Nieuws- en Bolsward en Bütengewoa' P: Advertentie17^ ™an stoffen naar maa 1. Jakles, BOLSWARi 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 31. 1 UEd. dw. Donderdag BINNENLAND. naar plaatsruimte. aangesloten onder No. 4. En gij gemoedelijke, wilt gij nu onna tuurlijke kalmte een beetje afleggen, en denken, dat de lente het jaargetijde is, waarin moet gewerkt worden, voor den winter. Laat nu de Jan Salie natuur varen, werk nu er te werken valt, bearbeid het land met kracht en vastberadenheid, van welks opbrengst gij u zei ven rekenschap zult moeten geven laat ook de lentezon uw hart verwarmen en versterken, en word medewerkend mensch, lid der werkende en denkende maatschappij. en altijd de uw hart blijve Berg. Ct. IEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens -.-per regel. Overigens ^Edit blad is telefonisch Fr. Zuidwesthoek, 13 April. De wolhan delaren alhier zitten nog met hunne voorraden van het vorige jaar. Zij kochten het artikel toen op voor f 1.05 a f 1.10 per K.G. maar onmiddellijk na de levering daalde de prijs 5 a 10 cent per K.G. De kooplieden besloten toen weer stijging der prijzen af te wachten maar deze bleef uit niet alleen, maar de wol daalde voortdurend en kost thans... 50 ct. per K.G. Niemand kan besluiten tegen dezen prijs teverkoopen. Het verlies, soms honderden guldens, past deze menschen wel zeer slecht. Vele schapenhouders zijn onder deze om standigheden van plan straks hunne wol te laten verspinnen, waardoor ze toch een goeden prijs zullen erlangen; want de garens zijn en blijven duur. Lemmer, 13 April. De Durgerdammer visscher E. Zoutendijk heeft in zijn botnet een snotdolf gevangen. Deze soort visscben, die in de gematigde luchtstreek langs de kusten wel meer gevangen wordt, treft men zelden in zoo’n afmeting aan als bij dezen ’f geval is. De kop is stomp en breed; de neusgaten steken als kleine buisjes even buiten eenzaam, zonder vrienden beweegt, probeer dan eens uw zwaartillendheid af te leggen, en met een beetje lente in uw hart te ge- looven dat er werkelijk vreugde in het leven kan bestaan dat niet iedereen slecht is en niet iedereen het et op toelegt u te benadeelen. Werkelijk, neemt den mensch zoo hij is, verlang niet het onmogelijke, maar stem de snaren van uw hart zachter, en steek de hand in eigen boezem want immers wanneer zij even ongenaakbaar voor ieder blijft, is het onmogelijk dat gij medegevoel bij anderen kunt verwekken. Mag ik dus hopen dat de lentezon uw hart en neigingen opene voor het lieve leven, voor de lieve lente Ik hoop het En gij eerlijke, vlijtige, flinke man, U zegene de lentezon, tot in lengte uwer dagen. Blijf wat gij zijt werk, denk, en leef, maar ook geniet van het leven, van de wereld, van de schoonheid der natuur opdat wanneer eenmaal de wintersneeuw uw kruin zal versieren, nog altijd heerlijke, de schoone lente verjongen. Zoo zij het Een ongeluk is gisterenavond aan het Staatsspoorstation ’s-Gravenhage gebeurd. Een vrouw, die met het laatste lokaaltreintje naar Voorburg zou terugkeeren, viel van den reeds in vaart zijnden trein en geraakte onder de wielen. Vreeselijk verminkt werd zij opgenomen. Beide beenen waren afgereden en de onge lukkige moet onmiddellijk doodgebloed zijn. Een politie-agent gewond. Gisteravond hebben eenige belhamels den politieagent B. Kuiken te Leiden, terwijl hij op de Haarlemmerstraat surveilleerde en twee jongemenschen die luidruchtig waren, tot stilte aanmaande, aangevallen en over mand. De man kreeg bij deze worsteling ernstige verwondingen en zelfs werd een rib gebroken. Dr. Kruimel, die nadat K. door andere politieagenten was ontzet hem onderzocht, verzocht onmiddellijk opneming in het Akademisch Ziekenhuis. Twee der belhamels werden in verzekerde bewaring genomen, ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hepk. Eieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zooals wij eenigen tijd geleden meedeelden, was van de afdeeling Volks onderwijs alhier ’t idee uitgegaan om ouders van'leerlingen en de onderwijzers van dezen nader met elkander in kennis te brengen. Men dacht dat niet beter te kunnen doen dan door ’t houden van oudersavonden. Alzoo werd besloten. Gisterenavond nu had zoo’n bijeenkomst plaats van ouders van leerlingen van School no. 2 en ’t betrokken personeel. Onder scheidene ouders hadden aan de roepstem gehoor gègeven en tal van onderwijzers en onderwijzeressen hadden door hunne opkomst evenzeer belangstelling getoond. De Voorzitter, mr. Andrae, zette bij de opening’t doel dezer bijeenkomst uiteen en wenschte niets liever dan dat deze oudersavonden voortaan regel mochten worden. De heer 8. Noordenbos, onderwijzer aan school no. 2, zegt de Voorzitter, had zich dezen avond beschikbaar gesteld een onder werp te bespreken, waaruit, naar hij hoopt heer AoOrueirocrs. Deze begon met de beantwoording der vraag, reeds in de laatste dagen vaak aan hem gedaanwat beteekent dat briefje, ’t welk aan de verschillende ouders is gezonden. Verder had hij ’t over zaken van algemeen belang. Geen geleerd betoog wenschte hij te houden alleen zou hij zich bepalen tot enkele ge vallen uit eigen ervaring. Voorop weidde hij echter uit over drie oorzaken, die z.i. de tuchteloosheid der jeugd in de hand werkten en well.’t Slecht voorbeeld. 2. Slechte levens omstandigheden der ouders. 3. Gemis aan opvoedkundig inzicht dier ouders. Spreker eindigde met den wensch, dat de oudersavonden kunnen leiden tot oprichting van een vereeniging voor de jeugd met een minimum-contributie b.v. van een gulden, ’t Bleef niet uit, volgens spreker, of we zouden dan algemeene belangstelling krijgen, het toezicht op de straatjeugd zou er beter door worden. De Voorzitter twijfelde niet of het ge sprokene door den heer N. zal wel aan leiding geven tot het stellen van vragen. In een volgend nummer hopen we op ’t een en ander, dat toen volgde, terug te komen. Heden werden ter markt alhier aan gevoerd ongeveer 7000 kievitseieren, welke tegen 15 a 17 cent per stuk werden ver handeld. De politie legde de vorige week de hand op den 15-jarigen J. v. D. alhier, die er met een gehuurde fiets van den rijwiel handelaar Van W. van door was gegaan. Nadat ’t jongmensch met den tweewieler een reisje had gemaakt door de schoonste environs van onze provincie, kwamen er opeens zoovele mankementen aan het voer tuig, dat de reiziger maar besloot zijn paardje aan den eersten den besten smid te ver kwanselen. De „onder de Streep” schrijver van het Alg. Hdbl. schrijft. Be lijdensgeschiedenis eener Turksche Chris tin. Zaterdag kwam te Konstantinopel het stoomschip Osmanieh van de Engelsche „Khe- divial Mail Line" aan, en kort na de aan komst werd aan boord van het schip een dramatisch tooneel afgespeeld. Eenige Turk sche politie-agenten kwamen aan boord, om een jong meisje af te halen, dat weigerde mede te gaan. De Engelsche consul poogde haar te overreden geen verzet te plegen, maar zonder resultaat. Met geweld werd het meisje van boord gesleepten al hadden de passagiers nog zooveel lust de partij van het weerlooze slachtoffer te kiezen, zij moesten daarvan afzien, wijl naar de verklaring van den Engelschen consul het recht aan de zijde der Turken was... De geschiedenis van deze Muzelmansche schoone luidde aldus Zij heette Saadat, en was nu ongeveer 4 jaren geleden uit het ouderlijke huis op Kreta gevlucht; zij had een schuilplaats gezocht en gevonden bij een Griekschen priester en was te Athene opgenomen in de Grieksch-katholieke kerk. Als naaister verdiende zij het dagelijksch brood. Plotseling verscheen haar vader, die langdurige nasporingen naar zijn dochter had gedaan, en eischte haar op. Hij riep de hulp in van het Turksche consulaat te Athene en de consul wist het meisje over te halen zich aan boord van de Osmanieh, die juist naar Smyrna zou vertrekken, in te schepen. In Smyrna echter wilde Saadat het schip niet verlaten, wijl zij zich niet aan haar vader en de Turksche autoriteiten wilde toevertrouwen. Zij bleef aan boord, verklarende dat haar vader haar te erg mishandeld had om ooit weer met hem te willen samenwonen. Over Konstantinopel wilde zij naar Alexandrië vertrekken met de Osmanieh. Maar de auto riteiten te Smyrna seinden op verzoek van den vader naar Konstantinopel, en zoo werd zij daar door de Turksche politie opgewacht. En daar zij minderjarig is konden de Engel sche consul en de kapitein van de Osmanieh. haar niet helpen. In den harem van haar vader opgesloten, zal zij nu wel bitter ervaren, hoe groot het verschil is tusschen het vrije leven in een Christenland en de gedwongen opsluiting in de Turksche vrouwenverblijven. De heerlijke lieve lente, welke trots gure Oostenwind en regenvlagen, hare intrede reeds deed, zal straks, wanneer het vriendelijk zonnetje zich meer laat gelden, en groei en bloei aan bloem en plant geeft, in volle glorie heerschen. Lente heerlijke tijd tijd van liefde, geluk en leven en Zaligheid Lente voor stedelingen en dorpsbe woners de lieveling der vier jaargetijden de hoop reeds voor den herfst o, ge doet alles en alles herleven, uit den langen dood- schen winterslaap. Hoe vriendelijk toch wanneer eenspeelsch lentezonnetje, het blonde duin kust, en den wandelaar het vroolijke geklep van het dorps torentje doet hooren. Zou het dan bestaan kunnen, wanneer men zich in de heerlijke natuur beweegt, dat er ontevredenen, zwart- galligen of mistroostigen bestaan wanneer men ziet en gevoelt en hoort, hoe alles om zich heen jonge reine liefde ademt Ja, toch ondankbaarheid en menschen- haat, en zucht tot kwade neigingen, woekeren voort bij velen, in meer of mindere mate. Daar tegen vechten Zeker, dat moet men, doch moeielijk is het, die meestal aangeboren neiging op zich zelf te overwinnende winterkou in ons hart speelt zoo dikwerf de baas over de meer warme lentegevoelens die het hart, slechts voor een oogenblik dan, sneller doen kloppen. ’t Is waarlijk of men zich schaamt toe te geven, aan meer innige, meer warme ge voelens. Hoe menigmaal komt het voor, wanneer men zich verongelijkt waant, halsstarrig dat denkbeeld, met hand en tand vasthoudt, ja zelfs al wordt het tegendeel bewezen, geen stap terug wijkt, doch steeds voort denkt, met zwartgallige nurksheid, want toegeven dat men overtuigd is zou onmannelijk, zou zwak zijn. Is ’t niet zoo? Wordt zoo iets niet menigmaal verondersteld. Maar is het mogelijk, dat zoo iemand zoo koud zoo winterachtig zoo eenzaam ook met evenveel dankbaarheid het herboren leven de lente begroet Helaas, neen. Stellen wij daartegenover den meer ge moedelijke, welke in het leven, alles opneemt gelijk het gaat, en denktja ’t is nu eenmaal zoo ’t zal dus zoo moeten zijn ook en om een gewoon spreekwoord te gebruiken Gods water, over Gods akker laat loopen. Zou zoo iemand de ontkiemende lente met verheven gevoel begroeten ik geloof het evenmin, want immers: de natuur is de natuur en regelt zich zelf. ’t Is winter geweest nu ja nu is het lente en dan weer zomer, en dan weer winter en dan weer lente. Zoo gaat het maar door neen vriend, ik geloof ook niet, dat gij geniet van dien heerlijken tijd, en dat ook de lente uw hart is vreemd gebleven. Maar nu, de eerlijke de flinke man, welke door eigen kracht, zich boven den gewonen sleur der wereld weet te verheffen en zich door wilskracht door het dichtste woud van wederwaardigheden een weg weet te banen, en de slagen van het lot, waaraan hij niets veranderen kan, kloekmoedig draagt en steeds volhoudt, de moeilijke plichten van het leven moedig onder de oogen te zien en eindelijk overwint. O, zoo iemand komt de eerepalm van mensch zijn in den volsten zin des woords toe hij geniet het dan schoone leven met dubbele teugen 1 Het hart van zoo iemand jubelt bij de eerste stralen der ont kiemende lentezon, en is daarom zoo gaarne bereid de helpende hand uit te steken waar dat vereischt wordt. Toch neemt het niet weg dat ook hem oogenblikken van smart niet zullen bespaard blijven, doch het leed dat sombere en zwakke naturen neerslaat, loutert en verheft den krachtige, en door zijn lijden beseft hij dan, wat het lijden van anderen is. Zoo iemand kent geen winter in het hart, daarin heerscht warme lentegloed en leven daarin jubelt, daarin leeft genot daarin heerscht levenskracht en levensliefde. Bruidsdagen. Een bruidje dat het niet gemakkelijk heeft. Over het algemeen wordt de bruidstijd als een drukke tijd beschouwd en klaagt menige bruid over vermoeidheid. Zij mag zich echter troosten met de beschrijving van den bruids tijd in Marokko, zooals Alice Lowther, een Engelsche dame, die een reis door Marokko gemaakt heeft, ons die mededeelt. „Van bruiloft kan men eigenlijk niet spreken”, zegt zij in haar dagboek. „Een huwelijksfeest wordt er in Marokko niet ge vierd. Het huwelijk wordt gesloten bij den notaris, waar de ouders het contract sluiten. Eenige dagen daarna ontmoeten man en vrouw elkander voor het eerst in het huis van den echtgenoot, waar de bruid feestelijk getooid, met steenen en kettingen behangen, zwijgend haar heer verwacht. Hij kent haar slechts uit hetgeen anderen hem verteld hebben. Misschien is zij mooi, zooals zij hem beschreven werd, het kan echter ook tegen vallen. Dan blijft hem altijd nog de troost, dat hij zich na een jaar van haar kan laten scheiden en zich intusschen schadeloos stellen met zijn jonge, schoone slavinnen.” Op den straatweg buiten Haarlem is Zondagmiddag een Hagenaar, die in een mandenwagentje achter een motorrijwiel zat, door het breken van de verbindingsstaug zoo danig gevallen, dat hij in ernstigen toestand naar het gasthuis te Amsterdam is overge bracht. In de electrische tram opgenomen, werd eerst te Halfweg geneeskundige hulp ingeroepen, doch de eenige medicus aldaar was afwezig. Het vakblad De Volksschool dat er dus over oordeelen kan, geeft het volgende versje uit het Engelsch vertaald Pomp het er in, stomp het er in, ’t Kinderhoofd is hol, Duw het er in, stuw het er in, 't Is nog lang niet vol. Hygiëne, anatomie, Zoölogie en botanie, Geschiedenis, geographic, Alle- soorten van chemie, Cosmographie, geologie, Moderne talen, alle drie, Pomp het er in, stomp het er in, ’t Kinderhoofd is hol. Boek het er in, vloek het er in, Maak ze desnoods dol. Vouw het er in, houw het er in, 't Kinderhoofd is hol. Op heel het bleek armzalig wezen Staat het droef verhaal te lezen Van uren, aan den slaap ontrukt, Van kind’ren al door zorg gebukt, Van knapen opgeleid voor „Bol/* Onbekend alleen met „lol". Leeraar! kom, stamp maar weer in Pomp het er in, stomp het er in, Duw het er in, stuw het er in, Strooi het er in, gooi het er in, Stop het er in, klop het er in, Kan ’t niet anders, schop het er in, ’t Hoofd is immers hol. Veeren bedden moeten nooit in de zon gelegd worden, daar die op de olie in de veeren werkt en ze daardoor een ranzige reuk geeft. Om de veeren bedden of kus sens te luchten, legge men ze op een winde- rigen dag op een koele en beschaduwde plek neer. Zou het zoo erg moeilijk zijn, ontevredene en zwartgallige, bij het aanschouwen der verjongde natuur, ook uw hart wat zachter te stemmen en te gelooven dat er bij veel verdriet, nog zoo heel veel moois in het leven is Toe probeer eens, als ’t heerlijk lente- zich een gedachtenwisseling ontspint. Gaarne ponnetje uw kamer beschijnt, waarin ge u «ou hij ook «ien, dat van den kant der ouders den kopin den bek vindt men heel kleine scherpe tandjes. Achter de borstvinnen, midden onder ’t lichaam is een geelachtige plek, waarmee het dier zich vast kan zuigen. Het weegt 6r/2 pond. 1 11 K ‘K Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1