Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I r J 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 27. Amsterdamsche Beelden. 1 i Donderdag 2 April. VOOR ■w XXXI. de Pau- 1 hem bijtijds waarschuwde BINNENLAND. de vluchteling buiten gerold. met een aan directeur alhier, en Bolsward. W, tr W ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Van contracteeren is bijna geen sprake, zeer in tegenstelling met vroeger. Lemmer, 30 Maart. Gistermorgen lag het stationsemplacement van de Ned. Tramw. Mij. alhier bezaaid met doode spreeuwen. 30 Maart. De heer K. de Rook alhier heeft tien zonen, die allen, de een meer, en de ander minder, muzikale gaven bezitten. Vier dezer jongens waren reeds in militairen dienst getreden bij verschillende stafmuziek- corpsen en thans is ook de vijfde in dienst gekomen bij de Koninklijke kapel van het Keg. Gren. en Jagers te ’s Gravenhage. De heer J. de Rook alhier (ook een van de tien) is van het muziekcorps „Ons Ideaal” van het stedelijk muziekcorps van 'III 'lil® hielp broek, overhemd kon hij met zijn reis vervolgen om goed te voorzien. Gelukkig dat men anders waren de gevolgen erger geworden. De rookwolken hadden n.l. bij het voorbij rijden eener boerderij de aandacht der vrouw getrokken, die eerst aan een stoomfiets dacht, maar toen zij zag, dat het een peddelaar was, vloog zij de deur uit om hem te waarschuwen. Militaria. Het is theorie. Een Sergeant is bezig aan eenige aanstaande Korporaals de geheimen te verklaren van de stafkaart. Opzijn vraag of iemand van zijn toehoorders weet te zeggen wat een triangulatie-toren is, krijgt hij geen antwoord. Alzoo is nu de instruc teur in de gelegenheid op een schitterende wijze aan te toonen dat hij ook in de weten schap de Superieur is. Hij stelt zich in postuur en gewichtig gezicht vraagt hij nu aan een zijner aandachtige toehoorders wat een triangel is. Hierop wordt het antwoord niet schuldig gebleven en de betrokken leerling geeft een uitvoerige beschrijving van het bekende muziekinstrument. Aldus, besluit de Sergeant, is een triangulatie-toren een toren met muziek, dus een toren met klokkenspel. K. Crl. Historisch, i i Zijn ontvluchting was minder dramatisch dan die van Hugo de Groot, want bij dezen laatste werd de eenige luchttoevoer door een onhandigen schippersknecht afgesloten, terwijl Gersjoem dadelijk buiten de gevangenis door den bodem kon kruipen. Zijn vrienden wachtteü hem op en hielpen hem per troïka ontkomen. Van Mandsjoerije kwam hij in W ladiwostok en reisde over Japan en Amerika naar Europa. Witmarsum, 28 Maart. Nu de boer zijn paarden weer gebruiken moet en ze dus na een lange winterrust van stal komen zijn ze zeer dartel. Wel twee paarden sloegen hier hedenmorgen op hol. Het eene kwam in botsing met een passeerende tram, ’t Liep in beide gevallen af met eenige materieele schade. BuitenlaudSche paardenkoopers hadden hier hedenmorgen weinig keus, slechts twee stuks werden hun gepresenteerd. In deze omgeving is de bietenverbouw afnemende. Er rijdt thans dagelijks een tram-auto door onze straten, altijd nog voor proefritten waar mee het beestje nu al 6 maanden bezig is. Als onze gemeente altijd zoo vlug was geweest met de uitvoering van een of ander raads besluit zou de volgende week bepaald pas de eerste gaslantaarn branden. Intusschen hebben nu al zooveel maal berichten in de couranten gestaan, dat de auto-tram door de Jordaan 1 Jan. of 15 Maart of 6 Juni of 32 September of wanneer niet den dienst zal aan vangen, dat we het bericht dat de noord-west Jordanees eindelijk uit hun isolement zullen worden verlost en in den loop van April de dienst zal worden aange vangen, voorloopig ook maar als een April-mop zullen beschouwen. Eerst zien en dan gelooven. Zoo denk ik ook nog altijd over welsche opera in het Rembrandttheater. Vooral nu haar concurrente in ’t Paleis, onder Kees van der Linden's leiding het tableau de la troupe nu al bekend heeft gemaakt. Die kan een paar jaar blijven bestaan. Want het moge een zuivere onderneming zijn van mr. F. A. van Hall die kan, als hij er liefhebberij in heeft, er een aardig kapitaaltje bijpassen. Die liefhebberij heeft hij op ’t oogenblik blijkbaar. Een opera moet je niet beginnen om geld te verdienen. Dan is een biljartacademie in 't algemeen beter al zijn de meeste ook opgedoekt. De strijd tegen de speelholen in ’t algemeen en de biljart-academies in ’t bij zonder heeft echter niet zooveel succes gehad of de eerste biljart-academie is blijven bestaan en verkeert nog in een voortdurenden staat van bloei. De eigenaar, die eerst het grootste deel van zijn kapitaal in publieke vermake lijkheden had verloren, heeft ’t nu grooten- deels terug verdiend. En als verzachtende omstandigheid mag zeker voor hem gelden, dat, waar de vereeniging altijd een burger- specialiteiten-theater was, dat uitstekend mar cheerde, het later door de brandweer-eischen feitelijk onbespeelbaar was. Er konden te weinig menschen in. Zondags was het na tuurlijk meestal uitverkocht, doch in de week zelden of npoit, doch die Zondagsoperettes konden nu nooit de onkosten voor de andere dagen goed maken. Als gevolg daarvan moes ten de programma’s op een koopje worden saamgesteld en daar het Amsterdamsch publiek voor een minimum geld een maximum amusement eischt, bleef het heelemaal weg. Toen kwam het biljartgedobbel in de mode en waar de autoriteiten hem eens in de wielen hadden gereden, dacht hij worst wider wurst... Er wordt nu tegen die academie naar slechte hartstochten, ongeluk en schande ge doceerd, wordt een agitatie op ’t touw gezet. Meestal loopt zoo iets falikant uit; we denken maar aan ’t boycotten der Engelschen tijdens den Transvaalscben oorlog, de beweging tegen de Drankwet en de Telegraaf-agitatie contra de Club de Bienfaissance. Bovendien zijn de beweegredenen van deze vereeniging-bestrijders geheel anders dan van de vroegere. De mannen die nu de kat de bel aanbinden, kwamen zelf om te spelen in dat huis. Zij verloren en vonden, dat de bookmakerswinsten de grenzen van het geoorloofde te buiten gingen. Wat deden ze in de kou? Intusschen besloten zij toen zelf als book makers op te treden en wel gratis, terwijl de officieele bookmaker, die natuurlijk een em ployé van de vereeniging zelf is, 20 pCt. van alle risico inpalmt, de hoofdbron van inkomsten. De spelers wedden toen natuurlijk allen bij den concurreerenden bookmaker en deze met zijn vrienden, werden daarop door Hoog- leeraren, amanuensis en docenten (111) der academie op straat gezet. Uit wraak vond men daarop den volgenden dag overal een biljet aangeplakt, waarop de namen, adressen en het beroep van sommige vaste bezoekers waren vermeld. Voor de lieden die zulk een onderneming steunen is het niet meer dan hun verdiende loon. Maar toch is deze wraak niet sympathiek. Want in de eerste plaats worden niet alle spelersnamen gepubliceerd en ten tweede werd mij verteld, dat bij dezen al'eens aangeklopt was met de mededeeling, dat als men liever niet op de zwarte lijst wou staan, er misschien wel iets aan te doen zou zijn. I J ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 6. 5 Cent. Tourniaire, de bekende tooneelspeler is ziek, ernstig zenuwziek, ’t Had niet zooveel te beduiden, schreven enkele bladen kort na zijn jubeltocht als tooneelspeler aan de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, waarbij be tuigingen van eer en vriendschiep hem in zoo ruime mate waren ten deel gevallen. Een kort verblijf in een gesticht en hij zou wel weer geheel zijn opgeknapt. Doch dit optimisme mist helaas, zooals een zijner naaste familieleden mij mededeelde, allen grond. Zeker de heer Tourniaire kan weer spoedig hersteld zijn, maar het kan ook lang, heel lang duren. De geneesheeren durven en kunnen het zelf niet zeggen. Een plotse linge emotie kan hem weer geheel de zinnen teruggeven. Oek onjuist is het, dat den „onhandigen vriend” die hem na het zenuw schokkende der huldiging nog het portret zijner moeder kwam overhandigen, eemg ver wijt zou treffen. Dat was rijpelijk van te voren overwogen en gelijk bijna alles achter het voordoek een tooneelverrassing. Hij had ’t portret al van te voren gezien, wist dat hij ’t krijgen zou. Wat dan wel de aanleiding was van deze ramp die hem en zijn gezin getroffen heeft? Tourniaire is als mensch en als artist hoogst consciëntieus, men zou bijna kunnen zeggen zwaartillend. Eenigen tijd geleden moest hij in Dordrecht spelen, doch had, per ongeluk natuurlijk, wat door zijn doofheid des te begrijpelijker was, een exprestrein genomen, die tusschen Rotterdam en Roosendaal niet stopte. De voorstelling in Dordrecht kon des wegen niet doorgaan en dat om hem, die nooit op een repetitie een minuut te laat kwam! Dat heeft hij zich erg aangetrokken en ook een geschil met een familielid, waar over niet te schrijven'valt. We krijgen nu briefkaarten, waarvan de halve adreszijde mag worden beschreven. Een maatregel die de post niets kost en waardoor men het publiek eenigszins ter wille is, al valt het te betwijfelen of voor een open brief- kaart-mededeeling de achterkant niet genoeg is. Maar de bedoeling is in elk geval goed en daarom meen ik bij deze gelegenheid de aandacht nog we] eens op de postwissels te mogen vestigen. Terwijl voor andere postale werkzaamheden het kantoor (in Amsterdam tenminste) van 8,30 tot 8,30 is geopend gaat bij het postwisselloketje het deurtje om 2,30 reedk dicht. Een geldzending kan even zeer spoed vereischen als een brief, te meer waar de bestelling toch al iets langzamer gaat. Maar zelfs een postbewijs is dan niet meer te krijgen, hoewel de verzending daar van toch geheel als brief geschiedt. Een reiziger, die na dien tijd een postwissel ont vangt, kan daardoor misschien niet afreizen en de dwang, dat alles voor 2,30 moet af- geloopen zijn brengt zulk een toeloop naar de loketten, dat men op ’t hoofdkantoor tegen 2 uur soms een halfuur moet wachten voor men geholpen is. ’t Heeft niets met de politiek te maken, maar als de nieuwe minister de postkantoren voor geldzaken op gelijke uren opende en sloot als voor andere post-aangelegenheden zou hij velen daarmee verplichten. Jacht-akte. Kobus woont op een wildrijk jachtterrein, geheel door dennenbosschen om geven, in de Meierij van ’s Hertogenbosch. Geen wonder, dat hij lust gevoelt, om zonder gevaar van proces-verbaal, een konijntje te snappen. Hij vraagt een „machtiging op schadelijk wild” aan en ontvangt na eenige dagen een gedrukt stuk. Met dat stuk gaat Kobus op jacht en menig konijntje schiet hij neer. Wel ontmoet hij nu en dan een jachtop ziener, doch deze is reeds tevreden, als hij 't bewijs van Kobus ziet; geen, die ’t nader bekijkt. Zoo heeft hij een jaar gejaagd en gaat nu naar zijn burgemeester om ver nieuwing zijner machtiging te krijgen. Deze ziet ’t stuk in en deelt den ontstelden jager mede, dat zijn „machtiging” niets anders is dan een... afwijzende beschikking. De moraal is van de Ned. Jager-. Jacht opzieners 1 stelt u niet met het zien van een stuk papier tevreden. Leest zoowel machtiging als akte, en let dan vooral ook op het jaartal Mollenvangst. Uit Friesland worden tegenwoordigduizende mollenvellen naar Rotterdam verzonden. De vraag is zoo groot, dat het aanbod nog te klein is. Die vellen, uitsluitend bestemd voor Engeland, waar men er bont van maakt, worden tegenwoordig betaald met 9 a 10 ct. per stuk. Menig arbeider verdient met mollenvangen een flink loon, want ook de boer, die deze djeren uit het land wil missen betaalt voor iedere mol 5 ct. Een arbeider verdiende daarmee verleden week ruim f 40. Men vangt ze met knippen en honden. De tegenwoordig in onze provincie rond trekkende Zigeuners of te wel Magyaren arri veerden Donderdagmiddag te Buitenpost. De ontvangst zal hun zeker niet zijn meegevallen. Ze mochten zich slechts onder politie-toezicht in het dorp bewegen en werden reeds den- zelfden avond van een vrijkaart voorzien om een paar stations verder te trekken. Rooken op de fiets is gevaarlijk. Dit ondervond Zaterdag j.l. een heer die op reis was naar Behagen. Tegen een ste- vigen wind intrappende, had hij zijn aandacht enkel bij de fiets, totdat hij op herhaald gegil van eene vrouw omkeek en afstapte, bemerkende dat hij aan een kant zoo ongeveer in brand stond. De vrouw die hem opmerkzaam had gemaakt hielp mee blusschen en nadat cape, jas, vest, en borstrok gedoofd waren, half verbrande kleeren de zich te Schagen van nieuw Dezer dageu kwam van het „geheime comité” een boodschap, dat als men tegen 2 uur ’s namiddags iemand van de redactie zou willen sturen, hij mooie copie zou kunnen krijgen. Natuurlijk ging er een jong journalist, in’t blijde vooruitzicht op een heerlijk relletje op af. Hij wachtte en wachtte, wel tot vier uur toe, maar er was niets buitengewoons geschied. Behalve dat hij uit verveling ook maar... eens was gaan dobbelen en een tientje had verloren. Ontvlucht in een ton. Zondag werd te Parijs de bekende Russische revolutionnair Gersjoeni begraven. Van zijn vlucht indertijd uit Siberië wordt het volgende verhaal in herinnering gebracht. De gevangene had op gemerkt, dat een der bewakers niet, zooals de anderen, steeds zijn sabel in de vaten met kool voor de gevangenen stak, om te onderzoeken of er ook iets verdachts in zat. Eens kwam er weder een vat met kool, toen deze bewaker dienst had. Snel werd de kool er uit gedaan, een opening in het vat ge maakt, en toen verborg Gersjoeni zich in het vat. Op zijn hoofd werd een blikken schotel gezet, om te voorkomen, dat de bajonetten of sabels van andere bewakers hem wellicht zouden kunnen kwetsen; het vat werd dicht gemaakt en werd uit de gevangenis naar Ilepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Heden Dinsdag werden alhier ter markt verhandeld ongeveer 200 kievits eieren, waarvoor van 45 tot 50 cent per stuk werd betaald. Op het 5-tal, ter beroeping van een predikant bij de Doopsgez. gemeente te Haarlem, komt voor de heer ds. V. Loosjes alhier. De „onder de streep” schrijver van ’t Alg. Handelsblad schrijft: Jaappie Kelder. Wie Jaappie Kelder is? ’n Ongelukkige stumperd, die in Purmerend woont. Hij is ruim dertig jaar oud, voor drie kwart blind en scheef gegroeid in den rug. Reeds in z’n jeugd toonde Jaappie aanleg voor muziek en daarom kocht z’n moeder ’n harmonikaatje voor hem; Jaappie werd ouder en ’n grootere werd aangeschaft. Het spel nam al hoogere vlucht. Wat ’t wonderlijkst was, Jaappie speelde niet met z’n vingers, zooals ’t behoort, maar alleen met den duim en de muis van z’n hand. Of muziekmannen hem al herhaaldelijk op ’t verkeerde daarvan hadden gewezen. Jaappie hield z’n eenmaal aangenomen methode vol. Op de volle hoogte van zijn muzikaal kunnen bespeelde hij ten laatste een har- monika, genaamd drierijïge met alle bassen. De passagiers van de Nieuwedieperbooten kennen hem reeds jarenwant zoo gauw de boot te Purmerend in de groote sluis van ’t Noord-Holl. Kanaal ligt om te schutten, of hij is er steeds, om hen van z’n kunst te doen genieten, in ruil voor centen, dubbeltjes, kwartjes. Hij is nu in eens ook buiten Purmerend beroemd geworden. In „Plancius” te Amsterdam werd giste ren Harmonika-wedstrijd gehouden. Natuur lijk ging Jaappie er heen. Baatte ’t niet, ’t schaadde ook niet. Maar kijk, daar verspreidt zich gisteren namiddag door Purmerend de heugelijke tijding, dat haar kunstenaar in een van de afdeelingen den eersten prijs en nog boven dien den eereprijs heeft behaald. Twèe me dailles en een lauwerkrans Toen hij met de tram van half acht in z’n geboorteplaats terugkeerde, was hem een eere-ontvangst bereid. Zoo zijn ze in Pur merend. Landauer, met twee paarden be spannen, stond gereed. Hij moest instappen en een omgang door de stad maken. In middels had men zijn woning met groen en slingers versierd en geïllumineerd. Van alle kanten, van rijk en arm, ont ving hij gelukwenschen. Vandaag gaat de burgemeester op receptie bij Jaappie Kelder. Purmerend eert zijn groote burgers I Bolswardsche Courant I 1 V. hTilinllW Is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1