Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. f 1908. No. 37. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 7 Mei. Van Week tot Week. I Ingezonden. VOOR den BINNENLAND. B 1 r> R L (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.} Aan N. N. 14 21 28 5 Mei De totale Aanvoer 8 200 3000 5000 9000 12000 15000 aanvoer Prijzen 75 80 45 50 20 22 17 20 15 17 14 16 13 15 cent. beter geworden bij vroeger. Toen was »de meester” koster Eu klokkenist daarbij; En maakte mooie verken Voor elke feestpartij. Thans is ’t mijnheer geworden ,£n hij zijn baantjes kwijt; ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4- plaats gehad, waarbij broeders i tegenwoordig waren om den zoo weggerukten broeder naar te geleiden. De zwaar beproefde en reeds bejaarde ouders waren niet tegenwoordig, aangezien de kist niet weder mocht worden geopend. 5 Mei. Heden morgen ruim 8 uur waren een drietal baggerlieden uit de Wor- kumermeer in de stad. Ze waren geheel in hun daagsche kleedij met groote baggerlaarzen aan hunne voeten. Ze wenschten den Burge meester te spreken en verder om raad te vtagen. Na gevraagde inlichtingen vertelden Workum, 2 Mei. De voor ruim 3 weken zoo noodlottig omgekomen schippersknecht Douwe Wiersma is heden, in de nabijheid waar toen het ongeluk gebeurde, door een visscher gevonden en naar Durgerdam over gebracht. Na door twee familieleden, die niet ver van genoemde plaats woonden, her kend te zijn, is het lijk gekist en in het lijkenhuis aldaar geplaatst. Gisteren Dinsdag heeft de teraardebestelling s en zusters plotseling de laatste rustplaats prijzen der alhier ter waren als ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. M.! Na het lezen van uw ingezonden stukje in de Bolsw. Ct. van 3 dezer heb ik mij nogmaals tot mijn onbezoldigden klerk ge wend met verzoek nog iets voor mij te willen krassen. Deze staakt (zeker een socialist) hij zegt «nu N. N. verscholen achter zijn anonyme batterij, niet eerlijk genoeg is om op tijd troef te bekennen, ook zijn roem van on waarde is.” Ofschoon niet met de gevoelens van Heer Kooistra instemmende, breng ik hulde voor zijn openlijk optreden. Aan den heer Redacteur mijn vriendelijken dank betuigende voor de aan mij verleende plaatsruimte ben ik REINDER WESTRA. Bolsward, 5 Mei 1908. ze ons, dat ze gisteren nabij Heerenveen vandaan waren gekomen, belast en beladen met mondvoorraad voor 14 dagen. Gedurende de turf-campagne werkten ze in de Meer, en hadden voor hun een keet van stroo ge bouwd, waarin ze aten en dronken en ’s nachts sliepen. Op den gewonen tijd van morgen waren ze aan het werk gegaan en even daarna zagen ze hun woning in brand staan. In allerijl gingen ze er naar toe, maar konden niets meer redden. Een van hen heeft zelfs een gedeelte van zijn hoofdhaar verloren, die trachtte nog iets te redden van hun schamel huisboeltje. Hun bedden, een horloge, spek en verdere levensbehoeften, alles was verbrand. De oorzaak is hun geheel onbekend. Bij eenige gegoede ingezetenen klopten ze aan om hulp, dat voorzeker niet tevergeefs zal geweest zijn. 5 Mei. Nauwelijks was het gisteren op den dag echt zomersch weêr geweest, of des avonds ontlastte zich boven onze stad een onweder, gepaard met hevige regens. Één donderslag was bizonder hevig. Nauwe lijks was de bliksem zichtbaar of een knet terende slag volgde. Het paard van den heer R. F. de Boer werd zóó beangst dat het in de sloot terecht kwam. Eenige lieden, wonende in de nabijheid van dat land, zouden uitzien of hier of daar ook een ongeluk was gebeurd, toen ze opeens gespartel in het water hoorden. Binnen korten tijd was bruintje nu weer op den vasten wal gebracht door hulpvaardige handen en op stal gezet. De naamlooze vennootschap //Maat schappij Gaasterland" q.q. heeft opnieuw hare wande] bosschen welwillend voor het publiek opengesteld. Wielrijders moeten echter voor zien zijn van een toegangskaart, welke voor het geheele seizoen geldt en na voorafgaande aanvrage aan het kantoor der Maatschappij (te Rijs) verkrijgbaar is. Zonder vergunning mogen wielrijders zich niet in de bosschen ophouden en op over tredingen wordt streng toegezien. Afgelegen wouden mogen ook door botanici bezocht worden. Turnoefeningen voor het Bondsfeest. Onder leiding van den heer M. Wierstra, van Sneek werd Zondag te Heerenveen eene voorturners- en voorturnstersles gehouden van het geheele •Noordergewest. Verschillende clubs uit Gro ningen vooral uit de stad Drente en Friesland hadden hare turners en turnsters gezonden. De hoofdschotel van de oefenings- stof was die voor het a.s. Bondsfeest te Amsterdam. Eenig mooi werden de oefeningen voorgeturnd door den heer Sutherland Roijaards turnleeraar te Bolsward; ofschoon turnsters en turners in het gelid stonden, konden ze niet nalaten na elke voorgeturnde oefening een flink applaus te doen hooren. Verschillende aanmerkingen werden door de technische commissie gemaakt omtrent de uitvoering der oefeningen door turnsters en turners; vooral de arm houdingen en ligsteunen lieten nog te wenschen over. Dan volgde natuurlijk //overdoen* en dan bleek van hoe goeden wille onze gymnasten waren. Dan viel al dadelijk flinke verbetering te bespeuren. In onze provincie is gebrek aan onder wijzers en overvloed van onderwijzeressen. Na een herhaalde oproeping voor een betrek king van onderwijzer te Heerenveen boden zich slechts 2 sollicitanten aanvoor onder wijzeres te Akkrum na eerste oproeping direct 30. De vader van het weeshuis der Her vormde Diaconie te Assen, die zich 19 April met een 17-jarige verpleegde verwijderde, is Zondagavond met dat meisje op den Beiler weg aangehouden. Hij is in arrest gesteld en zij in /.Ons Huis” opgenomen. Een buitenkansje. Aan de Heldersche en Tesselsche vletter- lieden die hulp hebben verleend bij de stran ding van de stoomschepen //Ben cliff” en Perseveranza”, onlangs op de Noorderhaaks gestrand, is daarvoor uitbetaald resp. f 13.000 en f 12.000, te zamen f 25.000. Hoewel deze bedragen over een groot aan tal hoofden moeten worden verdeeld, zoo zijn deze //sjouwtjes zooals ze worden genoemd, een aardig buitenkansje en zeer welkom in deze dagen, nu door hen met de visscherij zoo weinig valt te verdienen. Aan ’t heil der brave schooljeugd Moet alle kracht gewijd. Ja, als het getij verloopt, moeten de bakens verzet worden en wat vader of grootvader deed, kan in onze oogen geen genade vinden. We hebben het ouderwetsche gedoodkist en wetende dat onze tijd ’n tijd van reclame is en dat de weg naar rijkdom voert door druk inkt of verfpot. LE1DENS inwoners hebben de plank mis als ze beweren, dat de politieman die voor de H. B. School voor meisjes moet surveil- leeren gemist kan worden omdat meisjes geentoezicht noodig hebben. Ze denken be paald Meisjes van de H. B. 8. Gaan als schapen naar de les, Denken Over sommen na, In de hooge algebra. De bewoners van de Sleutelstad willen dat Hermandad’s dienaar meer de straatjeugd zal observeeren, die tengevolge opgravingen, een sterke neiging voor de boetseerkunst aan den dag legt en daarvoor respectievelijke hoeden en hoofden der voorbijgangers benut. Een graanhandelaar te ROTTERDAM was met zijn familie uit naar Parijs. Inbrekers hoorden het en hebben zich de afwezigheid der bewoners ten nutte gemaakt door heel kalm het gausche huis van boven tot be neden te doorsnuffelen. De jalouziën werden neergelaten, de overgordijnen dicht gedaan en toen werden bij 't opgestoken gaslicht eerst eenige eitjes gepeld en wat sinaasappels opgepeuzeld. Vervolgens werd alles overhoop gehaald en opengebroken. Wat ze mee genomen hebben? Een groot aantal zilveren lepels en vorken, benevens f 30 van de dienst boden. Toen ze vertrokken, lieten ze het gaslicht kalmpjes branden. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Gelukkiger was de politie te F1NSTER- WOLDE, doch het gekste was, dat toen ze de booswichten te pakken had, dezen weer moesten in vrijheid gesteld worden omdat ze niets misdreven hadden, ’t Geval zat zoo op een der avonden in de week zagen een paar inwoners een wagentje met twee personen door den polder rijden. Op de Reidertil werd stilgehoudeneen der heeren stapte uit, nam een koffer uit het rijtuig en liet dit in het kanaal vallendaarna werd vlug weg reden. Hu, dachten de polderbewoners, wie weet welk vreeselijk drama daar gebeurt, rapporteerden wat ze zagen aan den veld wachter en onmiddellijk werd met dreggen een aan vang gemaakt. Inmiddels zette de politieman het rijtuig na, hetwelk hij na eenigen tijd had achterhaald. Sommeereu stil te houden en in naam der wet opheldering te vragen van het geheimzinnige geval, was het werk van een oogenblik. Nu, dat werd hem welwillend verstrekt, de rijtuigstoof was in brand geraakt en om verdere onheilen te voorkomen had men haar in het diep ge worpen. Toen de ijverige agent terugkwam, werd de drenkeling juist boven gebracht. Zeldzaam was de belangstelling, welke de vorige week té WOENSEL aan den dag ge legd werd. Daar werd gedebatteerd over //Godsdienst en Soc. Democratie” tusschen de heeren Wesseling, Haagsche redacteur van De Tijd en Van Voorst, den vroegeren Capucijnenpater Coelestinus. De vergadering was geregeld door de R. K. Propagandaclub //Katholiek Leven” en de afdeeling Eindhoven van de 8. D. A. P. gezamenlijk. De belang stelling was enorm groot. Reeds dagen van te voren waren alle toegangskaarten ver kocht. Van heinde en verre kwamen belang stellenden opdagen, die echter meerendeels teleurgesteld moesten worden. Honderden stonden buiten voor de geopende vensters, om aldus het debat niet te missen. Als een merkwaardig staaltje kan nog medegedeeld worden, dat sommige gelukkige bezitters van plaatskaarten a 10 cts. deze grif van de hand deden tegen prijzen van f 1, f 2,50 en f 5. Voor enkele werd zelfs f 10 betaald. Het debat had een ordelijk verloop, dank zij ook de uitnemend getroffen maatregelen van orde. De voorzitter van //Katholiek Leven” opende de vergadering, terwijl deze door den voorzitter van de S. D. A. P. gesloten werd. z/Dat alle menschen broeders zijn 1” zóó klonk het 1 Mei vol enthousiasme uit hon derden kelen, in de koude voorjaarsavondlucht van de betoogers van de 1-Mei optochten. Ja, dat zou mooi zijn, zei ik tegen m’n 50 °/0, met wie ik nu bijna het //koper” al bereikt heb, we zouden dan meer conversatie hebben, ’t kan zoo saai zijn, vooral ’s avonds, vind je niet? vroeg ik. Doch toen kwamen de poppen aan ’t dansen, ai mij. Of ik dan niet genoeg had aan haar, haar moeder en de beide tantes van vaders zijde, die we, om zser begrijpelijke redenen, als //zusters” moesten behandelen. Of ik dan nog niet wijzer was dat het, onmogelijk kon dat alle menschen familie van je waren, en e.e.e.e. enfin dat ’t allemaal groote egoïsten waren bij wien ’t hemd ook al nader dan de rok was. ’t Goeie mensch was bepaald nijdig op me niet voor ’t eerst en hield een philippica waarin ze me lang niet malsch aan 't verstand trachtte te brengen dat de tijden nog niet rijp zijn en wel nooit zullen worden om als broeders samen te wonen. ’k Heb er eens over nagedacht en ’k moet eerlijk bekennen't ipensch heeft wel eens grooter onwaarheid gezegd, we zijn in optima forma egoïsten van belang. Een sprekend voorbeeld geven zij, die uit de grootste misère en ellende van ’t menschdom nog profijt trekken, ’t Is een dankbaar terrein het kwakzalversgebied. Waar in den loop der tijden de klad ook in kwam, de quasi- esculapen maken prachtige zaken, nietwaar, Mundus vult decipi. Maak een zalfje, een poedertje of wat ook, breng dit met veel humbug aan de markt, je carrière is gemaakt, je fortuin verzekerd. In TTETJERKSTERA- DEEL had iemand zijn broos omhulsel toe vertrouwd aan zoo’n redder in den nood, doch de pillen en drankjes, wier werking mirakeleus waren in andere gevallen, bleven nu zonder effect en de man der //wetenschap” kon niet verhinderen dat z’n patiënt de tol aan de natuur moest betalen. Nu voerde sinjeur wel als excuus aan, dat tegen den dood geen kruiden gewassen zijn, doch daar nam de politie geen genoegen mee en binnen kort zal de rechter hem wel aan ’t verstand brengen dat hij eerst in de medicijnen moet promoveeren wil ie de affaire op denzelfden voet voortzetten. Te BARMEN is een vrouw voor het ge recht gedaagd, die geneeskundige praktijk door behandeling met het gebed uitoefende, volgens vast tarief of bij abonnement. Een van de geabonneerden had een kind, dat zwaar ziek washet abonnement kostte hem 20 mk. in de week. Een onderwijzer moet vrij wat meer kennen om 12 pop in de week te krijgen. De dagen waarin de eene helft van Nederland de andere leegvraagt, zijn weer in vollen gang. En vragen wat de heeren doen, och lieve tijd, de adspirant mag wel half professor zijn om zijn gedachtengang zoowel in hoogten als laagten te kunnen circuleeren, zooals op ’n toelatingsexamen te OSBORNE (Engeland) bleek. Een van die vragen, welke ondanks haren eenvoud nog menig volwassene een oogenblik in de war zal brengen, was: //Wanneer een trein, die een snelheid van 15 mijlen in het uur heeft, uit Edinburg vertrekt en tegelijkertijd een trein, met een snelheid van 20 mijlen in het uur, Londen verlaat, welke trein is dan, wanneer zij elkaar passeeren, het dichtst bij Londen?” Een andere rekensom luidde: //Een horloge met slagwerk heeft zes seconden noodig om zes uur te slaan. Hoeveel tijd heeft het noodig, om twaalf uur tp'slaan?” Natuurlijk 12 seconden, zullen de meeste lezers antwoorden. Toch is dit niet juist. Daaruit blijkdat de geëxamineerde voort durend op zijn qni-vive moet zijn, omreden men hem overal voetangels en klemmen neerlegt. ’t .Aantal liefhebbers om voor op voeder te fungeeren is dan ook wel eens grooter geweest dan op heden al is ’t voor den onderwijzer in de laatste jaren vrij wat Terwispel, 5 Mei. Tijdens een kort onwe der werd hedennacht een paard van Joh. Zwa nenburg in de weide door den bliksem gedood. Oldeboorn, 5 Mei. Hedenmorgen ontving onze plaats een ongewoon bezoek. Tot twee maal toe vertoonde zich een hert onmiddellijk bij de kom van ’t dorp. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Door de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer alhier zal op 8, 9 en 10 dezer in het hotel Z/De Wijnberg” eene tentoonstelling worden ge houden van geïllustreerde gidsen, wandel- kaarten, reistarieven etc. uit de voornaamste steden, badplaatsen, ontspanningsoorden, boschrijke streken, enz. zoowel uit Nederland als uit Frankrijk, Engeland, Duitschland, Zwitserland, België, Oostenrijk, Zweden, Noor wegen, Finland, Italië, enz. Naar hetgeen wij reeds thans vernamen, belooft deze expositie zeer belangrijk te zullen worden, en zal zij vooral aan hen, die zomer- uitstapjes hebben voorgenomen, goede diensten kunnen bewijzen. Dinsdag waren ter markt aangevoerd ongeveer 15000 kievitseieren; de prijzen wisselden tusschen 13 en 15 cent per stuk. Verder waren nog ongeveer 1500 bonte eieren (van grieten, tjirken, strandkieviten, snippen, kemphanen, enz.) ter markt ge bracht, welke werden verhandeld tegen 3 a 4 cent per stuk. De aan voer en markt verhandelde kievitseieren volgt Datum 24 Maart 31 7 April Bolswardsche Courant i I I n bedroeg alzoo 44208 stuks en de opbrengst pl.m. f 7000.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1