Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. Vervalsching van voedingsmiddelen. Donderdag 23 Januari. VOOR BINNENLAND. Bolswardsche Courant plaats een een naderde waarom de ver liet kap aan schuiven zegt, in ’t bezit was het pakhuis, moet be- l en V. naar Sn. Cl. Oldeboorn is zeker een schoen van respectievelijk f 80, f 80 en gewonnen. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat de vorige week Dinsdag nog drie zusters van haar een Isten, 2den en 3den prijs wonnen. f 100 mee de krant. Op den no. 29 te Arnhem was gevonden portemonnaie te bevragen, dan kwamen er eenige ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De Crisis. Naar wij vernemen heeft mr. Th. Heems kerk de opdracht tot Kabinetsformatie aan vaard. Standaard. vrijheid gesteld. B., die naar men van den sleutel van kend hebben de deur geopend boven te hebben geleid. G. Engelsma van de snelste schaatsenrijdster op ’t oogenblik in onze provincie. Zij behaalde bij hard rijderijen van vrouwen in de provincie Groningen drie prijzen en heeft nu in wed strijden van paren, drie achtereenvolgende dagen 14, 15 en 16 Jan. te Leeuwarden, Oudkerk en Dokkutn, telkens den prijs, Dit bericht komt uit een bron, die voor dit bericht zeer geloofwaardig mag heeten. Bovendien bevestigt het wat reeds van andere zijde gemeld was. Immers dat mr. Heemskerk de opdracht aanvaard heeft beteekent dat hij de zekerheid heeft haar te kunnen vol brengen; de kabinetsformateur heeft dus zijn mannen gevonden. Nu dat zoo is, zou het ons verwonderen indien het bericht van het Haverland juist was, dat met het optreden van het nieuwe kabinet zal worden gewacht totdat de Eerste Kamer de Staatsbegrooting zal hebben af gehandeld. Gisteravond verschenen de afdee- lingsverslagen over een deel der begrootings- ontwerpen; daarop moet worden geantwoord en dan eerst kan de behandeling in open bare zitting plaats hebben. Dat alles kan op de meest eenvoudige, om niet te zeggen oppervlakkigste wijze geschieden, maar ook dan gaat het niet zoo vlug dat het demissio naire kabinet zoo lang op sleeptouw mag wórden gehouden. Wij vertrouwen, dat de samenstelling van het nieuwe ministerie binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt en dit dan aan stonds zal optreden. Hbld. Gisternacht is ingebroken in de nik- kelwarenfabriek van den heer P. H. Wentzel te Hilversum. Door de dieven, die zich door het verbreken van een ruit toegang hebben verschaft, is medegenomen een partij drijf riemen ter waarde van ongeveer f 260. Zondagmorgen om halfzeven stond de woning van A. v. B. te Malden in volle vlam. De man was op zekere plaats, toen een kip de lantaarn omvloog, het stroo enz. vuur vatte en in minder dan een ommezien alles in lichte laaie stond. Een geit werd gered. De geheele inboedel was reeds ver brand, toen de brandspuiten van Malden en Heumen ter plaatse kwamen. Aan de Weesperzijde bij de Nieuwe Amstelbrug te Amsterdam bleef de hak van heer tusschen de rails der electrische tram vastzitten. Een tram man met de grootste inspanning trachtte bevrijd te raken. Hij viel echter en brak een been. Met een juist passeerenden sleeperswagen werd hij naar het O. L. Vrouwegasthuis gebracht en daar opge nomen. In de Warmoesstraat te Amsterdam werd Zaterdagavond een dienstbode door een man, met wien zij uit was geweest, met een scherp voorwerp in de linkerborst gestoken. Zij is per raderbaar naar het Binnen-gasthuis vervoerd en na aldaar verbonden te zijn, naar hare woning gebracht. Lampeglazen. De zuinigste, lichtende branders zijn cirkel vormig en hebben een lampeglas noodig, niet alleen om de vlam tegen tocht te be schermen, maar voor nog tal van andere dingen. Voor een goede verlichting is het in de eerste plaats zaak, dat de hoeveelheid gas totaal verbrandt en verder moet ’t glas zorgen, dat de daartoe benoodigde lucht er doorheen gaat. Naarmate de temperatuur rijst, wordt de snelheid van de lucht verhoogd en die snelheid hangt af van ’t verschil in tempe ratuur van ’t glas en die van de omringende lucht. De invloed, dien het glas op het nuttig effect van den brander heeft is vrij groot. Meer van de lengte dan van de wijdte van ’t glas hangt het af of aangevoerd zal worden de hoeveelheid lucht, noodig om van ’t gas 't hoogste lichtgevend vermogen te krijgen. In de eerste plaats moet natuurlijk de con structie van den brander goed zijn, wil men een rustige, helder licht gevende vlam krijgen. In de tweede plaats is daartoe noodig, dat het glas de geschikte lengte heeft. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per'3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ook heeft de hoogte van het glas invloed op de lengte van de vlam, dus al naarmate 't gasverbruik per uur hooger of lager is. Van veel belang is»het ook, dat de instroo- mende lucht in de goede richting in de vlam komt, anders gaat een te groot gedeelte van de lucht direct door ’t glas omhoog zonder ergens anders voor te dienen, dan voor ’t misvormen en ontlichten van de vlam; ze ontwikkelt minder licht, maar dezelfde hoeveelheid warmte. Gewoonlijk gebruiken de gasfitters te lange of hooge glazen in plaats van eerst door probeeren na te gaan, welke lengte van glas de beste resultaten geeft. Gas- en Hater jitter.) Inbrekers te Haarlem. In den afgeloopen nacht is in het kantoor der Haarlemsche Gom wasscherij ingebroken. De lessenaars zijn geforceerd. Dit een daar van wordt acht gulden vermist. Gewond bij het werk. In de ketelmakerij der Centrale Werk- van de Holl. Spoor te Haarlem zijn de werklieden Braun en Bulters, die in de het witten waren, door het weg- van een plank gevallen. Braun wist zich vast te grijpen, doch Bulters viel van een aanzienlijke hoogte op een draai bank, brak een dig gekneusd bende kringen vooraf te doen weten wat mag en moet worden verlangd, moeten de algemeene bepalingen van een levensmidde lenwet successievelijk voor alle voedingsmid delen worden omgezet in zeer bepaalde eischen betreffende den toestand en de samenleving waaraan zij moeten voldoen, willen zij de kwalificatie van deugdelijk verdienen. Der halve zullen dan o. a. gehalte-eischen van wettelijke kracht moeten worden ingevoerd, zoodat de ambtenaar, die de overtreding of het misdrijf moet bewijzen, slechts heeft over te leggen de uitkomst eener analyse, waaruit blijkt, dat het gehalte van eenig werkelijk bestanddeel niet voldoet aan de standaard-eischen in de wet genoemd. De vaststelling dezer standaardeischen zal het gevolg moeten zijn van het overleg tusschen wetenschappelijke en practische des kundigen en de herziening daarvan moet getegeld geschieden om het verband met de wettelijke toestanden van den handel niette verliezen en daarom moet wijziging der wettige voorschriften in dezen zonder omslag .mogelijk zijn. Dit is in losse trekken de aangewezen weg om tot verbetering te komen. Intusschen, onze parlementaire machine werkt traag en kunnen we oogenblikkelijk niet veel meer doen dan aandringen op krachtige en scherpe toepassing der thans geldende wettelijke be palingen tegen allen, die zich met verval- schingen, in welk opzicht ook, bezighouden. De N Cl. paar ribben en werd inwen- naar het gasthuis vervoerd. Een loos alarm. Delft was eergisteravond in rep en roer allerwege vernam men dat de Nieuwekerks- toren in brand stond. „En Jo, ’n vlam as wat 1” wisten ze elkaar te vertellen. Het marktplein stond dan ook weldra bezaaid met groepjes nieuwsgierigen die hun halzen uitrekten om toch maar die vlam te zien. Daar kwamen de autoriteiten Die van het brandwezen klommen de donkere, steile torentrap op en terwijl de menigte op*straat de verbeelding nog zoo sterk prikkelde dat zij maar steeds èn rook èn vlam zag, daalde de brandmeester kalm de trap af om mede te deelen dat er „heelemaal niets was”. En de menigte, nog steeds angstig naar de torenspits spiedend of de vlam niet op nieuw zou oplekken, verspreidde zich, het geheimzinnig geval, even geheimzinnig be sprekend. Wat was gebeurd De maan scheen helder op de torenspits, de dikke mist wolkte daar omheen en gaf werkelijk een vermoeden dat de spits in brand stond; dit had de politie aanleiding gegeven, alle hens te alarmeeren. IJs. Ged. Staten van Friesland hebben last gegeven tot opening van alle zeesluizen in de provincie. Het verbod tot het bevaren van de kanalen beheer bij de provincie, in het behoud der ijsbanen, is echter nog voor slechts een tweetal vaarten opgeheven. Het stond in Utrechtschen weg een inhoudende en veelbelovende stippeltjes. Den anderen dag, op no. 29, de bel stond niet stil. Tinge- lingeling, de meid naar voren. Iemand om de portemonnaie. Lange conferenties met de dienstbode, bezoeker af. Even later, tinge- lingeling, weer iemand om de portemonaie. De dienstbode weer aan ’t confereeren, be zoekster pruttelend af. Het liep zoo druk, dat de bewoner van 29 terecht bègon te vermoeden, dat velen alleen naar de porte monnaie kwamen vragen, omdat ’t ding op den Utrechtschen weg gevonden werd, een weg, waaraan nog al menschen wonen met 'n dikke portemonnaie. Och nietwaar, 't is te probeeren 1 Den anderen dag ging er weer een bel, maar nu die van de telefoon op ’t Redactiebureau van de Arnhemsche. Van no. 29 het verzoek of we in de courant wilden \ermelden, dat er bij hem heelemaal geen portemonnaies te vinden waren, behalve die van de huisgenooten I De courant op onderzoek uit en jawel, de bewuste portemonaie is gevonden door den bewoner van no. 21 g. Om deze echter het geloop van de vele portemonnaieloozeu te besparen, vermelden we er maar meteen bij, dat ’t ding te bevragen is op het politie bureau. Heel veel zit er echter niet in, we hoorden zooiets mompelen van.,, 2^ cts» in onderhoud en het belang van Het is treurig, maar waarer wordt in Nederland met onze voedingsmiddelen ont zettend geknoeid. Het zal ons bijna allen w7el eens overkomen zijn, dat wij iets wilden nuttigen en na even geproefd te hebben, verschrikt uitriepenzoo, als dat „zuiver spul” is, dan weet ik het niet meer Gaat maar eens in uwe herinnering na of het niet werkelijk zoo is. Ja, niet waar? Welnu, het wordt hoog tijd, dat hier een einde aan komt. Dat hebben ook reeds vele huidige mannen in den lande betoogd, maar nog altóós zijn wij het publiek de slacht offers van gewetenlooze fabrikanten of andere lieden, die er voor te vinden zijn onze eet- en drinkwaren te verknoeien en te valschen. Wanneer de redactie van Maandblad tegen de Vervaischingen eens een lijst zou publiceeren van alle voedingsmid delen, die zij reeds onderzocht en waarvan haar gebleken is, dat zij op de een of andere manier vervalscht waren, dan zou men ge woonweg versteld staan. Zeer vele van die knoeiers zien er niet het minste bezwaar in om hun evenmenschen te bedotten, ja, gaan er zelfs prat op, dat zij hun oneerlijkheden ongehinderd en onge stoord kunnen plegen. Als zij tegen de lamp loopen, verdedigen zij zich dat zij het doen maar gedwongen door oneerlijke concurrentie. Of zij met hun geknoei de volksgezondheid benadeelen, kan hun niets schelen de paar centen winst, die zij maken, vergoedt alles. Het eenige, dat er voor ons publiek opzit, is voortdurend op hetzelfde aam beeld hameren en te trachten Regeenng en autoriteiten te overtuigen dat een betere wettelijke of gemeentelijke regeling dezer materie een dringende eisch des tijds is. Enkele gemeenten gingen in dezen voor en de verslagen van de uitkomsten der keuring van voedingsmiddelen bewijzen dat, zelfs op onvoldoende grondslagen, d.i. met onze onvoldoende wettelijke bepalingen en in den beperkten kring van den gemeente lijken dienst, belangrijke verbeteringen zijn te bereiken. In verband met bovenstaande lazen wij in het Album der Natuur een belangwek kend opstel van dr. A. Lam, die deze materie behandelt en als middelen ter verbetering vooral wijst op de noodzakelijkheid van grootere warenkennis der voedingsmiddelen, die hij in alle lagen der maatschappij wil verbreid zien zoowel door de hoogere als lagere inrichtingen van onderwijs. De verspreiding van kennis op dit gebied moet ook tot taak worden gesteld aan per soneel, dat van Staatswege wordt ingesteld ten einde toezicht te houden op in den handel voorkomende voedingsmiddelen. Hiernaast kan dan een controleerend toe zicht van Overheidswege niet worden gemist, steunend op eene doelmatige wetgeving, want de tegenwoordige wetgeving is uiterst ge brekkig en de toepassing van hare bepalingen, waarvan veel meer nut te trekken was, on voldoende. Dit toezicht za] gegrond moeten zijn op eene Staatswetgeving omdat het tegelijk een toezicht op den invoer, op de bereiding en op den verkoop van voedingsmiddelen moet zijn. Hiervoor zullen eenige laboratoria van onderzoek noodig zijn, die doelmatig over het geheele land moeten verspreid zijn. De kring van werkzaamheid van elk dezer laboratoria zal niet te groot moeten zijn, opdat het verband tusschen het hieraan ver bonden personeel en de winkeliers niet te los zij. Hoewel steunend op goede straf be palingen, moet dit toezicht zooveel mogelijk werken zonder in elk geval een rechterlijk vonnis uit te lokken. Het laboratorium moet veeleer het centrale punt van onderncht en inlichting zijn, van waar de inspecteerende keurmeesters bij voorkeur als voorlichters liet land ingaan en zich weten op te werken tot de op prijs gestelde adviseurs der win keliers. Kan een zaak niet goedschiks worden af gehandeld of is een afschrikwekkend voor beeld noodzakelijk, dan moeten de wettelijke bepalingen zóó duidelijk en scherp zijn, dat veroordeeling tot eene niet te -lichte straf (vrijheidsstraf) onverbiddelijk en snel volgt. Om de taak der rechterlijke macht hierbij te verlichten zoowel als om de belangheb- Wonseradeel, 18 Jan. In de heden ge houden Raadszitting is het salaris van den gemeenteontvanger bepaald op f 1300. B. en W. hadden ’t liever als volgt bepaald ge zien: aanvangsalans bij eventueele benoeming f 1000, met 3 dnejaarlijksche verhoogingen tot f 1300. B. en W. stelden verder voor afwijzend te beschikken op een verzoek van tien vis- schers in onze gemeente, om onderling het vergunningsrecht van 24 perceelen vischwater te mogen pachten en hiervan uit te sluiten den heer J: Ligtendal te Harlingen. Het verzoek werd na warme verdedigiug der heeren Timmer en Tichelaar toch aan genomen met 8 tegen 7 stemmen. Aan den heer P. Aitema, hoofd der school te Burgwerd, werd tegen 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend wegens gehoorgebreken. Alsdan zal, zooals met 13 van de 15 stem men besloten werd, de heer E. de Boer, thans in gelijke betrekking te Exmorra, naar Burgwerd worden overgeplaatst. Verder werd voorgesteld in de eerstvol gende vergadering te behandelen een voor stel van B. en W. tot het geven van f 500 voor een volkssanatorium te Joure. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zondagavond jl. ongeveer 11 uur viel het den surveilleerenden nachtwacht Boeijenga op, dat er licht brandde op den zolder van een pakhuis aan het Kleinzand en in gebruik bij den graanhandelaar Heerema. De agent stelde zich verdekt op en na eeuigen tijd gewacht te hebben, zag hij het licht uitgaan en kort daarop zich iemand uit het pakhuis verwijderen. Deze persoon, die een zak met ongeveer 15 a 20 kop boonen bij zich had, werd gearresteerd en bleek te zijn de 34-jarige sjouwerman 8. V. Na voor den Commissaris te zijn ge bracht, werd later nog uit zijn bed gelicht de 41-jange pakhuis Knecht B. B., in dienst van den lieer Heerema en aan de Steen- klipstraat woonachtig. Het verhoor van beide personen had het gevolg, dat zij eerst in verzekerde bewaring werden gehouden, doch later zijn beiden in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1