Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 34. I Voorkomen is beter dan genezen. Zondag 26 April. VOOR Afzonderlijke vele «t BINNENLAND. gem. Haren een achttal koeien> welke hij 2 meisjes //Onderlinge Vrouwenbe- igebracht 1000 K.G. bot 16 a 20 ct. per K.G. voor ver- ver- het gezin, Zuidwesthoek, 23 April. Wie met span ning uitzien naar milder weer, naar Zuiden wind en zonneschijn, dat zijn de boeren, de veeboeren. Het hooi begint schaarsch te worden in de schuren, men maakt reeds een begrooting hoeveel dagen de voorraad nog kan strekken. Sommigen moesten reeds inkoopen tegen hoogen prijs en lijnkoeken worden als toe voer veel verstrekt. De weilanden hebben geducht geleden door den aanhoudenden noordenwind en de strenge koude. Het jeugdige groen heeft zijn frissche kleur erbij ingeschoten, die door een donkere rosse tint is vervangen. Jongvee ziet men noodgewongen een enkele maal reeds buiten. van de be- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de weg om Een meisje uit een provinciestadje zou onlangs te Amsterdam in betrekking gaan. Zij informeerde bij de politie, die zich tot ons richtte. Het bleek dat ze in handen zou zijn gevallen van een paar zeer gevaarlijke personen. Een ander meisje zou zonder onze tusschen- komst bij een gewezen bordeelhoudster te Haarlem, eene zeer slechte vrouw, zijn aan geland. Een derde was in onderhandeling met eene familie te Amsterdam die zeer ongunstig bekend staat. De man is houder van ver schillende verdachte huizen. Tijdig konden wij haar waarschuwen. Een onderzoek voor eene dienstbode bracht aan ’t licht, dat zij zich verhuurd zou hebben jn een gezin, waar vader en zoon beiden een politie, de heer J. de van politie van den houder overvallen, zij tijd had het alarmsignaal te geven. Eenige flesschen met gedistilleerd, die in het café op de liftplank stonden, zijn in beslag genomen. Geld. Zaterdag bracht een veehouder te Gideon ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Nader seint men Het drama dat gisternacht op den Zijpen- daalschen weg is afgespeeld, wordt, door de reden die er aan ten grondslag ligt, nog afschuwelijker en wreeder dan de daad op zich zelf reeds was. De dader is de 40-jarige schilder F. J. Cordes uit Oberhausen. Eëliige jaren geleden stierf zijn vrouw en reeds bij haar leven bestond er bij C. een wrok tegen de beide kinderen, een tweeling, jongen en meisje, die zij hem geschonken had, omdat de man in de veronderstelling verkeerde dat het niet zijne kinderen waren. Dien wrok is hij ook na het overlijden zijner vrouw blijven koesteren en ten slotte is in hem het onzalige plan gerijpt, waaraan hij gister nacht uitvoering heeft gegeven. Zijn 11-jarig zoontje nam hij mee op reis naar Arnhem, zijn dochtertje liet hij thuis. Een scheermes stak hij bij zich om de daad te volvoeren. Eerst bedronk hij zich aan jenever een halve fiesch jenever is nog bij hem in beslag genomen en op den Zijpendaalschen weg, ongeveer aan het einde van de helling bij Teerplaats, in de bocht welke de weg daar maakt, heeft hij onver hoeds den jongen aangegrepen. Het scheer mes kon hij door zijn benevelden toestand niet vinden en daarom nam hij zijn zakmes en bracht den armen jongen daarmede sneden in den hals toe, die wel ernstig van aard zjjn, doch voor den jongen geen direct levens gevaar opleveren (zijn toestand was gister morgen bevredigend). Wel moet het snijden met het vrij botte mes een vreeselijke marteling voor het kind zjjn geweest, doch iudien het scheermes ware gebezigd, zou ongetwijfeld de slagader zijn geraakt, wat nu niet het geval was. Een koetsier van de firma Riemer, die op den huize Menthenberg iemand had afgehaald, vond den jongen bloedende aan den weg staan en nam hem op den bok mede, om hem naar het Diaconessenhuis te brengeu, groot gevaar voor iedere jonge vrouw op leveren. In een hotel had een der gasten een kamermeisje gehuurd. Den volgenden dag reeds zou ze naar ’t buitenland vertrekken. Onze tusschenkomst werd ingeroepen; we informeerden langs telegrafischen weg en konden nog juist bijtijds waarschuwen tegen het gevaar, waaraan zij zich zou hebben blootgesteld. Ook in andere opzichten gaven wij voor lichting. Een meisje zag zich gedwongen onze hulp in te roepen om haar te bescher men tegen haar eigen vader, die haar den slechten weg op wilde drijven. Wij brachten haar in veilige haven en namen maatregelen dat deze ontaarde dronkaard niet langer mis bruik kon maken van zijn vaderlijk gezag. Men vroeg ons van uit het buitenland inlichting betreffende een jonge vrouw, die van de familie geregeld onderstand ontving. Wij bevonden dat zij in een beruchte buurt een openbaar onzedelijk leven leidde. En zoo zouden we nog lang kunnen voort gaan. Ten slotte nog eene opmerking. De //Nederlandsche Vrouwenbond ter ver- hooging van het zedelijk bewustzijn”, de //Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes”, de Z/Roomsch-Katholieke vereeniging tot bescherming van meisjes” zijn sinds jaren in denzelfden geest werkzaam. Het komt niet bij ons op, iemand er van terug te houden raad te vragen bij eene van de genoemde vereenigingen. Te zamen met nog tal van andere organisaties zijn ze in ons bestuur vertegenwoordigd. Ons doel was, door één algemeen, nationaal adres een schakel te vormen tusschen ouders en meisjes die voorlichting begeeren eenerzijds, en anderzijds tusschen de vereenigingen en correspondenten die zich bereid verklaarden hen door onderzoek en voorlichting te dienen. Voorts om eene in stelling in het leven te roepen, waar alle belangrijke inlichtingen van over ’t geheele land kunnen worden bijeengebracht, gecen traliseerd. Het Comité verheugt zich hierbij te mogen rekenen op de moreele en financieele mede werking der Regeering. In ons Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen zijn de volgende Vereenigingen vertegenwoordigd: de Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie; de Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn de Vereeniging ter behartiging langen der jonge meisjes de Ned. Middernachtzendingvereeniging de Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen; de Roomsch-Katholieke Vereeniging tot be scherming van de Vereeniging scheming” de Ned. Bond tot Kinderbescherming; de Rein-Levenbeweging; de Ned. Christen-Vrouwen-Geheelonthouders- Unie; de Nationale Vereeniging voor Vrouwen arbeid het Leger des Heils; de Vereeniging tot verbetering van den Maat- schappelijken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland terwijl de Heer Rabbijn J. Vredenburg het Israëlietisch element vertegenwoordigt. aan 2 met een z.g. schouw over het Win- schoterdiep vervoerde, in de weide. Dit gebeurde des voormiddags pl.m. tien uur, doch omstreeks twee uur des namiddags verlieten de koeien de weide, begaven zich daarna te water in het Winschoterdiep, zwommen naar de overzijde en begaven zich hierna naar het huis van hun baas, die ze weder op stal bracht, waar ze dienzelfden morgen uit verwijderd waren. Het was ongetwijfeld eene verstandige daad van deze koebeesten, verstandig bij zulk een kou in hun eigen belang zoowel als in dat van hun eigenaar. (Prov. Gr. Ct.) Moordaanslag Men seint uit Arnhem aan het/ZZ^. Hbld.: In den afgeioopen nacht tegen 12 uur vervoegde zich aan het politiebureau een man, die meedeelde dat hij even te voren een moord had gepleegd. Hij verzocht de politie hem naar de plaats der misdaad te volgen. Een paar agenten gingen met den man uit, doch hij was half dronken en onbekend in Arnhem, zoodat hij niet meer in staat was de plaats te wijzen. Intusschen had zich aan het politiebureau vervoegd een heer, die even te voren per rijtuig den Zijpendaalschen Weg bij het land goed Zijpendaal passeerde en wiens koetsier een aan den weg liggenden, in zijn bloed badenden jongen had opgemerkt. Het kind had hem meegedeeld, dat zijn vader hem in het donkere bosch had willen dooden en hem aan den hals verwond had. Het gewonde kind werd in het rijtuig opgenomen en naar het Diaconessen huis overgebracht. De onbekende man, die zich als dader aanmeldde, was intusschen weer naar het politiebureau gebracht. Hij bekende het ge wonde jongetje, zijn eigen kind, te hebben willen dooden. Daartoe was hij van zijn woon plaats Oberhausen naar Arnhem gereisd en was gisteravond laat op den eenzamen Zijp- schen weg gekomen, waar hij den niets kwaads vermoedenden, weerloozen knaap vreeselijk verwondde. Op den dader werd een scheermes alsmede een met bloed bevlekt zakmes ge vonden, waarmede het misdrijf is volvoerd. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Het jongetje verkeert in zorgwek- kenden toestand. Ware het rijtuig niet op den Zijpschen weg gepasseeerd, het kind zoude zeker zijn doodgebloed. Daarover zijn we het allen eens. Voor komen moet worden, dat onze kinderen, het ouderlijk huis verlatende, terecht komen bij menschen, die zich niets aan hen laten ge legen liggen, ja, erger nog, misschien wel hun val op het oog hebben. Jaar op jaar trekken honderden meisjes uit dorp of gehucht naar de stad om er te gaan dienen, of eene betrekking te zoeken. De hoogere loonen, de meerdere afwisseling en de vermaken van het stadsleven lokken hen aan. Of ze er zich gelukkiger zullen gevoelen We willen niet zwartgallig oordeelen. Er is in de stad voor menig meisje veel te leeren dat haar in het volgend leven te pas kan komen. Maar ook, helaas, veel nooit meer te herstellen kwaad. Hoevelen denken met wroeging terug aan de dagen harer onschuld, toen ze nog niets wisten van al de verleidin gen van het groote stadsleven Van het hoogste belang is daarom alle ouders, die dien schoonen naam dienen, de vraag of zij hun kind met trouwen kunnen laten gaan naar waar het eene plaats kan vinden. Onbegrijpelijk is de zorgeloosheid van ouders, die hunne kinderen maar op goed geluk naar een groote stad sturen, bijna zonder geld, met alleen het adres van een of andere besteedster of verren bloedverwant in den zak. ’t Is een wonder dat alles dikwijls nog goed terecht komt en niet veel meer meisjes verongelukken. Er zijn ook andere ouders wien het zedelijk welzijn hunner kinderen zeer zeker ter harte gaat, maar die den weg niet weten hoe de gewenschte inlichtingen te bekomen. Tijd, gelegenheid en reiskosten ontbreken de moeder om zich persoonlijk te gaan vergewissen of haar kind wel in een goede omgeving komt. Welnu, hierin is thans voorzien. Gedreven door de gemeenschappelijke overtuiging dat het hier een algemeen en ernstig volksbelang geldt, hebben verschillende protestante, katho lieke en andere vereenigingen de handen ineen geslagen. Zij vormden samen een Comité, het Nationale Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen, en richtten, twee jaren geleden op: het Nationaal Informatiebureau tot bescherming van vrouwen en meisjes, thans gevestigd Wete- ringplantsoen 22 te Amsterdam. Ieder noteere dit adres. Dit bureau, dat door de Regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen be treffende de betrouwbaarheid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen- of buiten land aangeboden. En wilt ge weten, waar uwe dochter veilig logeeren kan, waar zij hare vrije avonden zonder gevaar kan doorhrengen onder geloofs- genooten, of wat verder van belang is te weten op het gebied van voorkoming, of ook van bestrijding of redding van gevaren, die het zedelijk leven bedreigen, het genoemde bureau geeft u gaarne alle voorlichting. Onthoud dus dit adres: Nationaal Informatiebureau, Weteringplantsoen 22 te Amsterdam. En laat niendand nu meer zijn dochter op goed geluk naar de stad laten gaan, waar vertrouwbare inlichtingen te be komen thans zoo gemakkelijk is gemaakt. Met enkele voorbeelden zij het ons nog vergund u aan te toonen hoe noodig een arbeid als deze is. Een meisje uit In vergelijking met vorige jaren is de handel’ in vee op Holland hier dit jaar gering. De Hollandsche boeren, die vroeger zelf veelvuldig de Friesche stallen bezochten, blijven weg en ook de commissiën komen traag in. De prijzen van het beste vee gaan nog f 200 te boven, maar in ’t algemeen zijn ze toch ongeveer f 30 per stuk lager dan verleden jaar. Als oorzaak van den tragen handel hoorden we noemen, dat de uitvoer van vee uit Holland tengevolge vee ziekte nog belemmering zou ondervinden. Terhorne, 23 April. Bij de heden alhier gehouden grasverpachting was een talrijk be langstellend publiek aanwezig. De huurprijzen, die de laatste jaren nog al hoog waren, stegen nu nog aanmerkelijk; over ’t geheel bijna een derde. Door elkander gerekend kwamen ze nu op ongeveer f 50 het pondemaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Naar wordt medegedeeld, moet de plaatsenverhuring in de Herv. Kerk alhier een vijf honderd gulden meer hebben opge bracht dan in ’t vorig jaar. Donderdagmiddag had vrouw J. van de Steenklip het ongeluk bij den goudsmid V. alhier van de trap te vallen. Haar toe stand laat- nog veel te wenscheu. Met twee groote werken, beide in ’t belang onzer gemeente is een aanvang ge maakt n.l. de voorbereidende werkzaamheden voor de Waterleiding en de uitdieping van de Houkesloot. Lemmer. Een goede week voor onze visschers. De haringvangst was overvloedig. Wel is de prijs aanmerkelijk gedaald, maar het belangrijke vangstcijfer maakt veel goed. Aan de rookerijen heerscht dan ook een buitengewone drukte. De verzending van bokking neemt belangrijke afmetingen aan. Vooral ook naar het buitenland. Mede werden aan; tegen den prijs van Hem. Oldeph. en Nw., 22 April. Achter onze kust is de haringvangst geëindigd. Enkele visschers zetten het bedrijf nog elders o. a. te Urk voort, maar flinke verdiensten worden, zelfs bij overvloedige vangsten, niet meer gemaakt, daar de prijzen zeer laag zijn (ongeveer 40 cent per tal.) De uitslag der visscherij is gunstiger dan vorige jarende vangsten waren echter onegaal, waardoor vele visschers nog al te kort kwamen. Het vischtuig voor de ansjovis wordt thans in gereedheid gebracht. Hindeloopen, 22 April. Voor de vacante betrekking van onderwijzer alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld; te Stavoren is slechts één gegadigde. De onderwijzersnood schijnt dus ook bij ’t openb. lager onderwijs te bestaan en deze toestand za], naar wij van vertrouwbare zijde vernamen, door de loopende examens wel niet veel verbeteren, aangezien het aantal candi- daten niet groot is. Tijdelijke leerkrachten zijn ook weinig beschikbaar. 23 April. Heden had ten huize van Elselo de gewone jaarlijksche scharverhuring plaats door de contributie Wijmbritseradeelc.a. Zeedijken. De gemiddelde opbrengst is iets lager geweest als verleden jaar. Vooral som mige koescharren kwamen nog al iets lager. Ten einde de Drankwet te kunnen ontduiken en de politie bij het speuren van overtredingen op een dwaalspoor te brengen, maakte de verlofhouder H. R., wonende in de Oranjeboomstraat no. 68 te Nijmegen een koker, die de verbinding vormde tusschen zijn café en de eerste verdieping door hem bewoond. In dien koker bevindt zich een plankje, dat als lift dienst doet en waarop de flesschen sterken drank, die hij niet in voorraad mag hebben een plaatsje vinden. Was er onraad dan werd de lift in werking gebracht en de verboden waar ging pijlsnel naar de eerste verdieping. De inspecteur van Boer, heeft met een hoofdagent thans de dochter voor Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1