lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. >1 k Zondag 16 Februari. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke f om een een onder 411.875 647.650 ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Het bureau van i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 708.850 -23.994.095 heffing is 3.385, vorig 17 regels 50 Cts. Vervolgens Overigens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 Lemmer, 13 Febr. De laatste dagen is de zee hier weer, zoover het oog reikt, met ijs bedekt, dat met den wind heen en weer drijft. De stoombooten weten zich door deze ijsmassa heen te werken; de salonboot van de Holl. Friesl.lijn heeft dan ook haar geregelden dienst hervat, maar voor zeil schepen is er geen doorkomen aan. De haven vuren worden dan ook niet ontstoken. Lollum, 12 Febr. In ons dorpje heer- schen in ernstige mate de mazelen. Onder ,een bevolking van 400 zielen zijn meer dan honderd kinderen door de ziekte aangetast. Een enkel geval had een doodelijken afloop. Drachten, 14 Febr. De aardappelen worden weer opgekocht voor de consumptie naar Duitschland Èt f 1.50 de 70 kilo Borger- Munstersche. Een landbouwer te Drachtster- Compagnie had er nog 7 800 hectoliter te missen, Ilepk. Niewosbl. v. waarschijnlijk een terrein zal worden ingericht dat aan alle eischen zal kunnen voldoen. De heer Fis. De Voorzitter heeft met die laatste toevoeging ons als ’t ware het gras voor de voeten weggemaaid. Ik kan heel goed meegaan met dat advies, waarin de noodzakelijkheid van zulk een terrein wordt erkend en ik begrijp ook heel goed de moei lijkheid om een geschikte plaats er voor te vinden, maar nu voortdurend de aandacht van B. en W. op die zaak wordt gevestigd, zien adressanten, al wordt ook afwijzend op hun adres beschikt, toch hun poging met succes bekroond. Het advies van B. en W. wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen en de vergadering gesloten. niet doen. Moderne, beschaafde komische en humoristische voordrachten, een stukje muziek, een revuetje of lever de rideau. Niet altijd natuurlijk het vrije tooneel afwisse ling, maar goede oorspronkelijke krachten. En daarbij een man aan de piano (excusse moi l’expression m’sieur le compositeur) als Christan Dinteren, die in z’n breedte heel den middenloop voor het tooneel inneemt, überbrettelt alszelf-medespeler, die opwekt en aanvuurt en een brug vormt tusschen spelers en aanhoorders, waardoor zooals ik onder den verschen indruk van ons nieuw ministerie moge zeggen de grenzen verdwijnen en de tot gloeiend toe geheette kunstwapenen achter het voordoek de vonken van geest en vernuft door de zaal laten springen. Die indruk heb ik van ’t Bioscoop-theater gekregen. Ook de lunchroomsen auto-bars geven evenals de inrichting die ik hier boven schetste te kennen dat een stad met haar tijd mee wil gaan. Feitelijk zijn beide nieuwmodige cafe’s anti-poden, die echter de uiterste zaken elkaar in West-Europa zoo zijn samengevloeid, dat men de een zelfs met de ander verwart en de keus zoo op het eerste gezicht de tegenwoordigheid niet zoo zullen voelen. Laten we nu eens niet al te erg op den naam afgaan, ’n Lunchroom nu ja, dat is een ontbijtkamer, maar als in sommige dier luxueuse inrichtingen alleen een een voudig ontbijt werd gebruikt, zouden zij haar kosten niet kunnen dekken. En wat de automatische bediening in sommige „bars” betreft, er zijn er waar klanten die hier van uitsluitend gebruik willen maken wel getapt worden maar niet getapt zijn. Dat is dus de practijk. De lunchrooms zijn bestemd om menschen met veel, de autobars voor bezoekers met weinig tijd. In de eerste komen de heeren om de dames, in de tweede de dames om de heeren. In beide komt in dubbelen zin dus een „gemengd” publiek, terwijl toch de niet als heer of dame ge- kleedde er zich niet thuis gevoelt. Die stilt z’n lunch-trek in het volkskoffiehuis. Beide of juister misschien die eene moderne gelegenheid om koude spijzen te nuttigen, is in Amsterdam nog niet oud. Ik vertelde vroeger al eens in dit blad dat ons restau- rantwezen, eenige jaren terug vooral den toets der vergelijking met andere groote steden niet kon doorstaan. In ’n café-restau- rant kan je lunchen, maar de keuze was vrijwel beperkt tot bet traditioneele broodje met kaas of broodje met vleesch. In aan merking genomen wat je er voor kreeg was zoo’n lunch zéér duur. Rekenen wij eens het allereenvoudigste en miniemste 2e ontbijt: één broodje met kaas en één kop koffie. Daarvoor betaalde je met inbegrip der fooi 35 cents en kreeg je daarvoor: een fijntje van twee cent, een cent boter, een cent kaas en een kop koffie, die met inberip van de suiker den verkooper misschien op 3 cents kwam te staan! Ben je wat meer of wat meer substantieels, dan betaalde je ook in verhouding nog meer. Onder die omstandig heden was het begrijpelijk dat niet alleen onder de min of meer behoeftigen, maar ook onder de kleine burgerij de gewoonte bestond eetwaren mee te nemen als men uit de stad ging. Hoe wij ook op dat gebied „langzaam aan dan breekt het lijntje niet” iets van het buitenland geleerd hebben, vertel ik U de volgende week. XXV. ’n Cabaret artistique is in Amsterdam niet geheel onbekend. In de dagen toen Amsterdam nog niet geheel verlamd was en op weg was een groote mondaine stad te worden, hebben er hier en daar inrichtingen bestaan, die als zusters van de Montmartresche cabarets waren te beschouwen, ’t Waren vrijwel alle café’s, waar de puriteinsche politie-verordening op het sluitingsuur op de schromelijkste wijze werd o vertreden. Niet het minst door den invloed van zekeren wethouder, die thans de eerste man van Staat in het Koninkrijk der Nederlanden is geworden werden ze uitgeroeid als konijnen, zooals alles uitgeroeid werd wat als symtoom van ’t groote stadsleven was op te merken... Een intermezzo. Deze week frappeerde mij nog een berichtje in het Handelsblad, of liever eenige opmerkingen naar aanleiding van een kantongerechtzaakje. De laatste der nacht-caféhouders moest voorkomen. Daar en daar (het blad herhaalde nog eens de ver dwenen adressen) was de een na de andere nachtkroeg opgeruimd, alleen die gelegenheid bestond nog. Nu werd de laatste der Mohi kanen op den brandstapel gebracht. ...Doch kennen we dus eventjes het ruwe, joviale genre - Aristide Bruant - het meer moderne, meer prikkelende door weelde dan ragfljnen-geest uberbrettel-cabaret dat huist in Berlijn met zijn schittering van electrisch licht en artistieke deuren; met zonderlinge kromming van lijnen in meubilair, wandbe- schildering, buffetten was hier nog onbekend. Op dit oogenblik niet meer. Het Bioscoop- theatre heeft zijn bestemming gevonden, het is op dit oogenblik „das Cabaret” nu het Vrije tooneel er voorstellingen geeft en men er een dag te voren plaatsen moet bespreken om niet teruggestuurd te worden. Het is geen schouwburg, geen variété, geen kijktent meer. Er is iets van alles in, maar ...verfijnd beter, alles wat er nu gedaan wordt, wil er gedaan wezen, het publiek komt onder den indruk van het harmonieuse en vergeeft enkele grofheden in het programma. Want de aandoenlijke, sympathieke liedjes van Speenhof! contrasteerden nog al eenigs- zins met de van geest ontbloote, grofgrappige dik-clowns-er op gelegde, met uitzondering van „Nap” lekker dillettanterig gespeelde Tante van Charley. Je hebt diverse tantes, tantes waar je mee uit visschen kunt gaan, lollige tantes, vervelende tantes, erftantes, ouwe tantes, theetantes enz., maar de neefjes die „door tantes opgevoed” en dus een beetje verwend zijn, vinden van al die goede of minder goede hoedanigheden iets in deze tante. Het gezelschapje en hun repertoire is te zeer bekend om er nog veel over te kunnen zeggen. Alleen dit. Van den heer J. H. Speen hoff hoorde ik ’n parodie op z’n brief van een moeder aan haar zoon die in de gevangenis zit; het antwoord van dezen n.l, ’t Behoort ook tot het zeer geslaagde werk van den dichter-zanger, maar ’n enkele maal leek het mij toe of ik in zijn zang een valsche noot hoorde. Noemde hij wel altijd een chat een chat? Deed hij geen concessies aan Hollands’ ideaal, de fatsoenderlijkheid. Gebruikte hij geen woorden, waarbij je voelde welke woorden gebruikt hadden moeten worden? Nap de la Mar had een smijig Otto-Reuter- couplet. U weet wel wat ik zeggen wil. Dat gleed de zaal in. De rest van ’t program was bekend. Moge de heer Nöggerath Amsterdam de dienst bewijzen zóó het Bioscooptheater te blijven exploiteereu en de andere plannen te jaar, onder bepaling dat bij niet doorgaan of opheffing der kermis geen schadevergoeding zal worden gegeven, de pachtsom elk jaar vóór 1 Maart moet betaald zijn en nog enkele bepalingen. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. 4. Advies van Burgem. en IFeths. omtrent een verzoek om subsidie voor een goedkoop sanatorium voor beginnende longlijders. Door het hoofdbestuur der tot standkoming van een Volkssanatorium te Joure is een beroep gedaan op het gemeentebestuur om een subsidie. B. en W. wijzen er op, dat voor ditzelfde doel ook reeds een beroep is gedaan op Bolswards burgerij en het inge schreven bedrag verre de schatting te boven ging, waarom zij meenen, dat nu geen bedrag uit de gemeentekas behoeft te worden verleend. De heer Boersma kan geheel meegaan met het advies. Waar in Bolsward zulke krachtige bewijzen van sympathie zijn gegeven, heeft het hem wel eenigszins verwonderd, dat er nu nog een beroep wordt gedaan op de ge meentekas. Hij vindt dat men hier nu niet meer moet doen. De heer Rosier is juist tot een tegenstel lende conclusie gekomen als de heer Boersma, wijl de burgerij van Bolsward getoond heeft, dat zij veel op had met dat sanatorium. Juist omdat zij het zoo goed gezind is, zou het jammer zijn dat om dat tekort dat er nog is, de zaak moest overgaan en zullen wij wel mogen meedoen om dat restant er te krijgen. Ik stel voor er f 100 voor te bestemmen. De heer Fis wil dit voorstel ondersteunen. Hij heeft met genoegen het advies van het Dag. Best, gelezen, maar is ook tot een andere conclusie gekomen. De burgerij heeft getoond sympathie te bezitten voor die zaak en wanneer de pogingen van het hoofdbestuur werkelijk geslaagd waren, zou het niet opnieuw gekomen zijn om steun, maar er is nog een tekort en hij meent daarom, dat wij tegenover de geheele burgerij een goed werk doen wan neer wij er nu nog eene som voor toestaan. De heer Oosterbaan vindt, dat Bolsward er al zeer belangrijk aan gegeven heeft, ge geven heelt wat zij kon, en nu nog meer te doen vindt hij niet goed. De Foorzitter. Het Dag. Best, is van deze onderstelling uitgegaan. Bolsward heeft ruimschoots gegeven, veel meer zelfs dan er van verwacht werd, maar in andere gemeenten is de burgerij in die bijdrage tekort geschoten. Waar hier is bijgedragen dat het de verwon dering en vreugd van allen die er zich voor interesseerden, wekte, daar gaat het niet aan dat nu Bolsward nog in de bres moet springen voor die gemeenten, welke verre beneden de verwachting bleven. Om de tekorten aan te vullen van die andere gemeenten als bijv. Leeuwarden en Harlingen, om er enkele te noemen, daar vinden B. en W. het niet ge oorloofd om voor de laksheid van die inge zetenen nu andermaal bij te dragen, want de burgerij moet toch feitelijk door belastingen die toelage weer opbrengen. Laten die ge meentebesturen, waar de ingezetenen zulks verzuimden, nu eens flink in den zak tasten, opdat ook daar het evenredig aandeel wordt bijgedragen. Het voorstel Rosier wordt met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Rosier en Vis, verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 11 stemmen tegen 2, de heeren Vis en Rosier. 5. Advies van Burgem. en IFeths. omtrent het adres der afd. Bolsward van de Fer- eeniging „Volksonderwijs” inzake sportterrein. Inzake het adres van de afd. Volksonder wijs om een sportterrein, waarbij zij zelfs een terrein daarvoor aanwezen, meeuen B. en W. dat wel de noodzakelijkheid van zulk een terrein bestaat, maar toch meenen B. en W. te moeten betwijfelen of adressanten de keuze van hun terrein wel ernstig meenen, en of zij daar het bestaand plantsoen zullen willen opofferen en of dan dat terrein inder daad daarvoor geschikt zou zijn, evenwel blijkt er ook al uit, dat het moeielijk is er een geschikt terrein voor te vinden. B. en W. verzekeren, dat deze zaak een ernstig onder werp van hun overweging zal blijven en er ter zijner tijd op zullen terug komen, maar meenen toch op dit verzoek afwijzend te moeten adviseeren. De Foorzitter. De heeren zullen wellicht gelezen hebben, dat door heeren Wees voogden Bedrag Het procent jaar 3.475. Dit kohier wordt gesteld in handen eener commissie, nader door den Burgemeester aan te wijzen. 2. Foorstel van Burgem. en IFethouders tot onderhandsche verhuring van perceelen grasgewas van den trekweg naar Pijphorne. Van eenige perceelen van den trekweg verhuurd aan Sj. Ypma te Wommels en J. Hannema te Huins is de huurtijd verstreken. Beiden willen die perceelen wel weder inhuren en de eerste die thans f 35 geeft, biedt f 40, de andere die f 40 geeft wil f 50 per jaar geven. De huursom is alzoo f 15 hooger en B. en W. stellen voor dat gedeelte weg weder voor 5 jaren onderhands aan hen af te staan, overi gens onder de gewone conditiën. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Foorstel van Burgem. en IFeths. tot onderhandsche verpachting van staanplaatsen op de kermis. Na gehouden correspondentie stellen Burg, en Weths. voor aan C. van Dam te Leeuwar den voor een po liertjes kraam, en aan W. Hart te Gorkum voor een schouwburgtent een staanplaats te verleenen op de kermis voor jaren, tegen betaling van ieder f 50 per Vergadering op Donderdag 13 Februari 1908. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een missive van Mej. Vos te Giet hoorn, waarin zij dank zegt voor hare be noeming tot onderwijzeres en dat zij zoo spoedig mogelijk in functie zal treden. b. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de kohieren van schoolgeld. c. Idem, houdende goedkeuring van de tijdelijke geldleening. d. Een Kon. Besluit waarbij de tolheffing op den trekweg naar Leeuwarden weder voor den tijd van 3 jaren is goedgekeurd. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Een schrijven van Burg, en Weth. inzake het ingekomen adres van verschillende onderteekenaren, verzoekende dat hier een veearts zal worden aangesteld. B. en W. hebben die onderteekenaren nagegaan en gezien dat er velen onder zijn, die elders wonen en er dus wel geen belang bij zullen hebben dat hier een veearts woont, maar vergeleken den veestapel onzer gemeente bij andere Friesche gemeenten als Rauwerder- hem, Hennaarderadeel, West-Stellingwerf en Wonseradeel, en gezien de bedragen welke in die gemeenten voor dit doel worden bestemd, dan zou er naar verhouding bier f 200 met de rijkstoelage f 300 voor be- hooren te worden uitgeloofd. Wijl er in de nabijheid veeartsen zijn is hier steeds hulp bij het vee te krijgen, er wordt op de markt toezicht gehouden door een veearts, en voor genoemde toelage zou hier vooreen gediplomeerd deskundige zeer zeker geen bestaan zijn te vinden, waarom B. en W. voorstellen afwijzend op dat adres te be schikken. Tegelijk is ter sprake gekomen dat de keuring van vleesch hier op weinig afdoende wijze is geregeld, wijl de politie hiermede belast is. Van Rijkswege worden nu cursussen gegeven voor het onderzoek van eetwaren, en wijl dit in den tege.nwoordigeu tijd wel noodig is, vragen B. en W. een zeker bedrag jongmensch, die er voor geschikt is, cursus te Groningen te doen bijwonen, verbinding dat hij dan een zeker aantal jaren zich zal moeten belasten met de keuring van vleesch, visch enz. te dezer stede. Dit advies wordt ter visie gedeponeerd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van het primitief kohier van hoofdeligken omslag. Het kohier van hoofdel. omslag over 1908 wijst aan Onzuiver belastbaar inkomen f 1.058.825 Bedrag van den aftrek Zuiver belastbaar inkomen Bedrag waarnaar de heffing geschiedt - van den aanslag van Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1