Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 8. II ‘j Zondag 26 Januari. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke uitbreiding der Gas- f 93.000 kasverijicatie over Totaal f 110,381,605 aan- d. Werf, over leden van stembureaux tot van te gaan van hoogstens de be- het f 85.000 - 4.500 - 3.500 van den heer W. in over- i ontsnapte een eigenaar, den vee- I l I Totaal f 114,923,80 De uitgaven beliepen: op den vorigen dienst f 108,118,255 op den tegenw. dienst f 2,263,35 1 1 Saldo in kas f 4,542,195 Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanwijzing van commission tot opname van de rekeningen der gestichten over 1907. Volgens den nieuw opgemaakten rooster worden aangewezen voor a. Het Gasthuis: de h.h. Lunter, Cuperus en Praamsma. b. Het Weeshuis: de h.h. Keikes, Ooster- baan en Vis. c. Het Armenhuis: de h.h. v. Rosier en Eerdmans. 3. Benoeming van voor 1908. Tot voorzitter is aangewezen de Burge meester, tot plaatsvervangend voorzitter de tot leden de heeren Keikes en als plaatsvervangers de d. Werf en Praamsma, en als voorgesteld een tijdelijke leening aan te gaan. Met algemeene stemmen de gevraagde machtiging verleend. m. De plannen van fabriek. Deze plannen sedert 1906 in voorbereiding, zijn thans gereed, en na onderzoek van een deskundige, den heer Directeur der Gasfabriek en waterleiding van Middelburg, zijn ook B. en W. met den directeur en de leden der Commissie der Gasfabriek tot overeen stemming, waarom deze plannen met teeke- ningen en bijlagen thans den Raad worden aangeboden. in dit plan nu is verbouwing der fabriek opgenomen, de verplaatsing der brug over de Dijlakker vóór de huizing van de Wed. Schrage, zoodat dan het pad langs de gracht aan den publieken dienst wordt onttrokken. De begrooting van onkosten is Verbouwing enz. Nieuwe gereedschappen Reiskosten, toezicht enz. Samen Deze plannen met bijlagen worden ter inzage gedeponeerd om ze later te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1, Procesverbaal van het 4e kwartaal 1907. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst f 108,425,195 op den tegenw. dienst f 6,498,555 I De Voorzitter. Gelijk de heer v.d. Meer reeds zeide, zal de bedoelde wijziging der benoeming nu niet kunnen. De heer Rosier. Ik wensch even op te merken dat het mij opgevallen is, dat bij eene vacature voor onderwijzeres altijd de onderwijzeressen van Bolsward op no. 1 der voordracht komen. Ik heb niets tegen no. 1 dezer voordracht, die voorzeker wel benoemd zal worden, en door mij ook zal gestemd worden, maar ik verheug mij er over, dat de onderwijzeressen van hier zoo geschikt zijn, want immers de geschiktsten worden op no. 1 geplaatst. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. ander voor kennisgeving ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. heer Kramer en en Oosterbaan, heeren Vis, v. 4e lid de heer van Randen. 4. Aanbieding en vaststelling van de schoolgeldkohieren over het 4e kwartaal 1907. Het kohier voor de school voor m.u.l.o. bedraagt f342,75 en dat van school no. I f263,15. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Goedkeuring der benoeming en borg stelling van den heer 11. C. Banning als penningmeester bij het burgerlijk armbestuur De heer Banning, wederom benoemd tot penningmeester bij het Armbestuur, heeft als borg den heer K. H. de Vries. Deze borg stelling eischt de goedkeuring van den Raad. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Benoeming van eene onderwijzeres aan school no. 2, de voordracht bestaat uit mej. M. E. los te Giethoorn, mej. E. Ros te Leeuwarden, mej. J. Dikken te Leeuwarden. De heer Praamsma vraagt of er ook be zwaar bestaat dat deze benoeming geschiedt, zonder de bepaling dat het speciaal voor school no. 2 geldt F De heer v. d. Aleer. Dit heeft oorspronke lijk groot bezwaar, want dan zouden althans eerst de adviezen van de schoolautonteiten moeten worden ingewonnen, en om de be noeming uit te stellen, acht ik te schadelijk voor de school, ofschoon het idee misschien wel overweging verdient. De heer Praamsma. Ik deed deze vraag om mogelijke wisseling van personeel tusschen scholen I en II mogelijk te maken, met het oog op een zaak die ik straks nader wensch te bespreken. e. betuigende loon. Een en genomen. f, Het verslag der Gymnastiekschool 1907. 9- h. wering Het verslag van den schoolarts. Het jaarverslag der commissie van schoolverzuim. Deze verslagen zullen bij de leden den raad circuleeren. I. Een adres van het Hoofdbestuur der commissie voor de totstandkoming van een Volkssanatorium in Friesland, waarin gewezen wordt op het groot belang dezer stichting, een begrooting van kosten en reeds ingekomen bijdragen, met verzoek van gemeentewege een subsidie te willen verleenen. In handen van B. en W. om advies. Een adres van de Afd. Bolsward en Omstreken van Volksonderwijs, verzoekende van gemeentewege een speel- en sportterrein beschikbaar te stellen, daar de lichamelijke ontwikkeling van de jeugd een zaak van groot belang is. Gewezen wordt op het plantsoen bij de Blauwpoort, dat hiervoor geschikt kan worden gemaakt, doch mochten hiertegen bezwaren rijzen, dan toch op eene andere wijze in de gevoelde leemte te voorzien. In handen van B. en W. om advies. k. Een nader voorstel van heeren Wees- voogden om machtiging, dat behalve aan halfweezen, ook aan andere kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, ondersteuning kan worden verleend. B. en Whebben hun advies hierbij ge- gevoegd, en kunnen zich met deze aanvul ling der onlangs goedgekeurde wijziging wel vereenigen. De Voorzitter vraagt urgentie voor handeling. Deze wordt verleend en voorstel daarop goedgekeurd met algemeene stemmen. l, B. en W. vragen machtiging een tijde lijke geldleening aan 2 maal f 4000. In de gemeentebegrooting is een geld leening van f 8000 opgenomen, maar om ja de behoefte aan kasgeld te voorzien wordt Mej. M. E. Vos te Giethoorn wordt be noemd met 12 stemmen, Mej. Ros van Leeuwarden had 1 stem. 7. Behandeling van de motie van den heer J. Rosier Lz., inzake pensioneering De motie van den heer Rosier op 9 Nov. j.l. ingediend luidt: De Raad, overwegende dat het wenschelijk is de gemeenteambtenaren een pensioen te verzekeren, noodigt B. en W. uit binnen een jaar met plannen daaromtrent te komen. De heer Rosier. De vroeger door mij ingediende motie werd verworpen omdat men gekant was tegen de redactie; ik heb nu in plaats van zedelijke plicht, gezegd wenschelijk inplaats van 6 maanden nu één jaar gesteld waut het scheen een te zware toer om in 6 maanden met zulk een plan gereed te komen en in plaats van een Commissie heb ik nu B. en W. genomen, want het is mij niet te doen om de woorden maar om de zaak. De heer Eerdmans. Ik verwonder mij wel dat de heer Rosier nu andermaal met een motie is gekomen, daar B. en W. bij de behandeling der vorige toch verklaarden dat die zaak bij hen in studie was, en hun plan bestond, dit binnen kort te regelen. Daarom vind ik het wenschelijk de voorstellen van B. en W. af te wachten. De heer Fis ondersteunt de motie. De Voorzitter verklaart dat bij B. en W. geen bezwaar bestaat tegen deze motie, wijl dit punt reeds een zaak van ernstige overweging uitmaakte. De motie wordt goed gekeurd met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Eeidmans, V. d. Meer, Kramer en van der Werf Na afloop der punten van behandeling vraagt de heer Praamsma het woord naar aanleiding der benoeming van de leer kracht aan school no. II. ’t Was niet te doen om deze benoeming te keeren, maar toch heeft hij zich verwonderd dat er nog een voordracht werd ingediend. Het getal leerlingen aan de beide scholen no. I en II blijft steeds door zakken, en het getal leer krachten is lang niet in overeenstemming met wat de wet vraagt, het verschil is vooral in de laatste jaren verbazend groot geworden. Bij de begrooting heb ik op de uitgetrokken som voor onderwijs f 18600 reeds gewezen op het klein getal leerlingen, en zeide dat school no. 1 telde 160, no. II 190 leerlingen zoodat beide konden volstaan met 1 hoofd en 3 onderwijzers van bijstand. Op 15 Jan. j.l. bedroeg het getal op school no. 1, 154 leerlingen, op school- no. II kon ik niet gewaar worden, maar in school no. 1 kunnen wij dus toe met 1 hoofd en 2 onderwijzers. Ik vraag dus of B. en W. altijd zullen volharden Bolsward wordt reeds kolossaal bevoorrecht met de opkomst der beneficiale goederen gelijk de heer Vis vroeger opmerkte en dan door de 3 bijz. scholen, die verre weg het meerendeel der kinderen hebben. Het is een onloochenbaar feit dat wij 4 onderwijskrachten te veel hebben een luxe die f 2500 a f 2700 kost en ten bate van een klein gedeelte onzer ingezetenen. Ik wenschte dus van lieverlede te komen tot vermindering want ik weet wel, dat dit niet in eens kan. Ik hoorde van den wethouder v. d. Meer dat thans aan school no. II ge brek heerscht aan onderwijskrachten, als nu was benoemd zonder bepaalde aanwijzing van school, dan konden er leerkrachten worden overgeplaatst, ik zou dus wenschen voortaan te benoemen onderwijzers of onderwijzeressen zonder bepaalde school en verzoek B. en W. hieraan hun aandacht te wijden. De heer Fis vraagt daarop het woord om dat hij persoonlijk in dit debat is betrokken. Hij ziet in het betoog van den heer Praamsma een groote mengeling van gedachten. Waar hij spreekt van bevoorrechting der beduidende dezer gemeente. bate van de benefiniale goederen, dan moeten die, althans heden nog, besteed worden voor het openbaar onderwijs, en zou dus meenen dat de heer Praamsma daarom juist tot een andere conclusie zou moeten komen. Op de zaak zelf zal hij, omdat deze kwestie niet aan de orde is, niet treden. De Voorzitter. De ideeën Praamsma zullen door B. en weging worden genomen. De heer Rosier wenscht wel te weten hoe B. en W. zullen handelen met een tal van slechte woningen, hij meent dat er ge sproken is van 150 stuks. Er zijn nog slechts 2 onbewoonbaar verklaard, maar hoe zal het gaan met zoovelen, waaraan wel wat hapert De Foorzitter. Hierover zal geraadpleegd worden met de gezondheidscommissie en in overleg met deze wordt dan gehandeld. De heer Rosier heeft nog een vraag over de baanvegers. Hij heeft vernomen, dat een dezer, die eene kleine vergoeding vroeg, den volgenden dag de band is ontnomen. Gaarne had hij hierover inlichtingen want het betreft een man met nogal een groot gezin, en als ’t weer gaat vriezen, zou hij op de baan nog wat kunnen verdienen. De Foorzitter. Hoewel dit geen kwestie is van den raad, wil ik toch wel mededeelen dat wanneer die baanvegers dreigen met werkstaking, zij niet meer in aanmerking komen. In dit geval, wat de heer Rosier bedoelt, zijn dingen gezegd, door den com pagnon van den baanveger, die bezijden de waarheid waren. In deze openbare zitting kan ik dat niet nader aantoonen, maar in mijn cabinet zal ik u daaromtrent wel nadere onthullingen kunnen doen. Sluiting der vergadering. BINNENLAND. Snoek. Dinsdagmorgen werd in het ketelhuis der gasfabriek alhier een begin van brand ontdekt. Vermoedelijk door von ken uit een ijzeren pijp had het dak reeds vuur gevat en vertoonden zich vlammen. Met emmers water werd de brand door eigen personeel gebluscht. Daar de brand in den aanvang werd gestuit is de schade, die door verzekering gedekt wordt, betrek kelijk gering. Ylst. Woensdagmorgen koe aan haar geleider en i houder H. S. alhier. In woeste vaart snelde het dier de heele plaats rond, totdat het ten slotte op een ijzeren stek met gepunte staven terecht kwam. Hier bleek het einde van den ,/loop” en den levensloop van het beest gekomen te zijn en werd het afgemaakt. Dinsdagnacht halfdrie werden de echte lieden Brams te Schaarbeek, die een banket bakkerij hebben, gewekt door een bons als een kanonschot. Zij dachten wel dat er een ongeluk was gebeurd, maar zonder er zich verder om te bekommeren sliepen zij voort. Toen zij ’s morgens beneden kwamen be merkten zij dat hun winkel er heelemaal verwoest uit zag. Een pilaar van den gevel was bijna heele- maal ingedrukt. Een reusachtig spiegelruit was in duizend stukken gebroken. Het ar duinsteen van den pilaar en de deur waren verbrijzeld. Indieu de muur geweken ware zou zeker het huis zijn iugestort. Ziehier nu wat er gebeurd was: De chauffeur van X., te Schaarbeek, had zijn heer thuisgebracht. Inplaats van nu de auto aanstonds naar de garage te brengen, had hij zich met zijn kameraden geamuseerd met rondrijden, tot halfdrie ’s morgens. Met razende snelheid de straat afrijdeud, botste hij op den gevel van de bakkerij. De auto is van voren geheel ingedrukt. Werkeloosheid te Amsterdam. Bij den penningmeester der commissie voor de werkloozen is in de week van 1522 dezer ingekomen pl.m. f 5500, makende met het vroeger ontvangen geld en de ingekomen toezeggingen een totaal bedrag van pl.m. f 142.000. Kiesrecht. Degenen, die meenen in aanmerking te kunnen komen voor plaatsing op de kiezerslijst, kunnen daarvan vóór 15 Februari a.s. aangifte doen ter secretarie Vergadering op Vrijdag 24 Januari 1908. Tegenwoordig waren alle 13 leden. Bij opening der vergadering spreekt de Foorzitter ongeveer de volgende woorden Mijne Heeren! Volgens gebruik en ge woonte om in de eerste vergadering des jaars een heilgroet te brengen, geef ik gaarne uiting mijner gevoelens en hoop het U allen wel moge gaan. Wanneer ik den kring hier rondzie, mis ik enkele leden van vroeger die wegens niet herbenoeming of wegens vertrek naar elders hier geen zitting meer hebben. Onze gemeente werd in het afgeloopen jaar voor ernstige ziekten en groote rampen gespaard, zij het ook dat er eenige gevallen van roodvonk en een enkel van diphteritis zich hebben voorgedaan. Het bevolkingscijfer vermeerderde met 50 en bedroeg op 1 Januari 7063, hoewel nog al verscheidenen naar Duitschland vertrokken, om daar werk te vinden. Mijne Heeren, ik hoop dat onze werk zaamheden in dit jaar weer mogen bijdragen tot zegen der gemeente. (Applaus.) De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomeu stukken a. Missives van de heeren R. Smits, J. R. A. Donker, H. C. Banning, G. H. Schoonhof!', H. Eisma en mevr. A. Bölger- Hommes, dat zij aannemen hunne benoeming, resp. tot Gasthuisvoogd, Weesvoogd, Arm voogd, Bestuurslid der Stadsspaarkas, lid der pl. Schoolcomm. en tot lid der Damescomm. voor de handwerken. b. Van het Beheer van den weg Bolsward- Harlingen een exemplaar der goedgekeurde rekening over 19(16. c. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der gemeeuterekeniug over 1906. d. Idem, houdende goedkeuring der gemeente begrooting 19U8, alsmede der suppl. kohieren van belastingen over 1907. Een dankbetuiging van A. Kroes, dank voor de verhooging van zijn week- Bols wardsche Courant r I V-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1