Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Joh.Rueb, Tandarts ülfHTINRFN No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1908. 47ste Jaargang. Het feest der Gilden te Franeker. Amsterdainsclie Beelden. Zondag 19 Januari. VOOR vai BINNENLAND. een en inentje nemen, er nog bouwen voeren. Nieuwestad Deinumer Suupmarkt 65, LEEUWARDEN, Consult te Sneek eiken Dinsdag 103 uur Suupmarkt 97. Ik was ecnter oog- noch oorgetuige van al dat moois en kan dus daarvan niets ver tellen. Napratenzooals sommige collega’s dat zoo knap kunnen doen, is aan de vertegen woordigers der Bolswardsche Courant beslist verboden. Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Witmarsum, 15 Jan. In de secretaris kamer ten gemeentehuize alhier is, gelukkig in den nacht, een groot deel van het plafond naar beneden gestort. Wonseradeel, 15 Jan. In de dorpen Arum, Witmarsum, Scbettens en Achlum zijn eenige zzAmerikanen” overgekomen, om een poosje bij hun familie te logeeren en voor hun genoegen eens rond te kijken in het oude vaderland. Ze hadden nu 7, 19, 22 en ruim 25 jaar in het land van den dollar doorgebracht. De Witmarsumer, die j.l. Maandagavond thuis kwam, na een afwezigheid van 22 jaren, deed voor de eerste begroeting zijn vele familieleden oproepen ten huize van een herbergier. Allen verzekerden, dat het thans een minder gunstige tijd is in Amerika. Overal stilstand in zaken en Het deed mij werkelijk genoegen deze week het eerste verstandige woord in de Nederlandschegroote pers over de Bouwmeester kwestie te hooren. X vertelt in de Telegraaf, dat Bouwmeester eenvoudig wil, dat ’t met hem gaat zooals ’t nu gaat, dat hij de menschen uitlacht, die hem met geweld naar ’t Leidsche plein willen terugbrengen, dat hij een artikel van zzde Echo” onder zijn machtige voet heeft vertrapt, dat hij niet naar Indië hoeft te gaan, wijl hem hier een pracht engagement werd aangeboden. Iets nieuws vertelt X zeker niet en als een jaar geleden de provinciale pers wat beter ware doorgesnuffeld dan zou zijn artikel geen raison gehad hebben. Trouwens een paar maanden geleden gaf ik in de laamsche Crazet van Brussel nog een uitvoerig exposé van het Bouwmeester-kluchtspel, waarvan nu het derde bedrijf wordt afgespeeld. Zal het’ doek nu voorgoed vallen Bouwmeester heeft nooit naar Indië ge moeten; ’t was alleen zijn lust naar avon turen (waren er maar méér zulke Hollanders op ander gebied) zijn behoefte om de aan dacht te trekken, anders te doen dan een ander, besproken te worden. Ik wil hier nu niet al te diep op ingaan. Onder welke omstandigheden hij de eerste keer naar Insuliude trok is algemeen bekend. De tweede keer waren hem. zoowel door Gebrs. van Lier als door de Ned. Tooneelvereeui- ging zeer hooge engagementen aangeboden. Maar Bouwmeester had in dat kleine jaar behalve hetgeen hij voor levensonderhoud in den zéér ruimsten zin van het woord noodig gehad had, nog ruim f 30000 over gehouden en zoovéél was hier niet te halen. Ergo, hij ging ondanks het gelamenteer in de groote bladen over dien armen Bouw meester, ondanks de jongelui die op de afscheidsvoorstelling blijven riepen. De tweede keer werkte hij ook zeer voor- deelig al hield hij ook geen 30 mille over dat hij er niets inziet nu een engage- van een duizend of zeven aan te maar liever baas-alléén blijft en het eens op waagt, zzis dat nu zoo erg eenigszins melodieuzer aard eeniging zzde Lofstem” gaf Zij was niet druk bezocht jammer, want er viel veel te genieten. Het eene lied na het andere ging uit het lokaal op, en zocht z’n weg door de stille straten naar de huizen der omwonenden, waarvan ongetwijfeld velen kosteloos hun zinnen kon den streelen, al waren zij dan ook verstoken van de chocolade en banket, die met milde hand in genoemd lokaal den aanwezigen werd toegediend 1 Ja 1 die liederen, al zijn ze eenvoudig, ze kunnen in zoo’n omgeving nog meer indruk maken, dan de schoonste Beethovensche sonate in een schitterend concertgebouw. Neem zzde Waldsang”, hoe overbekend ookgoed gezongen zal ze steeds treffen. Neem het zz Echolied”, dat bijzonder de aan dacht trok door de zuiverheid waarmee het gezongen werd... Inderdaad de zangver- eeniging hier kan op goede leiding en op goede krachten bogen 1 En af en toe wisselden voordrachten het gezongene af. De weemoedige stemming, die een ernstig lied teweeg gebracht mocht hebben hij wist ze wel te verjagen, die zoo verdienstlijk de „Sisters soan fen Frjentsjer” voordroeg, ja, de muren daverden van het gelach, toen ^Oanbarnd Iten” op een allerkoddigste wijze werd afgespeeld. Exmorra, ga zoo voort, en ik voorspel u, dat gij een volgend jaar een publiek zult zien, dat het van gisteren verre in aantal zal overtreffenP. Snaak, 15 Jan. Dat het leven een damp is en de dood ieder uur wenkt, bleek ook heden morgen alhier. De echtgenoote J. v. d. Zee van den kastelein V., aan het Balthuisstreekje, zakte plotseling ineen, toen zij aan het publiek koffie» schonk en was onmiddellijk een lijk. Toen indertijd de aandacht gevestigd werd op Amsterdam-Speelhol werd aangedrongen op wettelijke maatregelen tegen alle dobbelarij. Daar dachten de hooge heeren niet aan wat moest men dan met de courses beginnen en men gaf de voorkeur aan allerlei politie-plagerijen en erger. Een voorbeeld. Een 14 dagen geleden werd een sigaren winkel door de politie bewaakt niet tegen inbrekers de politie heeft wel wat anders aan haar hoofd maar tegen klanten. Niemand mocht naar binnen om sigaren te koopen of hij moest zich op het politiebureau legimiteeren. De oorzaak was dat in een binnenkamer werd gespeeld. Gevolgen straatherrie en een kloppartijtje toen iemand toch naar binnen ging. Doch toen de eigenaar van den sigarenwinkel zich met z’n advocaat beklaagd had bij den burgemeester, werd het posten onmiddellijk gestaakt zoodat de politie met haar optreden een fiasco be haalde. En waar ook alle plagerijen tegen over de biljart-academie de Vereenigmg hebben gefaald is wel het overtuigend bewijs geleverd dat de autoriteiten zich in de keuze hunner middelen geheel hebben vergist. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. gluurde eens even door ’t wolkenfloers naar dat antieke schouwspel, toen de zonne stralen op die bonte verscheidenheid vielen, was het een interessant gezicht. Intusschen was het zachtjes aan begonnen te regenen, later iets minder zachtkens. Toen de stoet op de ijsbaan was aange komen werd onmiddellijk begonnen met het hardrijden tusschen de leden der Gilden. ’t IJs was door den ingevallen dooi slecht, er kwam al ras water op. En intusschen was het harder begonnen te regenen. ’t Bestuur zat met de handen in 'thaar; hoe zou het komen Voortzetting van het feest op de ijsbaan was feitelijk onmogelijk, van vreemdelingen bezoek was en kwam slapte in de werkzaamheden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Exmorra, 16 Jan. De tijden zijn lang her, dat de klok hier hare vermaard ge worden slagen over de vlakke velden liet dreunen, en de stille nachtlucht op ’t onver wachtst trillen. Ook gisteren gingen klanken over de be sneeuwde weiden, maar zij waren van een De zangver- eene uitvoering. en dat was De Franekers hebben een bijzondere voor liefde om historische spelen te organiseeren. Vrij periodiek worden daar costuumfeesten georganiseerdde geschiedenis der middel eeuwen van de stad, leent zich daartoe dan ook bijzonder. De boerenoorlog, alsmede de jaren van het Caspar de Robles bestuur hebben reeds meermalen onderwerpen geleverd, tot het in scène zetten van historische optochten en vertooningen. Reeds jarenlang lachte ook eene episode uit het bloeitijdperk der Gilden den Franekers bizonder toe, om eens als donné te dienen voor eene maskerade. In ’t jaar 1640 was er door de ge zamenlijke Gilden van de stad een groot ijsfeest gehouden. In het stadsarchief vindt men dienaangaande vele aanteekeningen. zzEeu historisch feest op het ijs”, ontleend aan een episode uit den tijd, dat Franeker nog machtig was en invloed uitoefende, dat zou er nog eens moeten komen. Het Bestuur der ijsclub zzFraneker” had reeds jaren geleden hiertoe het plan opgevat, ja dit plan berustte al langen tijd ter secretarie der club. Vier vijfmaal waren alle voorbereidende maatregelen, genomen, evenvaak had God Pluvius zijn zzveto” laten hooren. zzEen historisch feest op de banen der ijsclub”, was tot nu toe een vrome wensch gebleven. ’t Werd 1908 en het nieuwe jaar zette in met winter. En de sluimerende gedachte aan een ijsfeest werd weer wakker; als ’t nu kon, zou en moest het wezen. En 't is geweest. Trots alle tegenwerking, in weerwil van dooi en regen, het zzGilden- feest” is gehouden. De wakkere directie der Ijsclub had gedaan wat gedaan kon worden. En wat valt er niet te doen, om zoo iets in orde te brengen. Er was flink reclame gemaakt. Helroode biljetten waren heinde en verre verspreid, reusachtige advertenties hadden het hunne er toe bijgedragen, om den volke kond te doen, dat op Donderdag 16 Januari 1908 het Gildefeest zou worden gehouden. ’t Is Donderdag geweest, 't Stond er slecht voor des morgens. Donker was de lucht, zonne verschuilde zich achter wolkengordijn, en een koude, natte zuidwestenwind maakte het geheel nog minder dan ’t al was. z/’t Scil wol net trochgean”, was ’t idéé van een buurman, die over ’t hekje hangende eens z/yn ’t waer seach”. zzllja kinne hjoed wol hirdsile”, was het idee van Harke turfschipper. En Syts, de bolrinster, hie ’t al yn ’e koer, dat it schildeufeest net troch gean koe, hja hiene it jild net foar eltsoar. In weerwil van al deze profecyen ging Ws. toch met de half negen tram naar Fra neker. ’t Zou een dagje worden van koulijden en nalworden, enfin dat komt een reporter wel vaker over. En juist toen de vertegenwoordiger der B. C. het plein bij de Nieuwe Doelen betrad, klonk tromgeroffel en zette de optocht zich in beweging, ’t Ging door! De stoet was als volgt opgesteld. 1. De Franeker Stadsmuziek, 2. De Hoofden (4) der 4 kwartieren der Stedelijke macht met den vaandrig, 3. Colonel Schwartzenberg, Hoofd v. h. bezettingsleger, 4. Een kapitein der Staatsche troepen, (2, 3 en 4 te paard). 1 Nu volgden de Gilden in hunne eigen aardige kleedij. Elk Gild was vertegenwoor digd door den Deken of Olderman, den proef- of keurmeester, een Schilddrager en Gilde- broeders. Achtereenvolgens passeerden ons de Bakkers, de Snijders, de Schippers, de Goudsmeden, de Grofsmeden, de Glazenmakers en de Schoenmakers. Toen kwam de Magistraat der stad, drie Burgemeesters, met den Secretaris. Daarop volgden H.H. Professoren der Academie, terwijl een achttal studenten den trein besloten. 't Was een keurig geheel, ’n compliment waard. De costumes, geleverd door Boomsma te Groningen, waren frisch en 'vrij wel der historie getrouw. Vooral de kleedage der gilden trok de attentie. 't Zonnetje werd zelfs nieuwsgierig en onbegrijpelijk”. Intusschen is het volkomen juist, dat hij ten zeerste verstoord is over de unaniem ongunstige beoordeelingen, die zoowel zijn gezelschap als het stuk Goud koorts van den heer Zeegers zijn ten deel gevallen, al heeft hij noodgedwongen zijn repertoire nu moeten wijzigen, geenszins zijn directeur en auteur van plan het er bij te laten. Zij willen de volgende maand het stuk nog eens in een groote zaal te Am sterdam opvoerende rol van den heer de Vries, die niet meer aan het Haarlemsch Tooneel verbonden is,- zal dan door een ander worden vervuld. Daarbij zal het publiek dan moeten oordeelen. Ieder betalend bezoeker krijgt een stembiljetwaarop net als op de Hoogere Burgerscholen zoowel voor het stuk als voor het spel een cijfer kan worden gegeven. Zeker een origftieel idee en de daarop te leveren commentaren zullen den graag besproken’ directeur weer doen zzsm uilen”. Vox populi vox dei. Zoo’n Zwitsersch referendum (niet te -verwarren met de Zwit- sersche Marine of de Zwitsersche kaas, waar méér een luchtje aan zit) is hier meen ik ’t eerst geïmporteerd door de geheel-ont- 1 /L /s'Vïr' houdersvereenigingen en ’k wed dat ’t op Fl I 0 p allerlei gebied in de mode zal komen. De kermisreizigers hebben nu ook al zoo iets in hun hoofd. Doch laat ik voorbands zeggen dat al wordt Van deze menschen in de pers tot nog toe weinig nota genomen, ze niet meer de ruwe gasten en halve Zigeuners zijn, zooals ze op het tooneel in melodraken of in halve-stuivers-romans wor den voorgesteld. Men vindt er handige zakenmèuschen en kapitalisten onder, terwijl zij, meegaande met den eisch des tijds ook i een vakvereenigingOns Belang en officieel orgaan Be Komeet bezitten. Tot nog toe bepaalde Ons Belang zich in hoofdzaak tot het indienen van requesten, daar waar de kermis bedreigd werd, doch op een dezer dagen alhier gehouden vergadering werd besloten een andere tactiek te volgen. Men zal openbare vergaderingen houden, besprekingen in de dagbladen uitlokken en zoo een algemeene adres-beweging zien te verkrijgen, waartoe heel de burgerij, die vóór de kermis is, zal worden opgewekt. Niet alleen verdedigend maar ook aanvallend zal worden opgetreden in Den Haag waar de kermis al jaren geleden is begraven zal een groote volksagitatie op ’t getouw worden gezet om deze weer in te voeren. Een der beste ondernemingen op dit ge bied is zeker wel de zzbioscoop”. Daar wordt op de meeste plaatsen goud mee ver diend. Maar in Amsterdam is deze manie die ’n jaartje geleden de voornaamste theaters voor zich eischte, geheel doorgeziekt en de heer Farier, die 1 Febr. met iets dergelijks tijdelijk in ’t Rembrandttheater komt, voor spel ik dan ook weinig financiëel succes. Het Bioscooptheater in de Reguliersbreestraat wil ook, ondanks het aantrekkelijke van ’s heeren Van Dinteren’s geïmproviseerde pianomuziek in ’t geheel niet meer, zoodat met 1 Febr. Speenhoff en Nap. de la Mar daar met hun troepje zullen optreden. Verder bestaat het plan het tooneel later te ver en er Duitsche Operetten op te Tenminste als in ’t Rembrandt- theather een Ned. Opera komt, wat ondanks de verzekeringen in de groote bladen nog heelemaal zoo zeker niet is. Veel is er al voor aanwezig, dat is zoo, maar een kleinig heid ontbreekt nog... geld. Enfin, de denk beelden worden in belanghebbende en belang stellende kringen druk besproken en gegeven, de plaatsen waar dit geschiedt, mag men het met recht noemen: zzEen koffiehuispraatje!" Op zzKoffiehuiSpraatjes” leken ook wel de debatten en verhoren die deze week voor de rechtbank gehouden werden inzake de ver volging tegen de club de Bienfaisance. Ge moedelijker strafzitting heb ik nog nooit bijgewoond. Beklaagden, advocaten en ge tuigen wandelden heen en weer, er werden zzmoppen” getapt, gelachen, de zzofficier” hield soms even een onder-onsje met een der beklaagden. Mein Liebste was willst du noch mehr Zou dat het begin zijn van het einde van den niet logisch, niet strikt-wettelijk onrechtvaardig gevoerden strijd tegen den speelduivel. We hoorden op deze zitting dat de officier f 10 voorschot gegeven had aan een getuige en f 90 had beloofd. Het doel heiligt de middelen I Bolswardsche Courant, r )ER FEER, 111. SNEEK, Botniakade.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1