Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. aangename K. Plantin Firma H. Dl MEY’s S n 46ste Jaargang. 1907. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 100. ‘KJ’ ur merk BOLS Root Algiersche Wijn, Madera en Portwi Samos e: Amsterdainsche Beelden. Jenever, Brandewijn, Fla op vierkante Voor levering beveelt zit M L Zondag 15 December. l VERLAGING ABONNEMENTSPRIJS van de „BOLSWARDSCHE COURANT”. I I 1 hi Eirma B. Cuperus Az. VOOR - XV. gering aantal onderwijzers zullen zeker te weinig oin in de uit één stuk vervaardigd^ is practise scheiden en goedkooper dan Verkrijgbaar te Bolsward bij HERMAN O Bitter zal zijn ontgoocheling geweest zijn I - dat Aballino-Richter, was. En aldus zal ge- uitgaat want ze is degelijk eenvoudig gekleed en maakt door flinke gestalte een eenigszins imponeerenden indruk. Jaren lang was ze gehuwd geweest en in die jaren had de ooievaar haar tien maal met een bezoek vereerd, doch ondanks dit scheen de liefde toch niet bestendig van duur te zijn. Zij werd een gescheiden vrouw. Onderwijl kreeg zij kennis aan een gehuwd man, Schut genaamd, die koetsier was bij de A. O. M. Schut had 't niet gelukkig ge troffen zijn vrouw was zenuwlijderes en moest later in Meerenberg verpleegd worden.- Hij brak toen z’n boeltje op, deelde hudje en mudje met de groentenvrouw, werd haar commensaal, méér dan haar commensaal. \an de f 13,50, die hij in de week ver diende, moest f 5 af voor zijn vrouw die in Meerenberg verpleegd werd en de rest was... voor haar. Nu ja, er moest nog wel eens iets af voor een glaasje tegen de winterkou of de zomerhitte (als je vóór op de tram staat krijg je alles uit de eerste hand), maar ’t scheen toch nog al niet de spuigaten uit te loopen, want 8 jaar lang werd dit ge meenschappelijk leven voertgezet. om den abonnementsprijs van de dit Blad daardoor onder ieders Paleis van Justitie Vanmorgen heel wat belangstelling op de publieke tribune van het Hof. Nu konden de Amsterdammers eens kennis maken met den beruchten maar uitbreker Walther-Richter, komen was om in rooversdrama te zien teleurstelling. Als Reeds eenigen tijd bestond het plan Bolswardsche Courant te verlagen en bereik te brengen. Thans zijn wij besloten den abonnementsprijs met Nieuwjaar te stellen op 40 Cent per kwartaal, franco per post 50 cent. Wij vertrouwen, dat door dezen maatregel de velen, die nu ons Blad in een leesrondje lezen, thans abonné zullen worden, waardoor een geregelde lezing bevorderd wordt. Het zal ons streven zijn door flinke medewerkers den inhoud steeds aantrekkelijk te houden en wij verwachten, dat ook Heeren Adverteerders het nut zullen inzien om te adverteeren in een goed geredigeerd Blad. Te beginnen met het volgend nummer, zullen de in dit jaar nog verschijnende nos. algemeen verspreid worden, waarop wij de aandacht van Heeren Adverteerders vestigen. De Uitgever toch m-handigen in- en Wie echter ge- werkelijkheid eens een afspelen, wachtte een in ’t oude melodrama Aballino de Groote Bandiet, waar Aballiuo Eloroardo was, zou hier bewezen moeten worden dat Walther - Richter en Richter- Walther -was. ,/Ja” hadden de heeren Rechters in Alkmaar gezegd, z/neen” hield de bekl. vol en geen genoegen nemende met de beslissing teekende hij hooger beroep aan. De mise-en-scène voor de voorstelling is keurig verzorgd. De zaal van het Hof is nu mooi in de puntjes. Achter de groene tafel zware groene gordijnen en daarvoor een 'gróoi en sierlijk groeh kamerschut. Groene draperiën langs de wanden en achter de gereserveerde plaatsen, gelijk dus met de balustrade van het schellinkje een reuzen- gordiju aan geel-koperen ringen. Alles groen, groen, de kleur der hope... op beter. Onder aan de balustrade is nu voor ’t eerst een klok aangehrachthet Hof wil op de hoogte van zijn tijd blijven. En de acoustiek is nu veel verbeterd. Walther wordt binnengeleid in zijne eerste creatie: als heer. Hij is klein van stuk, heeft groote blonde knevels en iets brutaals- uitdagends in zijn blik. Een gladde aal Wat houden de veldwachters hem met hun beiden en hun vier handen stevig te pakken. Zij vertrouwen het maar niets. Walther blijlt ontkennen Richter te zijn. Dan gaat de acteur doubleeren; hij wordt weggeleid en komt even later terug in de grauwe kleeren van tuchthuisboef. Allerlei personen herkennen hem nu als dezelfde persoon die 13 Sept. 1904 te Alkmaar tot 21/2 jaar werd veroordeeld en den 2isten November d.a.v. uit de gevangenis te Utrecht ontvluchtte. De advocaat-generaal requireerde dat het Hof zou beslissen Eioroado- Walther schieden. Toen ontrukte de wreede Dood der groente vrouw haar zuster. Haar zwager awerd weduwnaar en haar zwager begon/egelmatiger zijn schoonzuster te bezoeken. Schut werd te véél, dat voelde hij aan alles. Vooral sinds hij hij was ondertusschen meegegaan met zijn tijd en wagenbestuurder op de electrische Gemeentetram geworden een halfjaar geleden wegens lichaamsgebreken was gepensioneerd en dus veel minder thuis bracht dan vroeger. Ook de tien kinderen van de groentevrouw waren in die 8 jaar een dagje ouder geworden en konden niets velen van den nu 57-jarigen Schut, die zich wel eens verbeeldde de baas in huis te zijn. Daarom ging hij weg, in vrede. Maar het kookte nog in zijn hart, hij hield van die vrouw. En toen hij aan de hand van verschillende gegevens later bemerkte dat zijn plaats geheel door den zwager was ingenomen, zwoer hij wraak. Dat was me een zzgedoente” een week of zeven geleden in de Vondelstraat. De groente vrouw uit de Lange Leidsche dwarsstraat, die als naar gewoonte haar vaste klanten z/het fijne volk” bediende was geroepen door een manspersoon op jaren en toen zij vlak bij hem was had hij een revolver op haar afgeschoten. Al de dienstboden uit de buurt waren op het schot komen toeloopen; een schilders- maatje had zelfs zijn werk in den steek gelaten. De ,/moordaanslag” was nog al goed af- geloopen; de groetenvrouw was alleen wat blauw aan haar oor, doch een paar uur later was ’t er weer af. Haar dochter Jansje had haar dan ook ter zijde getrokken, maar ’t kon ook zijn, dat haar moeder toch niet was getroffen geworden wijl de man die ’t zelfs bij de schutterij niet tot korporaal had ge bracht te hoog had geschoten. Een particulier nam den aspirant-moorde- naar onder den arm en bracht hem naar 't bureau op ’t Leidsche plein. Het ernstige van ’t feit zag hij daar heelemaal niet in, want hij rekende er al op, reeds den volgenden dag vrij te komen, als hij //mijnheer Batelt” maar kon te spreken krijgen. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens - 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten, onder No. 4. Even te voren was in ’t zelfde Paleis van Justitie doch in de meer bescheiden zaal waar de 5e kamer der Rechtbank haar zittingen houdt een onverwacht tooneel afgespeeld. Bij vervroegde uitspraak sprak daar de Rechtbank van Dijk en de Leeuw, beschuldigd van brandstichting in de rijwiel- zaak in de Weesperstraat en tegen wie door de subst.-ofii. v. justitie elk zeven jaar ge vangenisstraf was geëischt, vrij van het hen ten laste gelegde en beval hun onmiddellijke invrijheidsstelling. Voorwaar een niet gering succes voor de verdedigers Mrs. v. Gigch en mr. Kokosky 1 Een klein zaakje hield de rechtbank nog tot na twaalven bezig, een zaakje zooals in groote steden bijna dagelijks voorkomt, doch i die nooit geheel worden opgehelderd. Verzet tegen de politie. Een ruwe, onbehouwen, doch misschien niet kwade Kattenburger, die na verlegen met zijn figuur eerst de bank der advocaten inrolde, om dan op weinig beschaafde manier zijn hem toekomende plaats in te nemen. In Maart wat duurt die berechting van kleine zaakjes toch ontzettend lang 1 had hij gevoctiten met zijn broer, om een meisje, in de Groote Katten burgerstraat. Een agent was tusschen beiden gekomen en had hem meegenomen naar ’t bureau. Was dat goedschiks gegaan, had onze Kattenburger zich verzet? Daarover liep de kwestie. De man in kwestie zelf zeide toen de agent mij beetpakte lag ik op straat en ben gewillig meegegaan. //Neen”, zei de agent die hem gearresteerd had, de man liet zich om zich te verzetten op den grond vallen, maar ’t kan ook zijn dat hij per ongeluk viel, 'n Tweede agent beweert pertinent dat hij moedwillig op den grond gevallen is en een derde agent heeft van verzet in ’t geheel niets gezien. Dan komt egn sleepje van ontlastende ge tuigen burgerjuflrouwtjes met kinderen van 15 en 13 jaar. Ze hebben allemaal gezien dat z’n broer hem op de straat smeet en dat hij netjes en fatsoendelijk meeging. Maar het O. M. gelooft er niets van en eischt twee maanden gevangenisstraf. Weer wordt de Kattenburger verlegen met zijn figuur. Hij vraagt den grijzen, altijd welwillenden president baron v. Imhoff, wat ie' beginnen moet als ie uit de gevangenis k komt. Niemand zal hem dan meer willen hebben en hij heeft nu een vaste betrekking, is getrouwd en heeft twee kinderen. Of de president daar nu rekening mee kan houden 1 Enfin, wie weet, de verdediger deed nog al een goed woordje en ’t is de vijfde kamer. Zóó werd ’t over twaalven en de heeren rechters konden uitrusten voor dê groote zaak die hen om twee uur wachtte. J In de Lange Leidsche dwarsstraat woont een groentevrouw. Dat is te zeggen als ze zou je //mevrouw” tegen haar zeggen, is degelijk eenvoudig gekleed i gauw doorzien en staakten hun aankoopen. De^ prijzen huppelden naar beneden, en daar de vraag steeds uitbleef, moest de koper- trust onlangs haar productie tot op een derde inkrimpen. Dit ging met het ontslaan van 12000 werklieden gepaard, die dus weer eens de dupe werden van de goocheltoeren der geldmannen. Nu zijn de prijzen ordentelijk laag, wel 50 pet. lager dan in het begin van het jaar; maar de eens bedrogen afnemers koopen niet. Zij willen de trust dwingen het koper tot zulk een lagen prijs af te staan, dat zij hun vroegere verliezen vergoed kunnen krijgen. Het is deze geduchte val in de koper- prijzen geweest, die de algemeene crisis in Amerika heeft verscherpt. Een der koper- magnaten, Heinze, verloor zoo geweldig, dat zijn firma haar betalingen moest staken. Alle banken, waarin de Heinze-belangen vertegenwoordigd waren, kregen //runs” (massale opvraag van gestorte gelden) te doorstaan en moesten haar deuren sluiten. De banken, waarmede ze relatie hadden, ondergingen hetzelfde lot. ’t Kapitaal van 46 kopermaatschappijen, groot 1609 mill, dollar, wees op de beurs den lOden Oct. j.l., bij de hoogste koersen van dit jaar vergeleken, een vermindering van 526 mill, dollar aan. Toen de daling in vollen gang was, viel zij niet meer te stuiten. Alle artikelen, die door de speculatie waren //bewerkt” werden meegesleept. Van Amerika sloeg de crisis over naar elders en niet onwaarschijnlijk is er een wereld-crisis te wachten. Westergo, 13 Dec. Al zet je ook boven de advertentie 3e herhaalde oproeping, het baat niet, als ze er niet meer zijn. En ze zijn er niet meer, t. w. onderwijzers, uit ziende naar een betrekking. Anders gezegd, de onderwijzersnood is ingetreden en... zal zich nog wel een poosje laten gelden. Voor een jaar of vier was er overvloed, het aanbod groot, de teleurstelling eveneens en schaars werden toen de klassen van de normaalscholen bevolkt. Zoo is te voor spellen, dat deze inrichtingen het komend voorjaar een opleveren, zeer behoefte te voorzien. Heph. Nieuwsbl. v. Fr. Joure. Dinsdagmiddag werd door de stoom boot „Vlecke Joure” de gaszinker bij de tol- huisbrug aan- en stukgevaren, waardoor on- middellijk zoo’n hoeveelheid gas ontsnapte, dat het aan de fabriek gemerkt werd. Ge lukkig liep de zinker aan de Tolhuiszijde vol water, zoodat de leiding aan dezen kant een natuurlijke afsluiting bekwam. Aan de Zandzijde echter moest, om mogelijke onge lukken te voorkomen, de leiding, die van die zijde op de zinker correspondeert, tijdelijk worden afgesloten, waardoor Zijl en Slachtedijk eenigen tijd van gas verstoken waren en aan de fabrieken de hulp van vetkaars en petroleum ingeroepen moest worden. Of men ook blij was toen deze middeleeuwsche verlichting al heel spoedig weer door ’t gaslicht vervangen kon worden. Sneek. Woensdagavond tegen halfzes was de stoomboot „Libra II”, kapitein Teijken, op z’n terugreis van Sneek naar Joure in de Houkesloot, toen op eens een visschersschuit van wal stak en zóó dwars voor de boot kwam, die met den besten wil van de wereld, aldus verzekeren de opvarenden, niet meer afhouden kon. De schuit werd bijna door midden gevaren en zonk weldra in de diepte. De opvarenden, 3 man, konden echter nog bijtijds op de boot over gaan en werden daarna op de Top in Oppenhuizen, weer af gezet. De stoomboot kwam er ook niet zonder blessuur af. In den steven boven water is een gat gestooten, zoodat ze op de werf zal moeten. De vischaak behoorde aan ’n zekere heer Visser te Heeg. ’t Is ons niet bekend of deze onder de opvarenden was, doch zooveel is zeker, dat kapitein Teijken en de andere bootslieden geheel de schuld aan de bemanning van de schuit wijten, daar de lichten van de boot goed brandden en toch de schuit nog over ging steken, toen de boot vlak bij was. De meeste moeders zijn wat hun moeders van hen gemaakt hebben, (Spurgeon,). Bolswardsche Courant p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1