No. 17. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Staatspensionneering. OPENBARE y op DINSDAG 10 MAART, Mevrouw 8. T Onderwerp: De vrouw kiezer, 1 Mevrouw M. W. H. R' Onderwerp: Wat eischt het 1908. Vereenig*ing* voor dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Spreeksters Donderdag 2? VOOR partijbelang I op te wijzen igeboden gelegenheid BINNENLAND. begon met er Friesche Zuidwesthoek, 24 Feb. Door de gemeentebesturen van Stavoren en Hinde- loopen is afwijzend beschikt op het verzoek om een bijdrage te verleenen voor een volks- sanatorium te Joure. In beide gemeenten is de staat der financiën niet van dien aard, dat de gevraagde medewerking verleend kon worden. Hepk. Nbl. v. Fr. Workutn. Onder de Bakkerspatroons alhier is eene Vereeniging opgericht, genaamd „Ons Belang.” In de laatst gehouden vergadering is een reglement goedgekeurd en een bestuur benoemd, dat bestaat uit: C. Damstra, Voor zitter, J. E. Muller, Secretaris, H. van Drooge, Penningmeester, K. J. de Vries, plaatsvervangend lid. Snoek. De kiesvereeniging „Sneek” hield Maandagavond op de bovenzaal van ’t café „Onder de Linden” haar jaarlijksche alge- meene vergadering. De notulen eener vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd. De rekening over 1907, die met een tekort sloot van ruim f 94, wegens de onkosten, gemaakt bij de laatste Kamerverkiezing, werd met dankzegging aan den penningmeester voor diens nette en correcte administratie, goedgekeurd^ van de geringe geeft gaarne het woord aan den heer G. KLOMP te wien hij een aandachtig ge- kunnen, op pensionneering, i niet terug te schrikken voor en moet niet beweren dat de patroon zelfs de werkman zelf pensioen moet betalen, zoo gering, voor t ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Overstoomd? Men seint uit Hoek van Holland Hedenmorgen rapporteerde de loods van een binnenkomende boot, dat hij in den mond van den Waterweg om hulp hoorde roepen. De stoomreddingboot en een sleepboot zijn op dat bericht uitgegaan en vonden een hoofdkussen en een paar riemen drijvende. Naar men van zalmdrij vers, die hier visschen, verneemt, wordt een zalmvlet van Pernis vermist, bemand met vader en zoon. Naar alle waarschijnlijkheid is deze vlet overstoomd en zijn de ongelukkigen verdronken. Op het lijk dat Zondagavond hier aan spoelde, werd nog aan een der vingers een platte gouden ring gevonden waarin stond 750. Pluimveeclub. Te Oldenzaal is Maandagavond een zelf standige Pluimvee-Vereeniging voor Oldenzaal en Omstreken opgericht met ’t doel de be vordering van raspluimvee en -konijnen, de veredeling en instandhouding der rassen en de eierexport. Een groot aantal personen trad staande de vergadering als lid toe. Als een bewijs hoe hevig het stormweer Zaterdagavond in de omstreken van Nijmegen en Grave gewoed heeft, kan dienen, dat de laatste rit van den omnibusdienst van Grave naar het station Wijchen, die ook de post vervoert, tengevolge van den storm, de bestem ming niet kon bereiken, omdat de veerpont de Maas niet over kon. De aansluiting met de laatste treinen werd gemist. Met de eerste coöp. varkensslachterij te Didam is men al even weinig gelukkig als met de coöp. exportslachterij voor vee en varkens, welke te Winterswijk bestond. Het aandeelenkapitaal is verbruikt en er is zelf een klein tekort aanwezig. De landbouwers hebben in zooverre geprofiteerd dat ze hooge prijzen voor hun varkens konden maken. Waar ze echter te schroomvallig zijn om het aandeelenkapitaal te vergrooten, zal de commissie van beheer haar werkzaamheid moeten staken. Onlangs is heel wat over en weer ge schreven over een mededeeling van iemand hier te lande, dat hij een tarantula-spin in een banaan (pisang) had gevonden. Op ver schillende gronden werd dit onmogelijk verklaard. Dezer dagen hebben wij zelf, zegt de Haagsche Cour, het bewijs gekregen, dat die tegenspraak de tarantula nu daargelaten ongegrond was. Een banaan openende, zagen wij daarin, op ’t vruchtvleesch, een spinnetje, van de grootte van een kleine vlieg. En een springende spin was ’t; een die sprongen van 5 centimeters maakte. ’t Diertje is opgezonden aan een deskundige. Deze heeft verklaard, dat 't is een Pordosa of Zuidamerikaansche Wolfsspin. Het bewijs is, nog levend, aanwezig in het zoölogisch kabinet der H. B. S. aan Bleijenburg in den Haag. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 1 o Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ’t Genoemd nadeelig saldo wordt weer ruim gedekt door de contributiën van dit jaar. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer R. Feenstra Johsz. die zich de herbenoeming liet welgevallen, Woudsend. Zaterdagavond is Jelle v. d. Meer een 60-jarige melkvaarder van de Woudsender zuivelfabriek, tengevolge van den hevigen storm, verdronken op de Noorderee vlak bij Smallebrugge. Zijn zeilbootje was vastgeloopen op ondergeloopen buitenland. 1 Nog heeft hij getracht door het uitzetten 1 van twee melkbussen los te komen. Toen I hij uren lang over zijn tijd uitbleef, zijn I twee kloeke varensgezellen er op uitgegaan en vonden hem vastgeklemd aan een bank 1 in de boot. Het schijnt dat hij door den wind en overspoelend water gestikt is. Hij laat een weduwe met een paar kinderen achter. De algemeene verslagenheid is groot. Verdronken. Te Eemnes is een landbouwer, die boomen uit het water haalde, voorover gevallen en verdronken. De man, die een weduwe met kinderen nalaat, leed aan toevallen. Hoog water. Door den aanhoudenden westenwind is het boezemwater in Friesland zoo opgestuwd, dat aan beide zijden van de spoorlijn tusschen Oudeschoot en Wolvega de landen een zee gelijken. Het loon van den werkman is te laag, in verhouding ook tot hetgeen hij voor de gemeen schap presteert, om hem nog te laten bij dragen. De zaak der Staatspensionneering is een rechtvaardige zaak, doch ’t belastingspook schrikt nog te velen er van af. Toch is hulp aan die ouden van dagen, die niet meer kunnen, geheel in de lijn der maat schappelijke orde. De zaak van Staatspension- neering is geheel geen zaak van partijbelang ’t is een zaak van allen voor allen, om den vreeselijken toestand der ouden van dagen te verzachten. De meerderheid van arbeiders kunnen op 60 en vooral op 65-jarigen leeftijd niet meer. En toch moeten zij thans meestal nog en vinden het vaak een geluk als zij tegen half loon nog mogen blijven werken. Velen worden aan den dijk gezet, aan armoede en ellende vaak prijsgegeven, de liefdadigheid en het armhuis blijven hun over of de misdaad om onderdak te krijgen. Spreker haalde vele voorbeelden aan uit gegevens, verkregen door een onderzoek in verschillende oorden des lands en overal kwamen treurige staaltjes aan het licht. Ook in eigen omgeving kan menigeen genoeg gevallen vinden, hoe de oudjes onder allerlei voorwendsels worden afgescheept en hoe weinig patroons het hart op de goede plaats hebben. Ook in couranten berichten, zelfs uit de advertentiën haalde Spreker voorbeelden hoe oudjes smeekten om hulp soms na jaren en jaren langen dienst in nering of bedrijf. Niemand, zoo ging Spreker voort, weet wat lot hemzelf nog wacht. De rijke van heden kan de arme van morgen zijn en dus er is voor ieder ook eigen belang in, mee te streven naar een algemeene ouderdoms- pensionneering. Door de troonrede waren zulke goede ver wachtingen gewekt, doch nu is er iets uit den regeeringskoker gekomen wat verre be neden die verwachting bleef. Het stelsel van Duitschland om den werkman en den patroon een deel te laten betalen is hier ook vast gehouden en Spreker vermaant allen om daar krachtig tegen in te werken, want als zoo iets eenmaal wet wordt, raakt men er haast nooit weer af. Nu is dat ministerie evenwel heengegaan en Spreker betwijfelt het of het nieuwe dit ontwerp zal overnemen, doch het moet alom bekend gemaakt worden, dat men eens dient te breken met de wetten te schoeien op de leest van elders als het blijkt dat het halfwerk is en daarom ook in die landen veel tegenkanting vindt. Armhuis en diaconie, heeft dr. Kuyper eens gezegd, zijn geen eere voor een staat, doch meer een caricatuur van christelijke liefde. Ook de scheiding van gehuwden strijdt tegen de geboden Gods, en zelfs de gods dienst moet soms onderdanig worden aan de bedeeling, want alleen eigen gezindte wordt geholpen. Helpt allen mee, om allen een onbezorgden ouden dag te verschaffen, opdat die oudjes een Kaap de Goede Hoop hebben. Het ontwerp Veegens met zijn bijdragen en uit- keering in 5 klassen noemt Spreker een caricatuur op de bestaande toestanden. Spreker gaat eens na wat een arbeiders gezin noodig heeft en komt dan, alles karig berekend op f 11,665 per week en hoevelen moeten daar beneden blijven met hun loon. Hoe kunnen die geringeren dan bijdragen in pensioen? en ook de patroons kunnen het vaak evenmin. Dan is ook nog een groote grief in ’t ingediende ontwerp dat zoovelen worden uitgesloten van uitkeering en daarom komt Spreker tot de conclusie dat de grondstelling van dat ontwerp niet deugt. Waar 50 millioen beschikbaar is voor oorlog, waar in de maand November des vorigen jaars in Amerikaansche papieren 500 millioen kon worden verdobbeld, daar is ook wel geld om de ouden van dagen te helpen. En het geld hieraan besteed is geen weg geworpen geld. Het blijft in de maatschappij en zal in menig opzicht verbetering brengen. VVaar dan het bewustzijn ontwaakt, dat er hulp moet komen, waar het daghet, laat daar dan ook het licht schijnen, dat ver lichting brengt. Laat ons helpen dat op de kromme ruggen hel hoofd toch niet moedeloos voorover zinkt, maar dat zij hun oog fier en vrij kunnen opheffen. De meesten hunner hebben niet kunnen sparen, zij hebben door is, als de -Bond overbodig wordt gebracht. Spreker besloot met het reciteeren van een gedicht, waarin wordt aangespoord om mee te strijden om den dag der verlossing van de zorg der ouden te krijgen, waarop een krachtig applaus getuigde van den dank der hoorders en van instemming met het gesprokene. Van de aangeboden gelegenheid om den spr. inlichtingen te vragen werd gebruik ge maakt door S. TOLHUIS, die meedeelde dat de afd. Sneek de statuten wil gewijzigd zien om te trachten dat alvast eerst aan de arme ouden een pensioen wordt verleend, en vroeg hoe de Bond daarover denkt. En door A. BRANDENBURG die vroeg of degenen, die thans reeds pensioen hebben dat ook behouden als later allen worden gepensionneerd? Spr. antwoordt den laatste, dat de gepensinoneerden levenslang recht op die uitkeeringen houden. Komt er algemeen pensioen, dan krijgen zij dat nog bovendien, en aan den eerste, dat de Bond in beginsel vasthoudt aan: pensioen aan allen op zekeren leeftijd, echter zal, als het voor de mingegoeden wordt gegeven de Bond dat niet tegenwerken. Het voorstel Sneek zal op de volgende algemeene vergadering wel in behandeling komen en waarschijnlijk wel verworpen worden, want de Bond wil zijn beginsel vasthouden, echter zooals gezegd is, zal ’t niet worden versmaad als eerst voor een deel aan dat algemeen beginsel wordt voldaan. Daarop sloot de Voorzitter met een woord van dank aan den spreker voor zijn indruk wekkende rede, alsmede met dank aan de opgekomen leden en belangstellenden, en beval aan de afdeeling Bolsward te steunen door toe te treden als lid. Zaterdagavond had in het Wilhelmina- lokaal eene openbare vergadering plaats der Afdeeling „Bolsward” van den Bond van staatspensionneering. De opkomst was zeer gering, slechts ruim een 30 menschen waren opgekomen. De heer VIS, voorzitter, opende de vergadering met er op te wijzen dat deze afdeeling altoos, naar het schijnt, met slecht weer moet te kampen hebben, en dat zal ook de redenen mede zijn opkomst. Hij den Spreker, Uitgeest, voor hoor verzoekt. De Spreker dat het ouderdomsvraagstuk reeds van ouden datum is, en geeft ter inleiding een gedicht bij een oud schilderij voorstellende„Groot moeder naar het bestjeshuis”, waarin be schreven wordt hoe besloten werd, omdat de zorgen van het gezin te zwaar werden, Grootje maar naar het armenhuis te zenden, en vraagt dan of dat dan het lot en de uitkomst mag zijn voor menschen, die geheel hun leven gewerkt, getobd en gezwoegd hebben of wel dat het niet hoog tijd wordt dat er eens iets gedaan wordt, om het lot van die hoogbejaarden te verbeteren? Spreker wil zijn onderwerp: „Het daghet, wat zal het licht zijn?” nader ontwikkelen. Reeds drie ministeries hebben nu getracht een oplossing van dat vraagstuk te zoeken en van wat kleur of richting ook, ieder begint in te zien dat de zorg voor het lot der ouden een der sociale eischen is, en men gevoelt ook dat de staat hiertoe het initia tief moet nemen. Reeds in 1881 bij de verzekering tegen ongevallen in Duitschland werd daar gezegd, dat het een plicht van Staatsbeleid is om niet slechts den ouder dom te beschermen, maar ook om er voor te zorgen. Maar er is toch ook nog altijd een strooming a la van Houten, die beweert dat voor Staatspensioen slechts de ambte naren van den Staat in aanmerking kunnen komen. Nu is de Staat de geheele gemeenschap en blijkens de wetten op militie, belastingen enz. laat de Staat zijne onderdanen niet vrij doch daaruit volgt al direct dat de Staat ook voor diegenen moet zorgen, die zulks behoeven. Het geheele volk werkt voor de gemeenschap en nu de Staat zich blijkens de vele wetten met de stoffelijke zaken bemoeit, moeten deze ook behartigd worden en evenzoo de moreele. Enkelen der Staatsambtenaren ontvangen hooge pensioenen, waartoe zij weliswaar zelf iets bijdragen, maar lang niet naar ver houding van wat zij ontvangen. Toch be- hooren allen gelijkelijk behandeld te worden allen nu die hun leven lang door hun arbeid bijdroegen tot den maatschappelijke!! wel stand, hebben ook recht, als zij niet meer en men behoort de hpoge kosten en een deel van zijn De loonen zijn al het kan er daar niet af; en andere doeleinden is wel geld. Voor oorlog wordt 'jaarlijks 50 millioen beschik baar gesteld, en zou dit niet beter besteed zijn voor het werk des vredes? Door op oorlog te bezuinigen zou al heel wat kunnen worden uitgewonnen. De statistiek geeft aan dat in ons land elke soldaat f 303 per jaar kost, dat is veel meer dan in andere staten. Dan heeft de Staat nu voor velen dier oudjes nog heel wat te betalen aan ver pleging in gevangenissen en armenbedeeling daarbij, dat is samen al een behoorlijk be gin, waar de oudjes op andere, betere wijze mee geholpen konden worden. Als de successierechten iets verhoogd werden, zou daaruit alweer een heel bedrag te maken zijn, want per jaar wordt in ons land ongeveer 35 millioen vererfd. Die pensioenbelasting zou bijdragen tot ver- hooging van de industrie. Er zou meer gelegenheid komen voor jonge werkkrachten om ie werken, meer koopkracht in alle rangen. Inplaats nu van patroon en werk man ook een deel van die pensioenbijdrage te doen betalen, wil de Bönd van Staats pensionneering dat enkel de Staat dit betaalt dan uit belastingen naar draagkracht. Bolswardsche Courant V. i ag J J willen helpen. „Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht», dat woord van Dr. Kuyper is een aanklacht tegen onze maatschappij. Dat men dan eindelijk eens inzie dat men moet komen tot daden. Dan kan er een vroolijke begrafenis komen, dat van Staatspensionneering en ten grave kan worden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1