Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 102. BERICHT. WAAROM Amsterdamsclie Beelden. Zondag 22 December. mp* Wegens het Kerst feest verschijnt a.s. Woens- dagavond g*een no. van dit Blad. Firma B. Cuperus Az. VOOR feest, dat grooter bekoring BINNENLAND. aan de heilige dagen, van Jufs er in dit nommer der „B. C.” geen stuk voorkomt van Ws.? Heden werd op het een aalaak door een sleepboot De aak zonk en de 2800 pond was opgekocht, zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. nommer zal algemeen verspreid worden, Heeren Adverteerders. ne sais pas. ’t Schrijven wordt met een „gehe bin, du böser Knabe”, op de tafel gelegd. IVeg rust, weg schemeruurtje; schrijf, secretaris, ’t Is al wonder dat er zoo vaak ’n brief met gelds waarde te zoek raakt; nooit zoo’n ding dat je rust verstoort. Met ’n gezicht, als ,,’n aid joad, dy ’t mei syn aid poslein twisken it skip en de steiger yn rollet,” zet ik me tot schrijven in deze volgorde: lamp op, papier, pen,inkt, sigaar opsteken. En nu, voorwaarts marsch-schrijf 1! Nu, ’t is niet anders. Je Voor ditmaal dan eens geen stuk. Terwijl ik den lezers een aangenaam Kerstfeest toewensch, vraag ik hen beleefd excuus, dat ik niet aan mijn lastgeving heb kunnen voldoen, zoodat er in dit nommer onzer courant dus geen bijdrage voorkomt van Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. er wat gedaan, veel Zondagsblad voor den dag kwam, een nieuwig heid die later door bijna alle dagbladen werd nagevolgd, doch waarin lang niet allen even gelukkig zijn geweest. De uitbreiding van Amsterdam gaf aan leiding tot het stichten van buurtbladen, oorspronkelijk advertentieblaadjes, doch waar van sommige aardig geredigeerd werden als de Nieuwe Amsterdamsche Courant of Algemeen Belang, dat door de buurtvereeniging in IJ. IJ. werd gesteund. Omstreeks dienzelfden tijd begon Jhr. Henry Tindal, die door de brochure Is Nederland in Gevaar! en zijn redevoeringen op publieke vergaderingen de aandacht op zich gevestigd had, zich voor de pers te interesseeren. Hij kocht Algemeen Belang en het dagblad de Amsterdammer en richtte later te zamen met den heer Heineken en andere kapitalisten De Telegraaf op. Was reeds vroeger van de Amsterdammer een goedkoope overdruk het ochtendblad de Courant verschenen, later toen Telegraaf en Amsterdammer op de electrische drukkerij werden vereenigd, bevatte dit blad het nieuws uit beide bladen. Des te beter ging dit nog toen de Telegraaf ook een avond blad kreeg en het ochtendblad de Courant dus uit drie bladen kon worden saamgesteld. Stilzwijgend, passeeren wij nog het overlijden van de Amsterdamsche Courant van de Telefoon, van het Amsterdamsch nieuwsblad het Amsterdamsch Nieuwsblad (uitgave Joh. de Liefde) van de Tribune enz., terwijl slechts de partijbladen het Volk en de Morgenpost, den strijd om het be staan met succes zijn gaan strijden. van stad en dorp, eens weer een guitenstreek uit, a la Welk onderwerp „De donkere dagen voor ’t Kerstfeest”, „Gloria in Exelcis Deo”, „Vrede op aarde”, „’t naderend einde des jaars”. Alles zoo vaak reeds aangehaalden om zulke gegevens te behandelen wordt vaardiger pen en meer talent vereischt. Over de eene of andere kwestie van den dag Ja, dat is in deze omstreken het zich voorbereiden voor 25 en 26 Dec. a.s. Voor beide wordt zelfs. Jufs van Zondagsscholen oefenen de kinderen al weken lang in ’t zingen van Kerstliedjes. De tram, die door onze dorpen gaat, brengt reeds de Kerstboomen aan, die Straks, rijk versierd en schitterend van honderden lichtjes zullen prijken in kerk en school. ®n in ’t blij vooruitzicht verheugen zich ’t Zat er o zoo rustig in de huiskamer van het kostershuis te Arum. Buiten was ’t guur, regen en ook geen regen, zoo’n on- plezierigen aanslag van wat nats tegen je gezicht. En als men dan een zestal leden der spes-patrie ’n eindje verder heeft trachten te brengen op de baan, die naar ’t einddoel: „knap pianospelen” leidt, dan ligt men zoo 1 van de Van de drukkerij 1 Opendoen lezen. Ws. wordt verzocht zoo spoedig mogelijk copy te zenden; ’n regel of 50 ongeveer, liefst per keerende post. vele kleinere en grootere kinders. Ook grootere menschen 1 Is er een meebrengt dan ’t Kerstfeest! Is er niet altijd elk jaar iets verhevens in het aanhooren van dat lied der Engelen in Ephrata’s velden. Hoe vaak gehoord, telkens weer wordt zij met blijdschap vernomen, die boodschap van Eere Vrede en Liefde. En als dan kinderenmond zingt dat mooie „Stille nacht, heilige nacht”, zingt zoo menig vader en moeder stillekens mee, gedenkend de blijde kinderjaren, toen men ook zong van: „Eere zij God, Vrede op aarde en in de menschen een welbehagen.” Geslacht op geslacht heeft het aangeheven, dat lied, heeft daarbij gehoopt en gewacht op de vervulling dezer gedachte en nog altijd wordt er gehoopt en gebeden om „Vrede en Liefde”. Zou het te vergeefs zijn? Neen, duizendmaal neen Deze Engelenzang zal het wachtwoord zijn voor komende en gaande geslachten, en in dit teeken zal de overwinning zijn, als zal komen het Rijk van licht en liefde. De boodschap aan de herders gebracht, wordt vervuld te Zijner tijd. De tweede der feestdagen wordt in de dorpen gewijd aan gepaste ontspanning. Concepten, tooneelvoorstellingen, uitvoeringen van gewijde muziek zijn dan aan de orde. De bladen wijzen ons op zoovele friesche komedies, die den 2en kerstdag zullen plaats hebben. „Op wylde weagen”, „Maerteblom”, „Boer Jelle”, „Laster”, „Giet it sa”, „Een ’t hirde Libben”, „Libbensstriid”, „Oan ’e Sedyk”, „Oebele Glüper”, en nog vele, vele andere stukken zullen worden opgevoerd. Wie onzer lezers te Bolsward in de gelegen heid is „Maerteblom” in de Doelezaal te zien spelen, verzuime dit niet, ’t Is een der beste Friesche tooneelstukken, met pakkende handeling en in-mooie taal. Hooge ernst en gezonde humor zijn er in te vinden. Goed gespeeld, en dit mogen wij van onze Krite verwachten, zal het een blijvenden indruk achterlaten. Terhorne, 18 Dec. Sneekermeer aangevaren, aal, die in Groningerland ging in de Friesche wateren verloren. Achtkarspelen, 19 Dec. ’t Arme oude mannetje van 91 jaar te Harkema-Opeinde was overleden. De buren deden wat bnren- plicht is en bekleedden hem, zooals ’t heet, d.w.z. men deed hem de lijkkleeding aan. Dat geschiedt in den regel vóór ’t lichaam koud is, wijl de ledematen dan nog buig zaam zijn. Nu stond men voor de deur der sobere woning om te beraadslagen, wie de kist zouden bestellen en halen, want ook dat behoort tot de burenplichten. Een der mannen meent iets te hooren, doet de ka merdeur open en ziet de korte bedsdeurtjes opengaan. De docde, die slechts schijndood was, komt er af en trekt zijn gewone klee- deren aan en thans wandelt hij weer met een stokje buiten. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Naar we vernemen is het hotel etc. van den heer K. Feikema, aan de Park straat alhier, onderhands verkocht aan iemand uit Arum. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Mond- en klauwzeer. De Stet. no. 298 bevat een opgave van het aantal boerderijen, waar op 15 dezer het mond- en klauwzeer heerschte. In de acht provinciën, waar de ziekte op dien datum voorkwam, bedroeg dit aantal 237, over die provinciën verdeeld als volgt: Noord-Brabant 1, Gelderland 6, Zuid-Holland 48, Noord- Holland 72, Utrecht 2, Friesland 71, Over- ijsel - 8 en Limburg 29. Een onaangename gewaarwording. De heer T. H. de Boer, schoenmakers patroon te Wormerveer, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn ijzeren geldkistje, staande in een kast in de voor kamer, verdwenen waren f 310 aan bank papier, ongeveer f 60 aan zilvergeld en twee spaarbankboekjes met ingeschreven bedragen van onderscheidenlijk f 425 en f 266. Het is niet met zekerheid te zeggen wanneer de diefstal is gepleegd, wijl de heer De B. eenige dagen afwezig is geweest. Vermoed wordt, dat een als heer gekleed persoon, die door een der overburen zou zijn opgemerkt, toen hij de woning verliet en de deur daarna behoedzaam achter zich dichttrok, van de gelegenheid, dat de vrouw van den heer De B. even een boodschap deed, gebruik gemaakt heeft om zijn slag te slaan, wat hem des te gemakkelijker viel, wijl de sleutel in de kastdeur stak en ook het geldkistje niet gesloten was, Nu heb ik wat gepraat over’t kerstfeest, met zijn ernst en zijn lach, en nog altijd staat er geen letter op ’t papier van ’n stuk voor de Bolswardsche Courant. In kan geen geschikt onderwerp vinden. Och, vroolijke. jongelui baalt Exmorra. Gij verschaft mij daardoor stof voor prettige lectuur, ik heb dan tenminste een donné. lekker even in zijn stoel, genietend rustige rust van het schemeruurtje. Moe-mat word je van zoo’n urenlang lessen. Voor de zooveelste maal hoor je beweren uit kinderenmond, dat er niets moois is aan eene Sonatine... Het spelen van studies en vingeroefeningen is voor onze jeugd synoniem met 'n oogenblikje anti-chambreeren in het voorportaal van Mephisto’s verblijf. Is de laatste dier snuiters opgehoepeld, dan denkt men zie zoo, nu ’n oogenblik rusten en dan nog ’n paar uurtjes fanfareeren. Jawel ’t mocht wat. Pas heb je ’t er eens heel gemakkelijk van genomen en krijg je zelfs een beetje ruzie met meneer Morpheus of daar gaat de bel; onmiddellijk daarop hoor je dat er iets in de „bus” valt. Hé, ’n brief! „Scil ik es sjên, om'ke”, zegt de kleine meid, die „oom” zegt, en toch geen nichtje is. En de kleine dribbelt door de gang naar de „brievebos”, en komt triomfantelijk terug met een brief. „Sjoch, omke, hwet ’n moai brieveslufke, allegjaere letters en printsjes er op.” Jawel letters en prentjes, ’n Enkele blik op ’t couvert zegt me de herkomst van ’t epistel. desnoods het algemeen partij-belang dienen door haar lezers op de hoogte te houden van alles wat er in de wereld te koop is, maar ook als reclame-zuil voor den privé-mensch, die graag onder alle categoriën Roomschen en Protestanten, arbeiders en heeren, onder wijzers en winkeliers, zaken wil maken. De aanleiding om, waar ik in deze cause- riën reeds zoo verschillende onderwerpen be handelde, daar nu eens „de krant” voor uit te kiezen was het j.l. door personeel en geabonneerden op dat blad onlangs lustig gevierde zilveren jubileum van Het Nieuws blad van Nederland. Zijn oprichting toch valt voor mij samen met het moment dat ik voor het eerst benul kreeg van het begrip „krant”. Dat jaren terug de deftige Amster dammers naast Nieuwe Botter dammer of Oprechte Haarlemmer uitsluitend de Amster dam. Cl. lazen, dat voor de jong-vooruitstre- venden het Alg. Handelsblad en opdat de kleine man ook eens iets van het wereldnieuws te weten zou komen, de kleine courant Het Nieuws van den Dag was opgericht, weet ik alleen bij overlevering. Vijf en twintig jaar terug was (de niet- Amsterdamsche bladen onbesproken latende) bet blad voor de menschen die iets in de melk te brokken hadden, de deftigheid en grootere handelsstand het Handelsblad. Breede middenstand, waar de vrouw des huizes nog net mevrouw genoemd werd lazen het Nieuws en alles wat werkte met de hand of woonde in volksbuurten was trouw lezer of vooral lezeres van Het Vliegend Blad. Dat blad was geknipt voor den kleinen stand. Nergens vond je zooveel stadsnieuws en ge mengd nieuws, ongelukjes, daar was het Vliegend Blad specialiteit in, zoo erg dat booze tongen beweerden dat als er geen dooden genoeg waren, de redactie er maar wat spoor wegrampen in Amerika, schipbreuken op den Grooten Oceaan of groote branden in Rus land bij maakte. Vandaar dat bij het noemen van den titel van dat blad de V wel eens werd vergeten. Daarnaast dankte het Vlie gend Blad zijn aantrekkelijkheid aan zijn feuilletons, genre Ponson du Terail, die voor velen alleen reeds een abonnement wettigde. Dat waren de drie meest gelezen en dus hoofdbladen. Daarnaast bestonden de Amster damsche Courant, toen al niet meer groot en deftig, doch van wege haar klein formaat en de kleur van haar papier als het gele blaadje bekend, de Amsterdammer, Dagblad v. Neder land, een blad voor ontwikkelde menschen, waarin nog al strenge critiek op lands- en stadsbestuurders werd uitgeoefendhet katho lieke dagblad De Tijd, De Standaard en het socialistische driemaal ’s weeks verschijnende: Becht voor Allen. Vijf en twintig jaar terug dus, had het Vliegend Blad zijn hoogsten bloei bereikt. Want daarnaast waren twee andere volks bladen opgericht die mee wilden eten van de rijk voorziene tafel. Wel waren het eerst nog bescheiden hapjes die De Echo van het Nieuws en het Nieuwsblad namen, doch ze werden al grooter. Het Nieuwsblad floreerde de eerste jaren van zijn bestaan niet bizonder. Het was trouwens ook niet geknipt voor Amsterdam, want ’t was eigenlijk een overdruk van ’t Botterdamsch Nieuwsblad met eigen plaatselijk nieuws. Doch toen de heer Van Waalwijk directeur werd, een eigen drukkerij te Am sterdam werd begonnen en bovenal toen het dagelijks verscheen, nam dit blad een reuzen- vlucht. Wel werden ook De Echo en Het Vliegend Blad later dagbladen doch Het Nieuwsblad was hen voor geweest. Het Vlie gend Blad, eens zoo’n goudmijn, dat naar men zegt door den heer de Grauw aan den heer v. Megen voor f 100,000 werd ver kocht, was de eerste krant, die ik zag vallen op het veld van eer. Wat er van het Nieuwsblad geworden is, is vooral na het jubileum algemeen bekend. De Echo van het Nieuws (waar ondeugende menschen wel eens achtervoegdenvan den Dag of nog ondeugender: van den vorigen Dag, had een rijke erfenis gekregen van het f liegend Blad: de kunst om pakkende feuille tons te plaatsen. De AHo-romans werden in hun tijd beroemd en toen het blad als volks blad De Echo in 't deftige Felix Mentis werd gedrukt had het blad onder verschillende categoriën menschen (niet het minst rederijkers) een groote renommé. Daarnaast was ’t het eerste dagblad dat met een mooi en gratis Gelijk wij in een vorig nommer publiceerden, zullen we het abonnements geld van dit Blad met Nieuwjaar belangrijk verlagen en stellen op f 0,40 per kwartaal in de stad, f 0,50 franco per post. Wij verwachten door deze verlaging eene belangrijke toename van abonné’s, daar ons Blad nu onder ieders bereik zal komen. Het zal ons streven zijn om den inhoud Het in dit jaar nog verschijnend waarop wij de bijzondere aandacht vestigen van De Bolswardsche Courant in ieders belangstelling aanbevelende, De Uitgever De „Krant" in de hoofdstad. De geschiedenis van een volk, van een stad loopt meestal evenwijdig met die der dag- en weekbladen. Een plaats, waar weinig te doen is, met weinig wrijving van gedachten, met weinig ondernemingsgeest zal heel wat minder behoefte hebben aan dagbladen dan een sterk vooruitgaande stad, waar menschen met durf, vandaag dit, morgen dat beginnen, waar tal van handelaars rusteloos arbeiden om hun debiet te vergrooten, waar vreem delingen uit alle oorden worden heengelokt. Want de „krant” heeft een tweeledig doel, ze moet niet alleen het algemeen belang, IS Bolswardsche Courant UT';.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1