lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. b r I No. ia. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. 1 r Met „Malle Geert” naai Harlingen. Zondag 9 Februari. Stadsnieuws. l-l VOOR en aan de Rede Van der Goes. De Soc. Dem. Arbeiderspartij had Vrijdag avond een openbare vergadering in ffde Doele”, waar de heer F. van der GOES van Ril de steenkolen zijn al zulke monopolies, en aan- ,zde goed Mde wording, verandering en van nu en van nog door den daar gelijkelijk ook allen zeggenschap hebben in dat Dat is de toekomst van het socia- het slotnummer muntend zoowel om vroolijké woorden, als deze gezongen werden, aandrang van zoo heerder worden industrie en arbeid, massa i en beheer, lisme. Dit schema van ontstaan van den toestand voorheen werd vervolgens spreker nader uiteengezet. Hij toonde verder aan waarom de staat, de gemeenschap, zal moeten komen tot op heffing van privaat bezit, een eisch reeds een halve eeuw lang door de socialisten ingesteld, maar die thans niet alleen door de arbeidende klasse maar ook van de hoogere arbeiders, dat zijn de boekhouders, opzichters, ingenieurs, ook van de breede schare kleine neringdoenden, kleine kapitalisten en rente niers zelfs, als nader komende wordt ingezien. In Amerika zijn de maatschappelijke ver houdingen reeds verder gevorderd dan hier, maar toch ook in de oude wereld en in ons Vaderland ook al, wordt gevoeld, waar het I Het nummer 7, /Avondgebed” liet aan zuiverheid der stemmen wel iets te wenschen, maar overigens bleek dat er met zorg ge oefend was, en komt directeur en zangers een woord van lof toe. De 2de afdeeling van den avond werd ingenomen door de 6 nos. der gymnastiek. Hebben wij vorige jaren mei genoegen de uitvoeringen onder directie van den beer De Graaf bijgewoond, ook nu onder leiding van den heer Sutherland Hofaards, werd iets ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. I j goeds gepresenteerd. Wij bewonderden de correcte uitvoering der verschillende toeren, en vooral de 1ste afdeeling gaf ons zeer zware oefeningen te zien, en bewees hoe gestadige oefeningen de spieren staalt, en de ledematen lenig maakt. Aan brug en hoogrek werd uitstekend gewerkt, en wij merkten hier hoe de nieuwe directeur als voorwerker, door zijn nette uitvoering van de verschil lende oefeningen de leden der gymnastiek- vereeniging steeds een spoorslag geeft tot gezette oefening. Het laatste nummer ,/Staafgroepen en pyramiden” uitgevoerd bij gekleurd licht, had een schoon effect en daar waren trouwens ook zeer smaakvolle combinatiën bij. In de zaal was den geheelen avond een prettige en gezellige geest, waartoe ook de muziek van het Onderling Muziekkorps het hare bijdroeg. Gedurende de gymnastiek- uitvoeringen en in de tusschenpoozen deed dit korps zijn opwekkende tonen hooren. Jammer evenwel dat achter in de zaal eenige jongelieden wat luidruchtig werden en daar door soms anderen wel wat hinderlijk waren, gelukkig evenwel niet in die mate, dat er de goede indruk van den avond door werd benadeeld. De Voorzitter sloot met een gepast woord den avond en hoopte dat de uitvoering van heden er toe zal hebben meegewerkt, om meerderen van het personeel der fabriek te bewegen zich bij een dezer vereenigingen aan te sluiten. Wij beamen ten volle, dat het een voorrecht genoemd mag worden, dat de Directie van „Hollandia” ook in dit opzicht zied interesseert voor de belangen van haar personeel, en willen voor hen, die daartoe in de termen vallen, gaarne een woord van aanbeveling voegen bij de woorden des Voor zitters. „HoUandia’-Uitvoering. Voor een flink gevulde zaal gaven het Mannenkoor en de Gymnastiekvereeniging Woensdag een uitvoering in //De Doele”. Na den opmarsch van de Gymnasten werd door den Voorzitter der zangvereeniging een openingswoord gesproken, waarin hij er op wees dat de gymnastiek geen kunstenmakerij was, maar beide vereenigingen die hier heden avond zouden optreden, er elk in zijn genre steeds op uit zijn, zich door nuttige oefening ontspanning te bezorgen, en nu zich zouden inspannen om den aanwezigen eenige uurtjes van gezellig genot te verschaffen. Dit doel van hun optreden is volkomen bereikt. De 8 nummers die door het zangkoor werden gegeven, werden met aandacht gehoord. Reeds het eerste nummer Zweedsche bruiloftsmarsch” vormde een begin, en vooral ook de nummers 5, Speelman”, 6, //de Lentezangers” en bovenal het Menu” bevielen uit- de melodie en hun om de wijze, waarop ,/Het Menu” werd op het publiek herhaald, wel een bewijs dat die spijs smaakte. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. „Volksonderwijs”. De Afd. Bolsward en Omstreken hield Donderdagavond een openbare vergadering, welke bezocht was door ongeveer 40 heeren en een 20-tal dames. De Voorzitter, de heer Van der Baan, opende de bijeenkomst en deed uitkomen, dat deze avond moest worden beschouwd als een propaganda-avondhij gaf in hoofdtrekken het streven en doel dezer vereeniging aan, n.l. overal goed openbaar lager onderwijs te hebben, en herinnerde aan eenige der voornaamste middelen, door het reglement voorgestaan, o.a. leerplicht tot het I4e leerjaar, herhalings- en voortgezet onder wijs in verband ook met de voorbereiding lot vak- of ambachtsonderwijs. Ook beoogde de vereeniging het verstrekken van kleeding en voedsel aan die leerlingen dér lagere school welke hieraan behoefte hebben, en wat verder kan strekken tot verbetering en bevordering van goede ontwikkeling des kinds. Deze afdeeling heeft heden het voorrecht den heer K. de Vries Szn., lid van het hoofdbestuur als Spreker te zullen hooren; hij heet alle aanwezigen hartelijk welkom, in ’t bijzonder ook den heer Zelvelder, den districts schoolopziener en voorzitter van den Bond voor Volksonderwijs, en geeft volgaarne het woord aan den Spreker ter behandeling van het onderwerpüe opvoeding in school en huis”. De heer de Vries wil een eenvoudige vraag vooropstellen, en wel: Waarom zenden de ouders hun kinderen naar school? De beweeg reden is niet altoos gelijk, eenigen zenden hun kinderen naar school om wat ruimte in hun gezin te hebben, anderen om ze spoedig klaar te hebben, dat ze wat mee zullen gaan verdienen, maar toch de eigenlijke drijfveer moet zijn, het belang van het kind. Men kan aan een kind niets beters meegeven dan kennis en kunde, maar de taak der school is ook verhevener, n.l. het karakter der kinderen te helpen vormen. Hierin moeten ouders en onderwijzers samen werken, de op voeding van het kind is de gemeenschappelijke taak en een eerste vereischte daarvoor is de liefde tot het kind. De waardeering van ouders en onderwijzers onderling moet zich concentreeren op de verheven taak, de ont wikkeling en karaktervorming des kinds. De opvoeders moeten zich dus het volle ver trouwen van hun leerlingen verwerven, en al wie daarvan afbreekt, doet groot onrecht aan het kind. Ouders en onderwijzers moeten samenwerken aan de verheven taak, en overleg plegen is dus vaak noodig, en toch geschiedt versum als Spreker optrad en het onderwerp z/De zekerheid van het Socialisme” behan delde. Ruim 70 mannen en een 10-tal dames waren tegenwoordig. Nadat de heer Tj. de BOER de verga dering had geopend werd den Spreker het woord gegeven. Deze zei, zich tot taak te hebben gesteld de volkomen zekerheid van het socialisme aan te toonen en dat dus de tegenwoordige kapitalistische maatschappij vervangen zal worden door den socialistische!! staat. Tegenwoordig zijn de grond, de productie, de machines, de middelen van vervoer in handen van eenigen, terwijl de groote massa niets bezit. Die groote massa moet het als een gunst vragen bij die bezitters te mogen arbeiden en als er winst te behalen is wordt die gunst meestal toegestaan. Het groote deel der menschheid werkt nu, het andere kleinere deel strijkt de voordeelen op, hetzij in den vorm van winst, renten, huur, pacht of hoe dan ook. In werkelijkheid worden die bezitters, de renteniers, de geheele kapitalistische klassen door de arbeiders be deeld en ruim bedeeld ook. Nu is het streven der socialistische partij om dien toestand zoo te veranderen, dat de opbrengst van den bodem, de productie van den arbeid aan allen komt. En dit zal zoo komen. Dit is geen voorspiegeling, de komst yan het socialisme, van het gemeenschappelijk gebruik is zeker. Niet omdat de arbeidende klasse dat graag wil, neen, het kapitalistische stelsel zelf vo^rt tot dezen veranderden toe stand. Gelijk in de natuur de plant ont spruit uit het zaad, gelijk de levende wezens zich voortplanten in hun nakomelingen, zoo ook brengt de maatschappelijke samenleving volgens vaste regelen gedurige verandering en volgt het eene het andere en nu heeft het kapitalistische stelsel een sterke drijf kracht in de concurrentie. Die concurrentie werkt in zooverre gunstig, dat er getracht wordt de productiemiddelen tegen lagen prijs te leveren, maar tevens tot verhooging der productie en nu ontstaat door dat stelsel een ophooping van kapitaal, die ten slotte de concurrentie opheft en overgaat in een monopolie. Dat zien wij reeds in Amerika in werke lijkheid verschijnen, maar ook in Engeland en Duitschland is het begin reeds. De fabrieken worden grooter, ook zoo de winkels en de kleinen worden doodgedrukt toteindelijk de grooten de handen ineenslaan en geen concurrentie meer hebbende, de prijsbepaling der waren geheel in hun macht hebben. De petroleum en reeds in handen van vandaar ook dat die eerste levensbehoeften aanmerkelijk hooger in prijs stjjgen. Zoo zal het gaan met andere, ja eindelijk met alle bedrijven en producten, en de toestand wordt dan onhoudbaar. Om een voorbeeld op kleiner schaal te nemen, Amsterdam had een waterleiding, een gasfabriek en een tram, die in handen van particuliere maatschappijen waren. Daar bestond geen concurrentie en de bevolking werd de dupe. Wat is daar nu gebeurd? Op aandrang der burgerij zijn die takken van industrie nu door de ge meente in exploitatie genomen. Ziedaar reeds een begin der verandering. De staat, de gemeenschap moet tusschenbeide komen, en zal eindelijk de staat eigenaar en be- van alle bezit, van alle En dan moet de groote van kunnen profiteeren Bij de eerste opvoering van//Malle Geert” op Donderdag 30 Januari 1908, waren o. a. ook eenige Harlinger dames en heeren aan wezig. Deze hadden een en ander zóó aardig gevonden, dat zij, weer thuis gekomen, met lof over dezen feestavond spraken. Daardoor werd te Harlingen het verlangen wakker om ook daar het werk te zien en te hooren. Vooral de heer Land, uitgever der Schuilsche operettes, beijverde zich voor dit plan. Zijn pogen werd met gunstigen uitslag be kroond. Er kwam een verzoek in bij de commissie, welke de zaak te Bolsward op touw had gezet, om met het gezelschap naar Harlingen te komen, teneinde te dier stede in den Schouwburg, //Malle Geert” nog eens ten tooneele te brengen. Met algeheele instemming der dames heeren executanten, werd besloten invitatie gevolg te geven. Donderdagavond, 6 dezer heeft de opvoe ring te Harlingen plaats gehad. De schouwburgzaal was tamelijk bezet. Ook uit omliggende plaatsen, waren belang stellenden opgekomen. 't Geheel beviel de aanwezigen zeer. Ik voor mij vond, dat er vooral niet minder gezongen en geacteerd werd dan op den eersten speelavond. Op meerdere plaatsen kou de uitvoering me beter bevallen dan te Bols ward. Natuurlijk een enkele maal gleed men soms eens even uit, maar dit overkomt vaklui nog wel. De algemeene indruk der, niet spoedig te bevredigen Harlingers was deze z/Voor dilettantenwerk meer dan voldoende, vaak best.” Dat op enkele plaatsen wijziging van tempo was aangebracht, kwam het geheel ten goede. Aan ’t eind der voorstelling moest meer malen worden //gehaald”, en werd den directeur een krans aangeboden. Moge 't denken aan de inspanning, welke hij zich heeft getroost, langer duren dan tot het oogenblik, dat bloem en groen ver welkt zijn. Na afloop ging men per extra tram naar Bolsward terug. Van deze gelegenheid maakten ook Arumers en Pingjumers gebruik om hunne haardsteden weer op te zoeken. Der traditie getrouw, vertrok deze extra- tram te laat van Harlingenmeer *dan anderhalf uur later dan geannonceerd was. We. dit lang niet overal in voldoende mate. Op zeer onderhoudende en voor ieder be vattelijke wijze gaf spreker door voorbeelden uit eigen ervaring aan te halen, een inzicht hoe onverstandig soms wordt gehandeld, en waaruit het vaak te verklaren is, dat de ouders menigmaal last en verdriet van hun kin deren hebben. Het handhaven van het gezag is een hoogst moeielijke kunst, en schromelijk wordt door ’t verkeerd voorgaan der ouders gezondigd tegen de eerste en voornaamste eischen der opvoeding. Wel zijn in sommige gezinnen de omstandigheden zeer verschillend en kost het moeite het eigen karakter zoo te wijzigen dat het voor den leerling ten voorbeeld kan strekken, maar toch dit is een eerste eisch. Bij het handhaven van het gezag moet men wel gestreng doch nooit hard zijn. Vooral moeders verliezen door toe gevendheid menigmaal hun gezag. Echter straf moet ook door ouders zooveel mogelijk voorkomen worden. Te veel verbieden en knorren en brommen is zeer schadelijk voor ’t gezag en heeft nog dit tegen, dat het geheel geen resultaat oplevert. De beweeg lijkheid van het kind moet geleid, niet gedoofd worden, dit geldt zoowel in huis als in de school. De jeugd, de hoop der toekomst, moet met on uitputtelijk geduld en een zorgzame liefde geleid worden, en kleinigheden hebben hier soms groote gevolgen, zoowel ten goede als ten kwade. Het kind moet nooit den moed benomen worden, maar opbeurend, prikkelend ten goede moet het tot hooger wilskracht geleid worden, het moet zijn als een eik en het klimop, de opvoeders moeten het kind tot hechten steun zijn, en waar dat het geval is, daar heerscht vertrouwen, daar blijven de kinderen, al zijn ze later ook in ontwikkeling hun ouders ver vooruit, toch met eerbied, liefde en ontzag hun raad in winnen, daar blijft het vertrouwen bestaan. Kunstmatige liefde en veinzerij baat niet, de kinderen hebben in dit opzicht een in stinctmatig fijn gevoel. Wie op den akker der opvoeding werkt, moet oprecht en waar zijn, en tusschen het zaaien, wieden en oogsten bestaat ook hier een noodzakelijk en nauw verband. Bij lichamelijke kwalen des kinds wordt vaak terstond een deskundige, de dokter, geraadpleegd, bij kwalen des geestes raad plegen de ouders zoo heel zelden den des kundige, zij behelpen zich met huismiddeltjes en denken niet genoeg aan ’t innig verband tusschen de opvoeding in huis met die van de school. Dit alles werd toegelicht door voorbeelden en het een na het ander werd zoo verhelderd, dat ieder bleek hoe zwaar de taak der opvoe ding is. Duidelijk kwam het uit, dat het voorbeeld der ouders, het standvastig streven naar een bepaald doel alleen tot goede resul taten kan voeren, want wispelturigheid schaadt het vertrouwen. Leerzaam, voor ouders en onderwijzers boeiend in de hoogste mate was deze voordracht en onder ademlooze stilte werd de Spreker ge volgd op zijn wandeling op het zoo ruime veld der opvoeding. Ieder gevoelde, dat de ware kindervriend hier het woord had, en in een krachtig applaus betoogden allen dan ook hun instemming met, en hun dank voor het gehoorde. In de pauze werden lijsten gepresenteerd, om zich aan te sluiten bij de afdeeling Volks onderwijs, en naar wij meenen, nogal met gunstig succes. Vervolgens gaf Spreker nog een paar schetsjes, waarin op boeiende wijze tafereeltjes werden gemaaid, van kindervreugd en kinder leed, en waarin tevens paedagogische wenken lagen opgesloten. Van de gelegenheid tot het voeren van debat of het vragen van inlichtingen werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt, waarop Spreker nog een derde schets ten beste gaf. De Voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij den Spreker warmen dank bracht voor de onderhouden de en leer zame voordracht en hem een //tot weerziens” toeriep. Bolswardsche Courant J i r’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1