Kienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. /I De koningsmoord in Portugal. No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. 1908. Donderdag 6 Februari. k. Kij kszuivelonderwijs. Afzonderlijke (Redactie.) van onder- Fr. lormjötu v>ents per a maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. door door zich door dit natuurverschijnsel. Sneeker Ct. Door de marechaussee’» alhier is aan gehouden B. T. van Leeuwarden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal -van een groote partij lompen van een aanzienlijke waarde, Hij heeft reeds voor den wacht- Onder bovenstaanden titel bevat de Zuivel courant opnieuw een artikel over de Rijks- zuivelschool te Bolsward. Wij achten-het van belang ook dit in de Bolswardsche Courant over te nemen, daar onze gemeente groot belang heeft bij den bloei van genoemde school. een kistje met proviand bij Dit werd hem ontnomen. De politie een onderzoek ingesteld naar Joure, 31 Jan. De gezamenlijke rundslagers alhier hebben, wegens de daling der vee- prijzen, van heden af den prijs van het vleesch met 10 cents per K.G. verlaagd. Sneek, 3 Febr. ’t Deftig heerenhuis aan de Noorderpoort, eigen aan en bewoond door den heer W. van Heijmngen Nanninge, is aangekocht door de Ned. Tramw. Mij. Deze koop zal et toe leiden, dat er in den loop van ’t jaar en voor de burgerij en voor de Mij. een betere toestand zal worden geschapen. Steenwijk, 3 Febr. De heer L. F. Duy- maer van Twist, lid der 2de Kamer voor dit district is heden, naar wij vernemen, aan een groot gevaar ontsnapt. Te Vollenhove een duiker zullende bezichtigen en daartoe op het ijs staande, brak dit onder zjne voeten weg en verdween hij in de diepte. Met zeer veel moeite werd hij gered. Een aanranding Heeg, 3 Febr. Toen hedenmorgen te om streeks halfvier de bejaarde fabrieksarbeider A. Z. zich naar de boterfabriek begaf, werd hij onderweg even buiten ons dorp op wreed aardige wijze aangepakt door twee onbekende sujetten, ’s Mans kleeren werden doorzocht en hem werd bevolen zijn horloge en geld af te geven, dQQh hij beaat geen van beide. Onder bovenstaand opschrift vinden wij in het laatste nummer van het Red. Week blad voor zuivelbereiding een uitvoerig op stel van de hand van den heer Sw: Dat opschrift trok direct onze bijzondere aan dacht. Het herinnerde ons aan de discussie in het najaar van 1907 met den heer Sw: gevoerd, over de Rijkszuivelschool te Bolsward. Dat de geachte schrijver eveneens aan die discussie terug deukt blijkt uit enkele zin sneden in zijn opstel. IN u is de strekking van dit artikel in hoofdzaak dezelfde als wat bij de genoemde discussie door den heer Sw werd verdedigd en welhet zuiver theoretisch karakter van het onderwijs aan de Rijkszui velschool te Bolsward is de meest wenscheligke vorm van onderwijs aan die school. Zooals onze lezers zich zullen herinneren hebben wij die opvatting bestreden. Met volkomen erkenning van het nut dat de school te Bolsward ook thans, aan de be oefenaars van het zuivelvak kan bewijzen, zijn wij toch innig overtuigd dat de meest wensehelijke vorm van onderwijs is die, waar praktisch en theoretisch onderricht samengaan. Wij zulleu natuurlijk thans niet herhalen wat wij indertijd hebben aangevoerd om onze zienswijze toe te lichten en om het gevoelen van den heer Swte bestrijden. De boven staande herinnering dient alleen om te mo- tiveeren waarom wij ook thans het artikel van den heer Swbespreken, nu hij, in een anderen vorm, zijne opvatting nogmaals verdedigt. Onze bespreking bepaalt zich dus geheel lot de nieuwe gezichtspunten die door den heer Sw: in het debat worden gebracht. De aanleiding tot het opstel heeft grooten- deels onze volledige sympathie. Ken lid der Tweede Kamer heeft bij de begrootings- discussies het zuivelonderwijs besproken, gewoon weg gezegd dat de school te Bolsward is mislukt; dat volgens de ervaring de zui velfabrieken van de oud-leerlingen der school niets willen weten enz. Dit oppervlakkig oordeel verdient te worden bestreden. Wil een afgevaardigde over dergelijke onderwer pen spreken dan is het zijn plicht zich vooraf grondig op de hoogte te stellen. De kritiek kan dan zijn juist en... opbouwend. Maar zoo lang er in de Tweede Kamer geene leden zijn die, door opleiding of werkkring, of wel door eene speciale grondige en veelzijdige studie, volkomen met de belangen van het zuivelvak zijn vertrouwd, is het voor dit lak het meest wenschelijk dat er in het geheel niet over gesproken wordt. Eene oppervlak kige kritiek is vrij zeker onjuist en veelal ook uitsluitend afbrekend. Wij gaan dus in beginsel gaarne met den heer Swmee waar hij het bedoelde lid der Tweede Kamer terechtwijst en hem aantoont dat het beter is zich bij discussies in de wetgevende vergadering te bepalen tot die onderwerpen waarmee men grondig vertrouwd is. Daarentegen kunnen wij ons niet vereenigen met het voornaamste argument dat wordt aangevoerd om den onderwijsvorm aan de Rijkszuivelschool te verdedigen. De heer Sw; begint zijn opstel met te wijzen op een tweetal benoemingen. Twee oud-leerlingen der zuivelschool zijn benoemd tot directeuren van groote zuivelfabrieken en wel te Sloten en te Heeg. De schrijver ziet in deze benoemingen eene aanbeveling voor de school; hij betwijfelt of de keuze op de benoemden zou zijn gevallen als zij geene opleiding aan de Rijkszuivelschool had den gehad; de breede en degelijke opleiding heeft nu voorzeker den doorslag gegeven; de mannen die hunne belangen toevertrouwden aan oud-leerlingen der school hebben daarmee een gunstig oordeel over het onderwijs aan die school uitgesproken. Wanneer de vermelding van deze benoe mingen alleen ten doel had om te weerleggen het in de Tweede Kamer gbzegde, dat men bij zuivelfabrieken van oud-leerlingen der school niets wil weteni dan was die vermel ding volkomen correct. Waar de benoemingen echter worden gebruikt als aanbeveling van den onderwijsvorm te Bolsward daar is kritiek op de beschouwing geoorloofd. Op zichzelf vinden wij het niet aangenaam als, bij besprekingen als deze, bepaalde per sonen bij name worden genoemd. In het onderhavige geval heeft zulks echter het voordeel dat belangstellenden, die zich de moeite willen getroosten, de gelegenheid hebben om het thans besproken verschil van gevoelen grondig te onderzoeken. En thans onze kritiek. In de eerste plaats achten wij het argument, door den heer Sw bijgebracht om de voortreffelijkheid van den onderwijsvorm te Bolsward aan te toonen gevaarlijk. Wij kunnen ons voorstellen dat een of meer oud-leerlingen der school het, met hun diploma in den zak, niet verder brengen dan tot eene betrekking van den tweeden of derden rang. Zou het nu fair zijn om dergelijke voorbeelden te gebruiken als een argument tegen den vorm van onder wijs aan de Rijkszuivelschool? Verder willen wij trachten onze meening duidelijk te maken door een paar voorbeelden. Het gebeurt meermalen dat betrekkelijk jonge personen geroepen worden tot hooge betrekkingen, laat ons zeggen tot Hoogleeraar aan eene universiteit. Dikwijls wordt dan gewezen op bijzonderen aanleg, persoonlijke bekwaamheid, buitengewone ijver, volhardende studie, maar nimmer op de voortreffelijkheid van den onderwijsvorm van de inrichtingen waar zij hunne opleiding hebben genoten. Een ander voorbeeld op eigen gebied waar wij verplicht zijn ook persoonlijk te wezen. Een der benoemingen door den heer Sw: bedoeld is die van den heer E. Haagsma tot directeur der zuivelfabriek te Sloten. Aan die benoeming is voorafgegaan de keuze van zijn voorganger tot een der belangrijkste zoo niet de belangrijkste betrekking bij het prak tisch zuivelvak. De bedoelde voorganger nu is oud-leerling van de eerste zuivelechool te Bolsward in den tijd dat deze stond onder de leiding van den heer Persyn. Is nu deze benoeming een bewijs dat er vertrouwen be staat in het onderwijs aan de vroegere zui velschool Mag men daaruit een argument putten voor de voortreffelijkheid van den onderwijsvorm aldaar die theoretisch en praktisch was Inderdaad wij moeten ons onthouden van eene argumentatie die in meerdere opzichten gevaarlijk is. Het is ons doel niet, en zal het ook nim mer zijn, om de beteekenis van het onder wijs te Bolsward te verkleinen. Gaarne er kennen wij als onze vaste overtuiging dat de oud-leerlingen dier school, als hunne latere praktische opleiding doelmatig is, ook profiteeren zullen van hetgeen zij te Bolsward hebben geleerd. Voor het zuivelvak in zijn geheel, voor eene meer algemeene deel neming aan het onderwijs en voor de beste resultaten daarvan blijven wij innig overtuigd dat theoretisch en praktisch onderricht moeten samengaan. BINNENLAND. AUv KttLE^t iLUitiJ1regels ou uts. vervolgens 10.,Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. LISSABON, 3 Februari. Volgens inlich tingen uit goede bron heerscht op het oogen- blik in geheel Portugal de meest volkomen orde. De positie van Franco is na den aanslag onhoudbaar geworden. In de dagen die aan den aanslag vooraf gingen, hadden onstuimige betoogingen plaats en werden wapenen ont dekt; dit gaf Franco in de openbare meening het .recht om krachtig de orde te handhaven. Maar de aanslag op den Koning en den Prins verandert alles. Een krachtige vaderlandslievende beweging steunt de vorming van een nieuw kabinet, onder leiding van Ferreira de Amaral, die op het oogenblik zich gereed maakt naar het paleis te gaan. Hij heeft den geheelen nacht geconfereerd met de monarchistische partijleiders. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldAdmiraal Ferreira de Amaral, president en biunenlandsche zaken; Moreira J unior, financiënCampos Henriquez, justitie; Castello Branco, marine; graat Bretiondos, openbare werken; Mathias Nunez, oorlog. MADRID, 3 Februari. El Mundo ver neemt uit Lissabon: De nieuwe minister president nam krachtige maatregelen om lederen opstand te onderdrukken. De grond wettige rechten zijn geschorst; de staat van beleg is afgekondigd. 94 politieke gevangenen zijn overgebracht aan boord van het stoom schip //Portugal” en zullen naar de gevan genissen in Afrika worden vervoerd. El Mundo voegt daaraan toe, dat de re- volutionnaire beweging in'het grootste geheim werd voorbereid onder leiding van een redacteur van een belangrijk republikeinsch blad. De revolutionnairen hadden het plan de uitroeping der Republiek voor te bereiden; maar de dictatoriale daden van Franco deden de opgewondenheid toenemen. Zij kochten wapens die zij konden verbergen en vol voerden zoo hun plan. PARIJS, 3 Februari. Uit Madrid wordt aan de bladen gemeldBerichten uit Badaj os ontvangen, bevestigen dat te Lissabon een groot aantal officieren en onderofficieren ge arresteerd zijn. Vijf dagbladen zijn geschorst; de politie werkt dag en nacht. Telkens ont dekt zij nieuwe wapendepots en ontplofbare stoffen. Er kan geen sprake meer zijn van een anarchistische samenzwering, daar alle personen die aan het complot deelnamen en die gedood zijn of Jn de gevangenis zitten, in het bezit bevonden werden van aanzienlijke Alleen had hij zich. heeft dadelijk de daders. Heerenveen, 3 Febr. De Naamlooze Ven nootschap Z/De Friesche Vischhandel” alhier is bij onderhandschen verkoop, met alle toe- behoorende gebouwen, pakhuis, ijskelders, vijvers, motorboot en schepen, overgegaan aan haren voormaligen directeur, de heer Th. de Leeuw, in combinatie met den palinghandel te Work urn, eigenaars de heeren Gebrs. Lankhorst te Heeg. Bovenstaande zaak zal alzoo op dezelfde wijze worden geëxploiteerd. Harlingen, 3 Febr. Hedenmorgen is alhier de lommerd gesloten, wegens al te groote begunstiging. De toeloop werd in de laatste dagen zoo groot, dat de lommerdhouder de zaak sloot om niet nog meer goederen in pand te nemen. Treurig teeken des tijds. Lemmer, 4 Febr. De haven is open, zoo wel voor zeil- als voor stoomschepen. De visschers zeilen uit. De Groninger booten zijn gearriveerd. De vaart op Sneek is heropend. Hepk. JSieuwsbl. v. Apeldoorn, 3 Febr. Vrijdagavond werd ons anders om dien tijd zoo stille dorp onge veer 7 uur opgeschrikt door een felle, hel blauwe bliksemschicht, onmiddellijk gevolgd een ratelenden donderslag en kort daarop een tweeden. Vele bewoners begaven naar buiten, geschrokken als ze waren om dezen tijd des jaars ongewone Dacht men aanvankelijk dat geen onheil aangericht was, den volgen den dag bleek, dat de bliksem ingeslagen was in de papierfabriek z/Wilhelmina”, ge legen in de buurtschap Wormen aan het kanaal naar Dieren. Een groot gedeelte van een dak werd over andere gebouwen heen op den weg geslingerd, een muur achter de fabriek stortte met donderend geraas omver, het electrische licht ging uit en de telefoon raakte defect. In de fabriek sloeg de bliksem in een snijmachine en een groot gat in het dak, groote zware balken werden over hun geheele lengte gespleten. Een en ander ver oorzaakte geen brand, doch groote materieele schade en veel consternatie. Zw. Ct. Hollum (A.) Naar wij vernemen zal hier binnenkort een verordening in werking treden, die het zgn. //aalsteken onder ’t ijs" verbiedt. Zoo dit verbod doorgaat, zullen velen hier door schade ondervinden, daar door ettelijke dorpsgenooten dit bedrijf in den winter wordt uitgeoefend en er nog een aardig duitje mee verdiend wordt. Overigens valt er hier in het barre jaargetij weinig voor hen te ver dienen, zoodat het voor de betrokken partijen een heele slag zal zijn. Sneek. Zooals wij reeds meldden, is de 28-jaiige koopman in manufacturen G. D., verdacht van brandstichting in zijn woning, staande aan de Franekervaart, Maandag naar Leeuwarden opgezonden, nadat hij den vorigen dag te Dijken bij Woudsend, waar D. met zijn vrouw bij zijn schoonouders logeerde, door den rijksveldwachter Posma van Hommerts en den inspecteur-titulair van politie alhier was gearresteerd. Op verzoek van de vrouw van D. die bij haar terugkomst verschillende goederen ver miste, werd Donderdag door den Commissaris van Politie een onderzoek ingesteld tenhuize van haar schoonouders, waarbij eenige goederen voor den dag kwamen. Zaterdag j.l. had bij de ouders van D. nogmaals een huiszoeking plaats door de justitie van Leeuwarden, geassisteerd door den brigadier der rijksveldwacht Das alhier en de rijksveldwachter Posma uit Hommerts. Bij dit onderzoek, dat geruimen tijd duurde, kwamen weer verschillende goederen, tot den inboedel van G. D. behoorende voor den dag als kasboeken, mans en vrouws lijfdracht enz. enz., zelfs werd een gedeelte op den zolder gevonden. De ouders van D. konden de aanwezigheid dezer goederen niet verklaren, terwijl ook D. nog steeds blijft ontkennen. meester brigade-commandant een volledige be kentenis afgelegd, terwijl het gestolene in beslag is genomen. B. T. die recidivist is, zal ter beschikking van den officier van Jus- titie worden gesteld. De brigadier-titulair der rijksveldwacht 8. D. alhier, kwam heden Dinsdagmorgen bij zijn thuiskomst tot de zeer onaangename ontdekking, van zijn traktement, dat bij bij ontvangst in zijn broekzak had gestoken, een goudentientje, een gulden en eeuig kleingeld te hebben verloren, ’t Is te hopen dat het geld gevonden en weer aan D. ter hand wordt gesteld. De oplossing der ministerieele crisis laat lang op zich wachten, nagenoeg zoo lang als in den zomer van 19U5. De Standaard erkennende dat zij toen „er keer op keer bij was, om over dien langen duur te interpel- leeren” beantwoordt de vraag, waarom zij dit nu niet doet, als volgt: z/Het antwoord ligt voor de hand. Thans zwegen we, omdat het geval van nu met het geval van 1905 in geen enkel opzicht gelijk staat, en op het hoofdpunt er zelfs lijnrecht tegenover staat. In 1905 gold het de formatie van een Kabinet met het oog op een Tweede Kamer waarin men door de stembus een meerderheid(l) had veroverd. Thans geldt het de vraag, hoe een Kabinet te formeeren, dat in de Tweede Kamer een meerderheid tegen zich over vindt. Er ware ook nadere explicatie te geven, doch waartoe dit? Het eene punt, waarop we wezen, wijst het geding uit.” Wie deze opheldering duidelijk vindt, mag het zeggen. Arnh. Ct. VOOR I Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1