Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Nel 't hirdriden to Bolsert. 1908. Amsterdainsctie Beelden. Vraagt bij Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. Zondag 5 Januari. Ingezonden. 1 VOOR wol brekme It Bestjur fen 'e Krite Bolsert. BINNENLAND. glas op en wenschen: moeten zetten: geduld; den lezers van mijn Amsterdamsche Beelden een Oud-Hollandsch Veel Heil en Zegen in ’t Nieuwe Jaar. F/ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) as dy in lyts der wirdt tor een „blijde boodschap”; joun tige min, de doarren to min net graeg ta- er de reis om ’t elts dy ’t san En hja seach Kobus oan, my hjar Ijeave snütsje en stiek him de frissche lipkes ta. En dit lietsje sunder wirden is het einbi- slüt fen de reis nei ’t hirdriden to Bolsert. Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4, Het oude en het nieuwe jaar. Weer ligt een jaar achter ons, weer stonden we voor den overgang en het oogenblik is weer voorbij dat we ons neerzetten bij de vulkachel om onder ’t genot van een glaasje warme punch en een oliebol het goede en slechte te overdenken dat de laatste twaalf maanden ons brachten. Rust een weinig! Doen ze dat werkelijk, treden we voor een moment uit den wereldstrijd om vrede en rust te zoeken in de huiselijke binnenkamer? Of is er kranten-rethorica in die gelegenheids- stemming? Zeker is het dat op bet platte land de traditiën, goede als kwade, beter bewaard blijven dan in de steden. Daar toch vermengt bet cosmopolitisme de zeden zoo met gewoonten van vreemden bodem, dat het leven er wordt als een lappendeken, bont als de diverse stijlen waarin onze nieuwste huizen gebouwd zijn. Zie naar Oudejaarsavond; de Duitschers blijven dan niet thuis maar maken er een uitgaansavond bij uitnemendheid van. Konden vroeger alle schouwburgen dien avond gerust sluiten en waren de café’s slechts toevluchtsoorden voor enkele sukkels» die Oan ’e Redacteur fen ’e Boalserter Kr ante M. In Tasköger skriuwt yn Jo blêd fen ’e le fen- Foarmoanne oer üs Bütengewoane gearkomste Hy klaget oer brekme oan stüllen, hwer- troch wol san tritich minsken stean moasten. Hy hat gelyk, dat wier net aerdig. It Bestjur fen ’e Krite, hy den ek foaroaf al oan Wiersma om mear ten dat sitark freege. Dy hat der lykwols syn wirk net fen makke. Tsjin achten wier dat to let, en hy it Bestjur ek to folie oare drokte, om derfoar to soargjen. Nou is it de Ij ft by ’t ynkommen wol sein, dat op sitten net folie raek wier, mar de measten woene der dochs yn. Dat er, nog sa Witmarsum, 4 Jan. Aan de gisteren ge houden leden-hardrijderij onzer ijsclub namen deel een twintigtal rijders beneden 36 jaar en een achttal daarboven, deze reden met dames. In de eerste afdeeling wonnen de prijzen fraaie voorwerpen de heeren J. Cuperus en 0. Werkhoven; in de tweede de heer A. J. Bangma met mejuffr. Sj. T. Bangma en de heer L. Reitsma met mejuffr. J. Koop- mans-Bijlsma. Workum. Donderdag geraakte de jonge ling O. de L., tijdelijk alhier met Kerst- vacantie, in het diepe kruiswater bij de Rolpaal. Gelukkig voor hem zag hij een heer en dame aankomen en dacht, dat die hem de behulpzame hand zouden bieden. Toch deze edele(?) lieden reden ongestoord den weg naar Bolsward voort, net of niemand in levensgevaar verkeerde. Doch gelukkig zagen twee knapen, nl. Jacob Boorsma en Pieter Bootsma, beiden ongeveer 16 jaar, den jongeling worstelen om boven water te blijven. En kranig ge droegen zij zich. Fluks de jassen uitgetrok- ken, aan elkander geknoopt en den drenkeling toegeworpen, terwijl zij plat op het lichaam lagen om hem het reddingstuig toe te werpen, daar het anders te kort bleek. En na veel moeite gelukte het hun den jonge ling behouden op den vasten wal te krijgen. Een kranige daad, wel een ridderorde waard. Het water in den nieuwen gashouder aan de gasfabriek te Heerenveen is door de strenge vorst bevroren. De gashouder kan niet gebruikt worden. Per draad zijn mon teurs uit Duitschland waar de houder gemaakt werd ontboden om het euvel ta verhelpen. tsjin it forsyk „net smoke” yn, rookt wirdt, is wol jammer. Dat giet sain inkele begjint en de oaren sisse, nou hoeve wy it ek net meer to litten, en der rookt it hinne. Wy winskje, dat fen dy ears ten it gewisse ris begjint to sprekkendan krye wy tonei ligt hwet minder reek. Dat bfttenlju nei in ftre rinnen nog stean moatte, is wol tige slim. Mar wol sa sekuur scoe ’t weaze, bütenljft plak besprekke lieten, brifke oan ’t Bestjftr, en soarge. It is san sinten, earstens, omdat skógers keare wol, dy ’t makke babbe en twad’ om joun op touw set, graeg rounkomme wol mei it jild en dos ek derom in bilte kaerten forkeapje mat Dochs wol it Bestjftr der hwet op utfyne op in oare kear wol it ek foaral for de Leden fen ’e Krite, in oare oarderingynfyre, mftlk wol, troch for dy Leden mei Gasten apart to spyljen. Yn tank for in plakje hjirfoar yn Jins bied. Mar nou wier der wer ’n nye club yn ’t libben roppen. Mei folie ambitie en ’n hopen drokte hie de nye forieniging it spil yneltsoar brocht; de Bolserters sjimpotterseerden tige mei de club, en de Boargemaster hie graeg it Earefoarsittersskip oannomd. Sjedear, yn oarder wier ’t en tige ek. ’n Moaie baen, kreas forsierd mei daggen, en wimpels. En hwet ’n minsken minsaen, hwet ’n minsken. Ut alle doarpen rounom de stêd wieren hja komd. Wonseradeel wie leag round, like ’t wol. Hark, mesyk. Kobus mast ’s hjerre, hij blaest Bugel bij us fanfarje, en hat fensels forstan fen mesyk. Hy woe de nye Bolserter mesykmaster eK wol ris sjen. Nou, dat corps spyle wol aerdich, fleu- riche stikjes, dat foei yn ’e smaek. O, ja, de hirdrydery. Der wer om it touw o sa folie fortier, ’n bulte wille en ’n aerdich dwaen en litten fen aid en jong, mar binnen it touw? Kalde groc .fen spuitwetter, sei Kobus. Op ’e Joure wieren sa hwet alle goede hirdriders bijien west. Der is lül rideu, mar... doe haww$ hja ‘t spil fitset. poarte wie al jieren op pensioen set, dy ysclub koe net tjin „it hirde libben”, en wier, nei folie „hbbenstriid”, forstarn. Toen lei het ysvermaak in Bolsward op (den rug. En wenschte men Egypte’s vleeschpot” (graag terug, sei Kobus. Fremd wier ’t, dy jonge hie rourom en oaral ’n wirdsje om en by. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Twakear barde ’n ftnk. Earst kaem ien to fallen, die briek syn sconk. Dy stumper roun bijgelyks ek noch mei ’n stok. Hja roppen om 'e dokter, dy wier der in ienen by, mar koe dat geval der net behaffelje. Hy helle twa diregeerstokken üt de mesyk- tinte, dy boun er foarearst om de stikkene skonk. Sjoch, sei Kobus, dy pesjint wirdt in twa kwartsmaet forboun. Hja setten hem doe ’n stoel en brochten him foart. Letter kam er noch ien to fallen, mar dat hie docter rédlik gauw yn ’t linnen. Mei sa folie minsken kin der sa maklik hwet barre, net Op ’t lest sei Eabe.l, dat hja nou wol ’s yn 'e stêd sjên woe, en ’s efkes dounsje. De oaren tochten der ek sa oer. Nou sei Kobus „die het doet, die het weten moet”, toe dan mar. En doe oer ’t krüswetter nei boppen, by Meyer. Earst hwet ite en hwet dnnke. En tonei dounsje. Jonges, hwet 'n nocht. Dütske polke, Mesurke, De Trijekaert, Scotse, ’t ien nei 't oare. Der sieten nog forskate ljue ut üs contreinen, hja sieten allegjaere oan ien tafel. Wille by de rfts. Eu doe noch efkes nei Boermans, dat kin net oars. Der kaem de hiele kaert bijien. Fensels „Wij wieren üt foar üs plesier En moasten fen ’e flier”. Net lang mear. Hja scoene net to let thus komme. En derom wier 't al gauw „kom jongens, opbine. Doe noch ien Krüs- polke en dermei wier ’t üt. Bitelje, de doar üt, opbine... foaruwt Hja kamen best wer thüs. It wier ’n dei fen nocht en wille. Plesierig üt, plesierig thüs, sa wier ’t. In de bftrren namen hja afskie, Kobus brochte Eabel nei hüs. Hy sei: Eabel, hast dy hwet formakke? Och, Kobus andere hja, hwet wier ’t ’n mooie dei, tankje wol, hjer. alleen op de wereld stonden, nu zijn eenerzijds Stadsschouwburg en Stoel Spree wel gesloten, doch anderzijds zal in ’t Rembrandttheater wel geen plaatsje onbezet zijn. En even na twaalven breekt de pret door heel de stad eerst goed los, hoewel in aanmerking genomen de zeer stille Kerstdagen gevolgen van de treurige economische toe standen en de doodsche stille saaiheid, waaraan Amsterdam al geruimen tijd stuiptrekt ook Sylvester er niet in vroolijkheid op zal zijn toegenomen. Sylvester is een eigenwijs heer. Wie komt er nu op Dinsdagavond, ais de vorige week er pas 2 Zondagen midden in de week zijn geweest, en nu weer één Zondag en één werkdag achter ons liggen. Veel tijd om rustig na te denken is er niet, want op den Nieuw jaarsdag is ’t weer Zondag en de strijd om het bestaan eischt al onze aandacht. Maar bij onze, al zij Y ook haastige begroeting, merken we op dat Sylvester er niet welvarend uitziet, in zijn nadagen. Toch is Sylvester niet... getrouwd, evenals Nico of Jaapie of Sjefke maar.gesjochten. Diamantbewerkers werkeloos, alles wat timmert en metselt en bouwt werkeloos, malaise op allerlei gebied. Zelfs in de beste standen, waar een jaar ge leden nog weelde was, heerscht nu kommer, ontbering en zorg. Amerika hat schuld d’ran. Las ik laatst niet dat Vrijdag geen ongeluksdag was, omdat Columbus op dien dag de nieuwe wereld ontdekte. Juist daarom alleen zou ’t al een ongeluksdag zijn. Want we weten allen hoeveel tonnen gouds en millioenen dit jaar uit óns landje door Amerika zijn uitgezogen. Eigen schuld. Zeer zeker. Maar de verleider was toch altijd Uncle Sam. En behalve de rechtstreeksche slachtoffers, de speculanten, die door eigen schuld in de misère raakten, zijn er nog zoovelen, familieleden en anderen, menschen, die den nu gefailleerden hadden gecrediteerd of van hen afhankelijk waren, die volmaakt onschuldig in de ramp moeten deelen. Zooveel oog en oor en hart het Neder- landsche volk heeft voor de misère op finan cieel gebied de bron der milddadigheid die op de Kerstdagen zoo rijkelijk vloeide was daarvan wel het bewijs, zóó koud en onverschillig worden we bij de politieke overdenkingen. Wat trekt 19/2o van de natie er zich van aan (fat het ministerie is gevallen? Wat weten we meer van de vredesconferentie dan dat er verbazend veel gegeten is en... dat er tot op heden nog niet eens een oorlog uit is voortgevloeid. Zonder jaloesie sta ik dus gaarne die ernstige onderwerpen ter over denking aan de andere medewerkers van de Bolswardsche Courant af. Twaalf sloeg de klok. De nieuwe periode ligt weer voor ons en met opgeheven glas punch, bier, champagne of desnoods een kopje koffie, wenschen wij onze omgeving en in stilte ons zelf het beste toe. leder in zijn kring, ieder naar zijn gevoelens. Ook wij willen niet achterblijven, heffen in gedachten maar daarom niet minder wel gemeend ons Het land spoedig Amsterdam dat het nog lang zijn dit jaar zoo vaak als doodziek beschrevene burgervader moge behouden den hoofd-commissaris, die één Januari weer in functie hoopt te treden: sterkte; den Amsterdamschen handel... een oude Beurs en een sluis waar een boot door kan den, Hollanders minder uiterlijke degelijk heid en meer verstand bij het beleggen hunner gelden de Nederlandsche Tooneelvereenigiug’n uitkomst; den directeur van het Rembrandttheater: meer parlementaire omgangstaal jegens zijn damesartisten Louis Bouwmeester, een verder kwestie-looze kunstloopbaan den Fneschen journalisten, bijna nog grooter collegialiteit dan onder de Amsterdamsche persbroeders heerscht; Otto Zeegers den schrijver van het nieuwe drama voor de Bouwmeester-tournée dat z(jn „Goudkoorts” zoo epidemisch en hevig moge heerschen dat hij er slechts langzaam van opknapt; de Firma Cuperus, dat zij geen raad weet met alle advertenties en toch raad weet; den zetters die mijn vaak onleesbare copy Kobus hie ’n faem. Dy hie der opdien op ’e brilloft fen Folkert en Frouk. Och, och, hwet wier dat ’n fieuriche tiid wést. Hwet hiene hja der ’n wille hawn D’ aid frou, Froukje hjar mem, hie ’t oars sa net bigrepen; it scoe allegjaeremar sahwet stikum tagean mar jawol, 't wier hiel oars ótkomd. De jongeljue tochten dat dizze boask oanlieding moast jaen ta 'n dei fen allerheislikste wille. Dat wier hja wol tabetroud. Brilloft yn 'n hüs né hjer, op ’e boppeseal fen 'n herberg. En as d’ aid Iron al seihwet wolle jimme mei jimme fisefasen, hja koe snetterje sa ’t hja woe, hja wier nou gjin baes. En hjar „geliefkoosd” sprekwird „as ’t er op oankomt, ik baes en dermei üt”, kaem dizze kear net yn tapassing. Ba 'k sei, op ’e boppeseael hiene hja ’t feest balden, och hwet ’n minsken. En wille? nou, nou. Foard rage, kemeedsje- spylje, sjonge, dounsje, fen alles en noch hwet. En doe hie Kobus ’n faem opdien, Eabel, dy tsjinne by Ynse Hobbema. ’n Kreas .ding, hjer. Net te great, net te lyts, net te tsjuk, net te tin, krekt sa ’t wêze moast, sa 'n echt bher fromminske, sa men dy fine kin yn ’t Fryske lan. En Kobus, nou dat wier bekind, gjin fleuricher jongfeint op 't doarp, koe er moaier spantsje foun wirde? En doe wier’t Nijjiersjoun ófpraet, hja scoenen Tongersdei nei 't hirdriden to Bolsert. Sa knipt sa naeidmoarns kertier oer taolven stiene hja op de redens, en wier ’t „liz mar op, Eabel". Foart gong it, mei streken. Klunje, né der halde hja net fen, ’t wier alles om ’t plesier. „Haastige spoed is zeiden goed”, sei Kobus, dy ’t noch al ’s ré ’n sprekwird brukt. Al redhk gauw kam it pearke to Bolsert oan. Der wier al aerdig folts op ’e lappen. Underweis hiene hja noch bikinden opdien, Syke Wiebinga mei de feint. Dy scoenen ek nei ’t hirdriden. Dy twa wieren net bij eltsoar wei to slaen. Nou, Eile hie seis jier fen hüs west, troch dy biroerde branhistoarje; en nou’t sa klear as wetter wirden wier, dat alles leugen en kwealaster wier, nou moasten hja ’n hopen skea ynhelje. Koe ’t nou moayer, ’t ys sa sterk en bitrouwd, beide soun en fen seisen klear, frede en Ijeafde werom komd yn ’e hüs... dy twa jonge herten hiene eltsoar wêrom foun, hwa scoe ’t hjarren forginne, dat de blomkes ris büten doar set waerden. Nou yn ienen nei de baen, op ’e Wor- kumerfaert. Dy nye ysclub hie ’t eptich yn ’e es, hjer! De greate baen by de Snitser De iene scoe derhinne, ’n oare 'n oare kant üt, elts krige syn plak. Sadwaende for- moardsje hja eltsoar net, en wieren hja, troch it heapke primadons oer Eryslan te forspreidsje, wis fen ’e priisen. Tonei wirdt dy pot fordield. Dat is hegere sprotkinde, tochte Kobus. N ou wier der ien fen dy snaken op Bolsert ta tein, dy scoe ’t spil der behimmelje. Ja ’n inkele kam op de list foar, dy ’t wol aerdich ride koe, hiel aerdich sims wol, mar dy koe ’t dochs net hélde. Dy twadehands riders hawwe oars hjar best diend, dat is mar sa, mar ’t wier net dat hwet men forwachtsje koe. Der moasten prikken yn Jt wirk steld wirden tsjin sok dwaen, ’t is bij de keatsers om af. A H.DE wrdsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1