Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I fel 1908. No. 24 Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. Knoeierijen bjj keuring. r i ra 3 Zondag 22 Maart. BERICHT. Uit de Raadszaal. I Wie zich met 1 op dit Blad ontvangt de Maart verschijnende nos. gratis. April a.s. abonneert, in VOOR ga 'H - Afzonderlijke nos. BINNENLAND. nSchande” II f I Vergadering op Donderdag 19 Maart 1908. der Zondagen in Juni, gemeld. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. grond f25. nadacht abuis, ’t was c. are 4 en W. om in ge- daarom komt ’t woord //Schande” pas. openbare vergadering werd daarna De P. G. Crt. heeft een deskundige eens gevraagd naar de knoeierijen voor de keuring van de nationale militie waarover tegenwoor dig zooveel geschreven wordt, naar het werk der z.g.n. af keuringsagenten die steeds driester optreden, dank zij de domheid der menschen en de passieve houding der justitie. Ziehier wat deze deskundige schrijft: Sensationeele feiten zullen wij hier niet publiceeren, het doel is alleen -de wijze van ,/werken” dezer heeren meer openbaar te maken, vele blinden, hopen wij, zullen ziende worden dan, terwijl het voor de ouders van lotelingen, en toekomstige lotelingen een ernstige waarschuwing moge zijn, om nimmer op de praktijken der afkeuringsagenten in te gaan, zijnde hunne wijze van werken spe culatief of misdadig! We kunnen de heeren het best verdeelen in 3 catagoriën en wel1. /de speculatieve”, 2. //de gelegenheids”, 3. //de misdadige” agen ten. //Speculatief werken heeft steeds de voorkeur, daar dit helaas volgens de wet niet straf baar zal zijn. De loop van zaken is als volgt: Verschillende agenten loopen in bepaalde wijken rond en bezoeken hen, van wien ze weten, dat een zoon in dienst moet en die het ook wel kunnen betalen. Bij voorkeur verschijnen ze in den middag, als moeder alleen thuis is en komen al dadelijk met hun voorstel //of de juffrouw haar zoon wil laten af keuren, zij zullen er wel voor zorgen”. Ik heb nog kort geleden 4 moeders gesproken, die met zoo’n bezoek waren ver eerd, en ’t deed me weldadig aan ëén moeder te hooren zeggen: //Meneer ik laat mijn zoon liever 10 jaar het land dienen, dan op de voorstellen van die kerels in te gaan.” Dat was een echte moeder, helaas zoo zijn ze niet allen. Bij zulke verstandige menschen ver dwijnen ze dan ook spoedig, hoewel ze in den regel brutaal zijn en aanhouden. Gaat men echter op ’t voorstel in, dan wordt de naam voorloopig genoteerd, en komen ze in den regel ’s avonds met een //hoofdman” terug om de zaak verder te bespreken. De hoofdman van deze agenten alhier krijgt vol doende bezoek aan huis, om mettertijd rijk te wordenj deze zoekt natuurlijk geen klanten NOTA. In ons-vorig verslag stond dat aan den heer M. Kuiper IP/4 are werd afgestaan voor den prijs van Dit was, gelijk ieder die er over wel zal begrepen Rebben, een niet are, doch slechts llr/4 of M2. z/ziek” te worden hij werd blind. Ik heb een man van 25 jaar gekend die hartklop pingen wilde hebben... nu klopt zijn hart niet meer. Beide gevallen zijn 8 jaar ge leden en ’t was niet in ons land, maar ik wil u wijzen op de gevaren, van het laten innemen der zgn. onschuldige drankjes of poeders. Dat mijn schrijven vruchten moge dragen, dat men begrijpe thans en verder vertelle, dat de zgn. afkeuringsagenten niet anders zijn dan handige oplichters of misdadigers Een ongeluk. Gistermiddag had nabij Etten een werk man van de in aanleg zijnde tramlijn Lichten- voorde-Zeddam het ongeluk onder een lorrie met zand te geraken, met het treurig gevolg, dat beide beenen hem werden afgereden. Achter de perceelen 70 en 78 in de Joden Houttuinen te Amsterdam stortte gisteren een muur in van een leegstaand perceel. De steenmassa kwam terecht op het met ijzerglas overdekte gedeelte van de Israëlietische Coöperatieve Paasch brood bak kerij, hetwelk met groot geraas verbrijzeld werd. Een groot deel van de bakkerij geleek een ruïne. Gelukkig waren er op het oogen- blik van het ongeval geen bakkers aanwezig. Ongetwijfeld zouden anders de gevolgen droevig geweest zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts^ per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Koudum, 18 Maart. In onze plaats heer- schen onder de schooljeugd de mazelen in zoo hevige mate, dat enkele klassen der openb. school geheel ontvolkt zijn. Een der onderwijzers geniet reeds vacantie. Voorjaarsziekten, influenza e. d. onder vol wassenen, komen mede veelvuldig voor. Stavoren. Bij de gehouden verpachting van het grasgewas van wege het Waterschap Hemelumer Oldephaert en a. h. Zeedijken op Zaterdag 14 Maart j. 1. is de totale opbrengst f 90 minder dan het vorig jaar, aan de Zuiderdijk meer maar die aan de Nieuwlanderdijk minder hebben op, ze komen van zelf bij hem. Het verdere verloop is te begrijpen: belangstellend infor- meeren naar kwalen, eenige raadgevingen en dan... ja ziet u, zooveel vooruit betalen, bij afkeuring f 100 of soms meer. Wat wordt nu algemeen gedacht door de ouders? Dat die kerels het verder met de doctoren in orde maken! Niets is natuurlijk minder waar, het is eenvoudig een handige oplichterij. Wat toch is het geval? De agenten weten wel, wat door een ieder gemakkelijk is na te gaan, dat steeds een betrekkelijk groot per centage der lotelingen moet worden afgekeurd, omdat zij ongeschikt voor den dienst zijn, en nu is het immers voor hen een prachtige speculatie, wanneer ze, neem aün, 50 lote lingen in den waan kunnen brengen dat zij die afkeuring bewerken. Worden er nu 20 van afgekeurd, dan krijgen ze dus daarvan een aardig sommetje, terwijl ze van de overige het vooruitbetaalde binnen hebben. Die niet worden afgekeurd zwijgen toch, omdat ze zich medeplichtig achten, de afgekeurden zwijgen en betalen, in de domme meening, waar voor hun geld te hebben gehad. En toch hadden zij hun beurs gesloten ge houden de zoon ware evenzeer afgekeurd en hun geweten ware gerust geweest. Dat men toch goed begrijpe, dat een dokter hierin niet kan betrokken zijn. Ieder weldenkend mensch, zal de gedachte alleen daaraan reeds verachte lijk en afschuwelijk vinden, onze doctoren staan daarvoor te hoog. Doch waar ik vaak overigens ontwikkelde menschen nog van dien waan heb moeten genezen, acht ik het niet ondienstig hierbij nog even stil te staan. Neem aan, dat onder hen een enkele zwakke broeder schuilde, ik vraag u af, zou deze dan voor een fooi van hoogstens f50 (want méér zou de agent niet geven van den buit) positie en toekomst in de waagschaal stellen, ja gevangenisschap tegemoet willen gaan. Maar het zou bovendien onmogelijk zijn, daar nooit één dokter den man ongeschikt verklaart, terwijl er bijv, bij de zitting voor den Militieraad en bij herkeuring voor Ge deputeerde Staten eiken dag weer andere doctoren komen. Ik wilde hierover vooral uitweiden en de heeren doctoren zullen mij dat hoop ik niet ten kwade duiden omdat de agenten er belang bij hebben dat het idee der men schen is: //zij vinden het met de doctoren!” Wij hopen dat de truc der heeren agenten onthouden worde, en verder verteld, dan alleen kan aan hun geknoei een einde komen. De //gelegenheidsagenten” (2) zou ik ook kunnen noemen de //losloopende” d.w.z. die zoowat op eigen houtje werken, zoo nu en dan om wat te verdienen. Ze zijn in den regel niet zoo netjes gekleed, zoeken in het wilde naar hun slachtoffers, of gaan, zooals b.v. de vorige week in Assen bet geval was, met een flesch met „niets” erin tusschen de lotelingen. Wie maar wil jongens! één slok en je kunt worden afgekeurd maar... f 10 vooruit. Nu was dat „iets” in de flesch misschien onschuldig (’t moet nog worden onderzocht), mij scheen het op den reuk afgaande een mengsel van jenever en terpentijn te zijn, ’t Is te hopen dat dit heer zijn straf niet zal ontgaan. De misdadige (3), ze zijn er gelukkig minder dan algemeen gedacht wordt; 't is te gevaarlijk voor de heeren. Maar dat sommigen niet schromen, om met allerhande middeltjes de lotelingen, die zich daartoe willen leenen, ongeschikt voor den dienst te maken, is genoegzaam bekend, maar zeer natuurlijk niet, of moeilijk te bewijzen, daar zorgt men wel voor. We behoeven maar even te denken aan een geval het vorige jaar in Drente, waar door het ijverig onderzoek van een militairen dokter eindelijk aan 8 lotelingen de beken tenis- werd ontlokt dat... zij varkensurine hadden ingenomen. Dat is een enkel feit, dat eens aan het licht komt, maar we kunnen daaruit nagaan, wat voor „raad en hulp” door de heeren wordt verleend. Ouders waakt er voor, waarschuwt uw zoons ook, dat zij nimmer op voorstellen dier individuen ingaan. Immers ook gij zijt als medeplichtigen, mis dadig, méér nog dan zijSommige //raad” klinkt zoo onschuldig; flink uitgaan niet slapen veel drinken, ontzettend rooken enz... maar weet ge het ouders, of deze middelen niet vaak erger zijn dan de kwaal. Ik heb een vrijwilliger gekend die een onnoembaar vuil op zijn oogen smeerde, om maatregelen werden genomen dat aan dien toestand een einde komt, want elke dag dat hij voortduurt is een dag te lang. De Voorzitter. Ik kan U mededeelen dat B. en W. er precies over denken als LT. B. en W. hebben met leedwezen gezien dat een regeling getroffen moest worden, waarbij beurtelings een klasse rondloopt. Herhaal delijk zijn er door ons en door den heer Groenier pogingen aangewend om tijdelijke hulp te krijgen, ’t is ons niet mogen ge lukken. ’t Is dus geen verzuim van B. en W. wij hebben steeds een open oog voor den toestand gehad, dien ook wij betreuren, maar de heer Groenier heeft ons de verzekering gegeven, dat een andere regeling niet mogelijk is. Gaarne wil ik echter met den heer Groenier er over spreken of een andere en betere regeling te treffen is. De heer Rosier. Is er dan geen mogelijkheid, dat de kinderen niet op straat gestuurd worden Kan dan één onderwijzer desnoods geen twee klassen nemen voor een poosje? De Voorzitter. Zooals ik reeds zeide de heer Groenier heeft ons verzekerd, dat het niet anders kon. Maar ik zal er morgen den dag nog over spreken. De heer Rosier. Als ’t U belieft M. d. V. want zoo’n toestand vind ik een schande. De Voorzitter. //Schande” is hier ’t woord met. //Schande” zou ’t zijn als B. niet al het mogelijke hadden gedaan den ‘toestand te voorzien. Maar dat is daan en hier niet te De geschorst én de Raad ging in geheime zitting over ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. ofschoon de scharren pacht hebben gegeven, Noorder- en opgebracht. Balk, 18 Maart. De N. V. Maatschappij Gaasterland heeft al haar bezittingen in deze gemeente uit de hand verkocht aan de heeren Fruitier (vader en zoon) en Van Nes. Gemeld wordt, dat de overname plaats heeft met belangrijke winst, gelijk het bedrag van de vroeger verkochte boerenplaatsen, 8 stuks. De heeren Fruitier, Franschen van origine zullen zich voorbands in de exploitatie doen bijstaan door den tegenwoordigen gedele geerden commissaris. Workum, Woensdagavond omstreeks 5 uur ontstond een begin van brand in het perceel wijk F. no. 12, kamer bewoond door Gerke Visser. Door het kloek optreden der mede bewoners wist men gelukkig een groot onheil te voorkomen. De oorzaak moet zijn, dat zijn ontoerekenbare zoon, op een oogenblik dat hij zich alleen in de kamer bevond, voorwerpen in de kachel wierp en ze daarna weder uit dezelve te voorschijn haalde en deze plaats verschafte op den bergzolder. Sneek. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. Pollema alhier, lid der staatscommissie voor de gemeentefinanciën. Workum 20 Maart. In onze gemeente komen in de laatste paar weken vele ziekte gevallen voor. In enkele gezinnen zelfs zoo dat niemand der huisgenooten het op de been kan houden. Het is gelukkig niet van kwaad- aardigen aard. De meesten moeten een paar dagen het bed houden en kunnen dan hun werkzaamheden wederom verrichten. Zwaar verkouden en influenza is bij de meesten de oorzaak, terwijl enkele gevallen van long ontsteking worden geconstateerd. De geneesheeren hebben hierdoor handen vol werk en weten soms niet waar zij het eerst moeten wezen. Tot hoofd der chr. naai- en breischool te Spannum is benoemd mej. IJ. Rusticus te Oosthem. De Katholieke Landdag in onze pro vincie zal dit jaar gehouden worden op een waar wordt nog niet Tegenwoordig waren alle 13 leden. De lezing der notulen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. In gekomen stukken: a. Een missive van de Commissie der gemeentereiniging, waarbij wordt toegezonden de rekening en het verslag over 1907. Ter viste gelegd om later behandeld te worden. b. Een missive van de Commissie van beheer over den weg Bolsward-Harlingen, dat door haar tot secretaris-ontvanger van dien weg is benoemd de heer Jobs. Brouwers, en zulks in de plaats van den heer K. H. Laagland, aan wien eervol ontslag werd ver leend. Gedurende de vacature werden de werkzaamheden waargenomen door den heer Piccardt. De Voorzitter. In aansluiting hiermede is ingekomen een verzoek van den heer Brou wers, om nevens zijne betrekking van gemeente ontvanger, ook deze betrekking te mogen waarnemen. Daar de benoeming met 1 April reeds ingaat, verzoek ik urgentie voor de behandeling van dit verzoek. De urgentie wordt toegestaan en het ver zoek met algemeene stemmen ingewilligd. c. Een adres van de heeren J. Hettinga te Burgwerd en A. Vis alhier, verzoekende op de stoep hunner perceelen aan het Nan- nenhof een ijzeren stek te mogen plaatsen. Zij verplichten zich dit uit te voeren ten genoegen van Burg, en Weths. In handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Vaststelling van het primitief kohier van hondenbelasting over 1908. Dit kohier tot een bedrag van f 353, wordt vastgesteld met algemeene stemmen. 2. Verzoek tot af- en overschrijving van uitgaafposten der begrooting van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1907. De Voorzitter. Voor tot behandeling over te gaan, wensch ik even op te merken dat dit verzoek wel eenigszins laat is ingekomen. Herhaaldelijk zijn heeren Armvoogden daarop reeds gewezen, maar zonder resultaat. De wijziging moet vóór 1 April geschieden en wanneer er niet toevallig dezen avond raads vergadering geweest was, zou ’t verzoek niet meer in behandeling gekomen zijn. Mocht het verzoek en ’t verslag weer zoo laat in komen, ik ben niet genegen een aparte raadsvergadering te beleggen. Heeren Arm voogden moeten dan zelf de gevolgen maar dragen. ’t Verzoek van Voogden luidt, een wijzi ging in de begrooting aan te brengen, ten einde de posten die lager geraamd zijn, dan de werkelijke uitgaven noodzakelijk maakten, te zamen tot een bedrag van f 1689, te versterken met de posten die beneden de raming zijn gebleven. Na verleende urgentie worden deze af- en overschrijvingen met algemeene stemmen aan genomen. Na afhandeling dezer punten zegt de heer Rosier: Mijnheer de Voorzitter, mij is eenige dagen geleden iets ter oore gekomen, dat ik met verbazing gehoord heb, nl. dat reeds sedert November-December van school no. 2 een groot aantal kinderen van 7 a 8 jaar beurtelings op straat loopen. Ik vind dat een onhoudbare toestand, die misschien in ’t leven geroepen is door ’t vertrek van mej. Dijkstra. De leerplichtwet verplicht de ouders de kin deren naar school te zenden en nu gaat het toch niet aan, dat ze de straat worden op gestuurd. Er is toch genoeg personeel aan wezig dunkt mij om het zoo te schikken dat de kinderen niet op straat behoeven te loopen. Gaarne jou ik zien dat door B. en W. Bolswardsclie Courant. -4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1