Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. j 4| Zondag 12 Januari. Ingezonden. VOOR 'i BINNENLAND. j! Wonseradeel. Op 1 Januari 1907 6597 m. en 6492 vr., totaal 13089. Vermeer dering door geboorte met 169 m. en 152 vr., door vestiging met 339 m. en 310 vr. Vermindering door overlijden met 63 m. en 76 vr., door vertrek met 425 m. en 407 vr. Bevolking op 1 Januari 1908 6617 m. en 6471 vr., totaal 13088. Ast, CC 1 Bolswardsche Courant zou over de muziek, wordt daarover een 1971/0 vaten, uit- van 128.125 eer een der personen bij wie inbraak deze kon niet bijzonder over Zij deden ’t Toeval of (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) twee opvolgende en deze twee aan weer twee en zoo golft^ het voort van twee op velen! Evenzoo gaat het met betalen. Zeg niet, gij die moet betalen, wat maakt het of ik al vlug betaal, dat helpt toch niet. Gij, eenling, helpt reeds velen, want uw daad gaat door als de rimpel op het water En laten corporation, kleine zoowel als groote vóórgaan, de rekeningen, desnoods dringend, opvragen en dan terstond betalen. Wat zou het velen ten goede komen en menigeen helpen dezen crisistijd te door worstelen. Met dank voor de plaatsing, v. d. M. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Warme belangstelling. Warme belangstelling kan men in deze dagen voor wat dan ook zeer moeilijke eischen nu zoo’n geweldige koude pas achter ons ligt. Zoo als de bekende grenadiers van Heins maling hadden aan vrouw en kind, zoo koud zijn de huis-, tuin- of keuken-Amsterdammers in de afgeloopen dagen geweest voor kunst, politiek of letteren, ministers-crisissen en andere noodzakelijke krantenvuliing. Goede of minder goede banen, dat was je ware. En ook voor armen en werkloozen was het ijs niet onbelangrijk, al profiteerden de aller armsten, zij die niet van aanpakken wisten, er niet van. Met het begin der ingevallen vorst maakte ik een tramreisje naar Purmerend. In zoo’n stoomtram kan net als vroeger in de roef van een trekschuit veel en gezellig worden geredeneerd. Ik zelf luisterde maar af. Daar zat bijv, een man van middelbaren leeftijd, die nü als reizend koperslager bij de boeren naar ’t scheen goed zijn kosije ophaalde, te vertellen van den tijd, toen hij ook nog in de misère zat. Want tevoren was het gesprek gekomen op het vele dat vooral met de Kerst dagen voor de’armoede en kou lijdende mensch- heid was gedaan. Hij had ’t over de koffie- en brood-uitdeeling op het Singel. Dat was maar heerlijk voor de arme menschen, hij zelf was er ook twee keer toen geweest. Je hoefde niets geen formaliteiten te vervullen, liep zoo maar naar binnen en kreeg een heerlijk kop warme koffie en twee boterhammen met boter. Dan moest je het gebouw uit door een achtergang, maar mocht dan on middellijk weer in de rij gaan staan tot driemaal toe. Doch de bezoekers hadden het zelf bedorven, zij wierpen de stukken brood in de gang en vertrapten ze. Onze vriend bleef echter niet bij de pakken zitten. Toen het ijs even houdbaar was ging hij naar den Haarlemmerweg onder Sloterdijk, legde ’n plank met een primitieve leuning, kocht een bos stroo voor 40 cents, ging aan het vegen en liet klassiek: ,/Denk om den baanveger” hooren. Bijna ieder gaf wat; wel kwamen er ook /gesjochten jongens” die zelf niets hadden en daarom zijn plank wilden vermijden, maar dan riep hij hun toe zich maar niet 4e geneeren. Den eersten mooien IJs-Zoudag maakte hij f 10,-. Den volgenden dag trok Padmus, den veldwachter van Sloter dijk een zuur gezicht; als Amsterdammer mocht hij daar niet staan. Enfin, hij moest zich dan maar koest houden als de burge meester voorbij kwam. Die en volgende dagen maakte hij nog ’n gulden of drie per dag, toen viel de dooi in en was de zilvermijn uitgeput. ’n uitstapje naar z’n geliefde Beemster ge maakt had, gesproken had met menschen, die hem begrepen en die hij begreep. In ’n ander deel der tram was een krasse oude heer aan ’t woord, ’t Speet hem wel dat hij nu de schaatsen niet meer aan kon binden, maar hij was ook al een en tachtig. Loopen, ja dat kon hij nog als de beste; hij zag nog best kans van Amsterdam naar Hoorn te loopen. Maar dat had hij ook heel z’n lange leven gedaan, altijd maar veedrijven. Tachtig jaar lang had hij in 't zelfde huisje in de Beemster gewoond, toen was zijn vrouw hem ontvallen. Wat moest hij nu aanvangen Naar het armenhuis. Daar voelde hij zich lang niet arm genoeg voor, want het huisje waarin hij woonde was zijn eigendom. En om een huishoudster te nemen of bij vreemde menschen in de kost te gaan, voelde hij zich weer niet kapitalist genoeg. En dan, als hij eens ziek werd. Je kan er in eens tusschen uit zijn, maar je kan ook weken lang ziek liggen. Neen, dan deed ie maar iets, wat op zijn leeftijd wel heel hard was: hij verkocht zijn huisje zijn eenige woning heel zijn lange leven lang en ging bij zijn kinderen wonen in Amsterdam. Daar gaf hij een rijks- daalder in de week en met de rest van het geld was hij heel zuinig: hij spaarde nog. Want hij wilde nog wat nalaten, niet voor zijn broers of zusters, maar voor zijn kinderen. Maar overigens kon hij zich niet best aan zijn nieuwe omgeving aanpassen. Zeker in Amster dam zag je een heele boel menschen, maar wat had hij er aan? Je kon niet met ze spreken. Van de dingen waarin zij belang stelden, had hij geen verstand en wanneer hij sprak over koeien, schapen en varkens, dan lachten ze hem uit. En daarom was ’t zoo’n genot voor hem, dat hij vandaag weer eens Sneek. Loop der bevolking in 1907. Gemeente Sneek. Bevolking op 1 Jan. 1907: 6062 mannen en 6642 vrouwen, totaal 12704. Vermeerderd door geboorte met 175 man nen en 172 vrouwen, samen 347, en door vestiging met 486 mannen en 486 vrouwen, samen 972, totaal 1319. Verminderd door overlijden met 85 mannen en 89 vrouwen, samen 174, en door vertrek met 592 mannen en 583 vrouwen, samen 1175, totaal 1349. De bevolking is alzoo verminderd met 16 mannen en 14 vrouwen, samen 30, en be draagt alzoo op 1 Jan. 1908, 6036 mannen en 6628 vrouwen of totaal 12674. Er zijn 83 huwelijken voltrokken. Naar we vernemen is door de Gemeente onderhands aangekocht de plek grond aan den Stationsweg (gelegen voor de melksalon) alhier, voor den prijs van f 1875. Gedurende het afgeloopen jaar werd alhier aan de Gemeentewaag aangevoerd Boereboter H87/4 en 195/j vaten, uitma kende het totaal gewicht van 51.380 K.G4 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 ,Gts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Belangstelling zoowel in Amsterdam, als vrijwel in het heele land is als ik mij niet vergis getoond om de arrestatie van het inbrekers-trio en op uw Amsterdamschen cor respondent rust dan ook eenigszins de plicht dit wereldschokkende feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Toch is er in onze dagbladen eigenlijk alzoo alles over gezegd wat er over te zeggen viel. Het is ’n gemengd nieuwtje zonder meer. Romantiek schuilt er geen sikkepit in. Het waren gelegenheids- dieven, geen geschoolde beroepsinbrekers en dat ze zoolang rondliepen en 9 maal in de gelegenheid werden gelaten hun slag te slaan was alles te wijten aan onvoldoende vakoefe ning hnnner achtervolgers. Menschen, die de verborgenheden van Amsterdam van Johan de Vries hebben ge lezen, denken nog aan dievenholen waar tal van misdaden verborgen bleven, onderaard- sche kelders, stegen waar je als vreemdeling niet levend uitkwam. Het feit dat een der verdachten gearresteerd werd in een kroeg en de kroegbaas ook werd aangehouden, deed nog een tikje aan een roofhol denken. Helaas, ook dit vloertje romantiek is al gesmolten als het ijs in onze stadsgrachten. De kastelein, die door sensatie-beluste kranten al kroegbaas werd genoemd, werd spoedig losgelaten omdat de man van al die inbreke- rijen net zooveel afwist als u of ik. ’n Wonder dat men het hotel Z/Het Blauwe Kruis” waar de gebroeders Roos logeerden en het gestolen geld in bewaring gaven, niet met ’n modern hol van Rinaldo Renaldinï vergelijkt. De politie heeft intusschen weinig gehad van deze zaak. Ik had toevallig gesprek met een was gepleegd en den ijver der recherche roepen, alles op hun dood gemakje, liever de domheid der misdadigers heeft bier de zaak uitgebracht, op welke wijze is u natuurlijk bekend. Het waren dus senti- menteele misdadigers, die tobtden over de finantieele zorgen hunner moeder, haar zoo maar f 90,in de hand stopten, ’n Dege neratie in ’t vak Dan waren de vogels van den nacht uit oude tijden andere jongens. Die zochten den weg naar rijkdom en vrijheid over lijken. Intusschen de moeder had minder met overgevoeligheid te kwaadzij bracht als dank voor hun kinderliefde haar beide zoons voor langè jaren in de gevangenis. Dat over die /moeder” hier zeer verschillend geoordeeld wordt, behoef ik hier zeker niet aan toe te voegen. Het bestuur der muziekver. //Apollo” te Makkum stelt er prijs op door middel van Uw blad bekend te maken, dat het niet de vereeniging uApollo2’ was die de hardrijderij gehouden den 2 Januari te Bolsward met muziek heeft opgeluisterd en ook niet voor eene op Dinsdag den 7e dezer te houden rijderij was geëngageerd, zooals vermeld staat in eene recensie in Uw blad van 9 dezer. Dankend voor de publicatie, Hoogachtend, Het Bestuur der Muziekvereeniging z/Apollo” te Makkum. De Redactie van de Bolswardsche Courant was zoo vriendelijk ons van bovenstaande even inzage te verstrekken. Daarvoor, zoo mede voor de plaatsing van deze regelen, onzen welgemeenden dank. Dat het niet de muziekvereeniging //Apollo” van Makkum was, die den wedstrijd van 2 Januari j.l. heeft opgeluisterd, is volkomen waar, maar zulks wordt in de mededeeling van de Redactie van de Bolswardsche Courant (die hare gegevens van ons Bestuur ontving) ook in ’t geheel niet beweerd. Over bedoelden wedstrijd, noch opluistering van woord gerept. Wat de volgende bewering van //Apollo” betreft, als zoude zij voor den wedstrijd op 7 Januari niet geëngageerd zijn, ook hierin moet een misverstand schuilen. In een onderhoud, dat 2 onzer bestuursleden j.l. Zondag (dus 2 dagen vóór den ledenwedstrijd) met den President van //Apollo” hadden, over de levering van muziek, werd ons gezegd dat de Directeur in dezen de beslissing had, zoodat ons dus niet anders restte, dan met Z.Ed. in onderhandeling te treden. En dit onderhoud had tengevolge dat wij tot over eenstemming geraakten en ons werd gezegd op //Apollo” van Makkum te kunnen rekenen. Ziehier dus de juiste toedracht der zaak en wanneer thans de winter terugkeert dan hopen wij, dat in vervulling moge komen wat de verslaggever van de Bolsw. Courant in zijn artikeltje yde dooi” schreef, n.l. dat de rijders en rijderessen hunne krachten en vlugheid nog eens kunnen meten onder de lieflijke tonen van //Apollo” van Makkum. Namens het Bestuur der ijsclub //Bolsward”, A. ANDRIESMA, Secretaris. Fabrieksboter 1577/3 en makende het totaal gewicht KG., en 13.309 KG. kaas. Een koolraap te koopen waaruit bij ’t stuksnijden 3 dubbeltjes te voorschijn komen, is geen alledaagsch geval, toch geschiedde dit hier dezer dagen. De boerenarbeider W. Atsma aan den Oppenhuizerweg had van den aardappelhan delaar R. de Boer aldaar ’n paar rapen gekocht. In een dezer vond hij in het midden drie dubbeltjes op elkander liggen. Voorwaar, een unicum. F. D. Workum. De ingevallen dooi heeft vele plannen in ’t water doen vallen. Geannon ceerde hardrijderijen moesten worden uitge steld, zoo ook de aangekondigde rijderij onder leden van de IJsclub //Workum”. Het bestuur had hieraan verbonden eene feestelijke prijs- uitdeeling, die gehouden zou worden op de bovenzaal der Sociëteit „Harmonie” en voor deze gelegenheid een Fneschen Déclamator geëngageerd. Een gezellige dag, die zeer zeker door een genotvollen avond zou zijn gevolgd, is door de plotselinge weersverandering ver loren gegaan. De lijst der rijders blijft echter bestaan, misschien kan zij dezen winter nog dienst doen. Heden Vrijdag is het prachtig zonnig weder en de wind Oost en vriezend, terwijl de straten en wegen bedekt zijn met sneeuw. De kunstijsbaan van de ijsclub is spoedig weer sterk, zoodat bovenvermelde rijderij spoedig kan doorgaan en door het Bestuur, bij doorgaande vorst is bepaald op aanstaanden Maandag. Hindeloopen, 9 Jan. Dikwijls is gebleken, dat het instinct bij dieren voor het mensche- lijk verstand onbegrijpelijk is. Een sterk bewijs van de slimheid van een hond deed zich hier nog deze week voor. De heer Burgemeester alhier, zond ver leden Vrijdag een hond per spoor naar Leeuwarden. Het toeval wilde echter, dat hij Zondagnamiddag aan zijn verzorgers ont snapte en na ongeveer een etmaal was Bruno weer bij het huis van zijn meester alhier gearriveerd. Geen mensch, onbekend met den weg, dit zeker zonder hulp gelukt zijn. 8 Jan. Gisteren had alhier eene droeve plechtigheid plaats de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der beide flinke knapen, die j.l. Vrijdag in een wak op de Morra hun jong leven moesten verliezen. Groot en algemeen is de deelneming in dit hoogst treurige ongeval, dat natuurlijk in den breede besproKen wordt. Gebleken is, dat de beide knapen in geen enkel opzicht roekeloos hebben gehandeld bij vol licht de horloges zijn op 3,29 blijven staan zijn zij, komende van de hardrijderij te Bak huizen, de Morra overgestoken, waarbij ze, wat hun noodlottig is geworden, een weinig uit de richting geraakten. Het licht toege vroren wak, dat hun graf werd, was ongeveer 6 M2. groot. De oudste knaap, de 14-jarige Jan Hendriks, schijnt dadelijk onder het ijs geschoten te zijn; zijn makker, de 13-jarige Minze de Boer heeft lang geworsteld. Hulp kwam vrij spoedig opdagente laat echter om red ding te brengen, omdat de geschikte mid delen ontbraken. Aanvankelijk meende men, dat alleen Minze de Boer verdronken was. Later op den avond kwam men tot de ontdekking, dat ook Jan vermist werd. Wat een schaatsenrijder overkomen kan! De heer R., uit Ruinen, ging Zondag per fiets naar Hoogeveen, om van daaruit een tochtje op schaatsen te doen. Een eindje buiten Hoogeveen, terwijl hij een oogenblik stilstond, zei een ongeveer 10-jarig jongetje tot hem: Weet ie wel, dat op Zundag niet schaatsenrieden maggen? Waarom niet? vroeg de heer R. Dat kunj lezen in de biebell M. de R.l Geld is duur en moeielijk te krijgen 1 Dat ondervinden velen en vooral ondervindt dat de kleine baas, de kleine winkelier en neringdoende. Wat zal het hen zwaar geval len zijn December 1907 te halen en de ver zuchting werd vaak geuit //als we eerst maar Januari hebben!” Januari is er. En nu? Rekeningen schrijven en rondzenden; doch vooral niet te vroeg, want wat moeten de klanten wel denken en och de betaling volgt toch niet terstond! Werklieden, bazen, winkeliers, nering doenden, gij allen die traditioneel uwe vor deringen bij het begin van het jaar kunt inzenden, ik zou U willen toeroepen, zendt de rekeningen spoedig in, zoo spoedig moge lijk!! Eu aan allen die moeten betalen zou ik willen verzoeken, betaalt, betaalt zoo spoedig mogelijk. Wacht niet tot Febrtiari of langer nog, betaalt Bedenkt dat iedere honderd gulden die gij betaalt, gewoon!ijk in enkele dagen eenige malen van bezitter verwisselt en uwe betaling dus verschillende personen baat. Een voorbeeld Wanneer met Mei vele gezinnen moeten verhuizen op één dag, op bijna dezelfde uren, dan komen allen in gedrang en hebben last van elkander. Zijn er ouder die velen slechts twee die een paar dagen vroeger kunnen verkassen, dan gaat de geheele verhuizing geleidelijk, want die twee hebben ruimte gegeven aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1