47ste Jaargang. 1908. No. 28, Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r Zondag 5 April. Voor het Kantongerecht VOOR BINNENLAND. Bolswardsche Courant Afzonderlijke t S.D.A.P. niet bijwouen. d. PI. te Winsum had 28 toplicht op de stoomboot, op, die hem droge klee- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 5 Cent. was al eenigen van brandkranen, afslui- A. Bruijer Co. te Mainz Een Zondagsavontuur In den tegenwoordigen tijd als een jonge ling een meisje bezoekt dat eenige uren in den omtrek woont, wordt deze reis meestal per fiets ondernomen. Zoo ook den vorigen Zondag. Uitgedost in een splinternieuw pak begaf een 19 jarige jongeling (de naam zullen we maar niet noemen) zich in den namiddag per fiets naar zijn geliefde, om daar eenigen tijd met minnekoozen en praten door te brengen. dat mocht niet zei de politie, de wegwerker kreeg daartoe last. De heer Kantonrechter zegt aan bekl. dat maar had moeten zorgen, dat was om de paarden te houden of Het bevuilen men het over geloopen om even dwars over te van er om heen. Eisch f 1 den leeraar, door boekenkast, zulk hadden bereid. Velen wenschen hem en zijne echtgenoote alle heil op hun verderen levensweg. Friso. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10.,Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek. Gisterenmiddag had vrouw Sch. alhier, in de pastorie der Doopsgez. Gemeente ’t ongeluk van de trap te vallen, toen zij met een leuningstoel naar boven ging. Be wusteloos werd ze opgenomen. Dr. P., die Ditmaal was het beiden zeker best bevallen, Zitting van Vrijdag 27 Maart 1908. Slot. 24. S. S. te Hijdaard had 12 Feb. een hond onder de kar zonder muilband. Eisch f 3 of 2 dagen. 25. 2. aan voor 3. ters enz. voor 4. Het leggen van buisleidingen aan George Wilson te’s-Gravenhage voor f 30,036. 5. Het bouwen van den watertoren aan Jac. Waaijer en J. Schuurmans te Medemblik voor 1 29,876. Gaasterland, 1 April. Wij vernemen, dat de nieuwe eigenaren van de bezittingen, vóór den verkoop aan de N. V. Maat schappij Gaasterland” toebehoorende, zich alhier metterwoon zullen vestigen. Gaaster land zal dus wellicht 1 a 2 buitenverblijven rijker worden; of de eigendommen in gelijken zin als tot heden geëxploiteerd zullen worden daarvan is, al verwacht men het, op moment niets bekend. Heidenschap. Dat de tijden veranderen en met haar de gewoonten zal wel niemand willen betwisten, doch wat hier onlangs gebeurde overtreft zeker veel. Ging men vroeger steeds liefst in den vroegen morgen eieren zoeken, dezer dagen zagen we dit iemand ’s avonds in halfdonker doen, bij het licht van een fietslantaarn. Workum. Zondag j.l. was het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente gevuld met een belangstellend publiek. De heer T. H. Sieme- link, sedert 1890 predikant bij deze gemeente nam afscheid wegens zijne beroeping bij de Gemeenten Goes en Vlissingen. Als tekstwoord had hij gekozen Numeri 6 vrs. 24: De heer zegene U en behoede U. Uitvoerig stond hij stil bij het leven en streven van Gemeente en leeraar, hij hoopte dat hetgeen bij de Gemeente op den voor grond staat, de godsdienst des harten te be waren en in het leven te openbaren, kan het zijn tot verheerlijking van Gods Koninkrijk steeds moge blijven bestaan en worden ver sterkt. Ten slotte werden nog velen bedankt met wien spreker had samengewerkt, de tegen woordige en vroegere leden van den Kerke- raad, altijd zoo welwillend gezind, de ambts broeders en Kerkeraadsleden van elders over gekomen, de organist, wiens spel ter bege leiding van den zang zijne prediking zoo dikwijls had aangevuld, en versterkt en in ’t bijzonder nog een woord van dank aan zoovele gemeenteleden die hem, den scheiden- een geschenk, een fraaie een hartelijke verrassing want het gewone scheidingsuur tijd gepasseerd. Doch na zulk een paar aangename uurtjes bij zijn geliefde doorgebracht te hebben, wordt de reis naar de ouderlijke woning door den jongeling ondernomen. Omdat het nacht en pikdonker was, werd de lantaarn aangestoken en moedig het ros bestegen. Doch waarschijnlijk nog geheel onder den indruk van het aangename zoo pas genoten, peddelde bedoelde jongeling het dorp Parrega binnen, maar o noodlot, mist op eens den vasten weg en plomp daar lag hij met fiets en al te water, nabij de herberg „De drie Botten” aldaar. Geschrokken door het koude element, zwom de moedige jongeling naar den wal en wist zich op het droge te werken. Daar stond hij, klets nat, midden in den nacht, waarheen zou hij zijne schreden richtten Een bakker in de nabijheid was op de meest liefderijke wijze van deren voorzag en hem inwendig verwarmde door het aanbieden van een kop warme koffie. Aldaar werd gewacht zoolang de dag aan brak, waarna het rijwiel uit het natte element werd opgevischt en de reis verder naar huis op de fiets werd volbracht. Alzoo eindigde deze vrijage met een be dorven pak kleeren en ook schade aan de door het water bedorven fiets. De Banier. Een „als heer gekleed persoon” ver voegde zich naar het Vad. meldt, bij een weduwe in de Falckstraat in Den Haag. Hij beweerde te behooren tot de politie en liet daarop even iets zien, wat een penning moest verbeelden. Hij kwam een verschuldigde som van ongeveer f 43 voor cassatierecht opvorderen. Maar de juffrouw was zich van geen schuld bewust en weigerde beslist om iets te betalen. Nadat het heerschap nog moeite had gedaan om iets los te krijgen van de som, wat evenmin gelukte, verliet hij de woning onder bedreiging, dat haar inboedel zou worden verkocht. Van een en ander is aan de politie kennis gegeven. Gisteren is in zijn woning aan de Nieuwe Kerkstraat te Rotterdam aangehouden de koopman A. V., die bij een familie in de Avenue Concordia een partijtje blauw aarde werk heeft verkocht, voorgevende dat het oud Delftsch aardewerk was. Later is ge bleken, dat het imitatie Delftsch is. Wegens bedrog is tegen dien koopman proces-verbaal opgemaakt. N. R. Ct. In het keukentje van een bewoonster van de Cornelis Anthoniszstraat te Amsterdam ontstond Woensdag brand, doordat de. vlam in de elastieken slang van een gastoestel was geslagen. De keuken stond in een ommezien in brand en terwijl de brandweer gealarmeerd werd, kwamen de menschen van de straat te hulp. In hun onstuimigen ijver om te helpen, begonnen zij maar aanstonds den in boedel te redden. De meubelen en alles wat er verder maar voor ’t grijpen was, werd door de ruiten heen op straat geworpen en naar den overkant gedragen. De bewoonster stond machteloos tegenover dezen reddings- ijver, die volkomen overbodig was, want het brandje bleef tot de keuken beperkt en zij moest het aanzien hoe de beide kamers, waar geen zweem van brand te bekennen was, geheel werden leeggedragen en hoe haar boedel daarbij werd gehavend. Toen de brand weer kwam, waren de redders verdwenen. Het brandje werd spoedig gebluscht. N. v. d. D. De twee Duitschers, te Nijmegen aan gehouden omdat in hun bezit werd gevonden een groote hoeveelheid tafelzilver uit een villa te Düsseldorf ontvreemd, zijn na door een directeur van politie uit Dusseldorf te zijn verboord naar Arnhem overgebracht om te worden uitgeleverd. Met hen is naar Arnhem overgebracht zekere N., ook een Duitscher, die zich in deze zaak aan heling zou hebben schuldig gemaakt. Zij beweren het zilverwerk aan het station te Düsseldorf van een hun onbekende te hebben gekocht. Een deel der gestolen voorwerpen is te Kranenburg in beslag genomen. Naar vernomen wordt, vertrekt mr. P. J. Troelstra, weldra, tot herstel van gezond heid, eenige weken naar het buitenland. Hij zal daarom het aanstaande Paaschcongres der SI) A P nipt kna-niipri de boer dan er iemand de wielen schoon te maken, van de wegen is verboden. Eisch f 10 of 3 dagen. 32. H. B. te Hartwerd had 28 Febr. te zware vracht op den melkwagen naar ver houding der breedte van de wielbanden. Eisch f 10 of 5 dagen. 33. B. Sch. te Franeker had 25 Febr. op zijn stoomboot, die in de Sneeker-Franeker zeilvaart onder Welsrijp onder stoom voer, geen toplicht en geen vóórlicht. Eisch f 6 boete of 6 dagen hechtenis. 34. H. R. te Bolsward had 29 Febr. in de vaart te Burgwerd geen licht op zijn schip. Eisch f 3 of 2 dagen. 35. G. v. Febr. wel een maar het 2e of vóórlicht ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. 36. J. N. te Bolsward reed 29 Febr. 's avonds 7 uur met een handkar over straat, doch het voorgeschreven licht ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. 37. A. T. te Bolsward reed dieuzelfden tijd met een hondenkar met 3 honden be spannen en ook hier ontbrak het licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 38. M. T. te Pingjum had 29 Febr. zooveel melkbussen op den wagen, dat de inhoudsmaat 930 liter bedroeg. Hij mocht er niet meer dan 800 liter hebben. Bekl. is aanwezig en heeft eerstens aan merking op het aangegeven getal bussen of eigenlijk niet op het getal maar wel op de aangegeven grootte. Hij heeft tevens een briefje van al de boeren waarvan hij de melk vervoerde en dan blijkt dat hij slechts 666 liter melk op zijn wagen had. De marechaussee zegt: „Het getal kannen en ook de grootte er van is juist opgegeven, maar bekl. gooide, toen hij mij zag naderen, er gauw wat kannen af, die stonden toen op den weg. Er was een boodschap van de fabriek uit door jongens naar de melkrijders gezonden, dat de marechaussees er waren.” De heer Kantonrechter is hierover veront waardigd en zegt dan dat dit briefje van de boeren nu een bedenkelijke zijde krijgt en geeft het hem dan ook direct terug. De ge meenten hebben groote onkosten aan de wegen en als nu de beambten bemoeilijkt worden, om de overtredingen te constateeren, zal dit aanleiding kunnen geven om gestrenger óp te treden. Bek], antwoordt hierop zoo wat ontwijkend, dat er een jongen aan kwam was niet zijn schuld. De marechaussee zegt nog, dat de wegen dien morgen wegens gevallen sneeuw zeer zwaar reden en de paarden hun vracht soms haast niet konden trekken. Bekl. antwoordt nog, dat dit niet op hem toepasselijk is, hij had er twee voor. Hij meende de waarheid te moeten dienen en daarom heeft hij doen constateeren dat hij niet te veel melk had. Eisch f 10 of 5 dagen. 39. J. B. te Schettens is 29 Febr. ook bekeurd wijl de maat zijner melkkannen het maximum overschreed. Bekl. is tegenwoordig en bekent. Omdat het dien morgen gesneeuwd had, had hij de kar niet achter den wagen, want dan was de vracht voor het paard te zwaar. Hij had anders altoos de melk op twee voertuigen. Eisch f 10 of 5 dagen. 40. E. M. te Makkum heeft 2 Maart een daartoe niet bestemde plaats als urinoir gebruikt. Eisch f 1 of 1 dag. 41. 8. A. te Makkum heeft over het grasperk te Makkum geloopen. Zij want het was eene vrouw moet dit boeten met f 1 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 10 April a.s. inmiddels geroepen werd, oordeelde opname in ’t Ziekenhuis noodzakelijk, waar de on gelukkige tengevolge schedelbreuk heden morgen half zes overleed. Heden morgen had een knecht van de meelfabrikanten Zwart Co., S. W’t ongeluk met zijn hand bekneld te raken in de koekpers. Met een zwaar verwond lichaams deel is hij naar 't Ziekenhuis vervoerd. Naar men ons mededeelt, worden in de Zondag in de Ned. Herv. kerk te houden godsdienstoefeningen des morgens 78 vrij zinnige en ’s namiddags 78 rechtzinnige lid maten bevestigd. De verschillende werken ten behoeve der te maken drinkwaterleiding alhier, waar van de aanbesteding op 21 Maart j.l. heeft plaats gehad, zijn thans gegund aan de laagste inschrijvers en wel: 1. Het maken van gebouwen enz. en ’t uitvoeren van grondwerken op het terrein der prise d’eau, benevens het graven eener opvaart en het maken van een kunstweg, aan Tj. D. Wijma te Leeuwarden, voor f 69,500. Het leveren van buizen en hulpstukken R. 8. Stokvis Zonen te Rotterdam f 56,486,38. Het leveren aan j f 6976,25. Het leggen J. S. te Bolsward had 21 Feb. zijn kar met honden bespannen, onbeheerd op den Tjerkwerder weg staan. Eisch f 3 of 2 dagen. 26. J. J. te Ferwoude reed 20 Feb. bij den zeedijk nabij Makkum met een kar bespannen met 3 honden. De eene hond wilde niet naar den zin van zijn baas, en werd daarom eens ferm afgeranseld. Met een stok sloeg hij het dier op den nek, de stok aan twee stukken, en daarop schopte hij het beest tegen den buik en den kop, en sleepte het toen jankende een eind mee aan een ketting. De veldwachter die daar gelukkig dicht bij was, had de mishandeling gezien en kwam het jankende dier in be scherming nemen. De baas kreeg procesverbaal opgrond van Art. 455 van strafrecht. Bekl. is thans tegenwoordig en zegt dat de hond niet wilde trekken, en hij hem daarom moest afstraffën. Geschopt en gesleept heeft hij hem niet. De verbalisant, die afwezig was omdat hij een minderjarige bekl. moest ophalen, kwam nog juist binnen, toen deze zaak behandeld werd. Deze beambte verklaarde, dat de feiten zich juist hebben toegedragen als in het verbaal omschreven staat. Eisch f 10 of 3 dagen. De Kantonrechter waarschuwt nog dezen bekl., dat ingeval hij later weer voor der gelijke dierenmishandeling hier terecht moet staan, hij hem het maximum straf zal toe dienen. Bekl. blijft ontkennen dat hij den hond geschopt heeft, en de stok die heet stuk geslagen te zijn, dat was ook zoo erg niet, er was een klein stukje af. Als de honden hun werk goed doen, behandelt hij ze ook goed. Die hond was onwillig en hij heeft hem dan ook v^n de hand gedaan. 27. A. J. V. te Koudum lag met zijn schip aan den wal, toen er een ander schip voorbij moest. De politie gelastte hem even te verhalen, om dien anderen schipper te laten passeeren, maar hij was hierin onwil lig en voldeed niet aan het bevel hem ge geven. Hij is thans afwezig maar heeft den heer Kantonrechter een briefje geschreven, waarin hij als reden zijner weigering aangeeft, dat hem een ligplaats werd aangewezen in een wijk die verboden ligplaats was. De politie ontkent dit, hij kon in het gemeentevaar- water blijven, en kon ook terstond wel weer op zijn oude plaats gaan als dat andere schip voorbij was, maar hij was onwillig en vloekende gaf hij te kennen, dat hij geen zin had, zijn ligplaats te verlaten voor een ander. Eisch f 5 of 3 dagen. 28. 8. Y. onder Allingawier heeft te Makkum op het grasperk geloopen. Eisch f 1 of 1 dag. 29. M. F. te Makkum heeft ook een proces hiermee opgeloopen. Bekl. is tegen woordig en zegt dat hij wel dwars over het plantsoen is gegaan, maar op gras heeft hij niet geloopen. De grond was zwart, en hij heeft ook slechts 2 stappen dwars over gedaan, want hij moest aan den overkant zijn, daar stond iemand te wachten dien hij moest spreken. Hem wordt beduid, dat wil plantsoen goed houden, er niet mag worden. Er wordt daarom ook door de politie de hand aangehouden, want het is daar dikwerf gebruik gaan, inplaats of 1 dag. 30. J. B. te Makkum idem. Eisch idem. 31. M. v. d. W. te Wons reed 26 Febr. met een ierkar langs den weg. De wielen waren door het vuile landpad zoo met modder bedekt, dat de weg er door bevuild werd, zoover hij dien passeerde. De politie kwam er langs en volgens de gemeenteverordening werd procesverbaal opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig eis zegt, dat hij de paarden niet kon houden bij den dam, om eerst de wielen schoon te maken. Hij had plan den weg weer schoon te maken, maar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1