Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 F 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 5. r- Mac Laughlin’s Electro-vigueur. Donderdag 16 Januari. w VOOR "'R Afzonderlijke I I- y Mac Laughlin ontrooven Over een poosje kunnen we ons laten laden aan onze eigen centrale”. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 n 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ■egels 50 Cts. Vervolgens s naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de Friesche een biljart- leden van en drie zou bijna verdrietig worden van aangedaan heid. Stel je eens voor vijftig duizend menschen heeft ie al voor den vollen prijs verherculest met dat elec- trische apparaat, waar de vonken uitvliegen. En nu komt ie bij mij met‘datzelfde instru ment voor twaalf en ’n halve gulden... alleen, omdat ie zoo graag zou hebben, dat ik z’n levensvriend werd. Dat schrijft ie zelf en nu is ie precies aangeland bij iemand die dat op prijs weet te stellen. Boven z’n brief staat prachtig gedrukt ’t portret van wijlen den bijbelschen Samson, die ’n leeuw in twee stukken scheurt. Dat kan je ook, als je jezelf omhangt met dr. Mac Laughlins draagbare electrische centrale. Helaas, er zijn geen leeuwen meer in den Vleutenschen polder. De eenige leeuw, dien we er nog op na houden, is het beest in ons wapen en die stakker is reeds gehal veerd. Ons wapen stelt voor een Hollandschen leeuw, maar zonder achterpooten. Voor al de veerkracht die dr. Mac Laughlin door onze lichamen wil voeren is in onzen Vleu tenschen polder geen plaats, ’t Zou krachts verspilling zijn. Er zijn nog landen met leeuwen. Ik wil niet minder menschlievend zijn dan de Brusselsche dokter en raad hem dus aan met z’n Vigu^urtjes naar de Sahara te gaan. Bovendien krijgen we hier binnenkort ’n electrische centrale. vVaarom SQuden wa onze electrische kracht aan dr. van het jaar te ’s-Gravehhage gehouden is een belangrijk besluit, genomen, van groot belang voor fabrikanten van cement-ijzer- constructies, wanneer men aanneemt, dat dergelijke besluiten door andere Gemeenten of bouwheeren worden overgenomeu (evenals gevallen vonnissen vaak geraadpleegd worden bij het doen van rechtspraken), want dit is ook een vonnis voor den cement-ijzerbouw. In den Raad is n.l. uitgemaakt, dat een cement-ijzeren brug leelijker en duurder is dan een gemetselde, dat bovendien gebleken is bij een bestaande brug in Den Haag, dat het cement-werk afgebrokkeld en niet ver trouwbaar is. Ergoin het vervolg zal van cement-ijzeren bruggen geen sprake meer zijn”. Een vreemdsoortige lijkstatie kon men Dinsdag te Kerkdriel aanschouwen. De heer v. O., kostheer in het oudemannenhuis aldaar was overleden en had vóór zijn dood den wensch kenbaar gemaakt, in zijn geboorte plaats, Maren, begraven te worden. De familie gaf gevolg aan den laatsten wil. De ingevallen dooi echter speelde den overtocht naar Maren leelijke parten; het ijs in de Maas was niet zeer betrouwbaar meer, waardoor de onder- handelingen met den veerman aldaar aangaande den overtocht der Maas, afsprongen; en toch moest oom naar de overzijde. Men ging dus een deurtje verder en trad in onderhan- deling met den veerman op het Wild; dhar lukte het, en zou men den overtocht wagen per schietschouw, echter niet allen tegelijk; eerst het lijk en daarna de familie. De eerste overtocht, met den doode, ging vrij goed, doch bij de tweede reis had men nog al met moeielijkheden te kampen, daar de schiet schouw met de inzittende familie tot driemaal toe door het ijs zakte. Eindelijk waren allen aan de overzijdeeen zucht van verlichting ging der familie van ’t harte, toen zij den vasten wal van Noord- brabant bereikt hadden. De verdere overtocht geschiedde per kar, en oom kwam behouden en wel op het kerkhof te Maren aan. Geldl.J Een heer, die Vrijdag j.l. met een zwarehoofdwonde in de Scheveningsche Boschjes werd gevonden met een revolver naast zich, is in het Gemeenteziekenhuis in den Haag overleden. Hij moet herkend zijn als een Duitscher en was omstreeks dertig jaar oud. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Rotterdam ingebroken in den winkel van de firma J. A. Seckel, aan de Geldersche kade, handelaar in chrono meters, horloges en zeevaartkundige instru menten. Na eerst getracht te hebben een stuk uit de ruit te snijden met een diamant, wat niet gelukte, hebben de dieven de spiegel ruit met een steen ingeslagen en ontvreemdden door het ontstane gat 14 gouden en zilveren horloges en chronometers. De bewoners werden door het gerinkel der ruit gewekt, doch de dieven waren reeds verdwenen. Naar het N. v. N. verneemt, is Adria- nus Verkley, de man, die vermoedelijk deel genomen heeft aan verschillende inbraken van het Amsterdamsche «trip”, te Düsseldorf in hechtenis genomen. De man, die vermoe delijk kort na de inbraak in pandjeshuizen van Cosman over de grenzen was gegaan, had de aandacht van de politie getrokken, doordat hij bij verschillende winkeliers gouden en zilveren voorwerpen te koop aanbood. Hij werd gearresteerd, onze politie werd er mede in kennis gesteld, de rechercheurs van Lunsen en van Ingen treinden naar Dusseldorf en ontdekten in den gearresteerde den gevluchten Verkley. Ze hebben hem naar Amsterdam overgebracht. IJs op Christelijke», grondslag. In de gemeente Krimpen aan de Lek was het onder den vorigen burgemeester steeds verboden wanneer er ijs was, daarop op Zondag feestelijkheden te doen plaats hebben of om prijzen te rijden. De tegenwoordige burgemeester is van een ander gevoelen en gaf daarom toestemming, dat Zondag eenige feestelijkheden met hardrijderijen plaats mochten hebben. Een gedeelte der inge zetenen zich daarmede niet kunnende ver- eenigen, heeft thans op het water «De Noord van Krimpen” een ijsclub opgericht op be slist Ghristelijken grondslag, 2 glazen' in de 1 glas in het raam werd ver nield, terwijl in de voordeur een paneel werd ingetrapt. Door deze woeste handelingen liepen onderscheidene personen kwetsuren op. De politie werd gewaarschuwd en herstelde spoedig de orde, waarna tegen het tweetal proces-verbaal is opgemaakt. Op. deze wijze werd de napret van den namiddag door deze handelingen wreed ver stoord en zullen de jongelingen de gevolgen er van lang kunnen onthouden. rieidenschap. Voor eenige weken hebben de bevoegde autoriteiten de in de laatste jaren zooveel besprokene «Onnoozele Tjerk” uit ons midden weggevoerd en opgebracht naar het St. Gertruda Gesticht te Workum. Thans is men bezig z’n onbewoonde «villa” voor goed uit onze oogen te nemen, daar breekijzer en moker onverbiddelijk rond slaan. Wymbritseradeel. Door Burg, en Weth. is uitvoering gegeven aan den wensch van den Gemeenteraad, om het plaatsen van baanvegers op de verschillende banen te regelen, omdat dit tot dusver meest geschiedde op order van de burgerl. armbesturen. Thans worden de baanvegers aangesteld onder toezicht van een baaninspecteur en tegen belooning van 10 cent per uur, op kosten van de gemeente. Daarvoor mogen de baanvegers dan ook niet het publiek lastig vallen om baancenten. Alsnu vindt men overal in de gemeente een vaste ploeg met flink toezicht, waardoor de veiligheid en de bruikbaarheid der banen beter is gewaarborgd. Met een revolver geschoten. Zondagavond ontstond te Wetering, gem. Steenwijkerwold «ene vechtpartij, die zoo'» BINNENLAND. Witmarsum, 13 Jan. De postbode A. uit het naburige Schraard verloor j.l. Vrij dag uit zijn bneventasch de som van p.m. f 150. In den herfst van het vorige jaar werd door hem p.m. f 50 op dergelijke manier verloren, doch het geld kwam toen spoedig terecht. Mocht bij heden ook maar zoo ge lukkig zijn. Wonseradeel, 13 Jan. Met dë 28 nieuwe woningen onzer bouwvereeniging wordt voort gang gemaakt. De meeste te Makkum en te Arum zijn reeds onderdak en alle zijn reeds verhuurd op 12 Mei a.s. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De vrouw van den smid H. alhier had Zaterdagavond het ongeluk in hare woning van de trap te vallen. Na onderzoek bleek, dat een der beenen gebroken wasen zij verder eenige kneuzingen had bekomen. Vrijdagavond kwam door de gladheid der straat nabij het Schaapmarktplein de 50-jarige arbeider H. W. te vallen, met het gevolg dat hij zijn rechterkniegewricht verstuikte. Na eerst naar het politiebureau te zijn ge bracht, werd hij later per brancard naar het St. Antbonius-Ziekenhuis ter verpleging ver voerd. De verhuring van schippersknechts op heden, Kopper-Dinsdag, bracht nog al eenige beweging. Er was veel vraag en aanbod. De loonen variëerden van f 180f 225 voor binnenvaart en van f275f 325 voor buitenvaart boven kost en bewassching. Workum, 13 Jan. Hoewel het gisteren overal nog niet vertrouwbaar ijs was en de banen er niet door gemaakt waren, vertoonden zich des namiddags op de kunstijsbaan van de IJsclub «Workum” een groote menigte liefhebbers van schaatsenrijden. Lustig zwier den ze rond en druk werd de ijssport be oefend. Na afloop gingen velen naar huis, maar ook enkelen brachten eerst even een bezoek aan het Stations-Kofiiehuis. Naar wij ver nemen zocht O. L. ruzie met een der bezoekers. De kastelein De Vreeze, maande, om erger te voorkomen, tot kalmte aan. Intusschen voegde 8. P. er zich bij en pakte onverhoeds den kastelein beet (zeer vermoedelijk een vooruit beraamd plan) waardoor een hevig tumult in de gelagkamer ontstond. Het gevolg was dat een matruit in de deur der vestibule werd ingeslagen, voordeur en Onderstaande vermakelijke satire ontleenen wij aan het Alg. Handelsblad Uit den Vleutenschen polder. Waarom de Electro-Vigueur ongeschikt is voor zijn polder vertelt onze correspondent te Vleuten als volgt Over 't algemeen zijn wij in den Vleu tenschen polder gezond als visschen. Natuur lijk worden we op ’n behoorlijken tijd ziek we hebben 'n dokter en we gaan den een na den ander dood. De doodgraver moet óók leven. We slikken wel eens stikum ’n Sancta-Paulo-Abdij stroopje, ’n pinkpil- letje, ’n Forsters nierpilletje. We bezondigen ons ook altijd nog aan Haarlemmerolie, doch alleen maar aan de echte, en we laten ons (doch dit is ’n poedergeheim) we laten ons strijken. Dit is eigenlijk onze meest ge liefkoosde geneeswijze en die dateert nog van vóór Chr. Er zijn nog ’n heele boel dingen uit dat tijdperk bij ons in zwang. Voor ’t allernieuwste zijn wij echter min of meer huiverig en daarom ben ik bang dat m’n vrind Dr. Mac Laughlin 1 Place de la Bourse Bruxelles, hier nooit ’n enkele aanhanger zal krijgen, ’t Is wel jammer, want die man is zoo’n menschenvnend. Ik ben hem wildvreemd en toch schrijft ie me ’n innigen, hartroerenden, ik zou bijna zeg gen ’n hartverscheurenden brief. Volgens dezen man schijnt de heele menschlieid doodziek te zijn, ik ook al, en nu biedt hij aan mij volgens de allernieuwste methode op te kalefateren. Ik ben heelemaai niet ziek en toch wil ie me beter maken, nog beter dan ik al ben. Is dat niet prachtig van menschlievendheid Die Brusselsche dokter is ’n engel en ik ben hem er dank baar voor, dat ie mij onder de Vleutensche polderbewoners heeft uitgekozen om ’t eerst door hem genezen te worden. Hij begint z’n brief met me te verzekeren, dat ik onderhevig ben aan verdriet of zwak heid. Z’n diagnose is niet geheel j uist, maar vanwege den afstand is hem dat niet zoo kwalijk te nemen. Ik ben ’n volkomen onverdrietig mensch. Misschien heeft Dr. Laiighlin gedachtin zoo’n polder heb je vanzelf verdriet. D’r zijn meer lui, die dat veronderstellen en ik wil toegeven, dat ’n Amsterdammer of ’n Brusselaar, veel kans had van verdriet den geest te geven, als ie naar den Vleutenschen polder werd over plant. De zwakheid, die de Brusselsche dokter me toedicht, daar wil ik nu niet zoo heelemaai afwijzend op beschikken. We hebben allemaal onze zwakheden. Zelfs in den Vleutenschen polder. Doch of dr. Mac Laughlin me daar af zou helpen met z’n Electro-Vigueur Want om 't maar rond weg te zeggen, deze Brusselaar biedt me 'n electrischen gordel aan en ’k moet zeggen voor ’n prik, ’t Ding kost honderd franc en hij wil 't mij leveren voor vijf-en-twintig Belgische franken. ’t Is ’n krats. Je Kabinetscrisis. Het Centrum schrijft Naar wij vernemen, is Vrijdag dr. Kuyper door de Koningin in verband met de crisis in audiëntie ontvangen. Ook de heer De Savornin Lobman werd bij H. M. ontboden. Zaterdag heeft H. M. de Koningin over de crisis een onderhoud gehad met den leider der Katholieke partij in de Tweede Kamer, den heer mr. M. J. C. M. Kolkman. Bij het ophijschen van een piano voor een perceel aan de Keizersgracht kwam deze zoodanig met een raamrichel in aanraking, dat zij losraakte en op den rug van een kruier viel, die ernstige kwetsuren kreeg. Hij is ter verpleging in het Binnengasthuis opgenomen. Te Leiden brak Zaterdag, tijdens den dienst in de synagoge een begin van brand uit, dat dank zij de tegenwoordigheid van geest van eenige der kerkbezoekers met behulp van eenige emmers water werd gestuit. Waarschijnlijk is het ontstaan, doordat een vonk uit het verwarmingstoestel is ontsnapt. Nu de vaarten gestremd zijn, moet- het goederenvervoer natuurlijk met de spoor wegen plaats hebben. Als bewijs hoe enorm druk het op het goederenstation S.S. te Utrecht is, diene dat er dagelijks ongeveer 20 extra goederentreinen aankomen en ver trekken, elk een vijftigtal wagens vervoerende. In dezen tijd komt eerst goed het rangeer terrein te Maarn tot zijn recht, al wat hier niet kan worden behandeld, gaat naar Maarn om aldaar uitgerangeerd te worden. De goe derenloodsen zijn vol, extra-karren zijn aan genomen om de zendingen regelmatig te kunnen bestellen. Vele werkloozen zijn aan het werk gesteld om ’t zij als remmer of hulparbeider dienst te doen. Utr. Dgbld. De Amsterdamsche correspondent van de Prov. Gron. Ct. deelt als nieuwtje op kunstgebied mede, dat de «Kunstkring” die zich tot nog toe hoofdzakelijk verdienstelijk heeft gemaakt met het doen opvoeren van nieuwere Duitsche werken op dramatisch gebied, nu zijn leden gaat onthalen op een opvoering van Millöcker’s operette „der Bettel- student” door dilettanten. Naar hij hoort doen uitstekende krachten o.a. de heer Pisuisse van het „Handelsblad" mede en wordt er druk gerepeteerd. In verband met het twistgeschrijf in vakbladen over de vergelijkende waarde van beton en metselsteen, trekt de volgende conclusie van het Bouwkundig Weekblad de aandacht vin een Raadsvergadering op het einde ernstig verloop nam, dat van der Heij gebruik maakte van zijn revolver en daarbij twee personen ernstig verwondde. Een der ge- troffenen”kreeg een schot in den linkerslaap de andere in den hals. De verwonding van beiden is van zorgelijken aard, zoodat dr. Hettema te Blokzijl opneming in het zieken huis te Zwolle noodig achtte. Wij vernemen dat de dader beweert uit noodweer gehandeld te hebben wat door verschillende getuigen wordt tegengesproken. Door den veldwachter Jonkheim opgespoord en in arrest genomen, bekende hij voor den Burgemeester de schoten gelost te hebben. Alg. Handbl. Biljarten. Te Leeuwarden is vanwege Biljartclub Zaterdag en Zondag wedstrijd gehouden tusschen zes de biljartvereeniging Amsterdam leden van de biljartclub Groningen met drie leden van de Friesche Biljartclub, om een zilveren lauwerkrans (wisseiprijs), uitgeloofd door de biljartvereeniging Amsterdam. Voor Aihsterdam speelden de heeren N. Verkley, D. de Geus, J. Reiss, Th. Grup- ping, C. Verkley en K. Content; voor Groningen de heeren F. A. Thiele, D. v. d. Woude en H. G. Albronda voor Fries land de heeren J. Wiemers, van Dokkum, J. J. Boelstra van Stiens en J. Jonker te Leeuwarden. De Amsterdammers maakten 4108, de Friezen en Groningers 4606 punten, zoodat het Noorden de overwinning behaalde met een meerderheid van 498 punten. De grootste serie werd gemaakt door den heer J. Wiemers; ’t was een serie van 68 caramboles. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1