Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags. 41 1- Zondag 10 Mei. Weldadige landgenooten! VOOR "11 II Afzonderlijke zoetjes hem onbekend BINNENLAND. bijzondere be- ADVERTENTIEPRIJS 10 Cts. per regel. Het bureau van Lemmer, 7 Mei. Het laat zich met de ansjovisvisscherij zeer ongunstig aanzien. Werd deze visch toch vorige jaren reeds omstreeks 25 April gevangen, tot heden toe heeft zich nog slechts een enkel ansjovisje aan onze visschers laten zien. Daarbij zijn deze enkelen bizonder groot van stuken nu heeft de ervaring onzen visschers geleerd, dat als de eerst gevangen ansjovisjes groot van stuk zijn, de vangst over het geheel nooit talrijk is. Ook uit andere havens kwam hier heden het bericht van geen vangst. Uit Nieuwediep kwam hier hedenavond echter nog telegrafisch bericht, dat aldaar heden 350 stuks waren gevangen. Sneek, 7 Mei. Met den bouw onzer water* leiding is men hier in ’t Kaatsland begonnen. De locomobiel is van ’s morgens tot 's avonds al druk bezig met de paalfundeering, waarop de 44,6 meter hooge watertoren, die 6 meter in doorsnee zal zijn, moet verrijzen. Hepk. Nieuwsbl, v. Fr. 17 regels 50 Cts. Vervolgens Overigens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 Inbraak. In Noord-Brabant worden de boterfabrieken nog al eens als terrein door inbrekers ge kozen. Zoo is gisternacht te Bavel de fabriek St. Brigada door ongenoode gasten bezocht, die door het indrukken van een ruit aan de achterzijde de fabriek binnenkwamen en, behalve van een paar kleine hoeveelheden, zich meester maakten van 6 vaten, elk inhoudende 50 kilo. De directeur, die de voorzijde bewoont, heeft van deze afnemers niets bemerkt. De maatsch. Mercurius zal de schade betalen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden, franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dat toch de gedachte, die aan het voor gaande ten grondslag ligt, in ruimen kring worde verspreid, dat een ieder beseffe, dat men verplicht is zich door verzekering te dekken tegen de gevolgen van rampen, die ons mogelijk kunnen treffen; dat het in strijd is met de eer, die de mensch aan zich zelf verschuldigd is, te trachten de finantiëele gevolgen van een ongeval af te wikkelen op de schouders van anderen en de weldadige landgenooten te laten opdraaien voor de ellende en armoede, die het gevolg zijn van schro melijk plichtsverzuim, en vooral, wanneer iemand uit de plaats der inwoning of uit de naaste omgeving door een ongelukkig toeval wordt getroffen, hetzij brand, hetzij een per soonlijk ongeval, dat den dood of levenslange invaliditeit ten gevolge heeft, hetzij door iets anders, dat dan onmiddellijk allen, die nog niet verzekerd zijn er om denken, dat ook hen zulk een ongeluk kan treffen en het sluiten eener verzekering voor hen dus een eisch van dringende noodzakelijkheid is, die geen dag en geen uur mag worden uitgesteld. Onder zulke omstandigheden vooral komt het spreekwoord ten volle tot zijn recht: „Een schip op strand, een baken in zee.” (Overgenomen uit „De Eerste Onderlinge” die een alarmschel in beweging brengt, af gesneden. Daarna heeft men de eikenhouten betimmering, die om de brandkast stond, met geweld verwijderd, de kast aan den achterwand opengescheurd en den inhoud ontvreemd. Bij deze bewerking heeft men schade toegebracht aan kleed, gordijn, eikenhouten betimmering enz. Alle gouden en zilveren voorwerpen wor den eveneens vermist en hiervan werd alleen de fluweelen tasch, die van een antiek zilveren beugel voorzien was geweest, op het kantoor teruggevonden benevens een paar ledige doosjes De inbrekers te Rotterdam doen thans wel van zich spreken. Zoo bleek hedenmorgen weer bij inspectie der woning van mevrouw de wed. IJsendijk aan den Mauritsweg, welke dame in De Steeg verblijf houdt, dat de dieven erop ontzettende wijze hadden huisgehouden en o.m. een heele zilverkast hadden leeggestolen. Ernstig ongeluk. Vrijdagmiddag om half drie is in de Van Breestraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Aan perceel 57 was de kruier Snijders, van de Alexander Boersstraat bezig een leege kist op te hijschen. Daar er aan de gevels van deze en naastgelegen huizen geen hijschblokken zijn aangebracht, was het hijschtouw geslagen om den hardsteenen top gevel. Verleden week had men nog op ongeveer dezelfde wijze een piano opgeheschen en alles was goed afgeloopen, maar de top heeft daarvan vermoedelijk te veel te lijden gehad. Bij het eerste aantrekken toch kwam vanmiddag het steenbok naar beneden en kwetste in zijn val den 18-jarigen kruiers- zoon W. Snijders zoo ernstig in de zijde, dat hij dood werd opgenomen. Per brancard is het stoffelijk overschot naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een land zonder polite. Op het eiland Ameland, waar tot nog toe een rijksveldwachter gestationneerd was, zal men het nu zonder dezen politieman moeten doen, omdat... er geen woning beschikbaar is. De huidige titularis wordt deze maand naar den vasten wal verplaatst. (fW.) Tentoonstelling te Harlingen. Men meldt ons uit Harlingen Onze tentoonstelling begint zoo aan in eeu stadium van zichtbaarheid te geraken. Er moet hard worden gewerkt om de voor bereidende maatregelen te treffen. Er is zoo veel te regelen en te behandelen, en zooveel beleid noodig om iederen inzender zijn zin te geven, dat meer dan gewone tact noodig is om alles in de gewenschte richting te leiden. Tal van firma’s buiten de stad geven blijk, dat zij en terecht een expositie op deze tentoonstelling van gewicht achten en ontzien zij moeite noch kosten om een goeden stand te bezetten. Als er ooit eqji goede gelegenheid is om reclame te maken voor eigen zaak dan is het deze tentoonstelling; een filiaaltje of smaakvolle étalage gedurende de tentoonstel- lingsdagen helpt meer dan elke andere reclame gedurende een geheel jaar. Het publiek ziet dan toch wat men kan of wat men verhandelt en kan deze wetenschap niet anders dan ten voordeele van den betrokkene komen. Ieder handelsman zij daarom den raad ge geven zich te haasten, want minder aan genaam is het tot de ontdekking te komen, dat zijn concurrent hem voor is. Deze aar zeling om mede te doen is begrijpelijk, vooral indien men niet eerder eens heeft geëxposeerd. Een feit is echter dat de handel algemeen erkent het groote nut van tentoonstellingen als reclame. En valt den exposant ten slotle nog een eervolle bekroning ten deel; nu men mag niet ijdel wezen, doch een dergelijke onderscheiding is steeds aangenaam en het feit wordt toch door allen, die hierin deelden, jarenlang in eere gehouden en door de cliëntèle op waarde gesteld. Waar bovendien tal van vermaken en uit spanningen worden voorbereid, daar belooft de tentoonstelling tevens een gezellig burger- feest te worden, wat niet weinig zal bijdragen tot onderlinge kennismaking en waardeering. En juist hierin is voor den handeldrijvenden stand een aanmerkelijk voordeel gelegen, dat niet gelijk is te stellen met een gewone reclame voor zaken. Door het comité worden omvangrijke maat regelen getroffen om de grootst mogelijke publiciteit in den lande aan de tentoonstelling te gevenop allerlei wijzen zullen, onze gewestgenooten voornamelijk, worden uitge- noodigd een bezoek aan onze stad te brengen, wat der gemeente niet anders dan ten goede zal komen. Dat de tentoonstelling een druk bezoek zal ten deel vallen is niet te betwijfelen reeds de laatste jaren is gebleken, dat onze stad, al moge zij nu niet veel bijzonders aan bieden, toch vrij w’at vreemdelingen trekt, voor wie de zee steeds een koring blijkt te hebben. Wij juichen daarom de loffelijke pogingen van het tentoonstellingsbest uur van harte toe en hebben tevens de zekerheid dat ook deze tentoonstelling, even als hare voor gangsters, schitterend zal slagen, niet alleen tot voldoening van het bestuur, doch ook van iederen ingezetene. l)e inbraak te Rotterdam. In zake de inbraak bij den heer J. P. Helmer, Weenaplein te Rotterdam, deelt men ons nog het volgende mede: Gistermorgen werd de inbraak ontdekt en kwam men tot de ervaring dat alle contanten ontvreemd waren. Blijkbaar met een valschen sleutel is de deur aan den achterkant van het perceel geopend en de elektrische geleiding, is ons bekend zich met een wrakke turf- schuit behelpt, die niet meer opgekalefaterd kan worden en wien de middelen ontbreken om een ander schip te koopen, door averij zijn schuit verliest en met vrouw en kinderen straatarm aan den wal staat, omdat hij voor verzekering zijner oude schuit bij geen enkele maatschappij terecht kon, dan moeten de weldadige landgenooten hulp verleenen en een oproep aan hen erlangt onze hulde en steun. Maar waar de gelegenheid tot verzekering ruimschoots bestond, doch verkeerd toegepaste zuinigheid, eigenzinnigheid of misplaatste ge moedsbezwaren van verzekering terughielden, daar mogen de gevolgen eener ramp niet naar de weldadige landgenooten worden ver plaatst, maar moeten zij drukken op degene, die daarvoor aansprakelijk is en voor zijn verkeerde zuinigheid, eigenzinnigheid of mis plaatste gemoedsbezwaren, zelve moét boeten. Geheel in overeenstemming met het voren staande en daarbij volkomen aansluitend is het volgend bericht door ons aan de Ver- zekeringsbode ontleend „Een rem tegen collectes. z/Door Gedeputeerde Staten van Noord- z/Brabant is aan de gemeentebesturen «en //circulaire gericht, waarin zij er op wijzen, z/dat de door hen verleende machtiging tot z/het houden eener collecte in alle gemeenten z/der provincie, tot leniging van den nood «der door den hagelslag in den nacht van «5 op 6 Aug. 1907 getroffen in de gemeenten «Son, Lieshout, St. Oedenrode en Nunen «niet mag geacht worden een precedent te «stellen voor de toekomst. Waar heden' ten «dage zooveel gelegenheid bestaat om zich «voor het sluiten van een verzekering tegen «eventueele schade, veroorzaakt door rampen «van allerlei aard te vrijwaren, mag, naar «de meening van Gedeputeerde Staten, slechts «in den uitersten nood een beroep op parti- «culier hulpbetoon door de burgerlijke over- «heid worden aangemoedigd.” Stavoren. Donderdag 1.1. werden drie stuks ansjovis aangebracht, die, naar we hopen, als de voorboden van de opening der ansjovisvangst mogen worden beschouwd, welke langer dan andere jaren het geval is, op zich laat wachten, en volgens de visschers geen gunstig verloop der Campagne waarborgt. Ook zijn de aangebrachte vischjes groot van stuk, te groot voor de mazen der netten, die hier worden gebruikt, zoodat een en ander in dat verband ook geen voordeelige vangst voorspelt, Wymbritseradeel. De door B. en Wr. op Dinsdag en Woensdag j.l. gehouden verpach ting van het grasgewas der grindwegen over 1908, heeft opgebracht de som van f2619. Het verschil in meer over 1907 bedraagt f 701. Men meldt uit Middelburg, dat heden ochtend een 9-jarig jongetje, naar een orgel luisterend, door een kolenwagen is overreden. Het kind overleed kort daarop. Een ter oefening opgeroepen landweer man verscheen aan de kazerne te Amersfoort begeleid van zijn vrouw en zes kinderen. Hij wilde zich niet melden, voor hem zeker heid was gegeven, dat zijn huisgezin zou te eten hebben. Eerst toen de ontboden politie onzen reservist in dezen gerust stelde, trad hij de kazerne binnen. Smokkelaars. Toen een echtpaar uit Enschede gisteren de Duitsche douane te Alstatte passeerde, viel het deze op, dat de dame zoo’n kolossalen omvang had. Bij onderzoek bleek, dat zij een 6-tal nieuwe mantels aanhad, welke zij op die wijze trachtte Duitschland binnen te smokkelen. Beiden werden in arrest gesteld en zouden niet dan tegen eene vrij aanzienlijke borgstelling worden vrijgelaten. Zij hadden echter het gevorderde bedrag niet bij zich. Gelukkig was de heer Beltman uit Enschede getuige van het geval.. Men gaf hem de sleutels der brandkast van het aangehouden echtpaar teneinde het noodige geld uit En schede te halen. Nog dienzelfden avond was de heer B. er mede ter plaatse en kon het echtpaar weder vertrekken. .Te Heerlen is de 19-jarige Ritzen, op de Staatsmijn „Wilhelmina” van een ladder in de schacht, ongeveer 50 meter, gevallen. De ongelukkige was terstond docdi Herhaaldelijk leest men onder bovenstaan- den titel in de bladen een artikeltje, waarbij de liefdadigheid wordt ingeroepen voor het een of ander gezin, dat door een ongelukkig toeval is getroffen. Nü heeft brand have en goed van een arbeidzaam boertje in vlammen doen opgaan en hem geheel geruïneerd, omdat hij niet tegen brandschade verzekerd was. Dan is door hagelslag de verwachting van een tuinder geheel .vernietigd en moet eene inzameling van gelden hem voor kommer en gebrek vrijwaren. Elders weer geraakte een oppassend echt genoot en vader door de duisternis misleid, te water en ging daardoor de kostwinner van het gezin verloren. Tal van ongevallen, men noeme ze noodlot of iets anders, komen dagelijks voor en doen in meerdere of mindere mate het pijnlijke in de gevolgen voelen. Het is verre van ons den strijd aan te binden tegen het onbaatzuchtig optreden van openbare of particuliere personen om den nood te lenigen van hen, die door een ramp worden getroffen. Integendeel, dit pogen juichen wij toe en steeds zalmen ons gaarne bereid vinden om naar vermogen bij te dragen, wanneer onze hulp gevraagd wordt. Echter hebben wij één beding. Het zich opwerpen als commissie tot het verleenen van steun na plaats gehad hebbende rampen, worde niet een ziekelijk verschijnsel, krijge niet iets van een chronisch lijden. En toch heeft het er in de laatste jaren wel wat veel van. Maar al te lichtvaardig en maar al te dikwijls wordt eene commissie samengesteld, om te speculeeren op den lief- dadigheidszin van de weldadige landgenooten, ten einde hulp te verleenen, waar feitelijk straf, althans een krasse vermaning op zijn plaats zoude zijn. Rampen en ongevallen voorkomen kan men niet; zij zullen blijven plaats vinden en het menschdom blijven treffen, trots alle voorzorgen en veiligheidsmaatregelen, die worden genomen. Maar de. pijnlijke finan- tieele gevolgen, die een ongeluk na zich sleept, zij kunnen in de meeste gevallen wel voorkomen worden. Daartoe dient de verzekering. Onbekendheid voor te wenden zoude gelijk staan met leugentaal. Wie toch zoude durven beweren, dat dé gelegenheid tot verzekering tegen brandschade, tegen hagelslag, tegen persoonlijke ongelukken enz. hem onbekend was? De Directiën der Maatschappijen, hare in specteurs en agenten, zorgen steeds met on- verminderden ijver, dat een ieder weet, althans weten kan, hoe en waar hij zich tegen de finantieele gevolgen van mogelijke rampen kan verzekeren. Onwetendheid op dat terrein mag dus niet worden aangenomen. Onwil dan? Helaas, maar al te veel I Niettegenstaande in prospectus, brochure, advertentie en vooral bij persoonlijk bezoek er op wordt gewezen, hoe nuttig en hoe noodzakelijk .de verzekering op verschillend gebied is, zijn er dikwijls eigenzinnige men- schen, die zich tegen de verzekering blijven verzetten en deze met de meest onwijze en onzinnige argumenten bestrijden. Wanneer dezulken getroffen worden door een ramp, hetzij brand, hetzij hagelslag, hetzij een persoonlijk ongeval, dan mag men mede lijden gevoelen met den ongelukkige, doch het gezond verstand spreekt het rechtvaardig oordeel uit, hoe hard dit ook moge klinken eigen schuld! En het is in strijd met het gezond verstand, in strijd met gezonde humaniteitsbegrippen, alsdan de weldadige landgenooten te laten opdokken om de gevolgen van de eigenwijs heid en eigenzinnigheid voor den getroffene te verzachten. Wij kunnen ons voorstellen, dat het huisje van een boer in zoodanigen toestand ver keert, dat geen enkele verzekering-maatschappij tegen brandschade dit risico wil dekken. Wordt dit boerenspulletje een prooi der vlam men, dan is de oproep aan de weldadige landgenooten zeker op zijn plaats en elk wel denkende zal gaarne in zijn beurs tasten om een bijdrage te schenken. Wanneer een schippertje, ’t voorbeeld Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1