I Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 i J 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Bestrijding der Tuberculose. No. 18. L Zondag 1 Maart. A. f VOOR Afzonderlijke - Dr. Landweer met leedwezen BINNENLAND. I PAUZE. i 70(10. ’t Is nog erger als de meeste offers maakt. als klein behuisd zijn, gebrek lucht en zonneschijn werken spreiding, en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zijn kinderen vatbaar, en omgang ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Eenmaal vast, kost vlot te komen, waar- lastig en duur op- moeders hunner kinderen, en nog zoovele andere omstandigheden kunnen de bacillen van den een op de andere leden des gezins doen overgaan. In Frankrijk zijn de kinderen van teringachtige ouders, bij wijze van proef afgezonderd in weeshuizen, en ’t bewijs werd geleverd, dat de tering niet erfelijk is. Men heeft het dus in zijn hand, die kinderen te sparen en de kennis daarvan moet verspreid worden. Vervolgens wil Spreker nog iets zeggen over sanatoria. Voorop wil hij er nadruk opleggen, dat er geen enkel geval van tering is, dat men de hoop op genezing behoeft op te geven, en nimmer moet een patient wan hopen aan zijn herstel, evenwel hoe spoediger de ziekte wordt bestreden, des te meer kans is er op genezing. Inrichtingen voor tering-' lijders, zooals men reeds voor 50 jaren in Duitschland en Engeland is begonnen te stichten, worden sanatoria genoemd. Meende men eerst dat daarvoor berglucht of denne- boschgeur noodig was, het is nu door de ervaring gestaafd, dat in elk klimaat de zieken genezen kunnen. Goed voedsel, frissche lucht en licht met de noodige rust zijn de hoofdvereischten, maar, dit begrijpt ieder, die kan men desnoods in eigen huis krijgen. Veel ventileeren, is dus een ieder al vast aan te raden. De tubercelbacillen zijn bang voor ’t zonlicht, daarin sterven ze, en haast ieder heeft dit middel thuis ter beschikking. In de Sanatoria is daarin natuurlijk op de beste wijze voorzien, en daar wordt de lijder onder de meest gunstige omstandig heden gebracht. Ook in ons land zijn sedert 1891 al eenige Sanatoria verrezen en ook Friesland zal wellicht in Eleremastate zulk een inrichting bekomen. Nu duurt een kuur in zulk een inrichting altoos enkele maanden dat wordt voor velen uit het volk te duur, daarom zijn er in verschillende plaatsen vereenigingen ontstaan, die de verpleging der zieken en vooral de voorkoming van uitbreiding bij de huisgenooten der lijders bevorderen. In enkele groote plaatsen zijn voor afzondering, lighallen en ook wordt veel gewerkt om de gewoonten in die gezinnen te Raad, hulp, voorlichting enz. veel ziektegevallen. Er zijn zelfs en verpleegsters, die in en als ’t noodig is wordt door de vereeuiging fin. steun verstrekt door beter slaapvertrekken en bedden enz. Zulke hygiënische wenken en hulp kost geld maar geeft ook baat, vandaar dat het rijk er reeds f 50.000 sub sidie aan geeft. Hier in Bolsward nu wil het Groene Kruis zich aangorden voor den strijd tegen de tuberculose, en ’t ligt bij uitstek op den weg dier vereeniging. Het is ook geheel de bedoeling van deze vereeniging om te werken zooals dit door Spreker werd geschetst dat het elders reeds geschiedt. Hij hoopt dat de hoorders en hoorderessen de overtuiging hebben gekregen dat er veel is te doen ter voorkoming der gevreesde ziekte, en hij hoopt dan ook dat allen, die kunnen helpen, er finantieel zich Ifet zullen willen bemoeien, want het kost altoos veel geld, omdat in veelal arme gezinnen daadwerkelijk moet worden geholpen door ’t verschaffen van betere levensomstandigheden en huiselijke verbeteringen. (Applaus,) al huizen tenten en gevaarlijke verdrijven. voorkomen speciale verplegers zulke huisgezinnen onderricht geven Na de pauze gaf Spreker ons een heele reeks lichtbeelden ter aanschouwing, die een illustratie waren van hetgeen hij had gezegd. Daar kregen wij na ’t portret van Dr. Koch, de tubercelbacillen te zien, de vertakkingen van de luchtpijp, de bloedvaten der longen enz., maar ook statistieke cijfers over de slachtoffers der tuberculose, dan ter opluiste ring eenige platen over hygiënische toestanden en ideëen in de toekomst, een verduidelijking van de schadelijke werking van sterken drank op het organisme en op de maatschappelijke en huiselijke orde, een paar tabellen van de voedingswaarde der voornaamste producten van voeding - zeer’verschillend met de gewone volksmeening - om ten slotte heel veel kijkjes te geven in sanatoria in Duitschland en ook in ons vaderland. Bij het vertoonen werden, al naar de gelegenheid zich daarvoor leende, verklaringen gevoegd,soms interessante mededeelingen gedaan en practische wenken gegeven hoe men in elke plaats, in elk huis sanatorisch kan werken. ’t Laatste plaatje gaf een photografie uit het magazijn van ’t Groene Kruis alhier, met den magazijnmeester incluis, en daarbij wees Dr. v. Gorkom op het bijschrift Steunt allen het Groene Kruis door uw lidmaatschap, en hij voegde daaraan toe: Gij die reeds lid zijt, verdubbel uwe contri butie, want het is noodig, en hoogst nuttig wordt het besteedwaarop een warm applaus volgde. De -Voorzitter sloot daarop met een harte lijk woord van dank aan den Spreker, voor zijn leerzame en onderhoudende rede, herin nerde nog eens aan een drietal gewichtige mededeelingen n.l. dat de tuberculsoe niet erfelijk is, dat de ziekte kan genezen, en zulk een zieke niet gevaarlijk is voor de omgeving, daar verspreiding der ziekte kan worden voorkomen. Hij beveelt dan ook „het Groene Kruis’’, dat in de e.k. vergadering zal voor stellen om in den bedoelden zin te gaan werken, in aller krachtigen steun aan, en vindt, dat het voor den Spreker van dezen avond een groote voldoening zal geven, als hij later verneemt, dat er ook te Bolsward een vereeniging bestaat, die met kracht tegen de tuberculose kan te velde trekken. (Applaus.) lil Velen zien vertrekken. Wij hopen dat zij daar mogen vinden, n.l. betere gezondheid, wat hier veel te wenschen overlaat. De thans door hem bewoonde heerenhui- zinge is aangekocht door zijn collega Dr. J. Persant Snoep. Woensdagavond geraakte schipper Rintje Bijlsma met zijn schip vast op de beer bij den vuurtoren, doordat hij wegens de duisternis deze niet zien kon. Gelukkig werd dit opgemerkt door den vuurtoren-wachter J. Wiersma, die zich om streeks halftien met zijn vlet naar het schip begaf, dat na 3 uren ingespannen arbeid, gelukkig weder vlot werd. Om ongelukken te vorkomen, zou het wel raadzaam zijn dat op het eind der beer een helder licht brandde. Galamadammen, 26 Febr. Als de winter opbreekt, gebeurt het, dat het ijs de boei- tonnen langs de vaargeul verplaatst. Ten gevolge daarvan geraakten in de laatste dagen herhaaldelijk zwaar geladen tjalken op de Morra aan den grond. het groote moeite weer door de schippers een onthoud krijgen. Bijzondere zorg voor de bakens en tonnen is vooral tijdens de voorjaars scheepsdrukte aan te bevelen. De diefstal van den postzak. De firma Van Waesberghe te Hulst, die het bedrag van 56,424 francs aan de Hene- gouwsche Bank te Bergen heeft verzonden, lijdt door den diefstal geen schade, daar de zak was aangeteekend voor een waarde van 56,609,75 francs. Het wordt nu onderzocht of de schadevergoeding moet worden betaald door de spoorwegm. MechelenTerneuzen, dan wel door de Belgische Staatsspoorwegen. Het Bossche Carnaval. Hoe meer het carnaval nadert, hoe meer heiterkeit bij de Oeteldonkers, hoe korter bij de carnavalspret, des te minder bekommernis bij de Oeteldonkers om haer broot te winnen des te meer openbaring van hun ingeboren getrauwicheit tot haeren natuurlycken Lands heer, in de carnavalsdagen Prins Amadero Ricosti di Carnavallo, Heer en Meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zandwoestijnen I Nog scheiden twee volle dagen en evenzooveel lange nachten ons van de komst van hem, die alle Oeteldonksche beenen in den looppas, alle Oeteldonksche kelen aan ’t hoera roepen, alle Oeteldonksche hoofden op hol kan brengen. Onze pèkskes zijn klaar, onze clubs ook; zonder pèkske en club kan ’n Oeteldonker geen carnaval vieren 1 Het wachten is nu maar op den Prins en dan, als hij er is, Zondagmiddag om 12 uur, dan jubelt het in Oeteldonk. Alles wijst er op, dat men het stellige voornemen heeft om van ’t jaar eens ouderwetsch car naval te zullen houden. Naast de welbekende Oeteldonksche club, die steeds in de voorhoede is, waar het de viering van het carnaval betreft, is ook Edareksam gereed, terwijl de Club der Polder jongens mede een zeer werkzaam aandeel zal nemen in de viering van de feestelijkheden. Den dader van den aanslag op twee marechaussees onder Oosterhuizen heeft men nog niet in handen, wel zijn een paar bekende stroopers als verdacht aangehouden, maar deze zijn bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. De gewonde marechaussee Schut, die vijf hagelkorrels in ’t been kreeg, is na verwijde ring der korrels naar ’t hospitaal te Arnhem overgebracht, de marechaussee Disselveld mag nog niet vervoerd worden, er is nog slechts een van de 25 hagelkorrels kunnen verwijderd worden, de man zal waarschijnlijk voor den dienst afgekeurd moeten worden en voor zijn leven invalide zijn. Zw. Cl. Twee schooljongens te Apeldoorn kregen Dinsdag bij het huiswaarts keeren twist. De oudste, 11 jaar, sloeg zijn 1 0-jarig kameraadje zoodanig met een klomp op het hoofd, dat deze, hevig bloedend, bij een geneesheer moest worden binnengebracht, die opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De jongen is daar echter Woensdag aan de ge volgen der mishandeling bezweken, Ferwerd, 27 Febr. De slager H. B. alhier, die na het slachten van een aan miltvuur geleden hebbende koe, bloedvergiftiging kreeg, is na een smartelijk lijden bezweken. Mantgum, 26 Febr. Twee raadsleden, die hedenmorgen ter vergadering gingen, ge raakten bij ’t passeeren van een grooten petroleumwagen met de chais in de berm- sloot. Gelukkig liep het ongeval nog al goed af. Tzum, 26 Febr. „Onthou je dagHet werd geroepen, toen het nog nacht was. Karrijders, die hun kar niet verlicht en hun hond niet gemuilband hadden, waren de overtreders. Dubbel proces dus. De mare chaussees van Franeker, in den vroegen morgen, toen ’t nog duister was, op den loer, waren de bekeurders. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zaterdag jl. werd door Burg, en Weth. van Sneek, ten Raadhuize aanbesteed de levering der leermiddelen voor de open bare lagere scholen, gedurende het jaar 1908. Op perceel 1, schoolbehoeften, was inge schreven door de heeren R. v. d. Meulen, boekh. alhier voor f 759^49, en P. de Lange te Deventer, voor f 832,40. Gegund aan den heer R, v.d. Meulen. Op perceel 2, schoolboeken, platen, kaarten, schrijfcursussen enz. was ingeschreven door de heeren R. v. d. Meulen, F. W. Wielenga, beiden alhier, en P. de Lange te Deventer, allen met 10 pCt. korting, terwijl voor het inbinden van ieder boekje door genoemde heeren resp. 2, 4 en lx/2 cent werd berekend. De heer De Lange berekende laatstgenoemd bedrag voor het inbinden van nieuwe boekjes en noteerde 6 cent voor oude gebruikte. Gegund aan den heer R. v. d. Meulen, boekhandelaar alhier. Bij de door Burg, en Weth. van Sneek gehouden inschrijving voor de verpachting van twee staanplaatsen voor draaimolens, ge durende de kermis of jaarmarkt in 1908, is de staanplaats op het Oud Kerkhof gegund aan Th. Panbakker te Leeuwarden voor f 90,30 en die op de Ged. Pol aan W. Sipkema te Leeuwarden voor f 96,96. Workum, 28- Febr. Een van onze genees- heeren de heer Dr. A. Santee Landweer gaat de volgende week Workum verlaten en gaat zich te Almelo vestigen. Gedurende zijn verblijf alhier mocht hij zich in een drukke en uitgebreide praktijk verheugen. Hij was een zacht en lieflijk man, die met veel kennis en overleg zijne pa tiënten behandelde, maar als het wezen moest niets ontzag, wat den patient kon helpen, zoodat hij in de meeste gevallen een vriend des huizes werd. Naar wij vernemen moet de oorzaak van het vertrek gezocht worden in den min gunstigen gezondheidstoestand van vrouw en kinderen, welke genoemden heer noopte zijn praktijk naar elders te verleggen. Door onze plaatselijke afdeeling van „Het Groene Kruis” was Vrijdagavond een open bare bijeenkomst uitgeschreven. Toegang vrij en met lichtbeelden, dat trok al vast, maar ook de aard van het onderwerp heeft voor zeker velen doen opgaan, zoodat de Doelezaal geheel gevuld was en verscheidenen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Nadat de voorzitter Dr. C. J. NIEMEIJER met een gepast woord de vergadering had geopend, werd aan Dr. W. J. van GORKOM van ’s-Gravenhage het woord gegeven. Déze sloot zich aan bij de woorden van den voorzitter, dat de tuberculose is een gewichtige vijand van het meuschdom. De ziekte, bij het volk gewoonlijk de tering genoemd, is inderdaad een erge vijand, wijl een lijder na langer of korter sukkeling den dood vond. In dien toestand is reeds eenige verandering gekomen. De tuberculose, dat is het begin der ziekte, kan met vrucht be streden worden. Tubercels zijn kleine knob beltjes in de celweefsels, die beginnen dan te veretteren, er volgt koorts en flan gaat de ziekte zijn gewoon verloop. Wordt nu in ’t begin een gepaste behandeling op een zieke toegepast, dan heeft die verettering niet plaats. Spreker gaat eerst aan de hand der statistiek na, den enormen omvang der ziekte en wijst er op, dat zij vooral bij kinderen talrijk voorkomt en veel, zeer veel slachtoffers meer eischt dan- de overige ziekten, maar ook bij volwassenen is het aantal lijders en slachtoffers aan tuberculose schrikwekkend De epidemie der cholera in 1866 en ’67 eischte in ons land 21,000 slachtoffers, aan de pokken stierven in 1871 en ’72 wei 19,000 menschen, maar in de 4 jaren tusschen die beide epidemieën zijn er 50,000 aan tuberculose gestorven. In Duitschland sterven er ieder jaar driemaal zooveel als ’t getal Duit- schers bedroeg dat in den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 is gesneuveld. In ons land eischt die ziekte elk jaar 10,000 menseben- levens. In Bolsward bedroeg bet getal sterf gevallen alleen aan tuberculose in 1901 19, in 1902 12, in 1903 14, in 1904 16, in 1905 14, in 1906 17, dus in 6 jaar 92 menschen op een bevolking van dus wel een ernstige kwaal en i men bedenkt, dat dit in veel gevallen had kunnen worden voorkomen, want, zegt Spr. die ziekte hoeft niet onverbiddelijk den dood te brengen, ze kan genezen en ze kan voor komen worden. Dr. R. Koch van Berlijn heeft in 1882 <je kiem dezer ziekte ontdekt, ’t is een bacil, een uiterst klein staafvormig wezen, op de grens van het dieren- en plantenrijk, slechts in preparaten en onder ’t microskoop waar te nemen. In het sputum der teringlijders zijn die bacillen in onnoemelijk groot getal en ’t zijn dan ook juist de uitwerpselen van de lijders, die de bacillen verspreiden. Op den mensch en ook eenige dieren kunnen die bacillen inwerken en de ziekte doen ont staan die dan later tering heet. Echter niet ieder is vatbaar voor hun inwerking de een heeft een grooter weerstandsvermogen tegen die bacillen dan de ander. De zwakken zijn er in het algemeen het meest vatbaar voor, en daaruit volgt, dat de ziekte in de minst goed gevoede klassen Ook de omgeving, aan frissche mee tot ver- alweer een reden, dat de ziekte in de dichte volksbuurten meer woedt dan bij de beter gehuisvesten en die meer frissche lucht en zonneschijn genieten. In den strijd tegen de tuberculose helpt dus ook mee de verbetering der sociale toe standen. Besmettelijk is tering niet in den zin als andere epidemische ziekten, maar, zooals reeds gezegd is, de uitwerpselen, de uitademing bij hoesten enz. kunnen de daarvoor vatbaren aansteken. De bacillen kunnen door bet stof der lucht zelfs meegevoerd worden, maar een erfelijke kwaal, die van ouders op kinderen overgaat, is de tuberculose niet. Hoogstens van teringachtige ouders meer dan wellicht alleen door den met die tuberculoselijders. Vaak uit onwetendheid worden geen genoeg voor zorgen genomen. Slapen in een zelfde bed, (p een zelfde kamer, het kussen van die Bolswardsclie Courant fa 1 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1