Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I I 1908. No. 19. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsclie Beelden. 11M Donderdag 5 Maart. BERICHT. op dit Blad ontvangt de Maart verschijnende nos. gratis. pgF* Wie zich met 1 April a.s. abonneert, in VOOR BINNENLAND. de leden een zeer f voorstellen. En als tegenstelling even- een figuur als commissaris Stork, in al de haat der /socialen” was gecon- pijp rooken van gemaakt, ze heerlij k Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 2 Maart. Gisterenavond bij het uitgaan der Chr. Ger. Kerk aan den spoorweg alhier, geraakte de bejaarde schipper S. en een jongen van ongeveer 13 jaar te water. Een derde persoon sprong ook te water, welke het gelukte de drenkelingen te redden. Men kan zich de ontsteltenis der audere kerkgangers indenken. Wij achten het zeer voorzien mag worden om licht te ontsteken, voor ongeluk grootere gevolgen hebbe. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de marechaussee T. zich van nacht in zijn bed door een revolverschot van ’t leven beroofd. Heden, 3 Maart, zou hij zijn standplaats Sneek moeten verwisselen met Oosterwolde. Sneeker Crt. Workum. 3 Maart. Van morgen 9 uur deden de veelbesproken Zigeuners hun intocht in ons stedeke. Als verblijfplaats werd hun aangewezen voor den nacht de z.g, //leugen bank”, terwijl ze een groote tent in de on middellijke nabijheid hebben opgeslagen op het z.g. „Kaidiekje”. Van alle kanten kwam het volk op de been om hen te verwelkomen en hen van nabij te zien. De troep hier bestaat uit 8 personen, 3 mannen, 2 vrouwen en 3 kinderen (2 jongens en 1 meisje). Geelbruin is hun huid, koolzwart glinsteren de oogen en kroezen de haren, hagelwit zijn de tanden. De oudste der mannen is 58 jaren een robuste kerel van onver stoorbare kalmte, de chef van het gezelschap. Als ze onder elkander spreken, zijn ze niet te verstaan. Ze kunnen zich echter in het Nederlandsch vrij wel uitdrukken, wat geen verwondering behoeft te baren, als men weet meer min wien centreerd en die net als //Uilenspiegel” dan ook bitter weinig gedaan had om het politie wezen van een aangename wijze te doen kennen, aan diegenen die er om welke reden' dan ook mee in aanraking moest komen. Van onze hedendaagsche politie kan men tenminste niet als van de Eransche koningen zeggen dat zij niets ge- en niets iwleerd hebben. noodig dat er in op dezen weg meer en aleer een dergelijk ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. woordige. Hen moord in dronkenschap. Twee jonge mannen uit Winterswijk, die op een plaatsje in Westfalen werkten, hebben daar een herbergier, die hun, dronken als zij waren, niet meer wilde tappen, den pols doorgesneden, zoodat de man doodbloedde. De daders zijn gearresteerd. (Dev. Dgbld.) Blinde ijver. Wij lezen in M.oleschott: Voor eenigp weken was een kind door het ijs gezakt. Een meisje van nauwelijks 12 jaar dat zeer juist wist, wat ze doen moest kroop, op haar buik liggend, over het ijs naar den drenkeling. Daar een vol wassen man, die niet op de hoogte scheen van het verleenen van eerste hulp bij der gelijke ongevallen, naast het meisje ging loopen, brak het ijs en geraakten zij met hun beiden ook te water. De drie drenke lingen kwamen daarna spoedig op het droge en werden ergens //binnen gebracht”, zooals het heet. Toen een onzer medewerkers ter plaatse kwam, was men bezig op het meisje kunstmatige ademhaling toe te passen, of schoon zij luidkeels lag te roepen, dat zij geen hulp van noode had. Blinde ijver dus; kunstmatige ademhaling behoort alleen toe gepast te worden op hen, die geen adem meer halen en dat is met hen, die kunnen, schreeuwen, niet het geval. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Eranco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Kimswerd, 2 Maart. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den veehouder R. P. alhier reeds door een kip 13 eieren zijn uitgebroed, waarvan 12 kuikens de kloek gezelschap houden. Wonseradeel, 2 Maart. Te Arum denkt de afdeeling der Friesche Mij. v. Landbouw op 12 Maart a.s. eene vergadering te houden om te komen tot het oprichten eener ver- eeniging voor aardappelafslag, zooals er o.a. in Berlikum eene bestaat. Als spreker zal optreden de heer Boomsma van Berlikum. Te Burgwerd is opgericht eene Boeren leenbank. Oudemirdum, 2 Maart. Ter waarschuwing acht ik het wenschelijk het volgende-mede te deelen. Een vreemde sinjeur maakt ons dorp en de omstreken onveilig. Hij is een net gekleed persoon en reist met een koffer op de fiets. Op de eene plaats geeft hij voor te zijn oogarts en verkoopt dan voor duren prijs brillen, bij anderen weer presenteert hij zich als wonderdokter, en als hij bespeurt, dat er geen mannen in huis zijn, treedt hij brutaal op. Zaterdagavond kwam schrijver dezes op eene eenzame plaats in het bosch met boodschappen. Er woont daar eene een voudige weduwe met hare drie kinderen. De wonderdokter was er gekomen en had hart en hand van de weduwe reeds gewonnen. Hij had in zijn koffer allerlei middelen en zei dat de vrouw leed aan zenuwen. Hij zou ze daarvan in één nacht genezen en dan zou hij weer komen om haar te trouwen en een vader te zijn voor hare kinderen. Toen is schrijver dezes naar huis gegaan en heeft de politie gewaarschuwd. Die zorgde er voor, dat de gevaarlijke klant nog intijds verwijderd werd. Hij heet J. de H. en zei ongetrouwd en van Leeuwarden herkomstig te zijn. Gebleken is echter, dat hij getrouwd is, dat hij vader is van drie kinderen en woonachtig te Zwaag- westeinde. den arbeid van vrouw en kinderen, die ver drinken wat zij te hooi of te gras verdienen of op minder eerlijke wijze machtig worden, halen trouw ook hun ondersteuning, die voor hen niets anders dan een buitenkansje is. Maar hoe dit alles nauwkeurig te onder zoeken, waar ’t over zooveel duizenden per sonen gaat. Met uitzondering van van den A. N, D. B., die in speciaal geval verkeeren, werd voor zoover ik weet, niemand uitgesloten. Er werd ge geven, zonder al te veel te vragen, er werd gegeven met overleg en in ’t j uist begrepen belang van menschen die eenige bange weken moesten doorgeholpen worden en wat is de dank. Dat ,jl vertrouwen werd opgezegd De filantropie wordt niet aanlokkelijk ge maakt. Nemen we aan, dat de opgezweepten be staan, deels uit hersenloozen, deels uit het schuim van het grootestadsleven (niet uit de arbeiderswereld, want deze //arbeiden” al even weinig als vele hteren uit het gebouw, waarvoor gemanifesteerd werd) dan is het toch nog wel even interessant om in te denken in het geestesleven van enkele der leiders. Bijv, van Samson, die bij de relle tjes der laatste dagen het hoogste woord voert en in De Telegraaf al /dictator” werd genoemd. Die Samson heeft als spreker en dus indirect ook als mensch geen ongunstigen indruk op mij gemaakt. Ik heb hem wel eens hooren redeneeren op het Amstelveld, vaak over onderwerpen en op een wijze, waarop vrijwel ieder het met hem eens kon zijn. Onlangs nog over den Belg Joris. Een anti-revolutionnair had desnoods juist zoo kunnen spreken. Uit zijn woorden straalde geen haat maar slechts medelijden en terwille van zijn natuurlijk niet al te geleerd audi torium doorspekte hij zijn relaas met allerlei geschied- en aardrijkskundige bizonderheden. Waarom geeft hij zich al die moeite vroeg ik mij af. Een rijkspartij, die hem flink salariëeren kan als betaald propagandist zit niet achter hem. Men kan er zich af maken door den dooddoener dat hij een idealist is, maar bij het actueele honger- vraagstuk doen idealen toch geen opgeld. De meest optimistische idealist kan toch niet denken dat de neem en eet oplossing een oogenblik kans van verwezenlijking heeft. Als wij de toestanden zouden beoordeelen naar anarchistisch straatrumoer zouden wij daaruit de (sabels) conclusie trekken dat ze reusachtig verbeterd zijn. Want wat zijn deze onbeteekenende relletjes nu vergeleken bij de dreigende honger-oproeren van voor vijftien jaar terug Toen een aantal mannen van niet te miskennen bekwaamheid hetzelfde deden wat Samson nu alleen uithaalt? Ik herinner me nog een gloeiende speech van Van Kol in //Constantia”, die heel het stampvolle zaaltje electriseerde. Ik hoor Domela Nieuwenhuys nog de massa aan vuren, of Reens, die veel voor zijn beginselen heeft geleden en er later den draak mee stak als ’n bochel met z’n kruk, of van Ommeren, die klerk was op het notaris kantoor van Mulder Jukkenekke. Maar die allen waren geen generaals zonder leger, neen daar stond een breede schare enthou siasten achter hen en wel verbazingwekkend is het, dat heel die revolutionnaire beweging zoo is verloopen. Nieuwenhuys die zijn idealen getrouw is gebleven, is vrijwel ver geten, velen die in die dagen gloeiden voor een betere maatschappij, denken er niet meer aan zich met de politiek of iets wat er op lijkt in te laten en gebleven, heeft zelfs gevonden, maar denkt niet gewelddadige omkeering van En gelukkig mag ik ook het volk veranderd. en wij gelooven kwaad doen. In de tent worden voor 10 cent entree mogen bezocht worden. Vandaag en morgen worden voorstellingen gegeven, die bestaan zullen in het maken van muziek en eenige dansen. Op 28 Dec. j.l. vertrok de beer de G. uit de Beemster naar Parijs. Sedert werd niets meer van hem vernomen, zoodat men het ergste vreest. In een bosch onder Bennekom is het lijk gevonden vaneen onbekend persoon, hangende aan een boom terwijl een revolver schot den linkerslaap doorboord had. Onder het lijk werd een revolver gevonden met twee patronen, en op het lijk een portefeuille met f 35 aan bankpapier en eenig Duitsch geld. Tot nu toe ontbreken alle aanwijzingen omtrent de identiteit van den doode. Men meldt aan de N. R. C.: Geregeld worden van uit Ostende waggons haringen naar Heerenveen vervoerd. Daar wordt de haring met schoppen, anders gaat het niet in open tramwagens naar Lemmer overgeladen, om daar gerookt te worden. Den volgenden dag komt de haring gerookt terug en wordt dan weer naar België verzonden. Misschien wordt ze daar wel verkocht als... echte Lemster bokking. Een vreeselijke dood. Zaterdagmiddag had de werkman Westra het ongeluk in de fabriek van de firma Kraft Co. te Groningen ruggelings in een pot gevuld met 409 liter kokend water te vallen. Met verschrikkelijke brandwonden bedekt, heeft de ongelukkige zich te voet naar het ziekenhuis begeven, waar hij Zondag aan de gevolgen is bezweken. (Pr. Gr. Ct.J Nieuwe uniform. De Rijksveldwacht krijgt een gewijzigde uniform. Daarbij worden de halssnoeren met kwasten en de bandjes om de mouw, ver vangen door knoopjes op den kraag, die van een lichter blauw zal zijn dan de tegen- dat ze reeds meer dan 7 jaren in ons vader land rondzwerven en gedomiliceerd zijn in de stad Utrecht. Toen wij ze bezochten zouden ze hun middagmaal gebruiken. Een rauw stuk vleesch werd genomen, in stukken gesneden en zoo maar in het vuur geworpen. Eenigen tijd daarna met de handen er uitgehaald, verdeeld en naar binnengewerkt met de noodige pintjes bier. Terwijl even later nog zou worden ge bruikt aardappelen, kool en nog meer ingre diënten. Men moet weten dat ze geen vaste gewoonte hebben jan eten. Als ze trek hebben wordt het witte brood met de noodige snaps aangesproken. Vrouwen, zoowel als de mannen mogen zeer gaarne een pijp rooken en er wordt door hen een druk gebruik In liggende houding kunnen dampen en met wellust worden dikke rook wolken de lucht ingeblazen. Het is een goedig volkje niet dat ze voorstellingen gegeven, die de rest is wel politiek een politiek onderdak meer aan een het bestaande, er bij voegen is Hoe kalm is het niet des Zaterdagsavonds in Kal verstraal, Hoogstraat en Warmoesstraat. ’n Bos of ’n Hermans, wier //Burgers leest...” en dan volgde een scherpe critiek op een of anderen misstand, gevolgd door de aanprijzing voor het roode orgaan dat zij colporteerden te koopen, zouden nu geen succes meer hebben. En dan de vergaderingen in het Volkspark op een waarvan de opgewonden Giel het voor hem zoo noodlottige schot op commissaris Stork loste, vergaderingen waarop slechts met een weinig fantasie men elk oogenblik het bul deren van het revolutie-kanon kon ver wachten, o het jonger geslacht kan ae zich niet XXVII. Voorjaarszonneke. Vriendelijk schijnt het zonnetje door de glazen; ik heb het even gewaagd de ramen open te zetten al is het leven in de kachel niet geheel uitgedoofd. Het voorjaar is op komst, het bleeke Eebruarizonnetje maakt de natuur vriendelijker, die lang koud, streng en doodsch als een krijt-witte doode was en later onder groezelige regenbuien een pessi mistisch, naar, somber, grauw aanzien kreeg. Het leven ontkiemtwe merken het al aan de voorjaarsroepen der venters en visch- vrouwen. Want waar de veel gegeten schel- visch nu een weinig op den achtergrond geraakt doen de wagens met goedkoope bokkings en botten en schollen de liefhebbers watertanden. Helaas, er zijn er nog maar al te veel voor wie te hunkeren blijft; De werkeloos heid blijft groot, verbetering is er nog hoe genaamd niet te bespeuren, want het was niet zooals andere jaren de vorst alleen die het verkeer stremde, het kapitaal ontbreekt, de omstandigheden werken verlammend. En grooter misschien is nu nog de armoede dan enkele weken geleden, want als de natuur ontdooid is en men de ellende van kou-lijden al is ’t maar het oogenblik dat de kachel nog niet aan is zelf niet voelt, wordt het stroompje van medelijden dat stroomt door de menschenziel weer met een vlies bedekt. Het geven gaat nu trager, niet meer zoo con amore als bijv, omstreeks Nieuwjaar. Toch is het gebrek steeds gestegen, want bij alle goede gaven werd het te kort week op week grooter, werd er meer naar den lommerd gebracht, meer schuld gemaakt, raakten kleeren en schoenen versleten, zonder dat er. denken aan was ze door nieuwe te vervangen. De ellende heeft deze week willen mani- festeerenwe hebben relletjes gehad en ver gaderingen van menschen, die even zin- als werkloos waren. Op het Damrak hebben ze het verkeer een oogeublikje minder veilig gemaakt en de straatpolitie wat werk bezorgd. De Beursbengel heeft er echter niet minder luid om geklonken en de sjacheraars in fictieve waarden hebben in de logge steen klomp, die uit de modder als de grootste straf voor Amstels vadsigheid is opgerezen er geen slachtoffer minder om gemaakt. Want die niet-werkloozen daar binnen ver dienen geen geld door productie of voort brenging of veredeling, zij verplaatsen slechts kapitalen door trucs, getolereerde //handig heden”, waar tegenover winners een even sterk complex verliezers moet staan. Wat willen die machteloozen toch met hun be- tooging daar ter plaatse Het zou om te lachen zijn als het niet zoo diep treurig was. Op de vergadering die het eerste standje vooraf ging, zeiden de heeren het vertrouwen in het burger-comité op. Een werkstaking van neen laat ik het woord niet invullen, het zou te kwetsend zijn, vooral voor hen die ’t niet verdienen. En als wij omgekeerd daaruit mogen afleiden een betuiging van solidariteit met den z.g. „werkloozenbond”, waarvan we al zooveel moois gehoord hebben, dan moet het ver trouwen in het onderscheidingsvermogen van het proletariaat toch wel danig worden ge schokt. Het zijn niet de toevallig werkloozen, die ’t eerst naar de bedeeling loopen. Er is gegeven aan menschen voor wie 't niet be doeld was en anderen leden daardoor schade. Doch de burger-commissie treft in dezen geen verwijt. Toen er wat te halen was, was het legio van nietsdoeners, die in hun nederigen kring en met hun .bescheiden be hoefte jaren lang kans zien zonder vast werk toch aan de kost te komen als de kippen Qt bij. Mannen die grootendeels leven van Bolswardsche Courant i l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1