Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Logement Tramstatie V Joh.Rueb.Tandar 1 P. B. VAN HAw „Valencia”Siraa 1907. 46ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 103. 1 Zondag 29 December. ARUM Stadsnieuws. ARUM elangstelling aanbevelende, De Uitgever Firma B. Cüperus Az. Tandarts, Sneek, VOOR A 5 Cent. W. aangenomen het Si. Anthony Gasthuis, Na afloop der punten herinnert de heer Keikes briefje en was De grimeering goede handen toe- zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. m verspreid worden, waarop wij de bijzon- 1 JANUARI 1908, de prijzen onZ' medicinale, met enkele centen per en G. H. van dit Blad met en stellen op f 0,40 per kwartaal der Werf wordt herbe- De heeren Rosier, Groningen. Nieuwestad Deinumer Suupmarkt‘6IL gegaan, LEEUWARDEN, Consult te Sneek eiken Dinsdag 103 uur Suupmarkt 97. De heer Rosier vindt goed dat er een van f 2,50 is gesteld en ook dat het maximum huurwaarde ad f 120 niet mag worden overschreden, doch hij vraagt er ook een minimum ad f 60 is Hij zou geen minimum noodig in alle geval dat lager gesteld willen hebben bijv, op f 50, want in die categorie van abonné’s, daar en Tj. Y. \1 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. nu op f 50 te stellen, dan heeft men alweer hetzelfde, dat soms gelijke woningen wel of niet in aanmerking kunnen komen. Ik ben Notaris S. VAN DER BURG te Maki zal op Donderdagen 9 en 23 Januari 19 telkens ’s nam. 4 uur, in na te melc' herberg, publiek verkoopen en tevens om huizen waarin muntgas is, De zeer royale en hecht gebouwde HUIZIdoch door vertimmering in huurwaarde „Dé gekroonde Leeuw”, waarin logemest'jgen boven den daarvoor gestelden tax, tramstation, beklante herberg en c_ Cuperus den Voorzitter dat hij in de ver gadering van 29 Oct. een vraag heeft gesteld, of n.l. de pacht voor den schouwburg voor ’t volgend jaar reeds was betaald. Daarop is toen nader antwoord beloofd. De Voorzitter. Ik kan U antwoorden, dat dit geschied is, en wel omdat hier nooit meer dan aan een schouwburg plaats wordt ver leend. Ik kan er de mededeeling bij doen, dat de heer Hart de mededeeling is gedaan, dat die staanplaats later zal verpacht worden, en hij heeft zich voor 1908 bereid verklaard een hoogere som te willen geven, als de raad zulks verlangde. Schorsing der openbare zitting. Na heropening der vergadering werden de reclames in beroep bij Ged. Staten, het suppletoir kohier van den hoofdel. omslag en hondenbelasting vastgesteld, gelijk in geheime zitting was besproken. 80 _Cents gerj maanden. zal op Woensdag 8 Januari 1908, ’s n 2 uur, in het ,/Schettenser-hof" onder Sciar tens, voor den tijd van vijf jaar, pubj verhuren Vijf perceelen WEILAND groendijk behoorende aan Longerhouw. Breeder omschreven bij biljetten. De heer R. Smits werd herbenoemd met 9 stemmen, 1 stem was op den heer Van Ringh uitgebracht en 3 briefjes waren blanco. b. Voogd van het Weeshuis, de voordracht bestaat uit: le. de heeren J. R. A. Donker (aftr. Voogd) en P. de Jong, 2e. de heeren K. Falkena Bz. de Boer. De heer J. R. A. Donker werd herbenoemd met 8 stemmen. De heer Y. T. de Boer had 4 stemmen en 1 briefje was blanco. c. Voogd van het algemeen Stads Armen huis, de aanbeveling bestaat uit de heeren: H. C. Banning (aftr. Voogd) en L. J. Vos. De heer Rosier wenscht een opmerking te maken en zou gaarne zien dat op de voor dracht ook eens een degelijk werkman, on verschillig van welke richting, werd gesteld. Niet dat hij tegen de twee thans gestelde heeren heeft, maar hij vindt dat een werkman vaak beter op de hoogte is met de behoeften en nooden van hen, die bij het Armbestuur komen aanvragen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Rosier dan eigenlijk met de opmerking bij heeren Armvoogden moet zijn, die geven de aan beveling. De Raad heeft slechts de benoeming aan zich. De heer Banning wordt met 12 stemmen herbenoemd, de heer Vos had 1 stem. d. Bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heeren'. G. H. Schoonhof (aftr. lid) en Hubertus J. van den Oever. De heer G. H. Schoonhoff wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd. e. Lid der plaatselijke schoolcommissie, de aanbeveling beslaat uit de heeren: H. Eisma (aftr. lid) C. de Haas Plantinga. De heer H. Eisma wordt herbenoemd met 12 stemmen. 1 briefje was blanco. f. Lid der damescommissie voor het hand- werksonderwijs, de voordracht bestaat uit de dames A, Bölger-Hommes (aftr. lid) en M. Eisma- Abbink. Mevr. Bölger-Hommes wordt herbenoemd met 12 stemmen. Mevr. M. Eisma-Abbink had 1 stem. Benoeming van twee leden der commissie de gasfabriek. Bolsw waarom groot I gesteld, in gebruik bij den eigenaar, den 1 achten i zijn ook genoeg woningen waar men gaarne het gas zou willen hebben, en hij vindt geen redenen om die menschen uit te sluiten. De heer v. d. Meer. De gascommissie heeft dat punt ook besproken doch vond wel reden om die bepaling te handhaven. In I woningen van mindere huurwaarde is vaak 1 er een gaslamp aan ook dikwerf geen geschikte Bij die bepaling te handhaven. van Firma REDDINGIUj de zoldering te laag 'om n-te brengen, eu C"1' J;1, en veilige plaats voor den muntmeter. I iedere aanvraag wordt de woning bezocht, en zijn deze bezwaren niet aanwezig dan wordt ook wel eenigszins beneden de huurwaarde maar de Gascommissie meent toch het minimum te moeten handhaven, wijl zij meent in geen krotten gas te mogen aan voeren. De heer Rosier. Het kan soms voorkomen dat op een zelfde streek gelijke woningen de S een beneden f 60 huur doet, maar een I. andere bewoner hooger huur geeft. Dan zou de eerste geen gas kunnen krijgen en de andere er wel recht op heeft. Ik zou daarom houdt voortaan eiken Donderd gaarne het minimum op f 50 gesteld zien. ZITDAG te BOLSWARD bij den he De V°orzitier- De heer Rosier spreekt d van recht, maar gelijk reeds gezegd is, HOMMES, Conflseur, Dijkstraat. nergens wordt muntgas aangebracht dan na speciaal onderzoek en het is al reeds voor- ITn T r gek°men dat gas kwam waar de woning iets i IJJ-J—>1 -Lk. beneden de huurwaarde werd geacht, verder -acht ik een minimum toch noodig en omdat Hiermede hebben wij volge van de telkens h eischen, aan welke onze fabriek v dus voor het voorstel der Gascommissie. De heer Rosier. Wanneer de Gascom missie het geschikte woningen beneden het maximum huurwaarde ook toestaat, dan Wij zijn overtuigd, dat dit lu tan schouwing zal blijven, vooral daa raadsverslag voor drie jaren aan te besteden. Burg, en Weths. gevolg gevende aan de opmerking der raadscommissie om de uit gifte van het off. raadsverslag voor 3 jaren aan te besteden, doen thans het voorstel om de bepaling van 22 Febr. 1906 te wijzigen en inplaats van 1 jaar te lezen 3 jaren. De heer Boersma heeft met genoegen ver nomen, dat B. en W. geen bezwaar hebben tegen den indertijd gemaakten wensch der raadscommissie en verklaart gaarne het voor stel te zullen steunen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel van Burg, en Weth. omtrent het beloonen van het schoonhouden der scholen, B. en W. wenschen in de verordening op het schoonhouden der schoollokalen eene wijziging te brengen zoodat ook de jaarlijksche schoonmaak in de aanbesteding is begrepen. Nu wordt gegeven voor School No. 1 f 100 per jaar, voor school No. 2 en Fransche school f 220.B. en Wwenschen nu met inbegrip der groote schoonmaak deze sommen te stellen op f 120 en op f235. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van hel voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der voorwaarden van levering van gas voor muntmeters. Op voorstel der Gascommissie stellen B. en W. voor van hen die muntgas in hun woning kragen een waarborgsom te eisohen cadan de levering door den muntmeter te waranda, bovenzalen, DOORRÊED, ST? staken. LING, afzonderlijke WONING, benev J erf, bleek en grond, alles zeer gerieft waarborgsom en op den meest gunstigen stand, den grind- en tramweg, knooppunt lijnen Franeker, Harlingen en in de Buren te Arum, samen are, i P. F. SCHRAM Vergunningsrecht verzekerd. Aanvaarding 2 Maart 1908. Inmiddels uit de hand TE KOOP. Breeder te omschrijven bij biljetten. 6. voor De heer Cuperus wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heeren Vis en Keikes hadden ieder 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Oosterbaan wordt herbenoemd met 9 stemmen. De heeren Vis en Keikes hadden ieder 1 stem en 2 briefjes waren blanco. 7Benoeming van twee leden der commissie voor de gemeentereiniging De heer J. van der Werf wordt herbe noemd met 11 stemmen. De heeren Keikes en Vis hadden ieder 1 stem. De heer Boersma wordt herbenoemd met 8 stemmen. De heer Praamsma had 3, de heer Vis 2 stemmen. 8. Benoeming van twee leden der commissie voor het stedelijk muziekkorps. De heer Oosterbaan wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer Van Randen had 1 stem en 2 briefjes waren blanco. De heer Vis wordt herbenoemd met 8 stemmen. De heer Van Randen 3 stemmen, de heer Praamsma 1 stem en 1 briefje blanco. 9. Benoeming van twee leden der com missie voor het ontwerpen van strafverorde ningen. De heer Keikes wordt herbenoemd met 7 stemmen. De heeren Rosier en Van Randen hadden ieder 2 stemmen, de heer van der Werf 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Cuperus werd herbenoemd met 9 stemmen. De heeren Praamsma, Rosier en Van Randen hadden ieder 1 stem en 1 briefje was blanco. 10. Benoeming van een lid der commissie voor de gymnastiekschool, De heer J. van noemd met 9 stemmen. Vis hadden ieder 1 stem en 1 blanco. en een slen we het abonnementsgeld de kerk r 1 a g e n r post, eene belangrijke toename Maerteblom. Als onze Krite jaarlijks op den 2den Kerst dag optreedt blijkt steeds de Doelezaal te klein. Dat zijn wij nu de laatste jaren al zoo gewoon geworden, dat ja dat men er al aan gewend is. Wij meenen hiervoor een drietal redenen te kunnen vinden, welk drietal een climax vormt, waarbij dan het laatstgenoemde het zwaarst weegt. Ze zijn danlo. de liefde voor de Friesche taal, 2o. de 2de Kerstdag is een gewilde uitgaans avond en 3o. het vertrouwen dat de Krite met wat goeds komt en dat ook goed weet voor te brengen. Nu dit vertrouwen is geendeels beschaamd Zei de voorzitter der Krite in zijn openings woord dat nu niet, als de twee voorgaande jaren, een stuk van den heer Canne kon opgevoerd worden, maar dat hedenavond de leden hun best zouden doen /Maerteblom” van Schuitmaker zoo goed zij ’t vermochten voor ’t voetlicht te brengen, wij meenen dat dit stuk vrij goed op één lijn staat met ,/Fen 't hirde libben” en ,/Libbensstriid,” en de opvoering was goed, hier en daar be paald uitmuntend. //Maerteblom” is ook wel degelijk een greep uit het werkelijke leven. Karakters als Dobma, ze zijn er in de samenleving. Menschen die onder den schijn van vroomheid zich zelf en den Mammon dienen, ze worden nog maar al te veel aangetroffen, en dezulken begrijpen vaak zelf niet, hoe ze hun omgeving tot walging zijn, en degenen die met hen te doen krijgen het levensgeluk vaak ver woesten. Ze zijn er ook, karakters, als Rein, de zoon van Moeke Trui, wel wat ruw en onbezonnen, wat séhuin van gedrag zelfs, maar toch met een goed hart. Den inhoud van ’t stuk in ’t kort weer geven, ’t is voor degenen die het spel zagen onnoodig en zij, die er niet waren, hebben aan zoo’n geraamte niet veel wij willen ons dus bepalen tot een algemeen oordeel over het spel. Voorop moeten wij dan zeggen dat de regie was, zooals men dat van den man, die niet op de planken komt, maar toch de hoofdrol heeft gewend is. Zijn zorg en wakend oog was, tot in kleinig heden bij tooneelschikking en in de stoffee- ring overal op te merken, was ook blijkbaar aan vertrouwd. En de rollen ze werden gekend en begrepen. En toch het stuk stelt zware eischen. Niet zoo zeer in de jolige tooneelen als het 2e bedrijf die gaf, waar Moeke Trui en Rein zoo uitnemend speelden, maar vooral in de rollen van Dobma, Klaske en Rimer was zwaar spel. En het werd goed vertolkt. Ook koopman Aron had oogenblikken die een man eischten, maar de man was er trou wens ook. Of er dan niets was aan te merken? Wij antwoorden dat het dilettanten waren, en dan zeggen wij volmondigHet spel van elk af zonderlijk, en ook het samenspel was uit muntend, al hadden wjj enkele kleine pas sages wel soms iets losser gewenscht, hoewel ’t Friesch karakter vaak iets stugs heeft. Onze hoofdindruk van ’t stuk Die is eigenlijk in den aan vang reeds bekend ge maakt toen wij dit stuk op een lijn stelden met de twee bekende pennevruchten van den heer Canne. Wij meenen er trouwens menig punt van overeenkomst te ontwaren tusscheu huurwaarde mij wel met het voorstel vereenigen. De heer v. d. Meer. De Gascommissie kan zich niet altijd houden aan de opge geven huursom, maar de Directeur schat bij onderzoek ook zelf de huurwaarde, en dat gaat zoo ten opzichte van het minimum als ook ten opzichte het maximum, want de opgaven zijn niet altoos vertrouwbaar, en zeer zeker zijn ook de huren soms zeer ver schillend. Het voorstel van B. en met algemeene stemmen. De heer Keikes is intusschen ter verga dering gekomen, zoodat nu alle 13 leden present zijn. 4. Resolutie van Gedep. Staten omtrent de gemeentebegrvoting voor 1908, met advies van Burg, en Weths. Ged. Staten stellen voor a de begrooting te wijzigen en de inkomsten, rijkssubsidie onderwijs, te verlagen met f 300, de uitgaven, salaris gemeente-ontvanger, met f 200 te verhoogen, en daarom het fonds voor onvoor ziene uitgaven te verminderen met f 500. De eindcijfers der gemeente-begrooting worden dan ontvangsten en uitgaven beiden ter somma van f 135.230.715. Met Zonder stemming goedgekeurd. 5. Benoeming van leden van verschillende colleges en besturen, tengevolge periodieke af treding, als; a Voogd van de voordracht bestaat uit de heeren: R. Smits (aftr. voogd) en K. van Ringh. Bolswardsche Courant I Ij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1907 | | pagina 1