmeester der Maastrichtsche boot, den heer De Peffer, geraakte Maandagavond spelende te ’s-Her- togenbosch in de haven en werd levenloos opgehaald. Een fatsoenlijk gekleed persoon zich noemende Jan de Vries en wonende tusschen Wierum en Nes, kwam dezer dagen bij de veehouders te Drogeham en Harkema-Opeinde rond, met het doel paarden op te koopen. Met een tweetal paardenhouders werd onder handeld en ’t bleek al spoedig dat dit de ware Jacob wel was, daar de koop spoedig was gesloten en tegen hoogen prijs, terwijl de aflevering des anderen daags zou volgen. De koopman werd dan ook zeer gastvrij ontvangen, en deze liet zich niet onbetuigd, wanneer hij tot den disch werd genoodigd, hetzij bij middagmaal of de koffie, en kreeg bij den een zelfs nog gratis nachtlogies toe. Na nog naar meer adressen van paarden houders te hebben gevraagd, vertrok de koop man doch de betrokken eigenaren der paarden zien nu wel in, dat ze bij den neus zijn genomen en dat de koopman niet anders is dan een vermomde landlooper. Solidaire boeren. Men herinnert zich, dat te Wageningen eenige weken geleden door de marechaussees een drietal koeien in beslag waren genomen die door den eigenaar van een op Utrechts gebied gelegen stal werden vervoerd, zulks terwijl de grenzen van Gelderland wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in Utrecht voor het uit die provincie komend vee gesloten waren. Maandag werden deze koeien door den burgemeester in het open baar verkocht. Er waren zeer veel landbouwers voor het stadhuis verzameld, maar niemand bood! De geheele verkoop bracht f 158 op, waarvoor de oorspronkelijke eigenaar, die telkens f 1 boven den inzet van den burge meester bood, zijn beestjes terug kocht» Bolswardsche Courant 1 •i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1