Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 47ste Jaargang. 1908. No. 22. Verschijnt Donderdags en Zondags. g'ratis. Zondag 15 Maart. BERICHT. Uit de Raadszaal. Maart Wie zich met 1 op dit Blad ontvangt de verschijnende April a.s. abonneert, in nos. VOOR Afzonderlijke vlietlanden zijn overal de Vergadering op Woensdag 11 Maart 1908. den jongen man die van het te Amsterdam twee jaar kreeg moordaanslag op zijn meisje, vrouw, met wie hij eenige maan- Voor Gerechtshof wegens een thans zijne den geleden gelukkig is gehuwd, zal bij de rekening van De directie der S.S. heeft de prijzen van de vacantiekaarten verhoogddie der gewone op f 4,40, f 3,30 en f 2,20 en die der bijzondere vacantiekaarten, welke op enkele treinen (geen sneltreinen) geldig zijn, op f 2,30, f 1,70 en f 1,10. Bij het vernieuwen van een huis te Monnikendam zijn 15 zilveren munten op gegraven, afkomstig uit den Spaanschen tijd. Het geld, bij de in de diepste ver- z/Zij verklaart zich voor invoering van een evenredige vertegenwoordiging. z/Zij draagt haar afgevaardigden op, dit standpunt ter vergadering van het districts- bestuur te verdedigen?' Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. der Gemeente Breda had daar op een openbare kostelooze school een oefening plaats in het verlaten der school in geval van brand. Nadat door het onderwijzend personeel aan de kinderen bekend was gemaakt wat onlangs te Cleveland gebeurd is en hun was aangezegd wat zij te doen hadden wanneer op hun school brand ontstond, luidde onverwachts voor de kinderen het brandsignaal. De school telt 12 klassen, waarvan 6 boven en 6 beneden, er zijn 500 kinderen en 3 uitgangen. In den tijd van 2 minuten stonden alle kinderen op de speelplaats. Inbraken. Op het kantoor der peekoffiefabriek van de firma Mattheeussens en Zn. te Ossendrecht is inbraak gepleegd. De inbrekers hebben de brandkast medegenomen. Deze bevatte ongeveer f3000 aan geldswaarden en voor f 1000 aan waardepapieren. Vermoedelijk zijn de inbre kers Belgen, die met hun buit de grenzen over zijn. Een zonderling heerschap. Gisteravond keerde een 40-tal studenten van het gymnasium te Zenderen onder leiding - van een hunner leeraren van het voetbalveld naar huis terug. Een onbekende fietsrijder, komende uit de richting Zenderen, komt hen tegemoet. Toen hij het laatste drietal wilde passeeren, springt hij eensklaps van de fiets met zijn eenen voet op den trapper, haalt hij een revolver voor den dag en mikkend op den geestelijke, lost hij a bout portant, zonder een woord te spreken, zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student Staarman ging een kogel door jas en broek en ver oorzaakte een onbeduidend schampschotje in het bovenbeen. De aanrander sprong daarna op zijn fiets en verdween in de richting van Almelo. Uit een der gevonden kogels is op te maken dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt een onderzoek in. Van den dader is tot heden geen spoor be kend. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. II. M. de Koningin gratie worden gevraagd, nu de Hooge Raad zijn verzoek om cassatie heeft verworpen. Het bestuur van de Club de Bien- faissance in de Vondelstraat te Amsterdam heeft, naar het N. v. N. meldt, dezer dagen een aanbieding ontvangen, die, ware zij aanvaard, zou neergekomen zijn op eene verplaatsing naar elders van deze veelbe sproken instelling. Uit Valkenburg (Limburg) kwam namelijk eenschrijven, waarin aan de club een hotel daar ter plaatse werd aangeboden, dat vroeger een speelgelegenheid gehuisvest had. Het aanbod is evenwel van de hand gewezen, omdat men, door de club van Amsterdam naar Valkenburg te ver plaatsen, zou handelen in strijd met de naar men weet! Koninklijk goedgekeurde statuten. Deze schrijven namelijk voor, dat de Club gevestigd is te Amsterdam en daarvan mag, naar het oordeel des bestuurs, niet afge weken worden. Statutenwijziging om een verplaatsing mogelijk te maken schijnt het bestuur niet wenschelijk te vinden of niet aan te durven. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, goed keurende de onderhandsche verpachting van enkele perceelen grasgewas aan den trekweg. b. Idem goedkeurende de onderhandsche verpachting van staanplaatsen in de kermis. c. Van de Commissie wan den Mac-Adain- weg SneekBolsward, de goedgekeurde reke ning van dien weg. d. Een adres van den heer Johs. de Boer, verzoekende herbenoeming tot Directeur der Gemeentereiniging, wijl 12 Mei a.s. zijn be noeming eindigt. Gesteld in banden van B. en W. en de Commissie der Gemeentereiniging om advies. e. Een adres van de Wed. P. Gosliga, verzoekende geen gevolg te geven aan het voorstel om de brug bij de Gasfabriek verder de stad in te verplaatsen, wijl dat haar veel schade zou berokkenen. Wordt gevoegd .bij de stukken inzake de uitbreiding der Gasfabriek. f. De Voorzitter brengt onder de aandacht van den Raad, dat indertijd tegenover den Directeur der Gasfabriek een verzuim is ge pleegd, door niet te voldoen aan zijn verzoek om opname in het officiéél raadsverslag van zijn missive, w’aarin hij aantoonde, dat van ruime kasgelden aan de Gasfabriek geen sprake was. Aan dit verzoek is geen gevolg gegeven, waarom hij nu verzoekt, dien brief alsnog in ’t Off. Verslag te plaatsen. De heer van Randen verklaart zicb daar tegen. Hij gelooft wel, dat de Directeur ge rechtigd was die opname te verzoeken, maar dan had het eerder moeten geschieden, het is nu reeds twee jaren geleden. De Voorzitter. Die brief dateert van 1906. Door verschillende omstandigheden is toen verzuimd er gevolg aan te geven. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. III. een met advies van Burg, en IVeths. De heer Kuiper verzoekt dat een gedeelte van zijn erf, ter grootte van ll1^ are, dat ten kadaster als gemeentegrond staat aange duid, op zijn naam worde overgeschreven, op voorwaarden door den raad te bepalen. Burg, en Weth. adviseeren dit verzoek in te willigen. Bij onderzoek bleek werkelijk, dat een deel van dit erf ten name der ge meente staat aangeduid, zonder dat uit te vinden is, welk gedeelte dit Betreft. Ook is er door de vorige eigenaren nimmer rente van betaald. Om echter aan dezen toestand De heer Rosier betreurt het, dat het ver zuim gepleegd is; hij is er voor den heer Tromp recht te doen en zoo spoedig als ’t kan. De Voorzitter. Burg, en Weth. hebben geen verzuim gepleegd, er was verzocht opname in ’t Off. Raadsverslag en daar heeft de raad zich niet over uitgesproken. De heer Rosier stelt voor die correspondentie dan nu nog op te nemen. Alzoo besloten met 12 stemmen tegen één, de heer van Randen. g. De Voorzitter doet mededeeling, dat nog is ingekomen het kohier van honden belasting ten bedrage van f 353. Dit wordt ter inzage gelegd voor de leden, om het vast te stellen in de e. v. vergadering. PUNTEN van BEHANDELING. I. Aanbieding van Stadsbank van Leeuwarden. Het voornaamste punt van de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering was het ongunstig praeadvies van B. en W. omtrent een verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging tot stichting en exploitatie van een sanatorium voor behoeftige beginnende longlijders in Friesland, om daarvoor een bijdrage te verleenen. Na zeer langdurige beraadslagingen werd ten vorigen jare overleden Kamerlid i Sneek, den heer mr. H. Okma, een i voudig gedenkteeken te plaatsen. In de gehouden algem.' vergadering van aandeelhouders der //Sneeker Zweminrichting’' bleek uit het verslag van den secretaris dat in 1907 totaal 4087 baden waren genomen, terwijl de toestand van het water over het geheel bevredigend was te noemen. Het getal aandeelhouders bedroeg 74. Op zijn verzoek werd aan den zwemmeester Th. Hiemstra eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Wegens vertrek van den penningmeester, den heer mr. P. D. Poelstra, naar Holwerd, werd in diens plaats tot bestuurslid gekozen de heer J. J. W. Veldhorst. .Op het Sneekermeer is een modder schuit gezonken. Door de stoomboot van Grouw werden de opvarenden, twee mannen, gered. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van twee houten brugwachters- huisjes, ten dienste van de Oosterpoortsbrug en de brug bij den Oppenhuizerweg, was ingeschreven als volgt Th. Visser f 1490; C. Faber f 1358; A. de Graaf en F. de Wolf f 1340; A. Elzer f 1356; H. F. Ringnalda f 1310; A. Bronsema f 1330; P. Molenaar f 1276; Tj. Beetstra f 1250, allen aannemers alhier. Gegund aan den laagsten inschrijver. Men schrijft uit Sneek aan Het Huis gezin De R. K. kiesvereeniging vergaderde Dins dag ter bespreking van het kiesrechtvraagstuk naar aanleiding van de door den Algemeenen Bond gestelde vragen. Het resultaat der behandeling was deze met algemeene stemmen aangenomen motie: z/De R. K. kiesvereeniging Gelijk Recht te Sneek, ter vergadering bijeen op 10 Mrt. 1908, //verklaart zich voor de invoering van algemeen kiesrecht met verplicht stemrecht, waarbij het kiesrecht worde verleend aan alle mannelijke Nederlanders, die den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, en niet om persoonlijke reden zijn uitgesloten. z/Zij wenscht evenwel met het streven naar algemeen kiesrecht het verbond der rechtsche partijen niet het minste te benadeelen, doch voor alles dit verbond krachtig te handhaven. ,/Zij acht het streven naar vrouwenkiesrecht waarloozing overleden weduwe Z. te Schoter- niet urgent, I land gevonden, bedraagt slechts f 720Qv de rekening van de leening over 1907. Deze wordt ter visie gelegd. II. Aanbieding van Stadswerkinrichting over 1907. Deze wordt ter visie gelegd. Adres van den heer M. Kuiper om plekje grond in eigendom te bekomen, het voorstel van B. en W. met 14 tegen 7 stemmen verworpen en daarna met dezelfde stemmen-verhouding aangenomen een voorstel van den heer A. Duparc, om voor genoemd doel een bijdrage van f 1000 uit de gemeente kas te verleenen. Westergo, 12 Maart. Maandagsche maan staat bij de weerkenners in een kwaden reuk. De Moandagsche moan zal in woater vergoan zeggen de Groninger schippers. Het lijkt er ditmaal inderdaad veel op. Eiken dag regen, regen uit den-treuren. ’t Gevolg is dat er groot ongerief ontstaat om de huizen, langs de wegen de binnenpaden zijn niet meer te begaan in de weiden en de bouwlanden, waar een droge Maart goud waard is. De overlast komt hier en daar ook de huizen reeds binnen, zoodat de nog voorradige kel- derprovisie geborgen moet worden. De boezem- en ondergeloopen. Gaasterland, 12 Maart. De tijd van de nuchteren kalveren is weer gekomen. Op de markten zijn de aanvoeren zeer groot, waar door de prijzen gedrukt worden. Gemiddeld zijn ze ruim 1/3 lager dan het vorige jaar maar dit is mede een gevolg van de daling, der huiden,- die wel 40 percent minder gelden. De kalveren-opkoopers draven echter nog even hard om de beestjes. Aan de stallen zijn ’s morgens voor melktijd soms 3 4. aanwezig. Sneek. Dinsdagmorgen viel de dienstbode van den heer Th. Doodkorte aan het Groot- zand te water. Een veerschipper, die juist passeerde, sprong haar na en had het genoegen de drenkelinge direct weer op het droge te brengen. Naar we vernemen heeft zich hier een comité -gevormd met het doel, om pogingen in het werk te stellen op het graf van het voor een- een einde te maken, stellen B. en W. voor, tegen betaling van f 25 en de kosten van overschrijving op adressant den vollen eigen dom te doen overgaan. De Voorzitter verzoekt urgentie voor de behandeling. De heer van Randen. Er heeft daar vroeger langs het bolwerk een sloot geloopen, is het daar wellicht van afkomstig en is er achter de andere erven ook zulk een strookje? De Voorzitter. Neen, alleen bij dit erf komt ten kadaster een gedeelte voor ten name der gemeente. De heer Kramer meent, dat bij den verkoop van die perceelen gebleken is, dat bij uit meting dit erf iets grooter was, dan er ver kocht werd. Ten kadaster is toen de verkochte grootte overgeschreven en het resteerende bleef ten name der gemeente staan, doch er is niet omschreven welk gedeelte dat was, alleen de grootte ll1^ are is aangegeven. Met algemeene stemmen de gevraagde over schrijving goedgekeurd. IV. Voorstel van Burg, en IVeths. tot het verhoog en van den uitgaafpost Onder houd van wandelplaatsen” B. en W. is bij een lokaal onderzoek gebleken, dat in het plantsoen de afwatering op eenige plaatsen te wenschen overlaat, en verbetering noodig is. Ter bevordering van den groei der planten, moeten enkele perken iets worden opgehoogd, waarom B. en W. voorstellen den post met f 100 te verhoogen en te brengen op f 550. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na afloop dezer behandelde punten, deed de heer Boersma de vraag of het ook op den weg van het Dag. Best, ligt om, nu in Sneek de werken voor de waterleiding aan besteed worden, in deze zaak een onderzoek in te stellen, of het ook wenschelijk voorkomt dat voor zulk een nuttige zaak als deze ook hier stappen van voorbereiding worden gedaan. De Voorzitter antwoordt, dat het hem veel genoegen doet, dat deze zaak ter sprake wordt gebracht. Het was hem persoonlijk niet ontgaan dat in Sneek die werken reeds worden aanbesteed, maar nu ook uit den boezem der vergadering een stem in dien geest is opgegaan, zal hij bij het gemeente bestuur van Sneek gaarne de noodige inlich tingen trachten in te winnen. De heer Vis vraagt of er niet meer stukken zijn ingekomen dan heden werd meegedeeld, hij vraagt het daarom, wijl hij meent te weten dat het verslag der schoolcommissie ook verzonden is. De Voorzitter antwoordt, dat bedoeld ver slag bij hem niet is ingekomen, er is hem niets van bekend. De heer Cuperus wi] naar aanleiding van het gesprokene over een waterleiding nog even meedeelen, dat naar hij meent te weten, er vroeger reeds eene commissie in die zaak is benoemd. De Voorzitter. Ja, maar daarmee is het gegaan als met die voor de Beneficialen. Die commissie is dood. Ik meen mij te herinne ren, dat toen ik voor 10 jaren hier als Burgemeester kwam, er zulk een commissie bestond, maar heb er verder nooit van gehoord. De openbare zitting wordt daarop geschorst. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen het voorstel van heeren Weesvoogden dato 5 November 1907, inzake de regeling van het gymnastiekonderwijs, aangenomen. Eene oproeping van sollicitanten zal in de bladen worden opgenomen. Verder deelde de Voorzitter mede, dat tijdens de geheime vergadering het verslag der Schoolcommissie bij hem is ingekomen, welk verslag bij de raadsleden zal circuleeren. Nadat nog besloten was over de reclames tegen den hoofdelijken omslag, suppletoir kohier, te besluiten gelijk deze in geheime zitting waren besproken, sloot de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. f IJ Bolswardsche Courant f IllIllHimiMBB’ - t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1