Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 Porseleinen NAAMPLATEN ii der Meulen. JA TIEMAN I Tin Geschilderde Uithangborden billijke prijzen geleverd. I 47ste Jaargang. 1908. No. 39. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. Wijsopgaven worden gaarne i Donderdag 14 Mei. uwe IJkmerk. binnen een paar dagen worden geleverd. VOOR PP I JNIIANDEL. f 1,08, f 1,22, f 1,44 flesschen slechts maken. BINNENLAND. en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. XXXVI. 15 flesch. 1 t.t. NICO. schokken te voorkomen, een kleiner, ’t ander jaar dezer gemeente in zijn kwaliteit als ambtenaar van den Burgerlijken stand, op een bevolking van ruim 4000 zielen, j.l. Zondag het dui zendste huwelijk heeft gesloten. Leeuwarden, 11 Mei. Hoewel geen mond en klauwzeer meer onder het vee in onze provincie voorkomt, is ’t toch raadzaam melk niet anders dan gekookt te drinken. In onze stad doen zich bij enkele menschen gevallen van ernstige tongblaar voor, zeer zeker als gevolg van ’t gebruiken van onge kookte melk. Hoewel nu juist niet gevaar lijk is deze ziekte toch zeer lastig, daar tong en gehemelte met talrijke groote blaren zijn bedekt en ’t den lijders haast onmogelijk is iets te eten. v. Fr. van „Artis” tegen stadgenooten, de „Panopticum” en „Panorama” en de kermisfooien bij de bar biers kan ik alleen bij overlevering meepraten. Op de Botermarkt (het Rem brand tsplein) en de Nieuwmarkt moet bet toen vol ge staan hebben van tenten en kramen, waarin van alles en nog wat te zien of te koop was en in die dagen dag geweest waren, tegenstander van daarin maar naar werk moet gaan, maar voor die opkammerij in de dagbladen. luk vrij goed afliep Er werd met den vreemden last naar den overkant gevaren, waar het Als een bijzonderheid gelukte den auto op den oever te halen. Wie zou er vroeger aan gedacht hebbenz als de jongens krijgertje gespeeld hadden den overwinnaar in een dagbladartikel te huldigen. En is ’t nu zoo veel kunstiger, verheffender, edeler, grootscher, beter een bal vooruit te schoppen dan hard te loopen In plaats van kwajongens met streken en gebbetjes, krijgen we physiek betrekkelijk sterke maar geestelijk oude mannetjes, be zield met eerzucht en vol eigenwijsheden die als ze in hun sportmillieu een baas zijn, denken ook in de groote maatschappij wat in de melk te brokkelen te hebben. Zoo goed en gezond de sport zelve moge zijn zoo verkeerd en verderfelijk is de sportomanie en sportschrijverij. Vergelijk maar eens het op zich zelf mooie van rennen tusschen prachtig gevormde paarden en het wedden, waardoor je bij een bookmaker in een vunze jenever- of bierkroeg je zelf den kelder kunt helpen. We meeningen op die manier publiek maken, wel dienen te overwegen en nog eens te overleggen wat zij verkondigen. Het gespro ken woord heeft vaak veel invloed op het moment, het geschreven woord blijft en houdt niet op te zijn een wapen, waarmee men den schrijver soms nog jaren bedreigt. Het is dan ook deze overweging, die mij deed aarzelen mijn medewerking toe te zeggen in uwe krant. Juist het gewicht van de zaak deed mij afzien van het aanvankelijk mij wel aangenaam verzoek. Een herhaalde uit- noodiging van uwe zijde, hoe eervol overigens voor mij, kon mij toch niet doen besluiten, mijn gedachten en zienswijze publiek te maken, tot een vertrouwd vriend met mij deze aangelegenheid besprak ’t zal toch geen afgevaardigde van U zijn geweest! mij met zoo veel gloed en overtuiging wees op het belang, om zijn meening niet steeds onder stoelen en banken te steken, mijne bezwaren zoo talentvol wist weg te redeneeren, dat ik eindelijk heb toegestemd om zoo af en toe, wanneer de gelegenheid daartoe zich voordoet, of de omstandigheden er aanleiding toe geven, een artikel te schrijven, doch mij steeds in hoofdzaak te bepalen tot de Plaatse lijke toestanden. alles en en in die dagen moet Amsterdam, en nacht één festijn geweest zijn. Maar ook later, in mijn kinderjaren, toen de echte, oude Amsterdammers al vonden „dat het niets meer was” had de voorjaarsmarkt nog wel een zekere aantrekkelijkheid. Het hoofdpunt was toen de Westermarkt. Daar stonden de lange rijen speelgoedkramen en die voor nougat, koek en andere lek kernijen. Daar draaiden de minste malle molens en weer of geen weer, des avonds kon men slechts stapje voor stapje vooruit komen tusschen het joelende en stoeiende jonge volkje en de ouderen van dagen, die nog zoo jong van harte waren. Als de scholen uitgingen om 12 of 4 uur, doch vooral Woensdags- of Zaterdagmiddags was dit het sein voor de jeugd die in die buurt woonde, om er heen te hollen en... katten kwaad uit te halen. Ja, die elastieke ballen of kattenpullen, waarmee propjes papier werden geschoten of erwten blazers (metalen pijpjes waarin erwten werden opgeblazen), dat was me een kruis. Daar waren ’t ook kwajongens voor en als de Amsterdammer in ’t algemeen pret maakt, onverschillig tot welke kaste hij behoort, slaat hij al heel spoedig tot baldadigheid over. Maar de jeugd, de schooljongens zijn nu geen jongens meer, zij redeneeren in sporttermen, noodigen vreemdelingen uit tegen hen te komen trappen en gaan zelf op reis om een „over winning” te behalen. En den volgenden dag lezen ze uitvoerig den uitslag in de krant, net of ze candidaten voor den Raad Ik ben in ’t geheel geen i sport en vind dat ieder zijn eigen geneugte te voel toch weinig over ’t paard tillerij Voorjaarsmarkt. Als dit „Beeld” in de Bolswardsche Ct. wordt opgenomen behoort de voorjaarsmarkt weer tot het verleden, ’t Was een treurig restje voorwaar. Op het Amstelveld een stoomcaroussel in een tent, die door uit pakking van bont-goud en schitterende ver lichting er op wees wat een kermis wezen en geven kan en wat poffertjes- en wafelen- kramen; op het Haarlemmerplein en kleine pleintjes een eenvoudige draaimolen en een paar oliekoekenkramen. Toch had dat treurig restje nog haar aantrekkelijkheid voor ’t jongere volkje en onder de burgerklasse wil toch ieder, al is ’t maar eens, poffertjes gegeten hebben. Dat alles bewijst hoe diep de liefhebberij voor kermisvieren of wat er ook maar in de verste verte op lijkt, zetelt in ’t hart van ’t volk, hoe jammer het is, dat alle traditioneele vermaken kunstmatig worden gedood. De heer Eduard Jacobs zingt thans een raak coupletje in ’t Bioscooptheater, dat tot titel draagt: Arme, arme Amsterdammers. Alles wat leven en vermaak schenkt ver dwijnt... „met hartjesdag en Pinkstertwee zijn de Amsterdammers best tevree”. Dat ontbindingsproces van Amsterdam duurt nu al jaren voort, Pinkster-twee is z’n natuur lijken dood zoo goed als gestorven, omdat de Middenweg in Watergraafsmeer geen „buiten” meer is, maar een gewone stads wijk is geworden, maar Hartjesdag met al zijn liederlijkheid, is gebleven. Daar behoeft geen belasting voor betaald, geen vergun ning «oor gevraagd te worden, dus kan de politie er zelfs niets aan doen. Maar een goed georganiseerd vermaak, waarbij heel de bur gerij aan deelnam, dat geld inbracht in de gemeente-kas, dat moest uitgeroeid worden niet opeens om maar ’t eene jaar een grooter stuk. Van de echte Amsterdamsche kermis, die in September werd gehouden en die nog voortleeft in de kermisstukken in de schouw burgen, het openstellen een kwartje entree voor verlaagde prijzen in Hepk. Nieuwsbl. Workum, 12 Mei. -Gisteren waren eenige jongens op het Marktplein alhier aan het kaatsen, toen de 12-jarige 8. B. achterwaarts liep om den hem toegeworpen bal terug te slaan. Een melkwagen die naar de fabriek moest, werd in dien ijver door den jongen niet opgemerkt en hij geraakte daardoor er onder, kreeg van het paard een wonde aan het hoofd, waarna de wagen over beide beenen heenging. Opgenomen door eenige voorbij gangers werd het knaapje voorloopig bij smid Nauta binnengebracht. Na genees kundig onderzocht en verbonden te zijn bleek dat niets gebroken wasalleen een kleine wonde aan het hoofd, zoodat dit ongeval gelukkig is afgeloopen. De wagenbestuurder had geen schuld aan het ongeval. Aan de Friesche en Hollandsche zee plaatsen wordt met verlangen uitgezien naar de ansjovis, die totnogtoe lang op zich laat wachten. Op enkele plaatsen worden van die vischjes gevangen, ten teeken dat ze in aantocht zijn, meer niet. Gisteren werden te Molkwerum 24 stuks gevangen. Hon derden personen, die mede in het visschers- bedrijf helpen, wachten op de komst van millioenen vischjes. Het laat zich aanzien dat de vangst dit jaar niet zal meevallen, omdat de visch drie weken later is, dan verleden jaar. 12 Mei, de algemeene verhuisdag, is er heel wat beweging op de meeste plaatsen van Friesland. Zoo ook in onze stad. De menschen die moeten verhuizen beginnen een paar weken vóór den tijd den boel al schoon en klaar te maken, zoodat het ge zellig huiselijk leven gedurende dien tijd verbroken is. Moeder de vrouw begint reeds dagen vóór dien tijd te praktiseeren de nieuwe woning zoo geriefelijk mogelijk in te richten en op de minst kostbare wijze. Want verhuizen kost geld. Volgeladen karren en pramen worden van de eene woning naar de andere vervoerd. Allen zijn ze druk in de weer. Af en toe wordt naar de lucht gezien of het ook regenen wil. Het is wel donker, maar ondanks blijft het droog, wat voor hen een buitenkansje is. leder is het weder gelukt een woning te krijgen, zoodat niemand voorloopig onder den blooten hemel behoeft te bivakeeren. Waren er gisteren een paar gezinnen, die nog geen woning hadden, thans is het hun gelukt er eene te vinden. Evenzoo gaat het met het verwisselen van knechten en meiden. De eerste gaat bij den baas weg, omdat hij meer kan ver dienen, de meid gaat vertrekken, omdat zij in het huwelijksbootje zal stappen, dat maar altijd door verkieselijker is, dan... dat altijd door dienen. Of het altijd zoo is, zal de tijd leeren. Zaterdagmiddag naderde in vrij snelle vaart een automobiel met drie inzittenden het „Sassemerpont" over de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder. Er werd bij het op de pont rijden wel geremd, doch de auto had nog gang genoeg om aan de andere zijde de pont af te rijden. Gelukkig bleef het gevaarte hangen met de voorste helft in ’t water. Twee der automobielisten kwamen door den schok in het water te vallen, doch waren spoedig weer op het droge, zoodat het onge en f 1,80 - 1,08, - 1,35, - 1,80 en - 2,25 f 0,90 per - 0,60 - 0,72 - 0,80 -32,- n on Het is mijn vaste overtuiging dat voor een goed geredigeerd weekblad steeds plaats is in onze oude Gysberts veste, ja er een zekere behoefte bestaat dat men een krant heeft, waarin de belangen en behoeften der Gemeente op een ernstige en degelijke wijze kunnen besproken worden, waarin het hoor en wederhoor tot zijn recht komen, en zonder aanzien des persoons of der verschil lende partijen de zaken van den dag worden behandeld. In zulk een goed plaatselijk blad kunnen vele behartigenswaardige wenken wor den gegeven, en middelen aan de hand worden gedaan, die ernstige overweging waard zijn en tot practische besluiten kunnen voeren of van minder gewenschte voornemens de uit voering verhinderen. Tijdens de Vredescon ferentie zijn door den heer Felix Wohlgrath o.a. de volgende geestige woorden gesproken „Onder de krachtigste en meest gevreesde elementen moet men rekenenwind, bliksem, vulkanen, moerassen, wilde beesten... en de pers”. Behalve aan natuurkrachten wordt hier aan de pers een groote macht toegekend en dit is terecht. De journalistiek onzer dagen is een wereldmacht geworden, de geschiedenis is daar, om te bewijzen hoe die macht in de politiek en staatkunde, maar ook in ’t particuliere en industrieele leven een ontzet tenden invloed heeft, helaas niet steeds ten goede, want vele zwendelondernemingen zijn door de groote pers bevorderd en gesteund. Ook onder de persmannen vindt men apachen, in aristocratische gedaante. Geldt deze beschouwing evenwel de groote dagbladpers, toch heeft ook een flink plaat selijk blad een niet te miskennen invloed, vandaar dat degenen, die hun gedachten en Witmarsum, 11 Mei. Ruim 200 koeien, meest vare, waren heden aangevoerd op onze jaarlijksche koemarkt. Het schoone weder kwam de markt ten goede en had ook invloed op de prijzen. Enkele inwoners alhier herinneren zich nog, dat er eens op zoo’n markt 700 stuks waren aangevoerd. Sinds er echter een tramdienst op Leeuwarden is, wordt er op onze markt niet meer zóóveel aangevoerd. Wonseradeel, 11 Mei. De trouwlust is dit jaar in onze gemeente opmerkelijk klein. Andere jaren hadden om dezen tijd al minstens zestig paren zich laten aanteekenen, thans hebben nog pas dertig paren dit gedaan. Zuidwesthoek, 11 Mei. Nu weert het den boeren in de kaart. De spanning is ver dwenen. Als waren de velden met een toover- roede aangeraakt, zoo plotseling is de omme keer geweest. Regen en broeiwarmte hebben het gras welig doen opschieten en overal springen thans de beesten in de frissche weide. Onder deze gunstiger omstandigheden komt er wat meer gang in den veehandel, is ook de belangstelling vanuit Holland winnende. Heerenveen, 11 Mei. Ook alhier is eene afdeeling van den Bond van jong-liberalen opgericht. Dokkum, 11 Mei. verdient yermelding, dat de Burgemeester ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels’ 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Om te weten wat men aan mij heeft, vind ik goed dat U dit schrijven laat vooraf gaan, ’t Gewicht van de pers wordt door mij hoog geschat, en ernstig dient zij haar taak te behandelen. Flink voor zijn meening uit te komen zal men niemand kwalijk nemen, als men weet dat slechts de zucht om tot het algemeen welzijn een steentje bij te dragen, de drijfveer is van het geschrevene. Hoewel zelf er ’t meest van overtuigd, dat men mijn kennis en ervaring te hoog schat, en anderen 1 met meer kennis van zaken zouden kunnen optreden, wil ik toch niet langer den zoeten drang weerstaan om mijn meening neer te schrijven, wanneer ik denk daardoor anderen tot gelijk optreden te zullen nopen. Een geregeld medewerker zal (J dus wel niet in mij krijgen, want in de krant te schrijven, als men niets te zeggen weet, vind ik wel ’t ergste wat schrijver en lezers over- 1 komen kan. Omdat ons stadje nog altijd een klein- steedsche opvatting blijft» aankleven, en men een meening liefst beoordeelt naar den per soon, welke die verkondigt, en de bewon dering, instemming of afkeuring dan meestal wordt bepaald door de verhouding in welke men staat tegenover den schrijver of spreker, zal ik mij voorloopig slechts onderteekenen met een pseudoniem. Ik meen daardoor het best een neutraal standpunt te handhaven, evenwel zal ik niet schromen, indien er ernstige en degelijke weerleggers van mijn artikelen komen en het noodig is, met open visier te strijden. Ik noem mij dus voorloopig Bolswardsche Courant, x -J nkelétalages

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1