Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Firma H. DO] 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 30. Amsterdamsche Beelden. Jenever, Brandewijn, Flad op vierkante Samos en ijn, köüub Madera en Portwijn Zondag 12 April. Voor levering beveelt ziek Ingezonden. VOOR breeden, XXXII. voor doet ondanks en La ?- Doch nu vragen wij voor ^ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. mevr. ver- De (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van zijn vader gespeeld heeft, is in ons land geen plaats. Te Jraneker heeft men aan de Stadsgracht (Zuidzijde) voor eene belangrijke som, een groot huis met vergunning aangekocht alleen met het doel om dit en nog een paar huizen af te breken en daardoor eene straat te ver- Mijnheer de Redacteur 1 Zijn er in Bolsward geen krachtige jonge mannen met goeden wil en helderen blik in de toekomst, om te voorkomen, dat de Noord zijde onzer stad gedeeltelijk voor alle gebruik wordt afgesloten Voorloopig blijft Adolf in elk geval hier. Want van de planken van het Rembrandt- theater zal hij verdrijven de Wiener Madel, Bioscopische films, jongleurs en humoristen. Hij gaat daar nu verder Shylock-ken. En uit weinig artistieken-concurrentiezin meent de oudere Shylock, Louis Bouwmeester hem in de wielen te moeten rijden, door daar nu eveneens //de Koopman van Venetie* te gaan spelen. uKooplieden* moeten concurreeren, dat klopt... ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rei bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Rust roest. Ongebruikt zijn hier groote en middelmatige talenten versleten. En buiten het Leidscheplein zijn ze soms geknakt, voor minderwaardig werk pasklaar gemaakt door den strijd om het bestaan. ’t Is misschien niet patriotisch maar wil men Adolf eerlijk raden, men wijze hem, die door een toeval ook buiten onze grenspalen kan schitteren, op onze groote zangersUrlus, Albers en allen wier kunst internationaal is. Maar scherts ter zijde. Bouwmeester cadet (voor ’n verwarring met andere jonge telgen van het huis Bouwmeester vrees ik in het geheel niet) zou alleen een hem waardige plaats kunnen vinden bij het Nederlandsch Tooneel. Maar het denkbeeld, dat een zoo jonge man zich daar levend zou moeten zich daar levend begraven, is niet erg aanlokkelijk. sterk afgegeven op de Beheer als sommigen dat artisten nu Het praatje, dat zij bij van Lier is uit den duim gezogen en is het gerucht valsch dat i LierCuypers dat gezelschap zou laten. Doch dit doet minder ter zake, hoofdzaak is dat elk, een enkele uitzondering daargelaten, die een gaatje weet te vinden, weg gaat. Ik heb een dame gekend op rijperen leef tijd, die ook aan de Kon. Vereeniging was verbonden. Had ze vroeger bij kleinere gezel schappen een eerste rol gespeeld, in plaats van als een soort 2e moederrol te fungeeren, kreeg ze weldra weinig meer te doen dan figuratiewerk. Maar het geld was in verhou ding goed en vast. Eenige jaren bleef ze martelen ter wille van haar zoon, wiens opleiding geld kostte. Maar als ze moest naar de repetitie bf de voorstelling bf de reis, was 't haar alsof ze in een grafkelder werd opgesloten. Eindelijk was ze vrij. Haar zoon kon op eigen beenen staan en hoewel ze al diep in de vijftig was, liet zij haar mooie en vaste geld in den steek, en ging... naar Amerika waar ze nu lezingen houdt in de Hollandsche clubs. om de toegang tot het midden der stad te vergemakkelijken en voor handel en wandel open te stellen. Waarom legt men zich hier, als gemoede lijke en recht tevredene Burgers bij de pakken neer Bolsward zal er nog zijn, als wij er niet meer zijn. Het plan der gasfabriek wat nu zal worden uitgevoerd, biedt volkomen zekerheid, dat men voor 20 a 25 jaar klaar is, zoodat het met vertrouwen kan worden aangenomen, zóó staat er in het raadsverslag, en dit werk moet p. m. een ton gouds kosten. Wat is 25 jaar spoedig om. Geen enkel Raadslid is met dit besluit beslist tevreden, maar allen hebben met tegenzin (misschien met een zucht) voorgestemd. Het is als of men een ongeneeslijke zieke zijn smartvol leven nog 25 jaren tracht te rekken, en zich getroost daarvoor veel geld uit te geven, dat geheel verloren is, als de patient zijn laatsten adem uitblaast. Zou er geen kans zijn op radicale genezing, door b.v. een flink stuk van het land tegen over de van den Oever-steeg, aan de stads gracht, aan te koopen of ergens anders eene geheel nieuwe fabriek te bouwen en daar ééns zooveel geld aan te besteden en de termijn van aflossing te verlengen Zuinig heid bedriegt de wijsheid en wat er nu nog staat van de gasfabriek heeft ook nog waarde, Over het verschil tusschen talent en genie is veel gesproken en geschreven. Maar beter voelt men het reuzen-onderscheid, als men een voorstelling bij woont gelijk Zaterdagavond in het Paleis voor Volksvlijt werd gegeven. Wat Baar voor de oogen van het verbaasde publiek werd vertoond, was een wonder, wonderlijker dan te tooverballetten, die een kwarteeuw terug in deze, maar toen grootere zaal werden afgespeeld, een genie, dat oprees te midden van meer of minder talentvolle menschen: de nieuwe Bouwmeester. Die avond was een evenement. Adolf Bouwmeester... een wonderkind... te vergelijken met de muzikale wonderkinderen. Ik durf het niet te zeggen, ik acht mij niet bevoegd muzikale virtuositeit noch bij ouderen noch bij jongeren te beoordeelen. Doch als ik goed begrijp, zit bij een Mozes Mirshy in de eerste plaats voor het wonderlijke, de goede techniek, de knapheid, het vlug en goed bestudeerde dus. Maar daarin zit het hem bij dezen nieuwen Bouwmeester niet. Het moge de klap op de vuurpijl geweest zijn, toen Shylock na de ontzettende rechtbank scène, van z’n Portia den tooneelkus of liever den rollen kus ontving... als jonge jongen in ’n zwart pakje, ook zonder die belrekkelijke verrassing was zijn spel imponeerend genoeg, iets wat men alleen van z’n oom Louis of misschien van Louis de Vries had verwacht of, zoo hij nog geleefd had, van wijlen zijn vader. Ik heb /Frits* in de laatste periode, toen hij met den heer Frank, directeur van het Grand Theatre was, in een dramatje zien optreden, dat zooiets heette als Het systeem van prof. X. Het stelde voor een bezoek aan een krankzinnigengesticht, kort nadat de krankzinnigen den directeur en de bewakers hadden overvallen. Nadat de eersten zich een tijdlang voor het personeel weten te doen doorgaan ontpoppen zij zich langzamerhand in hun werkelijken aard. Frits Bouwmeester speelde voor den grooten en gevaarlijken gek, die zich als de directeur voordeed. En hij speelde zoo dat er een rilling van ontzetting liep onder de toeschouwers, dat de meest aan tooneelspel gewone bezoeker na afloop nog lang onder den indruk bleef en de zenuwachtige er ’s nachts van droomde. Juist zoo iets ontzettend-realistisch gaf de jongste Bouwmeester Zaterdagavond. Dat was geen aangeleerde kundigheid, geen welverzorgde uitspraak of keurige tooneelschoolmanieren, dat was geniaal. Alleen één zaak was te betreuren, dat hij Duitsch sprak. Daaronder leed de natuurlijk heid van den dialoog, die soms.op een keurig spelletje leek. Te verontschuldigen was het want //Adolf" is reeds op 15-jangen leeftijd naar Keulen gegaan, naar de tooneelschool, terwijl hij tevens kleine rollen speelde in den Stadsschouwburg aldaar. Nu als jongen van 18 is hij regisseur en le karakterrol aan het theater van St. Gallen in Zwitserland. Hij is dus als journalist geheel verduitscht, maar jammer was het. Het eenige jammer trouwens dat men kon hooren want de voorstelling als geheel stond ook zeer hoog. Al was ’t slechts door de blijkbare toewijding, waarmee de leden van het Amsterdamsch Tooneelgezelschap bun uiterste best deden niet al te sterk tegen den grooten jeugdigen gast af te steken. Het allerbest slaagde hierin mej. Mary Beek man, wier Portie op een hoogte stond, waardoor het niet louter beleefdheid was, dat het publiek haar vele malen in de toejuichingen aan het slot deed deelen. Doch nu vragen wij ons af waarom kwam Adolf Bouwmeester tot ons? Uitsluitend om te laten zien hoe ’n veel-belovend en reeds veel-presteerend landgenoot we hebben ver loren. Of zou, om met Gijsbrecht van Amstel te spreken //de liefde tot zijn land* hem zoo sterk zijn //aangeboren" dat ook hij ten koste van eigen toekomst en fortuin ons zijn kunst zal willen brengen? Ik zou er Holland mee feli... doch hem zelf mee moeten condoleeren. Want voor een artist als hij, die in ’t afge- loopen seizoen Henschel, NarciSs, Lodewijk XV Cyrano, Hamlet, Jago in Othello, Gesler in Willem Tell, Franz Moor in De Roovers en de titelrol in Gringoire (als een) succesrol Ik heb nooit zoo heeren Raden van mijner collega’s. Ik weet, ook niet de gemakkelijkste menschen zijn om mee om te springen en billijk het vol komen, dat zij zich de macht niet uit de handen laten nemen. Maar het blijkt toch uit alles dat slechts weinig tooneelisten liefde gevoelen voor de Koninklijke instelling, waarvan slechts één zaak hen dierbaar is: het lieve geld. Bouwmeester gaat weg de moeite door kunstvrienden aangewend al bitter weinig om weer terug te komen. Roche en Meijer zochten een gaatje in Brussel of Antwerpen, zonder het te vinden, Kreeft gaat willens en wetens een meer dan onzeke- ren toekomst tegemoet. Mevrouw Holtrop klaagde sterk het vorig jaar en haar klachten werden vooral door de Haagsche abonné’s sterk gesteund. Mevr. MannBouwmeester gaat misschien ook weg, ondanks haar reuzen salaris, zou komen, eveneens van zoeken van die eieren op hunne eigendommen verboden hebben en de politie daarop toeziet. Witmarsum, 8 April. Heden was hier in een der lokalen van de Opeub. School ten toonstelling van de voorwerpen, vervaardigd op den 2en houtsnijcursus vanwege het //Nul", waaraan een twintigtal jongelingen en jonge dochters hadden deelgenomen. De werkstukken waren over het algemeen keurig afgewerkt. Tijdens de tentoonstelling, die zeer druk bezocht was, kochten eenige vreemdelingen verschillende voorwerpen. De leerares, mej. N. Lettinga van Berlikum heeft alle eer van haar werk; de leerlingen vereerden ook nu weer haar een blijvend aandenken. De heeren, die van wege het z/Nut* de zaak regelden, verdienen een woord van dank voor hunne vele bemoeiingen. Door onbekende oorzaak zijn gister middag om half vijf twee werklieden, die aan een perceel op de Keizersgracht bij de Runstraat te Amsterdam op het dak bezig waren met herstelliugsvierk, in de snijding gevallen tusschen dit en het belendende huis. Dadelijk werden pogingen aangewend om de mannen uit hun benauwde positie te verlos sen, wat geruimen tijd kostte wegens de engte van de snijding. Nadat de ongelukkigen met behulp van touwen over de schutting in een tuin waren binnehgebracht, zijn ze aanstonds per brancard naar het Biuneu-Gasthuis ver voerd. De toestand van een hunner is zorg wekkend. Over het spoorwegongeval nabij Breu- kelen valt het volgende te vermelden De 25-jarige Hein en de 23-jarige Pieter Kroon, landbouwerszoons te Kortwijk, waren met paard en wagen varkens gaan verkoopen te Breukelen en reden met den ledigen wagen naar huis terug. Toen zij den overweg pas seerden van de spoorbaan (de slagboomen waren geopend) zagen zij plotseling den trein van 12.03 van Breukelen op zich aanvliegen. Voor zij den tijd hadden zich te herstellen van den schrik, waren zij aangereden en zoo goed als vermorseld. Meer dan 15 Meter zijn j zij weggeslingerd. De trein hield onmiddellijk stil en zette de reis voort toen de lichaams- overblijfselen waren weggeruimd. Het paard was ook op slag dood en de wagen was in tweeën geslagen. Een eind verder vond men de beide voorwielen. De lijken zijn naar de machineloods te Breukelen vervoerd. Op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde werd de dienst voor de slagboomen aan den overweg waargenomen door een overwegwachteres, die onmiddellijk in haar functie geschorst is. Zij beweert geen signalen gehoord te hebben die de aankomst van een trein behooren aan te kondigen. (Hdbl.) Een slecht middel. Gistermiddag vervoegde zich ten kantore van den deurwaarder B. den Boer te Oud- Beierland een vrouw ter voldoening eener schuldvordering ten laste van haar man, groot f1223, waarvan de deurwaarder het stuk ter invordering onder zich had. Nauwelijks had de deurwaarder het stuk te voorschijn gehaald of de vrouw rukte hem het uit de hand, scheurde de onderteekening er af en slikte dat stuk in. Dadelijk deed de deurwaarder aangifte en werd door den kantonrechter het overgebleven stuk in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Een wilde stier in huis. Gistermorgen rukte een stier die naar de veemarkt te Leiden zou worden vervoerd, op de Haven aldaar los, vloog als bezeten de Haarlemmerstraat op sloeg er een zijstraat in en trok door een openstaande deur aan de Voldersgracht een woning binnen waar het woeste dier letterlijk alles vernielde. De menschen konden zich nog juist uit de voeten maken. Toen het zijn woede aan onschuldig huisraad had gekoeld liet het dier zich weder gedwee meevoeren. De heer den H., hoofd der school te Nieuwaal, moest een knaap, landbouwver- lof weigeren, daar hij te veel willekeurige verzuimen had. De vader, den heer H. op een weiland aantreffende, terwijl deze bezig was planten te verzamelen, begon op te spelen, vervolgens te dreigen en viel ten slotte voornoemden heer den H. aan. Ern stig mishandeld, met een blauw oog, ging de heer den H. huiswaarts. Waar getuigen aanwezig waren, is van dit geval proces verbaal opgemaakt. Vigelate et orate deo conlidentis Gerhart Schimmel me fecit Daventnae 1699. Op deze klok ziet men bovendien het wapen van Work urn ter weerszijden gedragen door den Ned. Leeuw. Kleine klok. Sonder verdrieten dede die stadt Worcum mij vergieten door Hendrik Wegewart op dat pas a s doen ik acht iar toe voren vergoetn Anno 1616 in Aprillus. w Verder aan de eene zijde het wapen van Workum met jaartal 1616, en aan de andere zijde het wapen van Workum met Worcum. Voor de a.s. Tentoonstelling alhier werden door het Comité drie prachtige me dailles ontvangen van H. M. Koningin Wilhelmina, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en H. M. de Koningin Moeder. Ook van den heer Staatsraad, Commissaris der Koningin in de Prov. Friesland werd toezegging voor een medaille ontvangen. Gister kwam hier een telegram uit Schellingwolde dat D. Wiersma, varende bij schipper R. Bijlsma, even buiten de Oranje sluis bij Amsterdam over boord was geslagen en verdronken. Voor de familie die ruim drie jaar geleden op even noodlottige wijze een zoon verloor door het vergaan van een palingschuit, op de Noordzee, is dit opnieuw een zeer zware slag. De deelneming in dit droeve geval is dan ook algemeen. Sneek. De alhier gehouden verpachting van het grasgewas van den mac-adamweg SneekBolsward heeft voor de 6 perceelen opgebracht totaal f 311, tegen f 304,25 in 1907. Warns, 8 April. Hooge huurprijzen van landerijen I Drie perceelen weiland, eigen aan mej. de wed. A. Schrale alhier, werden dezer dagen bij briefjes verpacht resp. f 78, f 63 en f 57 per pondemaat. Weinig kievitseieren. Er worden in onze provincie weinig kievits eieren gevonden, waardoor de prijs hoog blijft. Het weer blijft te koud en de hooge waterstand heeft te lang geduurd, zoodat vele landen nog te drassig zijn. Daarbij komt, dat vele eigenaren van landen het 1 Bolswardsche Courant X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1